POVEZIVANJE 2 UREĐAJA PREKO JEDNOG lan KABELA

poruka: 24
|
čitano: 9.804
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
offline
Povezivanje 2 uređaja sa 1 LAN kabelom sa modema

Imam MAX tv modem priključen Lan kabelom na PC, nabavio Android tv box i htio bih isto priključiti istim kabelom jer su mi u drugoj sobi obadva. Kupio razdjelnike i stavio na kabel i obadva kraja svaki na jedan aparat, ali pokazuju isti IP i kad radi jedan ne radi drugi. Možda netko zna da li je rješenje još jedan razdjelnik da iz pc-a idu 2 kabela, spojim u jedan koji ide preko zida i kod TV-a i Androida drugi razdjelnik na kabel i prikopčan po jedan priključak na svaki aparat, možda u tom slučaju svaki dobije posebni IP?

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.1.2021 12:09 (ja-on).
 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Povezivanje 2 uređaja sa 1 LAN kabelom sa mode
ja-on kaže...

Imam MAX tv modem priključen Lan kabelom na PC, nabavio Android tv box i htio bih isto priključiti istim kabelom jer su mi u drugoj sobi obadva. Kupio razdjelnike i stavio na kabel i obadva kraja svaki na jedan aparat, ali pokazuju isti IP i kad radi jedan ne radi drugi. Možda netko zna da li je rješenje još jedan razdjelnik da iz pc-a idu 2 kabela, spojim u jedan koji ide preko zida i kod TV-a i Androida drugi razdjelnik na kabel i prikopčan po jedan priključak na svaki aparat, možda u tom slučaju svaki dobije posebni IP?

Ne može to baš tako lako kako si zamislio. 

 

Ima način, ali postoje dobre šanse da neće raditi. Naime, LAN kabel je složen od četiri para žica. Za Ethernet konekcije brzina ispod gigabita se u isto vrijeme koriste samo dva para žica, tako da druga dva ostaju slobodna. Ono što se eventualno može napraviti je presjeći kabel, zakrimpati dva para RJ45 konektora sa svake strane sa dva različita para žica i onda provesti na taj način Ethernet konekciju preko jednog kabela za dva uređaja. 

 

 

Elegantnije i jednostavnije rješenje je provući još jedan kabel. 

10 godina
online
Re: Povezivanje 2 uređaja sa 1 LAN kabelom sa mode
ja-on kaže...

Imam MAX tv modem priključen Lan kabelom na PC, nabavio Android tv box i htio bih isto priključiti istim kabelom jer su mi u drugoj sobi obadva. Kupio razdjelnike i stavio na kabel i obadva kraja svaki na jedan aparat, ali pokazuju isti IP i kad radi jedan ne radi drugi. Možda netko zna da li je rješenje još jedan razdjelnik da iz pc-a idu 2 kabela, spojim u jedan koji ide preko zida i kod TV-a i Androida drugi razdjelnik na kabel i prikopčan po jedan priključak na svaki aparat, možda u tom slučaju svaki dobije posebni IP?

 Treba ti switch,ne klasicni razdjelnik.

Origin_Steam: hrka11
6 godina
offline
Re: Povezivanje 2 uređaja sa 1 LAN kabelom sa mode
hrka11 kaže...

 Treba ti switch,ne klasicni razdjelnik.

Ako sam ja njega dobro shvatio, neće mu pomoći ni hub ni switch baš jer koristi jedan jedini kabel za vezu više uređaja. 

 

Dva kabela iz routera idu u jedan razdjelnik, onda jedan kabel ide do drugog razdjelnika iz kojeg idu dva kabela na dva uređaja. 

 

Najbolje bi bilo da nacrta kako je zamislio jer si ja iz ove šume informacija ne mogu baš 100% predočiti kakve su ideje u pitanju. 

14 godina
online
POVEZIVANJE 2 UREĐAJA PREKO JEDNOG lan KABELA

Ni jedno, ni drugo rješenje koje su prethodnici predložili ti neće raditi.

Razlog - kad u port na routeru uštekaš kabel koji ide do MaxTV receivera, taj port postaje rezerviran isključivo za MaxTV promet.

Provedi još jedan kabel za Android TV uređaj ili ga spoji na wifi.

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Povezivanje 2 uređaja sa 1 LAN kabelom sa mode
ja-on kaže...

Imam MAX tv modem priključen Lan kabelom na PC

Nemaš.

 

Ili imaš MAX ADSL router i na njega spojen PC, što je obična ethernet konekcija i običan ethernet switch će raditi (raditi će i hub, ali njega u 2021. jednostavno nema smisla uopće kupovati).

 

Ili imaš MAX TV prijemnik, ali onda on nije spojen na PC, već na MAX ADSL router, za što onda vrijedi ovo što je Punti napisao, ali djelomično ni on nije u pravu. U tom slučaju switch ne radi, ali korištenje po dvije parice u istom kabelu za dvije odvojene konekcije. To možeš postići ili custom krimpanjem kabela ili razdjelnikom, ali ne običnim u kojem su oba porta spojena paralelno, već razdjelnik koji koristi dvije parice, te takvi obično dolaze u paru i imaju označene portove.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
13 godina
online
POVEZIVANJE 2 UREĐAJA PREKO JEDNOG lan KABELA

Ili da uzme powerline ako ne može povući drugi utp. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
POVEZIVANJE 2 UREĐAJA PREKO JEDNOG lan KABELA

Par opcija:

 

1. Nakrimpati kabel na način da se koriste za maxtv zeleni i narančasti parovi a za drugi uređaj plavi i smeđi. Na jednoj strani tog kabela uštekati plavo-smeđe parove u "žuti" LAN na modemu, zeleno-narančaste parove u "crveni" LAN na modemu a na drugoj strani u uređaje. Bez obzira na boje, i dalje se koristi B raspored samo sa tim drugim bojama u plavo-smeđem konektoru. Posljedica ovog - brzina pada na max 100 mbit.

 

2. Kupiti razdjeljnike koji su baš za to, kao što je netko napisao, dolaze u parovima i označeni su bojama. Urednija varijanta rješenja 1 sa istim problemima/posljedicama

 

3. Za napredne učenike - kupiti 2 pametna switcha (upravljiva) koji podržavaju LAN tagiranje. LAN1 iztagirati za maxtv, LAN2 za internet, LAN3 kao trunk, kabel od trunka do druge sobe u drugi (pametni) switch, LAN3 trunk, LAN2 internet, LAN1 maxtv. Plus - sve radi punom brzinom. Minus - overkill i potrošili smo dosta novaca.

 

4. Powerline ALI... Zna se glupavo ponašati, pogotovo sa UDP prometom. Ako postoji opcija, probati, ako radi super, ako ne, jbg.

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.1.2021 13:32 (Nuclear_Phoenix).
 
3 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Povezivanje 2 uređaja sa 1 LAN kabelom sa mode
MrBlc kaže...
ja-on kaže...

Imam MAX tv modem priključen Lan kabelom na PC

Nemaš.

 

Ili imaš MAX ADSL router i na njega spojen PC, što je obična ethernet konekcija i običan ethernet switch će raditi (raditi će i hub, ali njega u 2021. jednostavno nema smisla uopće kupovati).

 

Ili imaš MAX TV prijemnik, ali onda on nije spojen na PC, već na MAX ADSL router, za što onda vrijedi ovo što je Punti napisao, ali djelomično ni on nije u pravu. U tom slučaju switch ne radi, ali korištenje po dvije parice u istom kabelu za dvije odvojene konekcije. To možeš postići ili custom krimpanjem kabela ili razdjelnikom, ali ne običnim u kojem su oba porta spojena paralelno, već razdjelnik koji koristi dvije parice, te takvi obično dolaze u paru i imaju označene portove.

 T-com ADSL modem za internet, telefon, pc. Kabel iz njega na Max tv modem i na tv. Tu probam razdvojiti sa razdjelnikom na dva aparata, ali radi jedan ili drugi, ako prije upalim max tv više ne radi tv box dok ne izvučem priključak sa max tv-a. Na ovom modemu ZTE za internet i pc ima još jedna slobodan port pa sam zato mislio provući na prije opisan način.

Poruka je uređivana zadnji put pet 15.1.2021 14:01 (ja-on).
4 godine
offline
Re: Povezivanje 2 uređaja sa 1 LAN kabelom sa mode
robogo kaže...
hrka11 kaže...

 Treba ti switch,ne klasicni razdjelnik.

Ako sam ja njega dobro shvatio, neće mu pomoći ni hub ni switch baš jer koristi jedan jedini kabel za vezu više uređaja. 

 

Dva kabela iz routera idu u jedan razdjelnik, onda jedan kabel ide do drugog razdjelnika iz kojeg idu dva kabela na dva uređaja. 

 

Najbolje bi bilo da nacrta kako je zamislio jer si ja iz ove šume informacija ne mogu baš 100% predočiti kakve su ideje u pitanju. 

 Upravo tako sam zamislio: u 2 porta na routeru 2 kabla pa u razdjelnik, adapter što već, iz njega u 1 kabel preko zida tamo na razdjelnik sa 2 izlaza i na aparate. Jedino mi je problem naći razdjelnik ili što već (!) sa 2 ulaza.

16 godina
online
Re: POVEZIVANJE 2 UREĐAJA PREKO JEDNOG lan KABELA
 
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Povezivanje 2 uređaja sa 1 LAN kabelom sa mode
robogo kaže...
hrka11 kaže...

 Treba ti switch,ne klasicni razdjelnik.

Ako sam ja njega dobro shvatio, neće mu pomoći ni hub ni switch baš jer koristi jedan jedini kabel za vezu više uređaja. 

 

Dva kabela iz routera idu u jedan razdjelnik, onda jedan kabel ide do drugog razdjelnika iz kojeg idu dva kabela na dva uređaja. 

 

Najbolje bi bilo da nacrta kako je zamislio jer si ja iz ove šume informacija ne mogu baš 100% predočiti kakve su ideje u pitanju. 

 Evo crtao, nisam baš vješt ali mislim da se vidi poanta.

15 godina
offline
POVEZIVANJE 2 UREĐAJA PREKO JEDNOG lan KABELA

Kako je Nuclear_Phoenix napisao pod 2.

 

Ovo ti treba:

 

https://www.svijet-medija.hr/art/adapter-intellinet-rj45-m-na-2x-rj45-z-2-port-modular-distributor-ftp-razdjelnik-504195/92767 - i po jednom kabelu imaš 2 uređaja brzine 100mbit-a.

 
1 0 hvala 0
16 godina
online
Re: POVEZIVANJE 2 UREĐAJA PREKO JEDNOG lan KABELA
Krivo si nacrtao - svi kabeli moraju završavati na routeru, ne switchu (na slici gore desno), osim ako nije tako konfiguriran (VLAN-i).
6 godina
offline
POVEZIVANJE 2 UREĐAJA PREKO JEDNOG lan KABELA

Ukratko rečeno: ne samo da se može, već možeš i birati kako! 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: POVEZIVANJE 2 UREĐAJA PREKO JEDNOG lan KABELA
Old Iggy kaže...
Krivo si nacrtao - svi kabeli moraju završavati na routeru, ne switchu (na slici gore desno), osim ako nije tako konfiguriran (VLAN-i).

Mislim da je gore desno router, a ono što je označeno kao modem je zapravo STB.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Povezivanje 2 uređaja sa 1 LAN kabelom sa mode

-pogrešna ideja-želja... mreža, LAN nije IPTV, ne miješati (osim kad imaš opremu koja to može, vlan.. zapravo se ni tad ne miješa nego virtualno razdvaja, jednako kao dva fizička switcha tj odvojena mreža).

-zaštita. (ne da nešto ne može, nego operater ne želi..).

-ne možeš istim kablom spojiti iptv-maxtv i andorid-uređaj-mob-pc-mrežu.. tj router(modem) na tom portu prepozna prijemik i da mu odgovarauću postavku-mrežu-subnet za tv.. ne daje ostalima (jer ne žele, tj plaćaš).

.. može li se? može se sve, svašta.. no ima li smisla, resursi itd. i cilj-razlog? Što zapravo želiš (umjesto da normalno spojiš uređaje kako je predviđeno).. npr nemaš dodatnu žicu, može preko jedne, parica-par/4.. ali tad si ograničen na fast-100 mbps (jer za gbe-1000 treba svih 8 žica). Takav dvoglavi kabel spojiš jedan u modem koji će direktno dati iptv-maxtv tv-prijemniku, dok drugi koristiš kao mrežu-lan, na switchu kao za sve mrežno-pc-andorid.. i ne miješati tj tad je taj jedan kabel zapavo dva u tijelu jednog kao vlan..

 

btw, po shemi-rasporedu.. switch je 'višak' (nepotreban) jer sam modem (router) ima switch-4portni.. tj po shemi dovoljno za spajanje nacrtanog.. do u drugoj prostoriji ne može (jer je ili mreža-lan ili iptv.. tj morao bi biti smartswithc s vlanovima da to može).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 15.1.2021 18:26 (ihush).
4 godine
offline
Re: POVEZIVANJE 2 UREĐAJA PREKO JEDNOG lan KABELA
Old Iggy kaže...
Krivo si nacrtao - svi kabeli moraju završavati na routeru, ne switchu (na slici gore desno), osim ako nije tako konfiguriran (VLAN-i).

 Pa i završavaju na routeru, 4 porta 4 kabela. Dolje je nacrtan "kao" router a iznad zadnja strana sa portovima. Tv, MAX-tv modem i tv box su na lijevoj strani "zida" u drzgoj sobi!

4 godine
offline
POVEZIVANJE 2 UREĐAJA PREKO JEDNOG lan KABELA

I to je sve što znate o tome, nisam ni trebao pitati onda.

 
0 4 hvala 0
16 godina
online
Re: POVEZIVANJE 2 UREĐAJA PREKO JEDNOG lan KABELA
ja-on kaže...

I to je sve što znate o tome, nisam ni trebao pitati onda.

A što si više tražio? Sve ti je rečeno i to u detalje.

15 godina
odjavljen
offline
Re: POVEZIVANJE 2 UREĐAJA PREKO JEDNOG lan KABELA

Čovjek ti da video tutorijal...

 

To je ono korak ispred toga da ti se crta, ako ti to nije dovoljno, problem je u tebi, a ne u onima koji ti pokušavaju pomoći.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
4 godine
offline
Re: POVEZIVANJE 2 UREĐAJA PREKO JEDNOG lan KABELA
MrBlc kaže...

Čovjek ti da video tutorijal...

 

To je ono korak ispred toga da ti se crta, ako ti to nije dovoljno, problem je u tebi, a ne u onima koji ti pokušavaju pomoći.

 Ma neda meni niko ništa, neki se trudili pojasniti na čemu sam zahvalan a vama dvojici hvala na "ljubaznim" odgovorima.

4 godine
offline
Re: POVEZIVANJE 2 UREĐAJA PREKO JEDNOG lan KABELA
Tomo051 kaže...

Kako je Nuclear_Phoenix napisao pod 2.

 

Ovo ti treba:

 

https://www.svijet-medija.hr/art/adapter-intellinet-rj45-m-na-2x-rj45-z-2-port-modular-distributor-ftp-razdjelnik-504195/92767 - i po jednom kabelu imaš 2 uređaja brzine 100mbit-a.

 Nabavio i radi savršeno, puno hvala!

15 godina
offline
Re: POVEZIVANJE 2 UREĐAJA PREKO JEDNOG lan KABELA

 

ja-on kaže...
Tomo051 kaže...

Kako je Nuclear_Phoenix napisao pod 2.

 

Ovo ti treba:

 

https://www.svijet-medija.hr/art/adapter-intellinet-rj45-m-na-2x-rj45-z-2-port-modular-distributor-ftp-razdjelnik-504195/92767 - i po jednom kabelu imaš 2 uređaja brzine 100mbit-a.

 Nabavio i radi savršeno, puno hvala!

 -prvi (identičan) odgovor ti je dao old.. tj to je dva kabla u jedan + ograničenje na fast-100mbps jer za gbe-1000mbps treba svih 8 žica.

-naravno da radi, + navedena ograničenja, cijena itd. no to prelazi tvoje znanje-potrebe samo se sjeti jednog dana kad poželiš npr veću brzinu što je moguć uzrok problema-limita.. :)

 

btw, realna cijena takvih adaptera/kablova i sl. je par kuna (ako se napravi), 10-20kn.. čak je ova cijena u svijetu medija 'prihvatljiva' od 49kn.. dok više od tog nema smisla u odnosu na npr cijenu switcha ili kabla kao ušteda osim problema kad iz nekog razloga ne može još jedna žica pa se mora kemijati ili drugi način kao powerline i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.2.2021 13:11 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice