Veoma spor boot

poruka: 41
|
čitano: 12.247
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Veoma spor boot

Pozz, imam jedan problem koji se dogadja vec par mjeseci, ali posto jako rijetko gasim pc, ne primjecujem toliko

 

Znaci kad boota, jako dugo traje, vjerojatno preko 2 minute, stoji na Gigabyte logo oko 2-3 min, i tek onda boota.

 

Kad sam slozio pc (proslo ljeto), sve je bilo top, bootao je za 5 sekundi.

 

Postavke u biosu nisam dirao, jedino sto sam stavljao novi bios za plocu, ali ne sjecam se da li je to ista utjecalo na bootanje.

 

Pc je :

 

Gigabyte B660M GAMING X DDR4 (rev. 1.x) updejtana na najnoviji bios f21

i5 12400f

32gb ddr4 3600

Transcend 1TB NVMe Gen4 x4

rx 6600

windows 10 pro

 

mal sam googlao i probao sam u biosu podesavati postavke, ali nista

 

btw u biosu kad biram boot priorities, imam samo boot manager, nemam opciju SSD, iako to ne bi trebalo biti uzrok

 

Ako netko ima ideju, nek napise ) fala

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.3.2023 16:45 (exer1234).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Veoma spor boot
exer1234 kaže...

 

btw u biosu kad biram boot priorities, imam samo boot manager, nemam opciju SSD, iako to ne bi trebalo biti uzrok

 

Pa ja bih rekao da je baš to problem, ako u biosu ne možeš odrediti disk kao prvi/priority boot device.

 

Malo se poigrat sa BIOS postavkama, ako ti je prije flasha bootao normalno.

Ili to ili šiknuti za probu neki drugi disk sa OS_om unutra i vidjeti kako se on ponaša.

 

Ja bi od tud krenuo.

12 godina
offline
Veoma spor boot

Ma nemam druge diskove, osim da kupim i instaliram, a to me mrzi...

 

ili da uradim reset cmos, nemam pojma

 

...

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.3.2023 17:04 (exer1234).
 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Veoma spor boot

Ocigledno ces morati prčkati po biosu, inace dugi loading na pocetku moze biti i zbog neke komponente u pc(gpu, hdd, ssd itd) ili ako je nekakv usb ili nesto slicno upiknuto u njega pa svakako probaj i to sve pokopcati jedno po jedno! Takoder i ram memorija tj postavke.!

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Veoma spor boot

nema nista ukopcano osim misa i tipkovnice, ram postavke su samo na xmp 1 i to je to

 
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Veoma spor boot
exer1234 kaže...

nema nista ukopcano osim misa i tipkovnice, ram postavke su samo na xmp 1 i to je to

kako nemas imas 10 komponenti ukopcano u plocu, stavi rame na auto pa vidi nikad neznas, probaj i ostale komponente, čak i lan kabal!

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.3.2023 17:26 (Boris grozni).
13 godina
offline
Re: Veoma spor boot
exer1234 kaže...

Probaj u Windowsu ugasiti fast boot opciju.

U BIOSu potraži opciju fast boot i uključi je.

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.3.2023 17:54 (Valentin17).
12 godina
offline
Veoma spor boot

to je ugaseno po defaultu, probao sam i upaliti, ali je isto

 

idem probati rame na auto i iskljuciti sve sto imam

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Veoma spor boot

Opa, iskucio mis tipk i net kabel, i bootao u doslovno 3 sekunde, nije ni izbacio windows logo :)

 

sta moze onda biti? tj kako rijesiti taj problem? )

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Veoma spor boot

evo okrio sam sta je problem

 

net kabal..

 

ugasio pc, iskljucio kabal, i bootao je za 5 sekundi..

 

E sad, zasto se to desava i kako to rijesiti? )

 
1 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Veoma spor boot
exer1234 kaže...

evo okrio sam sta je problem

 

net kabal..

 

ugasio pc, iskljucio kabal, i bootao je za 5 sekundi..

 

E sad, zasto se to desava i kako to rijesiti? )

 eto super, hvala i tebi pa ako iams drugi kabal probaj prvo s tim, pa ako je sve ok onda driveri i sl rade problem. Iako za lan postavke ima gro opcija u biosu tokom boota pa je ovak tesko reci sto je tocno.

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.3.2023 18:19 (Boris grozni).
12 godina
offline
Veoma spor boot

nista, googlat cu malo, vjerojatno je netko imao problema

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Veoma spor boot
exer1234 kaže...

U BIOSu pogasi opciju wake by lan, wake by PCI-e, wake by magic pocket.

U device manageru ugasi iste te opcije za LAN karticu.

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.3.2023 18:46 (Valentin17).
12 godina
offline
Re: Veoma spor boot
Valentin17 kaže...
exer1234 kaže...

U BIOSu pogasi opciju wake by lan, wake by PCI-e, wake by magin pocket.

U device manageru ugasi iste te opcije za LAN karticu.

 odo probat pa javim

12 godina
offline
Veoma spor boot

momci, lazna uzbuna :D

ipak sam na kraju dosao do zakljucka da je problem u:

 

 

dakle nema veze da li je LAN kabal ukljucen ili ne

 

 

 

kad ga ugasim (shut down), brzo se boota (5 sekundi)


ali kad ga restartam, onda traje po 2-3 minute!!

 

 

znaci restart ga jebe...

hmmm??

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Veoma spor boot
exer1234 kaže...

Mislim da je ovo specifično baš za 11 i 12 generaciju Intel procesora.

Probaj baš skinuti sve drivere od ploče sa stranice od MSIa pa njih instalirati, da sustav ne radi s onim generičkim koje daje Microsoft.

3 godine
offline
Veoma spor boot

Prvo odi u BIOS i isključi Full Screen LOGO ili kak se već ta opcija zove tak da ne gledaš glupi Gigabyte logo nego nadam se vidiš neke korisnije informacije o inicijalizaciji hardware. Tak da vidiš gdje šteka, još u POST-u ili kad već počne dizat Windowse.

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.3.2023 19:04 (BinaryJesus).
 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Veoma spor boot

-to je razlika cold-warm starta (paljenje-vs-restart..) tj postavke biosa, i automatika kad je nešto pogrešno-različito, npr nakon fleshanja druga postavka-default npr uefi-legacy i tad automatika ide svojim redom + timer za reset-automatike, npr prvo pokuša boot po orderu biosa recimo s lan porta ako je on jedini ostao u postavci, tek kad potroši sve promašaje dođe do pravog boot medija..

-ili sličnost s laptopovima, koji problem-sporost mogu imati kod paljenja ili gašenja zbog integriranih komponenti kao audio-video-wlan.. i postavki koje os-driver zapisuje u bios no to je specifično za određenu generaciju laptopa (koji su imali recimo led indikatore za glasnoću-wlan itd.. a direktno je povezano s mbo-biosom, ne samo os-driver kao za normalna računala, tj tad je od paljenja-inicijalizacije upaljeno-ugašeno recimo wlan ili glasnoća audia .. tad je u pravilu gašenje i restart sporo dok je paljenje normalne brzine.

+ kad se koristi sleep-hyber, tj tad se stanje memorije mora snimiti na disk kao i učitati, što može biti sporije nego učitavanje osa na ssd-nvme.. tj fastboot i sleep nemaju smisla jer više nisu klasični hddovi usko grlo, tj jedino juzer koji želi nastaviti s radom ima neki (loš) razlog-ispriku za sleep vs normalno gašenje ali i ms-politika-defaulti postavki osa pa gašenje odavno nije gašenje nego sleep, recimo opcija u powersetinzima što kad pritisneš power tipku.. i 'bolje' da je normalno gašenje, bolje isključiti sve sleep .. osim kad posotji razlog tj juzer bira a ovo je moja preporuka (nevažna) :)

 

-za fix, provjeriti postavke biosa, podesiti, sjetiti se što-kako je bilo prije fleshanja, tj možda razlika u uefi-gpt-secboot + redosljed i automatika koja tad sve to obavlja pa do banalnog da je u biosu ukjučena opcija potpune provjere koja recimo prebrojava ram a to može potrajati tj takve stvari se rade jednom ili nikad.. isključiti kao nepotrebno tj kad počne problem tad se ima recimo memtest i ostali diag alati.. a možda je problem recimo disk-medij (drive) pa kod paljenja mora obaviti chkdsk, odnosno u ovom slučaju recimo ako reset-restart ne obavi sve što treba dok recimo gašenje obavi, isključi neku app koja drži sys .. i tad ovisno o tome da driver sve uredno ugasi i tad je iduće paljenje čisto, odnosno ako nešto ostane iduće paljenje u logu vidi oznaku 'drty' i rutinski obavlja provjeru-popravak.. mada u pravilu nikad ništa ne pronađe, loši driveri-postavke-power-kombinacija.. koja je manji problem kad se računalo normalno pali-gasi i zato preferiram-sugeriram upravo tako podesiti tj gašenje je gašenje, ne sleep i sl. ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Re: Veoma spor boot
BinaryJesus kaže...

Prvo odi u BIOS i isključi Full Screen LOGO ili kak se već ta opcija zove tak da ne gledaš glupi Gigabyte logo nego nadam se vidiš neke korisnije informacije o inicijalizaciji hardware. Tak da vidiš gdje šteka, još u POST-u ili kad već počne dizat Windowse.

 jesam, i umjesto Gigabyte loga sad gledam windows logo kako se vrti i ucitava. .apsolutno nist ne pise

3 godine
offline
Re: Veoma spor boot
exer1234 kaže...
BinaryJesus kaže...

Prvo odi u BIOS i isključi Full Screen LOGO ili kak se već ta opcija zove tak da ne gledaš glupi Gigabyte logo nego nadam se vidiš neke korisnije informacije o inicijalizaciji hardware. Tak da vidiš gdje šteka, još u POST-u ili kad već počne dizat Windowse.

 jesam, i umjesto Gigabyte loga sad gledam windows logo kako se vrti i ucitava. .apsolutno nist ne pise

 Znači sad znaš da je problem s Windowsima a ne s BIOS-om.

5 godina
offline
Veoma spor boot

otkopčaj sve usb priključke, resetiraj...

 

imao isti problem, našao negdje na reditu, čovjel rekao počupaj sve usb priključke i resetiraj, nakon toga spojio i sve radilo kako treba (brzo butanje sa m2)

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Veoma spor boot

.. ili traži nekim redom koji ima u BIOSU bootabilni disk (network, USB, CD....) i slično npr. hardwer koji je u biosu uključen a nema ga u PC kad već nije podesio postavke BIOS-a a radio je update BIOS-a.

12 godina
offline
Re: Veoma spor boot
Crocopzmaj12 kaže...

otkopčaj sve usb priključke, resetiraj...

 

imao isti problem, našao negdje na reditu, čovjel rekao počupaj sve usb priključke i resetiraj, nakon toga spojio i sve radilo kako treba (brzo butanje sa m2)

 ma radio sam to, kazem ti, prvo sam mislio da je u pitanju LAN kabel, al sam kasnije skontao da je problem samo u resetu.. shut down radi savrseno

12 godina
offline
Re: Veoma spor boot
AF139 kaže...

.. ili traži nekim redom koji ima u BIOSU bootabilni disk (network, USB, CD....) i slično npr. hardwer koji je u biosu uključen a nema ga u PC kad već nije podesio postavke BIOS-a a radio je update BIOS-a.

 Pa jbg ne znam na sta mislis, ako mislis na bootabilni redosljed, imam samo "windows boot manager" ali to je sve ok

3 godine
offline
Veoma spor boot

Jesi probao ugasiti brzi startup u Windowsima? Vjerojatno je to kad ti normalno radi kod restartanja.

 

Otvoriš Control Panel -> Hardware and Sound -> Power Options -> Choose what the power buttons do -> Uncheck "Turn on fast startup"

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Veoma spor boot

Probam

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Veoma spor boot

ma nis ne pomaze..

mislim da je mozda cak i do windowsa, znam kad sam slozio pc (7 mj prosle god) da je sve bilo normalno, al kasnije mi je radio neke update windowsa (zaboravio iskljucit), i mislim da je od tada to pocelo, al nisam siguran posto kao sto rekoh, uvijek sam ili gasio pc, ili ostavio da radi.. Nikad ga ne restartiram, osim ako se instalira nest pa se mora


ajmo ovako trebam preporuku, posto trenutno moj disk je:

Transcend 1TB NVMe PCIe Gen4 x4 MTE240S M.2

i on nema dram, uzeo bih jos jedan koji ima, pa bih na njega stavio windows, a ovak ostavio za igre itd

koji preporucujete 512-1tb, nebitno je

i da li preporucujete da stavim win 11? stavio sam ga na laptop svojima u hrv, i cini se OK, iako ne zivim tamo pa ne mogu testirati

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Veoma spor boot
exer1234 kaže...
i da li preporucujete da stavim win 11?

Ako staviš Win 11 sporo paljenje će ti biti najmanji problem vjeruj mi.

 

https://benchmark.rs/vesti/softver-i-servisi/windows-11-degradira-brzinu-ssd-uredaja/

 

Ovo je izašlo prije koju minutu, a ja mislio da budem morao tražiti cirkuse od prije, iako ni to nije teško za naći.

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.3.2023 18:02 (Valentin17).
12 godina
offline
Veoma spor boot

Oki doki

vidit cu mozda reinstalacija win10 rijesi

 

ugl ovdje stoji par minuta, sad sam bas tocno mjerio, i poslije restarta mu treba tocno 2:45 min da boota, dok kad ga ugasim, ni ne pokaze ovaj Gigabyte logo, odmah udje u windows..

 

 

https://ibb.co/tm2ptyY

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Veoma spor boot
exer1234 kaže...

..dok kad ga ugasim, ni ne pokaze ovaj Gigabyte logo, odmah udje u windows..

..

 -jesi li siguran da je to gašenje (shutdown)? .. tj defalutno je umjesto gašenja, sleep.. a ovaj opis tome odgovara, buđenju-preskakanje bios-fičera.. a tad nije gašenje nego hyber-sleep-stndby.. tj provjeriti postavke, sve..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice