Overclock CPU-a vs overclock grafe !!

poruka: 37
|
čitano: 7.338
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Overclock CPU-a vs overclock grafe !!

  Evo malo da podjelim rezultate testiranja ovako iz zabave i znatiželje. Da vidimo koliko smisla ima clockat već brze quad core procesore u svrhu igranja. Uzmite u obzir da su ovo rezultati, odnosno utjecaj takta procesora na maximalnim grafičkim postavkama i full hd rezi. Dakle ovo nije test gdje se traži točno koliko teoretski utječe veći takt procesora na gaming, nego test u realnim uvjetima. Naravno da kad bih testirao na 1280 x 1024 rezi ( tu je znatno veći utjecaj na FPS CPU-a nego grafe dok je an 1080p rezi obratno ), da bi rezultati bili znatno drugačiji, ali cilj je vidjeti korist od clockanja u "realnom" gamingu. Sve igre su testirane više puta i ovaj rezultat je srednja vrijednost. Još ću kasnije možda dopuniti s kojim naslovom kad mi se bude dalo.

 

System spec - pogledaj pod Moj PC. Heaven 2.5 Basic Edition postavke: dx11, Stereo3D disabled, shaders high, tessellation normal, anisotrophy x16, anti-aliasing x4. Testna rezolucija 1920 x 1080.

 

CPU@3,2Ghz i HD6950 @stock:

F1 2011 maxed out: avg-54  min-46 
DIRT 3 maxed out: avg-57  min-48 
Heaven Benchmark: avg-34,2  min-16,8  max-71,7
BF3 maxed out ( AA je na nuli jel on ubija u pojam FPS ): avg- 57  min- 43  max-70
Hard Reset: avg-49.6  min-39  max-70

CPU@4.0Ghz i HD6950 @stock-1.0v:

F1 2011 maxed out: avg-57  min-50 
DIRT 3 maxed out: avg-57  min-48 
Heaven Benchmark: avg-34  min-17  max-71
BF3 ( AA je na nuli jel on ubija u pojam FPS ): avg- 57  min- 43  max-70
Hard Reset maxed out: avg-50  min-40  max-70

 

  Mislim da je zaključak sam po sebi jasan. U velikoj većini igara kao što je vidljivo nema smisla niti potrebe overclockat CPU radi "boljeg" gaminga. Dobivate veću potrošnju sustava i više temperature, a stvarna korist je potpuno zanemariva u većini igara. Ima još pokoji nasov koji je izrazito CPU zahtjevan gdje bi bilo pomaka sa dizanjem takta procesora, ali uglavnom, ako već imate quad core sa taktom 3.0Ghz i više, clcokat takav CPU nema baš smisla previše. Dok sam imao Athlona X4, slično je bilo. Dakako, sa dual core procesorom je potpuno drugačija slika i njih definitivno treba clockat jel se osjeti boost iz čistog razloga što dual core CPU NIJE dovoljan za današnje grafe i današnji gaming. Sa moćnim dual gpu sustavima bi razlika bila izraženija, ali vjeruj te mi da bi se izenadili koliko bi to bilo značajno više.

 

CPU@3,6Ghz i Gigabyte GTX 560Ti OC (900Mhz core, memorija stock takt):

F1 2011 maxed out: avg-57  min-48 
DIRT 3 maxed out: avg-61  min-52 
Heaven Benchmark: avg-33.5  min-19  max-75
BF3: avg- 54  min- 43  max-65
Hard Reset: avg-58.5  min-48  max-84

 

   Evo došlo je do promjene u setup-u pa imamo priliku kroz ovih par testova vidjet 100 puta prožvakanu temu, razliku između HD 6950 2GB i GTX 560 Ti OC. Dakle GTX 560Ti na 900 Mhz core, što znači clockana gotovo 10%, daje u prosjeku manje više isti framerate kao HD 6950 stock. Negdje je brža, negdje sporija, ali što je bitno naglasiti, igrivost i dojam u igrama je POPTPUNO ISTI. Mislim da je to puno bitnije nego kad oni po pregledima napišu tipa da je HD 6950 brža 10%, jel je to u praksi poptpuno nebitno. Da je GTX 560Ti na stock taktu, razlika u igrama gdje je brža bi se malo smanjila, a u onim igrama gdje je sporija malo povećala, ali to ništa nemjenja na općem dojmu.

   Moj zaključak je sljedeći: u teoriji i po hardverskim specifikacijama HD 6950 je jača, ali u praksi su to dvije grafe koje daju isti dojam u igrama. Kao što znamo, Nvidija bolje skalira clockom tako da što se tiče performasni odabir između ove dvije grafe je samo na kupcu i njegovim simpatijama prema jednom ili drugom "taboru". Jedino gdje HD 6950 2GB ima veliku prednost radi 2 GB rama su visoke rezolucije. Ali pošto samo jako, jaako mali broj ljudi koristi monitore rezolucije veće od 1080p, ta prednost gubi na težini. Dakle, moj savjet je da onaj tko kupuje o ovom cjenovnom rangu, i nema setup od 3 monitora ili jedan sa 2560 x 1600 rezolucijom, da odabere onu koja je najjeftinija, ili onu koja ima najbolji ( čitaj tih ) hladnjak za pare koje ima na raspolaganju.

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.1.2012 11:01 (itomic009).
Moj PC  
14 0 hvala 16
13 godina
offline
Overclock CPU-a vs overclock grafe !!

a zašto ne bi mogao testirati na 1280x1024? bez obzira kaj imaš full hd monitor, možeš podesti rezoluciju koju želiš.

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Overclock CPU-a vs overclock grafe !!

  Pa znam da mogu, samo me nezanima teorija, nego me zanima razlika u praksi. Dakle ona rezolucija koju i KORISTIM. Kad mi se bude dalo odvrtiti ću i na toj rezi čisto da vidimo kako izgledaju brojke {#}.

13 godina
offline
Overclock CPU-a vs overclock grafe !!

Jos samo jedan od dokaza da je na 1680*1050 pa navise za HD 6950/70 i GTX 560ti/570 dovoljan Athlon II X4 kojeg smo imali ja,ti i Atigamer.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Overclock CPU-a vs overclock grafe !!

A gdje ti je test oc grafe?

Don Believe The Tyoe
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Overclock CPU-a vs overclock grafe !!

  Pa otprilike da. Jel naravno da je bolje imat jači CPU, samo što od toga u biti za igarnje nema velike koristi na 1080p rezi sa maximalnim grafičkim postavkama.

13 godina
offline
Re: Overclock CPU-a vs overclock grafe !!
WrongType kaže...

A gdje ti je test oc grafe?

Sto ce mu takav test kad je htio dokazati da se overclockom quadcore procesora iznad 3 ghz ne dobije nista na 1920*1080.Jedino u extremno ovisnim CPU igrama se osjeti povecanje FPS-a.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
13 godina
offline
Re: Overclock CPU-a vs overclock grafe !!
WrongType kaže...

A gdje ti je test oc grafe?

Ubacit ću i to kad budem izvrtio, sad mi se neda {#}.

12 godina
neaktivan
offline
Overclock CPU-a vs overclock grafe !!

Naslov teme mu je oc cpu vs oc grafe

Don Believe The Tyoe
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Overclock CPU-a vs overclock grafe !!

Primarno sam htjeo vidjeti razliku između taktova procesora, ali sam kasnije odlučio onda dodat i OC grafe da vidim i to usput tako da će biti.

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2012 19:39 (itomic009).
12 godina
neaktivan
offline
Overclock CPU-a vs overclock grafe !!

Nema problema samo sam pitao {#}

Don Believe The Tyoe
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Overclock CPU-a vs overclock grafe !!

Pitanjce,koje su to vise cpu zahtjevne igre?Ja sam stekao dojam da igre tipa MMO i open svjeta vise siliju proc od grafe.Naime ja sa svojim Phenom II x4 955BE sam bas iso mjerit SWTOR fps.Kad sam ga stavio na 4Ghz dobio sam brat bratu nekih 10fps-a,ako ne i vise.Isto tako bio mi je manji drop na Curoscantu(primjer) do najnizih 30,dok je prije znao lec i na 20 fps-a sa nekih 100 ljudova tamo...

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Overclock CPU-a vs overclock grafe !!
Sideswipe kaže...

Pitanjce,koje su to vise cpu zahtjevne igre?Ja sam stekao dojam da igre tipa MMO i open svjeta vise siliju proc od grafe.Naime ja sa svojim Phenom II x4 955BE sam bas iso mjerit SWTOR fps.Kad sam ga stavio na 4Ghz dobio sam brat bratu nekih 10fps-a,ako ne i vise.Isto tako bio mi je manji drop na Curoscantu(primjer) do najnizih 30,dok je prije znao lec i na 20 fps-a sa nekih 100 ljudova tamo...

GTA 4,Crysis 2,Starcraft 2 i jos par njih.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
14 godina
offline
Re: Overclock CPU-a vs overclock grafe !!
zoharbizo kaže...
Sideswipe kaže...

Pitanjce,koje su to vise cpu zahtjevne igre?Ja sam stekao dojam da igre tipa MMO i open svjeta vise siliju proc od grafe.Naime ja sa svojim Phenom II x4 955BE sam bas iso mjerit SWTOR fps.Kad sam ga stavio na 4Ghz dobio sam brat bratu nekih 10fps-a,ako ne i vise.Isto tako bio mi je manji drop na Curoscantu(primjer) do najnizih 30,dok je prije znao lec i na 20 fps-a sa nekih 100 ljudova tamo...

GTA 4,Crysis 2,Starcraft 2 i jos par njih.

Slazem se.Odlucio sam se za OC bas da mi proc ne bi radio lagg u SWTOR i Battlefieldu 3 gdje je vise open nego closed okolina.Sad cekam da mi proc prezivi 24sata Primea sa 4Ghz i 1.440v,pa se  budem uclanio u klubic 4Ghz {#}.Na malo manjoj voltazi mi je puko tamo kad je usao u 15-i sat negdje.Nadam se da cu bit sutra naj happy person in my room {#}

12 godina
neaktivan
offline
Overclock CPU-a vs overclock grafe !!

Nemoras drzat 24 sata dosta je 8 sata

Don Believe The Tyoe
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Overclock CPU-a vs overclock grafe !!
WrongType kaže...

Nemoras drzat 24 sata dosta je 8 sata

Hm,pitanje je koliki bi to bio postotak da budem siguran da mi nece napravit BSOD usred igre?Ako bi bilo dost samo 8h onda ga mog stavit i na 4.2Ghz s ovom voltazom kojom ga sad peglam{#}

13 godina
offline
Re: Overclock CPU-a vs overclock grafe !!

  Dobar si, peglaš ga 24 sata {#}.  Inače u velikoj su manjini igre koje su baš izrazito CPU zahtjevne i koje profitiraju clcokanjem procesora kao što je quad core koji je već na 3.2Ghz. To još dolazi do izražaja u MMO igrama. Inače, vrijedi pravilo da za igranje je dovoljno imat quad core na 3.0Ghz+ i što bolju grafu to se "bolje" igraš{#}. To u prijevodu znači da ako imaš Athlon II X4 ili Q6600 @3,2Ghz sa recimo HD 5770 i hoćeš se igrat na 1080p sa visokim grafičkim postavkama. Nećeš mjenjat procesor na i5 ( misli se naravno na što kraći put do boljih performansi ), nego ćeš mjenjat grafu jel ćeš tako dobit neusporedivo više nego da nadogradiš CPU.

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2012 20:20 (itomic009).
14 godina
offline
Re: Overclock CPU-a vs overclock grafe !!
itomic009 kaže...

  Dobar si, peglaš ga 24 sata {#}.  Inače u velikoj su manjini igre koje su baš izrazito CPU zahtjeven i koje profitiraju clcokanjem procesora kao što je quad core koji je već na 3.2Ghz. To još dolazi do izražaja u MMO igrama. Inače, vrijedi pravilo da za igranje je dovoljno imat quad core na 3.0Ghz+ i što bolju grafu to se "bolje" igraš{#}. To u prijevodu znači da ako imaš Athlon II X4 ili Q6600 @3,2Ghz sa recimo HD 5770 i hoćeš se igrat na 1080p sa visokim grafičkim postavkama. Nećeš mjenjat procesor na i5 ( misli se naravno na što kraći put do boljih performansi ), nego ćeš mjenjat grafu jel ćeš tako dobit neusporedivo više nego da nadogradiš CPU.

Grafa je HD 6950 2GB btw{#} i da komp mi je radio preko 48sati,pa kad je imo taj BSOD sa 15h sam mu dopustio da malo odmori,nekih sat vremena {#}

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2012 20:16 (Sideswipe).
13 godina
offline
Re: Overclock CPU-a vs overclock grafe !!

Čekaj, onda si ga gazio 48 sati uz sat odmora ??? {#}

14 godina
offline
Overclock CPU-a vs overclock grafe !!

Pa da,al nije bio full u komadu pod Primeom,bio je upljen a gazio sam ga od 3,8,15h u Primeu.Ostalo je oslo na upoznavanje UEFI biosa i bauljanju po netu i to{#} ev sad ce mi jos malo bit 12h na 1.44v.Bios mu je kad sam gledao kolko ce automacki dat bilo oko 1.46 il 1.48,tak tu nedje.Al sam si reko idem probat postupno jer ga zelim klokat na 4 sa najmanjom mogucom voltazom.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Overclock CPU-a vs overclock grafe !!

@sideswipe a jel ti znaš da sabere radi asus?? a ne asrock :S pitam jer si tako naveo konfu pod moj komp

 

meni je za igranje BF3 kojih 3/4 sata dovoljan napon koji je pod moj komp naveden, za prime mi treba 1.35V a to da ga tako siluješ je potpuno nepotrebno... dogodil ti se bsod jer MBO vjerojatno više nije mogla isporučivat tolko struje... dovoljno ti je i 5h prime da vidiš jel stabilan jer ga nijedna aplikacija tolko ne ubija ko prime, a ostalo je sve forsiranje... preko 8h je čisto silovanje

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Overclock CPU-a vs overclock grafe !!
d666sermek kaže...

@sideswipe a jel ti znaš da sabere radi asus?? a ne asrock :S pitam jer si tako naveo konfu pod moj komp

 

meni je za igranje BF3 kojih 3/4 sata dovoljan napon koji je pod moj komp naveden, za prime mi treba 1.35V a to da ga tako siluješ je potpuno nepotrebno... dogodil ti se bsod jer MBO vjerojatno više nije mogla isporučivat tolko struje... dovoljno ti je i 5h prime da vidiš jel stabilan jer ga nijedna aplikacija tolko ne ubija ko prime, a ostalo je sve forsiranje... preko 8h je čisto silovanje

Ma znam,izgleda kad sam mjenjao konfu da nisam obrisao Asrock neg samo 770 Extreme3.Ispravio sam konfu sada i mislim da  nec vise silovat komp jer mi je napravio BSOD tek nakon 15sati u Primeu sa nizim naponom.Ostavit cu da bude na 4Ghz pod tim manjim naponom od 1.42 i ako mi se desi BSOD tokom igre mislim da cu ga vratit na ovih 1.44 na kojima sad ulazi u 15ti sat.

12 godina
neaktivan
offline
Overclock CPU-a vs overclock grafe !!

Toliko mucis taj CPU da ce ti na kraju izgorit i imat ces qurac

Don Believe The Tyoe
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.1.2012 0:07 (WrongType).
Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Overclock CPU-a vs overclock grafe !!
WrongType kaže...

Toliko mucis taj CPU da ce ti na kraju izgorit i imat ces qurac

CPU ne prelazi 50c,dok maticna ne prelazi 30c i kak cu ga sad spalit?Neki dan sam ga stavljo na Sabertooth,znaci i ociscen je i dobio novu pastu,plus ima Ninju na sebi {#}

12 godina
neaktivan
offline
Overclock CPU-a vs overclock grafe !!

Ma zbog stuje ce ti izgorit mbo ram ili cpu jedno ce jer ga teras na konstantni najveci napon.

Don Believe The Tyoe
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.1.2012 0:25 (WrongType).
Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Overclock CPU-a vs overclock grafe !!

Zelite reci da npr, u bf2 i bc2 da bi imao otprilike isti fps sa phenom 960t 3.0ghz i 1605t 3.3 ghz? 

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.1.2012 12:05 (orlocar7).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Overclock CPU-a vs overclock grafe !!
orlocar7 kaže...

Zelite reci da npr, bf2 i bc2 da bi imao otprilike isti fps sa phenom 960t 3.0ghz i 1605t 3.3 ghz? 

Da.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
12 godina
protjeran
offline
Re: Overclock CPU-a vs overclock grafe !!
itomic009 kaže...

  Inače u velikoj su manjini igre koje su baš izrazito CPU zahtjevne i koje profitiraju clcokanjem procesora kao što je quad core koji je već na 3.2Ghz. To još dolazi do izražaja u MMO igrama. Inače, vrijedi pravilo da za igranje je dovoljno imat quad core na 3.0Ghz+ i što bolju grafu to se "bolje" igraš{#}. To u prijevodu znači da ako imaš Athlon II X4 ili Q6600 @3,2Ghz sa recimo HD 5770 i hoćeš se igrat na 1080p sa visokim grafičkim postavkama. Nećeš mjenjat procesor na i5 ( misli se naravno na što kraći put do boljih performansi ), nego ćeš mjenjat grafu jel ćeš tako dobit neusporedivo više nego da nadogradiš CPU.

 iz iskustva znam da ovo nije "potpuno" tocno. (to s grafickom i stoji ali ... !!)

kvalitetan cpu kao sto je sandy i5 osigurava stabilan FPS, stabilan i bolji min FPS, te kod njega nema throtlanja sto rusi FPS.

 

probaj odigrat igru Crysis s Q8400 na 4 ghz i Sandy i5 na 3.3 pa ces vidjet o cemu pricam.

isto to vrijedi i za Athlon II X4.

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.1.2012 11:52 (Budokai).
13 godina
offline
Re: Overclock CPU-a vs overclock grafe !!

   Znam ja to kolega, ali je puno veći utjecaj jača grafa sa Athlonom ili Q8400 nego uzet i5 sa HD 5770. Jasna stvar je da je bolje imat što bolji CPU samo to radi puno manju razliku u igranje nego što radi nadogradnja na duplo jaču grafu.

14 godina
neaktivan
offline
Overclock CPU-a vs overclock grafe !!

Kako si BF3 testirao?

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice