AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.057.468
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
cvaja997 kaže...

 U stvari, eco mod ili što već Friday ima upaljeno daje 80% iz čipa uz vrlo nisku potrošnju i temperature.

 

Multicore performanse se smanje za cca 10%, singlecore ostaje isti... Dakle osim ako renderiras - apsolutno nikada ne moras gasiti eco mod

Freak Show Inc.
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nemoj bit pasivno-agresivan u nedostatku boljih argumenata. Ako je topliji, meni to nije problem dokle god je sve u specifikaciji proizvođača. Svaku recenziju koju sam gledao, gdje se taj consumer CPU koristio, nije bilo problema sa throttlanjem i nemogućnosti hlađenja. Fizikalno je prirodno da će bit topliji od 5900X. Jedina mana koja meni smeta kod 5800X je cijena. 5900X je overkill, ali ne zaostaje niti u jednoj situaciji sa 8-jezgrašem, a nudi više resursa. Kopa me opcija isključenja lošijeg CCDa kod 5900X te ručnog kloka samo 6 jezgri i to upregnut u određenim testovima. Nisam naišao dosada da je to itko radio.

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ti meni o pasivno-agresivnom? Daj pogledaj svoj post. Ne znam jel gore ovo da problema nema, pa zatim problem se rješava skidanjem perfomansi ili ovo - kupi si intela ak ti ne paše.
Ajmo se zadržat na temi. Sad sam pogledao more's law video, predviđa 50% perf/wat poboljšanje, onaj veći tdp se tiče mogućnosti socketa koji ide sa 120 na 170w, vjerojatno radi mogućih 24core procesora. Znači krivo sam povezao da će procesori imat veći tdp, isprika zbog toga. Samim time 8-16 core procovi bi mogli imati čak i niži tdp od dosadašnjih, što smanjuje pitanje zagrijavanja na 5nm i eventualno ga odgađa do 3nm
7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Napokon X570 ploca koja nije ASUS i GIGABYTE od 500-900€,

odnosno GIGABYTE X570 AORUS XTREME (800€+) i ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO (500€+).

 

O cemu se radi? O ploci koja nema prdljivi ventilator na chipsetu.

 

X570S PG RIPTIDE

https://geizhals.at/asrock-x570s-pg-riptide-a2536012.html

https://www.asrock.com/mb/AMD/X570S%20PG%20Riptide/index.asp

 

 

Spada u neki srednji segment, predvidjena cijena od 200 do 300€.

 

Puno al sasvim OK za flagship chipset na ploci koja nema jeftini prdljivi ventic koji ce krepat kroz par godina.

 

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
0 1 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kako nitko ne kuži da je taj self-destruct vent zapravo feature koji se sam aktivira nakon nekog vremena.

 

btw. sad ozbiljno, zna li se koji su lezajevi po tim ventovima, vecina tih "novih" su tihi i nepoderivi..?

Survivor - eye of the tiger
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ja sam bas osjetljiv na buku iz kucista i nikada nisam imao primjedbu na rad tog ventilatora. Odakle to "prdljiv" i takve gluposti?

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Grijesi iz prošlosti ddr2 platformi, kada su valjda bili neki usrani rifle bearing no name ventovi. Roštavci su nazivali

Survivor - eye of the tiger
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
metallic kaže...

Grijesi iz prošlosti ddr2 platformi, kada su valjda bili neki usrani rifle bearing no name ventovi. Roštavci su nazivali

 

Aha, ja sam mislio da je to nesto aktualno. Cesto provjeravam kakva je situacija u kucistu i bas se ne mogu pozaliti na buku

Freak Show Inc.
12 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Čitatelj kaže...

Bolje da mi prdne taj mali ventic na nekoj drugoj ploci, nego cijela ploca kao sto je to obicno u slucaju Asrocka...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ako je nekome dosadno, eto nek zaviri na današnju AMD Computex prezentaciju.

 

 

Dodatak, kaj se tiče procesora najbitnija je nova tehnologija 3D V-CACHE chiplet kombinacija.Kolko ja vidim, to je bilo pravo iznenađenje i fini pokazatelj šta AMD priprema u budučnosti.Gdje dolazi zeleno hm, možda čak i na koji noviji Zen3+ CPU u AM4 socket.

 

https://twitter.com/i/web/status/1399671731112091649

 

https://twitter.com/Underfox3/status/1399579473675231232

 

 

Dolnja fotka ili usporedba, zeleno samo po sebi procječno donosi 15% gejming performanse.Tu se fiksno na 4ghz uspoređuje 12 Core Zen3/R9 5900X sa testnim 12 Core Zen3 procesorom+3D V-CACHE.

 

 

 

Dok Intel spava i vrti prstima, eto AMD fino pokazuje batinu sa kojom če udarit Intel.

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.6.2021 15:43 (rambox).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Potvrda informacije iz ranijeg posta, novije verzije Zen3 ili Zen3+ procesora koristit če 3D V-Cache. 

 

Procesori stižu pod kraj ove godine, ili možda ipak vjerojatnije u Q1 2022.Navedene procove očekujemo u starom AM4 socketu, ali nakon toga i kao jeftinija 7nm CPU opcija u novom AM5 socketu.

 

https://twitter.com/i/web/status/1399770424658087941

 

 

Treba imat u vidu Zen 4 ide na TSMC 5nm, a to če bit sve samo ne jeftin proizvod.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put uto 1.6.2021 21:02 (rambox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...

Treba imat u vidu Zen 4 ide na TSMC 5nm, a to če bit sve samo ne jeftin proizvod.

 

Ali buduci da je AMD u pitanju onda ce imati smisla dati 50% novca vise za 10% performansi vise, ne?

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...

* * *

Treba imat u vidu Zen 4 ide na TSMC 5nm, a to če bit sve samo ne jeftin proizvod.

Možda griješim ali mislim da je Apple zakupio kompletan proizvodni 5nm TSMC-ov kapacitet.

A nikako da skužiš zašto neće biti jeftin. Već 3 (slovima: tri) godine ti govorim da Intel može da snižava cijene sve do same cijene proizvodnje iz TSMC-ova pogona. Plus sada imaš soluciju da se TSMC okreće automobilskoj industriji. Zbog toga je skup, a ne zbog nekog tvoj 3D V-Cache i svemirskog 5nm (koji ništa nije bolji od Intelovog 10nm) proizvodnog procesa.

Da, baš iz tog razloga će biti skup, ne iz onog gore, ne iz onog dole, ili onog lijevo ili onog desno.. da da, baš iz tog razloga.

I te AMD-ove prezentaicje su zanimljive kao Bilijar kada slučajno zalutaš na Eurosport ako još ima nekoga ovdje da šalta po kanalima.

15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

..bar je nešto o cpu (ne o cooleru..) :)

 

+ btw, izgleda da je amd napokon skužio u čemu je 'tajna'.. u kešu, ne u (besmislenom) trošenju tranzistora na jezgre koje tad nemaju dovoljno za iskoristivost. Da, auto treba jak motor ako želi biti brz, ali mora imati i gume, cestu, gorivo + da bi imao smisla i mjesto za teret-putnike, eto to je keš, kao što je i ram za ostatak-os-app, tj ako nema dovoljno tad nema performanse.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Envy kaže...

Možda griješim ali mislim da je Apple zakupio kompletan proizvodni 5nm TSMC-ov kapacitet.

Ne možda nego debelo, a dalje eto dobio si ranije sve informacije pa to dalje prožvači kak god znaš.AMD je več odavno zakupio dosta TSMC 5nm kapaciteta.

 

https://appleinsider.com/articles/20/12/22/apple-takes-tsmcs-whole-3nm-production-capacity-for-mac-iphone-ipad

 

O cijenama se nema kaj raspravljat, osim da je Intel na papiru oko osam puta veči od AMD-a.Intelu prihodi sve više padaju, a kod AMD-a prihodi i tržište sve više rastu.Dalje sam shvati kaj to ubuduče znači za poslovanje Intela. 

 

Intel, sve manje i manje love za održavanje vrlo velike i skupe firme

 

AMD, sve više i više love za održavanje neusporedivo manje firme

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.6.2021 0:07 (rambox).
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Švabe su spustile R5 5600X ispod 300eura, i još uz to nude besplatnu dostavu.

 

https://www.mindfactory.de/product_info.php/AMD-Ryzen-5-5600X-6x-3-70GHz-So-AM4-BOX_1380726.html

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pa od 25.5. je bio ispod 300€, tocnije 298,91, al ide sve vise dolje - ocito da je navala potraznje smanjena, ili je kolicina proizvedenih povecan da zadovolji trziste.

Meni ne znaci nista jer mi ploca ne podrzava, al kada bih mogao, onda bi gledao da dobijem 8 jezgri opet, jer sam 13.2.2020. svoj 2700 platio 171,25€,

a sada je taj isti skuplji za 20€, a 3700 je tocno 100€ skuplji, dakle 270€ - a toliko brzi od 2700 nije, a za virtualke je veoma nebitno tih 100-200Mhz.

 

Rudarenje je sranje, da ga nema, sad bi 2700(x) vjerovatno bio ispod 130€.

 

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Čitatelj kaže...

Pa od 25.5. je bio ispod 300€, tocnije 298,91, al ide sve vise dolje - ocito da je navala potraznje smanjena, ili je kolicina proizvedenih povecan da zadovolji trziste.

Meni ne znaci nista jer mi ploca ne podrzava, al kada bih mogao, onda bi gledao da dobijem 8 jezgri opet, jer sam 13.2.2020. svoj 2700 platio 171,25€,

a sada je taj isti skuplji za 20€, a 3700 je tocno 100€ skuplji, dakle 270€ - a toliko brzi od 2700 nije, a za virtualke je veoma nebitno tih 100-200Mhz.

 

Rudarenje je sranje, da ga nema, sad bi 2700(x) vjerovatno bio ispod 130€.

 

Da nema više suše, ima dosta zaliha to je posebno vidljivo u zadnjih mjesec dana.To je sve manje više očekivano, s obzirom na onu raniju sušu i priličnu početnu nestašicu Ryzen 5000 procova.Tko je htio kupit R5 5600X, pa večina ljudi do sad je več i kupila navedeni AMD proc.

AMD,........is that Epyc or what?
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Čitatelj kaže...
 3700 je tocno 100€ skuplji, dakle 270€ - a toliko brzi od 2700 nije

 

 

Znaci 60% skuplji za 20% performansi vise...

Zanimljivo kako rambox ne pljuje sada po AMD-u kao onomad po Intelu kad je isto radio

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
Čitatelj kaže...
 3700 je tocno 100€ skuplji, dakle 270€ - a toliko brzi od 2700 nije

 

 

Znaci 60% skuplji za 20% performansi vise...

Zanimljivo kako rambox ne pljuje sada po AMD-u kao onomad po Intelu kad je isto radio

 To uopće nije ni zanimljivo ni neočekivano, ipak je kolega rambostari AMD fanboy 

 

Ovaj upis na temi iz razloga da bi mi ista ostala na popisu tema u kojima sudjelujem 

Tigar Krezumica From all the things i lost, i miss my mind the most!
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.6.2021 17:52 (fromcelltohell).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
Čitatelj kaže...
 3700 je tocno 100€ skuplji, dakle 270€ - a toliko brzi od 2700 nije

 

 

Znaci 60% skuplji za 20% performansi vise...

Zanimljivo kako rambox ne pljuje sada po AMD-u kao onomad po Intelu kad je isto radio

Ne pljuje se po onome ko slijedi modu AMD, vec pioniru izumitelju fore Intelu. Mislim da je to na stvari.

 

Analogija ti je Apple/Samsung, kuzis, oba imaju nabijene cijene a sere se samo na Apple uglavnom.

;)

Survivor - eye of the tiger
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ah da, amd je modno osviješten, pa je to ok. Ustvari se radi o čistom fanbojizmu kad fanboj trpi i čak opravdava sve što mu omiljena firma 'servira', iako je drugu firmu zbog istog takvog ponašanja godinama srao.
Doduše i s druge strane se isto događa, pa odjednom top perfomanse više nisu najbitnije jer je to ionako 'par fps', potrošnja je sporedna, itd
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Da se ne zabunimo ja to ne odobravam kod AMD. Intel je prvi poceo i zato sad cigla...

Survivor - eye of the tiger
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
fromcelltohell kaže...
Friday kaže...
Čitatelj kaže...
 3700 je tocno 100€ skuplji, dakle 270€ - a toliko brzi od 2700 nije

 

 

Znaci 60% skuplji za 20% performansi vise...

Zanimljivo kako rambox ne pljuje sada po AMD-u kao onomad po Intelu kad je isto radio

 To uopće nije ni zanimljivo ni neočekivano, ipak je kolega rambostari AMD fanboy 

 

Ovaj upis na temi iz razloga da bi mi ista ostala na popisu tema u kojima sudjelujem 

 

picajzla0707 kaže...
Ah da, amd je modno osviješten, pa je to ok. Ustvari se radi o čistom fanbojizmu kad fanboj trpi i čak opravdava sve što mu omiljena firma 'servira', iako je drugu firmu zbog istog takvog ponašanja godinama srao.
Doduše i s druge strane se isto događa, pa odjednom top perfomanse više nisu najbitnije jer je to ionako 'par fps', potrošnja je sporedna, itd

 

Što bi moj profesor rekao "svaki fazon ima rok trajanja". Nekada sam bio uvjeren da bez njega ne bi ovaj forum imao smisla ali sada se to odražva kao nekakva bolesna ovisnos i privrženost AMD-u. Forumski izrazom to je sada pod-vrsta trolanja. Citiranje sebe, odgovaranje samom sebi, markiranje dijelova kojeg njegmu odgovara.

Evo ja ga pitam zašto još uvijek nije markirao da će AMD-ova DLSS tehnologija biti dostupna i na Nvidiji? [Nije odgovorio]
Pitao sam ga o AMD-ovoj izmišjotini  zvanoj PSB za WEPIX procesore (Workstation Epyc - ništa drugo), koja ne da da sa se CPU iz jednog Vendora npr. Della ubaci u drugi Vendor npr Dell.

Evo što na tu temu kaže jedan komentar:
"- The whole PSB fusing is just a clumsy and absolutely ridiculous attempt to kill the entire second hand / refurbished hardware market;
- TR4: AMD straight up lied about the future-proofness of socket TR4 and made a lot of enthusiasts VERY angry by forcing TRX40 for Threadripper 3000.
"

Nekada sam imao low-enx Xeona u serviserskom PC-u a onda ga nakon 5-7 nadogradim na X5690 za svega 4€. 10 godina star 6/12 CU koji će da radi još 10 godina. 

Lično to će me odvratiti od Radne stanice sa AMD-ovim procesorima, jer sam i ovaj MOJ PC nadogradio poprilično skokom sa povoljnom cijenom. A bio sam zagrijan za Lenovo P620 sa AMD-ovima.

CPU od 300€ se ne kupuje baš svatko. To je poanta cijelog njegovog posta a ne "porasla proizvodnja ili je opala potražnja".

Uvijek volim citirati kolegu Fridaya koji je jedan od rijetki iskrenih na ovom forumu kada je dobio CPU sa koliko ono XY(C)/2XY(TH) i koji kaže "volim da gledam puno kockica kada otvorim Task Manager", za razliku od drugih koji su i slinili za istim CPU-om i bili CGI-aši i već izjavlčjivali kao već rade u Disney, Pixaru, DreamWorks Picture, Sony Animated Studiu i kako im AMD u mjesec dana uštedi cijla 2 dana na rendanju, pa eto zahvaljujuži AMD-u šef im kao dadne '2 dana na ostale dane.

Ah da.. rambox kako gledaš na izjavu da je AMD-a rekao da "kupci njihovih grafički mogu raditi sa njima što žele (čitaj: i rudariti) a sa druge strane Nvidija zaključava rudarenje kako kroz drivere tako kroz nove Ti modele. I bez okološinja. AMD jasno kaže "kupiti GPU od nas i radite sa njim što želite", a Nvidija "mi se trudima da zasutavimo rudarenje". Predpostavjam da znam odgovor, a to je lijepjenje hrpe linkova i dokaza kako "Nvidiji to baš i ne ide".

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
metallic kaže...

Intel je prvi poceo i zato sad cigla...

 zabole me tko je prvi počeo, pa nije to osnovnoškolska prepirka

moje pare neće vidjet i smećari su jednaki što se mene tiče, dapače amd još i više jer od intela smo uvijek očekivali da su govnari, a ovi su se posrali na sve ono otprije

osobno, još kad sam uzimao b450 ploču sa g2400 plan je bio prebaciti se na budući 5600 non x za normalnu cijenu, kad je to otpalo uzeo sam intelov 11400

 

'premium' 20% perfomansi za 50% cijene nisam plaćao nit intelu u obliku k modela, a bogme neću nit amd-u 70% dat više love za 10-15% razlike u perfomansama

tko voli nek izvoli

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pa stoji sto si rekao. Postujem stav, kao sto sam postovao ekipu koja je mogla/htjela next gen intel svaku seriju za  5%.

 

Sad je na Amd i fanovima da se vesele i igraju sport koji sami biraju. :)

Survivor - eye of the tiger
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
picajzla0707 kaže...
dapače amd još i više jer od intela smo uvijek očekivali da su govnari, a ovi su se posrali na sve ono otprije

 Intel su smećari i uvijek će biti zbog one parnice još od Athlona kad su podmićivali ostale tvrtke da ne kupuju od AMD-a

 

May 13, 2009: The European Commission finds Intel guilty of antitrust violations in the PC microprocessor market and fines the company $1.44 billion, saying Intel's actions harmed millions of European consumers. The main antitrust abuses involved paying rebates to system manufacturers and to Europe's largest IT retailer, Media Markt, in order to shut out Intel's closest rival, AMD.

 

Što ovi nabiju cijene na nekom high end procesoru, neka, ko kriv Intelu što nema poštenog konkurenta, AMD nije Caritas i dokle god ne idu aktivno sjebavati konkurenciju na takav način, nemam šta prigovorit, pa bar danas imaš izbor procesora da ti srce stane s obje strane.

 

Bar se napokon nešta dešava na procesorskoj sceni i više nismo zapeli na 4 jezgre ko trogloditi.

Say hello to my little friend
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Samo ovo, barem ono... opravdanja američkih kompanija kojima je prvi interes vlastiti profit, što je amd i pokazao zadnjim potezima čim je dobio priliku za to, ne samo nabijanjem cijena, pederskih poteza preko nekoliko
Ništa to drukčije nije od sličnih opravdanja intelaša godinama prije, al ok, svatko ima svoje
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ja sam svoje reko, Intel je doslovno plaćao druge firme da ne koriste AMD, šta ti nije jasno.

 

Ako AMD utuši Intel time da izdaje bolje proizvode, onda je Intel zaslužio da ga se zgazi, i obratno.

 

Realno, samo hoću malo raspizdit garfilda prije spavanca, živ bio

Say hello to my little friend
9 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Uzo sam Ryzena 5800X, Gigabytovu B550 Pro V2 ploču, memoriju sam uzo Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz, CL16, (2x16GB) i Arctic liquid freezer 240 hladnjak. Procesor mi na svim jezgrama ide do 4,842 GHz. Nisam ništa dirao u BIOS-u (sve je na auto). Ima neko da mi preporuči neke posebne postavke ili da ga tjeram samo tako?

Emilio Estavez
Moj PC  
2 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice