T-Com Internet izdvojena tema

poruka: 19.365
|
čitano: 6.302.329
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Re: T-Com Internet
Ice45 kaže...

Tko je uzimao optiku pa me zanima kako je provode prek FTTH tehnologije ili nes drugacije?

Uglavnom se radi u dvije varijante - FTTC (uglavnom za kuće i sl.) i FTTH za stambene zgrade (mada znaju i kuće spajati tako). FTTH je jasan, nit do stana, u stanu je GPON (Tplink ugl) i nakon njega ono smeće Speedport. Ako je FTTC, onda je ormar negdje unutar 600m i zna povući i do 90mbit sa upaljenim vectoringom. Neki sretnici imaju i G.fast koji je trenutno u pilot projektu, taj pak poteže i do 300-400mbit.

9 godina
online
Re: T-Com Internet
Ice45 kaže...

Tko je uzimao optiku pa me zanima kako je provode prek FTTH tehnologije ili nes drugacije?

 Kako drugacije osim ftth?

Nuclear_Phoenix kaže...

Uglavnom se radi u dvije varijante - FTTC (uglavnom za kuće i sl.) i FTTH za stambene zgrade (mada znaju i kuće spajati tako). FTTH je jasan, nit do stana, u stanu je GPON (Tplink ugl) i nakon njega ono smeće Speedport. Ako je FTTC, onda je ormar negdje unutar 600m i zna povući i do 90mbit sa upaljenim vectoringom. Neki sretnici imaju i G.fast koji je trenutno u pilot projektu, taj pak poteže i do 300-400mbit.

 fttc nije optika.

8 godina
offline
Re: T-Com Internet

Pa, nije optika do stana/kuce ali je bolje nego obicni VDSL.

9 godina
online
Re: T-Com Internet
Nuclear_Phoenix kaže...

Pa, nije optika do stana/kuce ali je bolje nego obicni VDSL.

A nego sto je "obicni vdsl" nego fttc, odnosno fttx?

 

I optika je samo ftth, tocka. Nema "modificirana optika", "hibridna optika" i svakojake gluposti koje prodajni predstavnici pricaju. Jedna je optika, ostalo nije.

8 godina
offline
Re: T-Com Internet

VDSL smo mi radili bez ikakve optike, miniDSLAM u centrali i bakar do korisnika. Baš "prava" centrala, nije izdvojeni FTTC ormarić nego u sklopu HTove centrale. Do korisnika max 1600 metara.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.10.2020 12:59 (Nuclear_Phoenix).
9 godina
online
Re: T-Com Internet
Nuclear_Phoenix kaže...

VDSL smo mi radili bez ikakve optike, miniDSLAM u centrali i bakar do korisnika. Baš "prava" centrala, nije izdvojeni FTTC ormarić nego u sklopu HTove centrale. Do korisnika max 1600 metara.

 

 Lol, niste radili bez ikakve optike 100% :)))))). Samo ste imali malo duzi ftt(x) od c

8 godina
offline
Re: T-Com Internet

Ne slušaš ti mene, nije c - curb, to je normalna centrala - kolokacija, nije ormar uz cestu. Onda tako i za ADSL mozes reci da je FTTC. Konkretno, centrala Krnjevo u Rijeci. Do mene doma je bilo 1560m bakra. Na istoj centrali je bilo i običnih DSL DSLAMa i MSANa. I miniDSLAM za VDSL.

14 godina
offline
T-Com Internet

HT u ponudi ima:

1.. ADSL, bakar iznad 1000 metara

2. VDSL bakar do 1000 metara

3. FTTC - (Optika do kabineta u kojem je DSLAM i od kabineta do korisnika  bakar). Svi rade u modu VDSL VEKTORING čime se dodatno povečava brzina. Znači nije obični, neobični VDSL nego VDSL ili VDSL VEKTORING.

 

4. FTTH - optika do stana

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
T-Com Internet

Ne rade svi FTTC kabineti u vdsl vectoring modu. Na samom početku kad su izgradili fttc kod mene bio sam prebačen kao iskonovac među prvima na njega i tada imao sam max propusnost 50mbps. Danas još uvijek stanje je ne promjenjeno.  Idući tjedan se prebacujem na HT pa ću vidjet hoće li biti što veća propusnost što sumnjam. Da je sad u svim fttc kabinetima aktiviran vectoring oda bi i nudili i brzine od 100mbps ali toga još nema iako postoji navedena brzina u STANDARDNOJ PONUDI HRVATSKOG TELEKOMA d.d. ZA USLUGU VELEPRODAJNOG ŠIROKOPOJASNOG PRISTUPA. Ona još nije stavljena u prodaju. 

 
0 0 hvala 1
9 godina
online
Re: T-Com Internet
Nuclear_Phoenix kaže...

Ne slušaš ti mene, nije c - curb, to je normalna centrala - kolokacija, nije ormar uz cestu. Onda tako i za ADSL mozes reci da je FTTC. Konkretno, centrala Krnjevo u Rijeci. Do mene doma je bilo 1560m bakra. Na istoj centrali je bilo i običnih DSL DSLAMa i MSANa. I miniDSLAM za VDSL.

 Slusam ja tebe, nego ti ne razumijes (i ne slusas mene) a radis to, pa svasta jos i pises. Trebali su vas prvo valjda neke osnove naucit.

 

Mjesas kruske i jabuke, a o topologiji mreze ne trebamo pisat. Tocno to, fttc ti mozes dalje prosljedit i preko isdn-a do korisnika, tada to postaje isdn. Fttc je nebitan. Ftt(x) je samo oznaka dokle ti je optika dovedena te dalje ovisi kako ti signal dovedu (isdn/adsl/vdsl2/gfast/telepatija) u stan, to imas. Petlja se skracuje priblizavanjem optike korisniku, jer optika ima najmanje gubitaka. Ovo sto ti pricas dslam/msan i druge gluposti nema veze s time koji je ftt(x). Mozes ti cijele centrale gradit u dno zgrade nakon fttb-a, al to nema apsolutno nikakvog smisla i ekonomske isplativosti.

 

Dakle.

fttc nije optika do stana/kuce ali je bolje nego obicni VDSL.

Nema apsolutno nikakvog smisla. FTTC je FTTC. Kako ces ti dalje provest signal do korisnika je nevezano za to gdje je tocno od njega udaljena optika. Normalno da postoje neki standardi kad je nesto isplativo i kad nije, pa si tako i ti naucio te neke razdaljine bez pravog razumjevanja zasto i cemu je to tako, ali ti uredno mozes gurat vdsl signal i na 3km, al to nema smisla. Takodjer, ta tvoja recenica "fttc nije optika ali je bolje nego obicni vdsl" nema smisla iz 2 razloga. Prvi je jer su poceli gradit fttcove radi uvodjenja vdsl-a da se optika skrati, tako da se taj "last mile" s fttca vuce preko bakra putem vdsla. Drugo, ako si ti to vec i tako zamislio kako si zamislio, kako to signal iz fttc-a stize do korisnika ako ne putem vdsl-a?

 

VDSL smo mi radili bez ikakve optike, miniDSLAM u centrali i bakar do korisnika. Baš "prava" centrala, nije izdvojeni FTTC ormarić nego u sklopu HTove centrale.

Ako ste radili "bez ikakve optike", de mi reci, kako je signal stigao u tu centralu? Mislju? Rijecju? Ili mozda djelom optickih niti? Jer i do te centrale vode neki kabeli no? Sto mislis sto se unutra nalazi? Kad odgovoris sam sebi na to pitanje, onda ces shvatit da ste u tom slucaju, radili s optikom. I ta optika je od nekog udaljena 100m, od nekog 1km, od nekog 20km. Ovisno kako ko gleda, tako njemu ta centrala postaje ftt(razlicito slovo). I ovisno o tome koliko je od njega udaljena, dalje se mreza planira da se najbolje ta udaljenost iskoristi i da bude najisplativije.

Wontay kaže...
3. FTTC - (Optika do kabineta u kojem je DSLAM i od kabineta do korisnika  bakar). Svi rade u modu VDSL VEKTORING čime se dodatno povečava brzina. Znači nije obični, neobični VDSL nego VDSL ili VDSL VEKTORING.

 fttc nije "ponuda". Fttc je fttc. Vdslom dalje ide do korisnika, znaci ovo pod 2. I ti mjesas kruske i jabuke. Vektoring je opet nesto trece nevezano za fttc kompletno.

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.10.2020 3:19 (sandokan111).
8 godina
offline
Re: T-Com Internet
Koliko znam, vectoring je pušten, ali paketa još nema. Meni je pušteno trenutno 60/10 +2 IPTV sa HD kanalima.

Na cca 200m sam od kabineta i prije je propusnost bila oko 70mbps, sada je oko 110mbps.
16 godina
offline
T-Com Internet

Je li točno da za Vectoring treba 17a profil, da na 8b ne može tj ako sam na 8b d ane mogu ni vidjeti jel moja linija može?

https://www.gamingtribe.com/giveaway/limitless/191x7
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
T-Com Internet

pozdrav svima,

 

 

korisnik sam max adsla i htio bih se riješiti  t-com rutera i staviti svoj ali neznam vlan ID od t-coma.

eto bio bih vam zahvalan kada bi netko tko je to napravio da me uputi.Znaci vlan id te vlan id za voip ( telefon ).

 

 

Hvala i lp

Hrvoje

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
T-Com Internet

Stigla optika (napokon)

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: T-Com Internet
Kod nas sad provlace u ulici...kako to tocno ide,kad se spaja na kucu..postupak?
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.10.2020 12:14 (galinjo24).
4 godine
offline
Re: T-Com Internet
Gale92 kaže...

Stigla optika (napokon)

 

galinjo24 kaže...
Kod nas sad provlace u ulici...kako to tocno ide,kad se spaja na kucu..postupak?

 Gdje točno? Pitanje za obojicu.

13 godina
offline
Re: T-Com Internet
zelenapaprika kaže...
Gale92 kaže...

Stigla optika (napokon)

 

galinjo24 kaže...
Kod nas sad provlace u ulici...kako to tocno ide,kad se spaja na kucu..postupak?

 Gdje točno? Pitanje za obojicu.

 U mojem slučaju je otok Rab...

moraš zvati SZK i reći da si zainteresiran (odnosno kao orjentil pomoći će ti dostupnost optike na tvojoj kućnoj adresi)

 

Nakon poziva došli su mi "dečki" spojiti kabel na kuću te postaviti kutiju na fasadu.

 

U mojem slučaju problem je nastao za dolazak rutera tako da su meni dana došli postaviti ruter (nakon mjesec i pol čekanja).....

Wifi Wifi
Kabel Kabel
13 godina
offline
Re: T-Com Internet
Ulica Eugena Kvaternika,Pozega
12 godina
offline
T-Com Internet

Vuku optiku i kroz Veliku Goricu, preko električnih stupova. Ja sam malo van Velike Gorice i bojim se hoću li je i ja dobiti. Po najavama koje su bile na T-comu hoću, ali ne vjerujem im baš. Jučer sam baš stao na cesti i pričao s dečkima koji vuku kablove. T-com je za Goricu uzeo 5 firmi koje to rade, ovi su odnekud iz Dalmacije. A rade na način da vam oni povuku do kuće i stave kutijicu na tavan ili gdje god vam paše, a onda kad dogovorite uslugu tehničari iz T-coma dolaze spojiti i povući žice gdje vam treba. Eto tak su mi dečki rekli.

http://d-u-d.deviantart.com http://500px.com/Dado_D https://dariodrvodelic.wordpress.com/ https://www.flickr.com/photos/95774435@N02/?hide_photostream_welcome=1
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: T-Com Internet
Dud kaže...

Vuku optiku i kroz Veliku Goricu, preko električnih stupova. Ja sam malo van Velike Gorice i bojim se hoću li je i ja dobiti. Po najavama koje su bile na T-comu hoću, ali ne vjerujem im baš. Jučer sam baš stao na cesti i pričao s dečkima koji vuku kablove. T-com je za Goricu uzeo 5 firmi koje to rade, ovi su odnekud iz Dalmacije. A rade na način da vam oni povuku do kuće i stave kutijicu na tavan ili gdje god vam paše, a onda kad dogovorite uslugu tehničari iz T-coma dolaze spojiti i povući žice gdje vam treba. Eto tak su mi dečki rekli.

 Bila je na netu negdje karta planova rada, ugl. rade samo centar gorice. Frend i ja smo gledali te planove i na temelju toga slozili ovu mapu.

16 godina
offline
Re: T-Com Internet

Sve žuto uokvireno je u planu za optiku (samo nije sve T-Com):

http://mapiranje.hakom.hr/hr-HR/SvjetlovodnaMreza

13 godina
offline
Re: T-Com Internet
Dud kaže...

Vuku optiku i kroz Veliku Goricu, preko električnih stupova. Ja sam malo van Velike Gorice i bojim se hoću li je i ja dobiti. Po najavama koje su bile na T-comu hoću, ali ne vjerujem im baš. Jučer sam baš stao na cesti i pričao s dečkima koji vuku kablove. T-com je za Goricu uzeo 5 firmi koje to rade, ovi su odnekud iz Dalmacije. A rade na način da vam oni povuku do kuće i stave kutijicu na tavan ili gdje god vam paše, a onda kad dogovorite uslugu tehničari iz T-coma dolaze spojiti i povući žice gdje vam treba. Eto tak su mi dečki rekli.

 Tako ti je i kod mene bio slučaj, kažem još jednom otok Rab :)

 

Ono malo što sam jučer koristio meni je WOW jer sam do sad bio na bakru.... imam 200/100 brzinu i ja zadovoljan...

16 godina
offline
T-Com Internet

...gledam malo tu mapu i zasad nema nikavih najava za otok Cres-Losinj

 Da li netko ima neki drugi info vezan za ove otoke?

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: T-Com Internet
zstef kaže...

Sve žuto uokvireno je u planu za optiku (samo nije sve T-Com):

http://mapiranje.hakom.hr/hr-HR/SvjetlovodnaMreza

 E po toj karti mi kao nismo u toj zoni na samom rubu smo, ali zanimljivo je da je moja seka koja radi za lokalne novine tražila očitanje od njih i dobila je popis svih ulica gdje će se uvoditi optika, i dosta ulica ima koje su van ove karte. Ne znam, nadam najboljem. Ok mi je sad na hibridnom sam pa nije tak loše. Imam 3 kompa na 4g spojena a ostali su limitirani na ADSL 10mbit. S tim da mi je na 4g brzina oko 70 down i 30 up, jedino sam limitaran s tih 100gb, da bar daju opet 300 kao dok je trajao prvi val korone.

http://d-u-d.deviantart.com http://500px.com/Dado_D https://dariodrvodelic.wordpress.com/ https://www.flickr.com/photos/95774435@N02/?hide_photostream_welcome=1
13 godina
offline
Re: T-Com Internet
djigibao kaže...

...gledam malo tu mapu i zasad nema nikavih najava za otok Cres-Losinj

 Da li netko ima neki drugi info vezan za ove otoke?

Čuo sam da je Rab prvi otok i da kada vide kako će se optika "ponašat" na Rabu da onda idu dalje ali kojim redom nažalost nije mi poznato....

14 godina
online
Re: T-Com Internet

Izgleda da vuku opitku po Malom Lošinj, danas ih vidio u centru grada.

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.10.2020 19:19 (T-bone's).
4 godine
offline
Re: T-Com Internet
T-bone's kaže...

Izgleda da vuku opitku po Malom Lošinj, danas ih vidio u centru grada.

 To bi bilo izvrsno. I da ju povuku i u Velom Lošinju, od hotela, pa prema kućama.

13 godina
offline
T-Com Internet

Pas mater, em imate šumovit otok, em vam uvode optiku.

Rijetko osjećam jal, al šta je previše je previše. 

“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: T-Com Internet
Antropofob kaže...

Pas mater, em imate šumovit otok, em vam uvode optiku.

Rijetko osjećam jal, al šta je previše je previše. 

 Odakle si?

13 godina
offline
Re: T-Com Internet
Gale92 kaže...
Antropofob kaže...

Pas mater, em imate šumovit otok, em vam uvode optiku.

Rijetko osjećam jal, al šta je previše je previše. 

 Odakle si?

 Iz ludnice otvorenog tipa koja pod kojom se već pol godine zemlja trese AKA hrvatska metropola

Lošinj mi je referenca za raj.

“See the happy moron, / He doesn’t give a damn, / I wish I were a moron, / My God! Perhaps I am!”
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice