Win 10 - HDD i SSD particija

poruka: 10
|
čitano: 2.224
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Win 10 - HDD i SSD particija
Pozdrav,
Na slici možete vidjeti da imam dva diska. Jedan je SSD (ovaj prvi, od 450 gb cca) dok je drugi HDD. Oba su spojena S-ATA.

No brine me ovaj System od 500 MB koji je po svemu sudeći na HDD-u. A stavio sam Windowse na SSD, pa mi nije jasno zašto je rezervirao particiju za System na HDD-u. Da li to utječe na rad? Imam 6-jezgreni Ryzen, 16 GB RAM-a.

Hvala
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Win 10 - HDD i SSD particija

-zato u svim takvim temama imaš istu preporuku, kad instaliraš win10 odspoji sve ostale diskove (jer ms-installer voli upravo tako napraviti, tj ovisi o stanju diskova, ne nudi se izbor ili ručno..).

-obriši i ponovo clean s jednim diskom, tad će biti sve na njemu, drugi kasnije dodaš.

-zapravo to nije neki problem, osim.. ako odspojiš ili crkne hdd tad opet nemaš ništa, nemaš win.. i zato to nema smisla, ali dok radi nije previše važno (osim brzine boota i sl.).

 

-kad je disk novi-prazan-neformatiran.. tj neinicijaliziran, tad može biti bilo što, može biti boot, može biti gpt-mbr.. i to se tad određuje. Kad trebaš ponoviti, diskpart .. clean. (briše sve, ne samo particije nego baš sve.. i nova inicijalizacija).

-kad postoji drugi disk s boot particijom (mpr/gpt) .. a to je uvjek kad netko nadograđuje tj prvo imaš hdd pa dodaš ssd.. a to znači da je već hdd s postojećim bootom i naravno da ga installer tad koristi, ali i da je prazan napravi isto.. pa zato treba biti odspojen i da installer ne može 'promašiti', tj mora napraviti sve i to znaš nakon prvog reboota, radi ili ne. Tad ugasiš-dodaš ostale diskove (nevažno ssd-hdd i sl.).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
4 godine
neaktivan
offline
Win 10 - HDD i SSD particija

To otkačivanje diskova kada metneš SSD je obična zabluda. Ono što je potrebnao jeste da TI kontrolišeš kako će ti se Windows instalirati a ne pustiti njega da to samostalno radi. Prvo ti treba koji će ti biti boot disk? Ako ih imaš više. Lično ne volim da su boot fajlovi u Windows instalaciji već treba da stoje zasebno u maloj Primarnoj Aktivnoj Particiji od 150MB a neka druga na nekom drugom disku za Windows kako ko već hoće. Zato digneš sistem sa nekim boot partition managereom parcionišeš disk napraviš particiju za Windows i izabereš nju prilikom instalacije. Tako se lakše kontroliše i čuva i popravlja boot manager..........

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Win 10 - HDD i SSD particija
Talaba kaže...

To otkačivanje diskova kada metneš SSD je obična zabluda. Ono što je potrebnao jeste da TI kontrolišeš kako će ti se Windows instalirati a ne pustiti njega da to samostalno radi. Prvo ti treba koji će ti biti boot disk? Ako ih imaš više. Lično ne volim da su boot fajlovi u Windows instalaciji već treba da stoje zasebno u maloj Primarnoj Aktivnoj Particiji od 150MB a neka druga na nekom drugom disku za Windows kako ko već hoće. Zato digneš sistem sa nekim boot partition managereom parcionišeš disk napraviš particiju za Windows i izabereš nju prilikom instalacije. Tako se lakše kontroliše i čuva i popravlja boot manager..........

 

 -svašta.. :)

- običan korisnik nema ništa od boot-partition managera (i ne treba, sve može s win installerom, ali tad mora znati kako, u CMDu, diskpart + ostalo, Shift+F10) .. a to nisu upute za početnike.

-važnije, normalna procedura instalacije ne nudi izbor boot diska (kao npr linux), nego to radi automatika. Kad se ovisi o automatici, tad je rezultat stvar sreće. Ako se odspoji drugi disk, tad je sreća-izbor svedeno na jedan, tj točno se zna što će se desiti (dok sve ostalo neiskusan početnik može zbrljaviti, pa i iskusniji).

-po KISS pravilu, treba koristiti onu metodu koja daje rezultat + jednostavnije, ne komplicirati. Ako ništa drugo, ne mora nabavljati neki dodatni boot-disk.. ali može, preporuka hirens, linux itd.. dobro ih je imati pri ruci kao i win install.

 

-btw, zabluda je kad osoba griješi/vjeruje.. ovo nema veze sa zabludom, tj ima ako tako misliš, tad si u zabludi :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
neaktivan
offline
Re: Win 10 - HDD i SSD particija
OK. Ljudi, da li mislite da bi nešto značajno dobio da sad idem sve nanovo instalirat i natjerat ga nekako da taj System od 500 mb instalira na SSD-u?
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.12.2019 16:10 (SkunK90).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Win 10 - HDD i SSD particija

-dobit ćeš jackpot na lotu..? -ako radi, dok radi nećeš ništa dobiti, kad se nešto desi opet ovisi. Tvoj izbor, no čemu tad uvodni post.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Win 10 - HDD i SSD particija
Da si vidio kakve kuršluse sam vidio upravo zbog toga ne bi govorio tako. I ne, nemas apsolutno nikakvu kontrolu gdje ce setup " odlučit '" postavit boot i ostale stvari tj na koji disk. Moze biti sve u redu ali i ne mora tako da je zasad jedino sigurno odspojit sve osim sistemskog.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Win 10 - HDD i SSD particija
E ljudi moji ovaj forum je poprimio filozofske razmjere ... zanima me ako mi netko može obrazložit što u tehničkom i praktičnom djelu dobivam s time da sad radim reinstall Windowsa i nekako postavim System reserved na SSD ?
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Win 10 - HDD i SSD particija

prvi odgovor post..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
moderator
offline
Re: Win 10 - HDD i SSD particija
SkunK90 kaže...
E ljudi moji ovaj forum je poprimio filozofske razmjere ... zanima me ako mi netko može obrazložit što u tehničkom i praktičnom djelu dobivam s time da sad radim reinstall Windowsa i nekako postavim System reserved na SSD ?

Ako disk ne misliš vaditi iz računala - opusti se i uživaj, ništa ne diraj, nastavi sa svojim životom.

 

Ako misliš nekad u budućnosti, onda si sad riješi situaciju - disk odspoji, reinstaliraj Windowse na SSD da ti se na SSD-u napravi boot sektor (pretpostavljam da će ti instalacija napraviti i odgovarajuće particije), spoji disk i uživaj.

 

Svime što ide dalje od toga ne isplati se zamarati.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice