Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 14.436
|
čitano: 2.370.621
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
15 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Normalno. To bi riješilo problem previsokog napona za procesor, ali ne bi popravilo već nastalu štetu.

 

EDIT: Ma nema do starog 9900K ili KF u mojem slučaju. Je star, ali je i dalje jak.I stabilan, što je ključno.

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.7.2024 16:18 (Izzy).
14 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ok, ovo mi bas i nije jasno..

 

Znaci u primjer ispod se vide naponi na 14900K (izvor: Buildzoid) na serverskoj maticnoj ploci. Procesor je degradirao totalka, a naponi nisu nikad presli 1.539V na P jezgrama.

 

U Intelu kao rjesenje ogranicavaju max VCore na 1.55V.

 

WTF?

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

 

Čini se da je Intel još uvijek u problemima.

Jedini im je spas da izbace neki dobar, brz, stabilan i jeftin procesor.

Nebi bilo dobro za nas, da AMD nema konkurenciju.

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ma kakva dominacija pa u AMD-u još štelaju memoriju da radi na 6000mhz. Pa za njih 4 slota ispunjena ramom predstvaljaju life time challange.

 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Intel da izda taj microcode update (i da on zaista zaustavi rapidno propadanje procesora, a da ne spusti performanse za više od par posto u single coreu) i da produži garanciju za sve modele pogođene tim i problemom sa oksidacijom (ovo drugo bi valjda bilo 13th gen od 13600K naviše) i, s obzirom na snagu brenda, ne verujem da bi pretrpeo preveliku štetu.

 

Naravno, da prestane da se za*ebava s onim forama "jao, pa to je tray procesor" i drugim izgovorima za odbijanje RMA zahteva, nego da stvarno zameni sve što crkne ili degradira ispod specifikacija.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put čet 25.7.2024 18:46 (Ivan(4)).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
El Coyote kaže...

 

Čini se da je Intel još uvijek u problemima.

Jedini im je spas da izbace neki dobar, brz, stabilan i jeftin procesor.

Nebi bilo dobro za nas, da AMD nema konkurenciju.

Preživjeli smo kad Intel nije imao konkurenciju.

Bahatost i misao "Ne može nam nitko ništa" Intela dugi niz godina je morao doći kad-tad na naplatu.

 

Taman u pravom trenutku mi je drago što sam prvi put u 18 godina promijenio boju.

Bio sam pred novom arhitekturom, ali sam napravio apsolutni zaokret.

Batllelog: sudy_freak | Steam: sudy_freak | PUBG: slav_baba_yaga
14 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

 

E ovaj mi je zanimljiv video, analiza od prije 2 mjeseca.

Ako je tako kao što kažu u videu tek 2026. bi mogli sustići konkurenciju.

Bilo bi fora na nvidia izbaci neki CPU i napravi pomutnju na tržištu 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.7.2024 19:12 (El Coyote).
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 mjeseca
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Ivan(4) kaže...

Intel da izda taj microcode update (i da on zaista zaustavi rapidno propadanje procesora, a da ne spusti performanse za više od par posto u single coreu) 

 Ja ne vidim na koji nacin bi spustio performanse ako se frekvencija ne smanjuje, smanjuje se samo napon.... To kao da karikiram stavis CPU na 5GHz i odvrtis benchmarke na 1.25v i 1.3v, rezultat bi bio isti jer napon nema veze s performansama.

 

Čak stoviše ako pričamo o TVB automatici koja kroz algoritam povezan temperaturom boosta onda bi se smanjivanjem napona mogle čak i povecati performanse jer bi frekvencija duže vremena radila bez spustanja.

 

Naravno to je sve veliko ali, jer u tom micro code-u nebi smjela biti neka kvaka koja bi neke druge parametre poremetila 

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.7.2024 20:11 (Kec na desetku).
3 mjeseca
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Mno kaže...

Ok, ovo mi bas i nije jasno..

 

Znaci u primjer ispod se vide naponi na 14900K (izvor: Buildzoid) na serverskoj maticnoj ploci. Procesor je degradirao totalka, a naponi nisu nikad presli 1.539V na P jezgrama.

 

U Intelu kao rjesenje ogranicavaju max VCore na 1.55V.

 

WTF?

 Ovo moze jedino imati smisla ako ogranice vrijeme boostanja na jako kratak period u radu, koju sekundu i onda da se spusta u bunar frekvencija na toj jezgri i napon.

Time bi mogli rec da procesor i dalje nije izasao iz okvira specifikacija jer se taj boost desi (da ga ne stignes ni vidjet) a vjerojatno bi riješili problem degradacije jer napon od 1.55v koji bi dosao u jezgru na 2 sekunde nebi napravio problem, to je kao da rukom pređes brzo preko svijece.

3 godine
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ajde kakvo vracanje crvenima , AMD je vratio sve procesore nazad jer se 9900x topi u igrama na 80+°c na samo 100-tinjak wata  i to pod zracnim hladanjakom od 280w tdp
Što se tek desava u benčevima mora da su zaboravili staviti pastu ispod ionako im predebelog ihs-a!

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.7.2024 20:45 (Boris grozni).
Moj PC  
4 2 hvala 0
16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Kec na desetku kaže...

 Ja ne vidim na koji nacin bi spustio performanse ako se frekvencija ne smanjuje, smanjuje se samo napon.... To kao da karikiram stavis CPU na 5GHz i odvrtis benchmarke na 1.25v i 1.3v, rezultat bi bio isti jer napon nema veze s performansama.

 Slažem se sa tvojom logikom, no, ako sam dobro razumeo šta Igor's lab prenosi, postoji mali, ali merljivi pad performansi:

– Intel is validating a microcode update to limit VID requests above 1.55V as a potential future corrective action, targeted for production release in mid-August to NDA customers.
 Early testing by Intel on a small number of benchmarks indicates minimal performance impact due to this microcode change.
– While this microcode update addresses the elevated voltage aspect of this issue, further analysis is required to understand if this proposed mitigation addresses all scenarios.
– This microcode update, once validated and released, may not address existing systems in the field with instability symptoms.
– Systems which continue to exhibit symptoms associated with this issue should have the processor returned to Intel for RMA.
–Intel—

 

 

 

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
3 mjeseca
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

To je ta kvaka koju neznamo sta ce sve sa strane dirati, jer moze utjecati na razne aspekte funkcioniranja.

 

Ps.

 

Moze biti i ovaj iznad razlog sta sam pisao da skrate vrijeme boosta, znaci kraće vrijeme kojim ce boostat na max taktu, manje performanse na kraju testa...

 

Ali nekako ne vjerujem u tih 1.55v pa tolko sada skace napon, to je mozda neka greska u izjavi...

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.7.2024 21:11 (Kec na desetku).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Možda će (kao jednu od mera) da skrate teoretsku skalu do koje napon može da skače. Trenutno, toliki naponi se ne koriste, ali VID tabele podržavaju vrednosti do 1,72V. Možda je jedna od mera da se taj opseg smanji da ne bi ni u slučaju greške algoritma vrednost mogla da ide na preko 1,55.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Sa boljim ramom bih dobio još! Imam neki 3000 MHz cl 18. Kad sam vidio stock temperature sa tim malim tower single fan hladnjakom, rekoh idem ja to probat malo OC. Prvo sam sve jezgre stavio na 4.7GHz, ali to je ispalo suludo. Manual PBO je čudo na ovoj seriji procesora. Sve to na jeftinoj B450 ploči. Strava!

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
3 mjeseca
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Točno ono sta sam rekao, svi procesori koji su zahvaceni ce se zamijenit jer je fix nemoguc, a onda novi budu radili kako treba na novom BIOS-u. Znaci intel ce se financijski dugo sjecati ove generacije 

 

There is no fix for Intel’s crashing 13th and 14th Gen CPUs — any damage is permanent / Here are the answers we got from Intel.

 
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Kec na desetku kaže...

Točno ono sta sam rekao, svi procesori koji su zahvaceni ce se zamijenit jer je fix nemoguc, a onda novi budu radili kako treba na novom BIOS-u. Znaci intel ce se financijski dugo sjecati ove generacije 

 

There is no fix for Intel’s crashing 13th and 14th Gen CPUs — any damage is permanent / Here are the answers we got from Intel.

 Možda blesavo pitanje: Mogu li se degradirani procevi vratiti u prodaju po nekoj akcijskoj cijeni tipa 50 $?

Pretpostavljam da nisu svi jednako degradirali pa bi bilo teško pri prodaji navoditi njihove radne frekvencije (za svaki proc posebno).

Nisam ja ništa prčko.
11 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Nije mo to nikak jasno i da dobiju novi procesor. Jucer bas gledam video za onaj "intel default" fix i usporedba sa starim stock biosom na asusovoj ploci... 14900k na starom biosu boosta 5.7-5.8ghz (i throttla u CBu) dok na Intel default biosu radi na cca 5.1ghz, i uz to daje pun k losije performanse. Perfektan fix, kupis 13900k/s ili 14900k/s da bi ti na zadnjem fixanom biosu koji nece degradirat procesor radio slabije od 12900k... 

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Spiridon kaže...
Možda blesavo pitanje: Mogu li se degradirani procevi vratiti u prodaju po nekoj akcijskoj cijeni tipa 50 $? Pretpostavljam da nisu svi jednako degradirali pa bi bilo teško pri prodaji navoditi njihove radne frekvencije (za svaki proc posebno).

Nije pitanje blesavo ali mislim da bi bio blesav ići kupovati takvo nešto. Možda da ga okačiš na privjesak od ključeva ako bi koštao nekih razumnih 1€ . Ni intel nije kao što je nekad bio, eto ja sam se rješio mog Intel, ali on je za ove zadnje procove bio kralj (i7-7700K).

Taraba WoW
Poruka je uređivana zadnji put sub 27.7.2024 9:05 (Taraba).
15 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Da li bi korisnicima 13 i 14 gen Intelovih procesora pomoglo undervoltanje istih?Moj primjerak nije zahvaćen problemima koji se spominju ali svejedno undervoltan i stabilan je puno hladniji a daje jednake ako ne i bolje rezultate nego u stocku.

Nije neko rješenje ali bar pokušati.

Poruka je uređivana zadnji put sub 27.7.2024 9:27 (ghibli7).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Kec evo novi leak sad je 23% sporiji u multiju od i7 14700k ovaj novi ultra 7 265kf.

https://videocardz.com/newz/intel-core-ultra-7-265kf-arrow-lake-s-cpu-spotted-in-geekbench-with-5-5-ghz-boost

 
0 0 hvala 0
3 mjeseca
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
mislioc kaže...

Kec evo novi leak sad je 23% sporiji u multiju od i7 14700k ovaj novi ultra 7 265kf.

https://videocardz.com/newz/intel-core-ultra-7-265kf-arrow-lake-s-cpu-spotted-in-geekbench-with-5-5-ghz-boost

 Pa kazem ti da je ono kaj si stavio ranije fejk koji je jedino wccftech od svih kanala podjelio, oni jedini svaku glupost prenesu.

 

Nebude bilo kako sam rekao jer sam ja zeznuo oko HT doprinosa gdje sam racunao da donosi 40% a donosi oko 25% u stvari, a i to smo vec prosli na temi tako da bude tih 15% manje od mojih prvih prognoza ali i dalje dosta budu slabiji.

 

Bit ce testova gdje bude veca i gdje bude manja razlika, jasnije cemo znat kada izađe vise testova testirano pa se izvuce prosjek.

15 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Intel šta se čeka ajmo ključ u bravu!

DarthMarkus kaže... Normalno da radi fluidnio kad ti fali pol galaksije hehe
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Da ovaj izgleda kao da nije fejk sve se vidi. 

Edit: jbt ovo izgleda kao AMD Bulldozer, ili koji je bio govno ne znam.

Poruka je uređivana zadnji put sub 27.7.2024 11:48 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
3 mjeseca
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
mislioc kaže...

Da ovaj izgleda kao da nije fejk sve se vidi. 

Edit: jbt ovo izgleda kao AMD Bulldozer, ili koji je bio govno ne znam.

 Pa nije fejk kada je u službenoj Geekbench bazi validiran rezultat, ovo je vjerojatno intelovo interno testiranje jer leaker koji bi u ovo vrijeme imao dostupnu z890 ploču bi morao imati gadne veze, i uz to da ima primjerak procesora kod sebe doma debelo prije launcha...


16 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Meni je ovde single core debelo prenizak, i9-ke postižu preko 3000 poena, a tu imamo samo 2250.

 

Možda se radi o nekom ES-u, ili ranom testu matične ploče, sa ograničenim boostom ili nečim drugim.

 

 

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Ivan(4) kaže...

Meni je ovde single core debelo prenizak, i9-ke postižu preko 3000 poena, a tu imamo samo 2250.

 

Možda se radi o nekom ES-u, ili ranom testu matične ploče, sa ograničenim boostom ili nečim drugim.

 

 

 A možda se radi o geekbench 6 testu a ne 5, a mozda je neka urota, zavjera, mozda da pitaš keca na desetku?

Poruka je uređivana zadnji put sub 27.7.2024 12:52 (Boris grozni).
3 mjeseca
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Ivan(4) kaže...

Meni je ovde single core debelo prenizak, i9-ke postižu preko 3000 poena, a tu imamo samo 2250.

 

Možda se radi o nekom ES-u, ili ranom testu matične ploče, sa ograničenim boostom ili nečim drugim.

 Pa 14900KS boosta na 6.2GHz a ovaj i7 na 5.5GHz, druga stvar ovisi od testa do testa kako sta skalira, meni geekbench nije neko mjerilo jer dosta varira, recimo tamo je i AMD stavio da dobivaju 35% IPC-a sa zen5 na tablici.

16 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Zapravo, 5, a ne 6. Ok, testirano je u prethodnoj verziji benchmarka, što je malo anahrono, ali kako god. Možda nam neko uskoro okači i Super Pi rezultat na milion cifara.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put sub 27.7.2024 13:09 (Ivan(4)).
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 mjeseca
protjeran
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Kad lijeni developeri takvo nešto rade onda znas koliko je sati.

 

Game Devs Are Now Adding In-Game Warnings for Gamers Running Intel 13th & 14th Gen CPUs

 

 

 
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice