Problem switch i router

poruka: 16
|
čitano: 6.062
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Problem switch i router

Telemachov router (technicolor) spojen na jetstream tplink switch svakih par minuta se gubi wireless mreza na router cim nije prikopcan na switch radi sasvim normalno! Jel se mora u switchu nesta posebno jos podesiti? Jedino sta sam uradio aktivirao dhcp i na switchu

 
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Problem switch i router

Ne možeš imati dva DHCP servera, vjerojatno se tuku oko istog opsega IP adresa ... to je smart switch ?

 

15 godina
offline
Re: Problem switch i router
Mladen kaže...

Ne možeš imati dva DHCP servera, vjerojatno se tuku oko istog opsega IP adresa ... to je smart switch ?

 

 tp link sg3216 jetstream L2. da pojasnim situaciju! Posto sam kucu renovirao odradio sam u cijeloj kuci mrezu odnosno u svakoj sobi imam rj45 utinice! Svi mrezni kablovi su spusten u prizemlje (server sobu) gdje sam ubacio rack ormar, tplink switch i naravno telemachov router.  I primjetio sam eto prije par dana da se desava taj problem da puca konekcija na wirelessu.. cilj mi je kasnije da ubacim neki tp link deco ili ubiquiti da pokrije cijelu kucu.. jel dovoljno da na switchu ili routeru od telemacha iskljucim dhcp?

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.2.2023 23:24 (DangerousB).
13 godina
offline
Re: Problem switch i router
Moraš odabrati koji želiš da ti dodjeljuje adrese. Ne mogu oba, kako je već kolega iznad rekao. Poslje keljiš mesh node/ap gdje želiš. Unifi inwall nije loša stvar ak su rj45 utičnice već na zidu
15 godina
offline
Problem switch i router

Probat cu pa javim jel radi... jer kad sam tek prikljucio switch dhcp nije bio aktiviran i nisam imao mreze u uticnicama...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Problem switch i router
DangerousB kaže...

Probat cu pa javim jel radi... jer kad sam tek prikljucio switch dhcp nije bio aktiviran i nisam imao mreze u uticnicama...

 -dhcp u switchu nema veze s tim što nisi imao 'mreže u utičnicama'..

-jedna mreža, jedan router-šef, tj jedan dhcp ili poolovi-postavke (besmisleno za većinu), odnosno stari način ručnog dodjeljivanja ip adresa uređaju.

-mreža se blentira jer ne mogu biti dva dhcp servera, tj mogu i vidiš posljedice-koliziju, tj uređaji ne znaju od kojeg dhcp-a trebaju uzeti adresu, tj možeš sve pa i to, podesiti, dhcp, gateway itd.. sve je to jedna mreža kao fizička žica ali nije isto koji subnet (treći broj A.B.C.D ipv4 adrese..), kad je potrebno može biti više mreža-subnetova-servera... ali tad moraš imati i ostale podatke kao gw da bi uređaj koji traži ip adresu od nekog dhcp-a znako od kog-gdje tražiti, ovako uzme prvi koji u tom trenu vidi na mreži, random-sreća.. pa do tog da mreža može raditi nekoliko minuta i bez routera-šefa jer se podatci pamte neko vrijeme da ne traže stalno svake sekunde iste podatke koji se u pravilu ne mijenjaju korz dan kao npr dns server ili wan adresa..

 

edit, objašnjenje prve rečenice, tj 'mreže u utičnicama'.. imao si mrežu, fizički, radilo bi npr pinganje ili ručne postavke ip-gw-ostalo, nego ti to moderni osevi kao win10 signaliziraju da nema interneta (ne mreže, nego izlaz na internet..) tj već tad si imao taj problem ili neki deseti kvar npr isključen iz struje switch i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.2.2023 9:34 (ihush).
15 godina
offline
Re: Problem switch i router
ihush kaže...
DangerousB kaže...

Probat cu pa javim jel radi... jer kad sam tek prikljucio switch dhcp nije bio aktiviran i nisam imao mreze u uticnicama...

 -dhcp u switchu nema veze s tim što nisi imao 'mreže u utičnicama'..

-jedna mreža, jedan router-šef, tj jedan dhcp ili poolovi-postavke (besmisleno za većinu), odnosno stari način ručnog dodjeljivanja ip adresa uređaju.

-mreža se blentira jer ne mogu biti dva dhcp servera, tj mogu i vidiš posljedice-koliziju, tj uređaji ne znaju od kojeg dhcp-a trebaju uzeti adresu, tj možeš sve pa i to, podesiti, dhcp, gateway itd.. sve je to jedna mreža kao fizička žica ali nije isto koji subnet (treći broj A.B.C.D ipv4 adrese..), kad je potrebno može biti više mreža-subnetova-servera... ali tad moraš imati i ostale podatke kao gw da bi uređaj koji traži ip adresu od nekog dhcp-a znako od kog-gdje tražiti, ovako uzme prvi koji u tom trenu vidi na mreži, random-sreća.. pa do tog da mreža može raditi nekoliko minuta i bez routera-šefa jer se podatci pamte neko vrijeme da ne traže stalno svake sekunde iste podatke koji se u pravilu ne mijenjaju korz dan kao npr dns server ili wan adresa..

 

edit, objašnjenje prve rečenice, tj 'mreže u utičnicama'.. imao si mrežu, fizički, radilo bi npr pinganje ili ručne postavke ip-gw-ostalo, nego ti to moderni osevi kao win10 signaliziraju da nema interneta (ne mreže, nego izlaz na internet..) tj već tad si imao taj problem ili neki deseti kvar npr isključen iz struje switch i sl.

 da mislio sam izlaz na internet nisam imao kad sam prikljucio laptop u uticnicu preko kabla.... hvala probam danas da iskljucim dhcp u switchu pa da vidim sta ce biti! javim uglavnom

15 godina
offline
Problem switch i router

Evo sad sam probao u switchu imam da biram dhcp, static ip i bootp cim stavim na dhcp imam interneta u uticnicama kad stavim static ip nemam izlaz na net...

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.2.2023 18:48 (DangerousB).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Problem switch i router
DangerousB kaže...

Evo sad sam probao u switchu imam da biram dhcp, static ip i bootp cim stavim na dhcp imam interneta u uticnicama kad stavim static ip nemam izlaz na net...

Tako i tako ti sve ide preko switcha, probaj ugasiti dhcp server na ruteru pa neka daj posao obavlja switch.

ps. daj zaljepi sliku kako podesiš to kad staviš na static IP.

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.2.2023 18:52 (Valentin17).
15 godina
offline
Problem switch i router

evo ovako trenuto izgleda... stoji na static i zadnjih 10 min imam i interneta sasvim normalno.. za telemach router sam zamjenio IP da bude 2 na kraju da mogu pristupiti! btw bili mi bilo pametno ovaj telemachov router da stavim u bridge mode a da nakacin tplinkov router archer c80 za prizemlje kuce?

switch switch
router router
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.2.2023 19:07 (DangerousB).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Problem switch i router
DangerousB kaže...

Evo sad sam probao u switchu imam da biram dhcp, static ip i bootp cim stavim na dhcp imam interneta u uticnicama kad stavim static ip nemam izlaz na net...

Koju statičku IP adresu stavljaš na switch ? ako nije na istoj mreži kao router onda si sam sječeš granu na kojoj sjediš :)

Pusti switch za sada da bude "glup", odnosno prepusti sve routeru, kad ti zatreba port trunking ili nešto slično od naprednih opcija onda tek uvedi "smart" dio switcha u upotrebu.

 

Taj DHCP na switchu koji spominješ, na što se točno odnosi ? da switch preuzima ulogu DHCP servera ili samo da dobije IP adresu od routera (njegovog DHCPa) za upravljački dio (GUI) switcha ?

 

13 godina
offline
Re: Problem switch i router
DangerousB kaže...

evo ovako trenuto izgleda... stoji na static i zadnjih 10 min imam i interneta sasvim normalno.. za telemach router sam zamjenio IP da bude 2 na kraju da mogu pristupiti

Kako sam i mislio, ovo nije dobro podešeno.

1. Ti ovdje podešavaš sada IP switcha, odnosno njegov položaj na mreži i treba biti ovako, ako je ruter od telemacha 192.168.0.1 npr., switch treba podesiti na 192.168.0.2, 255.255.255.0 je u redu, ali gateway treba biti upisan IP od Telemach rutera, znači 192.168.0.1.

2. Možeš staviti opciju DHCP, znači sada će switch povući IP adresu od DHCP servera koji je na telemach ruteru upaljen, ovo po meni nije dobro jer ako se IP izmjeni, a hoće, ne znaš više koji je IP za pristup switchu, ako je static, uvijek je isti, ali bitno je da je izvan ranga adresa koje dodjeljuje DHCP server jer da kojim slučajem ne bi neko računalo dobilo isti IP kao switch pa imaš "klanje" i ne radi ni jedno više, DHCP daje vjerovatno adrese ovako, od 192.168.0.100 do 192.168.0.200, znači 192.168.0.2 nije u tom rangu i to je u redu.

 

Sljedeće jako bitno, DHCP server switcha nije ova opcija koji si ti slikao sada, ovaj DHCP znači samo da će switch preuzeti automatski adresu od DHCP servera koji je na ruteru.

Ti moraš negdje u opcijama pronaći i UGASITI DHCP server koji je i dalje upaljen na switchu.

 

Mislim da DHCP server opciju imaš pod odjeljkom RUTING, treba je staviti na disable.

 

 

Mladen kaže...
samo da dobije IP adresu od routera (njegovog DHCPa) za upravljački dio (GUI) switcha ?

DangerousB kaže...

btw bili mi bilo pametno ovaj telemachov router da stavim u bridge mode a da nakacin tplinkov router archer c80 za prizemlje kuce?

Nepotrebno, ostaviš Telemachov ruter kako je sada, a ovaj Archer podesiš kao access point, opet mu staviš static iP 192.168.0.3, netmask 255.255.255.0, gateway 192.168.0.1 i DNS ako traži možeš staviti 8.8.8.8 ili 1.1.1.1 ili 192.168.0.1.

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.2.2023 19:19 (Valentin17).
15 godina
offline
Problem switch i router

nazalost nigdje vise u opcijama nema postavki za dhcp... ali evo trenutno radi sasvim normalno ima izlaz i na net.. kao sto rekoh na 192.168.0.1 sam podesio pristup switchu na 192.168.0.2 za telemach router... i evo frcera net bez problema

 

edit: ovaj moj switch koliko ja vidim je starija neka verzija i nema opcije routing

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.2.2023 19:19 (DangerousB).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Problem switch i router
DangerousB kaže...

edit: ovaj moj switch koliko ja vidim je starija neka verzija i nema opcije routing

Pomješao si DHCP server sa DHCP opcijom da switch automatski preuzima IP od rutera.

Ono si možeš podesiti kako sam napisao, tako je pravilno, ovo tvoje je kemijanje.

ps. čudno mi je da radi, a gatewey nije upisan.

15 godina
offline
Re: Problem switch i router
Valentin17 kaže...
DangerousB kaže...

edit: ovaj moj switch koliko ja vidim je starija neka verzija i nema opcije routing

Pomješao si DHCP server sa DHCP opcijom da switch automatski preuzima IP od rutera.

Ono si možeš podesiti kako sam napisao, tako je pravilno, ovo tvoje je kemijanje.

ps. čudno mi je da radi, a gatewey nije upisan.

 ne znam ni ja kako radi ali radi :D

16 godina
online
Re: Problem switch i router
DangerousB kaže...

nazalost nigdje vise u opcijama nema postavki za dhcp... ali evo trenutno radi sasvim normalno ima izlaz i na net.. kao sto rekoh na 192.168.0.1 sam podesio pristup switchu na 192.168.0.2 za telemach router... i evo frcera net bez problema

 

edit: ovaj moj switch koliko ja vidim je starija neka verzija i nema opcije routing

To ni nema većina switcheva (većina su "glupi", non-smart), zato je logičnije i jasnije ostaviti providerov modem/router kao glavni na mreži, kojemu mu je DHCP server uključen po defaultu.

Jedino što možeš korigirati je opseg adresa koje taj DHCP server daje ostalima na mreži (npr. 192.168.0.100-.200, .50-.99 itd.) da razdvojiš opseg za fiksne, odnosno za uređaje kojima treba, ili je poželjna, fiksna IP adresa (app i file-serveri, NASevi, printeri i sl).

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice