CMOS baterija

poruka: 39
|
čitano: 22.642
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: CMOS baterija
Patrik Sonny kaže...

Da ne otvaram novu temu - pitanje: otkad pišu Windows licencu u BIOS? I da li se promjenom baterije CMOS-a mijenja šta što se tiče onda licence? Čitam, da se BIOS vraća na defolt! Čemu onda služi onaj jumper za resetiranje biosa?

 -za rad chipa je potrebna struja, tj cmos postavke kao npr datum-sat jednako kao na ručnom satu.. i to je svrha baterije za cmos, tj dok je računalo isključeno pamti postavke..

-kad je uključeno i podešeno tad je baterija višak (do gašenja) .. i tad se koristi jumper crlcmos tj to je normalan predviđen način hw-reseta ili kroz soft-meni tj bios opcije, dok je vađenje baterije 'rezervni' način ako npr ne znaš gdje je jumper i sl.

-ako nema baterije tad se bios-post inicijalizira s defaultnim postavkama za taj bios-verziju... i to je isto/različito za sva računala, tj isto je na način kao što su svi auti isti.. ali su i različiti (ako znaš voziti, tad znaš voziti svaki auto). Default može npr biti uefi-gpt-ahci za mod rada diska, ako je izmjenjen i korišten drugačiji od defaulta tad je svaki reset potrebno ponovo to podesiti.. tj ako je isto tad nije jer je isto ali je poželjno podesiti barem datum + provjeriti ostale postavke. Ako netko ima više diskova hdd-ssd.. može se podesiti bootorder, banalna stvar ali ako nije jednako defaultnom tad svaki reset traži podešavanje tj ovisi o biosu jer i automatika to može promijeniti kao i npr količinu rama ili ugrađenu vga + npr fastboot opcije koej preskaču detektiranje koje se tad mora obaviti i saveati da bi se moglo koristiti..

 

-licenca.. nevažno, radi. Sva računala koja su te genracije imaju odgovarajući default..

-postoji i posebno jumper za pwd u kategoriji biz računala ili laptopa i tad baterija ili clrcmos ne brišu taj pwd.. može biti trajna memorija rom koji ne ovisi o struji kao eeprom.

 

-bios uvjek treba biti odgovarajuće podešen, ne samo reset tj to ne znači ništa osim kod pretjeranog OCa pa da se može upaliti.. kako? to ovisi o potrebama-requiremetnsima-kompatibilnosti i želji-potrebi korisnika + mogućnistima biosa.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
4 godine
offline
CMOS baterija

Evo, zamijenio sam bateriju u kompjueru gdje je kod podizanja sustva javljao grešku -> low battery, enter bios F2, or continue with boot F1.

 

Problem, i dalje javlja istu grešku. Baterija je identična, dobro je sjela i kvalitetne marke (Duracell). Gledao sam u bios ali nigdje vidjeti da se resetira nešto zbog nove baterija, ali smeta jer svaki boot treba ručno "pokrenuti"!

 

Molim pomoć i savjet!

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: CMOS baterija
nbdy32 kaže...

Jbmu,zakaj se ne otvori nova tema,nego se mora čitatiu postovi iz 2014 ...

 

Pa nije da je ova tema bila prije tjedan dva,pa ajde de još ...

 Pa da, nije ni da sa desne strane posta ima datum pa da se može vidjeti kad je post napisan, jelde? 

Tigar Krezumica From all the things i lost, i miss my mind the most!
12 godina
offline
Re: CMOS baterija
Patrik Sonny kaže...

Evo, zamijenio sam bateriju u kompjueru gdje je kod podizanja sustva javljao grešku -> low battery, enter bios F2, or continue with boot F1.

 

Problem, i dalje javlja istu grešku. Baterija je identična, dobro je sjela i kvalitetne marke (Duracell). Gledao sam u bios ali nigdje vidjeti da se resetira nešto zbog nove baterija, ali smeta jer svaki boot treba ručno "pokrenuti"!

 

Molim pomoć i savjet!

 Ili si stavio bateriju koja je prazna (teško jer je nova, ali ipak moguće), ili je problem u elektronici koja kontrolira bateriju (baš nema pomoći), ili probaj vratiti postavke ne defaultne vrijednosti u BIOS-u (teško da će pomoći jer ga je pražnjenje baterije vratilo na default, ali vrijedi pokušati).

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.8.2020 8:53 (CyberDemonVZ).
15 godina
odjavljen
offline
Re: CMOS baterija
Jesi nakon promjene baterije ušao u BIOS i spremio postavke?

Ako se javlja i nakon toga, treba provjeriti jumper za clear cmos da nije ostao na krivim pinovima.

Moguće da je i sama ploča neispravna.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
4 godine
offline
CMOS baterija

Ako je prazna lako se provjeri, imam voltmetar - tako da ću čekirat. Probat ću i spremiti postavke u biosu - moguće da je to!

 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
CMOS baterija

Problem riješen, tj. moja greška jer nisam pazio. Kad sam otvorio pakovanje vidio sam na donjoj strani baterije nešto crno ali nisam išao za tim. Baterija je zapravao imala sigurnosnu naljepricu koja govori da se djeci ne daju baterije da ih ne bi progutali. Nisam to skinuo pa naravno nije radio kontakt.

 

Sad sve radi. Smiješno ali ok, i to je za ljude!

 
3 0 hvala 0
7 godina
online
Re: CMOS baterija

Zapravo je ta naljepnicu tu i da zaštiti bateriju od pražnjenja ako dođe u kontakt s metalnim predmetom.

naravno, budući da najčešće pakiraju baterije u plastičnu ambalažu, onda obično tih naljepnica nema, ali si očito kupio neku elitnu bateriju 

 

Kruha i igala...
12 godina
offline
Re: CMOS baterija
Patrik Sonny kaže...

Problem riješen, tj. moja greška jer nisam pazio. Kad sam otvorio pakovanje vidio sam na donjoj strani baterije nešto crno ali nisam išao za tim. Baterija je zapravao imala sigurnosnu naljepricu koja govori da se djeci ne daju baterije da ih ne bi progutali. Nisam to skinuo pa naravno nije radio kontakt.

Sad sve radi. Smiješno ali ok, i to je za ljude!

 Ma još bolje da je smiješno! Bar je jednostavno bilo srediti i nisi morao kupovati novu matičnu :D

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice