AMD Ryzen 4000G AM4 Renoir APU

poruka: 132
|
čitano: 74.377
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen Desktop AM4 Renoir APU
rambox kaže...

ADM opet u ponudi ima R7 Pro 4750G, trenutna cijena 2600kn za kešovinu.

 

https://www.adm.hr/cpu-amd-ryzen-7-pro-4750g-tray-cooler-s-am4-100-100000145mpk/66451/product/

 

Ti bokca, sad vidim da se kod Kineza R5 Pro 4650G i R7 4750G prodaju po približno sličnim cijenama.Kineski gulikože opako deru na R5 verziji, za koju trenutno traže 390$ ili ti 2486kn.Navodno je prodano puno komada R5 Pro 4650G, pa eto sad Kineski preprodavači OEM proizvoda ipak moraju malo više zaradit.   

 

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20210308095426&SearchText=Ryzen+R5+Pro+4650G

 

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20210308095203&origin=y&SearchText=Ryzen+R7+Pro+4750G

 

https://www.adm.hr/cpu-amd-ryzen-5-pro-4650g-tray-cooler-s-am4/66453/product/

 

S obzirom na GPU nestašicu ili ludnicu, Kinezi vjerojatno R5/Vega 7 i R7/Vega 8 verzije sad mjere/cijene po Renoir iGPU performansama.Treba imat u vidu, da R5 i R7 Renoir APU imaju iGPU performanse okvirno kao "Nevidija jeftina GT 1030 posebna grafa".Hrvatsko tržište, trenutno najeftinija GT 1030 košta minimalno 750kn pa na više 800kn+ kako gdje. 

 

https://www.nabava.net/search.php?q=Nvidia+GeForce+GT+1030

 

https://www.futura-it.hr/graficke-kartice-nvidia-36/36/?&p=2&s=12

 

https://www.adm.hr/gfx-nvidia-0971/169/

 

Dakle s obzirom na trenutnu situaciju, eto sad vi procjenite koji AMD procesori imaju debelo bolji omjer uloženo dobiveno.Gledamo samo AMD 7nm CPU/APU ponudu. Starije Zen CPU/APU generacije stavimo po strani, a Zen 3 cijene ne treba dodatno komentirat.

 

6/12 CPU usporedba

 

- R5 Pro 4650G+Nevidija GT 1030 na leđima, 1500kn,

 

- R5 3600+čovječe pa gdje mi je grafa, 1600-1700kn

 

8/16 CPU usporedba

 

-  R7 Pro 4750G+Nevidija GT 1030 na leđima, 2600kn

 

- R7 3700X+čovječe pa gdje mi je grafa, 2400kn

 

Da činjenice su poznate, ali s obzirom da razlika u CPU performansama nije velika+GPU ludnica tu je sve prilično jasno.Nevidija GT 1030 ima svoju cijenu(izbor rabljenih je prilično tanak), i ako se kupuje novo eto plati ili ipak vrti prstima.Trenutno čak je i GT 1030 malo skuplji nego prošle godine, dakle kaj se tiče cijena posebnih grafa ostaje nam samo glavobolja.

 

- Renoir APU ima PCIE-express 3.0 vs Ryzen 3000 Desktop PCIE-express 4.0

 

- Renoir APU nešto niže CPU performanse(ne uvijek) radi znatno manjeg 8mb L3 Cache vs Ryzen 3000 Desktop 32mb L3 Cache

 

Nadam se da netko neče uskočit, a gdje su tu jeftiniji Intel i3/i5/ ili i7 procovi sa Intel HD630 iGPU.To se ne uspoređuje, jer od iGPU gejminga na Intel HD630=šljus, to je jedva na razini Athlon 3000G sa Vega 3 na leđima.

 

Dok ne prođe GPU nestašica(do 2022), Renoir APU može fino poslužit za solidan iGPU gejming bez straha od teške glavobolje.

 U trenutnim okolnostima glasam za r5 3600 1150 kunića sa Alija + 1060 3gb preko oglasnika. Ovi APU su preveč grafički podkapacitirani. 

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen Desktop AM4 Renoir APU
BOOMboy kaže...

 U trenutnim okolnostima glasam za r5 3600 1150 kunića sa Alija + 1060 3gb preko oglasnika. Ovi APU su preveč grafički podkapacitirani. 

 Je super, zato jer apsolutno svi baš hoče kupovat rabljeni GPU, ili novi CPU ili sa "garancijom na figu kod dalekog kineza".Procesori ne krepavaju lako, ali kad crkne trebat če minimalno dva mjeseca dok ti Kinez pošalje nazad novi proc ili garancija.

 

Proc ne kupuješ svaki dan, i ja osobno sa Kinezima ne bi riskiral fakat nema potrebe.Kod Kineza kupuješ samo ako nema drugog izbora.R5 3600 je službeno lansiran i dostupan, ili dan i noč razlika od Renoir APU koji nikad službeno nije lansiran na Desktop.

 

Opčenito domači oglasnici ili Njuškalo itd, to je vrlo mršavo sa rabljenim grafama ipak je to mala Hrvatska a ne ogromno Američko tržište.Danas ti nitko neče dat bolju rabljenu grafu za malo love, to moš zaboravit do daljnjega dakle 2022 tu negdje.

 

Ipak je ovo Renoir APU tema, a ne čet o debelo precjenjenim posebnim rabljenim grafama.Situacija je vrlo jasna, ili ja se uopče čudim da ADM nije nabio znatno više cijene za R5 i R7 Renoir APU.

 

4/8 R3 4350G je znatno preskup za 1300kn, ili kao da ADM namjerno preusmjerava kupce na R5 Pro 4650G za 1500kn.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.3.2021 20:52 (rambox).
7 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen Desktop AM4 Renoir APU
rambox kaže...
BOOMboy kaže...

 U trenutnim okolnostima glasam za r5 3600 1150 kunića sa Alija + 1060 3gb preko oglasnika. Ovi APU su preveč grafički podkapacitirani. 

 Je super, zato jer apsolutno svi vole kupovat rabljeni GPU, ili novi CPU ili sa "garancijom na figu kod dalekog kineza".Procesori ne krepavaju lako, ali kad crkne trebat če minimalno dva mjeseca dok ti Kinez pošalje nazad novi proc ili garancija.

 

Proc ne kupuješ svaki dan, i ja osobno sa Kinezima ne bi riskiral fakat nema potrebe.Kod Kineza kupuješ samo ako nema drugog izbora.R5 3600 je službeno lansiran i dostupan, ili dan i noč razlika od Renoir APU koji nikad službeno nije lansiran na Desktop.

 

Opčenito domači oglasnici ili Njuškalo itd, to je vrlo mršavo sa rabljenim grafama ipak je to mala Hrvatska a ne ogromno Američko tržište.Danas ti nitko neče dat bolju rabljenu grafu za malo love, to moš zaboravit do daljnjega dakle 2022 tu negdje.

 

Ipak je ovo Renoir APU tema, a ne čet o debelo precjenjenim posebnim rabljenim grafama.Situacija je vrlo jasna, ili ja se uopče čudim da ADM nije nabio znatno više cijene za R5 i R7 Renoir APU.

 

4/8 R3 4350G je znatno preskup za 1300kn, ili kao da ADM namjerno preusmjerava kupce na R5 Pro 4650G za 1500kn.

 Tko ne reskira niti ne profitira, ziheraši uvijek prođu malo lošije. Imao sam mmx 233 - intel,k6 350 duron neki, pa athalon 2200, onda x2 4200, x4 630 pa fx 8300 zanimljivo je da nije crko niti jedan, tako da vjerojatnost da krepa procesor su veoma male. Drugo su oštečeni pinovi u transportu👀.  Fino to sve amd klepa ali bi malo trebali poiradit kako da utrpaju neki gpu čipek na razini rx580 onda bi im to bil potez desetljeca. Ovako im ti APU điđeki mogu samo prašinu skupljat u skladištima.

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.3.2021 2:26 (BOOMboy).
9 godina
offline
Re: AMD Ryzen Desktop AM4 Renoir APU
Da, to bi bilo savršeno rješenje da APU zamijeni sve ispod postojeće gtx 1650 i rx 570 ponude.

AMD ne bi morao razmišljati o entry level GPU kad bi rješenje bio APU.
To je i realizirano djelomično kad su prestali proizvoditi rx560, više se niti jedna nova GPU nije pojavila u tom segmentu.

Imaju tehnologiju spremnu ali im sve ide u konzole, njih ne stignu ni proizvesti koliko se traže.

Ryzen 6000 će imati Navi APU pa se možemo nadati nekom skoku performansi, samo igre su već dosta zahtjevnije pa mi se čini da je to kao sada kad koristim Ryzen 3700U za igre prije 2017. god.
SSD koliko si mi života uštedio...
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen Desktop AM4 Renoir APU
Bur33k kaže...
Da, to bi bilo savršeno rješenje da APU zamijeni sve ispod postojeće gtx 1650 i rx 570 ponude.

AMD ne bi morao razmišljati o entry level GPU kad bi rješenje bio APU.
To je i realizirano djelomično kad su prestali proizvoditi rx560, više se niti jedna nova GPU nije pojavila u tom segmentu.

Imaju tehnologiju spremnu ali im sve ide u konzole, njih ne stignu ni proizvesti koliko se traže.

Ryzen 6000 će imati Navi APU pa se možemo nadati nekom skoku performansi, samo igre su već dosta zahtjevnije pa mi se čini da je to kao sada kad koristim Ryzen 3700U za igre prije 2017. god.

Nije to vezano za konzole, nego ima veze samo sa površinom Desktop/Mobile APU procesora i cijenom proizvodnog procesa.TSMC 7nm je znatno skuplji od Globalfoundries 14nm/12nm na kojem je odštancan taj žuti stari Mobile Picasso APU.

 

Ukratko, da bi Mobile ili Desktop Renoir APU bio isplativ on površinom na 7nm mora bit što manji=znatno jeftiniji+visoki prinosi.Eto ti usporedbe, i kao što vidiš AMD je u osjetno manju površinu na 7nm ugurao duplo više CPU jezgri.To je bio prioritet za Mobile segment, dakle u što manju površinu nagurat što jači CPU.Ipak je Mobile segment bio jedini dio, gdje AMD sa Zen procesorima i dalje nije imao konkurentan CPU ili APU.Na Mobile segmentu, kao što znamo Renoir APU je debelo nokautiral Intel konkurenciju koja to baš i nije očekivala.

 

Renoir APU dizajniran je za osvajanje Mobilnog tržišta, a sve ostalo je samo plus ili Desktop je u trečem planu.Sve napisano na Renoir, to vrjedi i za nasljedika Cezanne APU/Zen3 koji če opet samo onako neslužbeno malo zalutat na AM4 Desktop.

 

Ryzen 7 3700U

 

- Globalfoundries 12nm

 

- die size 210mm2

 

- Zen+ 4/8 CPU

 

- Vega 10/1400mhz

 

https://www.techpowerup.com/cpu-specs/ryzen-7-3700u.c2140#:~:text=The%20AMD%20Ryzen%207%203700U,effectively%20doubled%2C%20to%208%20threads.

 

Ryzen 7 4800U

 

- TSMC 7nm

 

- die size 156mm2

 

- Zen2 8/16 CPU, identična verzija jaše u PS5 i X Box Series X

 

- Vega 8/1750mhz

 

https://www.techpowerup.com/cpu-specs/ryzen-7-4700u.c2282

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/igrace-konzole/xbox-series-x/272478.aspx?page=3&jumpto=6180177&sort=asc&view=flat

 

Sve se bazira na prioritetima, ili za AMD Mobile/Desktop iGPU gejming je manje više sporedan ili nebitan.Tu je dolnji link, pa vidi kakva je površina X Box S APU+22 Navi GPU odštancanog po naruđbi.Dakle jeftinija nova Mikrošuft konzola, to ti je primjer kaj se može nagurat oko 200mm2 na 7nm.Na Desktopu takav APU bio bi prilično skup, ipak su to konzole gdje Mikrošuft ili Sony na prodaji čistog hardvera nemaju nikakve zarade.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/igrace-konzole/xbox-series-x/272478.aspx?page=3&jumpto=6194298&sort=asc&view=flat

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.3.2021 17:01 (rambox).
9 godina
offline
Re: AMD Ryzen Desktop AM4 Renoir APU
Rambox, ti samo gledaš iz drugog kuta na istu iste činjenice.

Najveći problem je APU chipa što nije jednostavan za proizvesti kao običan Ryzen jer je monolith.

Radeon nema jeftinu alternativu ispod rx5500 4gb, a i ona je preko 1500kn. Za te novce se mogla kupiti nova rx470 4gb i fino igrati manje zahtjevne igre.
Upravo tu vidim priliku za APU, neki 6/12 sa 20CU Navi2 i ukupne cijene 2500kn.

Samo jedna stvar nedostaje za entry level gaming APU a to je DDR5.

AMD je sad na svim frontama a nema im tko raditi chipove koliko oni mogu prodati i tu ulazi odabir prioriteta koji si objasnio.
SSD koliko si mi života uštedio...
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen Desktop AM4 Renoir APU
Bur33k kaže...
Rambox, ti samo gledaš iz drugog kuta na istu iste činjenice.

Najveći problem je APU chipa što nije jednostavan za proizvesti kao običan Ryzen jer je monolith.

Radeon nema jeftinu alternativu ispod rx5500 4gb, a i ona je preko 1500kn. Za te novce se mogla kupiti nova rx470 4gb i fino igrati manje zahtjevne igre.
Upravo tu vidim priliku za APU, neki 6/12 sa 20CU Navi2 i ukupne cijene 2500kn.

Samo jedna stvar nedostaje za entry level gaming APU a to je DDR5.

AMD je sad na svim frontama a nema im tko raditi chipove koliko oni mogu prodati i tu ulazi odabir prioriteta koji si objasnio.

Žuti APU bio bi konkurencija X Box S konzoli, i baš zato takav DDR5 APU na AM5 Desktopu nemoj niti očekivat.

 

DDR5 memorija, to če bit preskupo cijelu 2022 godinu ili možda čak i dalje u 2023 godini.

 

Trenutna situacija ide dalje, a činjenice su ludo jasne Nevidija je nedavno opet u prodaju pustila GTX 1050 ti.Najeftiniji novi model košta kolko 1500kn, "dakle samo preskupi stari GPU vs R5 Pro 4650G koji košta 1500kn".

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.3.2021 17:33 (rambox).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen Desktop AM4 Renoir APU
rambox kaže...

Sve se bazira na prioritetima, ili za AMD Mobile/Desktop iGPU gejming je manje više sporedan ili nebitan

 e za koji klinac onda uopće napredak u igpu i natjecanje s intelom

slušam te godinama kako najavljuješ vege i navije u apu procesorima koji će poderat intelove šuft grafičke, a sad odjednom igpu nije niti bitan

za što je onda namijenjen apu, da nećeš možda neznam kakve poslove s njim obavljat da ti treba što jači procesor, a igpu je odjednom nebitan

 

ako gledam prosječnog korisnika, ako taj neće gejmat, onda jebeš i 8core i igpu išta jači od intelove šuft grafike

mislim da ipak ima i onih koji bi htjeli bar lagani gejming, a za to je dovoljan i 6core, samo fali jača igpu

9 godina
offline
Re: AMD Ryzen Desktop AM4 Renoir APU
Upravo zato mislim da će se X Box S kroz ovu godinu povući s tržišta, ona je napravila svoj zadatak da pokuša veći broj ljudi privući Microsoftu nego Nitendu i one plićeg džepa maknuti od PS5.

Od AM5 najmanje što očekujem je ddr5 i Navi2 u APU jer potpuno novi socket ne bi imao drugi smisao.

Vjerujem da će i dalje ostati na 10 CU za Navi2 kao što je bilo i za Vegu do sada. Sama promjena GPU arhitekture će im biti dovoljan performance skok da Intel ne može napraviti ništa bolje.

Link na video mi je dobro došao, npr. GTA5 je na R5 4650g bolji nego moja stara konfiguracija rx 480 8gb sa i7 4790k, ali to znam da je bolje više CPU jezgri.
SSD koliko si mi života uštedio...
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen Desktop AM4 Renoir APU
picajzla0707 kaže...

 e za koji klinac onda uopće napredak u igpu i natjecanje s intelom

slušam te godinama kako najavljuješ vege i navije u apu procesorima koji će poderat intelove šuft grafičke, a sad odjednom igpu nije niti bitan

za što je onda namijenjen apu, da nećeš možda neznam kakve poslove s njim obavljat da ti treba što jači procesor, a igpu je odjednom nebitan

 

ako gledam prosječnog korisnika, ako taj neće gejmat, onda jebeš i 8core i igpu išta jači od intelove šuft grafike

mislim da ipak ima i onih koji bi htjeli bar lagani gejming, a za to je dovoljan i 6core, samo fali jača igpu

Intel se bori ili natječe sam sa sobom, ili jedva pa je njihov iGPU(najskuplji Mobilni Tigerlake) malo bolji od stare frizirane Vega 8 iGPU.

 

Dobit češ jači AMD Desktop APU, ili iGPU ali tek kad se stabilizira tržište i cijene DDR5 memorije.U pripremi su razni novi AMD APU modeli, i za sad svi ciljaju na znatno bitnije Mobilno tržište.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=740&jumpto=6217718&sort=asc&view=flat

Bur33k kaže...
Upravo zato mislim da će se X Box S kroz ovu godinu povući s tržišta, ona je napravila svoj zadatak da pokuša veći broj ljudi privući Microsoftu nego Nitendu i one plićeg džepa maknuti od PS5.

Od AM5 najmanje što očekujem je ddr5 i Navi2 u APU jer potpuno novi socket ne bi imao drugi smisao.

Vjerujem da će i dalje ostati na 10 CU za Navi2 kao što je bilo i za Vegu do sada. Sama promjena GPU arhitekture će im biti dovoljan performance skok da Intel ne može napraviti ništa bolje.

Link na video mi je dobro došao, npr. GTA5 je na R5 4650g bolji nego moja stara konfiguracija rx 480 8gb sa i7 4790k, ali to znam da je bolje više CPU jezgri.

Malo morgen gdje si samo isčupal takvu ideju.X Box S ne ide nikud, i zapravo se prodaje znatno bolje od očekivanja=dobiš CPU+GPU hardver znatno ispod realne tržišne cijene.

 

Buduči DDR5 APU Mobile ili Desktop, vrlo vjerojatno ne više od 12CU dakle RDNA2 ili RDNA3 GPU ovisi kaj če bit iskombinirano.Napominjem, površina takvog procesora mora bit što manja od 150mm2 do maksimalno 200mm2.

AMD,........is that Epyc or what?
16 godina
offline
AMD Ryzen Desktop AM4 Renoir APU
Santana kaže...

Nabavio Ryzen 4650G, po meni odlican procesor u odnosu na cijenu.
Napravio update biosa, stavio procesor i sve radi super. Idem vratit XMP (koji mi je prije radio) i naravno da ne radi niti jedan profil. Zamrzne se prije nego uspije uc u Windows (ista stvar i na linuxu)
Jebeno...

Eto ja bum odgovor prebacil u pravu temu.

 

Kad si ga kupil nedavno, i vjerojatno u ADM ili gdje zapravo?Koju memoriju imaš?ADM ekipa koja slaže kompove, ljudovi šuškaju/glasine da im sa najnovijom pošiljkom R5 Pro 4650G radi samo Patriot memorija+neovisno o korištenoj matičnoj ploči.Vrlo čudno fučkaj ga sad, ili reda radi ja imam klasičnu Patriot ddr4 memoriju(kupljena prije godinu dana) uz taj nedavno kupljeni APU.Ja sam kupil R5 4650G iz prijašnje pošiljke, a sad dalje treba vidit gdje je zapravo problem.

 

Na defoltu memorija radi, dakle bez XMP profila to je onak očekivano a dalje fučkaj ga.Moj Patriot niti nema XMP profila, dakle samo 2666mhz ali nebitno ionako ne koristim Vega 8 iGPU za igrice.

 

Vezano za ovo žuto, vrlo čudno pa iako je mogučnost sitna nije nemoguče da sa procom nekaj ne štima.Bios problem je lako moguč, ali kakav je to sheban Bios na kojem radi samo Patriot memorija.Patriot ionak ne proizvodi memoriju, nego eto koristi memorijske module od poznatih proizvođača memorije.Različite serije Patriot memorije, pa u njima se ionako koristi različita memorija.Jeftini Patriot je recimo taj SpecTek, a skuplji ili skupi modeli jašu na recimo Samsung ili Nanya ddr4 memoriji.Recimo kao primjer ovo dole, i kak bi sad po kojoj logici na R5 4650G radila samo Patriot memorija vrlo čudno.Kako bilo da bilo, problem očito postoji a dalje nema smisla onak na pamet žlabrat.

 

- Patriot ddr4 3000mhz, identični moduli proizvođač memorije SpecTek

 

- TeamGroup ddr4 3000mhz, identični moduli proizvođač memorije Spectek

 

Moj Patriot je iz SpecTek kuhinje, ili Micron grupacija ili bratska družina memorijskih pekara.

 

 
 

The_Fichek kaže...

Posebno je dobar tko slaze komp bez graficke, ali u slucaju kupovine na komp s grafom je Ryzen 3600 bolji odabir radi osjetno vise L3 cachea.. Probaj stavit stariji BIOS, nekad je bolje ne imat najnoviji BIOS.

Razlike su poznate, dakle u današnjoj ludoj GPU situaciji/nestašici R5 3600 je odurno preskup ili neisplativ.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-desktop-am4-renoir-apu/275640.aspx?page=1&jumpto=6328355&sort=asc&view=flat

 

Santana kaže...

nego jel znas dal se mozes single core performanse jos boostat malo u biosu ?

Kaj se tiče Renoir APU, kad APU ubaciš u matičnu po defoltu u Bios opcija Core Performance Boost automatski ide na Auto postavku.Tak bi to trebalo bit na svim AM4 matičnim pločama, dakle B450 pa dalje na bolje ili noviji modeli AM4 matičnih ploča.Ja nisam nit prstom mrdnul, dakle ovo zeleno sve to ide automatski bez ikakvog čačkanja po Bios-u

 

Ukratko, po defoltu APU je optimalno ili sigurno naklokan ovisno o kvaliteti određenog proca.U praksi dobit češ ovo, u večini situacija R5 Pro 4650G CPU kuca između 4.2-4.3ghz all core Turbo.

 

Singlecore je 4.3ghz, ili najviša radna CPU frekvencija koju dobiješ preko zelene automatske overkloking opcije. Imaj u vidu, da sam ja preko zelenog dobio 100mhz više iznad AMD specifikacija za Singlecore Turbo od 4.2ghz.

 

https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-5-pro-4650g

 

 

 

 

 

 

Eto pogledaj dolnji video, pa vidi kak trči moj primjerak R5 Pro 4650G.Različite situacije, ili nekoliko primjera manje ili više zaposlenog procesora kako gdje u kojem CPU poslu.Za lakše razumjevanje videa, eto par detalja na koje treba obratit pažnju.

 

- Task Manager GPU tab/Video Codec 0pokazuje AMD VCN(VCE) iskoristivost ili zauzeče, OBS za snimanje zaslona koristi samo VCN

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Video_Core_Next

 

 https://drive.google.com/drive/folders/1cWEWKZ1YS7YELR0HTheb5mpwG7FI_Kkj?usp=sharing

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.8.2021 14:37 (rambox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen Desktop AM4 Renoir APU
rambox kaže...
Santana kaže...

Nabavio Ryzen 4650G, po meni odlican procesor u odnosu na cijenu.
Napravio update biosa, stavio procesor i sve radi super. Idem vratit XMP (koji mi je prije radio) i naravno da ne radi niti jedan profil. Zamrzne se prije nego uspije uc u Windows (ista stvar i na linuxu)
Jebeno...

 

nemres nista, osim cekat da rijese probleme sa memorija, a posto nisu u stanju to rjesit vec 3-4 godine, preporucujem da stavis sve na auto i pomiris se s time

 

kao sto vidis imam 4000 APU i to na B550 ploci, pa takoder i dalje imam problema sa memorijama

 

to je jednostavno tak kod AMD-a, lutrija, zalosno ali sta je tu je

www.youtube.com/TerabitTV
16 godina
offline
AMD Ryzen Desktop AM4 Renoir APU

Eto kaj se može očekivat, ako netko koristi staru Asrock A300 verziju ili noviju Asrock X300 DeskMini varijantu.Stara i nova verzija Asrock mini PC-a, u praksi radi se o vrlo sličnoj kombinaciji.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/vijesti-by-forumasi/asrock-deskmini-x300/276992.aspx

 

U ovom primjeru R5 Pro 4650G testiran je u Asrock A300 verziji.Točnije test je orjentiran samo na potrošnju za tri različite postavke cTDP-a.

 

Renoir APU ima cTDP opcije, dakle defolt je 65W ali može se izabrati 45W TDP. Asrock A300/X300 nudi i 35W TDP opciju.Renoir APU izvorno je Mobile procesor, a svaki Mobile procesor ima cTDP opcije ili podešenja.

 

Desktop Renoir APU verzija i dalje ima cTDP opcije.U praksi dalje sve ovisi o matičnoj ploči ili Bios-u, ipak večina klasičnih Desktop AM4 matičnih ploča nema cTDP ili ručno podesive TDP opcije.Asrock A300 ili nova X300 verzija, oni po defoltu nude tri različite cTDP opcije.

 

Mobile Ryzen 5 4600H, 35-54W cTDP

 

https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-5-4600h

 

Desktop Ryzen R5 Pro 4650G, 45-65W cTDP

 

https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-5-pro-4650g

 

https://www.elefacts.de/test-146-amd_ryzen_5_pro_4650g_renoir_mit_65_45_und_35_watt_ctdp_getestet

 

https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=de&u=https://www.elefacts.de/test-146-amd_ryzen_5_pro_4650g_renoir_mit_65_45_und_35_watt_ctdp_getestet&prev=search&pto=aue

 

Kao što se može vidjeti, za testiranje potrošnje kompletne A300 konfiguracije korišten je Cinebench R20.

 

R5 4650G na 35W TDP opciji, u Cinebench R20 Multithread gubi samo 11%=potrošnja sistema pada sa 87W na 55W.

 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

Klasična AM4 matična nema cTDP opcije, isključivanjem CPB/Core Performance Boost ili PBO/Precision Boost Overdrive u Bios, eto dobili smo tu negdje oko 40W TDP CPU.Obratimo pažnju na navedene brojke, dakle drastično niži CPU napon+znatno hladnji procesor+procesor ne troši niti 50W.Core Performance Boost Off, napon procesora pada ispod 1.200V+maksimalna all cores CPU frekvencija samo 3.7ghz.

 

Vezano za HWinfo brojke ili čitabu, eto ovako fino istaknuto po bojama.Tak to izgleda kod mene, ili na mojem primjerku R5 4650G dakle Core Performance Boost On i Of postavke+Cinebench R20.

 

- naranđasto=napon procesora

 

- plavo=temperatura procesora

 

- žuto=potrošnja procesora

 

- plavo=temperatura procesora+okretaji CPU hladnjaka/Arctic Freezer 7X

 

Core+Performance+Boost+On Core+Performance+Boost+On
 
Core+Performance+Boost+Off Core+Performance+Boost+Off
 

 

Niže TDP ograničenje, procesor troši znatno manje energije+znatno se manje grije=procesor je znatno lakše ohladit.

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put pon 12.7.2021 16:29 (rambox).
Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
offline
AMD Ryzen Desktop AM4 Renoir APU

Zanimljiv razvoj situacije, pratim ponudu i do nedavno kod Mindfactory ili u Austriji navedeni Renoir APU uopče nije bio u maloprodajnoj ponudi.Vjerojatno je AMD nedavno naštancal malo više komada. Sasvim logično da je APU/iGPU danas vrlo tražen, s obzirom na GPU majning ludnicu i nestašicu grafa.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-desktop-am4-renoir-apu/275640.aspx?page=1&jumpto=6328355&sort=asc&view=flat

 

https://geizhals.at/amd-ryzen-5-pro-4650g-100-100000143mpk-a2336716.html

 

https://www.mindfactory.de/product_info.php/AMD-Ryzen-5-4650G-4-3GHz-So-AM4-11MB-Cache--Tray-_1370228.html

 

Kod Švaba je trenutno rasprodan, ali po naruđbi artikla nova tura uskoro stiže.Cijene su još zanimljivije, ili eto kod Švaba ili Austrijanaca R5 Pro 4650G je znatno skuplji nego u Hrvatskoj.

 

Ajd da vidimo i ovakav primjer, jer obično je obrnuto u Hrvatskoj je razni hardver znatno skuplji.

 

Mindfactory 222eura=1682kn

 

Austrija 254eura=1923kn

 

ADM 1500kn=197eura

 

https://www.adm.hr/cpu-amd-ryzen-5-pro-4650g-tray-cooler-s-am4/66453/product/

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put ned 11.4.2021 16:54 (rambox).
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen Desktop AM4 Renoir APU

Postoji li razlog za tako drastično različitim cijenama?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen Desktop AM4 Renoir APU
Čitatelj kaže...

Samo sto su 4750G Pro i 4650G Pro OEM/Tray procesori bez hladnjaka i bez sluzbenog AMD jamstva,

i nisu dostupni smrtnicima (bar ne lako i povoljno).

 

A ostali su ionako max quad-core procesori, nezanimljivo za naprednije kucne korisnike.

U Hrvatskoj uz zeleno dobiš AMD Wraith Stelth CPU hladnjak.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/299.aspx?page=378&jumpto=6312527&sort=asc&view=flat

 

Ako i kupiš/dobiš samo Tray procesor, moš mislit velikog problema kupit solidan CPU hladnjak.Navedeni LC je sasvim dovoljan za ohladit bilo koji Renoir APU.U Hrvatskoj taj hladnjak košta 90kn, da fakat je veliki problem ako kupiš samo procesor bez hladnjaka.

 

https://www.amazon.de/LC-POWER-Cosmo-LC-CC95-CPU-K%C3%BChler-Multi/dp/B004SFB0GG

 

https://www.nabava.net/search.php?q=lc-cc-95

 

Vidi se da nisi upučen, 6/12 Renoir APU je ipak znatno lakše ohladit u odnosu na recimo R5 3600.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-desktop-am4-renoir-apu/275640.aspx?page=1&jumpto=6328355&sort=asc&view=flat

 

Da na Renoir APU nema garancije, a ovo dole je fejk ADM račun bez ikakve garancije.Isto je u Austriji ili Švabiji, ili možda misliš da samo za nas u Hrvatskoj vrjedi klasična garancija na Renoir APU.

 

 

 

"Ja ču bit malo bezobrazan", pa ču odgovor prebacit u Renoir APU temu.

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.4.2021 16:51 (rambox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen 4000G AM4 Renoir APU

Napokon je pala cijena za R3 Pro 4350G, ovo je sad najeftinije ili trenutno 1166kn.

 

https://www.protis.hr/products/details/amd-ryzen-3-pro-4350g-processor-with-included-wraith-stealth-cooler--mpk/163446

 

Od početka ja sam ciljal na taj model, ali cijena je ipak bila previsoka 1300kn.Na kraju sam dodal 200kn više pa uzel R5 4650G za 1500kn.Da danas kupujem, ipak bi uzel 4/8 verziju fučkaj ga sad.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-4000g-am4-renoir-apu/275640.aspx?page=1&jumpto=6239994&sort=asc&view=flat

 

Na drugoj strani, eto ADM nudi 45W TDP verziju za 1300kn.Nema logike ali eto, nek stoji reda radi pa možda se ipak i proda.

 

https://www.adm.hr/69546/69546/product/

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
AMD Ryzen 4000G AM4 Renoir APU

Pitanje,

da li ovaj APU (Ryzen 5 Pro 4650G) uredno radi sa Zoom aplikacijom i podržava virtual background?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 4000G AM4 Renoir APU
BoTiA kaže...

Pitanje,

da li ovaj APU (Ryzen 5 Pro 4650G) uredno radi sa Zoom aplikacijom i podržava virtual background?

 

Da bez problema(fotke ili video), zakaj sumnjaš da ne radi ili da ne bi radio uredno?Zoom je Windows aplikacija, a taj APU ionako je debelo prejak za tipično Zoom korištenje.Zoom hardverski bez frke proguta i danas nažalost nedobavljivi 2/4 Athlon 3000G.

AMD,........is that Epyc or what?
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 4000G AM4 Renoir APU
rambox kaže...
BoTiA kaže...

Pitanje,

da li ovaj APU (Ryzen 5 Pro 4650G) uredno radi sa Zoom aplikacijom i podržava virtual background?

 

Da bez problema(fotke ili video), zakaj sumnjaš da ne radi ili da ne bi radio uredno?Zoom je Windows aplikacija, a taj APU ionako je debelo prejak za tipično Zoom korištenje.Zoom hardverski bez frke proguta i danas nažalost nedobavljivi 2/4 Athlon 3000G.

ma znam da je prejak ... ali recimo ovaj moj trenutni AMD Phenom II X3 720 nije podržan od strane Zooma kao procesor koji bi mogao upogoniti virtual background ... ocito da mu fali jezgri i takta iako mi je full dovoljan za office.

 

Evo sto pise na stranici zoom-a:

Non-Intel processors:

  • 8 cores or higher with 3.0GHz frequency or higher; OR
  • 12 cores or higher; OR
  • AMD - Ryzen 5/7/9 or higher

https://support.zoom.us/hc/en-us/articles/360043484511-System-requirements-for-Virtual-Background

 

 

Vjerojatno cu napraviti upgrade u skorije vrijeme, zamjeniti cijelu konfiguraciju sa nečim novijim... (vjerojatno ovaj APU)

 

 

 

16 godina
offline
AMD Ryzen 4000G AM4 Renoir APU

Hm vrlo čudna situacija, ali eto u Švabiji plač i psovke plati 270eura, a kod nas u očerupanoj Hrvatskoj 1500kn ili 200eura.

 

https://www.mindfactory.de/product_info.php/AMD-Ryzen-5-4650G-4-3GHz-So-AM4-11MB-Cache--Tray-_1370228.html

 

https://www.adm.hr/cpu-amd-ryzen-5-pro-4650g-tray-cooler-s-am4-100-100000143mpk/66453/product/

 

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put sub 24.7.2021 14:58 (rambox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 4000G AM4 Renoir APU

vidim da je izašla nova generacija APUova ... i vjerojatno će biti skuplja bar 400 kn ... isplati li se to čekati?

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 4000G AM4 Renoir APU
BoTiA kaže...

vidim da je izašla nova generacija APUova ... i vjerojatno će biti skuplja bar 400 kn ... isplati li se to čekati?

Nije još izašla ali bude uskoro, ne isplati se to je preskupo barem za sad.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-5000g-am4-cezanne-apu/282027.aspx?page=0&jumpto=6384870&sort=asc&view=flat

AMD,........is that Epyc or what?
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen 4000G AM4 Renoir APU
BoTiA kaže...

vidim da je izašla nova generacija APUova ... i vjerojatno će biti skuplja bar 400 kn ... isplati li se to čekati?

Ovisi za što ti treba, ali evo ti i stevina preporuka - radije kupi i5 10400 i polovnu 1060 3gb za duplo veće perfomanse

 

 

Ništa od tih apu dok ne ubace poštenu grafu, oni prvi 2xxx su bili ok, sve dalje i novihe - sve veća žalost, jer je napredak mizerija

6 godina
offline
Re: AMD Ryzen 4000G AM4 Renoir APU
picajzla0707 kaže...
BoTiA kaže...

vidim da je izašla nova generacija APUova ... i vjerojatno će biti skuplja bar 400 kn ... isplati li se to čekati?

Ovisi za što ti treba, ali evo ti i stevina preporuka - radije kupi i5 10400 i polovnu 1060 3gb za duplo veće perfomanse

 

 

Ništa od tih apu dok ne ubace poštenu grafu, oni prvi 2xxx su bili ok, sve dalje i novihe - sve veća žalost, jer je napredak mizerija

AMD ili Intel u tim kombinacijama dode sve oko 4000kn, radije si kupi mac mini m1 za 5000kn, bolji ti je od svega toga a grafa je u rangu RX480/RX570

 

 

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen 4000G AM4 Renoir APU
picajzla0707 kaže...
BoTiA kaže...

vidim da je izašla nova generacija APUova ... i vjerojatno će biti skuplja bar 400 kn ... isplati li se to čekati?

Ovisi za što ti treba, ali evo ti i stevina preporuka - radije kupi i5 10400 i polovnu 1060 3gb za duplo veće perfomanse

 

 

Ništa od tih apu dok ne ubace poštenu grafu, oni prvi 2xxx su bili ok, sve dalje i novihe - sve veća žalost, jer je napredak mizerija

ma slažem se ...

treba mi generalno za office ... i tu i tamo neku igricu...ništa pre jako ... gledao sam i5 ali brine me pretjerano zagrijavanje ...

 

postojeća konfiguracija mi je stara 9 godina i do sada je služila dobro ... vrijeme je za zamjenu jer se povremeno ne da upaliti (moram ištekavati grafičku i RAM iz ploče i ponovno uštekavati da proradi)

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.8.2021 18:57 (BoTiA).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen 4000G AM4 Renoir APU
Onda odi na apu, samo nemoj najnoviji jer se ne isplati. Za office ti je dovoljna i prva verzija apu kakvog imam i ja (2400g), za povremeno gejmanje je isto dosta.
Noviji su procesorski dosta jači - za tvoje potrebe nebitno, a za povremeno gejmanje razlika u igpu je ionako mizerna da bi plaćao premium cijenu
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen 4000G AM4 Renoir APU
picajzla0707 kaže...
Onda odi na apu, samo nemoj najnoviji jer se ne isplati. Za office ti je dovoljna i prva verzija apu kakvog imam i ja (2400g), za povremeno gejmanje je isto dosta.

 

Ovo je trenutno odlična cijena za predzadnju generaciju APU-ova: https://www.nabava.net/search.php?q=ryzen+4300ge

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen 4000G AM4 Renoir APU
Eol kaže...
picajzla0707 kaže...
Onda odi na apu, samo nemoj najnoviji jer se ne isplati. Za office ti je dovoljna i prva verzija apu kakvog imam i ja (2400g), za povremeno gejmanje je isto dosta.

 

Ovo je trenutno odlična cijena za predzadnju generaciju APU-ova: https://www.nabava.net/search.php?q=ryzen+4300ge

super da, za ono što mu treba i više nego dobar i po jako dobroj cijeni

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen 4000G AM4 Renoir APU
BoTiA kaže...

ma slažem se ...

treba mi generalno za office ... i tu i tamo neku igricu...ništa pre jako ... gledao sam i5 ali brine me pretjerano zagrijavanje ...

 

postojeća konfiguracija mi je stara 9 godina i do sada je služila dobro ... vrijeme je za zamjenu jer se povremeno ne da upaliti (moram ištekavati grafičku i RAM iz ploče i ponovno uštekavati da proradi)

 Rocket Lake i5 je mali žderač struje i previše se grije, a niti stariji Intel i5 14nm procovi nisu baš frižideri.Intel stock CPU hladnjak je bučno sranje, kratko i jasno bez komplikacija.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/intel-cpu-hladnjak-vs-amd-wraith-stealth/282298.aspx

 

Renoir APU je znatno lakše ohladit, i da najbitnije uz njega dobiš Wraith Stealth CPU hladnjak.Renoir APU je vrlo štedljiv proc, ili 40-45W verzije ili približne Bios postavke pa to troši kao dvije muhe.Tu je dolnji link, pa ako nisi pročitaj kaj sam prezentiral na kraju tog posta.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-4000g-am4-renoir-apu/275640.aspx?page=2&jumpto=6342946&sort=asc&view=flat

Eol kaže...

Ovo je trenutno odlična cijena za predzadnju generaciju APU-ova: https://www.nabava.net/search.php?q=ryzen+4300ge

To je 45W GE verzija, u odnosu na R3 4350G od 65W koji je nekad bio 1300kn.Trenutno je 1250kn, iako je i on nedavno u Protis bio na akciji za 1160kn.

 

https://www.protis.hr/products/details/amd-ryzen-3-pro-4350g-processor-with-included-wraith-stealth-cooler--mpk/163446

 

picajzla0707 kaže...
Onda odi na apu, samo nemoj najnoviji jer se ne isplati. Za office ti je dovoljna i prva verzija apu kakvog imam i ja (2400g), za povremeno gejmanje je isto dosta.
Noviji su procesorski dosta jači - za tvoje potrebe nebitno, a za povremeno gejmanje razlika u igpu je ionako mizerna da bi plaćao premium cijenu

Kao novi nema apsolutno nikakvog smisla, još dodaš(ako treba posudit od kamatara) 250kn pa uzmeš R5 4650G.

 

https://www.adm.hr/cpu-amd-sam4-0915/153/

 

Žutanjak je isplativ samo kao rabljeni, ali eto ništa od toga sasvim razumljivo u današnjoj situaciji.Za 750-900kn kao rabljeni ok, barem su bile takve cijene rabljenih modela kad su se pojavili na Njuškalu.

 

https://www.njuskalo.hr/?ctl=search_ads&keywords=Ryzen+5+2400G

 

Kaj se tiče performanse=potrošnja, Renoir APU na tom području pomete pod sa starim AMD Zen/Zen+ APU modelima.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-4000g-am4-renoir-apu/275640.aspx?page=1&jumpto=6239994&sort=asc&view=flat

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.8.2021 15:17 (rambox).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice