Klima uređaj - pitanje izdvojena tema

poruka: 1.117
|
čitano: 782.128
|
moderatori: pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 mjeseci
neaktivan
offline
Klima uređaj - pitanje

Pozdrav, trebam savijet za klimu. Klima će se koristit za hlađenje i grijanje nekih 35 kvadrata. Guglajući naišao sam na jedan članak koji kaže da preporučena jačina klime bude površina koju će hladit/10 to bi značilo 3,5 KW. 

Na što da još obratim pozornost pri kupnji i odabiru? 

9 godina
online
Re: Klima uređaj - pitanje

Obrati pozornost da kupiš mitsubishi.

12 mjeseci
neaktivan
offline
Klima uređaj - pitanje

Mitsubishia nemam u ponudi ovdje gdje mislim uzeti. Korel, samsung, toshiba i midela. Gledao sam da je do 3,5kW jer grije/hladi prostor od oko 35 m^2 i 100 m^3. Koliko sam skužio inverterske su bolje i da su one oznake učinkovitosti (valjda) SEER i SCOP što više. Cijenovno ne bih išao više od nekih 1000€ s ugradnjom. Još su mi samsung i toshiba najizgledniji jer su brendovi koje prepoznajem...

8 godina
neaktivan
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Poštovani, trebam savjet za klimu. Kod jedne lokalne firme sam dobio ponudu za sljedeće klime:
Haier Pearl AS35PBAHRA
Haier Tide plus AS35TAMHRA-C
Toshiba Seiya R32 RAS-B13J2KVG-E
Samsung Wind-Free Comfort AR12TXFCAWKNEU/XEU
Samsung AR3500 AR12TXHQASINEU/XEU
Za hlađenje znam da su sve klime ok ali ova bi trebala moći i dobro grijati u SZ Hr.
Znam da je dosta velik raspon cijena ali ovo je trenutno u ponudi kod firme koja posluje u mojoj blizini, ponuđene cijene su u rangu najjeftinijih webshopova a prednost kod te firme mi je da ih mogu učinkovito gnjaviti ukoliko ću trebati servis ili nešto neće raditi i sl....
Hvala :)
9 godina
online
Re: Klima uređaj - pitanje
Van_hohenheim kaže...

Mitsubishia nemam u ponudi ovdje gdje mislim uzeti. Korel, samsung, toshiba i midela. Gledao sam da je do 3,5kW jer grije/hladi prostor od oko 35 m^2 i 100 m^3. Koliko sam skužio inverterske su bolje i da su one oznake učinkovitosti (valjda) SEER i SCOP što više. Cijenovno ne bih išao više od nekih 1000€ s ugradnjom. Još su mi samsung i toshiba najizgledniji jer su brendovi koje prepoznajem...

Šta da ti kažem - mijenjaj trgovinu. Ozbiljno... sa mitsubisihijem nikad problema... a ove midee, gree, sinclair, samsunzi... pfff... žali bože para... samo se neki trend pojavi pa onda hype... al mitsubishi je konstanta... 11 ih imam doma i još nije bilo kvarova. Prije imao 5-6 raznih i 4-5 mitshubishija... ove razne sam već zamjenio - pretpostavi koje nisam.

Možda se javi neki "klimaš" pa ti kaže konkretno za navedene modele - ja ti govorim općenito iz osobnog iskustva.

Poruka je uređivana zadnji put pon 24.4.2023 20:12 (miki_the_pirat).
14 godina
offline
Klima uređaj - pitanje

Pozdrav,
trebam pomoć. Znam da se ne preporuča postavljanje klime u hodnik ali u dnevni boravak je iz određenih razloga ne mogu staviti.
Ako ju postavim u hodnik da puše prema kuhinji da li ima ikakve šanse da uđe imalo hladnog zraka u sobu lijevo i dnevni boravak desno, tj. uđe li dovoljno tog hladnog zraka u sobe prije nego što senzor klime dobije info da je postignuta temp u hodniku pa krene modulirati odnosno slabije puhati?
Klima bi bila Fujitsu ASYG12KPCA.

https://postimg.cc/9RCsLMCd

 

9 godina
online
Re: Klima uređaj - pitanje
mrgud1 kaže...

Pozdrav,
trebam pomoć. Znam da se ne preporuča postavljanje klime u hodnik ali u dnevni boravak je iz određenih razloga ne mogu staviti.
Ako ju postavim u hodnik da puše prema kuhinji da li ima ikakve šanse da uđe imalo hladnog zraka u sobu lijevo i dnevni boravak desno, tj. uđe li dovoljno tog hladnog zraka u sobe prije nego što senzor klime dobije info da je postignuta temp u hodniku pa krene modulirati odnosno slabije puhati?
Klima bi bila Fujitsu ASYG12KPCA.

https://postimg.cc/9RCsLMCd

 

 Teško... imam sličnu situaciju - u dnevnom treba biti valjda -10 da malo ohladi spavaću ljeti - a dnevni mi je ipak malo veći od tvog hodnika/predsoblja.

4 godine
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Van_hohenheim kaže...

Pozdrav, trebam savijet za klimu. Klima će se koristit za hlađenje i grijanje nekih 35 kvadrata. Guglajući naišao sam na jedan članak koji kaže da preporučena jačina klime bude površina koju će hladit/10 to bi značilo 3,5 KW. 

Na što da još obratim pozornost pri kupnji i odabiru? 

 Evo, pogledaj ovaj Azurijev model: https://pevex.hr/klima-azuri-azi-we35vf

 

 Drugi izbor je (malo skuplji) Vaillant: https://www.ikoma.hr/hr/klima-uredjaji-132/klima-uredjaji-mono-split-135/klima-uredjaj-3-5-kw-vaillant-vai-8-035-wn-9474/

 

 U oba dva modela moš ugraditi Wi-Fi modul, znači da moš kontrolirati klimu preko moba sa udaljene lokacije 

 

 Uz sve ove klime dobijaš 2 god. gare (za Vaillant sam 100% siguran, ali za Azurija ne piše). Javi koja ti se od ovih sviđa, koju si uzeo i napiši prve utiske 

Only a little Eskimo guy which can loudly say only his name.
12 mjeseci
neaktivan
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Vavoom kaže...
Van_hohenheim kaže...

Pozdrav, trebam savijet za klimu. Klima će se koristit za hlađenje i grijanje nekih 35 kvadrata. Guglajući naišao sam na jedan članak koji kaže da preporučena jačina klime bude površina koju će hladit/10 to bi značilo 3,5 KW. 

Na što da još obratim pozornost pri kupnji i odabiru? 

 Evo, pogledaj ovaj Azurijev model: https://pevex.hr/klima-azuri-azi-we35vf

 

 Drugi izbor je (malo skuplji) Vaillant: https://www.ikoma.hr/hr/klima-uredjaji-132/klima-uredjaji-mono-split-135/klima-uredjaj-3-5-kw-vaillant-vai-8-035-wn-9474/

 

 U oba dva modela moš ugraditi Wi-Fi modul, znači da moš kontrolirati klimu preko moba sa udaljene lokacije 

 

 Uz sve ove klime dobijaš 2 god. gare (za Vaillant sam 100% siguran, ali za Azurija ne piše). Javi koja ti se od ovih sviđa, koju si uzeo i napiši prve utiske 

 Hvala na odgovoru no na kraju odustao od grijanja na klimu, jer kod nas u slavoniji ne treba očekivati da će dovijeka biti ovako blage zime pa sam odlučio provući centralno a klimom samo hladit. Što se tiće klime na kraju je za odabir bilo Midea i Korel od marki. 

Uzeo sam Mideinu Breezeless 3,5 kW jer ću samo hladit. Sveukupno s ugradnjom malo manje od 6000 kn

4 godine
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Van_hohenheim kaže...

 Uzeo sam Mideinu Breezeless 3,5 kW jer ću samo hladit. Sveukupno s ugradnjom malo manje od 6000 kn

 Dabogda imao sreće sa njom, jer ja sam se pokajao kada sam je uzeo (doduše, ne baš tu Mideu, već Vivaxicu X-Design koja je zapravo rebrandirana Midea) 

Only a little Eskimo guy which can loudly say only his name.
14 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Vavoom kaže...
Van_hohenheim kaže...

 Uzeo sam Mideinu Breezeless 3,5 kW jer ću samo hladit. Sveukupno s ugradnjom malo manje od 6000 kn

 Dabogda imao sreće sa njom, jer ja sam se pokajao kada sam je uzeo (doduše, ne baš tu Mideu, već Vivaxicu X-Design koja je zapravo rebrandirana Midea) 

A kakve su klime Qzen i Korel? Tko njih radi? Trebam nešto što jeftinije a dobro za klijet za povremeno hlađenje. 

 

12 mjeseci
neaktivan
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
mrgud1 kaže...
Vavoom kaže...
Van_hohenheim kaže...

 Uzeo sam Mideinu Breezeless 3,5 kW jer ću samo hladit. Sveukupno s ugradnjom malo manje od 6000 kn

 Dabogda imao sreće sa njom, jer ja sam se pokajao kada sam je uzeo (doduše, ne baš tu Mideu, već Vivaxicu X-Design koja je zapravo rebrandirana Midea) 

A kakve su klime Qzen i Korel? Tko njih radi? Trebam nešto što jeftinije a dobro za klijet za povremeno hlađenje. 

 

 Prijatelj kojeg sam isto pitao za savjet mi je rekao da je Korel smeče al' evo, moji roditelji imaju Korel već 4. godinu i nikakvih problema. Otvorimo je jednom godišnje prije sezone hlađenja, operemo filter i nasprejamo i hladi ko zmaj. 

Što mi je i sam čovjek rekao koji prodaje, ako isključivo je koristim za hlađenje i to par mjeseci godišnje, nema potrebe kupovat neke skuplje marke. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 26.4.2023 14:57 (Van_hohenheim).
4 godine
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
mrgud1 kaže...

A kakve su klime Qzen i Korel? Tko njih radi? Trebam nešto što jeftinije a dobro za klijet za povremeno hlađenje. 

 Korel i QZen klime su takođe rebrandirane Midea klime, tako da i za njih važi moje (negativno) iskustvo sa Vivaxicom 

Only a little Eskimo guy which can loudly say only his name.
Poruka je uređivana zadnji put sri 26.4.2023 21:54 (Vavoom).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Inverter klima Gree GWH18KG-K3DNA6A/I, Cooling capacity 5,3/5,7 kW (2011.g.), montirana prije više od 11 godina, u zadnje vrijeme jako slabo hladi. Dugo nije bila čišćena, a bilo je puno prašine nakon potresa i naknadnih radova na zgradi u centru. Serviser nedavno na dogovoru za čišćenje utvrdio da se cijevi lede jer fali plina (R410A), ali i da je cijev za plinski medij premalog promjera (3/8 umjesto 12 mm prema tehničkim uputsvima od klime). To bi značilo da sve ove godine nisam mogao koristiti puni kapacitet klime...

Ako i uspijem naći račun, ima li nakon toliko vremena uopće smisla pokušati kontaktirati firmu koja je radila instalaciju i tražiti da zamijene postojeću neadekvatnu cijev (duljine cca 4,0 m) onakvom kakva je morala biti ugrađena? Jednom kada budem kupovao novu klimu, bit će istog kapaciteta i na istom mjestu.
Pretpostavljam da bi zamjena cijevi za plinski medij u postojećoj kanalici trebala biti jeftinija od kompletne instalacije...
U tehničkim podacima piše da je refrigerant charge 1,25 kg, znači li da je tu kompletnu količinu plina potrebno napuniti?
4 godine
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
roqueed kaže...
Ako i uspijem naći račun, ima li nakon toliko vremena uopće smisla pokušati kontaktirati firmu koja je radila instalaciju i tražiti da zamijene postojeću neadekvatnu cijev (duljine cca 4,0 m) onakvom kakva je morala biti ugrađena? Jednom kada budem kupovao novu klimu, bit će istog kapaciteta i na istom mjestu.
Pretpostavljam da bi zamjena cijevi za plinski medij u postojećoj kanalici trebala biti jeftinija od kompletne instalacije...
U tehničkim podacima piše da je refrigerant charge 1,25 kg, znači li da je tu kompletnu količinu plina potrebno napuniti?

 Mislim da ima smisla, ako si rijetko kad koristio klimu već si se grijo/hladio pmoću nek drugog, jer nije radila kako treba 

Only a little Eskimo guy which can loudly say only his name.
Poruka je uređivana zadnji put sub 29.4.2023 21:56 (Vavoom).
14 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Vavoom kaže...
mrgud1 kaže...

A kakve su klime Qzen i Korel? Tko njih radi? Trebam nešto što jeftinije a dobro za klijet za povremeno hlađenje. 

 Korel i QZen klime su takođe rebrandirane Midea klime, tako da i za njih važi moje (negativno) iskustvo sa Vivaxicom 

 Prostorija je nekih 16 kvadrata. Od tih svih kineskih klima Vivax, Qzen, Korel, Tesla, Vox, Tecro, Maxon, Aux, Fuji... da li je ikoja malo kvalitetnija ili je sve to isto?
I da li bi bila dovoljna 9-ka ili uzeti 12-icu?
Hvala

4 godine
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
mrgud1 kaže...

 Prostorija je nekih 16 kvadrata. Od tih svih kineskih klima Vivax, Qzen, Korel, Tesla, Vox, Tecro, Maxon, Aux, Fuji... da li je ikoja malo kvalitetnija ili je sve to isto?
I da li bi bila dovoljna 9-ka ili uzeti 12-icu?
Hvala

 FujiAir su pretpostavljam Japanci, Vox i Tesla su rebrandirani Vestel, ostalo šta si nabrojao je Midea, a za Tecro ne znam podrijetlo, moguće je i da je Vestel, a znam da Mideu i Vestel treba izbjegavati, sa njima imam samo negativna iskustva  

 

Ja bi ti preporučio Gree (i njegove rebrandove Azuri, Vaillant...), Panasonic i Samsung (ali malo skuplje modele, jer jeftiniji modeli se ne proizvode u Samsunga uopće, već je rebrandirana Midea), te možda FujiAir (inače nikad nisam vidio jednu u radu pa ne znam kako su se pokazale).

 

Za ovo drugo šta si napiso, zavisi od prostora gdje planiraš postaviti vanjsku klimu, ako je manji onda uzmi 9-ku, a ako je malo veći, onda izbor pada na 12-ku ili onu ogromnu 24-ju.

 
Nadam se da sam malo pomogao 

Only a little Eskimo guy which can loudly say only his name.
Poruka je uređivana zadnji put sub 6.5.2023 19:38 (Vavoom).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Pronađen je račun i kontaktirana je firma koja je prodala i instalirala klimu:

"Poštovani,
neugodno smo iznenađeni nedavnim saznanjem da Inverter klima Gree GWH18KG-K3DNA6A/I, Cooling capacity 5,3/5,7 kW koja je kod Vas kupljena (s montažom) još davne 2011. godine nije montirana sukladno tehničkim uputstvima za taj model klima uređaja. Ugrađena je cijev za plinski medij premalog promjera (3/8'' umjesto 12 mm), što znači da sve ove godine nismo bili u mogućnosti koristiti puni (i plaćeni) kapacitet klime.
Molimo da ispravite navedeni propust i cijev neodgovarajućeg promjera zamijenite onom kakva je propisana u priloženom izvodu iz uputstava za instalaciju. Također očekujemo da nadopuna plinom (R410A) zbog gubitaka koji će biti uzrokovani zamjenom pogrešno ugrađene cijevi bude izvršena o Vašem trošku."

Odgovor:
"Poštovani,
promjer cijevi ne utječe na učin, već eventualno na tlakove kojim rashladni medij putuje, što se može primjetiti na većim duljinama instalacija, što koliko vidim nije slučaj. U slučajevima kada se koriste manji promjeri cijevi (veća fleksibilnost instalacija, najčešće za dobivanje luka pri postavljanju instalacija), ugrađuju se prijelazne matice, bez kojih se uređaj ne može niti spojiti (isto piše kao propisana procedura u priručnicima za ugradnju).
Ako ste zainteresirani za promjenu instalacija, javite, pa ćemo poslati ponudu, samo molim i fotografije pozicija unutarnje i vanjske jedinice, da vidimo kakva je dostupnost.
Rashladno sredstvo se ne nadopunjava, riječ je o zatvorenom sistemu gdje isti kruži, a prije demontaže odnosno skidanja instalacija, rashladno sredstvo se uvijek povlači u vanjsku jedinicu, što sprečava bilo kakve gubitke istoga."

Molim forumaše koji su dovoljno stručni da prokomentiraju odgovor. Duljina cijevi je cca 4,0 m.
12 godina
offline
Klima uređaj - pitanje

Ekipa koja se klima preporuča za prostor dnevnog boravka (cca 25 m2), spojeno je s hodnikom od 5m2, ali primarno da hladi boravak.

 

Gledam da je 3.5 kw i da ima ugrađen WIFI ili opciju WIFIa? 

12 godina
offline
Klima uređaj - pitanje

dupli post sry.

 

Edit: ipak bi išli na klimu od 5kw, ako se može naći neka da je ok do 600-650-700 € max.

 

 

16 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
4 godine
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
mrbean kaže...

 

ipak bi išli na klimu od 5kw, ako se može naći neka da je ok do 600-650-700 € max.

 

 

Imaš ovaj Hisenseov model, piše da je best buy: https://www.klimakoncept.hr/hr/hisense_klima_uredaj_cd50xs1f-eco_smart_cd_inverter__komplet_sjajna_bijela_zidna_unutarnja_i_vanjska_jedinica/2963/222

 

Ima mogućnost ugradnje Wi-Fi modula, šta je dobro, moš kontrolirati klimu preko moba kada si recimo na poslu

 

Uz njega dobijaš 2+3 god. gare, ali samo uz registraciju ili nadoplatu 

 

Javi koju si na kraju uzeo i napiši prve utiske 

Only a little Eskimo guy which can loudly say only his name.
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.5.2023 17:59 (Vavoom).
12 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Ici ce blize hodniku, tako da ce hladit, boravak, hodnik i spavaca = 46 kvadrata
9 godina
online
Re: Klima uređaj - pitanje

Misliš je montirati u dnevni, pa da ti iz dnevnog hladi hodnik i preko njega spavaću? Sretno s tim.

12 godina
offline
Klima uređaj - pitanje

Prvotna ideja je bila da ide u kut u boravak 3.5 kW, ali zid između hodnika i boravka će se rušiti do plafona i ostavit samo 40cm prema sobi, tako da će ići na označeno crveno mjesto. Mislim da bi trebala data hladiti i boravak i sobu, ali zato 5 kW. 


Ako netko ima bolju ideju, slušam :). Vanjska jedinica na balkon kod sobe, jedino mi je to malo "problem", odnosno udaljenost vanjske od unutarnje.

9 godina
online
Re: Klima uređaj - pitanje

Tako (kao na skici) bi i moglo funkcionirati. I ne brini za udaljenost (osim radi cijene). Kuća ili stan, tj. imaš li "svoj" krov? Zakon je staviti vanjsku na krov (doduše kod nas nema snijega).

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.5.2023 17:45 (miki_the_pirat).
12 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Stan, tako da je jedina opcija staviti na jedan od 2 balkona (bez dizalice). Znam da je ugradnja do 3M u cijeni, cca 200-230 €. Koliko se okvirno placa svaki sljedeći metar? Racunam da bi u ovoj kombinaciji bilo oko 6m
9 godina
online
Re: Klima uređaj - pitanje

Znam da je godinama nazad bilo 120kn/m... al to je fakat davno bilo. Čak mislim da je to bila cijena za novogradnju sa uštemavanjem u opečni zid.

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.5.2023 18:26 (miki_the_pirat).
13 godina
offline
Klima uređaj - pitanje

Koliko je isplativo dogrijavati stan na klimu kad je ovo prijelazno razdoblje? Negdje poslije 6 se osjeti da treba malo grijanja, recimo oko 7 sam upalio danas da grije i pametna uticnica kaze da je ovoliko struje potroseno u ta 3 sata.. Sta mislite jel isplativije to ili upalit normalno centralno? Radi se o stanu od 60 kvadrata

Poruka je uređivana zadnji put sri 17.5.2023 22:28 (domac5).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Pozdrav,
Uzeo sam tu Azuri klimu: https://shorturl.at/cgn37

Ukupno me izašlo sa montažom 590,16 € (4.446,56kn). Klima je tek naručena, tak da će je tek montirati za kojih 15 dana. Danas vidim da se 2020 godine ista klima prodavala za tisuću kuna jeftinije.

Dali se isplati uzeti tu kliku za trenutnu cijenu ili da tražim dalje?

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.5.2023 13:57 (Bimbas).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice