Potresi u Hrvatskoj

poruka: 604
|
čitano: 73.872
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
protjeran
offline
Potresi u Hrvatskoj

Moji u Sisku su poludili, ne znaju dali da spavaju vani pod satorom,

u drvenoj supici, ili da se svi skupa odvezu u tri lijepe pytchke materine.

 

Necak opet vristi, ne moze ga se smirit. Pa sv.jebem

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
15 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

Moj pas upravo hrce ko lud.

Njemu se nista nije ni promjenilo :)

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. | R.I.P. What.CD 11/2016
9 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Ivan35 kaže...
ZooZ kaže...

Možda jer je richterova skala eksponencijalna. Pa je potres od 5.8 duplo jači od 5.5. A da negovorimo o trajanju. Ja sam 100km od Petrinje i ovaj sad se osjetio možda 5-6 sekundi dok onaj 29.12. je treslo dobrih 15-20 sekundi (govorim o najjačoj trešnji, onih prvih nekoliko sekundi kad započinje tresti neračunam).

 ne, nego logaritamska...

 

Kad ste se već dotakli toga, meni ovo nije baš jasno, muči me već neko vrijeme, pa ako netko može objasniti:

 

 

Fiket kaže: https://www.24sata.hr/news/kvalitetna-gradnja-nakon-1963-trebala-bi-izdrzati-jake-udare-736996

 

1. Govoreći o Richterovoj skali kaže da je to mjera za količinu oslobođene energije u potresu i ona nije linearna nego je to eksponencijalna skala

 

2. - U pomaku od jednog stupnja na skali, znači da je u jačem potresu oslobođeno 32 puta više energije.
Primjerice, u potresu od 3 po Richteru, oslobađa se 32 puta više energije nego u potresu od 2 po Richteru,
Ako usporedimo zagrebački potres magnitude od 5,5 i onaj u Petrinji od 6,2, razlika u skali je 0,7 stupnjeva.
No onaj u Petrinji bio više nego 15 puta jači nego u Zagrebu - pojasnio je ovaj stručnjak. 

 

 

Toni milun: https://www.tonimilun.hr/potres/ ili Wikipedija https://hr.wikipedia.org/wiki/Richterova_ljestvica

 

1. KAKO RAČUNAMO JAČINU POTRESA PO RICHTEROVOJ LJESTVICI?
Richterova ljestvica je logaritamska ljestvica kojom se izračunava količina oslobođene energije, odnosno magnituda u hipocentru potresa.
Definirao ju je američki seizmolog Charles F. Richter ne baš tako davne 1935., kao logaritamsku ljestvicu s vrijednostima od 1 do 10.

 

2. Iz tablice jasno vidimo da jedna razlika magnitude po Richterovoj ljestvici označava 10 puta jači potres.
Usporedimo npr. potrese jačine 3 i 4 po Richterovoj ljestvici.

 

 

Je li na kraju Richterova skala/ljestvica eksponencijalna ili logaritamska?

O čemu točno pričamo, o oslobođenoj energiji, amplitudi, magnitudi, "jačini"?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2021 23:32 (Avensac).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Ako stavimo podrhtavanje na graf, y os je richter, x os je vrijeme.
Količina oslobođene energije bi bila površina ispod grafa.
Richter je logaritamska jedinica.
Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
15 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Avensac kaže...
Ivan35 kaže...
ZooZ kaže...

Možda jer je richterova skala eksponencijalna. Pa je potres od 5.8 duplo jači od 5.5. A da negovorimo o trajanju. Ja sam 100km od Petrinje i ovaj sad se osjetio možda 5-6 sekundi dok onaj 29.12. je treslo dobrih 15-20 sekundi (govorim o najjačoj trešnji, onih prvih nekoliko sekundi kad započinje tresti neračunam).

 ne, nego logaritamska...

 

Kad ste se već dotakli toga, meni ovo nije baš jasno, muči me već neko vrijeme, pa ako netko može objasniti:

 

 

Fiket kaže: https://www.24sata.hr/news/kvalitetna-gradnja-nakon-1963-trebala-bi-izdrzati-jake-udare-736996

 

1. Govoreći o Richterovoj skali kaže da je to mjera za količinu oslobođene energije u potresu i ona nije linearna nego je to eksponencijalna skala

 

2. - U pomaku od jednog stupnja na skali, znači da je u jačem potresu oslobođeno 32 puta više energije.
Primjerice, u potresu od 3 po Richteru, oslobađa se 32 puta više energije nego u potresu od 2 po Richteru,
Ako usporedimo zagrebački potres magnitude od 5,5 i onaj u Petrinji od 6,2, razlika u skali je 0,7 stupnjeva.
No onaj u Petrinji bio više nego 15 puta jači nego u Zagrebu - pojasnio je ovaj stručnjak. 

 

 

Toni milun: https://www.tonimilun.hr/potres/ ili Wikipedija https://hr.wikipedia.org/wiki/Richterova_ljestvica

 

1. KAKO RAČUNAMO JAČINU POTRESA PO RICHTEROVOJ LJESTVICI?
Richterova ljestvica je logaritamska ljestvica kojom se izračunava količina oslobođene energije, odnosno magnituda u hipocentru potresa.
Definirao ju je američki seizmolog Charles F. Richter ne baš tako davne 1935., kao logaritamsku ljestvicu s vrijednostima od 1 do 10.

 

2. Iz tablice jasno vidimo da jedna razlika magnitude po Richterovoj ljestvici označava 10 puta jači potres.
Usporedimo npr. potrese jačine 3 i 4 po Richterovoj ljestvici.

 

 

Je li na kraju Richterova skala/ljestvica eksponencijalna ili logaritamska?

O čemu točno pričamo, o oslobođenoj energiji, amplitudi, magnitudi, "jačini"?

 

 

U amplitudi ti je 10 puta razlika, zato kaj imas logaritam sa bazom 10. Pa zbog toga imas logaritmsku distribuciju. A ovo kaj si pisal po 30 puta je oslobodana energija odnosno onaj ML...valjda.

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.1.2021 1:37 (R4zOR229).
7 godina
online
Re: Potresi u Hrvatskoj
Dex.pwn kaže...
Ako stavimo podrhtavanje na graf, y os je richter, x os je vrijeme.
Količina oslobođene energije bi bila površina ispod grafa.
Richter je logaritamska jedinica.

 Misliš da ide tak?

To je ona druga skala koju koriste na EMSC, Richterova uspoređuje maksimalni intenzitet i daje mu brojčanu vrijednost, nije vezana uz količinu oslobođene energije.

A graf bi bio onda da na y-os staviš amplitudu, na x staviš Richterovu skalu i onda je to logaritamska funkcija (koju onda i crtaš u logaritamskoj skali jer ti inače ne bi stalo na papir ).

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.1.2021 9:46 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

Jel se zna koju jacinu je Zagreb osjeteio ako je u epicentru bilo 6.3 ili 6.4 (ni sam ne znam kolko je bilo) tj koju sam ja jacinu osjetio sa nesto manje od 25km zracne linije od epicentra?

Kako se to moze izracunati? Kolko od epicentra po km se gubi snaga ?

Bnet: mNik987#2148
7 godina
online
Re: Potresi u Hrvatskoj

Ne može se izračunati (može približno, ali tak možeš jako fulati).

Jedino možeš znati ako imaju seizmograf negdje u Zagrebu, pa da su izmjerili.

Ili pogledaj ako je netko radio matematički proračun ako imaju podatke s nekog drugoga mjesta pa onda otprilike izračun.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.1.2021 9:58 (fer-de-lance).
15 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
fer-de-lance kaže...

Ne može se izračunati (može približno, ali tak možeš jako fulati).

Jedino možeš znati ako imaju seizmograf negdje u Zagrebu, pa da su izmjerili.

Ili pogledaj ako je netko radio matematički proračun ako imaju podatke s nekog drugoga mjesta pa onda otprilike izračun.

 

 Tu mi je jos cudno sto npr strani mediji neki koji se bave s time kao i nasi rekli da je ovo potres s oslobedenom energijom daleko iznad 6.3 kojeg su zadnje stavili neki cak vele da je to potres 6.5 ili cak 6.6 bio... ali otom potom.

 

Npr evo recimo ovaj potres jucer, prov stave 5.7, pa spuste na 5.57, pa spuste na 5.3 i na kraju je 5... ne kuzim :)

 

 

Bnet: mNik987#2148
7 godina
online
Re: Potresi u Hrvatskoj

Da, to s oslobođenom energijom oni rade proračun na temelju podataka koje imaju (zato stalno i mijenjaju brojke).

Naravno, to je njihova procjena, valjda znaju kaj rade.

Nama je ionak bitna samo amplituda, a na temekju oslobođene enrgije valjda pokušavaju procijeniti kaj se događa sa rasjedom.

 

Kruha i igala...
14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
toxic kaže...

Jel se zna koju jacinu je Zagreb osjeteio ako je u epicentru bilo 6.3 ili 6.4 (ni sam ne znam kolko je bilo) tj koju sam ja jacinu osjetio sa nesto manje od 25km zracne linije od epicentra?

Kako se to moze izracunati? Kolko od epicentra po km se gubi snaga ?

 može se izračunati približno, no to uvelike ovisi o vrsti tla, varijacije dubine potresa (pa i razlike u nadmorskoj visini područja koje se promatra), smjeru rasjeda, vrsti potresa. U epicentru potresa  6,3Mw akceleracija je oko 5,1m/s², na 25 km udaljenosti je 1,7 što bi otprilike odgovaralo potresu magnitude 4,6-4,7 po Richter skali. Uzmi u obzir da je to samo jako gruba aproksimacija. 


P.S. Zagreb je osjetio ekvivalent 3,6-4,2 u epicentru.

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.1.2021 11:06 (jozef).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Ne postoji seizmograf iznad epicentra koji bi izmjerio točno, nego se gledaju podaci raznih seizmografa uokolo. Znači vjerojatno jedan seizmograf, recimo zagrebački, napravi svoju procjenu, a vremenom kako stižu informacije od drugih se povećava točnost izračuna.

Što se lokalne snage tiče, to ovisi o više faktora, recimo sastavu tla, pa na dva jednako udaljena mjesta može biti različita. Jedini točan način da znaš koliko je tebe strefilo je da imaš uređaj u stanu. Sve ostalo su procjene.

Zato bi trebalo imati mrežu uređaja po cijeloj zemlji, no crne limuzine s grijanim sjedalima su obično prioritet.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.1.2021 11:08 (Visak).
14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Visak kaže...
Ne postoji seizmograf iznad epicentra koji bi izmjerio točno, nego se gledaju podaci raznih seizmografa uokolo. Znači vjerojatno jedan seizmograf, recimo zagrebački, napravi svoju procjenu, a vremenom kako stižu informacije od drugih se povećava točnost izračuna.

Što se lokalne snage tiče, to ovisi o više faktora, recimo sastavu tla, pa na dva jednako udaljena mjesta može biti različita. Jedini točan način da znaš koliko je tebe strefilo je da imaš uređaj u stanu. Sve ostalo su procjene.

 točno, izračunava se nekakvom trijangulacijom. U RH ima 17 seizmoloških mjernih postaja. U okolini petrinjskog potresa su Moslavačka gora, Ozalj i Zagreb. Pretpostavljam da u BiH ima nešto u blizini i da razmjenjuju podatke. 

15 godina
online
Re: Potresi u Hrvatskoj
Čitatelj kaže...

Moji u Sisku su poludili, ne znaju dali da spavaju vani pod satorom,

u drvenoj supici, ili da se svi skupa odvezu u tri lijepe pytchke materine.

 

Necak opet vristi, ne moze ga se smirit. Pa sv.jebem

 nemoj me krivo shvatit, ne mislim nista lose.

ali fejs i instagram su mi prepuni objava od ljudi koji nude smjestaj u svojim vikendicama, stanovima, apartmanima(bilo u zgu, bilo negdje u dalmaciji) pa zasto onda ne odu u jednu od tih kuca dok se bar malo sve ne smiri? ako ne svi, pa barem netko s tim malim da ne mora prozivljavat svaki drugi dan potres. 

 

12 godina
odjavljen
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Il dam is a okreneš papir 😁

Okreneš si papir, swiftkey 😁
Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.1.2021 12:42 (Dex.pwn).
14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Visak kaže...
Ne postoji seizmograf iznad epicentra koji bi izmjerio točno, nego se gledaju podaci raznih seizmografa uokolo. Znači vjerojatno jedan seizmograf, recimo zagrebački, napravi svoju procjenu, a vremenom kako stižu informacije od drugih se povećava točnost izračuna.

Što se lokalne snage tiče, to ovisi o više faktora, recimo sastavu tla, pa na dva jednako udaljena mjesta može biti različita. Jedini točan način da znaš koliko je tebe strefilo je da imaš uređaj u stanu. Sve ostalo su procjene.

Zato bi trebalo imati mrežu uređaja po cijeloj zemlji, no crne limuzine s grijanim sjedalima su obično prioritet.

 navodno nemamo ni mobilne seizmografe koji se mogu instalirati na području gdje je ogodio potres i tako mjeriti na licu mjesta

evo opet drma

PSN - darklydexter
15 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

Ma dajte ljudi ono nije bilo "samo" 6,2... garantiram to... niti je ono jucer bilo samo 4.9...

Nemaju uopce uredaje tamo postavljene itd... kako oni mogu znati uopce koliko je to bilo snage? 

 

Kolko vidim postaje imaju na kapaljke a oko Siska ili Petrinje nista... najblize zracne linije imaju stanicu u Moslavini.... a zatim Zagreb, varam li se ili nasi fakat nista neznaju?

Bnet: mNik987#2148
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.1.2021 12:36 (toxic).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Varaš se.

Skoplje i Banja luka su bili tu negdje po snazi, a puno veća šteta.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.1.2021 12:42 (Visak).
10 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Ezio kaže...

 navodno nemamo ni mobilne seizmografe koji se mogu instalirati na području gdje je ogodio potres i tako mjeriti na licu mjesta

evo opet drma

 Moji starci imaju svoj mobilni seizmograf. Mala limena vrata metar visine koja montiraju na ulaz u spavaću sobu kad imamo peseka na čuvanju. Dok nema peseka vrata su skinuta i naslonjena na zid. Vibriraju i tuckaju svaki put kad je potres iznad 3.5  u 12:05 se javio i prpošno zazveckao. Ja nisam niš osjetila, bila vani sa okolokućnim lajalom. 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
13 godina
online
Potresi u Hrvatskoj

moji u sisku nisu ovaj u 12 niti osjetili. brat je nesto osjetio ali nisu vise bili sigurni jel si umisljaju ili je stvarno stresao.

 

a ja u zgu fino osjetio drmanje.

15 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Visak kaže...
Varaš se.

Skoplje i Banja luka su bili tu negdje po snazi, a puno veća šteta.

 Ali to nije mjerilo.. kolko je stete bilo nego kak se gradi...

U Japanu potrese ispod 7 niti ne gledaju...

Bnet: mNik987#2148
12 godina
odjavljen
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Rihterova skala nema veze sa štetom, već s otpuštenom energijo.
MCS skala ima veze sa štetom.
Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
12 godina
odjavljen
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
toxic kaže...

Ma dajte ljudi ono nije bilo "samo" 6,2... garantiram to... niti je ono jucer bilo samo 4.9...

Nemaju uopce uredaje tamo postavljene itd... kako oni mogu znati uopce koliko je to bilo snage? 

 

Kolko vidim postaje imaju na kapaljke a oko Siska ili Petrinje nista... najblize zracne linije imaju stanicu u Moslavini.... a zatim Zagreb, varam li se ili nasi fakat nista neznaju?

 Si kada čuo za interpolaciju, i makar smo zaostali u vezi toga, poprilično dobro se zna sastav tla na koje se dogodio potres.

15 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

Pogledajte ovo:

 

Bnet: mNik987#2148
14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj

Ovaj zna o potresima koliko i ja

S tim da ne zna da su na usgs karti ucrtani samo rasjedi u americi. Ovo što se vidi su granice ploča.

PSN - darklydexter
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.1.2021 19:23 (Ezio).
15 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
Ezio kaže...

Ovaj zna o potresima koliko i ja

S tim da ne zna da su na usgs karti ucrtani samo rasjedi u americi. Ovo što se vidi su granice ploča.

Mah poanta nije bila kolko zna nego utjecaj planeta na potrese kao neki "patent" pa ima i ovaj koji kaze da polozaj plinovitih planeta utjece na potrese itd...

 

 

ako primjetite bilo slucajno ili ne

potresi se ovi jaci (oko 4 na vise) desavaju kod nas oko 12h popodne, 6 ujutro i 6 popodne gotovo svi par minuta simo tamo..

 

cak i onaj Zagrebacki je bio oko 06 sati

Bnet: mNik987#2148
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.1.2021 19:39 (toxic).
14 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
toxic kaže...
Ezio kaže...

Ovaj zna o potresima koliko i ja

S tim da ne zna da su na usgs karti ucrtani samo rasjedi u americi. Ovo što se vidi su granice ploča.

Mah poanta nije bila kolko zna nego utjecaj planeta na potrese kao neki "patent" pa ima i ovaj koji kaze da polozaj plinovitih planeta utjece na potrese itd...

 

 

ako primjetite bilo slucajno ili ne

potresi se ovi jaci (oko 4 na vise) desavaju kod nas oko 12h popodne, 6 ujutro i 6 popodne gotovo svi par minuta simo tamo..

 

cak i onaj Zagrebacki je bio oko 06 sati

Pa znam da si na to ciljao ali čovjek očito nije kompetentan. Da je to povezano, znanstvenici koji to prate bi imali neka saznanja prije njega koji to nalazi po internetu.

PSN - darklydexter
12 godina
odjavljen
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj

Na prošlim stranicama sam napisao nešto vezano s tim.

Vjerojatno je zbog Mjeseca i Sunca i njihovih utjecaja na Zemlju.

Vjerojatno najgori član ove zajednice 🤷‍♂️
12 godina
offline
Re: Potresi u Hrvatskoj
toxic kaže...
Ezio kaže...

Ovaj zna o potresima koliko i ja

S tim da ne zna da su na usgs karti ucrtani samo rasjedi u americi. Ovo što se vidi su granice ploča.

Mah poanta nije bila kolko zna nego utjecaj planeta na potrese kao neki "patent" pa ima i ovaj koji kaze da polozaj plinovitih planeta utjece na potrese itd...

 

 

ako primjetite bilo slucajno ili ne

potresi se ovi jaci (oko 4 na vise) desavaju kod nas oko 12h popodne, 6 ujutro i 6 popodne gotovo svi par minuta simo tamo..

 

cak i onaj Zagrebacki je bio oko 06 sati

 Jos samo ludizao i kompletirani ste.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=1017619&page=24
13 godina
offline
Potresi u Hrvatskoj

Znate kaj sam ja skužio? Da potresi imaju radno vrijeme kao ljudi. Znači jutarnja smjena je od 6:00-14:00 to je onaj s kojim se budimo i idemo na posao. Popodnevna smjena je od 14:00-22:00.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice