Pripreme za Infokup 2013

poruka: 38
|
čitano: 9.777
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Pripreme za Infokup 2013

Ovu temu otvaram za razmjenu iskustva. Koja literatura, kako, te gdje početi sa pripremama za Infokup sljedeće godine samo su neka od pitanja koja muče buduće natjecatelje.

 

Mene zanima (od vas koji ste ostvarili malo bolje rezultate), kako ste se pripremali (ništa određeno, nego da samo ukratko napišete što ste radili).

 

Ja planiram ići na Algoritme, kategorija C++, pa me zanima gdje bi bilo najbolje mjesto da se pripremim (planiram se najviše pripremati preko ljetnih).

 

Unaprijed hvala!

Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
offline
Pripreme za Infokup 2013

Jeidno što mi pada na pamet od literature je knjiga:

 

Napredno prgramiranje i algoritmi u C-u i C++-u - Domagoj Kusalić

 

To je knjiga specijalizirana za pripremu za natjecanja, a nakraju ima i dodatak koji daje savjete kako se natjecati.

 

Zatim preporučujem rješavanje što više što težih zadataka:

 

http://www.hsin.hr/natjecanja.html

http://www.hsin.hr/honi/arhiva/

http://bhoi.net/takmicenja.php

 

http://www.spoj.pl/

http://www.z-trening.com/

Twitter- @capttawish Linux/GNU live forever.
 
2 0 hvala 5
14 godina
neaktivan
offline
Pripreme za Infokup 2013

Šta se tiiče algoritama možeš preko školskog dreamspark accounta iskoristit 90 dana pluralsighta na koje imaš pravo, tamo možeš uučit i vježbat šta te volja :). Ja namjeravam ić na razvoj software-a i već za par dana počinjem radit na projektu. Sad se još dvoumim između dvje ideje. 

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Pripreme za Infokup 2013
athlon64 kaže...

Šta se tiiče algoritama možeš preko školskog dreamspark accounta iskoristit 90 dana pluralsighta na koje imaš pravo, tamo možeš uučit i vježbat šta te volja :). Ja namjeravam ić na razvoj software-a i već za par dana počinjem radit na projektu. Sad se još dvoumim između dvje ideje. 

Malo gledam po pluralsightu i nigdje ne vidim neku temu koja je vezana za algoritme. Može link na course na koji misliš?

Twitter- @capttawish Linux/GNU live forever.
13 godina
neaktivan
offline
Pripreme za Infokup 2013

Za Pluralsight znam, od njih sam gledao tutorijale za C++. No najviše me živcira što me ni jedni tutorijali ne pripreme za natjecanje, pa ću zato uzeti knjigu sto je preporučio captain soap McTawish, jer opet kažem, sintaksa nije problem, nego više implementiranje algoritama i riješenja problema u samu sintaksu.

 

Samo da pitam, koliko košta knjiga?

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pripreme za Infokup 2013

Na pluralsightu vježbati algoritme?, ne! Kako ti je kolega captain rekao - knjigu i udri, za algoritme videi su badava.

Senaid
14 godina
neaktivan
offline
Pripreme za Infokup 2013

a dobro pluralsight sam preporučio za učenje nečega, Za algoritme obavezno riješi zadatke s prošlih predavanja. Također neznam koja je knjiga idealna za vježbanje algoritama xd.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Pripreme za Infokup 2013
TheGh0st kaže...

 

Samo da pitam, koliko košta knjiga?

Knjiga košta 110 kn.

Twitter- @capttawish Linux/GNU live forever.
13 godina
neaktivan
offline
Pripreme za Infokup 2013

Evo da pitam vas koji ste pročitali spomenutu knjigu.

 

Želim se pripremiti za natjecanje iz C++ -a, a C me apsolutno ne zanima. Moram li čitati knjigu od početka ili mogu krenuti od samog C++ -a (ako mogu, od koje stranice da krenem čitati)?

 

Nije mi problem ponovno preći preko sintakse C++ -a, nego mi je problem gubiti vrijeme na C -u u kojem se uopće neću natjecati.

 

Unaprijed hvala!

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pripreme za Infokup 2013

Ako se zadaci ne tiču OOP-a, onda ti je isto, sve ti se svodi na neke mizerne sintaksičke razlike. Ja ti preporučujem da čitaš od predgovora do indexa.

13 godina
neaktivan
offline
Pripreme za Infokup 2013

Aha, OK, nema problema, nego sam baš zato pitao ljude koji su pročitali, jer mi se čini da se u poglavlju C uči samo sintaksa i nekakvi osnovi primjeri, a da se u C++ dijelu uči sintaksa i praksaju baš algoritmi iz zadataka sa natjecanja.

 

Pa sam to pitao da ne bih gubio vrijeme na ruralnim primjerima i sintaksi C -a (negdje oko 190 stranica).

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pripreme za Infokup 2013

A čuj, imaš fore do Infokupa, nećeš propasti ako ih pročitaš, inače tih 190 stranica nije puno.

14 godina
offline
Re: Pripreme za Infokup 2013
TheGh0st kaže...

Evo da pitam vas koji ste pročitali spomenutu knjigu.

 

Želim se pripremiti za natjecanje iz C++ -a, a C me apsolutno ne zanima. Moram li čitati knjigu od početka ili mogu krenuti od samog C++ -a (ako mogu, od koje stranice da krenem čitati)?

 

Nije mi problem ponovno preći preko sintakse C++ -a, nego mi je problem gubiti vrijeme na C -u u kojem se uopće neću natjecati.

 

Unaprijed hvala!

Po mome misljenu trebao bi proci taj dio sa c-om. Iako se taj dio cini dosadnim ti bi ga trebao preci jer ces tu utvrditi svoje znanje iz c/c++. Buduci da je c++ direktni nasljednik c-a, prakticki svaka stvar koja vrijedi u c-u onda vrijedi i u c++-u i zato sve sto tu naucis koristiti ce ti u implementacijama tezih algoritama sa c++-om.

 

Osim toga tu ces se upoznati sa osnovnim algoritmima i tehnikama programiranja.

Twitter- @capttawish Linux/GNU live forever.
Poruka je uređivana zadnji put čet 5.7.2012 16:23 (captain_soap_McTawish).
14 godina
odjavljen
offline
Pripreme za Infokup 2013

Nadam se da ove godine uvedu Osnove *nixa-a, ili sličnu kategoriju. Kad sam državno povjerenstvo pitao za linux/unix kategoriju samo je nastao muk i predsjednik je rekao „Dobro pitanje, ali sad moramo završiti“

Gađam osnove i C++ algoritme, pripreme počinju uskoro.

Kak bi definirao ŠIRE?, Frend: Bočno dulje (c) Highway Star
 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Pripreme za Infokup 2013

OK, sve čitam onda.

 

Hvala na pomoći! ;)

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pripreme za Infokup 2013

Ja mislim da im fali stručnih ljudi za GNU OS-ove, a i takmičara bi bilo gro manje nego na Windows kategoriji, ali dobro slažem se da bi i ta kategorija dobrodošla.

13 godina
neaktivan
offline
Pripreme za Infokup 2013

Isto tako, čuo sam da bi se mogao uvesti Python.

 

Više u ovoj temi :

 

https://forum.infokup.hr/viewtopic.php?f=7&t=441&sid=a27e0e7a9470ae0d30ed4863f6393ace

 

Meni se osobno to čini bez veze, jer Python sam po sebi ima puno veći library i puno više funkcija od Pascala, C- a i C++ -a, tako da je po meni ovo totalno apsurdno uvoditi.

 

P.S. Nemojte samo da se ovo pretvori u flame war, pa da tema bude lockana.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pripreme za Infokup 2013

Python uvesti?, ja nisam za!, C/C++ su uvjek bili akademski jezici, tako će i ostati, vjerovatno. A što se library-a tiče, pa za natjecanja je bolji jezik sa što oskudnijim frameworkom, pa natjecanje je pobogu, a ne korišćenje gotovih stvari.

Neće u flame war dok ne dođe neko sa postom "python je odličan/smeće"...

13 godina
neaktivan
offline
Pripreme za Infokup 2013

Upravo tako. Nemam ništa protiv programera u Pythonu, ali ipak, dok se u C++ -u ljudi muče napraviti nekakav algoritam, ljudi koji to rade u Pythonu riješe to u 1-2 reda zbog velikog framworka i pregršt funkcija (karikiram).

 

@royalhero, možeš li pojasniti izraz "akademski"? Nisam baš razumio :D.

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.7.2012 16:35 (TheGh0st).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Pripreme za Infokup 2013

Mislio se da se s tim jezicima uvijek uči programiranje i programerska logika, pa valjda bi logično bilo onda da i se u tim jezicima natječu.

Kak bi definirao ŠIRE?, Frend: Bočno dulje (c) Highway Star
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pripreme za Infokup 2013

Pod akademski sam mislio jezik za učenje, najviše se koristi na veleučilištima i srednjim školama.

13 godina
neaktivan
offline
Pripreme za Infokup 2013

Aha, ok. Hvala na pojašnjavanju. :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Pripreme za Infokup 2013
royalhero kaže...

Ja mislim da im fali stručnih ljudi za GNU OS-ove, a i takmičara bi bilo gro manje nego na Windows kategoriji, ali dobro slažem se da bi i ta kategorija dobrodošla.

Bilo bi gro manje, ali kad razmisliš da u osnovama informatike, pazi ne WINDOWSA, ne OFFICA, 60% pitanje je o Wordu i Powerpointu, Pa to je samo informatika? jedno dva pitanja iz povijesti (i to nekve gluposti tipa godina marka II... ) i ostalo pretvaranja kb u mb, logičkih sklopova i nešto sitno hardveraja...Unix? Mac? Linux? Dos? Windwows shell? Linux shell? Ima mali miljon stvari koje nisu ni blizu ispita, a trebaju biti bar spomenute.

 

 

Recimo, da daju pitanja umjesto save as i na kojoj tipki je znak ¤, Nek daju kak pipati dmesg u tekst datoteku, što radi ipconfig? Di je north bridge, south bridge... I da vidiš...

Kak bi definirao ŠIRE?, Frend: Bočno dulje (c) Highway Star
Poruka je uređivana zadnji put čet 5.7.2012 16:46 (bobica257).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pripreme za Infokup 2013

Slažem se, no ja se ne natječem na Infokupu jer nisam iz HR, ali sam gledao testove, igranje! Trebalo bi biše koristiti komandnu liniju, a ne kako save-ati .doc dokument. Ovako je lako "nabubati" na pamet stvari i kao on 1. na listi, ma moš mislit.

11 godina
neaktivan
offline
Pripreme za Infokup 2013
Zna li netko zasto z-trening ne radi? Je li mozda premjesten?
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pripreme za Infokup 2013

Valjda im nije nesto uredu sa serverima. Mozes rjesenja postati ovdje ili u odgovarajucu temu na forumu.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Pripreme za Infokup 2013
Ma meni ti to vise treba zbog zadataka. Al nema veze uzimat cu stare sa hsin-a ;)
I da nasao sam jos jednu stranicu kao sto je z-trening pa evo za sve koji zele vjezbati http://www.codechef.com :D
13 godina
offline
Pripreme za Infokup 2013
da li itko ovdje zna sluzbeno rjesenje zadnjeg zadatka s ovogodisnjeg zupanijskog i gdje ima za nabaviti onu knjigu?
LoL NordicEU : Heineken01
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Pripreme za Infokup 2013
i ja sam neki dan trazio ta rjesenja i nisam ih mogao naci
knjigu mos naci vjerojatno u svakoj knjizari, kad sam je ja kupio kostala ti je oko 110 kn
13 godina
offline
Pripreme za Infokup 2013
sumnjam sad bas za svaku knjizaru
LoL NordicEU : Heineken01
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice