Cloud computing - iskustva?

poruka: 90
|
čitano: 28.581
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Cloud computing - iskustva?
Old Iggy kaže...

Realno, moja iskustva s infrastrukturom kod nas i u SAD su na strani - naše infrastrukture.

Ozbiljnih ispada HEP-a nije bilo, posebno ne tako problematičnih kao što zna biti u SAD. S druge strane, svi ozbiljni DC-i imaju agregate koji mogu normalno kontinuirano davati napajanje danima, ako je potrebno. U nekim od njih se rade cloudi, koji za sada daju dobre rezultate.

Isto tako, varijante DR-a su standardne, samo je pitanje koliko krajnji korisnik želi platiti. Kod nas je još uvijek najveći problem u razmišljanju, bilo koje hosting usluge su još u začecima, ne samo što se tiče clouda.

Pa neznam bas... Optima je prosle godine imala non stop nekakave probleme sa svojim linkovima pa su svako toliko radili preko bekapa.


Sto se tice redundancije vezano za opskrbu el. energijom, mislim da je to najmanji problem. UPS-ovi, agregati... to je standardna oprema. Neznam kakvi problemi se moraju preklopiti da DC ostane bez struje.

Mentalist je moj idol...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Cloud computing - iskustva?
naxeem kaže...
Cloud je, u osnovi, tek pametnije iskorišten set resursa. A ako gledamo na sigurnost clouda, skalabilnost, uptime i sl. statistički je nemoguće da bilo koja veća firma (za domaće pojmove) ima kvalitetnije i stabilnije rješenje od Microsofta, Amazona, Googlea. U Hrvatskoj nemamo centar dorastao njihovima, ako ništa drugo, strujna mreža nam nema dovoljno redundancije, a kapaciteti mreže nisu dovoljni niti možemo napraviti najvažniju stvar za cloud: geografski raširiti poziciju clouda.

 

Svakako sam ZA cloud, ali naravno, backup i replikacija svakako moraju biti na infrastrukturi koja ne ovisi o jednom kvaru, jednom potresu i jednoj elektrani. Teoretski uptime clouda je 99.999..999%, a troškovi su svakako manji od bilo kakvog vlastitog pokušaja gradnje kvalitetnog rješenja.

 

Cloud je, u osnovi, tek jako dobro razrađen sustav naplate resursa po principu pay-what-you-use(d). Odnosno, to je barem ono što se pod cloud pokušava progurati u zadnje vrijeme krajnjim korisnicima. A ako se na cloud gleda na taj način, onda nekih drugih značajnijih novosti baš i nema. Uptime, redundancija, BU itd. su tipične priče o bilo kojem DC-u i to zapravo nema veze s cloudom. Kao što nema nikakve veze ni što se u njemu zapravo "vrti". Zapravo, nikog nije ni briga što je to "nešto" i što bi to trebalo raditi. Ono što je bitno je potpisivanje ugovora (mislim da je 6 mjeseci minimum za bilo koji cloud service - slobodno me ispravite ako griješim) i generiranje novih tokova novca, u nadi da će se uspjeti probiti točka na T/N grafu zvana "kritična masa".

 

Što se mene osobno tiče... Kao koncept - relativno zanimljivo. U praksi - i ne baš toliko.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
16 godina
offline
Re: Cloud computing - iskustva?
tnakir kaže...
Old Iggy kaže...

Realno, moja iskustva s infrastrukturom kod nas i u SAD su na strani - naše infrastrukture.

Ozbiljnih ispada HEP-a nije bilo, posebno ne tako problematičnih kao što zna biti u SAD. S druge strane, svi ozbiljni DC-i imaju agregate koji mogu normalno kontinuirano davati napajanje danima, ako je potrebno. U nekim od njih se rade cloudi, koji za sada daju dobre rezultate.

Isto tako, varijante DR-a su standardne, samo je pitanje koliko krajnji korisnik želi platiti. Kod nas je još uvijek najveći problem u razmišljanju, bilo koje hosting usluge su još u začecima, ne samo što se tiče clouda.

Pa neznam bas... Optima je prosle godine imala non stop nekakave probleme sa svojim linkovima pa su svako toliko radili preko bekapa.


Sto se tice redundancije vezano za opskrbu el. energijom, mislim da je to najmanji problem. UPS-ovi, agregati... to je standardna oprema. Neznam kakvi problemi se moraju preklopiti da DC ostane bez struje.

Može se dogoditi, no iznimno rijetko (bilo je sličnih slučajeva, nastalih najčešće lošom primjenom svih potrebnih procedura) - tipa, ne starta agregat, nema dovoljno goriva za dugoročan ispad, radovi na elektroenergetici pođu krivo i slično.

O konkretnim primjerima i detaljima ne bih pričao, previše sam u tome, moglo bi mi se obiti o glavu. {#}

15 godina
offline
Re: Cloud computing - iskustva?
Old Iggy kaže...
...

Sve sto sam zapravo htio reci je da je struja najmanji problem...

Mentalist je moj idol...
16 godina
offline
Re: Cloud computing - iskustva?
tnakir kaže...
Old Iggy kaže...
...

Sve sto sam zapravo htio reci je da je struja najmanji problem...

Ma ni drugo nije problem, ovisi samo o parama.

16 godina
neaktivan
offline
Cloud computing - iskustva?

Naravno, nemoguće je predviditi sve moguće ispade i zaštititi se od tsunamija, potresa 9 po Richteru i sl. (vidjeli smo na primjeru nuklearki), ali Amazonov ispad nije bio na razini cijelog clouda, nego unutar jedne regije, unutar jednog seta nodova, što pokazuje da je regionalna distribucija rješenje većine problema.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Cloud computing - iskustva?
Old Iggy kaže...

Može se dogoditi, no iznimno rijetko (bilo je sličnih slučajeva, nastalih najčešće lošom primjenom svih potrebnih procedura) - tipa, ne starta agregat, nema dovoljno goriva za dugoročan ispad, radovi na elektroenergetici pođu krivo i slično.

O konkretnim primjerima i detaljima ne bih pričao, previše sam u tome, moglo bi mi se obiti o glavu. {#}

 bilo je situacija kad agregat nije imal niš goriva u sebi {#}

kod mene normalno radi.....
16 godina
offline
Re: Cloud computing - iskustva?
naxeem kaže...

Naravno, nemoguće je predviditi sve moguće ispade i zaštititi se od tsunamija, potresa 9 po Richteru i sl. (vidjeli smo na primjeru nuklearki), ali Amazonov ispad nije bio na razini cijelog clouda, nego unutar jedne regije, unutar jednog seta nodova, što pokazuje da je regionalna distribucija rješenje većine problema.

Tako se u pravilu i planiraju ozbiljne implementacije. {#}

cekpi kaže...
Old Iggy kaže...

Može se dogoditi, no iznimno rijetko (bilo je sličnih slučajeva, nastalih najčešće lošom primjenom svih potrebnih procedura) - tipa, ne starta agregat, nema dovoljno goriva za dugoročan ispad, radovi na elektroenergetici pođu krivo i slično.

O konkretnim primjerima i detaljima ne bih pričao, previše sam u tome, moglo bi mi se obiti o glavu. {#}

 bilo je situacija kad agregat nije imal niš goriva u sebi {#}

Ne jednom. {#}

Ali češće je da ne starta, da se ne održava i slično.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Cloud computing - iskustva?

Zanimljivo je sto se prica o redudantim rjesenjima, regionalnoj distribuciji ( dobro je da se o tome prica ) , ali nitko ne spominje krajnju cijenu tog rjesenja - tko bi u Hrvatskoj to mogao/zelio platiti? Padaju mi na pamet samo par firmi.

 

Kod nas bi svi da imaju neka failover rjesenja, uptime od 100%, garancije, da provider placa penale, itd... ali da kosta sicu :D . Kada bi se i ponudilo jeftino rjesenje locirano u USA ili EU, onda bi se potegnula prica o response timeu, brzini linka, itd.

 

Dozivio sam situacije gdje firma koja ima 100+ zaposlenika koja prakticki "zivi" od weba cigani dati 450 kn za GODISNJI hosting.

 smisla kod nas raditi infrastrukturu kakvu ima Amazon i Microsoft kada imamo jako malo potencijalno cloud trziste.

 

Mi testiramo rjesenje koje  je "rastegnuto" kroz dva datacentra, ali i po inicijalnim iskustvima, ljudima je puno dati 500injak kn mjesecno za to...

16 godina
offline
Re: Cloud computing - iskustva?
Alesandro kaže...

Zanimljivo je sto se prica o redudantim rjesenjima, regionalnoj distribuciji ( dobro je da se o tome prica ) , ali nitko ne spominje krajnju cijenu tog rjesenja - tko bi u Hrvatskoj to mogao/zelio platiti? Padaju mi na pamet samo par firmi.

 

Kod nas bi svi da imaju neka failover rjesenja, uptime od 100%, garancije, da provider placa penale, itd... ali da kosta sicu :D . Kada bi se i ponudilo jeftino rjesenje locirano u USA ili EU, onda bi se potegnula prica o response timeu, brzini linka, itd.

 

Dozivio sam situacije gdje firma koja ima 100+ zaposlenika koja prakticki "zivi" od weba cigani dati 450 kn za GODISNJI hosting.

 smisla kod nas raditi infrastrukturu kakvu ima Amazon i Microsoft kada imamo jako malo potencijalno cloud trziste.

 

Mi testiramo rjesenje koje  je "rastegnuto" kroz dva datacentra, ali i po inicijalnim iskustvima, ljudima je puno dati 500injak kn mjesecno za to...

Ako je cloud za davanje usluga svima, TCO se bitno smanjuje, bitno je manja mjesečna cifra od 500 kn.

Analize postoje, pitanje je reakcije tržišta. A ovo "puno za 450 kn" - pitaj ih koliko cijene kad im stvar ne radi, a klinac od susjeda ne pomaže. {#}

13 godina
neaktivan
offline
Re: Cloud computing - iskustva?

Da, slazem se da moze cijena ici dole, ali pod uvjetom da imas svoj datacentar... HT i tvoja firma realno imaju :D . Naravno, zavisi od kakvih strojeva ces raditi cloud...ako je sam stroj u startu jeftiniji/slabiji, onda je i krajnja cijena jeftinija, ali kada uzimas strojeve od 35+ kkn, pa kolokacija, pa net, pa struja, etc... trebas se nekako pokriti.

 

hehe, klinac od susjeda FTW! :D

16 godina
offline
Re: Cloud computing - iskustva?
Alesandro kaže...

Da, slazem se da moze cijena ici dole, ali pod uvjetom da imas svoj datacentar... HT i tvoja firma realno imaju :D . Naravno, zavisi od kakvih strojeva ces raditi cloud...ako je sam stroj u startu jeftiniji/slabiji, onda je i krajnja cijena jeftinija, ali kada uzimas strojeve od 35+ kkn, pa kolokacija, pa net, pa struja, etc... trebas se nekako pokriti.

 

hehe, klinac od susjeda FTW! :D

Ne smijem više, otkaz bum dobil'. {#}

16 godina
neaktivan
offline
Cloud computing - iskustva?

Pa nije 500kn puno za dobro i snažno rješenje, ali u Hrvatskoj su cijene hosting usluga ~100% više nego vani (Njemačka, UK, USA, Niz.) i taj dio se mora promijeniti, jer inače nemaju šanse pored Amazona i sličnih koji za manje iznose nude bolje resurse (zanemarimo pretjerano razvikani pad jednog dijela nodova).

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Cloud computing - iskustva?
naxeem kaže...

Pa nije 500kn puno za dobro i snažno rješenje, ali u Hrvatskoj su cijene hosting usluga ~100% više nego vani (Njemačka, UK, USA, Niz.) i taj dio se mora promijeniti, jer inače nemaju šanse pored Amazona i sličnih koji za manje iznose nude bolje resurse (zanemarimo pretjerano razvikani pad jednog dijela nodova).

 

Uopće i nisam znao da postoje firme u RH koje daju takvu uslugu. Može par linkova?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Cloud computing - iskustva?

Hosting uslugu? - Nisam govorio samo o cloudu (iako bi i to mogao netko, imamo i mi dc), nego općenito o uslugama hostinga, gdje spadaju i oblačne usluge.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Cloud computing - iskustva?
U HRV se ne isplati uzimati hosting...

Za cijenu dedicated u HRV mozes zakupiti skoro 3 u njemačkoj ili USA...
Marija Antoaneta je intelektualni Mount Everest za Jadranku Kosor...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Cloud computing - iskustva?
Alesandro kaže...

Zanimljivo je sto se prica o redudantim rjesenjima, regionalnoj distribuciji ( dobro je da se o tome prica ) , ali nitko ne spominje krajnju cijenu tog rjesenja - tko bi u Hrvatskoj to mogao/zelio platiti? Padaju mi na pamet samo par firmi.

Ovo bi jedino mogle platiti državne ustanove i njihovi stručnjaci koji ne prezaju niti pred nikim troškom. Državni aparat je ogroman, tako da bi mogli oni to.

 

Ontopic: Mislim da ima idealnih firmi koji imaju svoje neke poslovnice ili skladišta razmještene u 4-5 država, koji nemaju toliko korisnika (5/6) po poslovnici. A znam takvu.{#}

 

Sve usluge bi bilo moguće davati s jednog mjesta za 30-tak korisnika trenutno, a da cijene linka ne bude baš previsoke. Mislim da je ovo savršena prilika da barem ostavim toliko prostora da bi mogao davati usluge clouda. Jedino me provider hebe. Ali s vremenom, mislim da bi se dalo lagano implementirati... ne odmah ujutru sve prebaciti...

Imamo televune, radivone, televizije, lektrika, lektrika, sva čuda, raj na zemlji brajo... Samo nemamo pisme, ni ognjišta ni smija... E!
13 godina
protjeran
offline
Cloud computing - iskustva?

Cloud computing u hrvatskoj? Koji oksimoron.

 

Kao prvo IT sektor zaostaje za ostatkom svijeta (gledano na razini države), kao i svijest o istom. Drugo tržište je smješno malo, nelikvidno, neinformirano, zaostalo i  stoga preskupo.

 

Dobar primjer je kao što je naxeem rekao hrvatske hosting kompanije koje su većinom na nekom reseller paketu kod amera itd pa nama prodaju muda pod bubrege kao da internet nismo nikada vidjeli.

 

Uz to su ISP-ovi(+telefonija) nenormalno skupi i deru nam kožu već desecima godina.

 

Gdje će tko normalan uz ovakvo tržište graditi data centre za cloud computing koji koštaju u desecima i više milijuna dolara.

 

Neke manje pojave se mogu dogoditi, ali nešto veće, zaboravite.

 

 

$this->db->where->('I don't have a clue');
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.5.2011 15:40 (Bypass).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Cloud computing - iskustva?
Bypass kaže...

Cloud computing u hrvatskoj? Koji oksimoron.

 

Kao prvo IT sektor zaostaje za ostatkom svijeta (gledano na razini države), kao i svijest o istom. Drugo tržište je smješno malo, nelikvidno, neinformirano, zaostalo i  stoga preskupo.

 

Dobar primjer je kao što je naxeem rekao hrvatske hosting kompanije koje su većinom na nekom reseller paketu kod amera itd pa nama prodaju muda pod bubrege kao da internet nismo nikada vidjeli.

 

Gdje će tko normalan uz ovakvo tržište graditi data centre za cloud computing koji koštaju u desecima i više milijuna dolara.

 

Neke manje pojave se mogu dogoditi, ali nešto veće, zaboravite.

 

 

Takvih DC-ova u Hrvatskoj ima poprilično. Što se same specifikacije potreba tiče, sad bi nabrojao dvadesetak DC-ova u petnaest sekundi.

Druga stvar je brkanje termina. Hosting, cloud, virtuala, VDI, to su sve različite stvari koje nemaju direknu poveznicu.

IT teško da zaostaje (U RH je, recimo, prvi puta dignuto jedno specifično MS rješenje van Redmonda), kao i to da je usporedba hosting usluga potpuno nevezana uz samu temu.

13 godina
protjeran
offline
Re: Cloud computing - iskustva?
Old Iggy kaže...

 

Takvih DC-ova u Hrvatskoj ima poprilično. Što se same specifikacije potreba tiče, sad bi nabrojao dvadesetak DC-ova u petnaest sekundi.

Druga stvar je brkanje termina. Hosting, cloud, virtuala, VDI, to su sve različite stvari koje nemaju direknu poveznicu.

IT teško da zaostaje (U RH je, recimo, prvi puta dignuto jedno specifično MS rješenje van Redmonda), kao i to da je usporedba hosting usluga potpuno nevezana uz samu temu.

Govorim o primjeru kakvo je tržište.

 

Znam što je cloud computing jako dobro. Cloud, hosting i virtuala itekako imaju poveznice. Ali to je druga priča.

 

Ne da HR teško da zaostaje, nego teško zaostaje.

 

Pogledaj si samo državnu infrastrukturu. Pogledaj si kako tvrtke funkcioniraju u hrvatskoj. To je jako dobar prikaz koliko zaostajemo. Jedan primjer specifičnog rješenja nije pokazatelj uspješnosti i razvijenosti IT sektora.

 

 

$this->db->where->('I don't have a clue');
16 godina
offline
Re: Cloud computing - iskustva?
Bypass kaže...
Old Iggy kaže...

 

Takvih DC-ova u Hrvatskoj ima poprilično. Što se same specifikacije potreba tiče, sad bi nabrojao dvadesetak DC-ova u petnaest sekundi.

Druga stvar je brkanje termina. Hosting, cloud, virtuala, VDI, to su sve različite stvari koje nemaju direknu poveznicu.

IT teško da zaostaje (U RH je, recimo, prvi puta dignuto jedno specifično MS rješenje van Redmonda), kao i to da je usporedba hosting usluga potpuno nevezana uz samu temu.

Govorim o primjeru kakvo je tržište.

 

Znam što je cloud computing jako dobro. Cloud, hosting i virtuala itekako imaju poveznice. Ali to je druga priča.

 

Ne da HR teško da zaostaje, nego teško zaostaje.

 

Pogledaj si samo državnu infrastrukturu. Pogledaj si kako tvrtke funkcioniraju u hrvatskoj. To je jako dobar prikaz koliko zaostajemo. Jedan primjer specifičnog rješenja nije pokazatelj uspješnosti i razvijenosti IT sektora.

 

 

Kakvo je to tržište? Koje to tehnologije se ne nude, prodaju i primjenjuju? HPC?

Cloud, hosting i virtuala nemaju nikakve poveznice. Brkaju se termini jako, to je i inače dosta čest problem, imaš primjera izvrsne državne infrastrukture, ali i katastrofalne. Nažalost više ovisi o ljudima koji taj dio vode nego o novcu, znanju ili nečem sličnom.

Kako tvrtke funkcioniraju?

13 godina
protjeran
offline
Re: Cloud computing - iskustva?
Old Iggy kaže...

Kakvo je to tržište? Koje to tehnologije se ne nude, prodaju i primjenjuju? HPC?

Cloud, hosting i virtuala nemaju nikakve poveznice. Brkaju se termini jako, to je i inače dosta čest problem, imaš primjera izvrsne državne infrastrukture, ali i katastrofalne. Nažalost više ovisi o ljudima koji taj dio vode nego o novcu, znanju ili nečem sličnom.

Kako tvrtke funkcioniraju?

Tržište je katastrofa.

 

Da, imaš primjera, ali kako to sve funkcionira? Loše.

 

Upravo tako, moj point. Pokazatelj da IT sektor kaska.

 

Kako funkcioniraju? Većina nema ni web stranicu, koriste prastare tehnologije pri poslovanju, CRM, ERP i slično su još uvijek nepoznanica u većini slučajeva u hrvatskoj.

 

Dakle apsolvirajmo, ne govorimo ovdje o znanju jer ima pametnih ljudi u hrvatskoj, govorimo o konkurentnosti i korištenju novih IT trendova i tehnologija. Hrvatska nije ni blizu da bi bila konkurentna zemljama kojima se želi približiti (EU), a ulaganja u IT sektor (ili izostanak želje za istim) su itekako dobar pokazatelj kako stojimo - nemjmo brkati ovdje MS i ostale kojima smo samo jeftina radna snaga. Uz to da nam je izvoz (domaći) u tom sektoru praktički na nuli.

 

 

 

 

$this->db->where->('I don't have a clue');
16 godina
offline
Re: Cloud computing - iskustva?
Bypass kaže...
Tržište je katastrofa.

 

Da, imaš primjera, ali kako to sve funkcionira? Loše.

 

Upravo tako, moj point. Pokazatelj da IT sektor kaska.

 

Kako funkcioniraju? Većina nema ni web stranicu, koriste prastare tehnologije pri poslovanju, CRM, ERP i slično su još uvijek nepoznanica u većini slučajeva u hrvatskoj.

 

Dakle apsolvirajmo, ne govorimo ovdje o znanju jer ima pametnih ljudi u hrvatskoj, govorimo o konkurentnosti i korištenju novih IT trendova i tehnologija. Hrvatska nije ni blizu da bi bila konkurentna zemljama kojima se želi približiti (EU), a ulaganja u IT sektor (ili izostanak želje za istim) su itekako dobar pokazatelj kako stojimo - nemjmo brkati ovdje MS i ostale kojima smo samo jeftina radna snaga. Uz to da nam je izvoz (domaći) u tom sektoru praktički na nuli.

 

 

 

 

Ne bih se baš složio, bit će da radimo u različitim IT segmentima.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Cloud computing - iskustva?
Old Iggy kaže...

Druga stvar je brkanje termina. Hosting, cloud, virtuala, VDI, to su sve različite stvari koje nemaju direknu poveznicu.

Mislim da griješiš. Hosting, cloud i virtualizacija itekako su povezani. Hostati se može u cloudu i hostati se može virtualizirano okruženje, dok hosting usluga može biti virtualizirana i to baš na cloudu. Virtualizirati se može i hosting usluge.

 

Kako nebi bile povezane?

16 godina
offline
Re: Cloud computing - iskustva?
naxeem kaže...
Old Iggy kaže...

Druga stvar je brkanje termina. Hosting, cloud, virtuala, VDI, to su sve različite stvari koje nemaju direknu poveznicu.

Mislim da griješiš. Hosting, cloud i virtualizacija itekako su povezani. Hostati se može u cloudu i hostati se može virtualizirano okruženje, dok hosting usluga može biti virtualizirana i to baš na cloudu. Virtualizirati se može i hosting usluge.

 

Kako nebi bile povezane?

Tako je povezan i čisti HW, bez virtuale. Virtuala je samo dio priče, no virtuala sama za sebe nije cloud. Kao da kažeš i da je storage cloud, LAN, WAN...

Hosting - ista stvar. Hosting je pružanje usluge, ali jako ograničenih mogućnosti i bitni više manuale u odnosu na cloud provisioning i slično.

I za jedno i za drugo virtuala je zgodno pomagalo, bez obzira na kojoj platformi, ali tehnički gledano čak u mnogim segmentima nije apsolutno ni neophodna.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Cloud computing - iskustva?
Old Iggy kaže...
naxeem kaže...
Old Iggy kaže...

Druga stvar je brkanje termina. Hosting, cloud, virtuala, VDI, to su sve različite stvari koje nemaju direknu poveznicu.

Mislim da griješiš. Hosting, cloud i virtualizacija itekako su povezani. Hostati se može u cloudu i hostati se može virtualizirano okruženje, dok hosting usluga može biti virtualizirana i to baš na cloudu. Virtualizirati se može i hosting usluge.

 

Kako nebi bile povezane?

Tako je povezan i čisti HW, bez virtuale. Virtuala je samo dio priče, no virtuala sama za sebe nije cloud. Kao da kažeš i da je storage cloud, LAN, WAN...

Hosting - ista stvar. Hosting je pružanje usluge, ali jako ograničenih mogućnosti i bitni više manuale u odnosu na cloud provisioning i slično.

I za jedno i za drugo virtuala je zgodno pomagalo, bez obzira na kojoj platformi, ali tehnički gledano čak u mnogim segmentima nije apsolutno ni neophodna.

Ne, nisam ni rekao da su to istoznačnice, već da su povezani. Hosting spominjem zato što sam uvjeren da je na našem tržištu malo onih koji mogu priuštiti privatni cloud. Virtualizaciju smatram neizbježnom kod clouda, jer nema nikakve logike gurati 1:1 nodove i rack slotove ili pak klijente. Virtualizacija platformi na cloudu je obavezna baš zbog načina na koji cloud radi, zbog mobilnosti, skalabilnosti, raspodjele resursa.

 

Kad ja na EC2 "uzmem" instancu svog CentOS-a ili Windowsa onda dobijem virtualiziranu mašinu, svoj desktop koji misli da je na svojoj mašini, a nije, nego je jedna ili hrpa datoteka koje se repliciraju i vrte na podloženoj infrastrukturi clouda. U praksi, Amazon meni hosta moj server na kojem ja radim processing, web hosting ili nešto slično. Ta usluga za mene nije drugačija od malog VPS-a u Plusa, Insidea ili Vogona.

16 godina
offline
Re: Cloud computing - iskustva?
naxeem kaže...
Old Iggy kaže...
naxeem kaže...
Old Iggy kaže...

Druga stvar je brkanje termina. Hosting, cloud, virtuala, VDI, to su sve različite stvari koje nemaju direknu poveznicu.

Mislim da griješiš. Hosting, cloud i virtualizacija itekako su povezani. Hostati se može u cloudu i hostati se može virtualizirano okruženje, dok hosting usluga može biti virtualizirana i to baš na cloudu. Virtualizirati se može i hosting usluge.

 

Kako nebi bile povezane?

Tako je povezan i čisti HW, bez virtuale. Virtuala je samo dio priče, no virtuala sama za sebe nije cloud. Kao da kažeš i da je storage cloud, LAN, WAN...

Hosting - ista stvar. Hosting je pružanje usluge, ali jako ograničenih mogućnosti i bitni više manuale u odnosu na cloud provisioning i slično.

I za jedno i za drugo virtuala je zgodno pomagalo, bez obzira na kojoj platformi, ali tehnički gledano čak u mnogim segmentima nije apsolutno ni neophodna.

Ne, nisam ni rekao da su to istoznačnice, već da su povezani. Hosting spominjem zato što sam uvjeren da je na našem tržištu malo onih koji mogu priuštiti privatni cloud. Virtualizaciju smatram neizbježnom kod clouda, jer nema nikakve logike gurati 1:1 nodove i rack slotove ili pak klijente. Virtualizacija platformi na cloudu je obavezna baš zbog načina na koji cloud radi, zbog mobilnosti, skalabilnosti, raspodjele resursa.

 

Kad ja na EC2 "uzmem" instancu svog CentOS-a ili Windowsa onda dobijem virtualiziranu mašinu, svoj desktop koji misli da je na svojoj mašini, a nije, nego je jedna ili hrpa datoteka koje se repliciraju i vrte na podloženoj infrastrukturi clouda. U praksi, Amazon meni hosta moj server na kojem ja radim processing, web hosting ili nešto slično. Ta usluga za mene nije drugačija od malog VPS-a u Plusa, Insidea ili Vogona.

Možda sam se krivo izrazio - naravno da ćeš virtualu u većini slučajeva koristiti kao platformu (iako ima primjera da ono što se može smatrati SaaS cloudom se vrti i bez virtuale) jer je to danas standardna stvar i u malim okruženjima, kamoli velikim, prvenstveno ne radi 1:many omjera i utilizacije resursa već zbog dodatnih HA/FT opcija.

Malo sam "alergičan" na miješanje virtuale i clouda, to je često danas. {#}

Ista stvar je i s hostingom - on je, ovisno o izvedbi (dedicated / shared / reseller / infrastructure - kolokacija) samo bazna osnova i dosta jednostavna usluga, s često dosta manuale iza.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Cloud computing - iskustva?

Pa mislim da je jasno da virtualizacija i cloud nisu ista stvar, ja to ni ne tvrdim; ja samo kažem da su povezani, odnosno da mogu biti povezani. Pretpostavljam da ti u toj konstataciji ništa ne smeta?

16 godina
offline
Re: Cloud computing - iskustva?
naxeem kaže...

Pa mislim da je jasno da virtualizacija i cloud nisu ista stvar, ja to ni ne tvrdim; ja samo kažem da su povezani, odnosno da mogu biti povezani. Pretpostavljam da ti u toj konstataciji ništa ne smeta?

Ma jok, valjda sam se ja krivo odrazio. {#}

15 godina
offline
Re: Cloud computing - iskustva?
naxeem kaže...

Hosting uslugu? - Nisam govorio samo o cloudu (iako bi i to mogao netko, imamo i mi dc), nego općenito o uslugama hostinga, gdje spadaju i oblačne usluge.

 

Zapravo sam ciljao na dediciranog Cloud Computing providera sa DataCentrom u RH - koliko ja znam, takvoga u RH nema, a nit će ga biti (barem ja ne vidim kako) u idućih, recimo, nekoliko (5?) godina, jer ne vidim razloga zašto bi to itko činio, s kakvom nišom i kome bi se to točno isplatilo.

 

Potražnja mi se čini premala, tržište anemično, ROI je upitan, a i složio bih se s Bypassom da je IT-sektor u RH poprilično rudimentaran i neefikasan (što je i logično, s obzirom da je daleko najveći generator potražnje u IT-sektoru bloatana, neefikasna i lijena država). Ne vidim kako prisutnost (ili odsutnost, FTM) neke buzzword-tehnologije ili specifične napredne implementacije može uopće biti indikatorom razvijenosti sektora - primjer: ako me sjećanje dobro služi, Frame Relay se u Hrvatsku uvodio sredinom 90-ih, pa smo na kraju (kao end-useri) imali od toga koristi....kakve? Analogna parica je vladala, a ISDN-a se prešlo direktno na ADSL, jer se korisnike muzlo do krajnjih mogućih granica. Zašto? Jer se moglo.

 

Da se razumijemo - nije u pitanju IT-sektor kao takav, već je zapravo to posljedica upravo šokantne deindustrijalizacije RH kojoj svjedočimo od sredine 90ih naovamo. Također, s obzirom na trenutnu (političko-gospodarsku) klimu, apsolutno ne vidim ikakav indikator da će se stanje promijeniti u bližoj budućnosti.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice