Ovo me podsjeća na epizode Taličnog Toma (Lucky Luke) sa zlatnom groznicom i s pronalaskom nafte. Najbolji profit nemaju oni koji vade zlato ili naftu, nego prodavači lopata, odnosno bačvi.
Samo da to ne razori afričke zemlje s rudnicima Urana.
Ovo me podsjeća na epizode Taličnog Toma (Lucky Luke) sa zlatnom groznicom i s pronalaskom nafte. Najbolji profit nemaju oni koji vade zlato ili naftu, nego prodavači lopata, odnosno bačvi.
Samo da to ne razori afričke zemlje s rudnicima Urana.
Ovo me podsjeća na epizode Taličnog Toma (Lucky Luke) sa zlatnom groznicom i s pronalaskom nafte. Najbolji profit nemaju oni koji vade zlato ili naftu, nego prodavači lopata, odnosno bačvi.
Samo da to ne razori afričke zemlje s rudnicima Urana.
Najbolje uložiti u tvornicu lopata i čipova za veš mašine.
Oh, moram se ispraviti, afrička proizvodnja lopati urana je zanemariva u usporedbi s Kazahstanom i Kanadom.
-dodatak.. ne lopate i bačve, nego je najbolja zarada bila saloon-cajke-cuga-sex.. tj ne sam core biz-rad i sredstva nego ono na što se ako već izvadiš zlatni nuget to potroši.. zabavu i užitak, kič, droga-alkohol itd..
-dokaz tome su i zatvorene tvornice lopata-bačvi, dok je u doba prohibicije kriminal rastao upravo na alkoholu pa stvorio lasvegas grad kocke i ostalog.. ne grad lopata-rudnika, ne grad nafte-bačvi, nego zabave-poroka itd.
-a sad malo o temi, energenti-struja i it biz, čipovi i primarno nvidia-gpu ili rudarenje uz stvaranje mita o bitcoinu..
-što znamo iz povijesti? činjenice? npr proizvodnja el.energije i potrošnja. Proizvođaču el.energije je u cilju što veća potrošnja, povećati proizvodnju-prodaju ali i cijenu po količini.. jednako u lancu to žele distributeri te robe pa i država jer ubire porez-postotak, tj što veći novac-kolač, to svi dobiju veće mrvice ili milijarde..
-činjenica.. potrošnja-potražnja za el.energijom je prije desetljeća već došla do limita.. ne treba više, tj ovisno o razvijenosti-standardu već i kod nas (kao malo niži standard-novac-plaće..) svi imaju npr klimauređaje, zimi grijanje ljeti hlađenje.. i to je to, za eu-usa je dosegnuta količina preko koje ne ide dalje..
.. no tad doalzi rudarenje-bitcoin (i el. vozila).. tj umjesto viška-ponude na tržištu, što bi rezultiralo padom cijene po količini, klasični tržišni zakoni, te viškove pretvore u nešto, neki 'rad'.. tj važno je potrošiti ih, jednako su nekad bacali žito u more kako bi mu održali cijenu..
-uz simbiozu s proizvođačima svega, čipova kao nvidia, softa kao ms-win-os, igara.. čitavog it sektora + trgovina i energetika + država porezima-postotkom kojeg uzme u svakom bizu a što je veća cifra više se uzme.. dok potrošač-korisnik koji to plaća ne primjećuje, odnosno zato ima plaću-standard da si to može priuštiti kao i auto, nextflix, mobitel.. drogu-sex-alkohol-zabavu..
-tad, el.industrija + zabavna + proizvođač čipa, koji svi žele veću potražnju-potrošnju, ne stagnaciju-pad, ne pojeftinjenje.. tj suprotno da korisnika koji to plaća, suprotna strana-interes, dok tehnologija ide dalje i time stvara isto-jeftinije-više-brže.. tj tehnologija ide dalje, no nismo time dobili jeftinije usluge, aute, računala.. plaćamo ih recimo isto kao prije, mada je tehnologija to učinila jeftinijim jer naprosto troši manje resursa i stvori više, iz istog komada silicija nanotehnologija stvori više tranzistora.. a to bi dovelo do pada cijene da su samo normalna tržišna pravila u igri, ponuda-potražnja + najvažnije, ograničenje konačnim-max količinama bilo koje robe na svijetu, npr banalno kruha, ako svaka osoba dobije po jedan kruh kao neku dnevnu količinu koju može konzumirati, sve više od tog je višak, smeće-gubitak.. dodatni trošak umjesto profita, suprotno od razloga zašto proizvođač želi proizvesti više. ...
-a struja? pa ona je problem.. ne može se jednostavno strpati u bačve (s lopatom).. skladišiti-čuvati, žito može u silos, hrana u frižider.. do neke granice, no tad se mora potrošiti ili baciti pogotovo ako je višak ako nove količine dolaze.. tj struja se tad mora potrošiti, a potrošnja znači i naplatu tj potrošač nije samo onaj tko troši nego važnije tko to plaća.. platitelj, tj možemo tako donirati hranu gladnima no to nije biz-zarada.
-struja se mora potrošiti, a dostigli smo realne količine potreba.. pa treba izmisliti nove, stvoriti potrošnju... čime-kako? radom? svaki rad (koristan) bi dao-rezultirao i nekom robom, porezom, dodatno zatrpao ponudu na tržištu pa i ubio indirektne konkurente ne samo direktne-konkurenciju.. npr dva autoproizvođača su konkurenti kao i dva kafića, ako jedan proda kavu, drugi ostaje bez prodaje-kupca-potrošača.. oni su direktna konkurencija.. no indirektna je ukupni standard, pa što manju osoba ima plaću to će manje svega kupiti, manje auta, kave, manje sladoleda.. tj osoba treba veću plaću da bi svi više prodali, no ako bilo kojim radom stvorimo dodatnu robu, tad nam ta roba konkurira, otima kupca-potrošača, npr droga, pa ako osoba potroši robu na drogu neće na kavu-auto mada nismo direktni konkurent u branši.. no to je zatvoren sustav, ukupna masa svega pa i roba ili novca koje možemo potrošiti, kao ukupna masa bilo čega na planeti Zemlji..
-tad biz ne želi rad, novu robu na tržištu, nije važno što, korisno.. žele ništa, tj elektra želi da se struja potroši, ne da se njome u potrošnji napravi nešto korisno jer može biti indirektna konkurencija.. žele samo potrošnju-plaćanje, ne korist za potrošača koja bi nastala bilo kojom proizvodnjom...
.. i eto ga, rudarenje, bitcoin.. posao koji nema količinu, nema materijalno mjerljivih veličina, svrhe, smisla.. imaginarno-virtualan, savršena roba, ništa.. a potrošnja ide i eliminira zasićenje tržišta..
-tad, ima smisla, da su vlasnici el.privrede oni koji stoje iza izmišljanja rudarenja, kao i nvidia-čip, kao čitava industrija svega, do države.. jer svi žele potrošnju, ne nužno i korisnu koja bi stvorila dodatnu vrijednost-robu.. tj samo ako 'a di sam tu ja kume' odgovor zadovolji nekog, no nikad sve u lancu ili ukupnoj masi svega na planeti, pri čemu većini to nikad nije u interesu, kao što mi nije u interesu da netko drugi osim mene dobije jackpot, odnosno bit će mi ako mu zato prodam auto, kavu tj ako od tog nešto strpam u vlastiti džep, bez tog mogu biti samo protiv, jer ako dobije netko drugi tad ne mogu dobiti 'ja' odnosno time može postati konkurencija pa otvori kafić i izbaci me iz biza itd..
-el.vozila, super način za potrošiti sturuju, čak super ideja, eliminirati ovisnost o nafti-dobavi-politici kao srednji istok i rusija.. struja se može proizvesti bilo gdje iz bilo čega.. no biz ne želi čak ni to, želi isključivo zaradu sebi, pa zatvore nuklearke, pokriju zelenim fondovima, jer oni koji odlučuju imaju drugi interes tj ako ne zarađuju od nuklearki tad će ih zatvoriti, ako i zarađuju, tad kao bacanje žita u more može poslužiti podizanju-održavanju cijene.. tj usa je čuvala svoju naftu i trošila jeftiniju arapsku godinama.. jer je profitabilnije, jer zarade više, mada time srednjezapadni rednek ostane bez posla jer je bušotina zatovrena.. vlasnik zarađuje na istoku, outsorcanje, zarađuje više.. dok zelenim agendama pokriva domaće i cucla fondove..
-što je rudarenje, bitcoin? zašto bi itko na svijetu plaćao nekome taj rad-rudarenje? neka korist? kome? elektri, jer umjesto viška ima potrošnju, proizvođačima čipova isti razlog.. tj kao što se manekenima plaćaju reklame i tv prostor, skupo, tako jednako to donosi veću zaradu, cocacola je to odavno atestirala +5% više ako ima reklamu i zato će uvjek imati reklamu mada bi realno bila nepotrebna i samo trošak..
-zarada iz ničega.. moguća samo kao mađioničarski trik, kad ne vidimo 'širu sliku'.. sve do tog da se višak struje jednostavno mora potrošiti, tad je elektra sretna.. bez tog je gubitak, a ako je potrošnja-potražnja dosegla max tad treba stvoriti novu potražnju.. pri čemu je ovo savršeno, neograničeno, nematerijalno.. tj čak se ni smeće-otpad ne može stovriti kao problem dok sa svim ostalim materijalnim dobrima imamo i taj problem, npr napraviti previše kruha, negdje ga moramo skladištiti, baciti, spaliti.. u more? i tamo stvori problem a možemo i više pa zatrpati more.. neograničeno, a virtuala-bitkoin nije fizički ograničen, nema masu, nema volumen, nema problem otpada-zbrinjavanja, recikliranja, mase.. savršeno potrišiti na ništa.. čak ni korist, jer ili je u moj džep pa to želim ili je u tuđi pa ako ništa drgugo iz jala-zavisti ne želim.. npr ako sam e.musk želim biti najbogatiji.. ne želim da sutra durga osoba postane bogatija, čisto zbog ega, naslovnice timesa ili wikipedije.. jedino što elektra želi je da se struja troši i plati, a troši se ako grafulja rudari, radi, troši struju.. istovremeno time se troši-kvari pa će nvidia brže prodati novu, trgovac će prodati više robe, država ubrati više poreza.. sve zato jer netko rudari 'ništa'.. .. a da bi netko rudario, treba mu zarada, profit.. pa mu to netko plaća, malo ali dovoljno da je u plusu, tj ovisno koja je cijena u kojoj državi.. negdje se isplati .. a farme rudarenja mogu biti bilo gdje, tj to je računalni resurs koji može computati bilo što pa i rentati se..
.. ai? seti program? neuronske mreže? ulaganja u razvoj? .. svi ulažu milijarde u neki it razvoj, quantna računala, neuronske mreže, fuzijske plasme-reaktora.. troše se megawati u znanost-razvoj.. jer se struja mora potrošiti, ne nužno za koristan rad-robu, mora da bi sustav išao dalje, da bi elektra imala razlog rada, be čega bi rekli da oni to neće više, da idu u nogometaše ili zabavu.. tj mora energetika zarađivati, kao što moraju i smetlari ili učitelji.. jer ako ne zarađuju tad nitko neće to raditi, pa ni nepalci..
-sve je u razvoju, svega proizvodimo više-jeftinije, no treba proizvodeno i prodati-potrošiti, pa i zbrinuti smeće-otpad.. pri time svi želimo biti bogati, dok ne želimo posao smetlara.. žarulje troše manje struje nego prije, manje gubitaka.. kako to da plaćamo više? nije samo inflacija.. realno je to tako, intrinistički u konzumerizmu-kapitalizmu zadano i dok je sustav 'velik' nije problem tj dok postoji mogućnost rasta, napuhavanje balona i sl. .. no postali smo globlano-digitalno-jedno društvo, biz-proizvodnja-trgovina.. i eto problema, ukupnog maximuma planete pa nije važno proizvede li se ajfon u kini ili americi, razlika-važno je samo tko koliko od tog zaradi, vlasnik, država, trgovac.. a kupac plati, plati više nego prije ili isto mada je ekšli tehnologija pojeftinila tu robu-čip.
-a važan dio u tome je rudarenje, jer je enertetika-struja temelj, jedan od temelja, nužan, elektroprivreda.. i zato bitcoin postoji, zato je izmišljen, kao 'savršena' roba, bez mase, volumena, ideja-misao.. nešto kao vjera :) pri čemu je manje važno doniramo li prilog crkvi ili nekom drugom kao i to zarađujemo li mi pri tome ili naš susjed, crkva, država.. netko zarađuje, netko plaća, sustav cirkulira. Ako bi stao tad imamo problem, u rijekama tad pomor riba-života, u biznisu slično..
-ne može nam država ili zeleni reći trošite stuju na ništa.. jer bi i to bilo neekološki, neetički.. pa stvorimo privid-opravdanje da trošimo na 'nešto'... pri čemu nema ekšli razlike trošimo li istu struju-energent ili neki drugi resurs na npr zabavu, gledanje filmića ili kopanje tunela, portir sjedi na porti (i dupetu) i zaradi plaću ne radeći ništa, sjedi.. sad će država zbog incidenta u oš-prečko uvesti zaštitare-portire parsto novih radnih mjesta.. koji će dobijati plaću, mada do jučer nisu, ni dobijali plaću ili bili potrebni.. odnosno kao da je to riješenje za ovakav slučaj, no pozitivno jer će x-osoba dobiti plaću, neće biti nezaposleni, neće biti na socijali-pomoći nego će naprotiv tu plaću koristiti za plaćanje sladoleda, kave, auta, struje.. i poželjno je za sve nas-društvo-okolinu da im je plaća što veća, jer tad indirektno nešto korisno dođe i do nas, ako ništa drugo kao susjed pri čemu je bolje imati susjeda višeg standarda.. (po vicu cigo s kućom do doktora.. koja kuća više vrijedi? znate? .. radio doktor kuću, do njega cigo, napravi doktor temelj, cigo gleda, napravi isto, ogradu, krov.. cigo sve kopira, identično.. i tako, završene kuće, stoje i pričaju ko susjedi koliko su potrošili i sl i pita koliko vrijedi, pošto bi prodali.. doktor kaže 100-nečeg.. cigo razmišlja i kaže duplo, doktor se čudi, kako, pa radili smo isto.. -odgovor, meni je susjed doktor a tebi cigo..) :) ..
-no i taj vic otkriva 'činjenice' tj što je cijena-vrijednost i kako se formira, kojim kriterijima, tržišnim zakonima ili čisto random, pa će milijarder za kavu lako platiti 100€, dok sirotinja ne može ni cent jer nema.. a robu plaća onaj tko ima novac pri čemu nije važno koliko nešto stvarno vrijedi jer je sama vrijednost nešto maglovito nego je važnije koliko u trom trenutku možemo tražiti-dobiti a to ovisi o 'konstelaciji zvijezda' pa piccassova slika može vrijediti 100miljuna ili ništa.. kao šrodingerova mačka u kutiji, tj cijena-vrijednost i uporabna kao realna vrijednost nisu istoznačnice + s vremenom se mijenja, pa je tako igla prije industrijske revolucije bila skupa, manufakturna proizvodnja i količine, nakon strojeva postane jeftina kao pivski čep.. tisuću godina prije bi proizvodnja čepa bila preskupa, pivo skoro đabe tj rad ljudi i ostali resursi, kovač je potkivao konje i bio najtraženije zanimanje globalno, svugdje potreban.. danas u muzeju, višak-nepotreban, osoba je ista, rad je isti, znanje-kvalifikacije.. nije isto vrijeme, nije isti ostatak svemira.. danas auto bez klime nije zanimljiv jer kad dođe ljeto vruće je.. prije smo ko klinci otvorili prozor i bljuvali po staroj cesti do mora uz reanimaciju kod macole .. danas klinac ni ne vidi put gledajući ekran odnosno ostane šokiran promjenom temperature ako naglo izađe iz klimatiziranog auta .. sve se promijenilo, napredovalo, sve troši struju, no već godinama potražnja-potrošnja ne mogu dalje, nema na što.. osim na 'ništa' što je najbolji način jer ne remeti ostale bitne faktore u svijetu, odnose biznisa.. tj može zvučati besmisleno, no istovremeno je i 'stabilizator', čak kad to znači da ću kao potrošač struje plaćati više, no da nije tako elektra bi bacila 'lopatu' i bavila se zabavom.. pri čemu na kraju imamo problem, tj može dok nam za glovo dostavu dolaze nepalci.. no i to će presušiti, globalizacija.. tko će tad dostavljati, pizzu ili struju.. ako nema zaradu, nitko, pri čemu uopće nije važno koliko je posao-rad-roba 'korisna'.. i beskorisno ima smisla u globalnom odnosu i ravnoteži svemira :))
-lopate i bačve.. iz doba do prije '100 godina'.. prije globalizacije-digitalizacije, danas je to nešto online, usluga, danas se zarađuje virtualom, ne 'lopatom' dok ispada da se nikad nije zarađivalo zlatom-naftom tj konkretnim resursom, jer ako si ga i imao došao je neki đingiskan-robinhood i uzeo ti .. usput i spalio selo uz malo pokolja, pa ako nemaš jaču vojsku đabe ti zlato i žito.. tj tad je to samo mamac, dok lopata zarađuje konstantno a posljednje stoljeće je to zabavni biz, glazba-film, piće, sport.. lasvegas, grad nastao na svim suprotnim temeljima gdje se u povijesti stvarao grad, činjenica suprotna logici ili dotadašnjim pravilima no lasvegas je tu, grad kocke, svjetla.. daleko profitabilniji nego npr grad s naftom i ostat će dok će nafta biti iscrpljena i lopata bačena..
rudarenje bitcoina je upravo to, prodaja magle, savršene robe, bez mase-vrijednosti, prodaja ideje, beskonačno... čak nije nešto što po realnim zakonima može propasti jer ne ovisi ni o čemu.. tj dok ima struje i čipova može raditi mada to što radi je ništa, kao što portir sjedi i ne radi ništa, odnosno plaćamo porno zvijezde za gledanje sexa, plaćamo političare za upravljanje državama, plaćamo trumpeke za privatne egoe i frizure, plaćamo ih da bi milijarderi među njima bili na naslovnici timesa pri čemu je nevažno što rade ili jesu li retardusi .. rudarenje je savršena paradigma digitalnog društva, tj kao i industrijska revolucija, granica nakon koje ništa nije kao prije.. samo što danas iz današnjeg rakursa ne vidimo to kao granicu, nisu to vidjeli ni u ostalim epohama vremena-razvoja.. to se vidi tek s odmakom.