strujni osigurac

poruka: 13
|
čitano: 9.147
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
strujni osigurac
imam malu radionu s 4000 vata potrosaca i sve moram spojiti na jedan osigurac pa me za ima koliko bi ampera osigurac trebao imati

mora biti spojeno na jedan osigurac jer se radi o staroj zgradi i ima samo jedno grlo za keramicki osigurac

normalno da nece svi potrosaci odjednom biti ukljuceni

trenutno je postavljen osigurac od 20 ampera

napon je 220 volti

hvala
Poruka je uređivana zadnji put uto 11.5.2021 10:12 (filip1).
14 godina
moderator
offline
Re: strujni osigurac

Osigurači se dimenzioniraju prema instalaciji, ne prema potrošačima.

 

Vjerojatno je i ovih 20A već max ili čak i previše za instalacije koje imaš.

“The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom.” - Isaac Asimov
14 godina
offline
Re: strujni osigurac
hvala
16 godina
online
Re: strujni osigurac
filip1 kaže...
imam malu radionu s 4000 vata potrosaca i sve moram spojiti na jedan osigurac pa me za ima koliko bi ampera osigurac trebao imati

mora biti spojeno na jedan osigurac jer se radi o staroj zgradi i ima samo jedno grlo za keramicki osigurac

normalno da nece svi potrosaci odjednom biti ukljuceni

trenutno je postavljen osigurac od 20 ampera

napon je 220 volti

hvala

Kao što je XXX-man već rekao, osigurač štiti instalaciju. To ne diraj.

S naponom od 230V (ne 220) i 20A to je puno iznad traženog, a posebno ako neće sve raditi istovremeno.

13 godina
offline
strujni osigurac

I = P/U = 4000 W/220 V = 18,8 A  dakle osigurač od 20 A je OK

 

Za ovo je žica od 2,5 mm2 OK. 

 

 

 

 

14 godina
offline
strujni osigurac

hvala svima

15 godina
offline
strujni osigurac

Izvadi taj od 20 i stavi od 16A.

Tebi će izgleda prije kuća izgorit nego garaža.

15 godina
odjavljen
offline
Re: strujni osigurac

Ako ti je kabel od 2,5mm2 pod žbukom ili žice u bužiru, onda može ići 20A, ali ako je kabel u bužiru, onda je limit 16A.

 

Međutim, same utičnice su projektirane za 16A, tako da u slučaju preopterećenja utičnice osigurač neće izbaciti.

 

Ono što možeš napraviti jest staviti lokalnu razvodnu kutiju u garažu, koja će imati 16A osigurač(e) za utičnice i 10A osigurač za rasvjetu, a u kući staviti osigurač koji štiti kabel do te kutije. Istina, u takvoj konfiguraciji vjerojatno nećeš imati selektivnost zaštite (u slučaju kratkog spoja će ti izbaciti i lokalni i kućni osigurač), ali opet, ni bez lokalne razvodne kutije bi morao mijenjati osigurač u kući.

 

I naravno, ako moraš postavljati ovakvo pitanje, radije pozovi električara.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
13 godina
offline
strujni osigurac

Očigledno da savjete ovdje ne daju električari (ja sam strojar :)  .

Dakle za  obični produžni kabel Comel  (1,5 mm2 kabel) koji se opet uključuje u običnu utičnicu vrijedi:

 

Peterostruka prenosiva utičnica 16 A 250 V ~ 3500 W sa sklopkom, bijela
Tip / dužina kabela:
H05VV-F 3G1,5 / 3 m

 

 

Dakle nisu ti problem instalacije, nego se treba paziti potrošača (malih) da se ne bi zapalili, a osigurač nije još izbacio. 

 

U pravilo bi osigurač trebao biti malo jači od potrošača, tako da ne izbacuje kod max. opterećenja, ali radi kad uređaj povuče više struje od max. dozvoljene. 

 

Ako nemaš pojedinačnog potrošača većeg od 3kw , a imaš više vodova  prema glavnom osiguraču nije loše ubaciti međuosigurač od 16A jer osigurač od 20A kasno dijeluje za male potrošače.

Na svakom potrošaču ti piše snaga P (W) , pa računaj  I (P/U)

15 godina
odjavljen
offline
Re: strujni osigurac
mr.potter kaže...

Očigledno da savjete ovdje ne daju električari (ja sam strojar :)  .

Dakle za  obični produžni kabel Comel  (1,5 mm2 kabel) koji se opet uključuje u običnu utičnicu vrijedi:

Očigledno je da nisi električar jer pišeš gluposti.

 

1,5 mm2 kabel punog presjeka u zidu ima max dopuštenu trajnu struju od 15A. Licnasti produžni kabel istog presjeka ima veću maksimalnu dopuštenu struju - em je licnasti, em je na zraku, pa onda se onda može štititi osiguračem od 16A, kakav ti trebao štititi običnu utičnicu.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
13 godina
offline
Re: strujni osigurac
Čovjek pita da li može imati 4kw na jednom osiguraču od 20A. Većina ekipe piše da će mu se zapaliti instalacije, iako je za očekivati da je žica u zidu min2,5 mm2. Pokažem da 3.5 kw ide na letvi sa tanjim kabelom (iako je ona najgora opcija) a ti meni da pišem gluposti. Dakle kada kupuješ produženi u uputama piše:"obavezno provjeriti kućne instalacije i koja je žica u zidu prije upotrebe"
Inače je takvu kombinaciju zatekao (osigurač, instalacije)
15 godina
odjavljen
offline
Re: strujni osigurac

I dalje pišeš gluposti.

 

Osigurač štiti instalaciju. Instalacija nije samo žica, već u nju spada i utičnica. Standardna šuko utičnica je projektirana za maksimalnu nazivnu struju od 16A i NE SMIJE biti na jačem osiguraču. Proizvođač koji je proizveo strujnu letvu koja ima šuko utikač, osigurava da ista podnosi 16A jer je to maksimalna nazivna struja koja po standardu smije doći iz utičnice.

 

Ti u teoriji možeš staviti utičnicu na osigurač od 20A, ali to nije ispravna instalacija. Proizvođač kabela nije odgovoran niti treba voditi računa o tome da li je tvoja instalacija ispravna - on očekuje da jest.

 

Činjenica da je u produžnom kabelu tanja žica također nije argument - za taj tip kabela i njegovu namjenu je propisana veća dopuštena struja po jedinici presjeka i kabel to zadovoljava, uz nužan uvjet da je spojena na ISPRAVNU instalaciju.

 

 

Jedino što netočno piše jest ono što je batly napisao da će se prije zapaliti kuća. Neće, jer je problematični dio neadekvatno zaštićene instalacije u garaži - utičnice, produžni kabeli i priključni kabeli uređaja koji su projektirani za 16A, a štiti ih osigurač od 20A, zato sam i predložio lokalnu razvodnu kutiju s osiguračima od 16A. Također, kako garaža sigurno ima i rasvjetu, ako kompletan krug rasvjete nije rađen za 20A, poželjno je staviti manji osigurač.

 

 

Dalje, jedne stvari se još nitko nije dotakao - duljina kabela. Iako 20A može ići na 2,5mm2, na cca 20-30 bi mu pad napona mogao početi raditi problem, a ako ima strojeve s velikom strujom pokretanja i na kraćim duljinama kabela bi mogao imati velike padove napona pri startu strojeva.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
offline
strujni osigurac

Pošto imaš keramički osigurač radi se od vrlo staroj instalaciji. Najvjerojatnije do toga osigurača dolazi vod 3 X 2,5 mm/2. Tada sve važi što su ti forumaši do sada rekli. Međutim ako se radi o vrlo staroj instalaciji, moglo bi možda biti da se radi i o nekom starom standardu kabela.  U vrlo starima instalacijama postojali su kabeli i od 4,0 mm/2. To bi se moglo iskoristiti i pokretati više trošila odjednom. Tada bi se moglo postaviti više krajnjih osigurača i imati bolju iskoristivost dovoda.

Provjeravanje debljine kabela koji dolazi do tvoga osigurača i eventualnu izradu krajnjih osigurača izvesti stručno bez ikakvih improvizacija. Posao nije težak ali greška može biti skupa. Jednostavno i jeftino je povjeriti sve iskusnoj stručnoj osobi.

Ako ne želiš ništa poduzimati, kupi paketić keramičkih uložaka za osigurače 16A, (vizualno sa sivom pločicom). Ako i izgaraju ti i instalacija ste zaštićeni 100%. Normalno izgaranja izbjegavati što više.

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice