III mirovinski stup

poruka: 5
|
čitano: 7.108
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
2 godine
protjeran
offline
III mirovinski stup

Ima li vas koji uplaćujete 3. mirovinski stup? Neznam puno o tom, mislio sam krenuti, nije mi problem izdvajati 500-750 kn mjesečno za to. Dal su stope prinosa barem veće od inflacije, ima li ovo kakve računice ili su bolje opcije nekakve štednje, životna osiguranja?

16 godina
offline
Re: III mirovinski stup

Do uplate 5000kn godišnje država stimulira dodatnih 15%. Znači uplatiš 5000 u godini i dobiješ još 750kn od države. S obzirom da je 15% koje dobiješ veće od inflacije koju spominješ, nije loša opcija, ima matematike. Plus taj treći stup ili mirovina iz njega je nasljedna.

To je ako uplaćuješ samostalno. Ako ti uplaćuje poslodavac onda on ima pravo na uplatu 6000kn neoporezivo godišnje, ali ne znam ide li onda taj državni bonus od 15%, trebalo bi malo googlati.

 

U pravilu sve informacije možeš pronaći na netu pa izdvoji pola sata, sat i pregledaj. Po meni je to zgodna opcija, nije neka velika lova ali s vremenom se nakupi a ulažeš mjesečno npr 416kn, što i nije neki iznos.

http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
14 godina
offline
Re: III mirovinski stup
Najviše se isplati ako ide iz bruto plaće tj. poslodavac uplaćuje. Na cca 270 kn neto se dobije 500 kn u fond i onda još 15% poticaja.

Samo pazite u koji fond i koju vrstu fonda ulažete. Ima razlika oko vrste ulaganja što utječe na prinos i rizik.

Nego, zna li netko oko isplata. Jesu to sve naše pare ili se plaća neki porez? Bila je neka priča da se plaća porez. Možda samo na onaj bruto iz plaće ali da je manji jer se radi o nižem poreznom razredu zbog manjeg iznosa.

Oko isplata svugdje piše samo oko modela isplate ali ne i izračun.
Poruka je uređivana zadnji put ned 23.1.2022 14:59 (CroDexter).
2 godine
protjeran
offline
Re: III mirovinski stup
CroDexter kaže...
Najviše se isplati ako ide iz bruto plaće tj. poslodavac uplaćuje. Na cca 270 kn neto se dobije 500 kn u fond i onda još 15% poticaja.

Nego, zna li netko oko isplata. Jesu to sve naše pare ili se plaća neki porez? Bila je neka priča da se plaća porez. Možda samo na onaj bruto iz plaće ali da je manji jer se radi o nižem poreznom razredu zbog manjeg iznosa.

Oko isplata svugdje piše samo oko modela isplate ali ne i izračun.

 Taman gledam webinar. Ne plaća se porez više, to je bilo nekad prije! Također u videu ima ovaj primjer, stvarno je isplativo!

14 godina
offline
Re: III mirovinski stup
Uljepšao si mi vikend. Samo se nadam da neće ponovno uvesti porez. 😀
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice