(hitno) Pomoć pri odabiru procesora

poruka: 69
|
čitano: 9.275
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
(hitna) Pomoć pri odabiru processora

Jutro!

Mogao bih cijeli dan istraživati pa kupiti, ali nažalost nemam vremena, pa pitam Vas.

Trenutno imam Xeon X3470. Već duže vremena planiram neki upgrade, a sada klinci žele igrati Horizon Zero Down - neće da može.

Trenutna grafička je 1050TI, 12GB ram.. 

Odlučio sam promijeniti procesor (i matičnu, naravno). Listajući samo trgovinu, nisam u sutanju odabrati između:

Ryzen 5 2600 3400/3900

i5 9400F 2900/4100

i3 10300 3700/4400

Ryzen 5 3400G 3700/4200

i3 8350k 4000

Budući da je situacija "sad ili nikad", listam samo HG spot, s dostupno u VK. Nisam zagrijan za OC. Hladnjak ne mora imati.

Please advise.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: (hitna) Pomoć pri odabiru processora
TomyCroSound kaže...

..a sada klinci žele igrati Horizon Zero Down - neće da može.

Trenutna grafička je 1050TI, 12GB ram.. 

Odlučio sam promijeniti procesor (i matičnu, naravno). Listajući samo trgovinu, nisam u sutanju odabrati između:

..

-zapravo, može, zadovoljava min.requirementse, prosjek.. tj razlika između tvoje 1050ti i 1060-preporučene je vrlo mala, recimo +10% snage.

-promjenom cpu-mbo morat ćeš i ram tj isplativost ili ograničenje na izbor ddr3-4..

-performanse u igrama 90% ovise o gpu, ako nije dovoljno jaka tad ni novi cpu-ostatak neće pomoći (do 5-10%)..

-tvoj xeon je 4c/8h dovoljan, rama možeš dodati do 16 ili 32.. tj što god da uzmeš novo-jače vrlo malo će se zapravo promijeniti.

-veći skok je jača gpu, npr klase 1660-iznad, tj za zahtijevan gaming a tad trebaš i napajanje + mbo ne iz klase jeftikaner ako želiš stabilnost itd.

-ako imaš običan (mehanički) hdd tad osjetni skok dobiješ prelaskom na ssd mada nema veze sa snagom sve brže odradi (jer je sve na disku dok je u ramu samo ono što trenutno koristiš).

-ako ideš na novu mbo tad možeš osim ide-sata-ssd birati i m2, sata-nvme.. i logično je u startu uzeti barem 16gb rama, dok je za jači gaming recimo u rasponu 1660-2070 ovisno koliko možeš ulupati novca i što sve u gamingu želiš, npr nije isto samo igrati ili snimati stream tad ti uz iste postavke treba jača rtx-ica da bi jednako glatko išlo streamanje itd.

-pošto imaš stari xeon, to znači i stara mbo-chipset-bios.. tj ako kupiš neku novu gpu provjeri prvo requiremetse, koji pciex (verziju) traži, radi li na starijem + možda potreban novi bios-update + sigurno potrebno novo-jače napajanje jer jače=troši više struje (sama gpu više od ostatka računala zajedno). + kad kreneš u takvu kupnju tad od ponuđenog ne biraš jeftikaner napajanje nego ipak neko kvalitetnije tj kad već plaćaš tad ne smiješ štediti na pogrešnom mjestu 100kn jer može nastati problem-šteta od par tisuća kn.. itd itd.

 

+ mora imati hladnjak, to što nećeš OC samo znači da ne mora biti neka zvjer ili tekući dušik..

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.11.2020 10:49 (ihush).
15 godina
offline
(hitno) Pomoć pri odabiru procesora

Ako mjenjaš platformu, morat ćeš uzeti combo CPU+matična ploča + RAM a i 1050ti je relativno slabašna za nove igre.

Ovisno koliko novca možeš potrošiti uputi se u ove dvije teme i zatraži da ti naprave najbolji combo za lovu.

Dobit ćeš najbrži odgovor.

 

Do 3000 Kuna

https://forum.bug.hr/forum/topic/slaganje-pc-konfiguracija/sklapanje-pc-konfiguracija-do-3000-kn/170219.aspx?page=331

 

Od 3000-5000 Kuna

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/slaganje-pc-konfiguracija/sklapanje-pc-konfiguracija-3000-do-5000-kn/170220.aspx?page=699

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: (hitno) Pomoć pri odabiru procesora
Kupis polovne AM4 dijelove, B350 ploca i Ryzen 1600/1700 idu za sicu, 8GB RAM-a i to je to.

Za klince super, mogu igrat sve, a grafiku im nadogradis kad trenutna izdahne.
Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
offline
(hitno) Pomoć pri odabiru procesora

Ryzen 5 2600 3400/3900   solidan cpu ali imas i  jeftinijih kao r5 1600   

i5 9400F 2900/4100           Neisplativ cpu , dat ces za njega 1000kn sigurno a za 200-300kn vise imas puno bolji i5 10400F.   

i3 10300 3700/4400       Prije bi ti preporucio i3 10100 koji je par stotina kuna jeftiniji

Ryzen 5 3400G 3700/4200       Moze proci ali ima i boljih u toj cijeni.

i3 8350k 4000    star cpu apsolutno NE.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: (hitna) Pomoć pri odabiru processora
TomyCroSound kaže...

 

Budući da je situacija "sad ili nikad", listam samo HG spot, s dostupno u VK. Nisam zagrijan za OC. Hladnjak ne mora imati.

Please advise.

 ono što sad imaš je sasvim dovoljno za bilo što i ne valja tražiti kruha preko pogače. dobar je cpu, dovoljno ram-a, grafička je ok ... klincima je i slabije od toga dovoljno za igranje. ne teli se bespotrebno, da ne upadneš u klopku. savjet za situaciju: "nikad". kad bude para i vremena, zidaj iznova sve, odvojeno. polako, promišljeno i oprezno. ima vremena. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
12 godina
offline
Re: (hitno) Pomoć pri odabiru procesora
Imaš Ryzen 3600 1580kn u Vinkovcima i dvije ploče b450 za oko 850kn. Jedna Aorus elite, a druga Asus Tuf.
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
(hitno) Pomoć pri odabiru procesora

Ah... nema vremena.

Da ne odgovaram svakom posebno, znam da je 1050TI na granici,al može progutat,

dok se Xeon c3470(mislim) bori. Ssd imam, a trenutna maticna mislim da ne podrzava dovoljan protok.. 

Razmatrao sam PS 5, no mnogo puta bih "nabavio" igru za PC, igra se tjedan dana pa zaboravi.. tako da sam odustao od PS. (torrent rules)

ugl, naručio slijedeće, s dostavom nesto manje od 2100kn.

ProcesorAMD Ryzen 5 2600

Memorija Kingston 16 GB Kit(2x 8GB) 3200MHz, DDR4 HX Fury, CL16, HX432C16FB3K2/16

Maticna ploca Asrock B450M PR04-F

nadam se da me nece ukajlat windows kad upalim pc nakon izmjene komponenti.. 

 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
(hitno) Pomoć pri odabiru procesora

Sanse su ti 50/50 da ce ti OS raditi - jer mijenjas cijelu platformu.

 

Napravi backup i image, za svaki slucaj.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: (hitno) Pomoć pri odabiru procesora
Čitatelj kaže...

Sanse su ti 50/50 da ce ti OS raditi - jer mijenjas cijelu platformu.

 

Napravi backup i image, za svaki slucaj.

 -image.. smisao je? tj ako mijenja mbo i ako neće moći upaliti win, što će tad s imageom, gdje će ga restorati .. na staru mbo? :) besmislica.

 

-nije problem win, win to može, problem je licenca-zaštita, 90% da će proći ali i mogućnost killswitcha koji može ubiti boot i ms ne pomaže u tom slučaju jer tako štiti svoj interes.

-juzer treba probati, ako radi... ako ne radi uvjek može (mora) clean install koji je i poželjan. Ako ga brine licenca, tad ga ne brine image, dok je backup (podataka) nešto treće i treba ga imati neovisno o ovoj promjeni, tj ovisi o važnosti podataka i potrebi korisnika.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
protjeran
offline
(hitno) Pomoć pri odabiru procesora

Naprimjer sa Acronisom mozes napraviti "universal-restore" iz Imagea,

dakle da makne sve osim Microsoft generickih drivera - nije idealno, al OS bar radi,

i mozes tada dici odgovarajuce drivere.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: (hitno) Pomoć pri odabiru procesora
Čitatelj kaže...

Naprimjer sa Acronisom mozes napraviti "universal-restore" iz Imagea,

dakle da makne sve osim Microsoft generickih drivera - nije idealno, al OS bar radi,

i mozes tada dici odgovarajuce drivere.

 -tad se ovisi o alatu (soft) + nepotrebno, tj može i sam win, sysprep-oobe, tj to nije stvar za početnike dok napredni znaju.

(ni jedan 'legalni alat' neće umanžati licence-win-ostalo samo tako.. tj problem nije win-os-hw nego zaštita koja upravo zato i postoji..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
protjeran
offline
(hitno) Pomoć pri odabiru procesora

S obzirom da ima konfiguraciju sa serverskimn procesorom, ne vjerujem da posjeduje ni licencu za serverski OS, a ni kucni OS.

 

Moze i sysprepat, al kod sysprepa driveri ostaju, mijenja se SID, ponovna aktivacija je potrebna, a i software koji

je podesen da radi sa instrukcijama koje zahvacaju razne servise, moze a i ne mora raditi.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: (hitno) Pomoć pri odabiru procesora
Čitatelj kaže...

S obzirom da ima konfiguraciju sa serverskimn procesorom, ne vjerujem da posjeduje ni licencu za serverski OS, a ni kucni OS.

 

Moze i sysprepat, al kod sysprepa driveri ostaju, mijenja se SID, ponovna aktivacija je potrebna, a i software koji

je podesen da radi sa instrukcijama koje zahvacaju razne servise, moze a i ne mora raditi.

 👍🏽 pogodak.

Nece aktivacija biti problem ako upadnem u windowse.. 

Nije muka ni windowse instalirat ponovo, problem su videoigre na drugom disku.. 

Eh da sam znao, razmislio bih dvaput!

Javim sutra ako ne skočim s balkona 🤣🤣🤣

10 godina
offline
Re: (hitno) Pomoć pri odabiru procesora
TomyCroSound kaže...
Čitatelj kaže...

S obzirom da ima konfiguraciju sa serverskimn procesorom, ne vjerujem da posjeduje ni licencu za serverski OS, a ni kucni OS.

 

Moze i sysprepat, al kod sysprepa driveri ostaju, mijenja se SID, ponovna aktivacija je potrebna, a i software koji

je podesen da radi sa instrukcijama koje zahvacaju razne servise, moze a i ne mora raditi.

 👍🏽 pogodak.

Nece aktivacija biti problem ako upadnem u windowse.. 

Nije muka ni windowse instalirat ponovo, problem su videoigre na drugom disku.. 

Eh da sam znao, razmislio bih dvaput!

Javim sutra ako ne skočim s balkona 🤣🤣🤣

 Kakve veze imaju igre na drugom disku ? Ako vec budes radio fresh windowse, onda samo formatiraj C disk na kojem ti je windows, igre ti mogu ostat ako su na drugom disku, samo trebas za svaku igru posebno stisnut download (tipa prek steama ili bilo cega drugoga) da ti on detektira to.

11 godina
offline
Re: (hitno) Pomoć pri odabiru procesora
Ma joj, složi novu konfu, spoji stari ssd i pali. Vrlo vjerojatno da će se windoze podići i nakon kratke prilagodbe radit će s novim hw bez problema.
Jedino bi bilo dobro prije regati se na microsoft da kasnije s njihovim accountom aktiviraš windoze jer će s novom matilnom postat neaktivni.
Napravio sam to sve skupa nekoliko puta bez ikakvih problema, zadnji put na dječjem kompu sa starijeg intela na tad novi rajzen 2400g i b450 ploču. Sve fercera bez problema
6 godina
offline
(hitno) Pomoć pri odabiru procesora

Isprike autoru na prikrpavanje na njegov post, ali imam sličnu dilemu. Spremam se za CP2077 i trenutno imam Ryzen 5 1600 što je loše i napravio bih upgrade na bolji procesor. Matična je GIGABYTE GA-AX370 Gaming K3, vidim da je u Protisu akcija Ryzen 5 5600X za 2880kn (umjesto 3349kn), može li taj proc na moju matičnu? Ili ima nešto bolje za iste novce?

 

Tnx

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: (hitno) Pomoć pri odabiru procesora

Koju graficku i koji RAM imas ?

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.11.2020 15:46 (MGloc).
6 godina
offline
Re: (hitno) Pomoć pri odabiru procesora
MGloc kaže...

Koju graficku imas ?

 gigabyte gtx 1080 8gb. Mislim da će moć na medium vrtit, čim proc bolji nabavim.

 

*RAM je G.SKILL Ripjaws 4 Series 16GB (2x8GB) DDR4 2800 MHz

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.11.2020 15:49 (zlaya987).
11 godina
offline
Re: (hitno) Pomoć pri odabiru procesora

azuriraj BIOS, uzmi r5 3600 i vozi... koju grafu imas? I na kojoj rezoluciji igras?

10 godina
offline
Re: (hitno) Pomoć pri odabiru procesora
zlaya987 kaže...

Isprike autoru na prikrpavanje na njegov post, ali imam sličnu dilemu. Spremam se za CP2077 i trenutno imam Ryzen 5 1600 što je loše i napravio bih upgrade na bolji procesor. Matična je GIGABYTE GA-AX370 Gaming K3, vidim da je u Protisu akcija Ryzen 5 5600X za 2880kn (umjesto 3349kn), može li taj proc na moju matičnu? Ili ima nešto bolje za iste novce?

 

Tnx

 To nije akcija, to na napuhavanje cijena dok ih ima malo kod nas, na day 1 si ga mogao kupit za 2430kn. A i jos trenutno ga nemres stavit na tu plocu, jer jos nije izasao beta/modded bios za X370 plocu, a po nagadjanjima trebalo bi izac negdje iza prvog mjeseca 2021.

12 godina
offline
Re: (hitno) Pomoć pri odabiru procesora
Nemaš potrebe mijenjat taj procesor dobar je on čak ga i danas stavljaju u nove konfiguracije.
 
1 0 hvala 1
6 godina
offline
Re: (hitno) Pomoć pri odabiru procesora
ibme74 kaže...

azuriraj BIOS, uzmi r5 3600 i vozi... koju grafu imas? I na kojoj rezoluciji igras?

 Tnx, igrat ću na 2560x1440 ako ne nabavim 4k monitor u međuvremenu (držim fige za 10.12., ali nikad ne znaš haha)

11 godina
offline
Re: (hitno) Pomoć pri odabiru procesora

pa onda nemas potrebe ni dirati cpu ako ides na vece rezolucije, rađe si nabavi jaču grafu ako budžet dozvoljava

14 godina
offline
Re: (hitno) Pomoć pri odabiru procesora
Pa neznam nije baš future proof ima spore jezgre a CBP će baš biti zahtjevan, ja na tvom mjestu bi ipak išao na 5600x bez puno razmišljanja. Ako je u pitanju 1080p, već veće nema potrebe moze izdrzat još 3-4 god.
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.11.2020 15:57 (dreadmoore).
Moj PC  
1 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: (hitno) Pomoć pri odabiru procesora
Ali mora i ploču mijenjat.
 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: (hitno) Pomoć pri odabiru procesora
mislioc kaže...
Nemaš potrebe mijenjat taj procesor dobar je on čak ga i danas stavljaju u nove konfiguracije.

 Na TW3 sam primjetio da malo šteka, ko da mi je proc bottleneck, bar dok se ne zalaufa nakon par min igra. Pa sam zato mislio mijenjat proc. Vidit ću onda ako bude na BF neki ekstra popust uzmem novi, a ako ne, nakon kaj izađe CP2077, ako bude štekalo, uzimam ovaj r5 3600 kojeg je kolega preporučio i deri... XD

12 godina
offline
Re: (hitno) Pomoć pri odabiru procesora
Hahaahh
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
(hitno) Pomoć pri odabiru procesora

Sacekaj do nagodinu ako Asrock ne izbaci beta Bios uzmi novo i dobro.

edit:Ja mislio da inteli 4/4 samo stekaju.

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.11.2020 15:58 (MGloc).
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: (hitno) Pomoć pri odabiru procesora
zlaya987 kaže...
mislioc kaže...
Nemaš potrebe mijenjat taj procesor dobar je on čak ga i danas stavljaju u nove konfiguracije.

 Na TW3 sam primjetio da malo šteka, ko da mi je proc bottleneck, bar dok se ne zalaufa nakon par min igra. Pa sam zato mislio mijenjat proc. Vidit ću onda ako bude na BF neki ekstra popust uzmem novi, a ako ne, nakon kaj izađe CP2077, ako bude štekalo, uzimam ovaj r5 3600 kojeg je kolega preporučio i deri... XD

 Jesam ja to dobro pročitao da već počelo da šteka ako se to događa mjenjaj odmah.Znači pali na guranje nešto se jako čudno događa u ryzen sustavu. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.11.2020 16:02 (dreadmoore).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice