Windows 10 - problemi izdvojena tema

poruka: 6.671
|
čitano: 1.700.911
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 - općenito
4 godine
offline
Re: Windows 10 - problemi
djigibao kaže...
zelenapaprika kaže...
Luka123 kaže...

Nisi napisao o kojem se PC-u radi, tj model matične, koji USB port, 2.0, 3.0, 3.1 koji USB stick, da li da ssd-a prebacuješ podatke etc.

Ja bih počeo sa flashanjem bios-a te instaliranjem driver-a za matičnu.

Imam na matičnoj USB 2.0 i 3.0 i stara je 'ko Biblija. Koristim 3.0 slot već dugi niz godina (otkako su se pojavili takvi USB stickovi). Podatke prebacujem s SSD-a i HDD-a i do sada nije bilo nikakvih problema. Slot se nije fizički izlizao jer koristim produžni USB kabel od 30cm kako bih izbjegao habanje slota. I bez kabela su problemi isti, tako da nije ni do slota ni do kabla.

 

Do nedavno sam koristio USB stick godinama bez ikakvih problema.

 

Sumnjam na:

 

1.) Neki od zadnjih updateova Windowsa 10 20H2, jer je i zadnji update napravio u svijetu dar mar, uključujući BSOD nekim korisnicima

 

2.) Antivirusni programa Bitdefender koji se ažurira automatski, pa je možda sam sebi omogućio nešto što meni radi probleme (skeniranje USB sticka je na off).

 

 

 

Probat neku live distribuciju linuxa (Mint, Ubuntu...) pa ubacit Usb u linux i vidjet da li radi.

Time rijesavas nedoumicu oko Windowsa, a i samog USB-a.

 USB je još uvijek ok. Isprobano na drugom PC-u. Nešto zeza pod Windowsima.

16 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
...pocni od AV-a
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Probaj s programom usboblivion. Skini ga, raspakiraj i pokreni, neka ti očisti sve stare i trenutne registarske unose hardvera koji si uštekavao u usb portove. Kad odradi, restartaj i probaj onda.
Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jaluški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Takvi bi brzo prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
Moj PC  
1 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Windows 10 - problemi
djigibao kaže...
...pocni od AV-a

 Jasno. Problem s njime je da se sam ažurira kako bi bio spreman za viruse, a povremeno i samoga sebe ažurira i uključi postavke koje nešto zeznu. A ni Windowsi s pojedinim zakrpama nisu skroz nevini.

Poruka je uređivana zadnji put pon 21.12.2020 21:38 (zelenapaprika).
4 godine
offline
Re: Windows 10 - problemi
BlackMoon kaže...
Probaj s programom usboblivion. Skini ga, raspakiraj i pokreni, neka ti očisti sve stare i trenutne registarske unose hardvera koji si uštekavao u usb portove. Kad odradi, restartaj i probaj onda.

 Jesam. Izgleda da je popravilo stvar. Ako ostane tako, riješio si problem!

 

Hvala!


13 godina
offline
Windows 10 - problemi

pozz ekipa, imam jedan problem, instaliran win 10 pro na novom racunalu i ne radi search funkcija kad se prebaci na HRV jezik, kad je na US sve radi.

kako to osposobit?

probao sam sa win + run i services.msc i tamo kad nađem win search servis pise da je aktiviran i da normalno radi 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Spike1983 kaže...

Probaj u control panelu odabrati opciju "indexing options", zatim odaberi "advanced", na prozoru koji se otvori odaberi rebuild,

trebati će jedno vrijeme da se baza pretrage obnovi do kraja, možeš ostaviti računalo preko noći da odradi taj dio.

ps. ako imaš nekakvu divlju kopiju instalacije, briši to i skini orginalnu verziju sa Microsoft stranice.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.12.2020 16:49 (Valentin17).
7 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - problemi

Lenovo IdeaPad L340.

 

Laptop se vuče kao krepan.

 

Napravljen clean installa Win 10 20H2 x64. Win dizani par puta, jedan put se počeo vući kao krepan odmah nakon završetka clean installa (prije nego su povučeni ikakvi updatei i driveri), drugi put je radio par sati ok punom brzinom (i prije nego što su povučeni updatei i nakon što su povučeni updatesi i driveri), ali je nakon toga opet se počeo vući kao krepan nakon par sati.

 

Kao krepan = npr. klik na start menu - otvori se start menu za 2-3 sekunde, ili klik na windows explorer - ista stvar, lag 2-3 sekunde, uglavnom gotovo neupotrebljiv.

 

Ista stvar i sa Win10 1909.

 

Bios nadograđen na zadnju verziju. Pokušavano s default opcijama, i kemijanje s raznim opcijama, UEFI, Legacy, i paljenjem i gašenjem nekih Intelovih gluposti za "sigurnost", TPM i sl.

 

RAM test uredan, HDD Smart uredan.

 

Sa servisa je vraćen kao hardverski ispravan uz savjet da se reinstaliraju Windowsi.

 

Meni baca na kakav (zasad neidentificirani) hardverski kvar, ili eventualno problem s nekim lošim driverom (pokušano i s Windows update driverima i s driverima sa službene stranice Lenova, ista stvar s njima).

 

Mišljenja?

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.12.2020 19:52 (50w755c).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
50w755c kaže...

Jesi probao u BIOSu gasiti uređaje kao WIFI, LAN, Bluetooth, čitač kartica i sl.? Ako nisi probaj.

Kakve su temperature pod opterećenjem? Provjeri sa HW monitor.

Probaj sa HD Tune napraviti skeniranje na bad sektore na HDDu, opcija "error scan", ali ne "quick" nego "full".

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/tvrdi-opticki-diskovi/kako-provjeriti-disk-kojem-sumnjate-ispravnost/190794.aspx

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
7 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - problemi

Probao sam se igrati sa UEFI, Legacy opcijama, ugasiti razna Intel sranja: Intel Platform Trust Technology, ugasiti Intel (R) SGX Control, vratiti BIOS na tvroničke postavke, nije bilo nekog pomaka. Jedan put ga je "Clear Intel PTT Key" opcija vratila u normalu ili mi se bar tako činilo, ali je bilo samo na kratko, nakon toga je opet počeo lag i drugi put to nije pomoglo.

 

HD Sentinel uredan, bez problema. Rađen i neki stress test CPU-a, GPU-a, HDD-a, RAM-a, nema greške.

 

Uglavnom, ako uređaj ne radi s BIOS-om na tvorničkim postavkama, onda tu nešto ne štima.

 

Uređaj više nije kod mene, ali čini mi se niti da nema opcija za pomogućavanje/onemogućavanje wlana, bluetootha, čitača kartica, BIOS ima samo neke više manje osnovne opcije.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.12.2020 20:51 (50w755c).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
50w755c kaže...

Realno može biti dosta toga, od krivoga podešavaja, loše kopije instalacije pa do neispravnoga HDDa, RAM memorije ili čak pregrijavanja.

Tu su neke stvari testirane, sada je pitanje kako su testirane, s čime i koliko dugo (npr. MEMTEST 86+ se vrti preko noći), isto tako program

kao Hard Disk Sentinel čita SMART status diska, to nije dovoljno i ne mora biti pravi pokazatelj, trebalo je napraviti skeniranje na bad sektore

bilo sa Hard Disk sentilenom ili sa HD Tune ili sa nečim trećim, nebitno sve dok se odradi na pravi način.

Nadalje, ako su je vrtio neki stres test, trebalo je pogledati temperature od procesora, HDDa, GPUa.

Tko zna, možda je i procesor tvornički neispravan, a što se tiče instalacije Windowsa, neka servis instalira Windows 10 u trial modu i isproba laptop,

čak ako je laptop imao na sebi Windows predinstaliran, servis je dužan i to vratiti, ako nije imao, onda nula bodova.

ps. ako laptop ima garanciju, neka se servis zabalja s time, a Bože moj, ako treba i platiti njima da instaliraju OS, kasnije ako opet zapinje, imaš pravu

osnovu za reklamaciju.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
15 godina
offline
Windows 10 - problemi

Probaj proces explorer pa vidi da li ti nešto "znoji" CPU ili RAM i koji su sve procesi aktivni. Ako je tu sve u redu, sumnja pada na hardverski problem. Možeš i pokrenuti koju Live Linux distribuciju pa vidjeti kako radi...Ako je hardver, kako kolega kaže, može biti svašta...

Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jaluški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Takvi bi brzo prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Windows 10 - problemi

neznam jel hardware ili W10. Prije cc 2 tjedna sam ubo ATI 5700xt i jedan keks 8GB Kingstone RAM. Sve je perfekto radilo do prekjučer, i eto sad se nakon 3-4 sata rada računalo se samo pogasi. Čudno mi je jer se pogasi na YouTube il screaming LiveWebCam..na Netflix radi noProblem,na Fallout4 ultra postavke,NP, na RDR2 na high postavkama NP..na WebTV, isto sve OK. U TaskManager nije za vidjeti da mi nešto čupa resurse, Temp GPU i CPU su potpuno normalne, ko i dosada. Temp matične i RAM isto ok...smo se pogasi i za minut ga upalim i opet sve OK, Sad mi se počeo gasit nakon par sati i kada radim u AI il Photoshopu s RAW fotkama..ima li neko upute šta još trebam provjerit? TNX svima

Cum sapienti viro libenter diserimus
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
micho0305 kaže...

Probaj sa drugim napajanjem.

Ako si instalirao kakve nadogradnje preko windows update, obriši ih.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put pet 25.12.2020 12:52 (Valentin17).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - problemi

imam modxtream origigi od 600W, evo sam sad igrao 4h RDR2, temp svuda OK, ne ruši se ništa, čudno

 

Cum sapienti viro libenter diserimus
Poruka je uređivana zadnji put pet 25.12.2020 15:05 (micho0305).
7 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
50w755c kaže...

 Moram priznati, imam isti problem kao i ti na laptopu (Moj PC), samo što se laptop vuče kao krepan događa samo na internetu na bilo kojem browseru i to se počelo događati dva mjeseca poslije kupnje, a prije toga je bio brz kao munja. Moj 5 godina stari laptop brže učitava internet nego novi laptop.

Die and be free of pain or live and fight your sorrow! - Auron
7 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 - problemi
thekeyofdestiny13 kaže...
50w755c kaže...

 Moram priznati, imam isti problem kao i ti na laptopu (Moj PC), samo što se laptop vuče kao krepan događa samo na internetu na bilo kojem browseru i to se počelo događati dva mjeseca poslije kupnje, a prije toga je bio brz kao munja. Moj 5 godina stari laptop brže učitava internet nego novi laptop.

 

Da nemaš možda instaliran League of Legends? Meni je uređaj pod ruku došao s njim, a uz njega je "gratis" došao i kakav internet akcelerator koji je zagušio brzinu surfanja na razini cijelog OS-a na jedno 5% od maksimalne brzine. Navedeni "akcelerator" nije detektirao niti jedan antivirus niti je igdje vidljiv kao zasebno instalirani program.

 

Međutim i nakon clean installa cijeli laptop se vukao kao krepan, a na brzinu interneta nisam obraćao previše pažnju, iako mi se čini da je došla u neke normalnije okvire.

 

S obzirom da također imaš laptop iz iste serije IdeaPad L340 (iako druge dijagonale i grafičke), ovo jednostavno ne može biti slučajno, tu mora biti neki ozbiljniji problem s tom serijom laptopa. Koju verziju Win 10 vrtiš, da li si na 20H2? Da li su problemi počeli prije ili nakon nadogradnje na 20H2? I da li si i što instaliravao od softvera ili igara prije nego su počeli problemi?

 

Otvorio sam i temu na hardverskim problemima: https://forum.bug.hr/forum/topic/razni-hardverski-problemi/lenovo-ideapad-l340-lag-vuce-se-kao-krepan/279754.aspx

 

Inače, uređaj koji je bio kod mene je (čini mi se, nisam 100%) ovih specifikacija:

https://www.lenovostore.hr/Proizvod/lenovo-ideapad-l340-15-intel-core-i3-8145u-2-40ghz-8gb-512gb-ssd-dvdrw-w10h-15-6-full-hd-intel-uhd-graphics-620-p-n-81lg00hqsc/1276

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.12.2020 21:52 (50w755c).
7 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
50w755c kaže...

 Bok, ne igram nikakve igre na laptopu zasad, pa ni tako League of Legends, a ja imam verziju 2004. Kada sam kupovao laptop u 6. mjesecu, Windowse 10 1909 je bio instaliran u trgovini, jer sam želio da ga instaliraju, da bi isti dan ja instalirao W10 2004 verziju sa službenih stranica Windowsa odnosno Media creation tool. I tako W10 2004 verzija je uredno i ultra brzo radila, pogotovo na internetu na bilo kojem browseru do početka 9.mjeseca. Od tada, browseri (Vivaldi, Edge i Firefox) na internetu se vuku kao krepani, a često, pogotovo Firefox gubi vezu. Temperature su ok. SSD 512 GB  tj. particiju C: sam podijelio na 256 GB na particiju C: i D: zbog system image backupa (AOMEI backupper) odmah kada sam kupio laptop. Nije mi se dalo nadograđivati na 20H2 , jer gotovo da i nema promjene u odnosu na 2004, pa sam mislio čekati novu verziju koja će izaći sljedeće godine.

 
 
 
 
 
 
 

 

EDIT:

 

Kad sam napravio update na W10 20H2, spomenuti problemi više ne postoje. Brzina interneta je kao od prvog dana.

 


 

Die and be free of pain or live and fight your sorrow! - Auron
Poruka je uređivana zadnji put sub 26.12.2020 16:51 (thekeyofdestiny13).
13 godina
offline
Windows 10 - problemi

Hello

 

Pri startanju windowsa (10, 64bit) mi ode u recovery mode. Bitlocker mi je zakljucao drive. Kad ga otkljucam i idem na chkdsk pokaze mi niz gresaka, ali ih ne mogu popravit jer je drive "write protected". Pokusa sam ga enabeat, ali nula bodova. Nemam pojma kako popravit te greske (pretpostavka je da su one uopce problem). Na kraju sam odusta i isa na novu instalaciju, ali ne mogu ni to jer je drive zakljucan bitlockerom :).

 

Ideje? Thx <3

 

PS pokusa sam scheduleat chkdsk na restartu, ali nista od tog, na vata ga. Proba sam oboje s njegovog recoverija i s USBa (edit)

Obalo suncana, ti moj si cijeli svijet
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.1.2021 13:29 (Antonic).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Antonic kaže...

Hello

 

Pri startanju windowsa (10, 64bit) mi ode u recovery mode. Bitlocker mi je zakljucao drive. Kad ga otkljucam i idem na chkdsk pokaze mi niz gresaka, ali ih ne mogu popravit jer je drive "write protected". Pokusa sam ga enabeat, ali nula bodova. Nemam pojma kako popravit te greske (pretpostavka je da su one uopce problem). Na kraju sam odusta i isa na novu instalaciju, ali ne mogu ni to jer je drive zakljucan bitlockerom :).

 

Ideje? Thx <3

 -smisao enkripcije da nitko (neovlašteno) ne može do podataka, jedini problem je što ne može ni vlasnik kad se desi kvar-problem.. tj ne treba koristiti enkripciju ako nije stvarno potrebno (kad se mora) jer samo sebi napraviš problem više.

-možeš obrisati disk (dispkpart, clean..) naravno ako je ispravan.

-nikad ne pokretati alate kao chkdsk na kriptiranom disku, jer može samo dodatno zbrljaviti sadržaj, tj to se koristi kad imaš pristup sadržaju (ne kriptirano).

-drugi moguć problem je koji boot-medij-tip uefi-gpt ili legacy-mbr.. jer pogrešan mod ne može pristupiti disku, zato je zgodno imati suprefloppy koji bootaš (f-tipke bootmeni cms..) i izabereš mod itd..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
ihush kaže...
Antonic kaže...

Hello

 

Pri startanju windowsa (10, 64bit) mi ode u recovery mode. Bitlocker mi je zakljucao drive. Kad ga otkljucam i idem na chkdsk pokaze mi niz gresaka, ali ih ne mogu popravit jer je drive "write protected". Pokusa sam ga enabeat, ali nula bodova. Nemam pojma kako popravit te greske (pretpostavka je da su one uopce problem). Na kraju sam odusta i isa na novu instalaciju, ali ne mogu ni to jer je drive zakljucan bitlockerom :).

 

Ideje? Thx <3

 -smisao enkripcije da nitko (neovlašteno) ne može do podataka, jedini problem je što ne može ni vlasnik kad se desi kvar-problem.. tj ne treba koristiti enkripciju ako nije stvarno potrebno (kad se mora) jer samo sebi napraviš problem više.

-možeš obrisati disk (dispkpart, clean..) naravno ako je ispravan.

-nikad ne pokretati alate kao chkdsk na kriptiranom disku, jer može samo dodatno zbrljaviti sadržaj, tj to se koristi kad imaš pristup sadržaju (ne kriptirano).

-drugi moguć problem je koji boot-medij-tip uefi-gpt ili legacy-mbr.. jer pogrešan mod ne može pristupiti disku, zato je zgodno imati suprefloppy koji bootaš (f-tipke bootmeni cms..) i izabereš mod itd..

 Kuzim za enkripciju. Ali, ako otkljucam Bitlocker (imam kljuc) onda chkdsk ne bi treba bit problem, pretpostavljam? Nisam ni palija enkripciju, pretpostavljam da je bila ukljucena jer je laptop dosa s predinstaliranim windowsima (na njemackom za ne falit). Pokusa sam na diskpart clean attributes i ne dozvoljava mu da ocisti read only.

Obalo suncana, ti moj si cijeli svijet
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Čemu uopće kriptiranje podataka ako je u pitanju osobno računalo za kućnu upotrebu? Windowsi na njemačkom?
Vidim da je to dirano i da je netko nedovoljno stručan petljao po tome. Najbolje format i sve na čisto.
Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jaluški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše! Takvi i slični njima, brzo bi prodali dragu nam Hrvatsku za Judine škude!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

Mozda nisan dobro objasnija gore...

 

Racunalo je kupljeno u Njemackoj s predinstaliranim win10. Odatle Njemacki. Bitlocker je (izgleda) takoder bija instaliran ranije jer ga ja nisam aktivira.

 

I na kraju, pokusam format, imam USB s win instalacijom, ali mi ne da dirat disk jer ga je BL zakljuca. Dakle, dopusta mi otkljucavanje samo kada idem u Automatic restore, a onda mi je disk u readonly modu. Kad idem s USBom izvana, BL zakljuca disk i ne mogu ga otkljucat.

Obalo suncana, ti moj si cijeli svijet
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi

podesi bios..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Windows 10 - problemi

sta konkretno?

Obalo suncana, ti moj si cijeli svijet
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Antonic kaže...

sta konkretno?

 -ništa ti ne pada na pamet? .. enkripcija (o to me je riječ..), jer ili je os-win ili bios, po ovome što pišeš, vjerojatno bios.. podesi bios, uefi, enkripcija, fastboot itd.. tj bios opcije služe tome da ih podesiš po potrebi-želji ili zahtijevima softwarea (osa).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Windows 10 - problemi

Thx, probam.

 

Edit: Ispostavilo se da je disk ostecen. Ne znam kako mi nije prije palo na pamet napravit test... anyway. Poslan na servis (pod garancijom). Hvala na savjetima!

Obalo suncana, ti moj si cijeli svijet
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.1.2021 20:02 (Antonic).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Windows 10 - problemi

Dobar dan. Molim za pomoć.

Posjedujem laptop HP Probook 455R G6.

Problem je u tome što mi je u zadnja dva mjeseca nakon izvršenih updateova svjetlina ekrana zatamnjena. Ne znam na koji način to objasniti. Kada je laptop na bateriji, svjetlina ekrana je onakva kakva bi i trebala biti, a nakon što laptop odspojim s napajanja, svjetlina ekrana je u postavkama namještena na maksimum, no iako je na maksimum, moje oči vide da to nije to. U postavkama je sve namješteno kako treba (od postavka s baterijom do postavka svjetline zaslona), no ne mogu shvatiti što se dogodilo od zadnih nekoliko updateova. Prije je bilo sve normalno. Tražio sam i po Internetu i sve opcije koje oni predlažu, isprobao sam, no ne pomaže. Ima li tko kakav savjet?

Jurica Gregurović
Poruka je uređivana zadnji put pon 18.1.2021 9:36 (jurica_m).
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
jurica_m kaže...

Dobar dan. Molim za pomoć.

Posjedujem laptop HP Probook 455R G6.

Problem je u tome što mi je u zadnja dva mjeseca nakon izvršenih updateova svjetlina ekrana zatamnjena. Ne znam na koji način to objasniti. Kada je laptop na bateriji, svjetlina ekrana je onakva kakva bi i trebala biti, a nakon što laptop odspojim s napajanja, svjetlina ekrana je u postavkama namještena na maksimum, no iako je na maksimum, moje oči vide da to nije to. U postavkama je sve namješteno kako treba (od postavka s baterijom do postavka svjetline zaslona), no ne mogu shvatiti što se dogodilo od zadnih nekoliko updateova. Prije je bilo sve normalno. Tražio sam i po Internetu i sve opcije koje oni predlažu, isprobao sam, no ne pomaže. Ima li tko kakav savjet?

 Skini sve drivere sa hpovih stranica....

13 godina
offline
Re: Windows 10 - problemi
Koje drivere? Misliš za zaslon? U Device Menageru ne postoji nijedan uskličnik.
Jurica Gregurović
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 - općenito
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice