Contracting - iskustva, savjeti

poruka: 146
|
čitano: 65.396
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Contracting - iskustva, savjeti

Bok!

 

Razmišljam da krenem u contracting. Radim već 9 godina kao stalno zaposleni .NET dev. Moja pitanja:

 

* Da li je netko ovdje otišao u contracting?

* Koja su iskustva, da li vam je bolje to ili stalno zaposlenje?

* Kako tražite klijente? Imate iskustva sa contract recruiterima?

* Kako ste si odredili satnicu? Koliko vam je veća contracting satnica od full-time satnice koju ste prije imali?

* Kolika vam je satnica, ako nije problem reći javno?

 

U stvari najviše me zanimaju iskustva i savjeti oko te teme, a ova gore pitanja su više da pokrenemo razgovor.

 

Hvala na bilo kakvom odgovoru!

 

Lp

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Contracting - iskustva, savjeti

Ja sam u petak prihvatio ponudu za contracting posao.

 

Ne mogu reci kakvo je radno iskustvo kao contractor posto tek za 3 tjedna krecem, a do sada sam imao samo full time poslove.

 

Recrtuiter se meni javio (imali su moj info jer sam sa njima trazio posao prije). Recruiter radi na podrucju Irske a ja sam tamo radio i zivio do nedavno.

 

Posao je full remote, ovdje otvaram obrt, dnevnica je 400 eura.

 

Moje iskustvo je kao Java backend dev sa 6 godina iskustva.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Contracting - iskustva, savjeti

To je super satnica. Nalazim poslove kod contract recruitera za 35€/hr.

Možeš poslati link od recruitera na pm?

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti

Daj svima!  Isto sam drot-NET.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
14 godina
offline
Contracting - iskustva, savjeti
 
0 0 hvala 2
7 godina
offline
Contracting - iskustva, savjeti

Hvala!

 
0 0 hvala 0
12 godina
online
Contracting - iskustva, savjeti

Može li mi netko objasniti što je to contracting?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
Mirkopoter kaže...

Može li mi netko objasniti što je to contracting?

Umjesto da imas ugovor o radu sa firmom, ti napravis svoju firmu/obrt i radis za njih kao vanjski suradnik.

 

Contract pozicije se generalno sklapaju na ugovore na odredzeno vrijeme (3, 6, 12 mjeseci). Tu postoji sana da se ugovor produlji ali to nikada nije 100% sigurno.

 

Placa ide generalno po dnevnici. Znaci ako radis, placen si, ako ne radis, nisi placen. Znaci tu nema placenog godisnjeg, bolovanja itd.

 

Posto contractori nemaju dosta tih povlastica koje normalni zaposlenici imaju (to je vani placeno privatno zdrastveno, privatni mirovisnki fond di firma udvostruci ono sto ti uplatis itd.), contracting pozicije su dosta vise placene nego zaposlenici.

 

Druga beneficija kod nas je da kao vlasnik firme/obrta davanja drzavi su dosta manja. Ako se ne varam senior developer sa oko 15k kuna neto placom daje 42% svoje bruto 2 place drzavi (samac bez djece). Kao obrtnik mora davati samo minimalne doprinose za mirovinsko i zdrastveno (oko 3-4k kuna na mjesec) i onda porez je 20-30% ovisno o nacinu operezivanja obrta.

 

Dnevnice za sionor Java developera u Irskoj su ti 400+ eura.

 

Sa dnevnicom od 400 eura da radis oko 220 dana u godini to ti je prosjecno na mjesec oko 5k eura koje tebi ostaju nakon davanja i poreza ako se ne varam.

14 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
Koliko će ti ostati ovisi na koji iznos ćeš sam sebe prijaviti. Možeš se prijaviti na minimalac koji je cca 5500 BRUTO 2. Znači ti moraš dati BRUTO 2. Ako želiš 15.000kn neto plaću, moraš uplatiti cca 27.000kn bruto 2. Pitanje je želiš li si kvariti prosjek za mirovinu. Ako si do sad radio za 13k kuna neto, želiš li sad taj prosjek srušiti minimalcem od 3700kn neto. Nakon što si isplatiš plaću mjesečno, dio novca ostaje u firmi. Na taj novac plaćaš porez na dobit. I nakon tog poreza ako ga želiš izvuću van opet moraš platiti porez na dohodak od kapitala. Uglavnom da bi izvukao lovu sa firminog računa, moraš platiti cca 27%. Iliti 400€/*21 da je 8400€ mjesečno. To ti je cca 63.000kn mjesečno.
Od tih 63k isplatiš si plaću od 27k bruto2 (15.000 neto). Znači da firmi ostaje 36.000kn za taj mjesec. I sad ako i to želiš izvući s računa, računaj još cca 27% dolje. Naravno moraš uračunati još i knjigovođu , i ostale troškove (najam prostora, struja, telefon itd). Također moraš računati da u godini radiš max 10 mjeseci. Godišnji je zakonom propisan na 20 dana. To je cijeli mjesec. ( Ne radiš vikende jelte). Onda na to dodaj BLAGDANE. Hrvatska ih ima 13 ako se ne varam. Ne znam za druge zemlje. I onda dodaj još i bolovanje. Godišnji ne moraš koristiti osim ako si životinja i misliš samo raditi naravno.
Ovo je računica za D.O.O
Tek sad počneš razumijevati onu legendarnu TIME IS MONEY.
Poruka je uređivana zadnji put sub 31.7.2021 10:42 (izzy007).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti

Samo bi luđak otvorio D.O.O u ovoj banana republici pored paušalnog... Sa firmom baš ciljano želiš da te zaj3bavaju.

14 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
Nuclear_Phoenix kaže...

Samo bi luđak otvorio D.O.O u ovoj banana republici pored paušalnog... Sa firmom baš ciljano želiš da te zaj3bavaju.

 Obrta je jednostavnije ali paušalno oporezivanje ide samo do 300k kuna godisnje (40k eura godisnje)

14 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
Šta ćeš s paušalcem ako te plaćaju 400€/dan? Tih 300k kuna prekoračiš samo tako.
Paušalac je za kikiriki iznose ako radiš kao treća ruka za 200€/dan
14 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
izzy007 kaže...
Šta ćeš s paušalcem ako te plaćaju 400€/dan? Tih 300k kuna prekoračiš samo tako.
Paušalac je za kikiriki iznose ako radiš kao treća ruka za 200€/dan

 Pa umjesto paušalno oporezivanje ides na porez na dohodak ili dobit. Opet ti ostane 70-80% dohodka.

12 godina
online
Re: Contracting - iskustva, savjeti
Noctifer kaže...
Mirkopoter kaže...

Može li mi netko objasniti što je to contracting?

Umjesto da imas ugovor o radu sa firmom, ti napravis svoju firmu/obrt i radis za njih kao vanjski suradnik.

 

Contract pozicije se generalno sklapaju na ugovore na odredzeno vrijeme (3, 6, 12 mjeseci). Tu postoji sana da se ugovor produlji ali to nikada nije 100% sigurno.

 

Placa ide generalno po dnevnici. Znaci ako radis, placen si, ako ne radis, nisi placen. Znaci tu nema placenog godisnjeg, bolovanja itd.

 

Posto contractori nemaju dosta tih povlastica koje normalni zaposlenici imaju (to je vani placeno privatno zdrastveno, privatni mirovisnki fond di firma udvostruci ono sto ti uplatis itd.), contracting pozicije su dosta vise placene nego zaposlenici.

 

Druga beneficija kod nas je da kao vlasnik firme/obrta davanja drzavi su dosta manja. Ako se ne varam senior developer sa oko 15k kuna neto placom daje 42% svoje bruto 2 place drzavi (samac bez djece). Kao obrtnik mora davati samo minimalne doprinose za mirovinsko i zdrastveno (oko 3-4k kuna na mjesec) i onda porez je 20-30% ovisno o nacinu operezivanja obrta.

 

Dnevnice za sionor Java developera u Irskoj su ti 400+ eura.

 

Sa dnevnicom od 400 eura da radis oko 220 dana u godini to ti je prosjecno na mjesec oko 5k eura koje tebi ostaju nakon davanja i poreza ako se ne varam.

 

Puno hvala na opširnom odgovoru. Razmišljao sam da otvorim doo ili obrt i uzmem određene poticaje pa vidim u firmi da me prebace na contracting, ali nakon čitanja svega ovoga ne znam baš da mi se to isplati.

2 godine
protjeran
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti

Pretpostavljam da možeš biti suradnik s više firmi u isto vrijeme? Ono, četiri sata za Jozo d.o.o., četiri sata za AjTi Marko d.o.o.

14 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
Dex.amx kaže...

Pretpostavljam da možeš biti suradnik s više firmi u isto vrijeme? Ono, četiri sata za Jozo d.o.o., četiri sata za AjTi Marko d.o.o.

 Ovisi o ugovoru. Ja imam ugovor da radim 5 dana u tjednu za firmu kao contractor.

8 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti

U paušalnom bi morao, jer ako većinu vremena radiš za istog ili još gore, u njegovom prostoru ili sa njegovom opremom, to gledaju kao "prikriveno zaposlenje" a onda si gotov.

14 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
Nuclear_Phoenix kaže...

U paušalnom bi morao, jer ako većinu vremena radiš za istog ili još gore, u njegovom prostoru ili sa njegovom opremom, to gledaju kao "prikriveno zaposlenje" a onda si gotov.

To je samo istina za HR firme. Za strane firme nije problem jer one nisu kod nas prijavljene na poreznoj i ne mozes direktno za njih raditi  kao klasicni zaposlenik.

 

Drugi problem sa paušalnim radom je da si ti ogranicen na cca 3k eura neto na mjesec. To je za nas jako puno, ali opet nije tako puno kad se uzme u obzir da vani dnevnice mogu ici i po 650 eura za senior developere (to je cca 8k eura mjesecno ako uzemo u obzir porez od 30% za obrt).

14 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
I bitno je reći da na uplate iz članica EU ne plaćamo PDV ako smo u HR sa firmom/obrtom. Ako ti netko iz Hrvatske uplati 400€, na to plaćaš još i 25% PDVa plus sve ostale namete
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Contracting - iskustva, savjeti
izzy007 kaže...
I bitno je reći da na uplate iz članica EU ne plaćamo PDV ako smo u HR sa firmom/obrtom. Ako ti netko iz Hrvatske uplati 400€, na to plaćaš još i 25% PDVa plus sve ostale namete

ne plaćaš odmah, ali.. u paušalnom obrtu plaćaš paušalno.. u obrtu u sustavu PDV-a plaćaš na dobit.. za firme svi znaju kako ide

14 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
izzy007 kaže...
I bitno je reći da na uplate iz članica EU ne plaćamo PDV ako smo u HR sa firmom/obrtom. Ako ti netko iz Hrvatske uplati 400€, na to plaćaš još i 25% PDVa plus sve ostale namete

 Ne samo EU. Meni ce agencije iz UK placati i dalje se ne placa PDV jer se radi o B2B usluzi.

11 godina
offline
Contracting - iskustva, savjeti

Znači ostaješ na obrtu, samo ćeš plaćati dodatan porez preko 300k? 

I koliko ostane ukupno mjesečno neto kad sve to poplaćaš?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Contracting - iskustva, savjeti

ili odigraj oba nastavka sniper ghost warrior - contracts. tam isto dobro plaćaju a imaš i nadogradnju hardvera i vještinewarea. s obzirom na to da su igru učinili poljaci (najveći katolici u 7 svemira), tamaniš mahom ruse, ak ti ne smeta. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 3 hvala 0
14 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
turboflash kaže...

Znači ostaješ na obrtu, samo ćeš plaćati dodatan porez preko 300k? 

I koliko ostane ukupno mjesečno neto kad sve to poplaćaš?

 Da, znaci ne placam paušalno porez nego idem porez na dobit. Knjigovođa mi je rekao da mogu ocekivati oko 80% da mi ostane od dohodka.

11 godina
offline
Contracting - iskustva, savjeti

Super, hvala ti na ovim korisnim informacijama stranče s interneta :) 

 

Budi duša i javi kako ti je prošao prvi radni tjedan. Razmišljam krenuti tvojim vodama. Samo sam u PHP/.Net svijetu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Contracting - iskustva, savjeti

Postovanje ekipa,

 

Dobio sam ponudu od USA firme na god dana za cifru od 70k USD

Da li mi mozete dati savjet sto bi bilo najbolje uciniti u ovom slucaju, otvoriti firmu, obrt ili nesto trece.

Koliko realno bi mogao ocekivati neto od tog iznosa?

 

Hvala

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
August007 kaže...

Postovanje ekipa,

 

Dobio sam ponudu od USA firme na god dana za cifru od 70k USD

Da li mi mozete dati savjet sto bi bilo najbolje uciniti u ovom slucaju, otvoriti firmu, obrt ili nesto trece.

Koliko realno bi mogao ocekivati neto od tog iznosa?

 

Hvala

 Ja sam otvorio obrt za pocetak. Ja nisam 100% siguran ali mislim da za B2B usluge se PDV ne placa. Recimo na tih 70k ode ti oko 30% na porez i onda minimalni doprinosi su ti 3k kuna na mjesec.

 

Preporuka je da nabavis knjigovodzu jer je to ogromna pomoc.

4 godine
neaktivan
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti
August007 kaže...

Postovanje ekipa,

 

Dobio sam ponudu od USA firme na god dana za cifru od 70k USD

Da li mi mozete dati savjet sto bi bilo najbolje uciniti u ovom slucaju, otvoriti firmu, obrt ili nesto trece.

Koliko realno bi mogao ocekivati neto od tog iznosa?

 

Hvala

 Koje tehnologije, ak nije tajna?

7 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti

Na d.o.o. makni 30%. 

Na obrtu manje ide državi. Ali si osobno odgovoran za sve, znači garantiraš cijelom osobnom imovinom. Mislim da je i teže doći do kredita ako planiraš kupiti stan.

7 godina
offline
Re: Contracting - iskustva, savjeti

EU: nema PDV na B2B, ali moraš u invoiceu spomenuti neki naš zakon koji to regulira.

SAD: nema PDV, frend radi s njima.

 

Knjigovođa obavezno.

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.8.2021 10:55 (PunchyTinkerton).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice