Ipv6 uskoro?

poruka: 17
|
čitano: 6.817
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
neaktivan
offline
Ipv6 uskoro?

Iz dosade sam nazvao jednog većeg hrvatskog kućnog internet operatera kojeg ne želim imenovati i počeo ih pitati u vezi IPv6.

Očekivao sam da ću dobiti najobičnije ne, ali iznenada rekli su da su krenuli već s testiranjem ipv6 adresiranja kod kućnih korisnika.

 

Šta mislite, jeli je moguće da ćemo i mi hrvati konačno ući u 21. stoljeće?

Ili će to biti isto kao što je HTV 'testirao' HD signal još od 2008-e?

 

Mislim, realno, 30% IP prometa već ide preko IPv6, bar Google tako kaže. Ali u Hrvatskoj do sada nitko nije nudio IPv6 rezidencijalnim korisnicima, samo poslovnim.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Ipv6 uskoro?
ipv7 kaže...

Iz dosade sam nazvao jednog većeg hrvatskog kućnog internet operatera kojeg ne želim imenovati i počeo ih pitati u vezi IPv6.

Očekivao sam da ću dobiti najobičnije ne, ali iznenada rekli su da su krenuli već s testiranjem ipv6 adresiranja kod kućnih korisnika.

 

Šta mislite, jeli je moguće da ćemo i mi hrvati konačno ući u 21. stoljeće?

Ili će to biti isto kao što je HTV 'testirao' HD signal još od 2008-e?

 

Mislim, realno, 30% IP prometa već ide preko IPv6, bar Google tako kaže. Ali u Hrvatskoj do sada nitko nije nudio IPv6 rezidencijalnim korisnicima, samo poslovnim.

 kad krene IPv6 zaboravi na torente

if only you knew the power of the dark side
13 godina
offline
Re: Ipv6 uskoro?
ipv7 kaže...

Iz dosade sam nazvao jednog većeg hrvatskog kućnog internet operatera kojeg ne želim imenovati i počeo ih pitati u vezi IPv6.

Očekivao sam da ću dobiti najobičnije ne, ali iznenada rekli su da su krenuli već s testiranjem ipv6 adresiranja kod kućnih korisnika.

Neki razlog zašto ne želiš otkriti da si zvao A1?

3 godine
neaktivan
offline
Re: Ipv6 uskoro?
Darky kaže...
ipv7 kaže...

Iz dosade sam nazvao jednog većeg hrvatskog kućnog internet operatera kojeg ne želim imenovati i počeo ih pitati u vezi IPv6.

Očekivao sam da ću dobiti najobičnije ne, ali iznenada rekli su da su krenuli već s testiranjem ipv6 adresiranja kod kućnih korisnika.

 

Šta mislite, jeli je moguće da ćemo i mi hrvati konačno ući u 21. stoljeće?

Ili će to biti isto kao što je HTV 'testirao' HD signal još od 2008-e?

 

Mislim, realno, 30% IP prometa već ide preko IPv6, bar Google tako kaže. Ali u Hrvatskoj do sada nitko nije nudio IPv6 rezidencijalnim korisnicima, samo poslovnim.

 kad krene IPv6 zaboravi na torente

 Radim u jednom trećem internet operateru, vjeruj mi, neće ipv6 naškoditi torrentima(ako nešto bude, biti će nešto drugo). Dapače radi smrti sveopćeg NAT-iranja koje je na IPv4 nužno zlo bi mnogi peer to peer protokoli mogli upravo procvjetati.

 

I da odmah napomenem, nisam za IPv6 toliko koliko sam protiv NAT-a. Meni puno komplicira život.

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.4.2020 19:29 (ipv7).
3 godine
neaktivan
offline
Re: Ipv6 uskoro?
Marko :D kaže...
ipv7 kaže...

Iz dosade sam nazvao jednog većeg hrvatskog kućnog internet operatera kojeg ne želim imenovati i počeo ih pitati u vezi IPv6.

Očekivao sam da ću dobiti najobičnije ne, ali iznenada rekli su da su krenuli već s testiranjem ipv6 adresiranja kod kućnih korisnika.

Neki razlog zašto ne želiš otkriti da si zvao A1?

 Jer nije A1.

15 godina
offline
Re: Ipv6 uskoro?
A koje su prednosti ipv6 da ih tako željno iscekujete? Mislim na krajnjeg korisnika ne za one koje se bave administracijom mreze.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Ipv6 uskoro?
ipv7 kaže...
Marko :D kaže...
ipv7 kaže...

Iz dosade sam nazvao jednog većeg hrvatskog kućnog internet operatera kojeg ne želim imenovati i počeo ih pitati u vezi IPv6.

Očekivao sam da ću dobiti najobičnije ne, ali iznenada rekli su da su krenuli već s testiranjem ipv6 adresiranja kod kućnih korisnika.

Neki razlog zašto ne želiš otkriti da si zvao A1?

 Jer nije A1.

Za A1 se po forumima širi da testiraju IPv6.

15 godina
offline
Re: Ipv6 uskoro?

Pretpostavljam da ljude najviše zanima ono što prvo osjete, a to je da nemaju vanjski IP (iza CGNAT-a su).

9 godina
neaktivan
offline
Re: Ipv6 uskoro?
Darky kaže...

 kad krene IPv6 zaboravi na torente

 Zašto bi zaboravio na torente? Bez obzira što ćeš imati IPv6 adresu i dalje ćeš dobiti i IPv4 adresu.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
3 godine
neaktivan
offline
Re: Ipv6 uskoro?
JackIsBack kaže...
A koje su prednosti ipv6 da ih tako željno iscekujete? Mislim na krajnjeg korisnika ne za one koje se bave administracijom mreze.

 Pogledaj odgovorj DR. Zoidberg-a. Uklanjanje slojeva i slojeva NAT-a.

Primjer koji utječe upravo na obične ljude je upravo sada kada su radi korone firme poslale svoje ljude na work from home. Pa su firme napravile enterprise VPN tunele da ljudi mogu od doma se spojiti na firmu mreže. Eh sada enterprise VPN protokoli(pptp, l2tp, ipsec) jednostavno imaju problema s NAT-om(mogli bismo sada ići detaljno u opis strukture IP paketa, NAT tablice, , kako NAT u biti radi translaciju itd). Ajde, može ih se često natjerati da rade preko NAT-a ako je samo klijent iza NAT-a a server nije. Ali ako su oba iza NAT-a onda je problematično. Rezultat za običnog korisnika je da ima problem da ne može radit svoj posao. Da je IPv6, taj problem nebi postojao, jer razloga za toliko NAT-iranja jednostavno ne bi bilo. Svaki pa i najmanji korisnik bi dobio range ipv6 adresa koje bi se na sličan način kao dhcp dodijelile krajnjim računalima. A sa sigurnosnog aspekta, danas i najjadniji t-com router dolazi s firewall-om kojem ISP može dati neku sigurnu default konfiguraciju.

 

Druga korist je da veliki igrači guraju IPv6. Google, Amazon, MIcrosoft, Facebook, znači ta klasa velikih igrača. Zašto? Njihovi datacentri su interno prešli na IPv6 i IPv4 im sve više postaje trošak kojeg bi se oni radije riješili. Tj. IPv4 oni generalno imaju samo na svojim vanjskim gatewayima. koji onda prevode u IPv6. Za krajnjeg korisnika se to manifestira kao stvarno nezamjetno bolji latency prema njihovim proizvodima. Čak se i šuška da bi ti isti igrači nekog dana/godine htjeli krenuti ograničavati/usporavati IPv4 promet.

 

Ima i nekoliko koristi za naprednijeg kućnog korisnika, nazovimo ga 'entuzijast'. Entuzijast ima kućni server i kućni NAS, i volio bi im pristupati iz vana. Na IPv4 mora prvo podesiti NAT forwarding, pa zatim firewall forwarding i onda još dynamic DNS. Na urednoj 'po knjizi' implementaciji IPv6 to se smanjuje na samo jedan korak, na bušenje rupe kroz firewall. Jer 'po knjizi' IPv6 nema privatne adrese, sve su javne, a zadaća je firewalla da to zaštiti. Ti isti firewalli kavi god da jesu već sada štite routere.

 

Druga prednost za entuzijasta je da IPv6 ima više alternativa koje bi zamijenile DHCP, tako rečeno ugrađenog u samog sebe kao službeni protokol. IPv4 i DHCP nisu toliko blisko povezani. I prilično su zgodni, dodjeljuju IPv6 adrese na razne načine, tko želi, može i podesiti npr da predvidljivo dijele IP adrese tako da je zadnji dio IPv6 adrese jednak MAC adresi.

 

IPv6 nije prednost samo količina adresa, ima mnoge druge prednosti. https://www.networkcomputing.com/networking/six-benefits-ipv6

 

A Štef i Bara, njima ionako svejedno.

 

Dr. Zoidberg kaže...

Pretpostavljam da ljude najviše zanima ono što prvo osjete, a to je da nemaju vanjski IP (iza CGNAT-a su).

 Da, tako je trenutno stanje s IPv4. A ni obični jednostruki NAT nije puno bolji. Za one koji neznaju, NAT je tehnologija koja je trebala biti privremeni quick and dirty fix da IPv4 još potraje koju godinu, ali kao što to inače biva u IT svijetu, quick and dirty fix je postao permanentan.

Poruka je uređivana zadnji put sri 22.4.2020 20:42 (ipv7).
4 godine
protjeran
offline
Ipv6 uskoro?

Neces otkriti kojeg si operatera kontaktirao, kao da ce itko znati radis li u bilo kojeg operatera -.-

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Ipv6 uskoro?
SuperHeroj kaže...

Neces otkriti kojeg si operatera kontaktirao, kao da ce itko znati radis li u bilo kojeg operatera -.-

Zvao je A1, ali ne želi priznat. Na drugim forumima se već mjesecima piše da testiraju IPv6, te da te informacije daje i ekipa iz službe za korisnike.

 

http://forum.pcekspert.com/showpost.php?p=3373892&postcount=394

9 godina
neaktivan
offline
Re: Ipv6 uskoro?
Marko :D kaže...

Zvao je A1, ali ne želi priznat. Na drugim forumima se već mjesecima piše da testiraju IPv6, te da te informacije daje i ekipa iz službe za korisnike.

 

http://forum.pcekspert.com/showpost.php?p=3373892&postcount=394

 HT je ionako zasad završio s ponudom i testom IPv6 kad su ukinuli ponudu optike nove generacije, tako da je HT za neko vrijeme IPv4

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
14 godina
offline
Ipv6 uskoro?

Ja sam u Irskoj i Virgin daje IPV4 i IPV6 (router daje 4 na 1 jedan dan a 6 na vise). Torrenti rade bez problem, VPN takodzer. Do sada nisam imao problema sa IPV6. Imao sam problema sa SOCKS5 ali to je valjda do routera jer nije radilo neovisno o IPV4 ili 6. Prebacio sam SOCKS5 na OpenVPN i sve je opet radilo.

 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Ipv6 uskoro?
https://m.slashdot.org/story/371548

Raste polagano ipv6. Opet većinom se radi o rezidencijali i mobitelima.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Ipv6 uskoro?

Sad smo već i uredno zadnji u Europi, uz Srbiju, Albaniju i Sjevernu Makedoniju (ne i BiH!) po broju IPv6 adresa u primjeni sudeći po Googleu. Nekim od nas ovo stvara i realne probleme u poslu kad smo u Hrvatskoj jer neki specijaliziraniji serveri (ne baš web serveri) na Internetu postaju dostupni samo preko IPv6 i toga je sve više, a za mene su nedostupni ako se želim na njih direktno spojiti (pa moram indirektno, što je nekad značajna komplikacija).

 

Jel ima kakve šanse da dignemo malo prašinu oko toga? Medijski, pa i da organiziramo slanje puno korisničkih upita operaterima da "ajmo već jednom"? Obećaju IPv6 već barem 5-6 godina i svaki put kad pošaljem upit: samo što nije i onda godinu dana ništa.

In the land of the blind, the one-eyed man is stoned to death. - Joan D. Vinge
 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Ipv6 uskoro?

Možda kakva peticija kad bi se pokrenula. 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice