Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 14.322
|
čitano: 2.337.607
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
dery kaže...

Intel šta se čeka ajmo ključ u bravu!

Nije još do toga došlo,  ali realno fakat nema smisla da su eto izbacili HT ili SMT iz upotrebe.

 

Silom prilika morali su ubit AVX512, ili ne šljaka sa malim patuljastim Intel E CPU jezgrama.

 

Sad je eto netko pametan u Intelu smislio, ok ajmo za promjenu satrat i ovo podebljano.

mislioc kaže...

Da ovaj izgleda kao da nije fejk sve se vidi. 

Edit: jbt ovo izgleda kao AMD Bulldozer, ili koji je bio govno ne znam.

A gle niže CPU frekvencije, to ti pojede IPC napredak jer za Singlecore nije isto up to 5.5ghz ili up to 6ghz.

 

Idealno je viši IPC+veče CPU frekvencije, ili drugo najbolje recimo ovo na Zen 5 iste CPU frekvencije+veči IPC.

AMD,........is that Epyc or what?
9 mjeseci
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

iz drugog izvora sam saznao za ovaj događaj, pa sam došao ovdje poviriti.

znaju li oni što je uzrok ove oksidacije?

što će biti sa 15th?  oni se trebaju uskoro pojaviti.

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Novi leak kaže 4% brži multicolore rezultat u odnosu na 14th gen, na skoro pa finalnom silicijumu.

https://www.extremetech.com/computing/intel-arrow-lake-shows-just-4-uplift-over-raptor-lake-in-early-benchmark
WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
2 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Ivan(4) kaže...
Novi leak kaže 4% brži multicolore rezultat u odnosu na 14th gen, na skoro pa finalnom silicijumu.

https://www.extremetech.com/computing/intel-arrow-lake-shows-just-4-uplift-over-raptor-lake-in-early-benchmark

Ovo samo dokazuje da Intel nastavlja po svome i da nema brige! Ocigledno znaju kaj se dešava i u crvenom taboru pa nije sila 4-5% bolji single core i amen, tko hoce nek trci po novo za par mjeseci!
A ja do tada cekam akciju na neki od 13gen modela

Poruka je uređivana zadnji put sub 27.7.2024 15:40 (Boris grozni).
2 mjeseca
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Moraju nekako kompenzirati zarad MT rezultata

Intel Core Ultra 200K Arrow Lake-S boost clocks leak: slower P-Cores, faster E-Cores vs. 14th Gen Series

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Maskeron kaže...

iz drugog izvora sam saznao za ovaj događaj, pa sam došao ovdje poviriti.

znaju li oni što je uzrok ove oksidacije?

što će biti sa 15th?  oni se trebaju uskoro pojaviti.

 Tek sad vidim pitanje. Procesor nije sav u jednoj ravni, nego sadrži veliki broj slojeva, tako da tokom proizvodnje veliki broj puta prolazi kroz ciklus gde mu se obrađuje jedan sloj, čisti, nanosi novi, drugačiji materijal, pa se ponovo tretira itd. Dešavalo se da nakon nekog od tih koraka, a pred sledeći, wafer ili mašina ne budu apsolutno očišćeni od hemikalija koje su korišćene za taj stadij u obradi i te nečistođe bi ostale u gotovom čipu i vremenom dovodile do oksidacije mikroskopskih bakarnih vodova. Ovo se dešavalo i uhvaćeno je prošle godine.

 

AFAIK, potencijalno su zahvaćeni svi modeli 13. generacije od 13600K naviše, no Intel tvrdi da se radi samo o ranim serijama ovih procesora.

 

Izgleda da im je ipak veći problem od oksidacije mikrokod koji određuje napon procesora, koji povremeno proizvodi nebezbedne vrednosti i dovodi do nepovratne degradacije . Ovo zahvata pre svega i9 procesore 13. i 14. generacije, no u manjoj meri se dešava i na i7 modelima.

 

Ovih dana su krenuli da izlaze novi BIOS-i koji delimično rešavaju problem, potpuno rešenje je obećano za sredinu narednog meseca.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
11 godina
online
Intel Club (opća tema o procesorima)

i9 14900HX na "samo" 1.6v, ovaj koji je objavil sliku veli da mu je jedan primjerak vec krepal 

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.7.2024 18:26 (hahhaajaads).
Moj PC  
1 0 hvala 0
2 mjeseca
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Točnije 1.66v  I onda se ljudi čude sta je...

I to na laptopu koji je sam po sebi vrela roba po pitanju HW

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.7.2024 19:34 (Kec na desetku).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Od mokrih snova do predmeta sprdnje 

Moj PC  
5 1 hvala 0
9 mjeseci
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

sada je vijest da je sve uhvaćeno.

svi 65w-tni. sav asortiman.

danas su zaključili da će pustit onaj peč, a kome procesor baš izgori do polovice osmog, može zamjena.

 

mene i dalje zanima.. jesu li već na tim tokarskim strojevima napravili prve predizlazne zalihe novih 15th?

 

a ovi naštancali kariole sa tipfelerom.

u kakvim vremenima mi živimo?

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.7.2024 20:36 (Maskeron).
 
1 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Da, navodno zbog arhitekture, voltaza za P i E jezgre przi ringbus a to ne moze nikako podnijeti.

 

Naletio na dobar clanak na TweakTown, mozda se uopce nece moc popraviti.

 

https://www.tweaktown.com/news/intellink za strebere...

 

Slika za nestrpljive.

 

Lp

 

 

maximum effort
2 mjeseca
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Pa to sta se navodi 65w procesor uopce nema veze na kraju sa 65w kada ploča ukuca napona u njega da radi na 250w na kraju, imaju odavno dostupna testiranja i primjeri, Asusice opet prednjace u tom suludom overvoltanju, sa njima je i na zen 5 bio najveci problem kad su VSOC napucavale pa ryzeni i ploče gorili.

 

I naravno da nema fixa za vec zahvacene procesore, to sam odavno pisao, fix dolazi kao spas za nove i koristene ali ne zahvacene procesore tako da sprijeci daljnji problem i  degradaciju ili kvar.

 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Intel Club (opća tema o procesorima)

Buildzoid je isto pomislio jer je imao prilike da vidi da različite sekcije procesora otkažu (na primer da na procesoru samo otkaže E klaster), izgleda da je imao dobar nos.

 

Jbg, biće neki patch, usporiće se degradacija koliko je moguće i menjaće se procesori koji otkažu. Ako hoće da budu fer, produžiće svim kupcima garanciju.

 

Čini mi se da sam imao prilike da čujem da, kontraintuitivno, E-coreovi, iako su na nižoj frekvenciji, traže veći napon. Možda bi se moglo nešto iskombinovati.

 

Barem da utegnu da ne ide napon preko 1,45V.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
2 mjeseca
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Ivan(4) kaže...

 

Jbg, biće neki patch, usporiće se degradacija koliko je moguće i menjaće se procesori koji otkažu. Ako hoće da budu fer, produžiće svim kupcima garanciju.

 

Čini mi se da sam imao prilike da čujem da, kontraintuitivno, E-coreovi, iako su na nižoj frekvenciji, traže veći napon. Možda bi se moglo nešto iskombinovati.

 

Barem da utegnu da ne ide napon preko 1,45V.

 Produženje garancije ne zanima nikoga, ako imam defektan proc na temelju vase greške hocu novi i kraj diskusije, a sa novim dolazi i nove 3 godine garancije 

 

Nemaju tu veze nikakve E jezgre one rade na debelo manjem naponu, to se sve vidi na monitoringu sta i koliko poteže.

2 mjeseca
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Maskeron kaže...

 

mene i dalje zanima.. jesu li već na tim tokarskim strojevima napravili prve predizlazne zalihe novih 15th?

 ES modeli Arrowlake su vec mjesecima u pogonu i na testiranjima

16 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Kec na desetku kaže...

 Produženje garancije ne zanima nikoga, ako imam defektan proc na temelju vase greške hocu novi i kraj diskusije, a sa novim dolazi i nove 3 godine garancije 

 

Nemaju tu veze nikakve E jezgre one rade na debelo manjem naponu, to se sve vidi na monitoringu sta i koliko poteže.

 U kom smislu defektan? Da ne računa pogrešno? Platio si procesor koji ima toliko jezgara, toliko keša, toliki clock i tolike performanse. Ako komponenta to sve isporučuje, nemaš osnov za žalbu. Ako se desi da procesor razvije defekt dok je u garantnom roku, kao i bilo koji drugi komad PC hardwarea, ide na zamenu.

 

Tj, da uopštim, kupio si elektronski uređaj koji ima specifikacije i garantni rok, znaš i sam kako funkcionišu stvari. 

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
9 mjeseci
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

najbolje ih pitat hoće li vratit pare

 

 
1 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Kec na desetku kaže...

 ...

Nemaju tu veze nikakve E jezgre one rade na debelo manjem naponu, to se sve vidi na monitoringu sta i koliko poteže.

 Pa evo monitoringa, pogledati kolone Max i Average.

 

 

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
2 mjeseca
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Ivan(4) kaže...
U kom smislu defektan? Da ne računa pogrešno? Platio si procesor koji ima toliko jezgara, toliko keša, toliki clock i tolike performanse. Ako komponenta to sve isporučuje, nemaš osnov za žalbu. Ako se desi da procesor razvije defekt dok je u garantnom roku, kao i bilo koji drugi komad PC hardwarea, ide na zamenu.

Tj, da uopštim, kupio si elektronski uređaj koji ima specifikacije i garantni rok, znaš i sam kako funkcionišu stvari. 

 Pa ako to sve isporučuje i ako radi na deklariranim frekvencijama onda je sa procesorom sve u redu, naravno da u tom slučaju neces traziti RMA jer procesor ni nema manu. Ako ne radi da deklariranim frekvencijama i ruši se tu je jasna stvar...

2 mjeseca
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Ivan(4) kaže...

 Pa evo monitoringa, pogledati kolone Max i Average.

Ok ovo je serverska ploča to je vec rijetko za vidjeti sa Raptorima, i tu sve jezgre lupaju preko 1.5v nije da P rade na manje a E na vise. Ali u 99% slučajeva su P jezgre razlog problema i one skaču na Z690/790 pločama puno vise od E jezgri

Edit

VID zahtjev kreira procesor ali je ploča ta koja boosta procesor preko svoje automatike (Asus ima taj AI OC recimo) pa je on primoran traziti xy za određenu frekvenciju da ispuni zahtjeve od ploce

Zato ce jedan procesor raditi drugacije na nekoliko različitih modela matičnih ploča jer svaka radi na svoj način.

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.7.2024 22:52 (Kec na desetku).
16 godina
online
Intel Club (opća tema o procesorima)

Onda se samo nismo dobro razumeli. Mislim da bi bilo fer od Intela da svima da produženu garanciju, jer je procesor skupa komponenta od koje se generalno očekuje da je manje-više neuništiva (ako izuzmemo ekstremno ili nespretno overklokovanje), a sa 13. i 14. generacijom to vrlo moguće neće biti slučaj, čak ni nakon nadolazeće zakrpe.

 

EDIT: Nije do ploče. VID zahtev kreira procesor, ploča ga samo ispunjava. EDIT 2: Na početku se analizira BIOS ploče, ona suštinski poštuje istu Intelovu specifikaciju kao desktop ploče i, ako postoji neka razlika, to je da se ovde Intelova ograničenja poštuju savesnije i konzervativnije.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.7.2024 22:47 (Ivan(4)).
Moj PC  
1 0 hvala 0
2 mjeseca
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

A dobro to da, nitko nema nista protiv da mu se nadoda koja godina jamstva 

 
0 0 hvala 0
2 mjeseca
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Mi o vuku...
One setting to limit max core voltage on Gigabyte Z790/Z690 motherboards.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.7.2024 1:07 (Kec na desetku).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Idealno riješenje je za sve postoječe i nove korisnike.......kupiti AMD procesor 

Moj PC  
9 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Ne važi za Borisa groznog njemu neispravan intel bolji od bilo čega.

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
dery kaže...

Ne važi za Borisa groznog njemu neispravan intel bolji od bilo čega.

Definicija fanboya 

 

 

I ja sam mislio da nakon 18 godina Intela nikad neću ubaciti crveni tabor.

7800X3D me demantira apsolutno. 

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
11 godina
online
Intel Club (opća tema o procesorima)

https://twitter.com/9550pro/status/1817925375856697847

 

Novi ranking procesora na techpowerup, najnovija azuriranja sto znaci intel sa "intel default settings" gdje dobrano obori klokove da temp ne ide na 100c+ i normalno da se procesor ne degradira nakon nekog vremena.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
sudy_freak kaže...
dery kaže...

Ne važi za Borisa groznog njemu neispravan intel bolji od bilo čega.

Definicija fanboya 

 

 

I ja sam mislio da nakon 18 godina Intela nikad neću ubaciti crveni tabor.

7800X3D me demantira apsolutno. 

Ej kolega, nismo u "taborima", ne ratujemo. :D

 

Mi smo u ekipama.

maximum effort
16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Nasvodno u kuluarima kruži priča kako Boris obilazi dućane i raspituje se o starim zalihama Ryzena 3900X, nejde na 7800x3d da mu ne bude pre nagli prijelaz sa njegovog i9, Borise javi se 

3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Wiz3m4n kaže...

Nasvodno u kuluarima kruži priča kako Boris obilazi dućane i raspituje se o starim zalihama Ryzena 3900X, nejde na 7800x3d da mu ne bude pre nagli prijelaz sa njegovog i9, Borise javi se 

 Nemam tih problema na 4k, sve je to jos presitan upgrade i neisplativo ulaganje, pogotovo u crvene

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.7.2024 14:42 (Boris grozni).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice