Život i rad u Švedskoj (iskustva)

poruka: 61
|
čitano: 137.022
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
protjeran
offline
Švedska -pomoć

Ima li koji bugovac da živi tamo?

Ili da ima nekog iz obitelji.

 

Pošto sam u napasti da odletim gore, zanimaju me neke sitnice, prosječna plaća, cijene namirnica, vozila, prijevoza i slično.

Onak da baci koju informaciju.

 

Jer sve kaj nalazim i slušam su riječi hvale.

Plaća komunalca nekaj ala zrinjevac 20 000kn, dadilja 18 000kn.

 

E sad me zanima jel to istina, i jel to tak divno i krasno.

15 godina
neaktivan
offline
Švedska

Imaš na FB-u grupu "Idemo u Švedsku". Tamo ćeš dobit najbolje odgovore pošto ima ljudi kaj žive tamo.

12 godina
protjeran
offline
Re: Švedska -pomoć
Jarvan kaže...

 

Jer sve kaj nalazim i slušam su riječi hvale.

Plaća komunalca nekaj ala zrinjevac 20 000kn, dadilja 18 000kn.

 

E sad me zanima jel to istina, i jel to tak divno i krasno.

Budi svjestan da je gore i zivot jako skup. Pizza 10-15 eura, namirnice da ne govorim. Evo ti emisija s Goranom Milicem, pa gledaj.

12 godina
neaktivan
offline
Život i rad u Švedskoj (iskustva)

zato su i plaće velike pa ti sve spada na isto

10 godina
neaktivan
offline
Život i rad u Švedskoj (iskustva)

režije + stanarina ti ispadnu 1200€....tako da je isto kao i ovdje...

01001010011001010110001001100101011011010010000001101111011011100110111101100111001000000111010001101011011011110010000001110000011100100110010101110110011011110110010001101001
11 godina
protjeran
offline
Život i rad u Švedskoj (iskustva)

Samo kaj ima posla, i ne treba ti rođak iz livna da te ugura.

 

Mislim svi hvale kolko vidim to gore.

13 godina
neaktivan
offline
Život i rad u Švedskoj (iskustva)

Tocno to, dzaba ti velika placa kad sve kosta. Ali bolji je standard i lakse je nac posao.

LoL acc THCJoshi
11 godina
neaktivan
offline
Život i rad u Švedskoj (iskustva)

Bio sam u Švedskoj na doškolovanju preko Tesle-Ericssona odmah poslje faksa, u Stockholmu pola godine, u Uppsali malo manje od 3 mjeseca.

 

Prvo Stockholm, skup grad, ali ima posla za onoga tko želi raditi, može živjeti pristojno, a pod tim mislim za početak otplačivati trosobni stanu, garažu, režije, hranu (ne paštete i te gluposti nego prave obroke), 2-3 puta izlazak van, kave poslje posla (iako to nordijci u pravilu ne rade,  sa njima se skompaš u teretani ili češće na košarci i hokeju, nogač slabo mlate) itd. Plaće su nesuporedivo više nego kod nas, ali i trošak života je veći, no nikada se neće dogoditi da, ukoliko pametno trošiš, dođeš u situaciju da ne možeš platiti ratu stana ili auta i čekati poslodavca 2-3 mjeseca za plaču (što je u Hrv postala normalna situacija).

Grad kao krad je prekrasan, puno zelenila, parkova, ima dosta biciklističkih staza, staza za trčanje, košarkaških, nogometnih i hokejskih igrališta, bazeni itd. Javni prijevoz je kao sa drugog svijeta ako se usporedi sa našim, točni su i auto ti praktički ne treba. Ljudi su na prvu hladni (kao i u svim velikim gradovima bilo gdje), al kad ih upoznaš onda su poput naših ličana i gorana srdačni i ljubazni, brzo te pozovu u kuću, večere, hokej (opićeni su za tim),  druženja... Uglavnom najgore što možeš biti je zatvoriti se u sebe, jer ti oni prvi neće prići, ne zato jer si "autsajder" nego su i međusobno dosta inertni kad je u pitanju upoznavanje.

 

Uppsala (blizu 210.000 st.) je manji od Stockholma, dosta jeftiniji, a plaće skoro pa iste kao i u Stockholmu, sveučilišno i znanstveno središte Švedske, ima sve što i Stockholm, osim gužvi tijekom špice, osobno grad po mjeri, ni premalen ni prevelik, imaš sve što ti srce poželi, naravno i posla. Općenito u cijeloj Skandinaviji društvo je napredno za naše pojmove i imaju razvijene tercijarne i kartarne sektore te industriju, te traže VSS, ali i traže brdo frizera, vodoinstalatera, tokara, tesara, kovača, prerađivača kože, u Gothenburgu traže varioce jer se brodogradnja ponovno oporavlja nakon krize. Uglavnom bilo koje zanatsko zanimanje je dobrodošlo. Naravno i visokoobrazovani.

 

Engleski jezik mora se znati tečno i slojevito, mora ti biti kao materinji. Bonus je naravno znanje švedskog koji i nije tako težak za naučiti, ali ima za nas slavene dosta neobičan izgovor nekih glasova, al nakon lomljenja jezika mjesec-dva sve dođe na svoje. Švedski je standardiziran jezik, nije kao norveški da nema jednu standardnu formu, lako se čita i verbalno, za pola godine, uz intezivno učenje, svlada se bez problema.

 

Ako ideš, onda moraš 110% biti siugran da želiš tamo i ostati, homesick ne dolazi u obzir, sredi si sve u glavi i ako imaš najmanje sumnje hoćeš li moći ostati i živjeti, onda ostani doma. Inače ćeš potrošiti hrpu novca i vremena.

 

Prijave za vizu, radnu dozvolu (ili studentsku vizu), sve potrebne papire, razgovore, intervjue ti je najbolje kontaktirati nekog na FB stranici "Idemo u švedsku", a nakon toga obavezno kontaktiraju MVP ove kod nas u ZG, a obavezno i veleposlanstvo u Švedskoj, gdje će ti dati najviše informacija. Papirologije relativno i nema puno, (za razliku on npr. SAD-a i Kanade).

 

EDIT: I da, moraš se priviknuti na razliku dana i noći, tj. dan po ljeti traje 17-18 sati, dok po zimi samo 6-7 :D

kuku lele
Poruka je uređivana zadnji put pon 29.7.2013 13:23 (Legiija).
11 godina
protjeran
offline
Život i rad u Švedskoj (iskustva)

Fora je cijela, kaj ne treba viza, ne treba radna dozvola ni nikaj.

Jednostavno odletiš tamo (ako imaš nekog da ti nađe posao da te čeka i sredi mjesto stanovanja). I to je to.

Nema zavrzlama i čekanja papira po novom za Švedsku.

11 godina
neaktivan
offline
Život i rad u Švedskoj (iskustva)

To je vjerojatno onda od ulaska u EU, jer sam morao u 1. mjesecu vaditi radnu potvrdu i zatražiti privremeni radni boravak. Uglavnom, još bolje. Jel odlazak vremenski ograničen?

kuku lele
11 godina
protjeran
offline
Re: Život i rad u Švedskoj (iskustva)
Legiija kaže...

To je vjerojatno onda od ulaska u EU, jer sam morao u 1. mjesecu vaditi radnu potvrdu i zatražiti privremeni radni boravak. Uglavnom, još bolje. Jel odlazak vremenski ograničen?

Baš pričao sa ženom koja godinama radi tamo.

 

Početak ti ovako izgleda

citat

 

Ti ne trebas nista uraditi vec te poslodavac prijavi, otvori ti konto u banci na koji ti salje placu. Nakon 3 mjeseca se prijavis da produzis boravak jer imas posao.. i sve ti onda ide glatko... ispunis papire na Migrationsverketu, sef ti da sve potrebno i nema da fali.

 

Uglavnom.

Nakon toga 6 mjeseci dobiš boravak, pa godinu, i onda po pet se produžuje jer nemaš državljanstvo.

Udaš se oženiš il iskemijaš državljanstvo i onda ni s tim nemaš brige. :D

 

Al najbitnije je to da ne treba nikakva dokumentacija ni radna dozvola.

Da si olakšaš život, dok si još u hrvatskoj izvadiš si novu vozačku dozvolu koja vrijedi svugdje i miran si :D

Poruka je uređivana zadnji put pon 29.7.2013 14:50 (Jarvan).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Život i rad u Švedskoj (iskustva)
Jarvan kaže...

Fora je cijela, kaj ne treba viza, ne treba radna dozvola ni nikaj.

Jednostavno odletiš tamo (ako imaš nekog da ti nađe posao da te čeka i sredi mjesto stanovanja). I to je to.

Nema zavrzlama i čekanja papira po novom za Švedsku.

Zar nisu Finska i Danska (od nordijskih zemalja) otvorene za rad bez dozvole? Čitao sam članak na internetu da su Danska, Finska, Češka, Slovačka, Latvija i Litva otvorene za rad bez dozvole.

Grow old or die trying
11 godina
neaktivan
offline
Re: Život i rad u Švedskoj (iskustva)
Jarvan kaže...

Baš pričao sa ženom koja godinama radi tamo.

 

Početak ti ovako izgleda

citat

 

Ti ne trebas nista uraditi vec te poslodavac prijavi, otvori ti konto u banci na koji ti salje placu. Nakon 3 mjeseca se prijavis da produzis boravak jer imas posao.. i sve ti onda ide glatko... ispunis papire na Migrationsverketu, sef ti da sve potrebno i nema da fali.

 

Uglavnom.

Nakon toga 6 mjeseci dobiš boravak, pa godinu, i onda po pet se produžuje jer nemaš državljanstvo.

Udaš se oženiš il iskemijaš državljanstvo i onda ni s tim nemaš brige. :D

 

Al najbitnije je to da ne treba nikakva dokumentacija ni radna dozvola.

Da si olakšaš život, dok si još u hrvatskoj izvadiš si novu vozačku dozvolu koja vrijedi svugdje i miran si :D

 

Ma to je milina onda, nema više sabiranja papira. Ovo za vozačku isto dobro kažeš, samo iskreno, ako ideš u grad, za autom stvarno nema potrebe, gradske i međugradske željezniče linije su točne u minutu, busevi isto točni i česti, a tu je i metro... Uzmeš radničku polugodišnju od 400 ili godišnju od 600 i miran si

kuku lele
11 godina
protjeran
offline
Život i rad u Švedskoj (iskustva)

Ma metro mila majka :D.

Ali terba vozačka, nikad neznaš kakav posao možeš nać i kaj ti sve treba.

10 godina
neaktivan
offline
Život i rad u Švedskoj (iskustva)

Pozdrav svima, poslala sam zahtjev na fb u grupi "Idemo u Švedsku" čekam da me prihvate u grupu ! Naime želim živjet i radit u Švedskoj ima li netko od Vas iskustva i dal ikoga znate da bih mogla stupit u kontakt oko detaljnijih informacija? Ono što sam uspijela vidjet na fb-u su linkovi kojih manje-više ima na svakoj stranici vezanoj za Švedsku. Molim odgovor ako itko može pomoći :D

10 godina
neaktivan
offline
Život i rad u Švedskoj (iskustva)

pozz ekipa..ja nisam nikada bila u švedskoj ali me privlace price i hvale za tu zemlju sto se zivota i standarda u njoj tice i posto sam solo i mlada razmisljam da preselim negdje van i ovo mi se cini kao odlican izbor,samo neznam kakve me sve nevolje cekaju kao neiskusnu i novu,ako idem sama dali je tesko snaci se doslovno s ceste ili bi ipak bilo pametnije prvo naci nekoga tamo za prvu ruku(iako nemam bas nikoga)????na koju foru se solo snaći..i gdje se za prvu ruku i kome obratit za trazenje posla??priznaju li oni uopce nase diplome ili svjedođbe?? {#}{#}

15 godina
neaktivan
offline
Život i rad u Švedskoj (iskustva)

I jel otišao još tko? {#}
Ja uskoro planiram, a i trenutno imam dobre izglede za jedan posao iz snova, koji ovdje nebi ni u snu dobio. {#}
I to me poslodavcu preporučio Šveđanin, kojeg ni ne poznajem uživo, nego samo preko net-a.
Mislite da se neki od balkanaca, pa čak i rodbine tamo trza? Ne. Čak ni riječi podrške.
Samo kukanje "Jao tesko nam je, i ovdje je kriza, nemoj ni dolaziti" a onda vidim slike na FB-u kako zive "vrlo tezak" zivot provodeci se okolo po restoranima i kupujuci novi auto. Zbilja im je tesko, zar ne?
Prije će Vam pomoći "hladni" Šveđani, koji u stvari - nisu toliko hladni koliko "tesko-zivuci" Balkanci tamo pričaju. Zapravo sam procijenio da su vrlo povučeni, ali dobri ljudi. Bolji od nas Balkanaca.


Al eto sad me zanimaju iskustva nekih što su otišli, i nadam se da će to biti netko tko NE spada u ovu grupu prenemagalica i "tesko-zivucih".

I don't care that they stole my idea . . I care that they don't have any of their own. — Nikola Tesla
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.1.2014 4:09 (xZero).
10 godina
neaktivan
offline
Život i rad u Švedskoj (iskustva)

Ima li posla za elektricare ? Ja , osobno , radim na dijalizi kao elektronicar za medicinsku opremu , tocnije popravljam aparate za hemodijalizu ... 

9 godina
neaktivan
offline
Život i rad u Švedskoj (iskustva)

ima li neko iskustava sa polaganjem TISUS testa u Svedskoj???   

 

9 godina
neaktivan
offline
Život i rad u Švedskoj (iskustva)

Pozdrav svima na forumu!Ja sam ovde nov i hteo bih Vas zamoliti za jednu pomoc,naime dali neko od Vas moz

 

e da mi kaze kakve su sanse da jedan pekarski tehnicar po struci,sa iskustvom od 20 god u pekarstvu  dobije posao u struci u Svedskoj i ako ima neke mogucnosti kako da je realizujem.Zaista bih Vam bio veoma zahvalan na bilo kakvim informacijama.

 

 

 

 

14 godina
offline
Re: Život i rad u Švedskoj (iskustva)
Ova tema treba biti aktivnija. Ništa konkretno ne piše, šta, kako , gdje, kome...
http://freebitco.in/?r=624635
11 godina
protjeran
offline
Život i rad u Švedskoj (iskustva)

Jbg, odustao od Švedske, dobio posao u Općini ;).

Jednostavno s financijske strane u to vrijeme bio mi preveliki rizik, da bi se na kraju ispostavilo da sam bolje prošao ostavši ovdje.

Našao bolju curu, odselio u stan, kupio novu Alfu, dobio novi posao...može biti dobro i u Hrv., samo se mora puno stvari poklopiti.

14 godina
odjavljen
offline
Re: Život i rad u Švedskoj (iskustva)
Jarvan kaže...

Jbg, odustao od Švedske, dobio posao u Općini ;).

Jednostavno s financijske strane u to vrijeme bio mi preveliki rizik, da bi se na kraju ispostavilo da sam bolje prošao ostavši ovdje.

Našao bolju curu, odselio u stan, kupio novu Alfu, dobio novi posao...može biti dobro i u Hrv., samo se mora puno stvari poklopiti.

Šta bi čo'ek reko, ostvarijo si 'rvacki san {#}

11 godina
neaktivan
offline
Re: Život i rad u Švedskoj (iskustva)
Jarvan kaže...

Jbg, odustao od Švedske, dobio posao u Općini ;).

Jednostavno s financijske strane u to vrijeme bio mi preveliki rizik, da bi se na kraju ispostavilo da sam bolje prošao ostavši ovdje.

Našao bolju curu, odselio u stan, kupio novu Alfu, dobio novi posao...može biti dobro i u Hrv., samo se mora puno stvari poklopiti.

Ljepo ljepo ...{#}

http://www.pohrani.com/f/3u/Cz/1dNwXcAB/da4119b2e120d975a661ecb0.jpg
11 godina
protjeran
offline
Re: Život i rad u Švedskoj (iskustva)
alankish kaže...
Jarvan kaže...

Jbg, odustao od Švedske, dobio posao u Općini ;).

Jednostavno s financijske strane u to vrijeme bio mi preveliki rizik, da bi se na kraju ispostavilo da sam bolje prošao ostavši ovdje.

Našao bolju curu, odselio u stan, kupio novu Alfu, dobio novi posao...može biti dobro i u Hrv., samo se mora puno stvari poklopiti.

Šta bi čo'ek reko, ostvarijo si 'rvacki san {#}

Pa ostvario sam svoj san...zakaj delat vani 10 sati dnenvo, 5-6 dana u tjednu, kod privatnika...skoro ko ovdje jadno, jedino kaj je bolje vani je to što si PLAĆEN pošteno, al i dalje si bez vremena i života.

Ovako radim strogo 8 sati, 5 dana u tjednu, sa dobrom i sigurnom plaćom, i to svoj posao, u svojoj struci.

Inozemstvo u mom slučaju je nepotreban rizik, koji mi nemože donijeti bolje.

 

Nažalost, skoro više od polovice radno sposobnih nam sugrađana nije te sreće, pa je skandinavija obećana zemlja.

Poruka je uređivana zadnji put uto 18.11.2014 14:09 (Jarvan).
14 godina
odjavljen
offline
Re: Život i rad u Švedskoj (iskustva)
Jarvan kaže...

Pa ostvario sam svoj san...zakaj delat vani 10 sati dnenvo, 5-6 dana u tjednu, kod privatnika...skoro ko ovdje jadno, jedino kaj je bolje vani je to što si PLAĆEN pošteno, al i dalje si bez vremena i života.

Ovako radim strogo 8 sati, 5 dana u tjednu, sa dobrom i sigurnom plaćom.

Inozemstvo u mom slučaju je nepotreban rizik, koji mi nemože donijeti bolje.

 

Nažalost, skoro više od polovice radno sposobnih nam sugrađana nije te sreće, pa je skandinavija obećana zemlja.

To stoji svakako. Drago mi je da me nisi krivo shvatio. Ponekad je jako teško u Hrvatskoj ganjati svoje snove i sanjati o profesionalnom razvoju, unutar jedne jako ograničavajuće sredine kao što je Hrvatska. {#}

14 godina
offline
Re: Život i rad u Švedskoj (iskustva)
U hr samo političari dobro žive i to ne radeći ništa. Izboriti se za nešto više je skoro pa nemoguća misija. Zato zemlje poput Švedske su stvorene za normalan život. I da imam stalni posao u hr opet bi gledao da odem odavde.
http://freebitco.in/?r=624635
15 godina
neaktivan
offline
Život i rad u Švedskoj (iskustva)

Kao što sam još davno ove godine najavio, planirao sam otići, i...

...evo me. Tu sam od 29.08 i odlično je.

Zemlja snova, pogotovo za nas IT... :D Više informacija, drugi put. 

I dont care that they stole my idea . . I care that they dont have any of their own. — Nikola Tesla
14 godina
odjavljen
offline
Re: Život i rad u Švedskoj (iskustva)
xZero kaže...

Kao što sam još davno ove godine najavio, planirao sam otići, i...

...evo me. Tu sam od 29.08 i odlično je.

Zemlja snova, pogotovo za nas IT... :D Više informacija, drugi put. 

Koji segment IT-a?

10 godina
offline
Re: Život i rad u Švedskoj (iskustva)
alankish kaže...
xZero kaže...

Kao što sam još davno ove godine najavio, planirao sam otići, i...

...evo me. Tu sam od 29.08 i odlično je.

Zemlja snova, pogotovo za nas IT... :D Više informacija, drugi put. 

Koji segment IT-a?

 

 

i mene to zanima,mozes malo pojasnit?? 

 

LoL: SirHectorDeMaris , Origin: cohr23
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice