Koji SSD? izdvojena tema

poruka: 11.046
|
čitano: 2.769.332
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Koji SSD?

Koji ssd preporucujete za PS5? hladnjak mora bit i gen4 sta znam.... najmanje terabajt....

VenAtoR#2231
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Koji SSD?

pitanje u vezi ssd... trenutno imam običan hard te 1 ssd u računalu, matična ima 2 sata data izlaza i svaki disk je spojen na jedan. e sada bih uzeo još 1 ssd no kako ga spojiti? jel uopće moguće spojiti 2 ssd na 1 sata ulaz na matičnoj? postoji neki konektor koji bi to omogućio? 

 

matična u pitanju je Asrock AB350M-HDV, na njoj vidim 2 sata3 porta a specifikacije kažu 4. gdje su druga 2 haha?

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.3.2022 11:45 (Skullscar1989).
11 godina
offline
Re: Koji SSD?
Skullscar1989 kaže...

pitanje u vezi ssd... trenutno imam običan hard te 1 ssd u računalu, matična ima 2 sata data izlaza i svaki disk je spojen na jedan. e sada bih uzeo još 1 ssd no kako ga spojiti? jel uopće moguće spojiti 2 ssd na 1 sata ulaz na matičnoj? postoji neki konektor koji bi to omogućio? 

 

matična u pitanju je Asrock AB350M-HDV, na njoj vidim 2 sata3 porta a specifikacije kažu 4. gdje su druga 2 haha?

 Iznad sata1, samo su okrenuti. Piše u manualu.

13 godina
offline
Koji SSD?

Ocz vector, malo ga prepoznaje malo ne, provjeren programima raznoraznim, health mu je na 100%.

Nekad neće danima pokrenut komp kako treba tj zašteka u windowsima nakom određenog korištenja. Jel imao netko sličan problem? 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Koji SSD?
Mozda kabao od napajanja ili SATA kabao nije dobro ustekan, probaj sa drugim SATA kablom
Danas je tesko biti glup jer je konkurencija prevelika!!!
4 godine
offline
Re: Koji SSD?
Patrick_cro kaže...
Mozda kabao od napajanja ili SATA kabao nije dobro ustekan, probaj sa drugim SATA kablom

 

Savjet je ok, ali izbor riječi nije ok.

 

Kabao:

 

1. drvena posuda za vodu i pranje, s dva uha [ (pada) kao iz kabla kiša jako pada, lije; čabar, škaf

 

Kabel:


1. tehn. izolirani električni vodič s plastičnim (olovnim) ovojem; služi kao podzemni, nadzemni ili podmorski vod za telekomunikacije i električnu energiju [telekomunikacijski kabel; koaksijalni kabel; provodnik

4 godine
offline
Re: Koji SSD?
marxone kaže...

Ocz vector, malo ga prepoznaje malo ne, provjeren programima raznoraznim, health mu je na 100%.

Nekad neće danima pokrenut komp kako treba tj zašteka u windowsima nakom određenog korištenja. Jel imao netko sličan problem? 

 

 Ako možeš, preseli ga u drugi PC, pa ga isprobaj. Makar u vanjski dock za HDD (ako je klasični 2,5" format). Ako i tada bude štekao, onda je u kvaru. A možda je problem u kabelu, kao što drugi forumaš piše.

13 godina
offline
Koji SSD?

Trebam jednom tjedno napraviti backup 1,5TB na vanjski disk, USB disk mi je postao prespor za to (30MB/s), pa bi uzeo neki SSD, gledam da bih uzeo M2 zbog dimenzija+kućište, jer tako mogu uzeti neki disk s 60mjesci jamstvom i npr 600TBW, kao ovaj Crucial

https://www.nabava.net/ssd-disk/crucial-p2-ssd-2tb-cijena-m2-nvme-119730251

Treba li kod kućišta obratiti neku pažnju na nešto osim dimenzija, vidim da kod npr. Orica postoje neke izvedbe koje imaju kao neka rebra za disipaciju, je li to uopće potrebno ili da uzmem najtanje kućište?

https://www.orico.cc/us/product/detail/7214.html#link3

 

Ili uzeti vanjski SSD kao Samsung T7, pa nema priče oko kućišta, jedino što ima 36 mjeseci jamstva, nisam našao koliki mu je TBW?

 

https://www.nabava.net/vanjski-eksterni-ssd-diskovi/samsung-portable-t7-2tb-cijena-159891461

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Koji SSD?
Nemoj taj crucial, to je tlc dramless ssd kojem brzina drastično pada kad istekne slc keš, kojeg ionako nema previše.

I da ti je namjena prosječno korištenje s rijetko kad prebacivanjem veće količine podataka, pa se keš ima vremena oporavit, još nekako.

Ali ovako ćeš imat ssd koji krene pisat jako brzo i nakon malo vremena padne ispod 100mb/s. A imaš ssd-ova kojima brzina za cijeli kapacitet neće nikad past ispod 1000mb/s, a to je ogromna razlika, pogotovo na tolikoj količini podataka.
13 godina
offline
Re: Koji SSD?

Ok, imaš neku preporuku? Kingston KC2500, on ima veći SLC keš?

https://www.techpowerup.com/review/kingston-kc2500-1-tb-m-2-nvme-ssd/6.html

 

 

11 godina
offline
Re: Koji SSD?
Ne samo da ima veći keš, nego mu i brzina ne pada drastično kao onom crucialu, pa u prosjeku za cijeli disk ima write iznad 1000mb/s, a prosjek je još veći ako popunjavaš išta manje od punog diska.
Taj kingston nije loš, ali možeš pogledat i druge, u usporedbi gledaj baš taj prosjek u pisanju za puni disk jer je to u tvom slučaju najbitnije po pitanju perfomansi, naravno uz što veću izdržljivost obzirom da ćeš ga dosta i često puniti
13 godina
offline
Re: Koji SSD?

Ok, kad smo ko toga, onda je to brže rješenje od T7 portable, on je isto dramless?

https://www.tomshardware.com/reviews/samsung-t7-portable-ssd-review

 

I treba li me zabrinjavati temperatura za odabir kućišta?

 

 

 

11 godina
offline
Re: Koji SSD?
Jbga, vidiš i sam da taj samsung piše brzinom od cca 800mb/s samo prvih 80-ak giga, a kasnije pada na cca 300mb/s. Znači da mu je prosjek ispod 400mb/s za tvoje potrebe, dok je onaj kingston triput brži.
A za kućište gledaj u testu koliko trokira u write, pa po tome vidiš jel ti treba kućište s boljim hlađenjem. Jbga, na mobu sam trenutno pa mi je malo problematično pretraživat te podatke

EDIT
sad sam bacio oko, raj kingston se dosta grije iako ne throtla niti bez venta. Ali svejedno ne bi bilo loše stavit ga u bar malo bolje kućište koje odvodi toplinu s njega
Poruka je uređivana zadnji put uto 5.4.2022 15:10 (picajzla0707).
13 godina
offline
Re: Koji SSD?

Ok, još ću malo pogledat neke ostale modele što se tiče temperature.

3 godine
offline
Koji SSD?

delete

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.4.2022 10:52 (pankreas).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Koji SSD?

Trebam m2 nvme od 1tb,gledao sam samsung 980 za 915 kn u adm..ima li nesto bolje od tog ssd ili jeftinije? Treba mi za igre imam 3 mjesta na mbo..u jednom je 970 evo 500gb a u jednom adata 8200pro ona prva serija od 256 za win10...i usput jedno pitanje,na 8200 write mi je oko 3200 a read je pao na nekih 500,star je oko 3 godine,jel mogu to reklamirat? Kupljen u instaru

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji SSD?
mariolla79 kaže...

Trebam m2 nvme od 1tb,gledao sam samsung 980 za 915 kn u adm..ima li nesto bolje od tog ssd ili jeftinije? Treba mi za igre imam 3 mjesta na mbo..u jednom je 970 evo 500gb a u jednom adata 8200pro ona prva serija od 256 za win10...i usput jedno pitanje,na 8200 write mi je oko 3200 a read je pao na nekih 500,star je oko 3 godine,jel mogu to reklamirat? Kupljen u instaru

 mariolla79

 

Kolega deephouse  je napisao na hardveru popusti.

 

 

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B08TJ2649W/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&th=1

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.4.2022 16:36 (hummer0).
11 godina
offline
Koji SSD?

uzeo taj sasmsungov ssd ali 500gb,ne 1tb jer cu kad dodje na njega stavit win,a reklamirat a datu sx8200pro jer ima write oko 300 do 500 a trebao bi imat oko 3000,tak da ce ic u instar i platio ga oko 600kn prije 3 godine pa cu onda nadodat jedno 200kn i uzet od terabajta za  beckup...

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Koji SSD?
mariolla79 kaže...

Trebam m2 nvme od 1tb,gledao sam samsung 980 za 915 kn u adm..ima li nesto bolje od tog ssd ili jeftinije? Treba mi za igre imam 3 mjesta na mbo..u jednom je 970 evo 500gb a u jednom adata 8200pro ona prva serija od 256 za win10...i usput jedno pitanje,na 8200 write mi je oko 3200 a read je pao na nekih 500,star je oko 3 godine,jel mogu to reklamirat? Kupljen u instaru

 Koliko traje garancija? Ne ulazim u to što je uzrok pada brzine zapisa ali nekako sumnjam da će ti priznati reklamaciju nakon 3 godine trošenja uređaja. Što si drugo mijenjao otkako si kupio taj SSD? HW? Windowse?

11 godina
offline
Koji SSD?

zasto mislis tj kak mislis nakon trosenja uredjaj..gore su bili samo windowsi za sve ostalo imam jos 3 ssd,garancija je5 godina,sad bas gledao 2 godine je star a prosle godine sam sve promjenio i nanovo stavljeni winsi..imam u heinzelovoj na terenu instar i otisao sam kod njih i pokazao filmic i sliku..read je oko 3200 a write varira od 300-500 i rekli su mi da mogu reklamirat...i da cu najvjerojatnije dobit novi,samo sto novi sada od 256 dodje 350 kn ali su rekli posto sam ja dao oko 600 da mogu dobit od 512..imam frenda  sto radi tamo a i znam gazdu...lol

derklarirano za 8200pro je 3500/3000 ja dobivam 2652 /647 upravo

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.4.2022 16:09 (mariolla79).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Koji SSD?

Upravo se komp smrznuo nakon testa i restartao i usao u boot loop i u biosu nema 8200pro,brijem da je krepao ssd

update iskljucio skroz iz struje i sadf ga upalio 2 puta pistalo po 3 beepa,usao u bios rami se vratili na  2133,i magicno se 8200 opet pojavio,namjestio ga na first boot i opet sve radi..misterij

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.4.2022 16:37 (mariolla79).
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Koji SSD?
mariolla79 kaže...

.imam frenda  sto radi tamo a i znam gazdu...lol

 

 Onda nemamo kaj dalje pričat. U ovoj državi svatko ima frenda taman tamo gdje treba.

11 godina
offline
Koji SSD?

Hahah...a tak je to da barrm imam na drugim vecim mjestima..lol..ovak zanm i instar i links gazdu i ok sam s njima,barem za hw imam vezu

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Koji SSD?
mariolla79 kaže...

To je kod AMDa normalno.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
7 godina
offline
Koji SSD?

Koji bi ssd preporucili od 1TB, trenutno imam 250GB samsung 850 evo i toshiba p300 1tb hdd, kojeg bi izbacio i stavio novi ssd.. ako moze cim jeftiniji, a da barem nesto valja.. mbo je msi z370 gaming plus, hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Koji SSD?
mariolla79 kaže...

Upravo se komp smrznuo nakon testa i restartao i usao u boot loop i u biosu nema 8200pro,brijem da je krepao ssd

update iskljucio skroz iz struje i sadf ga upalio 2 puta pistalo po 3 beepa,usao u bios rami se vratili na  2133,i magicno se 8200 opet pojavio,namjestio ga na first boot i opet sve radi..misterij

 Ovako nesto sam dozivio sa pregrijavanjem. Doduse radilo se o prijenosnicima i nvme.

16 godina
offline
Koji SSD?

Pozdrav ekipa.

Trebam pomoć oko izbora M.2 SSD-a. Nisam kupovao SSD nakon 2.5" vremena i nisam uopće upoznat sa M.2, a tu je i NVMe i PCI-e, ne znam na što obratiti pažnju i u čemu su razlike/kompatibilnost.

Planiram uzeti 500 GB za sistemski disk na MSI MAG B660 Tomahawk Wifi DDR4.

Ovo piše za podršku u speckama matične:

  • 3x M.2 slots (Key M)
    • M2_1 slot (From CPU)
      • Supports up to PCIe 4.0 x4
      • Supports 2242/ 2260/ 2280/ 22110 storage devices
    • M2_2 & M2_3 slots (From B660 chipset)
      • M2_2 supports up to PCIe 4.0 x4
      • M2_3 supports up to PCIe 4.0 x2 1
      • Supports SATA up to 6Gb/s
      • Supports 2242/ 2260/ 2280 storage devices
      • Intel® Optane™ Memory
  • Supports Intel® Smart Response Technology for Intel Core™ processors

    Što je Key M?

    Razlika između From CPU i From B660 chipset?

    SSD-ovi koje sam gledao su Samsung 980 i 970 Evo plus, iako mi u supportu matične izbacuje samo za 980, no ne i 970 Evo koji je po testovima bolji.

    Imate li koje druge preporuke?



LP 

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.4.2022 21:24 (Unimatrix 007).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Koji SSD?

Ovisi za sta ce se koristit, u sustini bi trebali svi radit, osim ako se ne pazi striktno na uber stabilnost sistema. m2 je standard za utore nasljednik sate jer se ne razvlaci dodatni kabal s napajanje vec ide preko maticne, nvme bi bilo nesto slicno kao sata 1 2 3, a pci-e moze bit fomat(ugraduje se kao graficka zvucna kartica) al se ne koriste bas cesto...

Koji uzet ako se ne ganjaju benchmarkovi i eventualno extra programi za migraciju, vise manje najbolje odabrat najeftinijeg da ima cash ram i sto vece jamstvo bilo vremenski i koliko je pisano po njemu.

Evetualno obratit pozornost ima li hladnjak i jel throtla na vecim temperaturama...

Key m je u sustini interface raspored pinova...

Cpu je ako se ne varam ide preko pcie lane kojim upravlja procesor dok ovo drugo ima dodatni chip na maticnoj.

 

A mozete provrtit malo temu unazad da vidite sta su preporuke ili sacekat da netko drugi odgovori.

 

 

Nisam vjerovao, dok nisam vidio, a kad sam vidio, nisam mogao vjerovati!
16 godina
offline
Re: Koji SSD?
LordNIbbler kaže...

Ovisi za sta ce se koristit, u sustini bi trebali svi radit, osim ako se ne pazi striktno na uber stabilnost sistema. m2 je standard za utore nasljednik sate jer se ne razvlaci dodatni kabal s napajanje vec ide preko maticne, nvme bi bilo nesto slicno kao sata 1 2 3, a pci-e moze bit fomat(ugraduje se kao graficka zvucna kartica) al se ne koriste bas cesto...

Koji uzet ako se ne ganjaju benchmarkovi i eventualno extra programi za migraciju, vise manje najbolje odabrat najeftinijeg da ima cash ram i sto vece jamstvo bilo vremenski i koliko je pisano po njemu.

Evetualno obratit pozornost ima li hladnjak i jel throtla na vecim temperaturama...

Key m je u sustini interface raspored pinova...

Cpu je ako se ne varam ide preko pcie lane kojim upravlja procesor dok ovo drugo ima dodatni chip na maticnoj.

 

A mozete provrtit malo temu unazad da vidite sta su preporuke ili sacekat da netko drugi odgovori.

 

 

Ne planiram raditi ništa posebno na tome, samo hoću dostojnog nasljednika za Samsung 840 Evo koji mi još uvijek služi od 2014. 

Znači čisti sistemski drive + programi, bez igara.

Iako bi htio čim veće brzine, naravno, opet mi je nešto poput 980 Pro preskupo i bez opravdanja. Tražim preporuke već ustanovljenih i boljih modela među M.2 NVMe SSD-ova. Nešto s čim ne mogu pogriješiti, ne ganjam nužno najjeftinije.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice