Intel Club (opća tema o procesorima) izdvojena tema

poruka: 13.727
|
čitano: 2.127.676
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
16 godina
online
Intel Club (opća tema o procesorima)

Dozvolite da vam predstavimo, novi najbolji Intel stock CPU hladnjak RH1.Ne taj plavušan ne dolazi uz i5 modele, ukratko kažu da nije bog zna kaj ili i dalje lošiji od AMD stock CPU hladnjaka.

 

https://twitter.com/VideoCardz/status/1473277963936350215

 

https://twitter.com/ansasans/status/1473312961657667585

 

Kak sam več napisal, plastični RM1 dolazi uz i5 12400/i5 12400F+držite fige da nije bučan kad stari model.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/intel-club-opca-tema-o-procesorima/202738.aspx?page=372&jumpto=6451452&sort=asc&view=flat

 

 

 

Intel opet baš i ne kontrolira situaciju, eto ista priča kao sa poznatim Rocket Lake primjerom.

 

Procesori službeno nisu niti lansirani, a eto več se prodaju u maloprodaji u Peru.Človek je klasično kupil i5 12400F, i sad s njim može radit kaj hoče jer to ne spada pod nikakve NDA čitabe.

 

https://videocardz.com/newz/intel-core-i5-12400f-with-new-stock-cooler-goes-on-sale-in-peru-two-weeks-prior-to-launch

 

https://www.xanxogaming.com/noticias/procesador-intel-core-i5-12400f-se-vende-en-el-peru-a-222-usd/

 

"The editors were not only able to find Core i5-12400F on sale, they actually bought one for review. A full test of the retail CPU should be expected in a matter of days. This situation very much reminds us of the German store selling Core i7-11700K nearly a month prior to launch."

 

Ali ok NDA za testiranje ionako više ništa ne znači, s obzirom da su Francuzi još u 11 mjesecu testirali QS primjerak.Peruanac bu testiral proc, pa eto kao i Francuzi na suho zahebal svu ostalu ekipu koja se mora držat NDA pravila.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.12.2021 19:10 (rambox).
Moj PC  
2 4 hvala 1
14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
forumaš kaže...
Zvuči užasno, neupotrebljivo. Kak radi na stock postavkama?

Jel to sarkazam ili? :) Na stocku je sve ok, ne znam za ovaj sleep problem jedino...

Ok je trenutno i OC, 5ghz P i 4ghz E jezgre, memorija XMP sa malo dotegnutim tajminzima, tako cu i ostavit za 24/7...

Ovo sa velikom razlikom u temperaturi jezgri je cini se rasprostranjeno...

14 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Malo se zajebavam 😆
14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
forumaš kaže...
Malo se zajebavam 😆

A cuj, na Threadripperu je u 3 godine bilo manje problema nego tu u 3 dana...

15 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ne znam kako ovo nisam vidio a objavljeno je prije 20 dana. Izvor: ovdje
MSI-eve ploče B660 za Alder Lake već od cijeni od $119

Evo ploče koji bi se navodno trebale pojaviti:
MAG B660 Tomahawk WiFi $259
MAG B660M Mortar WiFi $239
MAG B660M Mortar $219
MAG B660M Bazooka $199
PRO B660-A $209
PRO B660M-A- WiFi $209
PRO B660M-A $189
PRO B660M-G $139
PRO B660M-B $129
PRO B660M-E $119

 

Ne znam kakva je to priča ako bude AMD jeftiniji ili spustio cijene. Ne može pustiti cijene jer nema svojih FAB-ova, intel može srezati cijenu dokle želi ali neće, jer može zadržavati malo manju cijenu dok ujedno ima bolji produkt.

Sa druge strane ne kontam kolegu Flowmastera koji priča o prodaji. Ako meni CPU odgovara, zaboli me đon da je jedan jedini prodao ako se taj nalazi u mojoj konfiguraciji.

ZEN 4 ide na novi Socket tako da i sa te strane trenutna voda ide na Intelov mlin.

BTW: U međuvremenu Intelov (Rumor naravno) Roadmap do 17-te generacije, kao što sam i obećao:

 

Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Cijela lista i cijene prema izvoru ovdje:

 

CPU od 59.99 USD za sekretaricu, mamu, tatu i ljubavnicu. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Envy kaže...

Ne znam kako ovo nisam vidio a objavljeno je prije 20 dana. Izvor: ovdje
MSI-eve ploče B660 za Alder Lake već od cijeni od $119

Evo ploče koji bi se navodno trebale pojaviti:
MAG B660 Tomahawk WiFi $259
MAG B660M Mortar WiFi $239
MAG B660M Mortar $219
MAG B660M Bazooka $199
PRO B660-A $209
PRO B660M-A- WiFi $209
PRO B660M-A $189
PRO B660M-G $139
PRO B660M-B $129
PRO B660M-E $119

 

Ne znam kakva je to priča ako bude AMD jeftiniji ili spustio cijene. Ne može pustiti cijene jer nema svojih FAB-ova, intel može srezati cijenu dokle želi ali neće, jer može zadržavati malo manju cijenu dok ujedno ima bolji produkt.

Sa druge strane ne kontam kolegu Flowmastera koji priča o prodaji. Ako meni CPU odgovara, zaboli me đon da je jedan jedini prodao ako se taj nalazi u mojoj konfiguraciji.

ZEN 4 ide na novi Socket tako da i sa te strane trenutna voda ide na Intelov mlin.

BTW: U međuvremenu Intelov (Rumor naravno) Roadmap do 17-te generacije, kao što sam i obećao:

 

Slabo ti pratiš kaj ja pišem(usporedbe matičnih ploča), a vezano za MSI B660 jeftine matične+cijene zato sam i spomenul da če bit preskupo.

 

Ja znam za te cijene, a najeftiniji model od 120eura kad pretvoriš u kune to je 900kn+dodaj domači harač i eto te na minimalno 1000domačih kuna.

 

MSI PRO B660M-E, 120$,ta matična če izgledat kao ovo dole, ista serija gola kao od majke rođena bez ikakvog pasivnog hladnjaka.To če ti u Hrvatskoj koštat 1000kn, dakle DDR4 matična kao i AM4 konkurencija.

 

https://www.msi.com/Motherboard/B560M-PRO-E

 

Sad ti to usporedi sa vrlo poznatim i cjenjenim MSI Micro-ATX modelom za AM4 socket.Matična košta 800kn, ima WIFI/Bluetooth/Brzi gumb za bios nadogradnju i bez frke izgura i overkloking AMD 12/24 procesora.U testu je korištena verzija bez WIFI opcije, a sve ostalo je isto kao i na WIFI verziji.

 

https://www.protis.hr/products/details/maticna-ploca-msi-b550m-provdh-wifi--motherboard--micro-atx--socket-am4--amd-b550/158828

 

https://www.tomshardware.com/features/cheap-AMD-b550-motherboards-tested/5

 

"In the end, the MSI B550M Pro-VDH is the best of this bunch of these cheap micro ATX motherboards. It was able to handle our 95W 12c/24t CPU at stock speeds and while overclocked without throttling. It has four slots for RAM, dual M.2 sockets (one with a heatsink), and includes Wi-Fi. If you are looking to get into the latest Ryzen CPUs and platforms on the cheap, the MSI B550M Pro-VDH is the board of choice among these combatants"

 

Dođe mi muka, kad vidiš takvu potpuno golu ili običnu matičnu za 1000kn.Dakle čak su i kak ti jeftine B660 matične preskupe, to je smeče za 1000kn golo i oglodano do daske.To je sprdačina od B660 matične za 1000kn, ako je usporediš sa Gigabyte AM4 crvendačom za 500kn=nema se kaj prigovorit.

 

https://www.protis.hr/products/details/maticna-ploca-gigabyte-b450m-gaming/139522

 

Intel jeftine matične su krš, ali to je več odavno poznato da Intel 1700 socket matične neče bit jeftine.

 

Upučeni ljudi koji sami slažu kompove(i5 12400F), dobit če Herpes od takve gole žute MSI matične za 1000kn.

 

Na papiru i5 12400F, pa bit če jeftiniji tu negdje 600-700kn vs R5 5600X ako ne spuste cijenu.Ali kad kupac kupi i5 12400F, pa kad krene tražit dobru a ne preskupu micro-ATX matičnu=od živciranja dobit če Koronu.

 

Več vidim kak ljudi čupaju kosu, kako i neče čupat kad vidiš kak izgleda 1700 socket matična za 1000kn.As ti gospe, 1700 socket B660 matična istih tehnikalija kao zeleni MSI pa to če košta minimalno 1600kn=duplo od MSI B550 AM4 zelenjave za 800kn.

 

Za kraj ponavljam, baš me jako zanima kak če izgledat Intel 1700 socket B610 matična ploča za 500-600kn.

AMD,........is that Epyc or what?
16 godina
moderator
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Obožavatelju markera - jel' ti palamudiš o procesorima ili pločama? Zabolila me glava od čitanja, pa nisam siguran koja je tema posta, ali žale se oni koji su pročitali do kraja - da si skrenuo s teme...

...
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Mislim da ne pricate o istoj statistici. On spominje postotak prodanih, a ti globalni desktop udio(apsolutni). Ali nvm, ovo je suhoparno u biti.

Survivor - eye of the tiger
Moj PC  
4 0 hvala 1
11 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Kakav apsolutni udio? Tržišni udio je broj prodanih novih procesora u nekom razdoblju, ovaj podatak se konkretno odnosi na razdoblje od 6-9 mjeseca ove godine. Dakle intel je prodao 83%, a amd 17% svih novih procesora koji se se prodali u svijetu ta tri mjeseca.
U istom razdoblju lani amd je prodavao 20% od svih prodanih desktopnprocesora, a intel 80% i to su brojke koje je amd dostigao ovih par godina, za njih rekordne otkako postoje

EDIT
Sad sam skužio na što misliš. Ne, tržišni udio ne znači broj svih procesora koji su prodani tkoznakad, a još su u pogonu svugdje po svijetu. Tržišni udio znači broj prodanih novih procesora u nekom razdoblju, bilo to mjesečno, kvartalno ili godišnje, obično je kvartalno. Miša mu jarca, valjda treba znat osnovne pojmove kad se o nečem ide raspravljat
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.12.2021 9:13 (picajzla0707).
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
picajzla0707 kaže...
Kakav apsolutni udio? Tržišni udio je broj prodanih novih procesora u nekom razdoblju, ovaj podatak se konkretno odnosi na razdoblje od 6-9 mjeseca ove godine. Dakle intel je prodao 83%, a amd 17% svih novih procesora koji se se prodali u svijetu ta tri mjeseca.
U istom razdoblju lani amd je prodavao 20% od svih prodanih desktopnprocesora, a intel 80% i to su brojke koje je amd dostigao ovih par godina, za njih rekordne otkako postoje

EDIT
Sad sam skužio na što misliš. Ne, tržišni udio ne znači broj svih procesora koji su prodani tkoznakad, a još su u pogonu svugdje po svijetu. Tržišni udio znači broj prodanih novih procesora u nekom razdoblju, bilo to mjesečno, kvartalno ili godišnje, obično je kvartalno. Miša mu jarca, valjda treba znat osnovne pojmove kad se o nečem ide raspravljat

Brate :

Survivor - eye of the tiger
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.12.2021 9:35 (metallic).
11 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Kakvi test records?
Ajd molim izguglaj što znači pojam tržišni udio ili na engleskom market share.

Znači, ako je amd tržišni udio iznosio ove godine 20%, a intelov 80%, onda to znači da je od milijun novih procesora u ovoj godini amd proda 200.000, a intel 800.000
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)

Aj bog stari.

Survivor - eye of the tiger
11 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
metallic kaže...

Aj bog stari.

 Nemoj se ljutit, ali ne znaš osnove nečega o čemu ideš raspravljat. Ne pričamo o udjelu procesora čiji su se benčevi pojavili na netu ili ukupnom broju procesora koji su trenutno aktivni u računalima diljem svijeta ili broju procesora koje je prodala jedna trgovina.

Pričamo o tržišnom udjelu, dakle o broju novih procesora koji su prodani ove ili prošle godine, ili u pojedinom kvartalu

11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
picajzla0707 kaže...
metallic kaže...

Aj bog stari.

 Nemoj se ljutit, ali ne znaš osnove nečega o čemu ideš raspravljat. Ne pričamo o udjelu procesora čiji su se benčevi pojavili na netu ili ukupnom broju procesora koji su trenutno aktivni u računalima diljem svijeta ili broju procesora koje je prodala jedna trgovina.

Pričamo o tržišnom udjelu, dakle o broju novih procesora koji su prodani ove ili prošle godine, ili u pojedinom kvartalu

Ne ljutim se. Ne zelim raspravljat za Badnjak.

Nisam trebao ni postati jer me toliko nije briga.

Vidimo se drugokad.

 

Zz

Survivor - eye of the tiger
7 godina
neaktivan
offline
Intel Club (opća tema o procesorima)

Ako je netko kupio ili kupuje  ASUS Maximus Z690 Hero plocu, neka pogleda video prije paljenja kompa. 

 

Jedna lasta ne čini proljeće, a kamoli dvije.
Moj PC  
2 0 hvala 1
13 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
GdjeSuBikovi kaže...

Ako je netko kupio ili kupuje  ASUS Maximus Z690 Hero plocu, neka pogleda video prije paljenja kompa. 

Ukratko za one koji ne žele gledati video. Iznad RAM utora koji je skroz desno nalazi se kondenzator koji sam zaokružio na slici, ukoliko natpis na tome kondenzatoru stoji pravilno i moguće ga je pročitati te je plus crta desno, sve je u redu, ako natpis stoji naopako i plus crta je lijevo, odmah gasiti računalo i tražiti zamjenu ploče jer vidim po internetu da ima onih kojima su se ploče i zapalile jer ovaj kondenzator ima zamjenjene plus i minus polove te s vremenom daje sve veći i veći napon dijelu koji napaja RAM module, na kraju sve rezultira izgaranjem i kodom 53 - RAM nije detektiran.

Sada je pitanje kako zamjeniti ploču koja radi na temelju objašnjenja osobe koja vjerovatno ne znači ništa našim dobavljačima i servisima.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2021 8:47 (Valentin17).
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Evo ga moj. Hvala Bogu kod mene uredu.
13 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
_itsmoriarty kaže...
Evo ga moj. Hvala Bogu kod mene uredu.

Je.. kod tebe je nešto treće pak, na ovima koje sam ja gledao do sada piše 150....., kod tebe tekst stoji okomito na RAM utor,

ove koje sam ja do sada vidio imaju paralelan tekst, samo ako se može čitati kako treba je u redu, ako stoji naopako, ne valja.

Ali u krajnjem slučaju plus crta je desno tako da si ti u redu.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2021 8:37 (Valentin17).
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Valentin17 kaže...
_itsmoriarty kaže...
Evo ga moj. Hvala Bogu kod mene uredu.

Je.. kod tebe je nešto treće pak, na ovima koje sam ja gledao do sada piše 150....., kod tebe tekst stoji okomito na RAM utor,

ove koje sam ja do sada vidio imaju paralelan tekst, samo ako se može čitati kako treba je u redu, ako stoji naopako, ne valja.

Ali u krajnjem slučaju plus crta je desno tako da si ti u redu.

 zar nije rekao Jayz Twocents u videu da ako je ova debela linija s desne strane da je sve ok?

 

znači da onda stoji kak treba. A tekst je drugačiji kod mene. Ne znam zašto. 

13 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
_itsmoriarty kaže...

 zar nije rekao Jayz Twocents u videu da ako je ova debela linija s desne strane da je sve ok?

Pročitaj moju zadnju rečenicu.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
_itsmoriarty kaže...
Valentin17 kaže...
_itsmoriarty kaže...
Evo ga moj. Hvala Bogu kod mene uredu.

Je.. kod tebe je nešto treće pak, na ovima koje sam ja gledao do sada piše 150....., kod tebe tekst stoji okomito na RAM utor,

ove koje sam ja do sada vidio imaju paralelan tekst, samo ako se može čitati kako treba je u redu, ako stoji naopako, ne valja.

Ali u krajnjem slučaju plus crta je desno tako da si ti u redu.

 zar nije rekao Jayz Twocents u videu da ako je ova debela linija s desne strane da je sve ok?

 

znači da onda stoji kak treba. A tekst je drugačiji kod mene. Ne znam zašto. 

Jesi uspio upogonit ram na XMP postavkama?

16 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Valentin17 kaže...
GdjeSuBikovi kaže...

Ako je netko kupio ili kupuje  ASUS Maximus Z690 Hero plocu, neka pogleda video prije paljenja kompa. 

Ukratko za one koji ne žele gledati video. Iznad RAM utora koji je skroz desno nalazi se kondenzator koji sam zaokružio na slici, ukoliko natpis na tome kondenzatoru stoji pravilno i moguće ga je pročitati te je plus crta desno, sve je u redu, ako natpis stoji naopako i plus crta je lijevo, odmah gasiti računalo i tražiti zamjenu ploče jer vidim po internetu da ima onih kojima su se ploče i zapalile jer ovaj kondenzator ima zamjenjene plus i minus polove te s vremenom daje sve veći i veći napon dijelu koji napaja RAM module, na kraju sve rezultira izgaranjem i kodom 53 - RAM nije detektiran.

Sada je pitanje kako zamjeniti ploču koja radi na temelju objašnjenja osobe koja vjerovatno ne znači ništa našim dobavljačima i servisima.

 Vidio na redditu taj zajeb...

 

Ništa ne preostaje nego poslikati ploču, kontaktirati  i provjeriti sa ASUSom i sa odgovorom (o zamjeni ploče) u trgovinu, ukoliko ne žele kontaktirati ASUS da oni šalju novu ploču.

 

Ne vidim drugi način. 

 

Dobro kaže picajzla, on preporučuje samo ASUS ploče, dok su mu ostale sranje, mada i ASUS zna napraviti sranje veće. 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
11 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
GdjeSuBikovi kaže...

Ako je netko kupio ili kupuje  ASUS Maximus Z690 Hero plocu, neka pogleda video prije paljenja kompa. 

 

Kakav fus za tu cijenu. Bolesno.

Survivor - eye of the tiger
15 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Kako kazu prvi macici se bacaju u vodu.. zato sam ja uvek oprezan s kupnjom tek frisko predstavljanih proizvoda, bio to hardware, mob, auto.. strpit se mogu neko vrijeme dok se ne popeglaju djecije bolesti a ima ih svaki proizvod.
Da, pomalo neodgovorno da ploca tog kalibra ne prolazi strože kontrole kvalitete i sve moguce testove prije isporuke.
6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
ansha kaže...
_itsmoriarty kaže...
Valentin17 kaže...
_itsmoriarty kaže...
Evo ga moj. Hvala Bogu kod mene uredu.

Je.. kod tebe je nešto treće pak, na ovima koje sam ja gledao do sada piše 150....., kod tebe tekst stoji okomito na RAM utor,

ove koje sam ja do sada vidio imaju paralelan tekst, samo ako se može čitati kako treba je u redu, ako stoji naopako, ne valja.

Ali u krajnjem slučaju plus crta je desno tako da si ti u redu.

 zar nije rekao Jayz Twocents u videu da ako je ova debela linija s desne strane da je sve ok?

 

znači da onda stoji kak treba. A tekst je drugačiji kod mene. Ne znam zašto. 

Jesi uspio upogonit ram na XMP postavkama?

 Pozz kolega, nisam uspio. Jednostavno ne radi na XMP-u. 

 

sačekati ću još koji BIOS update pa ćemo vidjeti. 

6 godina
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
Valentin17 kaže...
_itsmoriarty kaže...

 zar nije rekao Jayz Twocents u videu da ako je ova debela linija s desne strane da je sve ok?

Pročitaj moju zadnju rečenicu.

 Pardon, nisam skožio tu rečenicu. Čitao sam brzinaki. Na poslu sam. :D

13 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
_itsmoriarty kaže...

 Pozz kolega, nisam uspio. Jednostavno ne radi na XMP-u. 

 sačekati ću još koji BIOS update pa ćemo vidjeti. 

Moooore power.  

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
14 godina
protjeran
offline
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
_itsmoriarty kaže...
ansha kaže...
_itsmoriarty kaže...
Valentin17 kaže...
_itsmoriarty kaže...
Evo ga moj. Hvala Bogu kod mene uredu.

Je.. kod tebe je nešto treće pak, na ovima koje sam ja gledao do sada piše 150....., kod tebe tekst stoji okomito na RAM utor,

ove koje sam ja do sada vidio imaju paralelan tekst, samo ako se može čitati kako treba je u redu, ako stoji naopako, ne valja.

Ali u krajnjem slučaju plus crta je desno tako da si ti u redu.

 zar nije rekao Jayz Twocents u videu da ako je ova debela linija s desne strane da je sve ok?

 

znači da onda stoji kak treba. A tekst je drugačiji kod mene. Ne znam zašto. 

Jesi uspio upogonit ram na XMP postavkama?

 Pozz kolega, nisam uspio. Jednostavno ne radi na XMP-u. 

 

sačekati ću još koji BIOS update pa ćemo vidjeti. 

Zeznuo si sa 4 dimm-a, najvise na qvl listi sa 4 dimm-a je 4400, zaboravi na xmp postavke, izvadi 2 komada pa ce ici to i preko 5200. Sta ce ti uopce 64GB? 

 

Ovako si skupo platio ram a imas performanse low-end ddr4 memorije...

13 godina
online
Re: Intel Club (opća tema o procesorima)
ansha kaže...

Ljepše izgleda sa sva četiri utora popunjena, a koliko vidim kolega drži do izgleda.

Radi sporije, ali je pritom lijepo.

No Fear. No Excuses. No Limits. :D
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.12.2021 12:54 (Valentin17).
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Intel i5 Club
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice