Jesu li postojeći GPS čipovi na smartphoneovima, navigacijama itd kompatibilni ? Hoće li moći koristiti punu fukcionalnost GPS treće generacije ?
Jesu li postojeći GPS čipovi na smartphoneovima, navigacijama itd kompatibilni ? Hoće li moći koristiti punu fukcionalnost GPS treće generacije ?
Ukratko, neće. Niti jedan čip u smartphone-u ne podržava L2C, a kamoli novi L1C signal. Neki rijetki telefoni podržavaju L5 signal, ali s njim je situacija ionako i dosad bila dobra pa novi GPS III sateliti neće značajno pridonijeti povećanju točnosti.
Ima i greška u članku - nedavno nije lansiran drugi nego već treći GPS III satelit. I nije "triangulacija" nego "trilateracija" ako ćemo se baš precizno izražavati.
Kakva je usporedba sa Galileo sustavom? Zanimaju me potrosnja baterije na smartphoneu, stabilnost signala (npr GPS obavezno pukne kada sam u Münchenskom tunelu), preciznost i brzina uspostave. Mozda bi bila zanimljivo za neki buduci Bug.
Kakva je usporedba sa Galileo sustavom? Zanimaju me potrosnja baterije na smartphoneu, stabilnost signala (npr GPS obavezno pukne kada sam u Münhenskom tunelu), preciznost i brzina uspostave. Mozda bi bila zanimljivo za neki buduci Bug.
Bug je prekomercijalan da bi pisao o tako složenoj temi. Svi njihovi članci o GPS-u su bez razumijevanja prevedeni iz stranih izvora pa često imaju puno grešaka i smješnih jezičnih konstrukcija i termina.
U tunelu ti neće niti jedan GPS samostalno raditi. Točnost GNSS-a u pametnom telefonu je oko 2-5 m u idealnim uvjetima. Potrošnja baterije se smanjuje svakom novom generacijom čipova.
I nije "triangulacija" nego "trilateracija" ako ćemo se baš precizno izražavati.
Upravo tako, ali ako ćemo bit još precizniji, ne radi se o preciznosti izražavanja nego krivom izrazu - GPS nema nikakve veze sa triangulacijom (korištenje kuteva za određivanje pozicije), tj. ne može se trilateracija (ekstrapolacija pozicije korištenjem udaljenosti) svrstati pod triangulaciju. Kruške i jabuke.
jel se to sad pali posebno ili u kompletu s 5g?
Jedan od rijetkih slučajeva gdje je "što manje to bolje". I to ćemo dočekati, 70 cm previše (razumljivo), 23 cm je dobro, ali bolje bi bilo 10 cm.
dobro, ali to je za dugotrajno mjerenje točaka...
inače '91 je napravljen bastard finskog komercijalnog GPSa, laserskog daljinomjera i Sharp E500 programabilnog kalkulatora za potrebe artiljerije, mislim da je MORH postavio 3 referentne reperske točke da se dobije preciznost - komercijalni tj. civilni je u to doba bio ograničen,a vojni je koristio samo vojska SAD-a i saveznika....
Vjerujem da je ovo dobro za mjerenje seizmičke aktivnosti ploča, nama šetačima i vozačima je super ako znamo koja je slijedeća ulica.
Vjerujem da je ovo dobro za mjerenje seizmičke aktivnosti ploča, nama šetačima i vozačima je super ako znamo koja je slijedeća ulica.
Precizno mjerenje smatram korisnim ako bi mi poljoprivrednici imali neku posebnu kartu poput Arkod-a ali posebnu da znamo gdje je koja njiva. Iskusan poljoprivrednik zna ali ako zaposlite nekog mladog tko nezna di je njiva onda mu morate objasnjavati ili pokazivati . A i iskusnim se zna dogoditi da fula njivu jer nezna di je rub, barem meni se to dogodilo da nisam razlikovao moj i tuđu njivu.