PC se ne pali

poruka: 59
|
čitano: 16.645
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
PC se ne pali

Pozdrav svima! Imam problem kojeg možete vidjeti

.

 

Dakle, PC je normalno radio još jutros. Jedina čudna stvar koja je prethodila ovom događaju (jučer) je blokada PC-a za vrijeme POST-a nakon čega sam ga prisilno ugasio i ponovno upalio i tada se normalno podigao.

Sad se događa to da čim pritisnem gumb za paljenje, PC se na trenutak upali i odmah zatim ugasi (i to neovisno o tome kad pustim gumb), što bi značilo da gumb ima kontakt i napravi svoj "klik". Ne ostaje unutra niti se bilo što čudno događa s gumbom. Može li biti da je napajanje otišlo? To je stari Fujitsu-Siemens Scaleo model za koji vjerujem da je teško nabaviti napajanje...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
PC se ne pali

Zna li netko što bi to moglo biti? Je li netko već imao sličan problem? Znači, PC se jednostavno ne pali...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
PC se ne pali

Provjeri napajanje ovako:

Twitter: @191x7
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: PC se ne pali
191x7 kaže...

Provjeri napajanje ovako:

Evo provjerio sam. To je stvarno dobar i jednostavan način za provjeriti napajanje.

 

Napajanje radi. Ventilator od napajanja se vrti i HDD se pokrenuo (HDD sam stavio kao jedino trošilo jer nisam imao ništa drugo. Kad sam sve natrag dobro spojio, iskoristio sam provjeriti i sve ostale kabele i kontakte jesu li dobro sjeli i malo ih utisnuo - međutim - opet ništa. Ne pali se, odnosno ugasi se isti tren čim ga upalim.

Ne znam više do čega je... možda je neki kvar na matičnoj?? Ah, ionako je PC za mirovinu. Ali svejedno, kopka me koji bi mogao biti razlog takvom iznenadnom kvaru...

16 godina
offline
PC se ne pali

Neispravna tipka na kućištu možda?

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: PC se ne pali
191x7 kaže...

Neispravna tipka na kućištu možda?

Hmmm... možda, ali palio se bez apsolutno ikakvih problema isto jutro - i popodne odjednom ništa. Ima li lijeka za tu tipku?

16 godina
offline
Re: PC se ne pali
diskDEfragmenter kaže...
191x7 kaže...

Neispravna tipka na kućištu možda?

Hmmm... možda, ali palio se bez apsolutno ikakvih problema isto jutro - i popodne odjednom ništa. Ima li lijeka za tu tipku?

Pregledaj ju pa vidi jel u njoj problem.

Twitter: @191x7
11 godina
neaktivan
offline
PC se ne pali

jesi li probao resetirati bios ili izvaditi bateriju.. možda je matična u blokadi..

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: PC se ne pali
191x7 kaže...

Pregledaj ju pa vidi jel u njoj problem.

Veze nemam kako je pregledati... Inače, jel' može biti još koja komponenta krivac u ovakvim slučajevima?

14 godina
offline
Re: PC se ne pali
pinelynx kaže...

jesi li probao resetirati bios ili izvaditi bateriju.. možda je matična u blokadi..

Nisam! Probat ću pa javim!

14 godina
offline
PC se ne pali

Evo sredio reset BIOS-a vađenjem baterije i sad čim pustim struju uhvati se u nekakav on-off loop...

 

Pogledajte... nevjerojatno. Stalno se pali i gasi... A sa gumbom ne mogu ništa ni stići napraviti. Počne se paliti i gasiti čim pustim struju...

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: PC se ne pali
diskDEfragmenter kaže...

Evo sredio reset BIOS-a vađenjem baterije i sad čim pustim struju uhvati se u nekakav on-off loop...

 

Pogledajte... nevjerojatno. Stalno se pali i gasi... A sa gumbom ne mogu ništa ni stići napraviti. Počne se paliti i gasiti čim pustim struju...

 

Iskopčaj gumbe za paljenje i reset s matične i probaj paliti ručno.

Twitter: @191x7
14 godina
offline
PC se ne pali

Najvjerovatnije ti je reset switch otisao, ili je kratko spojen iza na maticnoj.

Probaj izvadit njega i power switch pa rucno upalit komp spajanjem 2 pina na maticnoj.

Autoclimb kills more people than AIDS
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: PC se ne pali
Svrzic kaže...

Najvjerovatnije ti je reset switch otisao, ili je kratko spojen iza na maticnoj.

Probaj izvadit njega i power switch pa rucno upalit komp spajanjem 2 pina na maticnoj.

Nisam li točno to ja naveo u postu prije tvoga?

Twitter: @191x7
14 godina
offline
PC se ne pali

Ali na kućištu ima samo jedan prekidač. Ne znam inače ni kako se restart PC-a radi s tim jednim gumbom. Da imam još jedan gumb za restart, prebacio bih power switch na njega...

U svakom slučaju, to s paljenjem ću raditi sutra. Danas više nemam živaca...

Samo me zanima jedno. Što ako uspijem tako ručno upaliti PC? Kako onda napravit da se pali normalno sa gumbom?

Poruka je uređivana zadnji put čet 9.5.2013 21:18 (diskDEfragmenter).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: PC se ne pali
diskDEfragmenter kaže...

Što ako uspijem tako ručno upaliti PC? Kako onda napravit da se pali normalno sa gumbom?

Pa, moraju biti dvije tipke, reseti tipka ti je možda negdje drugdje ili izvedena kao "rupica" za reset iglicom/nečime.

Ako uspiješ tako upaliti i ne bude problema - onda popravi gumb na kućištu ili zamijeni kućište.

Twitter: @191x7
14 godina
offline
PC se ne pali

Ljudi moji, ovo je prestrašno... Ne mogu se uopće probiti do tih pinova. Preko svega mi stoji napajanje koje se sa svojim ventilatorom naslanja na CPU koji ima samo pasivni hladnjak. Ako dignem napajanje i pomaknem šumu kabela, ne mogu ga nigdje odložiti jer su kabeli prekratki, a kamoli probati upaliti ručno dok mi napajanje stoji u ruci.

Ne vidim ništa, ni one oznake pwr, ni reset jer su vjerojatno napisane sa druge strane kod onog kaveza za optičke pogone...

Ovo je neko nestandardno napajanje koje osim što ima drukčiji oblik ima i (uz 12V priključak i 4-pin za CPU) još neki priključak na kojem piše P8 (čini mi se) koji ide na matičnu odmah uz one pinove za pwr i reset.

Ljudi, hvala vam puno na pomoći, ali mislim da ovdje ipak odustajem i šaljem ovaj PC u mirovinu...

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: PC se ne pali
diskDEfragmenter kaže...

Ljudi moji, ovo je prestrašno... Ne mogu se uopće probiti do tih pinova. Preko svega mi stoji napajanje koje se sa svojim ventilatorom naslanja na CPU koji ima samo pasivni hladnjak. Ako dignem napajanje i pomaknem šumu kabela, ne mogu ga nigdje odložiti jer su kabeli prekratki, a kamoli probati upaliti ručno dok mi napajanje stoji u ruci.

Ne vidim ništa, ni one oznake pwr, ni reset jer su vjerojatno napisane sa druge strane kod onog kaveza za optičke pogone...

Ovo je neko nestandardno napajanje koje osim što ima drukčiji oblik ima i (uz 12V priključak i 4-pin za CPU) još neki priključak na kojem piše P8 (čini mi se) koji ide na matičnu odmah uz one pinove za pwr i reset.

Ljudi, hvala vam puno na pomoći, ali mislim da ovdje ipak odustajem i šaljem ovaj PC u mirovinu...

 

A onda sve odspoji i lijepo stavi na stol, te ga probaj upalit.

Autoclimb kills more people than AIDS
14 godina
offline
Re: PC se ne pali
Svrzic kaže...

 

A onda sve odspoji i lijepo stavi na stol, te ga probaj upalit.

To bi značilo sve povaditi i na kraju izvaditi matičnu i staviti je na stol i napajanje kraj nje....  NO way!!! Mislim, nije da sam lijen, nego nemam pojma to napraviti... i još kasnije sve zavidati kako treba i vratiti... Mislim, inače se usudim zamijeniti napajanje, HDD, grafičku, RAM, bateriju,.. ali ovo je za mene previše.

14 godina
offline
Re: PC se ne pali
diskDEfragmenter kaže...
Svrzic kaže...

 

A onda sve odspoji i lijepo stavi na stol, te ga probaj upalit.

To bi značilo sve povaditi i na kraju izvaditi matičnu i staviti je na stol i napajanje kraj nje....  NO way!!! Mislim, nije da sam lijen, nego nemam pojma to napraviti... i još kasnije sve zavidati kako treba i vratiti... Mislim, inače se usudim zamijeniti napajanje, HDD, grafičku, RAM, bateriju,.. ali ovo je za mene previše.

Ah, onda ili daj nekome da ti to napravi jer je suludo to bacat.

Autoclimb kills more people than AIDS
14 godina
offline
PC se ne pali

Evo ipak sam se usudio sve izvaditi iako mi je prvi put. Dakle, kad izvadim sve one kabele od prekidača (svi kabeli su na jednom plastičnom priključku), opet se događa isto. Čim pustim struju, on-off loop. Priključio sam i miš da se uvjerim pošto on inače konstantno svijetli kad je upaljen. Radi se o tome da napajanje uopće ne bi smjelo početi raditi bez podražaja, zar ne (bez obzira što nema na sebi on-off sklopku)? Nikakve reakcije nema ni kad pokušam ručno upaliti preko pinova na ploči. Stalno ide on-off... čim uključim kabel od napajanja u struju.

Ovo je zbilja čudan kvar... nema znači veze ni s gumbom na kućištu.

Pogledajte slike... Stavit ću i video, al' mi se još uploada.

 

P.S. Stavljam video čim se uploada...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
PC se ne pali

Mogla bi biti matična ili neispravna memorija.

Twitter: @191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
PC se ne pali

Memoriju sam stavio u drugi utor, čak sam probao upaliti bez memorije. Uvijek isto...

 

Evo video od maloprije...  Dakle, matična je krivac??

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
PC se ne pali

Sorry na duplom postu. Znate li što je ovo sa slike? Našao sam taj komadić plastike sa malo metala na jednom praznom RAM slotu kako leži kad sam izvadio ploču. Odnekle je ispao taj komadić.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: PC se ne pali

čekaj malo... :D šta si ti tu sve odspajao.. 

 

slika 3, to si ti sam tako stavio ili je to tako bilo???

14 godina
offline
Re: PC se ne pali
diskDEfragmenter kaže...

Evo ipak sam se usudio sve izvaditi iako mi je prvi put. Dakle, kad izvadim sve one kabele od prekidača (svi kabeli su na jednom plastičnom priključku), opet se događa isto. Čim pustim struju, on-off loop. Priključio sam i miš da se uvjerim pošto on inače konstantno svijetli kad je upaljen. Radi se o tome da napajanje uopće ne bi smjelo početi raditi bez podražaja, zar ne (bez obzira što nema na sebi on-off sklopku)? Nikakve reakcije nema ni kad pokušam ručno upaliti preko pinova na ploči. Stalno ide on-off... čim uključim kabel od napajanja u struju.

Ovo je zbilja čudan kvar... nema znači veze ni s gumbom na kućištu.

Pogledajte slike... Stavit ću i video, al' mi se još uploada.

 

P.S. Stavljam video čim se uploada...

Ajde iskopcaj ovaj konektor sa slike 3 i slikaj te konektore na maticnoj

Autoclimb kills more people than AIDS
14 godina
offline
Re: PC se ne pali
pinelynx kaže...

čekaj malo... :D šta si ti tu sve odspajao.. 

 

slika 3, to si ti sam tako stavio ili je to tako bilo???

Odspojio sam onaj bijeli konektor ispred switcheva da slikam poziciju powera. Poslije sam vratio taj konektor kao što se vidi na videu. Ostalo je sve bilo kako se vidi.

Ali sve je to manje bitno. Bitno je da se sa iskopčanim konektorom koji vodi do gumba na kućištu ploča sama nonstop pali-gasi čim dobije struju...

14 godina
offline
Re: PC se ne pali
Svrzic kaže...

Ajde iskopcaj ovaj konektor sa slike 3 i slikaj te konektore na maticnoj

To sam napravio na slici 2.

14 godina
offline
Re: PC se ne pali
diskDEfragmenter kaže...
Svrzic kaže...

Ajde iskopcaj ovaj konektor sa slike 3 i slikaj te konektore na maticnoj

To sam napravio na slici 2.

Ako je tako spojeno, onda ti je krivo spojen front panel.

Autoclimb kills more people than AIDS
14 godina
offline
PC se ne pali

Više nije nikako ni spojen. Sve sam skinuo. A gdje treba biti taj priključak? Na kojim pinovima? Gdje je onda uopće power switch? Valjda sam ga ja krivo vratio nakon što sam slikao pinove. Al jedino tako mi je i mogao sjesti.

Ma uostalom, whatever.. ploča se nema šta paliti i gasiti čim ukopčam struju (i to još sa iskopčanim cijelim konektorom sa kućišta..)

Poruka je uređivana zadnji put pet 10.5.2013 17:14 (diskDEfragmenter).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice