Mehanička tipkovnica - PROBA NA PAR DANA?

poruka: 12
|
čitano: 2.883
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
neaktivan
offline
Mehanička tipkovnica - PROBA NA PAR DANA?

Pozdrav,

 

Imam mehaničku tipkovnicu sa Cherry MX Blue switchevima (MS Industrial Thunder Pro) i drugu sa GAMDIAS brown (Gamidas Hermes P1).

Želio bih probati druge taktilne switcheve drugih proizvođača (Cherry MX, Kailh/Kaihua, Razer ili sl.) bar na nekoliko dana jer samo tipkanje u prazno u trgovini na ugašenoj tipkovnici mi ništa ne znači.

 

Da li znate gdje bih mogao probati tipkovnicu na dan - dva?

 

Hvala unaprijed!

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Mehanička tipkovnica - PROBA NA PAR DANA?
Osim aku ju baš ne kupiš i vratiš u roku besplatnog povrata, ne znam baš da će ti ju neki dućan samo tako dati
-
12 godina
offline
Mehanička tipkovnica - PROBA NA PAR DANA?

Imas one tester plocice sto sadrze par tipki za kupiti po netu. 

 
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Mehanička tipkovnica - PROBA NA PAR DANA?

Mislim da ti se potkrala pogreška jer ne bi li u MS-u trebali biti Outemu Blue, a ne Cherry?

Čisto informativno da MS odjednom ne bi postao best buy na forumu.

 

16 godina
moderator
offline
Re: Mehanička tipkovnica - PROBA NA PAR DANA?
ivanzu kaže...

Imas one tester plocice sto sadrze par tipki za kupiti po netu. 

I ja sam mu mislio tako nešto odgovoriti - čak sam i našao ovu - 81 razlčiti prekidač!

 

Stvar je samo u tome što ti testeri ipak nešto koštaju, a s njima ne dobije iskustvo tipkanja na tipkovnici s određenom vrstom prekidača. Tu može stiskati taj jedan prekidač do besvijesti, ali neće znati kakav bi doista dojam imao da je cijela tipkovnica takva.

 

The Unforgiven kaže...
Osim aku ju baš ne kupiš i vratiš u roku besplatnog povrata, ne znam baš da će ti ju neki dućan samo tako dati

To je komplikacija, ali i moralnost toga je malo škakljiva ako ju je naručio samo da isproba prekidače dan-dva, jer time nepotrebno izaziva komplikacije prodavaču.

 

bankolino kaže...

Da li znate gdje bih mogao probati tipkovnicu na dan - dva?

Ne. Al eventualno bi mogao posjetiti lokalne dućane pa pitati bi li ti posudili na dan-dva. Možda bi neki i pristali na to, ako recimo tu tipkovnicu kasnije misle iskoristiti kao izložbeni primjerak, a i možda imaju koju tipkovnicu koja je na reklamaciji, koja bi se ionako trebala vratiti proizvođaču. To što tražiš nije nešto uobičajeno što se radi pa to ovisi o dobroj volji prodavača. A ako ne pitaš, onda je sigurno da ti nitko neće ispuniti želju. Možda ti ni ovako neće, ali tad barem postoji mogućnost.

 

Možda ti se javi netko na ovu temu pa ti posudi. Ili možete jedan drugome posuditi - možda netko želi isprobati prekidače kakvi su u tvojim tipkovnicama.

16 godina
moderator
offline
Re: Mehanička tipkovnica - PROBA NA PAR DANA?
Buba69 kaže...
kiwi_91 kaže...

Mislim da ti se potkrala pogreška jer ne bi li u MS-u trebali biti Outemu Blue, a ne Cherry?

Čisto informativno da MS odjednom ne bi postao best buy na forumu. 

A da ti netko stavi povez na oci kao skuzio bi po cemu tipkas? moš mislit.

Imam dvije mehaničke tipkovnice, s različitim prekidačima. Jednu koristim cijelo vrijeme, drugu sam samo testirao za recenziju i stoji u kutiji od kad sam završio recenziju. Par puta sam još probao tipkati na njoj, ali ova prva mi je bolja. Zašto? Zato jer ima trunkicu mekanije prekidače (prekidači u obje tipkovnice su različiti klonovi Cherry MX Blue prekidača), ali čak me ni ne smetaju toliko prekidači, koliko me smeta profil tipki (profil različitih redova tipki), jer je vidljivo drugačiji na obje tipkovnice. Drugim riječima, prekidači nisu jedino što čini tipkovnicu, odnosno iskustvo tipkanja na tipkovnici.

 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: Mehanička tipkovnica - PROBA NA PAR DANA?
ivanzu kaže...

Imas one tester plocice sto sadrze par tipki za kupiti po netu. 

Da, ali to mi je isto kao da tipkam na izložbenim primjercima u trgovini. Ok, osjetiti ću kakav je switch ali neću znati kako je zapravo tipkati u svakodnevnom radu.
Jer recimo na ovim Gamidas brown switchevima stalno klikam krive tipke, dok na Oatemu Blue ne fulam ništa.

 

kiwi_91 kaže...

Mislim da ti se potkrala pogreška jer ne bi li u MS-u trebali biti Outemu Blue, a ne Cherry?

Čisto informativno da MS odjednom ne bi postao best buy na forumu.

 

Imaš pravo, ja sam stalno mislio da su Cherry MX haha. Razlog više da probam prave Cherry MX switcheve. 

 

mbaksa kaže...
ivanzu kaže...

Imas one tester plocice sto sadrze par tipki za kupiti po netu. 

I ja sam mu mislio tako nešto odgovoriti - čak sam i našao ovu - 81 razlčiti prekidač!

 

Stvar je samo u tome što ti testeri ipak nešto koštaju, a s njima ne dobije iskustvo tipkanja na tipkovnici s određenom vrstom prekidača. Tu može stiskati taj jedan prekidač do besvijesti, ali neće znati kakav bi doista dojam imao da je cijela tipkovnica takva.

 

The Unforgiven kaže...
Osim aku ju baš ne kupiš i vratiš u roku besplatnog povrata, ne znam baš da će ti ju neki dućan samo tako dati

To je komplikacija, ali i moralnost toga je malo škakljiva ako ju je naručio samo da isproba prekidače dan-dva, jer time nepotrebno izaziva komplikacije prodavaču.

 

bankolino kaže...

Da li znate gdje bih mogao probati tipkovnicu na dan - dva?

Ne. Al eventualno bi mogao posjetiti lokalne dućane pa pitati bi li ti posudili na dan-dva. Možda bi neki i pristali na to, ako recimo tu tipkovnicu kasnije misle iskoristiti kao izložbeni primjerak, a i možda imaju koju tipkovnicu koja je na reklamaciji, koja bi se ionako trebala vratiti proizvođaču. To što tražiš nije nešto uobičajeno što se radi pa to ovisi o dobroj volji prodavača. A ako ne pitaš, onda je sigurno da ti nitko neće ispuniti želju. Možda ti ni ovako neće, ali tad barem postoji mogućnost.

 

Možda ti se javi netko na ovu temu pa ti posudi. Ili možete jedan drugome posuditi - možda netko želi isprobati prekidače kakvi su u tvojim tipkovnicama.

Hvala na prijedlozima. Mislim da ću baš to i pokušati, odnosno pitati po trgovinama da li postoji mogućnost probati neku mehaničku na koji dan.

Stvar je kod mehaničkih tipkovnica šta imaju puno različitih switcheva, a ne možeš zapravo znati kakvi su dok ih ne koristiš nekoliko dana.

A kako mehaničke tipkovnice sa nekim od navedenih ("poznatijih") switcheva koštaju 500+ kn ne želiš kupiti neku koja ti ne odgovara, a doći u priliku da isprobaš neki switch je rijetkost.

15 godina
offline
Re: Mehanička tipkovnica - PROBA NA PAR DANA?
bankolino kaže...

..bar na nekoliko dana jer samo tipkanje u prazno u trgovini na ugašenoj tipkovnici mi ništa ne znači.

...

 -uključeno/isključeno = isto je. Što tebi nešto znači nije neka relevantna mjera kao i želja na par dana.. realnost.

-dođeš u trgovinu i pitaš, vidiš, biraš.. kupiš ili ne. Tema tu ne može pomoći, jer je stvar tipki, ne nešto što možeš tipkajući osjetiti na ekranu-textu, kao lizati sladoled, čokolada-vanilija (tipkati-pisati nije isto kao i probati i probati možeš samo fizički, ne tu u temi..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.9.2020 10:59 (ihush).
3 godine
neaktivan
offline
Re: Mehanička tipkovnica - PROBA NA PAR DANA?
ihush kaže...
bankolino kaže...

..bar na nekoliko dana jer samo tipkanje u prazno u trgovini na ugašenoj tipkovnici mi ništa ne znači.

...

 -uključeno/isključeno = isto je. Što tebi nešto znači nije neka relevantna mjera kao i želja na par dana.. realnost.

-dođeš u trgovinu i pitaš, vidiš, biraš.. kupiš ili ne. Tema tu ne može pomoći, jer je stvar tipki, ne nešto što možeš tipkajući osjetiti na ekranu-textu, kao lizati sladoled, čokolada-vanilija (tipkati-pisati nije isto kao i probati i probati možeš samo fizički, ne tu u temi..).

 Kako misliš "uključeno/isključeno" = isto. Nije ni približno isto.

Kao šta sam prije napisao, recimo na Gateron Brown pošto su lakše tipke / aktializacija je manja, često sam slučajno pogodio krivo slovo. Kako bi mogao znati da će se to desiti ako tipkam na tipkovnici koja nije spojena na ekran da vidim dal dobro tipkam?

Znam da nije uobičajena praksa, ali zato sam i pitao da vidim ako netko ima neki prijedlog.

Pošto mi ni jedan od prijatelja ne koristi mehaničke pa da probam njihove, poslušati ću savjet mbaksa i pitati u trgovini da li se može probati.

Ako ne može, kupiti ću vjerojatno blue switcheve jer će vjerojatno biti slični ovima Outemu Blue koji mi pašu, iako bih volio probati neke druge brown ali vidit ćemo.

 

15 godina
offline
Re: Mehanička tipkovnica - PROBA NA PAR DANA?

-traženje npr mehaničkih tipki nije stvar točnosti tipkanja nego osjećaja pod prstima, otpor-hod-klik.. to nema veze s uključeno-isključenim, jednako.

-točnost tipkanja ne ovisi o tipu tipki, nego navika-preciznost, npr odradi tečaj daktilografije i imat ćeš točnost, tj vježbaj.. kao i svaki drugi posao-rad, sviranje gitare ili rezanje luka&mrkve.

-koju god probaš ako već imaš stečenu naviku na staroj tipkovnici bit će problem navikavanja + u početku logično više griješiš .. ali to nije zbog tipkovnice nego osobe-navike-tebe.. i samo je pitanje tranzicije-navike na novo, možda dan, možda mjesec.. možda nikad. Kao novi auto ili cipele.. isto je.

-veće trgovine imaju izložbene artikle, to možeš probati-osjetiti, to je dovoljno. Većina ne nudi otvaranje-test.. ali možeš pitati, tj korisnije je pitati trgovca u trgovini nego u temi jer naš odgovr ne znači ništa.. da si pitao trgovca npr telefonom, već bi znao odgovor desetak trgovaca i možda bi već bio na putu za kupnju-probu.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.9.2020 11:19 (ihush).
3 godine
neaktivan
offline
Re: Mehanička tipkovnica - PROBA NA PAR DANA?
ihush kaže...

-traženje npr mehaničkih tipki nije stvar točnosti tipkanja nego osjećaja pod prstima, otpor-hod-klik.. to nema veze s uključeno-isključenim, jednako.

-točnost tipkanja ne ovisi o tipu tipki, nego navika-preciznost, npr odradi tečaj daktilografije i imat ćeš točnost, tj vježbaj.. kao i svaki drugi posao-rad, sviranje gitare ili rezanje luka&mrkve.

-koju god probaš ako već imaš stečenu naviku na staroj tipkovnici bit će problem navikavanja + u početku logično više griješiš .. ali to nije zbog tipkovnice nego osobe-navike-tebe.. i samo je pitanje tranzicije-navike na novo, možda dan, možda mjesec.. možda nikad. Kao novi auto ili cipele.. isto je.

-veće trgovine imaju izložbene artikle, to možeš probati-osjetiti, to je dovoljno. Većina ne nudi otvaranje-test.. ali možeš pitati, tj korisnije je pitati trgovca u trgovini nego u temi jer naš odgovr ne znači ništa.. da si pitao trgovca npr telefonom, već bi znao odgovor desetak trgovaca i možda bi već bio na putu za kupnju-probu.

 

Šta da ti kažem, tipkam na ovoj di su Outemu Blue i sve štima, na poslu tipkam na membranskoj i sve štima, ali kad god tipkam na Gamidas Brown griješim, jel to znači da mi ni jedni brown, red, ili slični switchevi ne odgovaraju?

Možda, a možda je sličan switch od drugog proizvođača dosta drugačiji. Naravno tu ulogu igra i profil tipki, dal su više / niže, ali ok. 

 

"-veće trgovine imaju izložbene artikle, to možeš probati-osjetiti, to je dovoljno. " Možda tebi je, meni nije.

Nisi mi dao ni jedan prijedlog nego si se pridružio temi da me kritiziraš šta pitam uopće ovako nešto. Zahvaljujem ti na pomoći ali ako ne želiš doprinijeti temi nađi si neku drugu pa piši.

 

3 godine
neaktivan
offline
Re: Mehanička tipkovnica - PROBA NA PAR DANA?
Buba69 kaže...
bankolino kaže...

 

Šta da ti kažem, tipkam na ovoj di su Outemu Blue i sve štima, na poslu tipkam na membranskoj i sve štima, ali kad god tipkam na Gamidas Brown griješim, jel to znači da mi ni jedni brown, red, ili slični switchevi ne odgovaraju?

Možda, a možda je sličan switch od drugog proizvođača dosta drugačiji. Naravno tu ulogu igra i profil tipki, dal su više / niže, ali ok. 

 

"-veće trgovine imaju izložbene artikle, to možeš probati-osjetiti, to je dovoljno. " Možda tebi je, meni nije.

Nisi mi dao ni jedan prijedlog nego si se pridružio temi da me kritiziraš šta pitam uopće ovako nešto. Zahvaljujem ti na pomoći ali ako ne želiš doprinijeti temi nađi si neku drugu pa piši.

 

 Vjerovatno nema apsolutno ikakve veze s switchem vec s fizickim oblikom tipke, razmaka izmedu njih, cak i raspored nije isti neke imaju za po 1-2 mm razlike izmedu redova itd itd.

 Pa moguće da, to su ovako i onako neke prosječne mehaničke.

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice