Iskon static IP

poruka: 8
|
čitano: 3.709
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Iskon static IP

Pozdrav svima!

 

Ja sam zbog poslovnih potreba kontaktirao Iskon ciji sam korisnik fix Internet usluge (optika) kako bih dobio staticku IP adresu. Na prodaji su mi rekli da oni ne znaju sto je to, i prebacili me na tehnicku podrsku.

Na tehnickoj podrsci su mi rekli da mi mogu dati pristupne podatke za ruter web admin panel, ali da ne daju podrsku za postavljanje static IP adrese.

 

Iskreno sam mislio da me ne razumiju sto trazim (static IP na WANu a ne na LANu), ali sam svejedno isao cackati da vidim postoji li opcija, i ispada da postoji na (ruter je InnboxV51 AnnexB, superviser user).

E sad, probao sam postaviti IP adresu koju sam imao do tada assignanu putem DHCP-a i rebootati ruter, ali izgubio sam pristup Internetu zbog toga. Probao sam takodjer iskljuciti NAT ali ni to nije rjesilo problem.

Na kraju sam revertao promjene jer ocito mi fali znanja da ovo slozim kak se spada.

 

Zna li netko kako ovo postaviti ispravno?

 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Iskon static IP
15 godina
offline
Re: Iskon static IP

Hvala ali moja usluga je privatna (WFH). U cijeniku za privatne korisnike nema te usluge.

15 godina
online
Re: Iskon static IP
Matatata krele od zanata kaže...

Pozdrav svima!

 

Ja sam zbog poslovnih potreba kontaktirao Iskon ciji sam korisnik fix Internet usluge (optika) kako bih dobio staticku IP adresu. Na prodaji su mi rekli da oni ne znaju sto je to, i prebacili me na tehnicku podrsku.

Na tehnickoj podrsci su mi rekli da mi mogu dati pristupne podatke za ruter web admin panel, ali da ne daju podrsku za postavljanje static IP adrese.

 

Iskreno sam mislio da me ne razumiju sto trazim (static IP na WANu a ne na LANu), ali sam svejedno isao cackati da vidim postoji li opcija, i ispada da postoji na (ruter je InnboxV51 AnnexB, superviser user).

E sad, probao sam postaviti IP adresu koju sam imao do tada assignanu putem DHCP-a i rebootati ruter, ali izgubio sam pristup Internetu zbog toga. Probao sam takodjer iskljuciti NAT ali ni to nije rjesilo problem.

Na kraju sam revertao promjene jer ocito mi fali znanja da ovo slozim kak se spada.

 

Zna li netko kako ovo postaviti ispravno?

 

 -nemaš što složiti, jer ne ovisi o tebi nego centrali-operatoru tj slobodnim (rezeviranim, u vlasništvu operatora) adresama koje operator ima i koristi za sve korisnike.. plaća se i kao što vidiš posotji za poslovne, ne za kućne jer je ipv4 raspon vrlo ograničen..

-stvai se ne čeačkaju, ako ne znaš prvo se raspitaš-naučiš.. ali u ovom slučaju nema posljedica pa možeš učiti na greškama :) ipak preporuka, uči na lakši način, ne čačkanjem..

 

Matatata krele od zanata kaže...

Hvala ali moja usluga je privatna (WFH). U cijeniku za privatne korisnike nema te usluge.

 -da..

 

.. a lakši način, jeftin-đabe, koristi neki od ip-servisa, ddns, noip, .. ima toga, google zna gdje samo utipkaš tih par riječi (i to je dio učenja).

-naravno, kao svaki biz, nešto se plaća, nešto je free.. u pravilu free recimo moraš svaki mjesec refrešati porukom maila dok plaćanjem to eliminiraš .. ali to nije neki teški posao kao što su i cijene zanemarive u odnosu na fixnu wan-ip adresu operatera koja je po sjećanju 600kn naviše.

.. tj relano nećeš imati fixnu ip, nego i dalje istu kao što sad imaš tj promjenjivu-operaterovu.. ali ćeš alijasom-domenom (nazivom) zamijeniti recimo 342.343.224.226 s nazivom kao ovojemojaip .. ili što već smisliš i tad tu 'zamjenicu' (alias-domenu) koristiš, kao što ekšli radi i sve kroz DNS servis, jedino što ovo nije DNS nego dynDNS.. :) tj isto je utipkaš li u url adresu bug foruma kao dns naziv ili ip to radi taj server ddns.. i time efektivno imaš 'svoju' ip, koja nije fixna-stalna nego alias-naziv dok njihov server to odrađuje i usklađuje, radi, đabe.. + većina routera (modemi) podržava popularne klijente, ne trebaš neki soft-računalo (nekad se tako radilo).. ukucaš podatke ddns servisa s registracije i to je to.. radi. 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Iskon static IP

Moj use-case je da trebam IP adresu koju mogu unjeti na listu whitelistanih za dugorocni pristup Azure resursu - nemam opciju svaki dan mjenjati uneseni IP. DynDNS ne rjesava moj problem. 

I ja sam takodjer bio uvjeren da ne ovisi o meni nego o operateru, ali prvo me uvjeravala podrska da ja mogu postaviti staticki IP prema Internetu, a ne prema lokalnoj mrezi, a zatim sam nasao i opciju za to u postavkama rutera.

 

Zato sam otvorio ovu temu u nadi da na Bugov forum zalazi koji tehnicar/instalater mrezne opreme za HT/Iskon pa da moze savjetovati kako ovo ispravno postaviti.

Mozda je i neki od drugih kolega forumasa imao iskustva sa setupiranjem ovoga. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.10.2021 17:02 (Matatata krele od zanata).
15 godina
online
Re: Iskon static IP

-ne možeš to što želiš, a kao što vidiš szk nije od pomoći, jer nerazumije ni što želiš.. kao što ti ni tehničar neće pomoći, jer to nije stvar postavke modema, nego s druge strane, tj tvoj trenutni ip je recimo isti koji bi dobio-rezervirao, jednako kao npr telefonski broj.. pošto to nemaju uopće u ponudi za kućne jasno ti je da ne možeš, osim kao poslovni a tad ta linija mora biti na ime firme + mogućnost na centrali i sve što uz to ide + naplata.

-takav fixni ip je isti kao i trenutni ili bilo koji ip-broj-adresa, sporedno.. ali je tad stalan, dok se ovako koriste translatori-nat-bridge tj nisi direktno dostupan jer nemaš javni ip, rezerviran.

-ono što nerazumiješ, .. kao da imaš fixni ip, kao telefosnski broj, tad netko može s 'interneta' (wan) do tvoje mreže (lan) naravno ako postaviš ostala pravila-firewall-rulove-rute ono što radi router. To možeš i sad, bez ičeg, npr napišeš tu u postu svoj wan ip.. i ako imaš otvoren port + recimo vnc može se tako spojiti na tvoje računalo, tj imaš mrežu.. ako koristiš ddns tad je jedina razlika što to nije fixna ip, nego promjenjiva i zato koristiš alias-dns tj ovisno o trenutnoj ip koju imaš, taj broj-adresa se nalazi u nazivu, kao domena, tj dns server je upravo server koji spaja nazive i ip-adrese, broj-naziv, isto je.

.. tad ne upisuješ broj-adresu, nego alias, naziv, 'nekamojaipdns'.. i preko nje imaš mrežu, wan-lan, identično kao da imaš fixnu osim što tad kad imaš fixnu-statičnu-trajnu-iznamjenu-svoju, taj broj ostaje trajno, ne mijenja se i tad ne ovisiš o dns-ddns ali je to recimo nepraktično pa tako svaka web ili hosting stranica korisit dns tj ne tipkaš ip-adresu u addresbaru browsera nego naziv, tj upravo ono što dobiješ korištenjem takvih ddns servisa koji služe upravo tome da bez iznamnjivanja fiksne imaš funkcionalnost fikxne linije, mrežu. + dodatno, svi uređaji iz ovog desetljeća u opcijama nude i takve ddns servise, barem par popularnih, pogledaj, postoji i tad ti možda postane jasno čemu služi i zašto uopće postoji u opcijama modema-routera.. svih, osim ako ti operater nije ograničio pristup kao level-user-admin i time nedostupnost opcije, no kupiš svoj router i tad imaš sve, radi, đabe za par minuta posla od kojeg je veći dio utipkavanje podataka za registraciju ili traženje slobodnog naziva koji nije već u upotrebi, jednako kao što je npr otvoriti gmail acc i koristiti ga..

 

-tehničar s tim nema ništa, osim što očekivano mora znati kako se to radi, ali ti kao profesionalac ne smije pomagati, tj operater to ne smije, nije im to posao, tj to je tvoja stvar i svatko tko se u to petlja navlači si problem tj profesionalac radi ono što radi u ime firme, .. a poslje smjene u fušu je samo 'majstor' no ne treba ti, jer sve može sam, brže-kraće (upute i klik-next) nego pročitati ovaj post... :))

 

-možda je ovako lakše.. imaš sve, primjere, objašnjenje.. težina kao otvoriti gmail-acc..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.10.2021 19:52 (ihush).
14 godina
offline
Re: Iskon static IP
Skinuto sa iskonove stranice
Sve što znam o životu naučio me Đelo Hadžiselimović
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Iskon static IP

Hvala, isti cijenik je linkao i kolega u prvom odgovoru - to je cijenik za SMB, a ja imam prikljucak kao privatna osoba.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice