Ultimativna tema za odabir prijenosnika izdvojena tema

poruka: 36.715
|
čitano: 13.037.991
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Na laptopu? Rekao bih iznimno mala, ne bih se brinuo o tome.
Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
16 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Pozzz ekipa, 

 

Planiram nabavljati novi laptop pa sam u maloj dilemi vezamo za specke i na koju opciju ici. Laptop bi se koristio za sve od multimedije i surfanja, rada u officeu ali bi svakodnevno vrtio na sebi dodatnu virtualku sa windowsom i pnekad jo jednu sa linux-om. Virtualke ne bi odradjivale neki ozbiljan posao cisto da se zna.

 

Obzirom na navedeno prioritet mi je min 16GB RAM-a i neki malo bolji CPU. 

 

Obzirom da sam u BiH i nabavka ide iskljucivo ovdje radi placanja izbor mi je nekako pao na ovaj Acer Nitro 5 obzirom da ima primarno solidan procsor, i ostale komponente odgovaraju pa me zanima ima li tko kakva iskustva. Laptop ce vecinu vremena biti prikljucen na externi monitor koji ce biti primarni za rad pa kvalitet ekrana nije toliko presudan ali ne bih volio da je totalno sranje. 

 

Jedina mana je sto je ovo gamerski laptop, a nosat ce se svakodnevno na relaciji posao - doma pa bih mozda prije isao na neki ultrabook sa Ryzen 5800u, nesh poput ovoga HP Aero 13 ali obzirom da je ovo 15w CPU koliko su ovi novi Ryzeni i Intel 11 gen za ultraookovedobri u slucaju da ih ponekad moram upregnuti na malo duzi period??

 

Gaming mi nije toliko presudan, ako sta zaigram i integrisana Vega je meni dobra pa mozemo otpisati vaznost diskretne GPU. 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

https://www.links.hr/hr/laptop-dell-vostro-3500-core-i3-1115g4-8gb-256gb-ssd-intel-graphics-15-6-ips-fhd-bez-os-crni-014600772

 

Jel ovo dovoljno za "običnu" upotrebu windows office surfanje youtube serije filmove torrent hevc, instalirati Kodi gledat tv, i osnovno.. Edit: nikakve igre, bez toga

Ne kužim se u laptope, bili vi kupili ovo za ove novce.

Moram uzet nešto u kratko vrijeme a nisam pratio.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.7.2022 17:00 (boatenga).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Ni u ludilu. 2/4 proc. 

Za tu lovu nešto od ovih:

 

https://www.nabava.net/search.php?q=amd+ryzen+5+5500u

10 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Ok, hvala ti na prijedlogu, ma nećak stigao iz amerike 15 godina, moram nešto mu uzet za ovdje da ima gdje youtube gledat da nije mobitel.

A opet da ne kupim smeće ostat će meni, ja samo desktop, složim sam što i zašto mi treba.

Evo

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Može preporuka Mac-a za programiranje? Gledam možda uzeti 14'' Mac.

 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

laptop bi koristio za programiranje

znaci neki meniji bi bili stalno vidljivi

12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Neznalica121212 kaže...

Može preporuka Mac-a za programiranje? Gledam možda uzeti 14'' Mac.

Programiranje je širok pojam, netko programira u notepadu, a netko koristi posebne programe. Teško je nešto preporučiti bez preciznijih informacija.

10 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Čisto forumski, pa tko može dati devet tisuća kuna za laptop gdje ćeš imat pokriveno sve.

Ispod toga uvijek nešto nedostaje. Gledam uzet ips ekran slaže se procesor i grafička ali je ekran tn.

Na drugu stranu dobar procesor ali ekran tn..itd. nastavi niz

Plus što nemam pojma o izradama samih kućište i ostalo, koliko nešto je dobro napravljeno a nešto je loša plastika.

 Sutra moram uzeti pa malo drobim.

Da ne moš pristojan laptop naći za 4 tisuće.

Idem na lenovo ovo što je kolega linkao samo da mi je naći ips.

 

plus što još krivo negdje oglašavaju po našim dućanima stručni dabome, i3 nema Iris grafiku, nego uhd intel, tek od i5 ide Iris no ništa zato što zvaravaju itd..

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.7.2022 18:23 (boatenga).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
boatenga kaže...

Čisto forumski, pa tko može dati devet tisuća kuna za laptop gdje ćeš imat pokriveno sve.

Ispod toga uvijek nešto nedostaje. Gledam uzet ips ekran slaže se procesor i grafička ali je ekran tn.

Na drugu stranu dobar procesor ali ekran tn..itd. nastavi niz

Plus što nemam pojma o izradama samih kućište i ostalo, koliko nešto je dobro napravljeno a nešto je loša plastika.

 Sutra moram uzeti pa malo drobim.

Da ne moš pristojan laptop naći za 4 tisuće.

Idem na lenovo ovo što je kolega linkao samo da mi je naći ips.

 

plus što još krivo negdje oglašavaju po našim dućanima stručni dabome, i3 nema Iris grafiku, nego uhd intel, tek od i5 ide Iris no ništa zato što zvaravaju itd..

 

 

 Za ono što si nabrojao ti ne treba laptop od 9000kn. Uz to većina tih laptopa do 4000kn koji imaju IPS nisu puno bolji od TN panela, imao sam neke od tih modela i to je uglavnom jako loš IPS display.

 

Napravi si uslugu i uzmi ovaj model, imaš ga sad na akciji za 3200kn. Dobiti ćeš odličan IPS display, moderan dizajn (onaj Dell koji si stavio izgleda kao kanta prema ovome), odlična tipkovnica i touchpad, original Win10, solidni zvučnici, dobra autonomija, kompaktan i lagan uređaj, kvalitetna izrada i kućište od Alu-Mg legure.

 

Za te novce možeš naći jedino uređaj koji ima nešto jači procesor, ali mu je zato sve ostalo daleko lošije. Ovaj ima solidan N5100 4/4 koji bez problema vrti kodi 4k, surfanje sa hrpom tabova, torrente, office programe i ostalo što si spomenuo. 8GB je za sada dovoljno, ali mislim da se može nadograditi na 16GB, treba provjeriti, ali vidim da ima modela sa 12GB i 16GB. N5100 podržava 16GB u dual channelu.

 

https://www.abrakadabra.com/Katalog-Racunala-i-periferija-Prijenosna-i-tablet-racunala/GemiBook-Pro-14%22/p/K00IWEO

 

Ako želiš proći još jeftinije možeš ga naručiti direktno iz Chuwi trgovine, onda te dođe 2300kn što je smiješno. Vjeruj mi kad vidiš taj laptop nećeš moći vjerovati da si ga platio 2300kn. Garancija kod nas je 24mj. kod njih direktno je 12mj.

https://store.chuwi.com/products/gemibook-pro

14 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika

@boatenga

 

Ja bi ipak isao na ovo:

 

https://www.ekupi.hr/hr/Corrigo-jamstvo/Lenovo-IdeaPad-5-15ALC05%2C-82LN00L8SC%2C-15%2C6-FHD-IPS-300nits%2C-AMD-Ryzen-5-5500U%2C-16GB-RAM%2C-512GB-SSD-PCIe-NVMe%2C-AMD-Radeon-Graphics%2C-Free-DOS%2C-laptop/p/EK000433975

 

Odličan proc sa kojim si godinama miran, alu kućište, iznad prosječni ips ekran sa 300nitsa, 16gb rama, 512gb ssd, 70wh baterija koja drži sigurno oko 10 sati videa. Grafu kod ove cijene ne možeš dobiti dediciranu jer je budžet premali ali sa ovo integriranom igras bez problema i novije igre na smanjenim detaljima.

Cijena ti je 4300kn, imaju još danas i kodove sa popustom 250KN-AS kod naruđbi pa ti je cijena 4050kn što je ja mislim skroz prihvatljiva cijena.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

iOS programiranje

12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
dalja46 kaže...

@boatenga

 

Ja bi ipak isao na ovo:

 

https://www.ekupi.hr/hr/Corrigo-jamstvo/Lenovo-IdeaPad-5-15ALC05%2C-82LN00L8SC%2C-15%2C6-FHD-IPS-300nits%2C-AMD-Ryzen-5-5500U%2C-16GB-RAM%2C-512GB-SSD-PCIe-NVMe%2C-AMD-Radeon-Graphics%2C-Free-DOS%2C-laptop/p/EK000433975

 

Odličan proc sa kojim si godinama miran, alu kućište, iznad prosječni ips ekran sa 300nitsa, 16gb rama, 512gb ssd, 70wh baterija koja drži sigurno oko 10 sati videa. Grafu kod ove cijene ne možeš dobiti dediciranu jer je budžet premali ali sa ovo integriranom igras bez problema i novije igre na smanjenim detaljima.

Cijena ti je 4300kn, imaju još danas i kodove sa popustom 250KN-AS kod naruđbi pa ti je cijena 4050kn što je ja mislim skroz prihvatljiva cijena.

 

 

 Dobar laptop za tu cijenu, ali taj display je daleko od iznad prosječnog. U pitanju je relativno loš IPS display koji pokriva samo 38% AdobeRGBa i 59% sRGBa. Za nekoga tko će koristiti laptop za gledanje video sadržaja to nije najbolja opcija. Ono što je iznad prosječno je baterija. Po meni dobar cpu, 16GB rama, 512GB ssd, odlična baterija, cijena. Loše: tipkovnica, touchpad, display.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Neznalica121212 kaže...

iOS programiranje

Ok, znači XCode, za to ti je Macbook Air M1 odličan.

10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
dalja46 kaže...

@boatenga

 

Ja bi ipak isao na ovo:

 

https://www.ekupi.hr/hr/Corrigo-jamstvo/Lenovo-IdeaPad-5-15ALC05%2C-82LN00L8SC%2C-15%2C6-FHD-IPS-300nits%2C-AMD-Ryzen-5-5500U%2C-16GB-RAM%2C-512GB-SSD-PCIe-NVMe%2C-AMD-Radeon-Graphics%2C-Free-DOS%2C-laptop/p/EK000433975

 

Odličan proc sa kojim si godinama miran, alu kućište, iznad prosječni ips ekran sa 300nitsa, 16gb rama, 512gb ssd, 70wh baterija koja drži sigurno oko 10 sati videa. Grafu kod ove cijene ne možeš dobiti dediciranu jer je budžet premali ali sa ovo integriranom igras bez problema i novije igre na smanjenim detaljima.

Cijena ti je 4300kn, imaju još danas i kodove sa popustom 250KN-AS kod naruđbi pa ti je cijena 4050kn što je ja mislim skroz prihvatljiva cijena.

 

 

 Hvala, odličan prijedlog no nema rj45..a taman sam spojio optiku doma pa žičano.

O tom pričam.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
boatenga kaže...
dalja46 kaže...

@boatenga

 

Ja bi ipak isao na ovo:

 

https://www.ekupi.hr/hr/Corrigo-jamstvo/Lenovo-IdeaPad-5-15ALC05%2C-82LN00L8SC%2C-15%2C6-FHD-IPS-300nits%2C-AMD-Ryzen-5-5500U%2C-16GB-RAM%2C-512GB-SSD-PCIe-NVMe%2C-AMD-Radeon-Graphics%2C-Free-DOS%2C-laptop/p/EK000433975

 

Odličan proc sa kojim si godinama miran, alu kućište, iznad prosječni ips ekran sa 300nitsa, 16gb rama, 512gb ssd, 70wh baterija koja drži sigurno oko 10 sati videa. Grafu kod ove cijene ne možeš dobiti dediciranu jer je budžet premali ali sa ovo integriranom igras bez problema i novije igre na smanjenim detaljima.

Cijena ti je 4300kn, imaju još danas i kodove sa popustom 250KN-AS kod naruđbi pa ti je cijena 4050kn što je ja mislim skroz prihvatljiva cijena.

 

 

 Hvala, odličan prijedlog no nema rj45..a taman sam spojio optiku doma pa žičano.

O tom pričam.

 Type-C port na hub od 150kn i eto RJ45. Noviji kompaktni laptopi nemaju RJ45 jer je glomazan i stvar prošlosti, sa WiFi 6 je brzina sasvim dovoljna.

10 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

 Type-C port na hub od 150kn i eto RJ45. Noviji kompaktni laptopi nemaju RJ45 jer je glomazan i stvar prošlosti, sa WiFi 6 je brzina sasvim dovoljna.

 

E sad definitivno pričaš o spanskom selu za mene. pojma nemam o ovome.

Zar sa rutera od operatera, na usb-c laptopa spojiš ineternet rj-45, eto nisam znao.

14 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Nedavno sam i sam kupio ideapad 3 17.3" sa tim procom i 12gb rama pa sam predpostavljao da je i tu isti ekran kao kod mojeg ali očito nije. Kod mojeg je 100% srgb-a i kvaliteta prikaza je nakon bivseg acera nitra baš primjetno bolja.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Koja je razika između air i pro? Htio bih neki od 16gb, >= 500 GB SSD

12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
boatenga kaže...

 Type-C port na hub od 150kn i eto RJ45. Noviji kompaktni laptopi nemaju RJ45 jer je glomazan i stvar prošlosti, sa WiFi 6 je brzina sasvim dovoljna.

 

E sad definitivno pričaš o spanskom selu za mene. pojma nemam o ovome.

Zar sa rutera od operatera, na usb-c laptopa spojiš ineternet rj-45, eto nisam znao.

Treba ti ovako nešto:

https://www.aliexpress.com/item/32523402206.html

https://www.aliexpress.com/item/1005002452719139.html

 

ili ako želiš još više portova onda imaš i ovakve kombinacije:

https://www.aliexpress.com/item/1005003066577119.html

12 godina
neaktivan
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
dalja46 kaže...

Nedavno sam i sam kupio ideapad 3 17.3" sa tim procom i 12gb rama pa sam predpostavljao da je i tu isti ekran kao kod mojeg ali očito nije. Kod mojeg je 100% srgb-a i kvaliteta prikaza je nakon bivseg acera nitra baš primjetno bolja.

Nažalost ovaj je dosta lošiji, šteta bio bi to jako dobar laptop za tu cijenu.

 

Neznalica121212 kaže...

Koja je razika između air i pro? Htio bih neki od 16gb, >= 500 GB SSD

Air je malo lakši ima pasivno hlađenje, predviđen je za lakše poslove. Pro je obično jači i za zahtjevnije poslove, aktivno hlađenje, ima nešto bolje osvjetljenje displaya (+100 nits), touchbar.

Međutim od kad je krenuo M1 čip taj Air je više nego dovoljno jak za većinu poslova, jači je od nekih starijih Pro verzija za Intelom.

 

Ovo je uspredba Macbookova iz 2020, noviji Pro iz 2022. ima dosta bolji display, 120Hz, 1000 nits, mini LED, bolje zvučnike, mikrofone, M2 čip.

Sada je izašao i M2 Air koji je još bolji, ali je i osjetno skuplji, pa je po meni i Macbook Air M1 i dalje bestbuy.

 

8GB kod Maca nije isto kao i 8GB na Windowsima tako da će ti ovdje 8GB biti sasvim dovoljno, osim ako ne planiraš raditi nekakav 4k video editing. Mislim da su iOS aplikacije ionako limitirane na 5GB.

 

Imaš Air M1 verzije sa 16/512GB, ali ne znam koliko se isplati jer je skoro duplo skuplji od osnovne verzije.

16 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Ljudi, jel se zna kad ce bit kod nas dostupni laptopi s novim ryzen procesorima, R5 6600U?
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Bolje gledaj aktualne sa 5600u, zen3 su jedan i drugi, razlika je par posto, a novi će 100% biti preskup
EDIT
Ako gledaš zbog igpu, opet se ne isplati jer su stavili samo 6core grafu, gdje je razlika opet nikakva. Tek 6800u ima 12core grafu, koja je donekle pomak u odnosu na vegu
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.7.2022 13:07 (picajzla0707).
16 godina
offline
Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Ma tražim alternativu za macbook air, al očito mu teško može ko parirat u pogledu performansi tj trajanja baterije..
Zato sam spomenuo R5 6600U kao kakti nisu rastrošni, ali, imam osjećaj da su win laptopi ispodprosječni s baterijama i tu nema neke sreće. Čak sam gledal i ove nove intelove AL procesore, al, to je isto srednja žalost..

Mislim da je vrijeme za ARM arhitekturu koji bi bili idealni za ultrabook laptope.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
online
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Ma kažem ti, razlike su minimalne jer je to u osnovi malo unaprijeđeni 5600u. Možda u sljedećoj gen, sa zen4, bude većih pomaka po pitanju efikasnosti, a pogotovo igpu perfomansi.
Samo što tu priču slušamo od prvog apu procesora, pa bogzna kakvog napretka nema, barem u igpu perfomansama koje su meni najzanimljivije u apu procesorima
4 godine
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
boatenga kaže...

 Type-C port na hub od 150kn i eto RJ45. Noviji kompaktni laptopi nemaju RJ45 jer je glomazan i stvar prošlosti, sa WiFi 6 je brzina sasvim dovoljna.

 

E sad definitivno pričaš o spanskom selu za mene. pojma nemam o ovome.

Zar sa rutera od operatera, na usb-c laptopa spojiš ineternet rj-45, eto nisam znao.

 Spojiš adapter: na laptop usb-c, a na drugom kraju adaptera rj-45 za ethernet i onda kablom povezuješ taj adapter i router operatera. Kao što ti je čovjek napisao, novi super tanki laptopi nemaju ethernet port i adapter za to moraš sam kupiti, ako planiraš koristiti žičanu vezu.

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.7.2022 15:17 (zelenapaprika).
11 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
11 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Neznalica121212 kaže...

Može preporuka Mac-a za programiranje? Gledam možda uzeti 14'' Mac.

Ako planiras maca spajati na eksterni monitor ja bih ti preporucio da uzmes nesto drugo. Ja sam prije tjedan dana uzeo macbook pro 14 i kvaliteta teksta na externom monitoru (imam 24" 1440p monitor )je sranje zbog nacina na koji macos skalira sa svoje retina rezolucije. Uglavnom, nakon pun kurac godina rada na win napokon odlucio prijeci na macboka da si olaskam zivot ali nisam imao pojma da za kvalitetnu sliku ili treba imati njihove monitore ili eventualno Lg Ultrafine ili koristiti dodatne apliakcije tipa betterdisplay da se dobije citak tekst usporediv sa onima na win laptopima.

 

Da me se krivo ne shvati, laptop sam po sebi je fenomenalan ali ovo sa kvalitetom teksta na externom monitoru me bas izbacilo iz takta. 

 

Uglavnom, ja vracam macbooka i uzimam nesto drugo, mozda razer blade 14 ili budem cekao novu huawei matebook14s seriju.

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.7.2022 16:02 (geronimo4661).
16 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika

Prvi glas. Na poslu kolege koriste mekove i razne monitore (dell razne modele) i nitko se nije još niti jednom žalio na to.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
11 godina
offline
Re: Ultimativna tema za odabir prijenosnika
Pero Dinamit kaže...

Prvi glas. Na poslu kolege koriste mekove i razne monitore (dell razne modele) i nitko se nije još niti jednom žalio na to.

 A znam i ja par onih kojima je to skroz ok i nije im nikakav problem ali meni je osobno tekst dosta lošiji kad spojim mac sa monitorom, u odnosu kako to izgleda kad spojim monitor na win laptop.

 

Zao mi je vratiti macbook jer je stvarno u svakom pogledu super, ali evo tjedan dana se pokušavam priviknuti na takav lagano zamuljani tekst ali ne ide. Ako nemaš 24" 4k ili 27" 5k monitor, tekst jednostavno neće biti dovoljno oštar. Bar ne meni. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.7.2022 16:32 (geronimo4661).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice