Klima uređaj - pitanje izdvojena tema

poruka: 1.117
|
čitano: 790.319
|
moderatori: pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
protjeran
offline
Klima uređaj - pitanje

Pitanje.

Nedavno su mi montirali klimu (korel) i jedna stvar mi nije baš jasna.

Na klimi naredim 28 stupnjeva i automatski režim, znači, očekujem da će klima održavati 28 stupnjeva u prostoriji.

Ali događa se da je u prostoriji uvijek 2-2.5 stupnja niža temp., znači bude oko 26.

Ako na klimi naredim 26, u prostoriji bude 24.

 

Imam 2 termostata u prostoriji koji su točni pa pratim na njima.

Sad me zanima zašto je to tako?

 

P.S. Termostat same klime je također točan, jer vidim u aplikaciji klime da tamo pokazuje da je u prostoriji 26 stupnjeva, iako sam ja na klimi naredio da bude 28.

 

Ne znam jel to tako mora biti pa zato pitam.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.6.2021 14:54 (Bluesky1).
10 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje

Prvo pitanje, zašto stavljaš na automatski režim?? Jeli znaš kako radi automatski režim??

 

Kod automatskog režima klima prebacuje sa hlađenja na grijanje, po potrebi. Npr. staviš 25°C ako je temperatura viša od zadane, klima hladi, ako padne ispod te temperature prebacuje se na grijanje.

 

Nikome ne preporučujem taj mod, više se struje potroši i klima će ti trajati kraće. Mučiš elektroniku i sami kompresor. Kad je ljeto stavi na COOL(pahuljica). Isključi taj mod i stavi na COOL , imaš oznaku pahuljice. 

10 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Eric Prydz kaže...

Meni je naplaćen serivz i čišćenje 250 kuna prije nekoliko dana.

 

Koliko naplaćuju nadopunu plina, nisam se shetio pitati? 

 Pozdrav. 

 

Treba vidjeti koji freon koristi klima, R22, R407C, R410 ili novi R32.

 

Sve zavisi koliko plina nedostaje, ali boca freona R410 je zadnjih godina otišla u nebo. 

 

Okvirno oko 450kn.

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.6.2021 16:12 (CPU).
15 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Dali je pametnije sada ljeti za hladenje drzati klimu na cool ili na dry ( jer za dry klima odvlazuje i ujedno i hladi kada je temperatura prostorije iznad zadane, a ako je +-2 od zadane u sobi onda radi samo odvlazivanje)
14 godina
offline
Klima uređaj - pitanje

nisam doma sa klimama.

samsung, 3,5kW na 30m2, 12-13 godina, upaljena na hlađenje možda 15 dana ukupno. prošle godine temeljito očišćena, napunjen plin, isprobana, radila kao nova, izgleda kao jučer kupljena.

danas upaljena ali ne hladi baš, radi na možda 10-15% prijašnje snage.

ona tanja cijev hladna je toliko da se na nju nahvatalo inje.

zanimljivo, ako uključim da isušuje baš ništa se ne dogodi. nema kapanja iz cijevi!?

kompresor pali ali čini se uzalud.

 

što bi bio problem ako netko zna?

 

 

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
10 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
all_or_nothing kaže...

nisam doma sa klimama.

samsung, 3,5kW na 30m2, 12-13 godina, upaljena na hlađenje možda 15 dana ukupno. prošle godine temeljito očišćena, napunjen plin, isprobana, radila kao nova, izgleda kao jučer kupljena.

danas upaljena ali ne hladi baš, radi na možda 10-15% prijašnje snage.

ona tanja cijev hladna je toliko da se na nju nahvatalo inje.

zanimljivo, ako uključim da isušuje baš ništa se ne dogodi. nema kapanja iz cijevi!?

kompresor pali ali čini se uzalud.

 

što bi bio problem ako netko zna?

 

 

 Pozdrav, ako ti se za tanku cijev hvata "inje" to znači da nema dovoljno freona u klimi(poznat znak da nedostaje freona), klima ti ili negdje pušta ili ti nisu napunili klimu. Prije bih rekao ovo prvo.

To inje i kod ispravne klime pri startanju treba trajati oko pola minute max, ako traje više od 5min nedostaje freona sigurno. 

 

Može čak biti i sljedeće: da je oslabio kondenzator od kompresora i samim time ne može raditi tvorničkim kapacitetom. Pogledaj i kondenzator od vanjskog ventilatora, ako se sporo okreće,ne može ohladit freon, mjenjaj.

Barem ti kondezatori nisu skupi, nemoj uzet baš ni najjeftinije jer ćeš ih morat mijenjat opet za 1-2 godine. Za kompresor je 25uF ili 30uF, za ventilator 1,5uF.

14 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
CPU kaže...
all_or_nothing kaže...

nisam doma sa klimama.

samsung, 3,5kW na 30m2, 12-13 godina, upaljena na hlađenje možda 15 dana ukupno. prošle godine temeljito očišćena, napunjen plin, isprobana, radila kao nova, izgleda kao jučer kupljena.

danas upaljena ali ne hladi baš, radi na možda 10-15% prijašnje snage.

ona tanja cijev hladna je toliko da se na nju nahvatalo inje.

zanimljivo, ako uključim da isušuje baš ništa se ne dogodi. nema kapanja iz cijevi!?

kompresor pali ali čini se uzalud.

 

što bi bio problem ako netko zna?

 

 

 Pozdrav, ako ti se za tanku cijev hvata "inje" to znači da nema dovoljno freona u klimi(poznat znak da nedostaje freona), klima ti ili negdje pušta ili ti nisu napunili klimu. Prije bih rekao ovo prvo.

To inje i kod ispravne klime pri startanju treba trajati oko pola minute max, ako traje više od 5min nedostaje freona sigurno. 

 

Može čak biti i sljedeće: da je oslabio kondenzator od kompresora i samim time ne može raditi tvorničkim kapacitetom. Pogledaj i kondenzator od vanjskog ventilatora, ako se sporo okreće,ne može ohladit freon, mjenjaj.

Barem ti kondezatori nisu skupi, nemoj uzet baš ni najjeftinije jer ćeš ih morat mijenjat opet za 1-2 godine. Za kompresor je 25uF ili 30uF, za ventilator 1,5uF.

 thnx

ventilator vrti ok, kondenzatore trenutno ne mogu provjeriti ali ni ne moram ići dalje od toga da je plin vjerojatno iscurio. ☹

a ne bih se sjetio prije mjesec-dva isprobati, idiot. bitno da sam grijao do lipnja.

 

 

jedino što me muči sa umjetnom inteligencijom je sram koji ću osjećati kad shvati koliko smo glupi.
3 godine
protjeran
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
CPU kaže...

Prvo pitanje, zašto stavljaš na automatski režim?? Jeli znaš kako radi automatski režim??

 

Kod automatskog režima klima prebacuje sa hlađenja na grijanje, po potrebi. Npr. staviš 25°C ako je temperatura viša od zadane, klima hladi, ako padne ispod te temperature prebacuje se na grijanje.

 

Nikome ne preporučujem taj mod, više se struje potroši i klima će ti trajati kraće. Mučiš elektroniku i sami kompresor. Kad je ljeto stavi na COOL(pahuljica). Isključi taj mod i stavi na COOL , imaš oznaku pahuljice. 

 al ga i ti lupetaš ovdje po forumu pa to je strašno.

uopće nisi odgovorio čovjeku na pitanje koje je pitao, a i pišeš žešće gluposti.

Jel znaš ti uopće kako radi automatski režim i da je to najekonomičniji način?

 

Automatski mod je najlogičniji odabir ako želiš da se ta temp održava cijeli dan, šta tu tebi nije jasno?

U tom modu ćeš valjda potrošit najmanje struje jer jednom kad se dostigne ta temp. onda dalje kompresor samo treba održavati temperaturu.

 

Zašto bi netko stavljao na COOL mode kad onda mora stalno gasiti klimu jer će mu biti prehladno???

COOL se stavi ako želiš na brzinu ohladiti prostor, nećeš na COOL držatzi cijeli dan klimu.

 

Kako će usred ljeta temp pasti ispod te temp o kojoj se priča?

Pa nije nitko blesav da ne zna narediti optimalnu temp. pa će mu odjednom krenuti grijati.

 

Uglavnom daj prestani trkeljat o stvarima u koje se ni namanje ne kužiš.

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.6.2021 17:56 (uniball).
14 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Senzor temperature je na unutrašnjoj jedinici klime, koja je ispod stropa. Senzor temperature na kojem očitavaš temp prostorije je puno niže. Topliji zrak je u gornjem dijelu prostorije, zato ti je razlika u očitanju. Što je prostorija viša, veća će biti razlika.
just when i thought i got out they pull me back in
10 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
uniball kaže...
CPU kaže...

Prvo pitanje, zašto stavljaš na automatski režim?? Jeli znaš kako radi automatski režim??

 

Kod automatskog režima klima prebacuje sa hlađenja na grijanje, po potrebi. Npr. staviš 25°C ako je temperatura viša od zadane, klima hladi, ako padne ispod te temperature prebacuje se na grijanje.

 

Nikome ne preporučujem taj mod, više se struje potroši i klima će ti trajati kraće. Mučiš elektroniku i sami kompresor. Kad je ljeto stavi na COOL(pahuljica). Isključi taj mod i stavi na COOL , imaš oznaku pahuljice. 

 al ga i ti lupetaš ovdje po forumu pa to je strašno.

uopće nisi odgovorio čovjeku na pitanje koje je pitao, a i pišeš žešće gluposti.

Jel znaš ti uopće kako radi automatski režim i da je to najekonomičniji način?

 

Automatski mod je najlogičniji odabir ako želiš da se ta temp održava cijeli dan, šta tu tebi nije jasno?

U tom modu ćeš valjda potrošit najmanje struje jer jednom kad se dostigne ta temp. onda dalje kompresor samo treba održavati temperaturu.

 

Zašto bi netko stavljao na COOL mode kad onda mora stalno gasiti klimu jer će mu biti prehladno???

COOL se stavi ako želiš na brzinu ohladiti prostor, nećeš na COOL držatzi cijeli dan klimu.

 

Kako će usred ljeta temp pasti ispod te temp o kojoj se priča?

Pa nije nitko blesav da ne zna narediti optimalnu temp. pa će mu odjednom krenuti grijati.

 

Uglavnom daj prestani trkeljat o stvarima u koje se ni namanje ne kužiš.

 Ne znam zašto se pjeniš? Koliko si klima montirao, izvršio popravaka?? Pišeš takve gluposti da ni sam ne znaš koliko si ih nadrobio. Ne znaš princip rada klima uređaja, kako onda ja mogu više s tobom pričati?

 

Kod klima sa ON/OFF kompresorom temperaturu u prostoru namjerno klima spusti za 1 do 2°C od zadane. Zašto? Da spriječi često uključivanje i isključivanje kompresora(tj. da spriječi velike udare na mrežu). To pravilo ne vrijedi kod inverter klima, inverter klima ima promjenjiv broj okretaja kompresora, što je razlika u temperaturi veća to se brže okreće rotor kompresora, samim time brže hladi, što je razlika zadane i trenutne temperature manja to se smanjuje broj okretaja kompresora. Ako je temperatura u prostoru ista u odnosu od zadane, kompresor se ne isključuje nego smanjuje broj okretaja kompresora na najmanji mogući broj okretaja i samim time lagano održava temperaturu tj. spriječava oscilacije u temperaturi. 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.6.2021 18:24 (CPU).
3 godine
protjeran
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
CPU kaže...

 Ne znam zašto se pjeniš? Koliko si klima montirao, izvršio popravaka?? Pišeš takve gluposti da ni sam ne znaš koliko si ih nadrobio. Ne znaš princip rada klima uređaja, kako onda ja mogu više s tobom pričati?

 Eto nek ti znaš.

kažeš da u automatskom modu troši više struje i da je bolji COOL mode, lol.

gdje je tu logika?

Pa to su na kraju krajeva isti modovi samo u COOL modu možeš mijenjati fan speed pa se koristi ako želiš na brzinu ohladiti prostor.

 

objasni mi molim te u čemu je razlika ako stavim 24 stupnja na COOL ili 24 stupnja na Automatic?

Kako će to klima potrošiti više struje na automatic?

16 godina
offline
Klima uređaj - pitanje
14 godina
offline
Klima uređaj - pitanje

Prije mjesec dana nabavio HAIER TUNDRA GREEN PLUS WI-FI AS35TADHRA za 3.400,00 kn na preporuku servisera za potkrovlje i klima je stvarno super za te novce. Ultra je tiha i vanjska i unutarnja jedninica, ima WiFi, ma milina i povrh toga 5 godina jamstva, nekako sam bio skeptičan jer u prizemlju kuće već imam 12 godina Mitsubisi klimu koja je onda bila plaćena 9.500,00 kn sa svim mogućim cakama, onda je bila top topova, ali sada već stvarno ne vidim razlog zašto plaćati toliku razliku zbog imena. Naravno da se još mogu opeći na Haier, ali čitao sam hrpu recenzija i svi je stvarno hvale, sada ćemo još vidjeti koliko je izdržljiva.

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.6.2021 18:49 (MasterOfDisaster).
10 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje

Mislim da trolaš, ili ne želiš razumjet ili ne možeš razumjet. Kod automatskog moda klima sama prebacuje hlađenje/grijanje, samim time prije svakog prebacivanja se kompresor iskljucuje, četveropolni ventil se uključuje i prebacuje i mijenja smjer kruženja radne tvari ili ti freona. Svakim uključivanjem i isključivanjem se povećava potrošnja el.energije, samim time kompresor ima zaštitu, te se nakon otprilike 3min ponovo pokreće, u tom razdoblju se samo ventilator vrti i cirkulira zrak iz prostora, što dovodi do pada temperature i treba da duže klima radi da bi došla do zadane temperature.

14 godina
offline
Klima uređaj - pitanje

Pozz.

 

S cim je najbolje ocistiti vanjsku jedinicu klime, znaci tamo gdje je ventilator i hladnjak? Imam je vec 5 godina pa je vjerojatno puna prasine i ostaloga.

 

Hladi odlicno i nemam nikakvih problema.

mihi
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.6.2021 20:29 (mihi999).
10 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje

To ti je najbolje crijevom za vodu, opereš iza isparivač, skineš onu lulicu sa klime za odvod kondenza, možeš ako baš želiš skinut i rešetku od ventilaotra, pa oprat unutra. Ali ako ti klima radi normalno nemoj se puno mučiti oko vanjske jedinice. Drugo je da na samom isparivaču ima masnoće, lišća, prašine onda je preporučeno da se i skine vanjska jedinica, rastavi i opere dobro.

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.6.2021 13:10 (CPU).
2 godine
neaktivan
offline
Klima uređaj - pitanje

Uzeo bih ovu klimu za hlađenje cca 40ak kvadrata, da li će biti ok i da li je ta klima ''dobra'' ?

 

https://pevex.hr/klima-split-samsung-ar12rxfpewqneu-ar12rxfpewqxeu-332235.html

 

Hvala

8 godina
offline
Klima uređaj - pitanje

Pozdrav, pitanje u vezi odabira klime. Naime, hladila bi se soba 4x5m, u pitanju je spavaća. Koje proizvođače gledati i serije, bitna mi je tišina pri radu i općenito čim bolja kvaliteta izrade i dugotrajnost. Neki srednji rang ili best buy, mada može i top ako ima kakva akcija. 

14 godina
offline
Klima uređaj - pitanje

 Trebao bi klimu koja bi hladila mrvu više od 70. I uzeo bi s montažom jer nemam baš puno majstora.

14 godina
offline
Klima uređaj - pitanje

 Trebao bi klimu koja bi hladila mrvu više od 70. I uzeo bi s montažom jer nemam baš puno majstora.

14 godina
offline
Klima uređaj - pitanje

 Eto ima kakva kvalitetna i dobra klima s montažo za 70m²? I koja je ok trgovina za na rate uzet?

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.6.2021 9:07 (rokonja).
10 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
rokonja kaže...

 Trebao bi klimu koja bi hladila mrvu više od 70. I uzeo bi s montažom jer nemam baš puno majstora.

 Čekaj 9-10 mjesec. Skoro svi monteri su po Njemačkoj, a ovi koji su ostali imaju posla preko glave. Šanse za montažu u nekom razumnom razdoblju po ljeti su ti jednake nuli.

Nadglednik dina
16 godina
neaktivan
offline
Klima uređaj - pitanje

Kakve su Bergen klime? Imam ponudu po nabavnoj cijeni Bergen R32 Mono Pine Wifi 3,2kW/3,5kW za 2811kn + 800 montaža. Osim Bergena, u ponudi je nekakav Vaillant iste snage za 500kn više. Što uzeti?

Trebam samo za hlađenje dnevnog boravka (cca 30ak m2) po ovim ekstremnim temperaturama. 

14 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Val kaže...

Kakve su Bergen klime? Imam ponudu po nabavnoj cijeni Bergen R32 Mono Pine Wifi 3,2kW/3,5kW za 2811kn + 800 montaža. Osim Bergena, u ponudi je nekakav Vaillant iste snage za 500kn više. Što uzeti?

Trebam samo za hlađenje dnevnog boravka (cca 30ak m2) po ovim ekstremnim temperaturama. 

 Mene isto zanima kakve su Vaillant klime, imam priliku direktno preko uvoznika po dobroj cijeni za 3.5 kw vaillant invertera, ima li netko iskustva? Znam da je marka jako poznata u grijanju / hlađenju, al vjerujem da im klime radi neka druga firma..

10 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
rokonja kaže...

 Eto ima kakva kvalitetna i dobra klima s montažo za 70m²? I koja je ok trgovina za na rate uzet?

 Pozdrav imaš Panasonic, imaš Gree koji je odličan za te novce, ako hoćeš baš nešto kvalitetno gledaj Mitsubishi ili Daikina. Za tu kvadraturu uzmi 5kW. 

10 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
theJurke kaže...

Pozdrav, pitanje u vezi odabira klime. Naime, hladila bi se soba 4x5m, u pitanju je spavaća. Koje proizvođače gledati i serije, bitna mi je tišina pri radu i općenito čim bolja kvaliteta izrade i dugotrajnost. Neki srednji rang ili best buy, mada može i top ako ima kakva akcija. 

 Samo bi hladio tu sobu ili bi i grijao? Nećeš požalit ako uzmeš Gree klimu, onda je po meni odličan omjer uloženog i dobiveno. Ako sad baš hoćeš potrošiti i uzeti kvalitetnu klimu gledaj 2.5kW Panasonic, Mitsubishi, Daikin.

 

2 godine
neaktivan
offline
Klima uređaj - pitanje

Pozdrav

Zanima me Vaš prijedlog za klimu koja bi hladila i nekoliko dana dogrijavala prostor on nekakvih cca 35-45 m2.

Prioritet je boravak i hodnik, a kuhinju ako uspije i koliko uspije.

U privitku vam šaljem skicu tlocrta kuće.

Dimenzije kuće su 8x9m.

9 godina
neaktivan
offline
Klima uređaj - pitanje

Pozdrav trebam pomoc u vezi klime, konacno odlucio kupiti i sad se dvoumim izmedu par modela, ali mi je za oko najvise zapeo novi model za 2021 g. od LG AC18BH, 5kW 

 

Dal neko ima iskustava sa LG-om opcenito sto se tice klima jer daju 15 godina garancije + klima taj UV Nano sto valjda nemoze biti lose

 

Kuca mi ima oko 80-90 m2, treba mi samo da hladi ljeti + grijanje me ne zanima, jest skupa ali kolko nudi i s tim da ima veliku garanciju

 

Cijena joj je nekih 8000-9000 kn

 

Trenutno je na popustu u Sancta Domenici,e sad kolko se krecu ugradnje i ako moze misljenje opcenito u vezi LG klima ili takvog i slicnog modela,link u nastavku

 

https://www.sancta-domenica.hr/bijela-tehnika/klima-uredaji-i-pribor/klima-uredaj-5kw-lg-artcool-dualinverter-uv-wifi-black-mirror-ac18bh.html

Poruka je uređivana zadnji put sub 26.6.2021 9:11 (Barracuda727).
6 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
Barracuda727 kaže...

Pozdrav trebam pomoc u vezi klime, konacno odlucio kupiti i sad se dvoumim izmedu par modela, ali mi je za oko najvise zapeo novi model za 2021 g. od LG AC18BH, 5kW 

 

Dal neko ima iskustava sa LG-om opcenito sto se tice klima jer daju 15 godina garancije + klima taj UV Nano sto valjda nemoze biti lose

 

Kuca mi ima oko 80-90 m2, treba mi samo da hladi ljeti + grijanje me ne zanima, jest skupa ali kolko nudi i s tim da ima veliku garanciju

 

Cijena joj je nekih 8000-9000 kn

 

Trenutno je na popustu u Sancta Domenici,e sad kolko se krecu ugradnje i ako moze misljenje opcenito u vezi LG klima ili takvog i slicnog modela,link u nastavku

 

https://www.sancta-domenica.hr/bijela-tehnika/klima-uredaji-i-pribor/klima-uredaj-5kw-lg-artcool-dualinverter-uv-wifi-black-mirror-ac18bh.html

Ta garancija se odnosi na motor ne na cijelu klimu. I samo da ti dam napomenu, za LG klime mora biti ovlašteni monter od strane LG-ja. Ako ti to montira netko tko nije ovlašten onda ti taj monter garantira odnosno stoji iza garancije. Ovo je popis montera/servisera ovlaštenih od strane LG-ja. 

https://www.lg.com/hr/klima-uredaji/LG-Ovlasteni-serviseri-2019-07.pdf

Poruka je uređivana zadnji put ned 27.6.2021 10:48 (love2ml86).
8 godina
offline
Re: Klima uređaj - pitanje
CPU kaže...
theJurke kaže...

Pozdrav, pitanje u vezi odabira klime. Naime, hladila bi se soba 4x5m, u pitanju je spavaća. Koje proizvođače gledati i serije, bitna mi je tišina pri radu i općenito čim bolja kvaliteta izrade i dugotrajnost. Neki srednji rang ili best buy, mada može i top ako ima kakva akcija. 

 Samo bi hladio tu sobu ili bi i grijao? Nećeš požalit ako uzmeš Gree klimu, onda je po meni odličan omjer uloženog i dobiveno. Ako sad baš hoćeš potrošiti i uzeti kvalitetnu klimu gledaj 2.5kW Panasonic, Mitsubishi, Daikin.

 

 Samo bi hladio, za grijanjem nema potrebe. Ponudio mi je poznanik Haier Tide Green 3.5 kw inverter A++ za tocno 3000 kn. Kolko sam skuzio prema recenzijama spada u neki srednji rang. Dal je bolji Gree ili Haier?

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice