Kibernetička sigurnost (cyber security) - iskustva

poruka: 4
|
čitano: 5.416
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
neaktivan
offline
Kibernetička sigurnost (cyber security) - iskustva

Cetvrta sam godina Fakulteta prometnih znanosti i na fakultetu sam imao predmet kiberneticka sigurnost. Predmet mi se jako svidio i definitivno se vidim u budućnosti kako radim nešto u tom području. Htio bi cuti vasa misljenja o mogućnosti zaposlenja u cyber securityu u Hrvatskoj. Zanima me kakvo je radno vrijeme, kako se otprilike place krecu, sto se od mene sve ocekuje da znam prije zaposlenja, koje su nase dobre firme u tom području? Zanima me sto mogu nauciti sebe a da bi poslodavac to cijenio prilikom zaposlenja? Uglavnom svaka iskustva su dobro došla.

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Kibernetička sigurnost (cyber security) - isku
Cronik kaže...

Cetvrta sam godina Fakulteta prometnih znanosti i na fakultetu sam imao predmet kiberneticka sigurnost. Predmet mi se jako svidio i definitivno se vidim u budućnosti kako radim nešto u tom području. Htio bi cuti vasa misljenja o mogućnosti zaposlenja u cyber securityu u Hrvatskoj. Zanima me kakvo je radno vrijeme, kako se otprilike place krecu, sto se od mene sve ocekuje da znam prije zaposlenja, koje su nase dobre firme u tom području? Zanima me sto mogu nauciti sebe a da bi poslodavac to cijenio prilikom zaposlenja? Uglavnom svaka iskustva su dobro došla.

CS ti je u cijelom IT svijetu trenutno valjda topic No. 1, uz cloud, generički gledano.

Svaka domaća IT firma ima nekakav CS odjel.

E sad - znanje: kompleksna i neverending story tema. Kreneš s učenjem i učiš cijelo vrijeme, jako "laički" govoreći.

Plaće, rang od dobrih do izvrsnih, na stranu globalna pomama za CS ekspertima.

Onboarding znanje - nemam pojma, nisam ekspert u tom području, vjerojatno bi se tražile osnove pristupa, framework, stvari tipa end to end approach, zero trust, itd.

Radno vrijeme? problem: realno ne postoji.

9 godina
offline
Re: Kibernetička sigurnost (cyber security) - isku
Cronik kaže...

Cetvrta sam godina Fakulteta prometnih znanosti i na fakultetu sam imao predmet kiberneticka sigurnost. Predmet mi se jako svidio i definitivno se vidim u budućnosti kako radim nešto u tom području. Htio bi cuti vasa misljenja o mogućnosti zaposlenja u cyber securityu u Hrvatskoj. Zanima me kakvo je radno vrijeme, kako se otprilike place krecu, sto se od mene sve ocekuje da znam prije zaposlenja, koje su nase dobre firme u tom području? Zanima me sto mogu nauciti sebe a da bi poslodavac to cijenio prilikom zaposlenja? Uglavnom svaka iskustva su dobro došla.

 Niste na tom predmetu valjda ni zapoceli pricu o tom :) Ima milion grana toga tesko je uopce i zapocinjat pricu (jer ni neznam s cime si upoznat) al svakako s prometnim faksom (ako nemas neko znanje sa strane) ce ti jako puno toga nedostajat i ne vidim kako ces tek tako uci u ovu granu.

 

Najlaksi ulaz u ovo je da polozis neki od security certifikata. Puno toga neces naucit nigdje vec u praksi, jer je mnogo toga nedokumentirano. Prihvati se onih "hackinthebox" challengea ako se hoces sam testirati. Citaj tudje tutoriale kako su koji challenge prosli, tu ces praticnog znanja naucit bez da si sam to radio. Toliko kadra nedostaje u ovome da ako zavrsis neki od ovih tecaja lako ces naci posao.

 

Kod nas? Pa ne znam, osobno sam u ovom podrucju i mislim da je Hrvatska onako, 500 milja iza stvarnog svijeta sto se tice sigurnosti. U mom podrucju priznajem kod nas samo crosvalliu. Ostale koji su van mog podrucja interesa ni ne znam jer su apsolutni drugi svjetovi (znaci mozes bit guru za jedno podrucje a blento za drugo)

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kibernetička sigurnost (cyber security) - isku

Mogu ti samo reci iz osobnog iskustva koji sam u tome 5+ godina i moje misljenje kako bi trebalo ući u taj svijet.

 

Prvo se zaposlis u nekoj firmi (300+ zaposlenika) u IT-u na hotline-u gdje ces proci od svakodnevne instalacije racunala, do raznoraznih problema s kojima se ljudi susrecu u radu. Tu ces nauciti kako radi domena, mreza, i kako uopce rade windowsi - i to ako se budes svaki dan pitao po par desetaka pitanja "a kako ovo, a zasto ovo" i potrudio se privatno (van radnog vremena u miru) naci odgovore. Ovdje se zadrzis 2-3 godine i zavrsis Microsoft akademiju.

 

Nakon IT-a ti je vrijeme da se zaposlis kao sistemas za unix/linux/windows gdje ces u 2-3 godine opet nauciti kako radi OS i opet ako ces se svaki dan pitati "a zasto ovo, kako ovo" kao sto sam opisao maloprije. Ovdje bi bilo idealno da pokriješ mrežu - Cisco edukacija.

 

Tek nakon toga mozes u Cyber Security. Mozda ne bi bilo lose da znas jos nesto o programiranju (to meni fali) ali ajde nije toliki problem - zavisi sto zelis raditi u Cyber Security-u. Ako zelis biti pentester moras jebiga znati to jer pentestas razne aplikacije i moras znati kod. Ako zelis biti u blue timu, moras znati kako rade sustavi da bi znao dobro obraniti sve to - znati sto treba gledati, sto bi napadac probao iskoristiti.

 

Sa svim ovime si spreman započeti i to . Radim u velikoj domacoj firmi i nagledao sam se ljudi koji ne shvacaju sto je default gateway, subnet, kako "rade" linux/unixi, sto je domena, i ostale osnovne stvari koje su onaj prvi preduvjet da bi ti kao cyber strucnjak mogao nesto napraviti u tom poslu. Bez ovih gore znanja ce ti biti uzasno tesko poceti i lako bi te moglo odbiti. Jer kad vidis sto sve trebas znati da bi iole mogao ista napraviti mozda se zapitas sto sve ovo meni treba :)

 

Ja osobno gledam CS kao vrh piramide kad prodes sve ovo ispod (IT, sistemastvo, mrezastvo, development,..) jer sve to bi trebao u nekoj mjeri znati da bi radio u CS-u. Kao sto rekoh, danas se zaposljavaju direkt s faksa gdje (ne svojom krivnjom) misle da vec znaju sve i onda kad ga pitas osnovne stvari kako radi TCP handshake i slicno, samo prazan pogled. A nismo ni zagrebli potrebno osnovno znanje. A da ne govorimo o ljudima koji dodu kao seniori iz sistemastva/mrezastva pa u tih 5-10+ godina iskustva isto nemaju nekih praktickih znanja - ali to je tema za sebe - zaboravi na ovo sad :).

 

Vjerojatno se neki nece sloziti s ovime, ali evo, ovo govorim iz osobnog iskustva jer sam se nagledao svacega i cvrsto stojim iza ovoga.

 

Odustao vec ili si za challenge? :)

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice