Kako sam dobio posao u Irskoj izdvojena tema

poruka: 2.511
|
čitano: 954.614
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
kexzoR kaže...

 Prvostupnik sam racunarstva, imam 5 mjeseci iskustva kao web developer. Zavrsio sam Android dev akademiju.(tecaj kojeg organizira Osijek software city) Imam 6,7 jednostavnih Android aplikacija na githubu. Meni cak ne bi bio problem raditi u firmi 2,3 mjeseca besplatno dok sve ne pohvatam. Polako gubim strpljenje s Hrvatskom i Hrvatima.

Ako imaš iskustva kao web developer onda ne vidim zašto bi tražio posao kao android dev? Drži se weba jer ima 10x više posla i prilika nego u android svijetu. 
Što se posla tiče, morat ćeš biti strpljiv jer u Osijeku firme lažu da im fali radne snage i reklamiraju se preko oglasa za posao. 

16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Cordas kaže...

Ako imaš iskustva kao web developer onda ne vidim zašto bi tražio posao kao android dev? Drži se weba jer ima 10x više posla i prilika nego u android svijetu. 
Što se posla tiče, morat ćeš biti strpljiv jer u Osijeku firme lažu da im fali radne snage i reklamiraju se preko oglasa za posao. 

 Da traže radnike u Osijeku mi je još smiješnije nego da traže radnike u zagrebu.
ja sam iz Zagreba i ovdje (pa i u ostatku Hr.) traže eventualno samo konobare, glovo i ine dostavljaće.
Struku prekriži.

15 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Imam par pitanja za "Irce", nekog iz Dublina ili još bolje za nekog tko radi u Amazonu. Radi se o ovoj poziciji, AWS-Linux Cloud Support... Jel se radi o glorified call centru? To me prvo zanima, drugo, kako se unutar Amazona gleda na tu poziciju, jel to neka pozicija iz koje se brze bolje trci na nesto drugo ili je solidno placena i slicno? Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Blade18 kaže...

Imam par pitanja za "Irce", nekog iz Dublina ili još bolje za nekog tko radi u Amazonu. Radi se o ovoj poziciji, AWS-Linux Cloud Support... Jel se radi o glorified call centru? To me prvo zanima, drugo, kako se unutar Amazona gleda na tu poziciju, jel to neka pozicija iz koje se brze bolje trci na nesto drugo ili je solidno placena i slicno? Hvala

 

nixass  mozda zna vise

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Blade18 kaže...

Imam par pitanja za "Irce", nekog iz Dublina ili još bolje za nekog tko radi u Amazonu. Radi se o ovoj poziciji, AWS-Linux Cloud Support... Jel se radi o glorified call centru? To me prvo zanima, drugo, kako se unutar Amazona gleda na tu poziciju, jel to neka pozicija iz koje se brze bolje trci na nesto drugo ili je solidno placena i slicno? Hvala

nemrem ti 100% reci, ima vise levela cloud supporta..

ako mislimo na istu stvar, onda je pocetna placa oko 60k + sign on bonus + dionice (kolega je prije recimo godinu dana isao na intervju za cloud support).

ima i par ljudi na sluski koji rjesavaju payment issues (vezano za aws), ostatak "glorified call centra" je u Corku.

a sad kakav je career path.. ne znam ti reci, upoznao sam par ljudi koji rade tamo i vidjam ih i dalje po firmi al pojma nemam u kojem su timu i dal su ostali u CS.

u svakom slucaju ako ti i dosadi pozicija, unutar firme ima fala bogu timova kolko hoces, a i konkurencija zaposljava ;)

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
15 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Hvala na info, vidio sam i na oglasu da pomažu kod premještaja tebe i obitelji, jel znaš nešto o tome? Pratim tu i tamo nešto o Irskoj, znam da je katastrofa što se tiče stanova u Dublinu, tak da je svaka pomoć dobrodošla.
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

PP

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
6 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Pozz..može jedna pomoć od vas koji ste otišli u Irsku..cura i ja razmišljamo o odlasku u Dublin,ali iza Nove god..ono što me zanima je to,da li je potražanja poslova smanjena u tom periodu?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
GameOver007 kaže...

Pozz..može jedna pomoć od vas koji ste otišli u Irsku..cura i ja razmišljamo o odlasku u Dublin,ali iza Nove god..ono što me zanima je to,da li je potražanja poslova smanjena u tom periodu?

 

Kakve poslove trazite?

Freak Show Inc.
6 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Store assistant,kitchen porter,totalno nam svejedno za neki početak,samo da se maknemo iz ove rupčage od države

13 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
GameOver007 kaže...

Store assistant,kitchen porter,totalno nam svejedno za neki početak,samo da se maknemo iz ove rupčage od države

 Moj savjet ti je da ideš u neki manji grad ako ćeš raditi poslove koji nisu najbolje plaćeni (za početak). U Irskoj imaš puno manjih gradova koji nisu toliko skupi za život a turistički su popularni tako da takvih poslova imaš svugdje. Dalje od Dublina dok ne dođeš do nekog bolje plaćenog posla.

 

U Dublinu ćeš platiti jednu sobu (ne stan) preko 1000 eura, a u nekim manjim gradovima za tu cijenu iznajmiš cijeli dvosobni stan. Ja trenutno živim u malom gradiću (cca 20000 stanovnika) a tih poslova koje si spomenuo ima na bacanje.

Blaugrana al vent, un crit valent, tenim un nom, el sap tothom, BARCA! BARCA! BARCA!
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.10.2019 14:32 (antimadridista).
15 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj
I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
Moj PC  
4 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Pozdrav svima. Lakša je opcija Nizozemska, jer je bratić radio u Amazonu u Dublinu, prije mjesec i pol je iz Švicarske došao u Nizozemsku i kaže dosad najbolja zemlja za rad u Europi. Odnos vrijeme, troškovi, primanja, stanovanje, kultura, zanimljivosti, blizina kuće (Hrvatska). Ako netko bude razmišljao o Nizozemskoj nakon Brexita - najbolje je krenuti tim putem. Jer je za razliku od ostalih EU zemalja u NL engleski dovoljan u IT sektoru!

 
1 0 hvala 2
8 godina
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

.

 

Sanity is a full time job
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.3.2020 18:48 (FunkyBanana).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

2 x 1800 eura je solidno, ne i odlično.

Ako ćete sami živjeti, onda će vam tih 1800 odlaziti na smještaj, plus režije (Dublin), selidba dalje od grada nosi 100 drugih problema i nije baš najsretnija opcija.

 

Srednja škola je dovoljna, definitivno za više od konobarenja, irci ne pate od diploma i fakulteta. 

Call centri za IT firme su uglavnom u Corku.

Ima dosta "instituta" di možeš na edukaciju, kolki će to značiti za bolji posao - ne znam.

 

Socijala.. ne znam na temelju čega.

I ako netko ide van sa socijalom na pameti i sa zdravim rukama i nogama (a da nema djecu ili hrpu djece), bolje ostanite doma

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

.

Sanity is a full time job
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.3.2020 18:48 (FunkyBanana).
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Mislim da 1800 (ako pričamo o nettu), nikako ne spada u socijalnu grupu. Ljudi rade i za manje bez ikakve pomoći.

Soba od 600 eura, 250e za hranu, 100injak za prijevoz, 100-200 "za vlastite potrebe" - mislim da je to generalno ok da ne brojiš cente na kraju mjeseca. Dosta ljudi radi za takve novce zapravo.

Ne znam jel ti to ta žena nudi sobu ili ti je pričala o cijenama generalno, al 500-600e bi bile neke početne cijene za sobe

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

.

Sanity is a full time job
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.3.2020 18:47 (FunkyBanana).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
Kako je Nix i rekao. Ako ces sobu placati 600-700 nije da ces do kraja mjeseca biti bez centa. Ok za samca u sobi s tom cijenom.
“From the naturalistic point of view, all men are equal. There are only two exceptions to this rule of naturalistic equality: geniuses and idiots.”
10 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

tl;dr (za one kojima se ne čitaju/ne zanimaju ih moje žalopojke): razmišljam o odlasku u Dublin, jedno vrijeme bi bio kod brata i šogorice koji su gore već par godina, zanima me je li moguće dobiti posao u struci ako sam lvl 1 junior web developer ili moram prije toga raditi neku fizikaliju (što mi generalno i ne bi bio problem, ali struka je ipak struka)?

 

Pozdrav ekipa 

 

Pred kraj sam faksa (stručni studij računarstva), od predmeta mi je ostao još samo završni rad koji je 90% gotov, tak da bude i to sređeno kroz nekih mjesec dana, pa zadnjih mjesec dana već polako tražim posao...

 

...ali situacija je poprilično us*ana. U zadnjih mjesec dana prijavio sam se na 2 natječaja za posao web developera, 1 natječaj za rad na postavljanju mrežne infrastrukture, 1 studentski posao u firmi koja je payment agregator za mobilne operatere (ne znam kako drugačije da to opišem), 1 studentski posao za testiranje i razvoj PLM softvera i 1 studentski posao koji je tipična fizikalija u skladištu.

 

Od svih tih prijava (osim fizikalije - tu sam prijavu poslao danas), dobio sam samo jedan jedini odgovor - od firme za web development koji su me pozvali na razgovor nakon kojeg nisam bio primljen (ali barem su mi dali nekakvu priliku, iako sam se za potvrdu o "neprimitku" morao informirati sam ).

 

Možda očekujem previše, ali smatram da je nekakav red poslati mail nekome, tko se prijavio na natječaj ili studentski posao, je li isti primljen ili ne - tim više ako si to napomenuo u samom oglasu za posao ili ako si imao 5 ljudi na razgovoru.

 

Uglavnom, nekako mi je sve to skupa ostavilo gorak okus u ustima i razmišljam samo o odlasku u Irsku budući da mi oko istog mogu pomoći brat i šogorica koji su gore već više od 3 godine.

 

Imam nešto iskustva u web developmentu, radio sam 6 mjeseci u jednoj firmi na izradi i održavanju web stranica i aplikacija, imam i nekoliko svojih "freelance" projekata (ništa značajno, ali vrlo korisno u svrhu učenja) pa me zanima imam li ikakve šanse pronači posao u struci u Dublinu?

 

Ili je i "gore" ista situacija kao i kod nas - gdje pojam interna i juniora u developerskim krugovima doslovno izumire i postaje samo urbani mit (barem se meni tako čini), gdje bi svi (ili barem većina) htjeli zaposliti samo mid i senior developere mada čekali i pola godine da se jedan javi, ako uopće takvi developeri i postoje u radijusu od 200km. Umjesto da uzmu nekog talentiranog (ne kažem da sam to ja) s manje iskustva tko je voljan učiti i kroz nekoliko mjeseci uz malo truda od njega dobe solidnog junior developera, a možda i više.

 

Brat i šogorica mi tvrde da je "gore" gotovo nemoguće dobiti neki ozbiljniji posao (mislim na struku) prije nego što, barem na par mjeseci, odradiš neku fizikaliju (skladište, konobarenje, kuhinja, kajgod...) pa me zanima koliko u tome ima istine? Oni su tu informaciju dobili od više ljudi koje su upoznali u tih zadnjih par godina.

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.3.2020 19:35 (Bruner).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

postoje grad (graduate) i internship role koje ciljaju bas na takve poput tebe koji izlaze s faksa.

primjer: https://www.amazon.jobs/en/search?offset=0&result_limit=10&sort=relevant&category_type=studentprograms&distanceType=Mi&radius=24km&latitude=53.34807&longitude=-6.24827&loc_group_id=&loc_query=Dublin%2C%20Ireland&base_query=&city=Dublin&country=IRL&region=&county=County%20Dublin&query_options=&

 
0 0 hvala 1
10 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Hvala ti na odgovoru 

Al mislim da ću se jedno vrijeme samo držati fizičkih poslova i uz to doma raditi na development skillovima pa dok to izbrusim kak spada, tek onda se baciti na traženje posla.
Ne znam kak je u Irskoj, ali ako kod nas mogu dobiti istu satnicu za "no-brain" rad u skladištu i za neki početnički dev posao - radije biram fizikaliju. Ak ništa drugo, zdravije je i za dušu i za tijelo.

Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
online
Kako sam dobio posao u Irskoj

Kod rada vani imajte na umu da radite i za veću penziju jednog dana.

Bratova šogorica radi u DE ne baš za veliku lovu, dok plati sve ispada da radi za veću mirovinu jednog dana...

Doduše, ona ima 53 godine, mislim, pa vidi već mirovinu, maltene... 

Znam da mladim ljudima predstoji tek zasnivanje obitelji, stjecanje stana...i dob od 53 godine je dob njihovih roditelja ali npr. 1800 eura će donijeti solidnu mirovinu ako cijene Zapad vs Hrvatska ostanu u istim omjerima... I ako se pod stare dane vratite u Hrvatsku.

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
2 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

irska penzija je 250 eura tjedno, bez obzira kolka ti je bila placa kroz zivot, za sve vise moras placat privatno.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj
@bruner
Odlicna logika.

CV - 2 god slagao kutije. No kod kuce rasturio sve tehnologije. Samo me uzmite.

Zato mi se gade fakulteti u hrvatskoj. Svaki choban ako je zavrsio nesto misli da vrijedi vise od "nize kaste" i odmah da krene od barem soma ojra (u kroaciji, vani bi odmah barem 2.5K bez dana iskustva).
Radio sam sa puno takvih i barem 50% su bili klosari. U bivsoj firmi, americkoj, mi se povracalo od koncentracije budalastina.
Najjaci mrezas kojeg znam je polagao plocice na balkanu i polako krenuo s malom placicom u IT-u jednog dana. Danas je na troznamenkastoj placi (u K, naravno) u Dublinu.
Kolega s kojim radim sada je bio vozac.
Ako bas zelis karijeru u IT-u, kreni od pocetka i uci. U CV-u je bitno iskustvo. Svi pocinju od nule. Ako si dobar - brzo napredujes ili mijenjas posao (vani je to smijesno - 3 god - meni treca firma). S nekoliko godina iskustva u CV-u - uglavnom biras posao ako se znas prezentirati.
Ja nemam faks (odustao jer sam poceo raditi na drugoj godini i skontao da ucim i vise nego dovoljno na poslu). Nisam dev, vec sistemac, no dovoljno iskustva i u IE su mi 3 globalna poznata poslodavca nudili posao i jedna manja privatna firma.
U njemacku iz IE nakon godinu dana presao nakon 3 tjedna trazenja posla - bez znanja njemackog jezika. A daleko da sam bas bas dobar.

Ajmo malo realnosti. Nemres brate rijesit si zivot sa 22. godine - bez radnog iskustva.
“From the naturalistic point of view, all men are equal. There are only two exceptions to this rule of naturalistic equality: geniuses and idiots.”
10 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

@Littlemanbeingerased

 

Izgleda da te najviše upiknula moja rečenica "...ali ako kod nas mogu dobiti istu satnicu za "no-brain" rad u skladištu i za neki početnički dev posao - radije biram fizikaliju. Ak ništa drugo, zdravije je i za dušu i za tijelo."

To je napisano više iz frustracije, nego iz zdrave pameti. A i trenutno bi mi to više odgovaralo iz nekih osobnih razloga u koje ne bi ulazio.

 

To definitivno nije moje općenito razmišljanje. Svjestan sam toga da kao developer početnik ne mogu (kod nas) imati plaću 1000€ - tj. možda i mogu, ali mi ju nitko neće dati - niti mi to trenutno igra ikakvu ulogu.

 

A nisam nigdje ni rekao da vrijedim više radi (uskoro) završenog fakulteta. Štoviše, smatram da sam sam kod kuće u godinu dana naučio daleko više, nego u 3 godine na fakultetu.

 

Ono na što sam ja htio skrenuti pažnju je da rijetko koja firma kod nas želi dati priliku nekome s malo ili bez iskustva. To čak i nije problem samo kod nas, nego svugdje u svijetu. Nikome se ne da zezat s internima i juniorima jer im isti jedno vrijeme stvaraju trošak. Kao da ne znaju da svako ulaganje iziskuje nekakva sredstva/novac i vrijeme, uz naravno određeni rizik.

 

Ako su informacije s tvojeg profila točne, ti imaš nešto više od 15 godina prednosti ispred mene. Stvarno misliš da je današnji junior developer u istoj poziciji u kakvoj je bio junior developer prije 10, 15 ili više godina? Dok si ih u nekakvom srednje velikom gradu (po našim standardima) vjerojatno mogao izbrojati na prste. Sad nas ima ko pljeve. I istina, ima tu i dosta kukolja. Ali to nije razlog da se nikome od nas ne da prilika da se dokažemo (naravno, čast onim iznimkama koje daju).

 

Štoviše, ja čak i imam nešto radnog iskustva. Istina, 6 mjeseci nije puno i zbog poprilično loše organizacije nisam uspio naučiti onoliko koliko sam htio, ali mi je i to dalo nekakav temelj nakon kojeg sam odradio nekoliko manjih freelance projekata i siguran sam da bi se vrlo brzo snašao i u nekom PHP Frameworku, samostalno odradio front-end nekakve web stranice (kako spada) i sl.

 

I nemoj me, molim te, svrstavati u čobane. Jest da mi se obitelj jedno vrijeme bavila kozarstvom pa sam se i ja brinuo za njih, ali nisam na mentalnoj razini čobana.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

Malo OT-a za naše Irce.

Čitam nekakav tekst na indexu:

https://www.index.hr/vijesti/clanak/hrvat-iz-irske-trazio-pomoc-drzave-zeli-se-vratiti-rekli-su-mu-da-se-snadje/2180848.aspx

 

Pa mi je upao u oko potpis našeg veleposlanstva u Irskoj.

Nisam prof. engleskog jezika, ali nekako mi se čini da je ovo krivo napisano. 

 

"Embassy of the Republic of Croatia to Ireland".

 

"TO" who? 

 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Vidim i na FB  u grupi "Idemo u Irsku" da je veliki trend povratka u HR, pa čak i autom, na sve moguće i nemoguće načine. Friday, koji je razlog? Ono, gledam ljudi objavljuju te troškove puta i to su cifre poprilično velike, pitam se što je razlog tomu, baš pod apsolutno svaku cijenu samo se izvući do HR... 

6 godina
offline
Re: Kako sam dobio posao u Irskoj

Vjerojatno svuda u svijetu pada ekonomija, sada žele u RH, a za par mjeseci kad druge države srede ekonomiju (kod nas naravno to traje par godina) e onda će gledat kako se ispalit odavde opet.

Trust nobody, become the best !
10 godina
offline
Kako sam dobio posao u Irskoj

 

Očekujte pomoć od birokrata?

Oni nisu tu zbog vas, nego zbog sebe. To je Hrvatska.

HR birokracija što je moguće više vam želi otežati život kako bi oni bili pametni i da ispadnu da nešto rade.

 

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
Moj PC  
2 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice