Kuhanje

poruka: 123
|
čitano: 29.025
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: Kuhanje
tnakir kaže...

Da, pratim Sašu, volio bih malo kompleksnije stvari...

 

Btw jel tko probao kuhati po receptima J. Olivera?

 

Meni su njegovi recepti hrpa nabacanog sranja koje je (za naše mediteransko nepce) međusobno nespojivo, al eto, izgleda dobro na TV...

 Jamie Oliver na YT ima jako jednostavnih recepata sa malo sastojaka, ne znam sto si ti gledao al ajde, uglavnom pogledaj i Gennaro Contaldo vecinom je talijanska kuhinja, ali ima jednostavnih recepata na YT. Takoder Akis Petretzikis, vecinom grcka kuhinja. Ima ih na YT mali milion samo treba trazit barem je danas sve lako za naci. 

12 godina
offline
Re: Kuhanje
tnakir kaže...

Začin treba nadopuniti ili pojačati okus namirnice, ne ga zamijeniti. 

 Zato ja istinski mrzim Vegetu.

 

Osim kad nemam sastojaka pa kompenziram.

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
15 godina
offline
Re: Kuhanje

Jamie Oliver uvijek sa nečim usere recept.

 

Što se tiče preporuke kanala, znam da ima more toga, samo sam pitao ima li netko nešto za preporučiti.

 

 

Rvat katolik!
14 godina
offline
Re: Kuhanje
Ok, što se tiče gledanja, od svakog autora može se naručiti ponešto, makar i ono što ne treba raditi. Jamie je ok, ona dva gladna također, pa one cure sa 24 kitchen itd. Ali, za mene koji kuham svaki dan (za obitelj i prijatelje), to su sve manje - više igrarije. Pokupim neke cake, ali rijetko koristim kompletne recepte. Mislim da je bit u stilu, neće isti recept ispasti svakome jednako, kao i u glazbi, ključ je u interpretaciji. Eh, da spomenem i Almazan Kitchen kanal na YouTube, njih gledam kad mi se fantazira.
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.7.2020 14:09 (Punti).
15 godina
offline
Kuhanje

Meni je hrpa stvari bila zakon sa The Great Brittish Bakeoff... Iz njihovih recepata sam kombinirao različite stvari i dobio zbilja odlične kolače/torte...

Rvat katolik!
12 godina
offline
Re: Kuhanje
tnakir kaže...

Jamie Oliver uvijek sa nečim usere recept.

 

Što se tiče preporuke kanala, znam da ima more toga, samo sam pitao ima li netko nešto za preporučiti.

 

 

 Ne znam jel bilo...

 

https://www.youtube.com/user/donalskehan

 

Za mene pored two greedy Italians no.1

 

Nekad usere (one pot pasta ), ali jako dobar ako voliš jela od malo bazičnih sastojaka.

 

Za napredne hedoniste i obožavatelje Japanske kuhinje i mačkovana u kadru  - Jun. Više art kanal, ali ga volim gledat,

 

https://www.youtube.com/user/JunsKitchen

 

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
11 godina
online
Re: Kuhanje
wyks kaže...

...

 daj ti si tamo u americi gdje to koriste (ili si bio), imaš i iskustva s kuhanjem

jel valja što taj slow cooker za gulaše i slično, da se meso topi u ustima i da imaš onaj okus gulaša koji se krčkao satima

 

15 godina
offline
Re: Kuhanje
picajzla0707 kaže...
wyks kaže...

...

 daj ti si tamo u americi gdje to koriste (ili si bio), imaš i iskustva s kuhanjem

jel valja što taj slow cooker za gulaše i slično, da se meso topi u ustima i da imaš onaj okus gulaša koji se krčkao satima

 

Mislim da valja. Inače svi ti gulaši/toćevi/bolonjezi i slično... što duže krčkaš, bolje ispadne...

Rvat katolik!
11 godina
online
Re: Kuhanje
tnakir kaže...

Mislim da valja. Inače svi ti gulaši/toćevi/bolonjezi i slično... što duže krčkaš, bolje ispadne...

 zato se i mislim riskirat, inače ne volim pretrpavat kuhinju s kojekakvim aparatima, ali ako s ovim mogu 'natjerat' žilavu junetinu da se topi u ustima baš bi uzeo tako nešto

ima neki 6,5 litara na akciji - link

14 godina
offline
Re: Kuhanje
Možeš to i na običnom špaheru. Čak i u pećnici. Šteta para.
11 godina
online
Re: Kuhanje
A mogu, samo što treba kuhat par sati i pazit da ne zagori, a što gušće postaje to je gore. Nekako sam se mislio da bi to moglo biti kao gulaš koji se kuha satima i satima u kotliću, meso od lopatice, a sve one žile se pretvore u nešto što se rastopi čim ih staviš u usta. Ili kao ono meso što ga peku po 12 sati u roštilju, pa se doslovce raspada. Ono, baš pravi slow food, to je teško postić na šporetu ili u običnojj pećnici
12 godina
offline
Kuhanje

Ja sam gladan.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
15 godina
offline
Re: Kuhanje
picajzla0707 kaže...
A mogu, samo što treba kuhat par sati i pazit da ne zagori, a što gušće postaje to je gore. Nekako sam se mislio da bi to moglo biti kao gulaš koji se kuha satima i satima u kotliću, meso od lopatice, a sve one žile se pretvore u nešto što se rastopi čim ih staviš u usta. Ili kao ono meso što ga peku po 12 sati u roštilju, pa se doslovce raspada. Ono, baš pravi slow food, to je teško postić na šporetu ili u običnojj pećnici

 Zapravo i mozes na zbilja maloj temperaturi poklopljeno da ne gubi tekucinu. Ja sam u pecnici radio slow rebarca zamotana u foliju na 100 i nesto sitno stupnjeva, na kraju zapeces glazuru na vecu temp. Meso se raspadalo, kosti su se odvajale.

Rvat katolik!
11 godina
online
Re: Kuhanje
tnakir kaže...

... Ja sam u pecnici radio slow rebarca zamotana u foliju na 100 i nesto sitno stupnjeva, na kraju zapeces glazuru na vecu temp. Meso se raspadalo, kosti su se odvajale.

 slurp... 

 

ma znam, mislio sam ako netko ima iskustva s tim cookerom čisto za informaciju, čini mi se kao laganiji način za dugo kuhanje

prošlo ljeto sam jeo fantastični gulaš u više navrata, veliki komadi junetine, teletine i svinjetine, tope se u ustima, a saft za prste polizat, pa sam mislio da bi to mogao postići u tom cookeru kad bi se kuhalo 12 sati

a još bi mogao dobiti i onaj famozni pulled pork i slična jela bez zajebancije s pećnicom

 

previše filozofiram, nema druge nego probati 

15 godina
offline
Kuhanje

picajzla0707 

 

Nisam vise gore, ali ovo su iskustva.

 

Slow cooker je solidna stvar ako nemas vremena ili ako vec nemas dovoljno dobar lonac. Kako je dovoljno dobar lonac tek nesto jeftiniji isplati se i slow cooker.

Problem sa zagorenjem je u loncu i stednjaku - ako nemas dovoljno "fini" stednjak ili ako je nizi stupanj plina prejak za dno lonca.

Najcesca je kombinacija jakog plina i losijeg lonca pa se dogodi da cak i na najslabijem plinu onaj krug direktnog zagrijavanja - zagori taj dio sastojaka na dnu.

 

Ako je bolja indukcija ona je zahvalnija prema losem loncu.

 

Ovisi sto imas od opreme u kuci, i sto namjeravas kuhati.

 

Kod Slow cookera je cudno, jer Amerikanci vole brend. Kod njih je toster - George Forman, rostilj za doma je Weber, stolni mikser je KitchenAid, tave su Lodge itd.

Problem s time je da provjereni aparati/oprema - a pod time mislim da postoji stotine kuhara koji ih koriste pa vidis sto i kako rade - kostaju pun kurac. I nemaju nikakve druge kvalitetne opcije, kao sto kod nas za ove uredjaje imas Bosch, Gorenje, Zanussi i sve to.

 

Slow Cooker je kod njih Crock Pot - ima ga i u Linksa ali je 2-3 puta skuplji od ovog sto si ti linkao.

 

https://www.links.hr/hr/uredaj-za-sporo-kuhanje-crock-pot-csc026x-01-dura-ceramic-5-l-750290014

https://www.links.hr/hr/uredaj-za-sporo-kuhanje-crock-pot-express-3u1-csc051x-5-6l-srebrni-750290018

 

Ovi imaju vise opcija, ali je kod slow cook najbitnije koliko dugo moze drzati stabilnu temperaturu - ako zelis da meso ispadne savrseno.

 

Moze se i u pecnici, ali opet to ovisi o posudi i komadu mesa. Rebarca su laka, jer imaju dovoljno masnoce i premalo mesa da ispadnu presuha, ali recimo but (juneci ili svinjski) lako moze ispasti suh iako se raspada.

Ako nemas bolji lonac u kuci, a onih 370 kuna ti nije neki trosak ja bih ono uzeo, kako vjerojatno ima neprijanjajuci premaz, vjerojatno ne moze biti toliko los da sjebe jelo, dapace.

Ja imam doma one jeftine pizza pekace, nisu bas za talijansku pizzu - jer nemaju dovoljno snage da naprave brzo koricu, ali su dovoljno dobri za mesa u umaku. Super su i za pec fritule i krafne, cak i za pancerote.

Ovo bi trebalo biti daleko bolje.

 

Ovaj CrockPot je skuplji jer osim opcija, ima i keramicki premaz pa to bolje drzi temperaturu.

 

Dobra zamjena je i guseni pekac sa keramickim slojem, ali i oni su daleko, daleko skuplji.

 

Ja pulled pork i junetinu u sosu radim u glinenom pekacu, ima mater jos od babe.

 

Imam i veliki pekac od inoxa sa poklopcem, radio sam pasticadu u njoj, ali ona ima dva problema - treba joj milijun godina da se zagrije, a onda imas problem da moram pogoditi temperaturu da ne isusi meso.

 

Rebarca radim da stavim u obicnu dublju tepsiju luka na vece komade, pa na to stavim rebarca (u moju stane 3 rebra) i podlijem sa pivom ili ciderom (sto jaci cider, bolje ispadne meso, nemojte sa Somersbyem jer je smece). Poklopim folijom i na 150 na do 3 sata, kako tnakir kaze moze i manja temperatura ako imas vise vremena. Luk stiti da se meso ne pece pretjerano odozdo, a od luka onda ili napravim sos, ili ga bacim na tavu sa spekom pa napravim restani krumpir.

I nemojte kupovati vec marinirana rebra, stave neku papriku i kajenski papar koji imaju preagresivan okus pa se ne osjeti nista osim toga. Bolje je po gustu zaciniti doma. Skinite donju opnu sa kostiju jer je ona losa za zvakanje. Moze se lako skinuti kad se rub opne uhvati papirom.

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Mene je inace uzasno pocelo zivcirati to sto je kuhanje postalo SF po pitanju opreme. Preporuca se Wusthof noz od 100eura, Lodge tave od 200$, Crock Pot od 150$, KitchenAid od 600-800$, pa oni blenderi koji su takodjer oko 800$. Dutch Oven gusene posude od 200-300$, daske od 50$ itd itd.

 

Ispadne da ti za napravit steak ili neko meso u sosu treba 3000$ opreme.

 

Tocno vidis da je i kulinarstvo pokleknulo pod americki korporatizam, jer je talijanska kuhinja pojam po pitanju svjezine okusa - a nona sigurno nije kuvala u tavi od 400eura, a francuska kuhinja je cista vjestina, kako oblikovati povrce, kako napraviti sos, - nebitno u cemu kuhas. I onda su se nasrali amerikanci sa "tehinkama" i prodaju pamet, a kulinarstvo im je zesce sranje i sve sto valja kopiraju ostale kuhinje. Sad su vidim progurali i Sous Vide, opet oprema od par stotina dolara.

Fettucine Alfredo u Rimu je doslovno svjeza tjestenina koju ti obuceni konobar dovrsi pred stolom u pecorino siru i maslacu, do Kalifornije je to postao buckuris sa skampima, piletinom, spekom, cesnjakom, persinom, vrhnjem za kuhanje, sirom i vinom.

Dundo iz Rima ti fettucine zamjesa u pjatu, ovi to kuhaju na opremi od 1000$.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
Re: Kuhanje
picajzla0707 kaže...
a još bi mogao dobiti i onaj famozni pulled pork i slična jela bez zajebancije s pećnicom

Bez pecnice je tesko dobiti najbolje od pulled porka - a to je ralicite teksture mesa, pa da imas komad koji se topi, komad koji je malo hrskaviji ili ima koricu od zacina i komad koji je malo za zvakat - recimo kako se svinjetina razvuce u one dulje komade.

 

Ja sam u jednom manjem stanu radio za 12 ljudi i to bez pecnice na indukcijskom kolu. Prvo sam komad lopatice preprzio na tavi i potom u lonac sa lukom i pivom i malo temeljca.

 

To bi krckao na maloj temperaturi oko sat/sat ipo vremena po kili, ovisno o komadu mesa, ako ima vise masnoce moze izdrzati vise u kuhanju. Isto tako, nasi mesari ne odvoje onu zlundru, pa nju svakako odstrani - dobra masnoca je uvijek kruta i bijela. Ima onaj ljugavi dio vezivnog tkiva koji se ne reskuha i samo smeta.

Zacine stavis koje te volja. Meni je dovoljno cak i sol papar i dimljena paprika. Iako cu ovih dana testirati Pork Cubano - ali ne za sendvice nego bas kao pulled pork.

 

 

Kad se skuha, i kad ju raskomadas mozes dio jos poprziti na tavi da dobijes tu razliku u teksturama, to rade meksikanci za carnitas tacose.

 

Tako da bi onaj slow cooker bio odlican za pulled pork.

 

EDIT - ako ces prvo meso staviti u tavu, onda ne stavljati direktno previse zacina na meso, jer paprika, pogotovo dimljena jako brzo zagori ako se stavi direkt na tavu. Bolje je dodati zacine u tekucinu, ili ako imas vremena napraviti marinadu pa preko noci ostaviti.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.7.2020 22:09 (wyks).
11 godina
online
Re: Kuhanje
Zahvaljujem na detaljnim odgovorima, naručujem ga pa ćemo vidjeti što i kako
15 godina
offline
Kuhanje

Ja sam u ikei uzeo vatrostalnu posudu sa poklopcem koja moze simulirati glinenu posudu za pecenje. Dovoljno je duboka da stane posteni komad mesa.

 

Od nozeva ima zwilling 5* set iz spara na naljepnice, cijeli set sa blokom me izasao ispod 1500 kn, nozevi skroz pristojni za moje potrebe. Uz osrednji waterstone s kojim ih odrzavam lijepo rezu, drze rub dosta dugo.

Jedino s cim nisam  zadovoljan je indukcijski stednjak od gorenja koji je em premale snage, em ima glup nacin grijanja na malim temperaturama; ne grije konstantno na nizoj temperaturi nego pali gasi zavojnicu svako toliko...

Rvat katolik!
Poruka je uređivana zadnji put sub 25.7.2020 11:16 (tnakir).
14 godina
offline
Re: Kuhanje

@tnakir misliš na kaufland?

@picajzla kaj si naručio? 

11 godina
online
Re: Kuhanje
Nisam još, naručit ću onaj slow cooker od 6,5 litara za 370 kuna, što sam linkao gore
15 godina
offline
Re: Kuhanje
danexxx kaže...

@tnakir misliš na kaufland?

@picajzla kaj si naručio? 

 Ne, interspar prije 5-6 godina

Ovi iz kauflanda mi izgledaju losije od ovih koje ja imam. Laksi su i losije sjede u ruci.

Rvat katolik!
14 godina
offline
Re: Kuhanje

Može link tih tvojih? Ovi iz kauflanda imaju dobar čelik,jednak kakav ja imam na puno skupljem nožu.Ja imam 3 zwillinga iz 3 cijenovne skupine i sa svima sam zadovoljan. 

15 godina
offline
Kuhanje

Znate mozda gdje ima za kupit povoljno ploce od lijevanog zeljeza (bitno mi je da je jedna strana glatka povrsina) ?

Treba mi za pripremu burgera

Well... if you dont know me you cant trust me, and if you cant trust me, odds are low youll leap in front of a flying arrow to save my life.
15 godina
offline
Re: Kuhanje
Rvat katolik!
Poruka je uređivana zadnji put sub 25.7.2020 20:15 (tnakir).
13 godina
offline
Kuhanje

Par slika od gableca za kolegice....  :)

Ive lived in darkness a long time, over the years my eyes adjusted, until the dark became my world, I could see.?
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.7.2020 23:48 (lmutak).
10 godina
offline
Re: Kuhanje
DarthMarkus kaže...

 Zato ja istinski mrzim Vegetu.

 

Osim kad nemam sastojaka pa kompenziram.

 Imaš od Šaframa dodatak jelima "Moj začin", vegeta bez "vegeta" okusa, tj bez pojačivača okusa. Kupim kad nije sezona povrća u vrtu umjesto mrkve, peršina itd. jer kupovna mrkva nema nikakav okus.

tnakir kaže...

Jamie Oliver uvijek sa nečim usere recept.

 

Što se tiče preporuke kanala, znam da ima more toga, samo sam pitao ima li netko nešto za preporučiti.

 

 

 Oliver trpa hrpetinu friških začina i kombinacija zato što britanski začini imaju slabiji okus od naših. Nedostatak sunca u rastu biljaka im okus čini puno puno slabijim. Možeš komotno stavit šaku ružmarina u hranu i neće promijeniti okus gotovo nimalo. 

 

Što se tiče mesa moš se na glavu postavit ako nemaš dobar komad mesa ni jedan slow cooker ga neće napravit "finim". Bit će mekano i bez okusa ili mekano i okus začina. Ako je meso dobro onda mu ne treba sto godina. Jučer sam radila pohane svinjske odreske. Kupila svinjski but od mangulice (M brothers- izvrsno meso) i dala starome da mi napravi odreske onak malo deblje.  Bez mlaćenja batom(ne volim izmlaćeno meso), normalno brašno jaja+ mlijeko i krušne i na tavu. Desetak minuta, meso mekano ko duša. 

 

A kad su u pitanju noževi, svaki je dobar kad imaš doma nekoga ko ih zna fino nabrusit  

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
15 godina
offline
Re: Kuhanje
ddarknessfairyy kaže...

 

 Oliver trpa hrpetinu friških začina i kombinacija zato što britanski začini imaju slabiji okus od naših. Nedostatak sunca u rastu biljaka im okus čini puno puno slabijim. Možeš komotno stavit šaku ružmarina u hranu i neće promijeniti okus gotovo nimalo. 

 

Što se tiče mesa moš se na glavu postavit ako nemaš dobar komad mesa ni jedan slow cooker ga neće napravit "finim". Bit će mekano i bez okusa ili mekano i okus začina. Ako je meso dobro onda mu ne treba sto godina. Jučer sam radila pohane svinjske odreske. Kupila svinjski but od mangulice (M brothers- izvrsno meso) i dala starome da mi napravi odreske onak malo deblje.  Bez mlaćenja batom(ne volim izmlaćeno meso), normalno brašno jaja+ mlijeko i krušne i na tavu. Desetak minuta, meso mekano ko duša. 

 

A kad su u pitanju noževi, svaki je dobar kad imaš doma nekoga ko ih zna fino nabrusit  

Pa npr jedna stvar koja mi kod njega ide na živce je što u sve stavlja limun. Ja ne volim limun u jelima :) Također, korijandar kao začin mi ne odgovara.

 

Što se noževa tiče, loš nož ne drži dugo oštrinu, te ga treba svako malo brusiti. Ja svoje brusim možda 1-2 godišnje.

Rvat katolik!
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.7.2020 8:55 (tnakir).
10 godina
offline
Re: Kuhanje
tnakir kaže...

Pa npr jedna stvar koja mi kod njega ide na živce je što u sve stavlja limun. Ja ne volim limun u jelima :) Također, korijandar kao začin mi ne odgovara.

 

Što se noževa tiče, loš nož ne drži dugo oštrinu, te ga treba svako malo brusiti. Ja svoje brusim možda 1-2 godišnje.

 Njihov korijander je ko da žvačeš travu. Nikakvog okusa, ono zeleni ukras na tanjuru. A za limun i meni to ide na živce. Jedino ga volim u kolačima. To ide na ono healthy preseravanje pa nećemo ocat nego u sve limun. Kad treba kiseline uvalim nutra ribani kiseli krastavac ili papriku  

 

Svoje iz Kauflanda također brusim max 2 puta godišnje, tj uvalim starom.  Kad ih on obradi na svoje dvije brusilice i na fino sa ručnim brušačima nema potrebe ih dirat dugo vremena. Tak da nemam potrebe za skupim noževima a kuham svaki dan, al jbg treba ih znat tak nabrusit. 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
15 godina
offline
Re: Kuhanje
ddarknessfairyy kaže...

 

Svoje iz Kauflanda također brusim max 2 puta godišnje, tj uvalim starom.  Kad ih on obradi na svoje dvije brusilice i na fino sa ručnim brušačima nema potrebe ih dirat dugo vremena. Tak da nemam potrebe za skupim noževima a kuham svaki dan, al jbg treba ih znat tak nabrusit. 

Brusilice :D

 

Moji nikad ne otupe da im treba kamen grublji od 1000 za prvi dio brušenja, 6000 za fino brušenje i onda dva puta preko kožnog remena, dovoljno za brijanje :)

 

Čim počme zapinjat za kožicu od pome, ide brušenje.

Rvat katolik!
10 godina
offline
Re: Kuhanje
tnakir kaže...

Brusilice :D

 

Moji nikad ne otupe da im treba kamen grublji od 1000 za prvi dio brušenja, 6000 za fino brušenje i onda dva puta preko kožnog remena, dovoljno za brijanje :)

 

Čim počme zapinjat za kožicu od pome, ide brušenje.

 Nemam pojma kakav kamen, ploču ili šta već koristi. Brusilice, cirkulari i motorke su jedini aparati doma od kojih doslovno pobjegnem i nisam blizu kad se koriste.  Ostale koristim bez problema al o ovima ne želim ništa znati. Prije ću metalnu cijev ručnom pilom za metal žuljat 2 sata nego uzet brusilicu u ruku. Ja samo donesem, velim nabrusi i pobjegnem van iz radione 

 

Za povrćke imam mali tanki nož na kojem mi je napravio uski oštri vrh. Samo s njim režem i gulim i taj se jako jako rijetko brusi(jednom u dvije godine). Uvijek vrištim da ga ne oštri prejako jer inače idući dan hodam u flasterima. Tak da ga prođe dva puta tek toliko, al je uvijek oštar da bez problema reže i guli svo povrće. Neki prastari nož već je drvena ručka izblijedila. To je jedini nož koji sam uzela kad sam se selila u svoju kuhinju. Ostale sam kupila u onom drvenom stalku za malo love.   

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice