Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...

poruka: 127
|
čitano: 32.505
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
2 godine
online
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
renato1977 kaže...
khuzjak2 kaže...

Pozdrav ljudi,nedavno sam nadogradio na 13700k,ali nisam baš zadovoljan temperaturama,čime hladiti ovaj proc tj držati ga u nekim granicama jer mi na Arctic Cooling Liquid Freezer II 360 ide i do 85 stupnjeva

 Kad pogledaš,na žalost i tih 85 stupnjeva je uspjeh za taj cpu!Vruč cpu,probaj si nabavit ako stane 420 ili D15.I onda kad vidim tu po forumu da na takve ili i9 stavljaju neke zračne hladnjake-muka mi je..

Koja mbo je u pitanju?

 Mislim da je d15 al pari s freezerom II 360 koji već ima ili čak nešto slabiji, te temperature su za taj procesor normalne i dobit će uvrh glave par stupnjeva niže s nekim boljim coolerom, što bi ameri rekli diminishing returns..., ono što bih ja napravio je nanio bolju pastu (thermal grizzly kryonaut, mx-6) i osigurao da hladnjak dobro sjedne, možda metnuo contact frame.

3 godine
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
notloB kaže...
renato1977 kaže...
khuzjak2 kaže...

Pozdrav ljudi,nedavno sam nadogradio na 13700k,ali nisam baš zadovoljan temperaturama,čime hladiti ovaj proc tj držati ga u nekim granicama jer mi na Arctic Cooling Liquid Freezer II 360 ide i do 85 stupnjeva

 Kad pogledaš,na žalost i tih 85 stupnjeva je uspjeh za taj cpu!Vruč cpu,probaj si nabavit ako stane 420 ili D15.I onda kad vidim tu po forumu da na takve ili i9 stavljaju neke zračne hladnjake-muka mi je..

Koja mbo je u pitanju?

 Mislim da je d15 al pari s freezerom II 360 koji već ima ili čak nešto slabiji, te temperature su za taj procesor normalne i dobit će uvrh glave par stupnjeva niže s nekim boljim coolerom, što bi ameri rekli diminishing returns..., ono što bih ja napravio je nanio bolju pastu (thermal grizzly kryonaut, mx-6) i osigurao da hladnjak dobro sjedne, možda metnuo contact frame.

 Noktua pari s Ac360mm? si ti s marsa pao, razlike su skoro 10°c

7 godina
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
okreni i stražnji ventilator da puše prema unutra pošto si na vodenom, neznam kakva je prednja stranica na tom kucistu ali mozda je previse restriktivna ko na x ostalih kucista.
2 godine
online
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
Boris grozni kaže...
notloB kaže...
renato1977 kaže...
khuzjak2 kaže...

Pozdrav ljudi,nedavno sam nadogradio na 13700k,ali nisam baš zadovoljan temperaturama,čime hladiti ovaj proc tj držati ga u nekim granicama jer mi na Arctic Cooling Liquid Freezer II 360 ide i do 85 stupnjeva

 Kad pogledaš,na žalost i tih 85 stupnjeva je uspjeh za taj cpu!Vruč cpu,probaj si nabavit ako stane 420 ili D15.I onda kad vidim tu po forumu da na takve ili i9 stavljaju neke zračne hladnjake-muka mi je..

Koja mbo je u pitanju?

 Mislim da je d15 al pari s freezerom II 360 koji već ima ili čak nešto slabiji, te temperature su za taj procesor normalne i dobit će uvrh glave par stupnjeva niže s nekim boljim coolerom, što bi ameri rekli diminishing returns..., ono što bih ja napravio je nanio bolju pastu (thermal grizzly kryonaut, mx-6) i osigurao da hladnjak dobro sjedne, možda metnuo contact frame.

 Noktua pari s Ac360mm? si ti s marsa pao, razlike su skoro 10°c

Jesi li ikad što korisno napisao na ovom forumu? U korist čega je 10°c razlike, od kuda vučeš brojeve, linkovi, nešto, cilj foruma nije omalovažavati sugovornikov sud već nekome pomoći, meni je u sjećanju ostalo da razlike nisu velike i da AC 280 postiže niže tempe od 360.

 

Pomozi čovjeku da donese dobru odluku, nemoj meni govoriti da sam pao s marsa, nikog ne interesira jesam li ili nisam.

15 godina
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
khuzjak2 kaže...

Pozdrav ljudi,nedavno sam nadogradio na 13700k,ali nisam baš zadovoljan temperaturama,čime hladiti ovaj proc tj držati ga u nekim granicama jer mi na Arctic Cooling Liquid Freezer II 360 ide i do 85 stupnjeva

85C nije puno, u benchu ili u igrama, stalno ili peak? 

Kod intel 13gen raptora obavezno je undervoltanje ako želiš niže temperature, sve ploče mu stock daju previše napona pa malo prouci undervolt guide po netu i zavuci rukave. Dobrim undervoltanjem možeš skinit 20C uz zadržavanje istih preformansi.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
Hvala na pomoći,znam da ima raznih tutorijala i guidea na netu oko finog podešavanja biosa,overclockinga,undervlotinga itd...sad najprije čekam da mi stigne ploča nešto bolja koja će se bolje nositi s 13700k,riječ je o MSI MPG Z790 EDGE WIFI DDR4,trenutna koju imam je Asrock z690 extreme,lošiju naponsku sekciju ima samo 13 faza 60a naspram msi-ve koja ima 18 faza i 90A,tako da cu na njoj to podesiti vezano za voltažu da smanjim malo vršnu temp,u gamingu ajd još nije tolko problem s tempovima,nego mi u cinebench r23 nakon 5min počnu jezgre na crveno tj na 95 do 97 stupnjeva,znam da cinebench kao i Prime 95 mlate po procu onako hardcore ali pokušat ču smanjiti nesto tempove a između ostalog naručio sam i ovo (Thermalright CPU Contact Frame for LGA 1700),kažu da i to nešto smanjuje temp pa eto nadam se....
8 godina
offline
Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...

Pa ne igraš CB i Prime95, igraš igre ili sam krivo skužio???? Ljudi se previše umaraju s tim testovima, na kraju kupe jake konfe i onda ih u/v, smanjuju snagu cpu/gpu radi prevelike snage i sve kaj s tim dolazi??? Jel to poanta novih jakih cpu/gpu da ih se mora ubijati sa svim kako ne bi grijale ili vukle previše struje???? Da se razumijemo, i sam to radim, ali se pitam zašto???? Ako mi smeta da grafa vuče 300-400W i radi na 85+ stupnjeva, isto vrijedi i za cpu, onda rađe neću to uzeti nego nešto što je u okvirima "normalnog" ako se to tako može reći. Ja bih uzeo recimo R7 7700x ali jbg, opet se moram natezati s njim oko uv. Još malo pa će nam uvesti extra porez na potrošnji naših pc-a. Daj vratite nam Celeron 300A da se igramo! 

 

 

p.s. idem skinuti prašinu s Amige 1200 i da malo zaigram iz nostalgije ....

Taraba WoW
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.6.2023 18:06 (Taraba).
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
online
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
Taraba kaže...

Pa ne igraš CB i Prime95, igraš igre ili sam krivo skužio???? Ljudi se previše umaraju s tim testovima, na kraju kupe jake konfe i onda ih u/v, smanjuju snagu cpu/gpu radi prevelike snage i sve kaj s tim dolazi??? Jel to poanta novih jakin cpu/gpu da ih se mora ubijati sa svim kako ne bi grijale ili vukle previše struje???? Da se razumijemo, i sam to radim, ali se pitam zašto???? Ako mi smeta da grafa vuče 300-400x i radi na 85+ stupnjeva, isto vrijedi i za cpu, onda rađe neću to uzeti nego nešto što je u okvirima "normalnog" ako se to tako može reći. Ja bih uzeo recimo R7 7700x ali jbg, opet se moram natezati s njim oko uv. Još malo pa će nam uvesti extra porez na potrošnji naših pc-a. Daj vratite nam Celeron 300A da se igramo! 

 

 

p.s. idem skinuti prašinu s Amige 1200 i da malo zaigram iz nostalgije ....

 Produljuješ vijek trajanja uređaja koji undervoltaš, smanjuješ zagrijavanje, buku u kućištu i račune za struju, u nekim slučajevima čak i povisuješ frekvenciju, undervolt bih preporučio svakome osim teškim overklokerima.

12 godina
offline
Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...

Zanimljivo da ovi u Intelu nisu svjesni kako se procesori mogu undervoltat. Da jesu mogli bi ih prodavati kao manje potrošaće i biti konkurentniji. Ili možda nije sve tako jednostavno?

 
0 0 hvala 0
2 godine
online
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
BlueMax kaže...

Zanimljivo da ovi u Intelu nisu svjesni kako se procesori mogu undervoltat. Da jesu mogli bi ih prodavati kao manje potrošaće i biti konkurentniji. Ili možda nije sve tako jednostavno?

Interna testiranja i nađeni sweet spot koji je specificiran za cijelu seriju procesora, prosječan procesor se može i treba undervoltati koliko god dozvoljava kupljeni silicij zbog gore navedenih prednosti osim ukoliko se ne želi overklokirati ili je stabilnost od presudnog značaja.

12 godina
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
notloB kaže...

Interna testiranja i nađeni sweet spot koji je specificiran za cijelu seriju procesora, prosječan procesor se može i treba undervoltati koliko god dozvoljava kupljeni silicij zbog gore navedenih prednosti osim ukoliko se ne želi overklokirati ili je stabilnost od presudnog značaja.

 E, ovo boldano. Problem je što svaka matična ima oscilacije u naponu pa stabilnost osim o procesoru ovisi i o matičnoj i napajanju. Ne može se svaki undervoltat tj. može ali neće biti stabilan.

2 godine
online
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
BlueMax kaže...
notloB kaže...

Interna testiranja i nađeni sweet spot koji je specificiran za cijelu seriju procesora, prosječan procesor se može i treba undervoltati koliko god dozvoljava kupljeni silicij zbog gore navedenih prednosti osim ukoliko se ne želi overklokirati ili je stabilnost od presudnog značaja.

 E, ovo boldano. Problem je što svaka matična ima oscilacije u naponu pa stabilnost osim o procesoru ovisi i o matičnoj i napajanju. Ne može se svaki undervoltat tj. može ali neće biti stabilan.

 Zato stoji "koliko god dozvoljava kupljeni silicij" uostalom proizvođač nije naveo specifikacije bez veze i ne želi da mu se vraća pola procesora natrag odnosno baciti ili rebrendirati pola yielda radi nestabilnosti, s druge strane igrači i prosječan juzer će rijetko ili nikad vrtjeti aplikacije koje će uzrokovati nestabilnost kod blagog do umjerenog undervolta osim ukoliko su ploča ili procesor izuzetno loši, što se može istestirati benčevima i testovima stabilnosti.

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.6.2023 13:44 (notloB).
11 godina
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
BlueMax kaže...

Zanimljivo da ovi u Intelu nisu svjesni kako se procesori mogu undervoltat. Da jesu mogli bi ih prodavati kao manje potrošaće i biti konkurentniji. Ili možda nije sve tako jednostavno?

 pa vidiš da se ganjaju do zadnjeg fps-a, nabrijavaju i procesore i grafičke koliko god idu samo da u recenzijama budu jači od konkurencije

kod procesora je to u gejmanju već u par posto razlike, pa ih cijede do kraja tvornički koliko idu, a matične pucaju bespotrebno visoke napone

 

došlo se do toga da nema lufta skoro ništa, dapače, kupiš proc koji te zapadne s 5-10% manjom brzinom i 10% više potrošnje nego si gledao po recenzijama

nekad su svi išli koliko se garantira, pa onda ocanjem još i više, sad slabiji primjerci ne postižu niti deklarirane vrijednosti

 

pogledaj kolike su razlike u istim procesorima, samo ovisi što te dopadne

 

16 godina
offline
Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...

Na der8auerovom kanalu je nedavno izašao intervju sa Intelovim inženjerom, mislim da ima dva dela. Generalno je prilično interesantan, a, vezano za temperaturu procesora, njegov stav je da, ako proc ne dostiže 95°C, to znači da se ne izvlači maksimum performansi. 

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
online
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
Ivan(4) kaže...

Na der8auerovom kanalu je nedavno izašao intervju sa Intelovim inženjerom, mislim da ima dva dela. Generalno je prilično interesantan, a, vezano za temperaturu procesora, njegov stav je da, ako proc ne dostiže 95°C, to znači da se ne izvlači maksimum performansi. 

 Mene nerviraju te novonormalne temperature. Radije ću iskoristiti prozor koji mi dopušta kvaliteta silicija nego gledati u čudu kako se krčka čorbica u kućištu.

11 godina
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...

dakle i intel će uskoro u 'novonormalnih' 95 stupnjeva 

ma nek se hebu oni s tim nabrijavanjem do krajnjih granica, takvi procesori vjerojatno neće raditi puno duže od garancije ili će gadno degradirati

 

14 godina
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
khuzjak2 kaže...
Hvala na pomoći,znam da ima raznih tutorijala i guidea na netu oko finog podešavanja biosa,overclockinga,undervlotinga itd...sad najprije čekam da mi stigne ploča nešto bolja koja će se bolje nositi s 13700k,riječ je o MSI MPG Z790 EDGE WIFI DDR4,trenutna koju imam je Asrock z690 extreme,lošiju naponsku sekciju ima samo 13 faza 60a naspram msi-ve koja ima 18 faza i 90A,tako da cu na njoj to podesiti vezano za voltažu da smanjim malo vršnu temp,u gamingu ajd još nije tolko problem s tempovima,nego mi u cinebench r23 nakon 5min počnu jezgre na crveno tj na 95 do 97 stupnjeva,znam da cinebench kao i Prime 95 mlate po procu onako hardcore ali pokušat ču smanjiti nesto tempove a između ostalog naručio sam i ovo (Thermalright CPU Contact Frame for LGA 1700),kažu da i to nešto smanjuje temp pa eto nadam se....

 Pozdrav,

 

Ako je MSI ploča u pitanju - 

 

Lp,

16 mjeseci
protjeran
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
Ivan(4) kaže...

Na der8auerovom kanalu je nedavno izašao intervju sa Intelovim inženjerom, mislim da ima dva dela. Generalno je prilično interesantan, a, vezano za temperaturu procesora, njegov stav je da, ako proc ne dostiže 95°C, to znači da se ne izvlači maksimum performansi. 

Ne krivo interpretiraš, stav je taj da zasto se zabrinjavati oko 95c koji su odobreni kao potpuno sigurni za procesore od intela u specifikacijama i tako su namjenjeni da rade i pušteni u prodaju. Druga stvar je da je intel mogao pustiti u prodaju i procesore sa manjim taktovima i boostevima ali onda nebi pružali max performanse out of the box kako kaze inženjer, a svima je u intereu imati maksimalne moguce preformanse out of the box.

Nravno, intel ima jako dobre zastite i procesor se nemoze ubiti temperaturom jer ce se sistem prije ugasiti tako da se zastiti

A nacin na koji senzori prikazuju max temp kroz monitoring također nisu potpuno točni jer tamo gdje se postavi senzor kritična točka zagrijavanja se malo pomakne tako da u suštini su max temp jedno 5-6c vece od onih koje mozete vidjeti u monitoringu. Naravno nemaju ni svi jednako precizne rezultate temperature jer AMD recimo senzore stavlja dalje od kritične točke zagrijavanja nego intel, dok inženjer kaze da imaju svakakve alate i mogucnosti u razvoju o kojima ne moze pricati a ticu se potpuno preciznog mjerenja temperature preko senzora.


Poruka je uređivana zadnji put uto 6.6.2023 17:25 (Legacy).
2 godine
online
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
Legacy kaže...

A nacin na koji senzori prikazuju max temp kroz monitoring također nisu potpuno točni jer tamo gdje se postavi senzor kritična točka zagrijavanja se malo pomakne tako da u suštini su max temp jedno 5-6c vece od onih koje mozete vidjeti u monitoringu. Naravno nemaju ni svi jednako precizne rezultate temperature jer AMD recimo senzore stavlja dalje od kritične točke zagrijavanja nego intel, dok inženjer kaze da imaju svakakve alate i mogucnosti u razvoju o kojima ne moze pricati a ticu se potpuno preciznog mjerenja temperature preko senzora.


 Koliko je meni poznato temp. senzori se postavljaju random, zašto misliš da ih amd postavlja dalje od hotspota odnosno gdje si to čuo?

16 mjeseci
protjeran
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
notloB kaže...
Legacy kaže...

A nacin na koji senzori prikazuju max temp kroz monitoring također nisu potpuno točni jer tamo gdje se postavi senzor kritična točka zagrijavanja se malo pomakne tako da u suštini su max temp jedno 5-6c vece od onih koje mozete vidjeti u monitoringu. Naravno nemaju ni svi jednako precizne rezultate temperature jer AMD recimo senzore stavlja dalje od kritične točke zagrijavanja nego intel, dok inženjer kaze da imaju svakakve alate i mogucnosti u razvoju o kojima ne moze pricati a ticu se potpuno preciznog mjerenja temperature preko senzora.


 Koliko je meni poznato temp. senzori se postavljaju random, zašto misliš da ih amd postavlja dalje od hotspota odnosno gdje si to čuo?

 Ne ne postavljaju se random, kakav ti je to zakljucak prema tome bi svaki.proc drugacije pokazivao zagrijavanje.

 

Intel ima senzore na svakoj jezgri evo ti elaborat pa se informiraj kako sta Intel CPU Temperature Guide

 

Ryzen nema senzor na svakoj jezgri

2 godine
online
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
Legacy kaže...

 

Ryzen nema senzor na svakoj jezgri

 Pa na koju foru mi pokazuje temperaturu za svaku jezgru posebno?

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.6.2023 19:58 (notloB).
14 godina
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
Ivan(4) kaže...

Na der8auerovom kanalu je nedavno izašao intervju sa Intelovim inženjerom, mislim da ima dva dela. Generalno je prilično interesantan, a, vezano za temperaturu procesora, njegov stav je da, ako proc ne dostiže 95°C, to znači da se ne izvlači maksimum performansi. 

 Zanimljiv je njegov stav. Moj stav je da na 100% CPU ima 57 stupnjeva i da sam sa time sretan,j er sam kupio doslovno najjeftiniji hladnjak kojeg je bilo u dućanu :D...meni je moj stav draži.

 

https://i.postimg.cc/mDnjQyrV/Screenshot-1.png

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.6.2023 20:51 (forumaš).
16 mjeseci
protjeran
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
notloB kaže...
Legacy kaže...

 

Ryzen nema senzor na svakoj jezgri

 Pa na koju foru mi pokazuje temperaturu za svaku jezgru posebno?

 Za ryzene je opcenito jako malo informacija oko tih specifikacija i detalja izrade, ali prethodno citajuci stvari oko te teme sam procitao da ryzen prikazuje na temelju vise senzora prosjek temperature, a gdje tocno je svaki od tih senzora pozicioniran nemogu naci

 

Ali prije se nije uooce ni moglo prikazati temp po jezgrama vec samo sa kompletan CCD, i ako bi i isao kroz.monitoring prikazati temp za sve jezgre bika bi ista twmp prikazana za svaku jezgru

14 godina
offline
Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...

Meni je dobar senzor prst kad popipam dno hladnjaka ili kad stavim ruku na ispuh zadnjeg venta, iz kojeg puše skoro pa hladan zrak. To mi je najdraži senzor :D

Moj PC  
2 0 hvala 0
2 godine
online
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
Legacy kaže...
notloB kaže...
Legacy kaže...

 

Ryzen nema senzor na svakoj jezgri

 Pa na koju foru mi pokazuje temperaturu za svaku jezgru posebno?

 Za ryzene je opcenito jako malo informacija oko tih specifikacija i detalja izrade, ali prethodno citajuci stvari oko te teme sam procitao da ryzen prikazuje na temelju vise senzora prosjek temperature, a gdje tocno je svaki od tih senzora pozicioniran nemogu naci

 

Ali prije se nije uooce ni moglo prikazati temp po jezgrama vec samo sa kompletan CCD, i ako bi i isao kroz.monitoring prikazati temp za sve jezgre bika bi ista twmp prikazana za svaku jezgru

Već sam ti napisao da prikazuje temperaturu za svaku jezgru posebno, per core temperature measured by dedicated sensor in core, mislim odnosno negdje sam ubrao da se taj senzor ne nalazi uvijek na istom mjestu na samoj jezgri već je na random poziciji na jezgri, ti si upisao da je postavljen dalje od hotspota pa te pitam od kuda ti takva informacija.

16 mjeseci
protjeran
offline
Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...

AMD’s new Zen 4 CPUs for Socket AM5 – Temperature and power management of Raphael explained in detail | Exclusive ovo je najdetaljnije kaj sam nasao.

 

Tctl je hot spot i uvijek topliji od ovoga sta iscitavas preko jezgri.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.6.2023 21:43 (Legacy).
 
0 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
notloB kaže...
Ivan(4) kaže...

Na der8auerovom kanalu je nedavno izašao intervju sa Intelovim inženjerom, mislim da ima dva dela. Generalno je prilično interesantan, a, vezano za temperaturu procesora, njegov stav je da, ako proc ne dostiže 95°C, to znači da se ne izvlači maksimum performansi. 

 Mene nerviraju te novonormalne temperature. Radije ću iskoristiti prozor koji mi dopušta kvaliteta silicija nego gledati u čudu kako se krčka čorbica u kućištu.

 Ne krčka se. To mu je normalna radna temperatura. Rezultat toga je da je danas overclock izgubio smisao. Prije si imao jedan procesor jedne vrste danas ih imaš 4-5 u seriji kojima je jedina razlika stock takt. Kupiti najbržeg pa ga undervoltati nema baš smisla. Radije uzmeš onog s tvornički nižim taktom ako nije cilj izvući zadnji atom snage iz njega. Ako je cilj izvući maksimum onda i tog najjačeg iz serije dodatno overclockaš i ne brinu te temperature od 95°C.

Procesor na računalu s kojeg tipkam overclockan je 37% (s 3.8 na 5.2 24/7; zna po par dana CPU usage biti zakucan na 100% (Cinerender, Corona). Danas takve stvari možeš zaboraviti. Prodaju se K procesori, skupe overclockerske matične, masivni i skupi hladnjaci a ako izvučeš 8-10% bez throtlanja na konju si. Shvatila ekipa da se više isplati da oni overclockaju procesor nego da to prepuste korisniku.

12 godina
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
picajzla0707 kaže...

dakle i intel će uskoro u 'novonormalnih' 95 stupnjeva 

ma nek se hebu oni s tim nabrijavanjem do krajnjih granica, takvi procesori vjerojatno neće raditi puno duže od garancije ili će gadno degradirati

 

 Nastavak na raniji post:

 

Znaš li kolika je degradacija i7 2600K iz ranijeg posta? 12 godina torture u kojima je znao često danima biti zakucan na 100% što ljeti znači temperaturu od 95-98 a killswitch mu je na 100C.

Degradacija 0%. Preporučena radna temperatura mu je <90C.

16 mjeseci
protjeran
offline
Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...

Ljudi se zamaraju oko nebitnih stvari, intel službeno navodi 100c za Raptor Lake kao sigurnu temperaturu, a vecina nece nikad imati ni blizu toliku tempraturu u radu.

 

E sad drugi par rukava je kaj ce takav proc grijati matičnu kao lud pa ce se to generirati i na ram i m2 diskove kao i na graficku.

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.6.2023 22:37 (Legacy).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
A možda sam u krivu, jbga. Više puta sam čitao tvrdnje da visoka temperatura i visoka voltaža uzrokuju degradaciju, ima i testova po netu koji to jasno pokazuju.
Kažem, možda se varam, ali što je onda degradacija? Mit?
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice