Prebacivanje Na rubu znanosti u zabavni program?

poruka: 308
|
čitano: 49.389
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Zabrana emisije na rubu znanosti??

 

Peticiju protiv emisije potpisalo je 115 znanstvenika, među kojima su Đikić i akademik Silobrčić

 

ZAGREB - HTV u sklopu znanstveno-obrazovnog programa emitira pseudoznanstvenu emisiju “Na rubu znanosti”, čime se krši Zakon o HRT-u i Zakon o elektroničkim medijima, tvrdi fizičar dr. Dejan Vinković sa Sveučilišta u Splitu.

 

Vinković je prije nekoliko dana programskom vijeću HRT-a, Saboru, Hrvatskom novinarskom društvu i Vijeću za elektroničke medije uputio pritužbu zbog popularne emisije “Na rubu znanosti”, tražeći da se ona iz znanstveno-obrazovnog prebaci u zabavni program.

 

Šteti institucijama

 

Vinković je u pismu optužio institucije koje obavljaju nadzor nad radom HRT-a da ne razlikuju znanost od pseudoznanosti te nisu svjesne štetnosti pseudoznanosti za razvoj institucija.

 

Vinkovićevo pismo izazvalo je pozitivnu reakciju među nizom hrvatskih znanstvenika koji u znak podrške njegovim pritužbama potpisuju peticiju. Tu peticiju dosad je potpisalo preko 115 znanstvenika, među njima i javnosti poznata imena poput prof. Ivana Đikića, akademika Vlatka Silobrčića i Stjepana Marčelje,dr. Borisa Lenharda, prof. Hrvoja Kraljevića i drugih.

 

‘Teorije nisu apsolutne’

 

- Znanstvene teorije nisu apsolutne istine nego modeli. Ako me netko želi kritizirati zbog pseudoznanosti, neka pregleda svaku od 250 emisija ‘Na rubu znanosti’ i navede što je bilo pogrešno u njima, a ne da me se optužuje da promoviram astrologiju i parapsihologiju - rekao je Mišak. Na pitanje je li njegovoj emisiji mjesto u zabavnom programu, Mišak je odgovorio:

 

- O terminima emisije i njezinu svrstavanju u određeni program, ne odlučujem ja nego uredništvo.

 

 

Link na source:http://www.jutarnji.hr/znanstvenici-protiv-misaka--on-propagira-pseudoznanost/792896/

 

++

 

E sada, sto mislite o ovome?

 

Ja se slazem da emisija NRZ ima stvarno kontroverznih tema.

 

No ne slazem se da ju treba uklanjati ili prebacivati u zabavni program, a cinjenicu da su to rekli znanstvenici drzim sramotom:

 

1. Nista se u toj emisiji ne predstavlja zdravo za gotovo, kao istina, tamo se je sve u sferi teorije, i zati se emisija i zove na rubu znanosti, a ne "to je znanost".

 

2. A gdje su emisije tih pametnih znanstvenika? Kad im je vec stalo do naroda i do onoga sto narod gleda na televiziji, kako to da nisu pokreuli neku znanstvenu emisiju? Kako to da tih 115 znanstvenika nije diglo glas na farmu, sapunice, big brother, itd, ugl ostale idiotske emisije i serije? U skladu s time da im je stalo sta jedan hrvat gleda, bilo bi loogicno da su se i protiv toga bunili, ili se barem potrudili organizirati informativni program u dogovoru sa medijskim kucama.

 

3. I kakvi su to znanstvenici koji se protive novim idejama?

 

4. Moze li netko saznati sta je bilo u tom terminu prije nrz?

 

5. Zar bas sve sto se ne slaze sa prihvacenom teorijom stvarnosti mora dobiti zig zabave da bi moglo opstati? Mislim da su ti znanstvenici jedino sto je u svemu tome zabavno.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.5.2010 12:42 (Dragon23288).
14 godina
offline
Zabrana emisije na rubu znanosti??

što mislim o toj emisiji,mislim da je najobičnije smeće u kojoj gostuju ljudi koji na razne načine žele postati slavni pa i širenjem laži,besmislica i čega sve ne,nekad ta emisija bude na televiziji a kako sam na računalu neda mi se mjenjati i ja ponekad ne mogu vjerovati koje sve gluposti ti takozvani eksperti izuste,to su nebuloze ,nešto kao kad gledam zvijezdane staze samo što su zvijezdane staze sf

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
16 godina
neaktivan
offline
Zabrana emisije na rubu znanosti??

To mi je nekada bila zanimljiva emisija, ali sada je više u rangu sa Globalnim sijelom i sl.

- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
16 godina
offline
Zabrana emisije na rubu znanosti??

Mene su isto ti nasi znanstvenici razocarali pogotovo taj majmun iz Splita koji je to sve i pokrenio.

Je da se na rubu znanoti bavi ajmo reci nekakvom pseudoznanoscu, ali najveca vrijednost te emisije sto te, za razliku od svih ostalih emisija, potice na razmisljanje.

Isto tako je istina da ces razmisljati o potpuno ne bitnim stvarima, ali po meni je bolje razmisljati i o tome nego tupiti u Hrvatska trazi zvijezdu i slicne gluposti.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Zabrana emisije na rubu znanosti??
macak kaže...

To mi je nekada bila zanimljiva emisija, ali sada je više u rangu sa Globalnim sijelom i sl.

..je ofucala se definitivno..
meni je žao što su maknuli onu emisiju s mandićem,zidićem,makovićem i hmm lošim moderatorom pofukom,a b debilić i lice nacije su nedodirljivi a dosadni do bola..

16 godina
neaktivan
offline
Zabrana emisije na rubu znanosti??

Emisija je u rangu sapunica što se tiče inteligencije, i ne treba se predstavljati kao znanstveno-obrazovna emisija. Pravi znanstvenici nemaju svoje emisije jer ih ne bi dovoljno ljudi gledalo.

http://www.youtube.com/watch?v=IM9ezwvBOjo
15 godina
offline
Zabrana emisije na rubu znanosti??

Jedina emisija koju sam gledao na HRT-u. (na novoj gledam dnevnik i više ništa od emisija)

Odmor za oči od silne politike i zanimljiva emisija.

Do why me key too - pročitaj ovo brzo :)
14 godina
neaktivan
offline
Zabrana emisije na rubu znanosti??

sve je to neka zavjera

Margot
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zabrana emisije na rubu znanosti??

razlog zbog kojeg su znanstvenici pokrenuli peticiju je što se emisija koja je u znanstvenom programu financira iz tog istog programa. Znači umjesto da se napravi nešto što ima veze s znanosti, ili kupi dobra bbc-ijeva ili ina emisija, pare se troše na ovo.

 

ako želi imati tu emisiju (koja onda ne bi nikome smetala) neka je stavi u zabavni program. pa bi se financiranje vršilo prema gledanosti. tj. ako ne bi prešla neki prag ne bi se više emitirala.

 

naravno ovo je sve u teoriji jer znamo kako stvari funkcioniraju na htv-u

15 godina
offline
RE: Zabrana emisije na rubu znanosti??
Ige kaže...

Pravi znanstvenici nemaju svoje emisije jer ih ne bi dovoljno ljudi gledalo.

National geographic (3 kanala), Discoovery (3 kanala), History Channel, BBC to sve rade mala djeca za školske projekte?

Tko su ti "pravi znanstvenici"?

 

Ja sam uzeo Max Tv samo zbog toga.

If i had a dollar for every brain you don't have, I'd have one dollar! Squidward Tentacles
14 godina
offline
RE: Zabrana emisije na rubu znanosti??

a ja sam ostao razočaran sa discovery,bbc im bi mogao održati predavanja kako se rade kvalitetni dokumentarci o znanosti

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
15 godina
offline
RE: Zabrana emisije na rubu znanosti??
blackalbum kaže...

a ja sam ostao razočaran sa discovery,bbc im bi mogao održati predavanja kako se rade kvalitetni dokumentarci o znanosti

Slažem se, ima gluposti, ali velik dio programa je odličan.

If i had a dollar for every brain you don't have, I'd have one dollar! Squidward Tentacles
16 godina
neaktivan
offline
Zabrana emisije na rubu znanosti??

Ma ti svi silni znanstvenici se samo prave važni. Misle ako su doktorirali na pmf-u npr. da nijedan drugi pogled (razmišljanje, teorija) na određenu temu ne važi, osim njihovog stručno znanstvenog, jer su oni eto bili na pmf-u (i učili isto što i svi na pmfu zadnjih 300 godina) i nedaju da samo tako bilo tko priča o "znanosti" kad su oni ti koji imaju diplomu s pmfa.

 

Kladim se da od tih kretena nitko nema pojma da pojam znanost obuhvaća sve oko nas. I kuhanje je znanost, i šivanje, pa zašto ne bi bila i akupunktura recimo. Samo, eto, ljudi kad čuju znanost, očekuju nekog jako pametnog gospodina znanstvenika, koji ima 10 diploma, i 4 doktorata.

Stereotipi, FUJ!!!

Kažu da imamo dva uha i samo jedna usta, kako bi pričali samo pola onoga što čujemo....
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.5.2010 14:17 (FlyBoy).
14 godina
offline
RE: Zabrana emisije na rubu znanosti??

slažem se s tobom ali u toj emisiji gostuju šarlatani koji tvrde takve gluposti i nebuloze samo da bi imali svojih 5 minuta,ja sam gledao tu emisiju dosta puta i nigdje se nisam naslušao većih gluposti kao u toj emisiji

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
14 godina
neaktivan
offline
Zabrana emisije na rubu znanosti??

Ta emisija pridonosi raznovrsnosti programa na javnoj televiziji. Kome se ne sviđa nek prebaci kanal. To što ju neki shvaćaju preozbiljno je njihov problem i nije razlog za ukidanje.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Zabrana emisije na rubu znanosti??
wyks kaže...
Ige kaže...

Pravi znanstvenici nemaju svoje emisije jer ih ne bi dovoljno ljudi gledalo.

National geographic (3 kanala), Discoovery (3 kanala), History Channel, BBC to sve rade mala djeca za školske projekte?

Tko su ti "pravi znanstvenici"?

 

Ja sam uzeo Max Tv samo zbog toga.

Ja sam isto tako uzeo max tv samo zbog toga. Ne gledam hrvatsku televiziju uopće osim dnevnika. Ovo boldano se odnosilo na Hrvatsku.

http://www.youtube.com/watch?v=IM9ezwvBOjo
15 godina
offline
Zabrana emisije na rubu znanosti??

Da, kod nas nisu baš voljni raditi takve emisije.

 

Vjerojatno su shvatili da kod nas veću gledanost imaju BB i Frama, od dokumntaraca Davida Attenborougha.

 

If i had a dollar for every brain you don't have, I'd have one dollar! Squidward Tentacles
14 godina
neaktivan
offline
Zabrana emisije na rubu znanosti??

Znam ja taj tip ljudi kakav je taj doktor. Imam i ja jednog takvog na faksu. Glava u nebu, kad hoda nosom para po plafonu iliti stropu.

 

Edit: A možda i nisam u pravu, al opet gura nos tamo gdje mu nije mjesto.

Poruka je uređivana zadnji put uto 25.5.2010 20:33 (blacko).
15 godina
neaktivan
offline
Zabrana emisije na rubu znanosti??
Ovakvo smeće od emisije se ne bi trebalo financirati novcem namjenjenim znanstvenim emisijama, a ako će netko drugi to financirati onda je to sasvim druga stvar.
14 godina
neaktivan
offline
Zabrana emisije na rubu znanosti??

Onda mogu prestati snimati sve "znanstvene" emisije kod nas jer su sve šrot. Ionako gledam strane na MaxTV-u.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Zabrana emisije na rubu znanosti??

Ma puno su bolja ona bajanja, taroti, kristali, visci, itd. Momentalno proljev dobim kad okrenem program, a tamo cijela ekipa proriče, od astrologije do saljevanja strave..

 

NRZ je jedan od rijetko dobrog domaćeg dokumentarnog programa, jest da je teško držati kvalitetu uvijek, ali šteta da ga zabrane radi bedaste peticije od njih 115..

14 godina
neaktivan
offline
Zabrana emisije na rubu znanosti??

Slažem se. Nije emisija baš neki sad tamo Discovery, al opet ima svoju publiku. A kad vidim one babe gatare zaboli me mozak.

16 godina
offline
Zabrana emisije na rubu znanosti??

Jedino još Milić ima zanimljive emisije.

Sve kaj je bilo dobro na HRT-u su ukinuli!

 

Ajde ok je i E-Hrvatska

Al fali emisija o igrama, nogometu i komadima

Tako funkcionira Formula 1 - rekao je kolumbijski vozač
14 godina
neaktivan
offline
Zabrana emisije na rubu znanosti??

Na rubu znanosti je prije imao zanimljivih tema poput svemiraca, teorija zavjere, nepoznata stvorenja (bigfoot,chupacabra...) a sad u svakoj emisiji samo o GMO hrani, mislim ajd i to je znanstvena tema ali ipak ne vrti se svijet oko GMO hrane.

14 godina
neaktivan
offline
Zabrana emisije na rubu znanosti??

ma kad vidim na teliviziji tu seriju poludim.Ne kužim ljude koji to sranje mogu gledati 5 minuta.

Tražim pozivnicu za yuwabits.net pa ko hoće poslati neka mi pošaljepm
14 godina
offline
RE: Zabrana emisije na rubu znanosti??
blackalbum kaže...

što mislim o toj emisiji,mislim da je najobičnije smeće u kojoj gostuju ljudi koji na razne načine žele postati slavni pa i širenjem laži,besmislica i čega sve ne,nekad ta emisija bude na televiziji a kako sam na računalu neda mi se mjenjati i ja ponekad ne mogu vjerovati koje sve gluposti ti takozvani eksperti izuste,to su nebuloze ,nešto kao kad gledam zvijezdane staze samo što su zvijezdane staze sf

OT... Dont tač star trek!!!!!!!!!!!!

15 godina
protjeran
offline
Zabrana emisije na rubu znanosti??

Lol?

 

Pa serija se i zove "Na RUBU Znanosti"!

 

Očito je nekaj nekoga zasmetalo ili zabolilo...ili još gore "ugrozilo" u nekoj od emisija.

 

Priznajem da se malo ofucalo u zadnje vrijeme...šta je da je, teško je više nać novog materijala za obradu (a da netko nije već čuo/vidio).

 

 

Jesus Saves! xfire --> ddoxy
16 godina
online
RE: Zabrana emisije na rubu znanosti??
blackalbum kaže...

što mislim o toj emisiji,mislim da je najobičnije smeće u kojoj gostuju ljudi koji na razne načine žele postati slavni pa i širenjem laži,besmislica i čega sve ne,nekad ta emisija bude na televiziji a kako sam na računalu neda mi se mjenjati i ja ponekad ne mogu vjerovati koje sve gluposti ti takozvani eksperti izuste,to su nebuloze ,nešto kao kad gledam zvijezdane staze samo što su zvijezdane staze sf

Ak ti ne vidis dalje od svog nosa, i nemres malo sire razmisljat ne znaci da nekaj ne postoji i da ne valja. Promisli jos jednom pa nekaj pametnije napisi. a ne lupat bezveze pa ostat ziv. Da nije mozda pojam Free Energy o kojem se pricalo u toj emisiji isto bezveze a Tesla je tu bog i batina a ko je ono Tesla.Nevinašce Samo kaj se namjerno nece primjenit njegove izume koji su svi tocni i funkcioniraju u praksi a svi znamo zakaj.NevinašceCool

14 godina
offline
RE: Zabrana emisije na rubu znanosti??

možda i imam kratka svijetla ali znam prepoznati tipove koji pišu i govore nebuloze,a u toj emisiji sam jako malo stvari čuo koje imaju veze sa ZDRAVOM pameti,onakve neistine,laži,iskrivljavanje istine govoriti na javnoj televiziji i to još u terminu za znanost,a to sa teslinim izumima koji su kao sa drugog planeta nisam nikad pušio iako on ima veliku ulogu u počecima elektrotehnike,kad se već spominje Tesla znam za njegove izume koje su unaprijedili elektrotehniku,ja se nadam da ti pod pojmom Teslini izumi nisi mislio na znanstvenu fantastiku i što se sve o njemu piše,da se nadovežem na temu o ovoj škart emisiji, ja sam čovjek koji u ništa ne vjeruje bez čvrstih i opipljivih dokaza,a u toj su se emisiji razbacivali teorijama zavjere i raznim pesudoznanstvanim činjenicama bez ikakvog DOKAZA!!!!!

dovoljan mi je jedan uređaj sa os u sebi
Poruka je uređivana zadnji put uto 25.5.2010 22:41 (blackalbum).
15 godina
neaktivan
offline
Zabrana emisije na rubu znanosti??
Davorka Ručević - Kasandra... forever :)
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice