AMD Ryzen 5000

poruka: 404
|
čitano: 185.224
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
Cansee kaže...
Minneyar kaže...

Ak je meni R5 3600 i to los primjerak jedva mali bneck za 3080, mislim da nemas problema s 3070 - ako si na 1440p 155 Hz kao ja bar :)

 

EDIT: Vidim da imas i7 6700k, iskreno vrlo vjerojatno neces nista primjetno ni dobit upgradeom s toga...

 

ozbiljno misliš da neću? moj je proc iz 2015., quad core, misliš da neće biti vidljivog napretka?

 Pa ako si na 1440p/2160p, razlike nece bit bog zna kakve. Jedino si mogao ubrat/pricekat RTX 3080 ili pak 6800XT da dodju u prodaju, jer onda si stvarno miran.

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
Cansee kaže...
Minneyar kaže...

Ak je meni R5 3600 i to los primjerak jedva mali bneck za 3080, mislim da nemas problema s 3070 - ako si na 1440p 155 Hz kao ja bar :)

 

EDIT: Vidim da imas i7 6700k, iskreno vrlo vjerojatno neces nista primjetno ni dobit upgradeom s toga...

 

ozbiljno misliš da neću? moj je proc iz 2015., quad core, misliš da neće biti vidljivog napretka?

 Nope, upgrade bi ti bio na razini par fps i to kad su brojevi vec ionako debelo iznad 100. Ja bi radije pricekao jos koju godinu da bude stvarnog smisla za upgrade. A to sto je iz 2015. je nebitno, ionak je vise manje isti ko i7 7700k/ i7 iz 8. generacije itd jer su napretci bili po 1% svaki put :P

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
14 godina
offline
AMD Ryzen 5000

Jel treba updatati bios od maticne po redu ili samo zadnji, neovisno o verziji koju imas? Jer je problem sto necu vidjeti koja je verzija gore jer nemam ryzen 3000.

mihi
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.11.2020 12:19 (mihi999).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
Wolf88 kaže...

Po ovom zadnjem što je procurilo u 2021 refresh zen 3, a onda u 2022 bi trebao izaći zen 4 sa novim socket AM5, ddr5 i navodno pcie 5.0.

 

 Je, AM5 Zen 4 je najranije lansiranje na CES 2022.

dery kaže...

Jebote ova serija se rasprodala u jedan dan više nego intel godinama prodaje.

 Očekivano kolko vidim R5 5600X je rasprodan, a R7 5800X trenutno još ima 38 komada na domačem lageru.

 

https://www.iqcentar.hr/58197-amd-ryzen-5-1600x-3-6ghz-19mb-am4?manufacturer_id=2

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.11.2020 12:20 (rambox).
11 godina
offline
AMD Ryzen 5000

Meni nije jasno kak ljudi odbijaju shvatiti da r5 5600x ne vrijedi toliko love. Za cijenu jednog dobiješ r5 3600+matičnu+16gb rama. Kolika ovca moraš biti da se otimaš kako bi kupio procesor za toliko love? Time daješ feedback da iduću generaciju mid range procesora slobodno mogu prodavat za 3000kn. 

 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
pavlovs_dog kaže...

Meni nije jasno kak ljudi odbijaju shvatiti da r5 5600x ne vrijedi toliko love. Za cijenu jednog dobiješ r5 3600+matičnu+16gb rama. Kolika ovca moraš biti da se otimaš kako bi kupio procesor za toliko love? Time daješ feedback da iduću generaciju mid range procesora slobodno mogu prodavat za 3000kn. 

meni nije jasno kako tebi nije jasno 

 

cijena nije mjerilo vrijednosti, po stoti puta, vec trzisnog pozicioniranja.

 

ako je sada AMD #1 gaming, onda ga tako i trzisno pozicionira, ako fula u svojoj predodzbi cijene, trziste to nece prihvatiti i korigirati ce se cijena

 

isto je vrijedilo i prije, kada nekima nije bilo jasno zasto ljudi kupuju intel kad je amd jeftiniji, zato sto takvi ne zele kompromise, hoce najbolje i spremni su to platiti ako mogu

 

nebitno o kakvoj se robi radi

 

 

 

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
pavlovs_dog kaže...

Meni nije jasno kak ljudi odbijaju shvatiti da r5 5600x ne vrijedi toliko love. Za cijenu jednog dobiješ r5 3600+matičnu+16gb rama. Kolika ovca moraš biti da se otimaš kako bi kupio procesor za toliko love? Time daješ feedback da iduću generaciju mid range procesora slobodno mogu prodavat za 3000kn. 

 Da je nama njemački, švicarski, usa itd standard ne bi ti postavlja takva pitanja.

kradem mine iz minskog polja
11 godina
offline
AMD Ryzen 5000

Hvala što si mi objasnio zakon ponude i potražnje. Ono što želim reći je da mi ne ide u glavu zbog čega su ljudi spremni platit toliko samo zbog etikete "najbolji" kad im to u igrama neće donijeti gotovo nikakve performanse. 

 

Moguće da se ne radi o životnom standardu, kompromisima i ne pristajanju na iste nego o neznanju i posljedično gluposti. Da prenesemo na život izvan IT sektora - upravo zbog toga su neki ljudi uspješni dok drugi rade za minimalac. Zbog sklonosti donošenju glupih odluka. Marketing je tu da pridobije ljude koji imaju tendenciju donositi glupe odluke.

 

Dosta forumske aktivnosti za danas. 

Idem izdrkat, otvorit vrećicu čipsa pa nastavit sa gejmanjem. 

 
1 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
pavlovs_dog kaže...

Hvala što si mi objasnio zakon ponude i potražnje. Ono što želim reći je da mi ne ide u glavu zbog čega su ljudi spremni platit toliko samo zbog etikete "najbolji" kad im to u igrama neće donijeti gotovo nikakve performanse. 

 

Moguće da se ne radi o životnom standardu, kompromisima i ne pristajanju na iste nego o neznanju i posljedično gluposti. Da prenesemo na život izvan IT sektora - upravo zbog toga su neki ljudi uspješni dok drugi rade za minimalac. Zbog sklonosti donošenju glupih odluka. Marketing je tu da pridobije ljude koji imaju tendenciju donositi glupe odluke.

 

Dosta forumske aktivnosti za danas. 

Idem izdrkat, otvorit vrećicu čipsa pa nastavit sa gejmanjem. 

nema to veze sa marketingom, marketing djeluje na generalnu populaciju, ovo je ipak specijalizirani forum za entuzijaste, koji gledaju samo brojke i picajzle do krajnih granica.

 

ova tvoja pretpostavka da za cijenu 5600X kupis 3600 sa plocom i memorijom, nije pogresna, i ima svoj smisao za ljude koji nisu na "ti" kao vecina ljudi na ovako specijaliziranom forumu, ili oni koji gledaju nekakav best buy scenario, ili su ograniceni budzetom

 

zato se ne trebas ovdje cuditi kada netko pise da je kupio ovo ili ono, i a mogao je za iste novce nesto deseto

 

pogledaj audio dio foruma, to bi bilo isto kao da ja dodem tamo i padam u nesvjest kada daju po 5000 kuna za zvucnike ili 2000kn za slusalice ili 1000kn za DAC

 

svatko ima svoj hobi i veselje na sto trosi previse novaca, ali to je sasvim u redu, ne zivimo i radimo samo da bi placali rezije i hranu

16 godina
offline
AMD Ryzen 5000

Ajde prvi dan je ipak bilo procova na lageru...  neki frendovi su uspjeli normalno kupiti. Baš me zanima hoće li lager držati i kak dugo 

Lijep pozdrav ;)
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
Sve je to istina, samo što je zanimljivo gledat ekipu koja se godinama zaklinje na best buy i pljuje po intelu i onima koji ga kupuju, kako sad kupuju po principu 'najbolje košta' :)))
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen 5000
picajzla0707 kaže...
Sve je to istina, samo što je zanimljivo gledat ekipu koja se godinama zaklinje na best buy i pljuje po intelu i onima koji ga kupuju, kako sad kupuju po principu 'najbolje košta' :)))

 Istu logiku možeš upotrijebiti i na one kojima su frejmovi bili sve u životu, pa sada kada AMD dominira u Esport naslovima odjednom frejmovi više nisu bitni, ne mogu se iskoristiti, nema monitora itd da ne nabrajam hrpu opravdanja od strane fanboysa iz plavog tabora.

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
pavlovs_dog kaže...

Meni nije jasno kak ljudiodbijajushvatiti da r5 5600x ne vrijedi toliko love. Za cijenu jednog dobiješ r5 3600+matičnu+16gb rama. Kolika ovca moraš biti da se otimaš kako bi kupio procesor za toliko love? Time daješ feedback da iduću generaciju mid range procesora slobodno mogu prodavat za 3000kn. 

U današnjoj situaciji ili omjeru CPU snaga, da itekako vrjedi pogotovo za gejming+sve ostale potrebe.Gledaj to iz logičnog kuta, pa sasvim očekivano da najbrži i najbolji 6/12 CPU ima i največu cijenu.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=748&jumpto=6220296&sort=asc&view=flat

 

 

Dalje se nema kaj napisat, osim eto R5 5600/225$ dolazi u prvom ili drugom mjesecu 2021.

AMD,........is that Epyc or what?
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
picajzla0707 kaže...
Sve je to istina, samo što je zanimljivo gledat ekipu koja se godinama zaklinje na best buy i pljuje po intelu i onima koji ga kupuju, kako sad kupuju po principu 'najbolje košta' :)))

 Kolko god da kosta, opet je jeftinije uzet R5 5600X + B550 plocu + Cooler nego 10600K+ Z490 plocu + cooler. Opet kazem, ne opravdavam cijenu, no R5 3600X je na launch dayu kostao 2200kn, ovaj se prodavao po 2430kn.

 

 

Evo pogledaj si video. Znaci direktno 6/12 vs 6/12, temp, powerdraw, testovi u aplikacijama/gamingu. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.11.2020 14:09 (hahhaajaads).
12 godina
suspendiran
offline
Re: AMD Ryzen 5000
Uopće nisu skupi za ono što nude, jedini problem kod nekih predstavlja što trenutno nema modela bez X koji su pristupačniji. Realno su mogli nasvirat i više pogotovo za 5900X i 5950X.
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.11.2020 14:06 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
Istina, zati je to u stilu - kolo sreće se okreće, ko bi doli sad je gori :)))
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen 5000
HCgamingCRO kaže...

 Da i ja sam to pomislio da je on ali malo je promijenio Stil pisanaja kako si rekao pa Administratore je zaveo malo

 Ma već je toliko očito tko je tko da nije više ni zanimljivo, odavno su sve fore isprobane, pa ni sami klonovi ne ulažu previše truda u skrivanje identiteta. Pogotovo je teško Intelovcima glumiti zbog Zen-a 3 koji im je uzrokovao razne dišne i psihičke probleme pa praktički na aparatima ovdje rade nove accounte i pokušavaju trollati na light način da ih admini ne banaju tako brzo.

 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
Riot kaže...
HCgamingCRO kaže...

 Da i ja sam to pomislio da je on ali malo je promijenio Stil pisanaja kako si rekao pa Administratore je zaveo malo

 Ma već je toliko očito tko je tko da nije više ni zanimljivo, odavno su sve fore isprobane, pa ni sami klonovi ne ulažu previše truda u skrivanje identiteta. Pogotovo je teško Intelovcima glumiti zbog Zen-a 3 koji im je uzrokovao razne dišne i psihičke probleme pa praktički na aparatima ovdje rade nove accounte i pokušavaju trollati na light način da ih admini ne banaju tako brzo.

 Ali vidis sad, napravio je novi acc ali vise ne gnjavi i baca bencheve od GMa kak je intel puno bolji, sad se baca na to da za ryzena trebas maticnu od 1200kn i da je intel jeftiniji 

5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen 5000
hahhaajaads kaže...

 Ali vidis sad, napravio je novi acc ali vise ne gnjavi i baca bencheve od GMa kak je intel puno bolji, sad se baca na to da za ryzena trebas maticnu od 1200kn i da je intel jeftiniji 

 Pogledaj jedan moj komentar, točno o tome sam pisao, promjenili su taktiktu trollanja i sada Intel svrstavaju u budžet opciju tj bolji omjer uloženo/dobiveno. Frejmovi više nisu bitni, sada se gleda samo taj omjer, a ne tako davno su terorizirali forum s 5 ghz taktom i frejmovima, kako je život okrutan ha? Karma je....

10 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen 5000
Riot kaže...
hahhaajaads kaže...

 Ali vidis sad, napravio je novi acc ali vise ne gnjavi i baca bencheve od GMa kak je intel puno bolji, sad se baca na to da za ryzena trebas maticnu od 1200kn i da je intel jeftiniji 

 Pogledaj jedan moj komentar, točno o tome sam pisao, promjenili su taktiktu trollanja i sada Intel svrstavaju u budžet opciju tj bolji omjer uloženo/dobiveno. Frejmovi više nisu bitni, sada se gleda samo taj omjer, a ne tako davno su terorizirali forum s 5 ghz taktom i frejmovima, kako je život okrutan ha? Karma je....

 pa to je skroz ok. ja bi se odmah prebacio na intel samo da spuste cijene za jedno 50 eura plocama i procesorima. to bi ih dovelo u razinu isplativosti i budzet opcije. ovako, amd pokriva i budzet i top end a intel se budzavi i kiseli na policama kako im se budzavio i kiselio takt zadnjih pet godina. zato i jesu di jesu. meni je iskreno zao ali ne vidim zasto bi trenutno kupovao intel dok god ne snize cijene jer performanse ocito ne mogu povecati.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
jovial kaže...
Riot kaže...
hahhaajaads kaže...

 Ali vidis sad, napravio je novi acc ali vise ne gnjavi i baca bencheve od GMa kak je intel puno bolji, sad se baca na to da za ryzena trebas maticnu od 1200kn i da je intel jeftiniji 

 Pogledaj jedan moj komentar, točno o tome sam pisao, promjenili su taktiktu trollanja i sada Intel svrstavaju u budžet opciju tj bolji omjer uloženo/dobiveno. Frejmovi više nisu bitni, sada se gleda samo taj omjer, a ne tako davno su terorizirali forum s 5 ghz taktom i frejmovima, kako je život okrutan ha? Karma je....

 pa to je skroz ok. ja bi se odmah prebacio na intel samo da spuste cijene za jedno 50 eura plocama i procesorima. to bi ih dovelo u razinu isplativosti i budzet opcije. ovako, amd pokriva i budzet i top end a intel se budzavi i kiseli na policama kako im se budzavio i kiselio takt zadnjih pet godina. zato i jesu di jesu. meni je iskreno zao ali ne vidim zasto bi trenutno kupovao intel dok god ne snize cijene jer performanse ocito ne mogu povecati.

 Evo jedna stvar, cijene procesora su im ajmo rec sad dobre, mislim da najveci problem radi cijene ploca i opcenito zakljucanost. Da otkljucaju B ploce (ne znam jel sam sanjao ili je netko napisao da to dolazi uskoro?) i da trunku smanje cijene Z490 ploca i bit ce jeftiniji i onda ce opet bit ono, ako zelis max fps onda amd a za manje love imas tipa 10600k b460/z490 plocu. Iako nadam se da 11th bude trunku bolja i cjenovno ista tak da amd jednostavno mora spustit cijene trenutnih procesora.

10 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen 5000
hahhaajaads kaže...
jovial kaže...
Riot kaže...
hahhaajaads kaže...

 Ali vidis sad, napravio je novi acc ali vise ne gnjavi i baca bencheve od GMa kak je intel puno bolji, sad se baca na to da za ryzena trebas maticnu od 1200kn i da je intel jeftiniji 

 Pogledaj jedan moj komentar, točno o tome sam pisao, promjenili su taktiktu trollanja i sada Intel svrstavaju u budžet opciju tj bolji omjer uloženo/dobiveno. Frejmovi više nisu bitni, sada se gleda samo taj omjer, a ne tako davno su terorizirali forum s 5 ghz taktom i frejmovima, kako je život okrutan ha? Karma je....

 pa to je skroz ok. ja bi se odmah prebacio na intel samo da spuste cijene za jedno 50 eura plocama i procesorima. to bi ih dovelo u razinu isplativosti i budzet opcije. ovako, amd pokriva i budzet i top end a intel se budzavi i kiseli na policama kako im se budzavio i kiselio takt zadnjih pet godina. zato i jesu di jesu. meni je iskreno zao ali ne vidim zasto bi trenutno kupovao intel dok god ne snize cijene jer performanse ocito ne mogu povecati.

 Evo jedna stvar, cijene procesora su im ajmo rec sad dobre, mislim da najveci problem radi cijene ploca i opcenito zakljucanost. Da otkljucaju B ploce (ne znam jel sam sanjao ili je netko napisao da to dolazi uskoro?) i da trunku smanje cijene Z490 ploca i bit ce jeftiniji i onda ce opet bit ono, ako zelis max fps onda amd a za manje love imas tipa 10600k b460/z490 plocu. Iako nadam se da 11th bude trunku bolja i cjenovno ista tak da amd jednostavno mora spustit cijene trenutnih procesora.

 tocno to. godinama su se guzili s tim ogranicenjima i sad je konacno stiglo na naplatu. da nisu ogranicavali i izbacivali nove sockete za svaki novi cpu, sad bi situacija bila puno podnosljivija jer bi se lakse kretao po apgrejdima. al jok muzli su dok god je bilo ovaca. sad su ovce skuzile da je sijeno socnije kod crvenih pa ce to intel morat korigirat ako se misle tuci barem u budget segmentu jer top end su spalili glupim ponasanjem. ko god nije mazohist pa kupuje samo od jednih ko da su mu familija rodjena, taj ce profitirati. ja se iskreno radujem jer za godinu dana kada budem apgrejdao cpu biti ce izvrstan izbor refresha ovih rajzena, pa ovih rajzena koji ce tada biti vec stari, pa ovih koji su i sada vec "stari", a da ne pricamo o tome kakvu ce gimnastiku morat izvodit intel ako zele da ih iko uopce pogleda. posebno sad kad je amd krenio u spajanje grafickih i procesora... to im je fakat bio najbolji potez koji su mogli napraviti da ljude dodatno usmjere na svoju platformu. pa jos kad dogodine izbace 7xxxx grafe i narod krene prodavat nvidije da se nakace na novi trend... milina za nas koji lovimo u pola cijene zelene, crvene i plave 

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
hahhaajaads kaže...

Srot maticna od 600kn koja moze drzat 5800X. Ali ajde nek ti bude, evo ti jedna od best buy ploca jos u B350/B450 doba, B550M Pro4 (800kn), R5 5600X 2430kn, Cooler (evo ajde freezer 34 esports duo) 344kn to bi ispalo cca 3600kn. 10600K je cca 2180kn, Z490 ploca (a-pro ajde) 1200kn i isti cooler 344kn ispada 3724kn. Sad uzmi u obzir da se 10600k vise grije tak da ces odma u startu trebat i bolji cooler od freezera 34.

 

Sad ocekujem odgovor da treba minimalno 3000kn za X570 plocu da drzi klokani 5600X 

 Ispricavam se na uletu, ali gdje je taj 5600x za 2430 da si odmah narucim, i zahvaljujem na preporuci ploče, mislim da to si sad uzimam sve.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
Nema trenutno, sad više nisu 2430 nego 2750, a bogme i i5 otključani nije 2180 kad se 10600kf može uzet za 1900. Al to je tako kad se nateže kožica :)))
5 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen 5000

5000 serija ce raditi i na 300 chipsetu. kad tad 

 

KLIK

www.youtube.com/TerabitTV
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen 5000
Djozaa kaže...
hahhaajaads kaže...

Srot maticna od 600kn koja moze drzat 5800X. Ali ajde nek ti bude, evo ti jedna od best buy ploca jos u B350/B450 doba, B550M Pro4 (800kn), R5 5600X 2430kn, Cooler (evo ajde freezer 34 esports duo) 344kn to bi ispalo cca 3600kn. 10600K je cca 2180kn, Z490 ploca (a-pro ajde) 1200kn i isti cooler 344kn ispada 3724kn. Sad uzmi u obzir da se 10600k vise grije tak da ces odma u startu trebat i bolji cooler od freezera 34.

 

Sad ocekujem odgovor da treba minimalno 3000kn za X570 plocu da drzi klokani 5600X 

 Ispricavam se na uletu, ali gdje je taj 5600x za 2430 da si odmah narucim, i zahvaljujem na preporuci ploče, mislim da to si sad uzimam sve.

 Bio je u iqcentru, jucer si cijeli dan skoro mogao narucit, ploca je meni vrh jedino mozda nekom nece pasat to sto je mATX. Ali ako je itko pratio ploce onda se zna da su jedne od budget friendly i opcenito jako dobre ploce bile od asrocka tj. Pro4 i Pro 4f i u B350 i u B450 verzijama. Iako mozes pricakat pa ces vjerovatno moc uzet i jeftiniju plocu od 800kn i nataknut 5600X unutra bez problema, samo trebas pricekat reviewe. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.11.2020 16:29 (hahhaajaads).
16 godina
offline
AMD Ryzen 5000

Treba imat u vidu, AMD Smart Access Memory jaše samo AM4 matičnim pločama 500 serije.

 

Ryzen 5000 CPU+RX 6000 RDNA2 GPU=Smart Access Memory

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=764&jumpto=6235360&sort=asc&view=flat

 

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen 5000

Jer ja to zaslužujem...

 

...a mogli su barem pravu naljepnicu staviti 

AMD Ryzen 3900X; asrock B450 Pro4; Crucial 2X8 Gb 2400@2666 Mhz; Nvidia GeForce Palit 2080Ti; SSD Samsung EVO 500 Gb
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.11.2020 18:52 (Kant).
Moj PC  
10 0 hvala 1
6 godina
offline
AMD Ryzen 5000

Mrcina. 

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen 5000
Kant kaže...

Jer ja to zaslužujem...

 

...a mogli su barem pravu naljepnicu staviti 

 Čestitam na tom prekrasnom meni omiljenom komadu procesora iz porodice Zen 3, imaš vrhunske performanse za sve workloade pa si miran dugo vremena, uživaj u njemu svake sekunde, drži ga neko vrijeme u ruci prije instalacije čisto da osjetiš tu zvjerku u rukama, težinu, tvrdoću itd jer jednom kad ga staviš unutra nećeš ga sigurno dugo vremena vaditi .

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.11.2020 20:04 (Riot).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice