Punjenje mob-a do koliko %?

poruka: 58
|
čitano: 10.893
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Punjenje mob-a do koliko %?

ja samo znam da mi ne pada na pamet biti rob bateriji svog mobitela, punim kako stignem i kad se sjetim i zaboli me ona stvar

Moj PC  
3 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Punjenje mob-a do koliko %?
bmx65 kaže..
60nine kaže...

u životu nisam originalnu bateriju za mob platio više od 20e... a promjenio sam ih nekoliko (doduše sam i doduše ne na nekom flagshipu)

 Ma da, pun je aliexpress tih "originalnih" baterija...

 

 

 

nije kupljeno na Aliji, ne kupujem takve stvari s alije već u provjerenim shopovima koji prodaju OEM dijelove...

jednom sam se opekao s nekom Polarcell zamjenskom za LG G2 s Ebay-a  davno i nikad više (iako su istu hvalili kao najbolju zamjensku za taj mob)

11 godina
offline
Punjenje mob-a do koliko %?

Ja svog jedino ne ostavim preko noci a ostalo me uopce ne zanima.evo maloprije mi je pao na nulu i ugasio se jer sam bio u gradu i sad surfam dokje na punjacu i ice na 100 posto....i tako vec 4 godine sve isto kao i prvog dana

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Punjenje mob-a do koliko %?
GSP kaže...

Ja svog jedino ne ostavim preko noci a ostalo me uopce ne zanima.evo maloprije mi je pao na nulu i ugasio se jer sam bio u gradu i sad surfam dokje na punjacu i ice na 100 posto....i tako vec 4 godine sve isto kao i prvog dana

 Telefon iskljuci punjenje kad se baterija napuni i sve je na punjacu preko toga kao da nije....

Telefon koji je sada kompjuter ne moze odraditi menadzment baterije vec se to mora rucno raditi?

4 godine
offline
Re: Punjenje mob-a do koliko %?
ninz kaže...

Bok ekipa,

 

do koliko % bi bilo idealno napuniti mob da baterija dulje traje?

Kakva su iskustva?

 

tnx

 Hrpa tekstova i videa na internetu kaže 20-80%. Međutim, time se ne opterećujem jer je baterija potrošna roba. Što će mi mobitel koji mi usred dana ima 15% kapaciteta baterije samo zato jer štedim bateriju i ne punim ju niti do kraja (100%) niti svaki dan? Zato ne robujem mobitelu. Kada baterija krepa (iskustvo: od 2 do 4+ godine rada), promijenim ju u nekom servisu.

4 godine
offline
Re: Punjenje mob-a do koliko %?
Marko :D kaže...

 I kada ga punim na isti, mobitel je vruć,

 Nešto ti ne štima. Evo, moj novi je s istim punjačem od 67W (nije Poco) i upravo se puni i hladan je kao led. Počeo sam ga puniti za sutra na nekih 60%.

4 godine
offline
Re: Punjenje mob-a do koliko %?
Marko :D kaže...

Dakle, tehnologija ultrabrzog punjenja je prekratko tu da bi znali koliko zapravo isto oštećuje bateriju

 Više nije toliko nova. Svog prethodnika sam punio 4 i pol godine brzim punjačem, a ne originalnim sporim. I toliko je baterija izdržala, kao i sve torture korištenja na suncu na plaži, pod šajbom auta kao navigacija... Brzi punjači više nisu ništa novoga. Osim toga i algoritmi punjenja su ipak pametniji nego ranije i baterija se ne puni punom snagom cijelo vrijeme, ali tako je bilo i sa sporim punjačima.

13 godina
offline
Re: Punjenje mob-a do koliko %?
Punim ga kad i kako stignem. Nisam i ne zelim biti rob uredaju koji je napravljen da sluzi meni a ne ja njemu
i nogom u guzicu je korak naprijed
 
4 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Punjenje mob-a do koliko %?
Još jedna stvar koju nitko nije spomenuo.

I kad paziš bateriju, 20 do 80% kod punjenja je "dvosjekli mač", zato što tako baterija troši više ciklusa punjenje. Ako proizvođač garantira 1000 ciklusa punjenja za bateriju i recimo onaj koji puni tokom noći njemu baterija izdrži cijeli dan. A ovaj drugi skida sa punjača na 80% i zato više ciklusa punjena napravi njegova baterija. Računica je da se ovaj drugi bezveze zamara a možda i više uništava bakteriju.
 
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Punjenje mob-a do koliko %?
ajimerej kaže...
Još jedna stvar koju nitko nije spomenuo.

I kad paziš bateriju, 20 do 80% kod punjenja je "dvosjekli mač", zato što tako baterija troši više ciklusa punjenje. Ako proizvođač garantira 1000 ciklusa punjenja za bateriju i recimo onaj koji puni tokom noći njemu baterija izdrži cijeli dan. A ovaj drugi skida sa punjača na 80% i zato više ciklusa punjena napravi njegova baterija. Računica je da se ovaj drugi bezveze zamara a možda i više uništava bakteriju.

ciklus punjenja je punjenje baterije u iznosu od 100%.. ako ga netko puni 20 do 80%, on mora 5 puta puniti za 3 ciklusa, a ti od 0 do 100% 3 puta

 

5x 20-80% === 3x 0-100%

6 godina
offline
Re: Punjenje mob-a do koliko %?
Ministar u pravu si, hvala na ispravku. Do sad sam bio siguran da je ciklus punjenja nešto drugo.
16 godina
online
Re: Punjenje mob-a do koliko %?
Posmatrač kaže...

 Telefon iskljuci punjenje kad se baterija napuni i sve je na punjacu preko toga kao da nije....

Telefon koji je sada kompjuter ne moze odraditi menadzment baterije vec se to mora rucno raditi?

 Nije stvar u tome da će se baterija "prepuniti", nego da će se napuniti za sat vremena, a onda će 7 sati biti zakucana na 100%, što takođe nije idealno za njeno zdravlje. Zato npr Pixeli imaju foru da, kad ih uveče utakneš na punjač, u prvi mah samo malo dopune bateriju, ako je prazna, a onda je zapravo napune tek ujutru, pred alarm (ako je postavljen). Istu mogućnost bi trebalo da uvede i Samsung vrlo uskoro.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.2.2024 1:21 (Ivan(4)).
5 godina
offline
Re: Punjenje mob-a do koliko %?
Ivan(4) kaže...
Posmatrač kaže...

 Telefon iskljuci punjenje kad se baterija napuni i sve je na punjacu preko toga kao da nije....

Telefon koji je sada kompjuter ne moze odraditi menadzment baterije vec se to mora rucno raditi?

 Nije stvar u tome da će se baterija "prepuniti", nego da će se napuniti za sat vremena, a onda će 7 sati biti zakucana na 100%, što takođe nije idealno za njeno zdravlje. Zato npr Pixeli imaju foru da, kad ih uveče utakneš na punjač, u prvi mah samo malo dopune bateriju, ako je prazna, a onda je zapravo napune tek ujutru, pred alarm (ako je postavljen). Istu mogućnost bi trebalo da uvede i Samsung vrlo uskoro.

 Ma briga samsunga za bateriju. Kod samsunga ju mozes isprazniti na nulu i dopuniti na 120% ;) Zato i traju samo nekoliko godina za razliku od vasih koje traju 10+godina....

Bože čime se vi zamarate....

 

16 godina
online
Punjenje mob-a do koliko %?

Uopšte nisam napisao da se zamaram time, niti sam ulazio u diskusiju da li je vredno napora, samo sam, pošto sam video da posoji nejasnoća, napisao zbog čega se zapravo, sa stanovišta dugovečnosti baterije, ne preporučuje punjenje preko noći. Šta će dalje ko da uradi s tom informacijom, njegova stvar, isto kao i priča o zaštitnim maskama, kaljenim staklima itd.

 

Doduše, ako ulazimo u tu temu, punim do 100%, no ne dozvoljavam da mi se telefon ugasi i generalno ne punim preko noći. Vezano za ovo poslednje, stvarno ne vidim potrebu za tim, pa, pošto nije sjajna praksa, to ni ne radim. Na primer, juče uveče sam primetio da je baterija blizu 20%, te sam telefon stavio na punjenje tad. Evo je i dalje na 86%, sasvim dovoljno do večeras, uopšte ne osećam nikakvu anksioznost po tom pitanju. Ako mi je nekad bitno da iz kuće izađem sa 100%, pobrinem se da tako bude, ali u 90% slučajeva nemam potrebu za time.

 

Opet, koliko će ko voditi računa o (bilo kom) uređaju je lični izbor. Postoje situacije gde se stvarno zapitam ko je tu koga kupio, a postoji opet i otac jedne prijateljice, koji u životu nije potrošio ni dinar na auto, a da nije baš morao. Kakvi mali i veliki servis, kakve pi*ke aterine, auto je sredstvo za stizanje od tačke A do tačke B i tu je da služi njemu, a ne obrnuto (iz istog razloga neće nikad kupiti ni automobil koji košta preko određene sume). Malo ekstremno za moj ukus.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.2.2024 8:46 (Ivan(4)).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Punjenje mob-a do koliko %?
Meni na Xiaomi-u s brzim punjačem temp. baterije dođe blizu 40 stupnjeva a sa 10w oko 30.Nisam uspio naći koliku temp. podnose Li ion, a koliko Li polymer baterije.... i orginal Iphone baterija nije 20 e nego preko dobrih starih 1000 kn.
Sve da i imam,otkud mi
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Punjenje mob-a do koliko %?
ZdravkoZ kaže...
Meni na Xiaomi-u s brzim punjačem temp. baterije dođe blizu 40 stupnjeva a sa 10w oko 30.Nisam uspio naći koliku temp. podnose Li ion, a koliko Li polymer baterije.... i orginal Iphone baterija nije 20 e nego preko dobrih starih 1000 kn.

 45 do 55 °C ti je idealna maksimalna temperatura punjenja baterije, za sve kemije je u tom rasponu cca., tako i za LiPo (koje god kemije bila).

A ovo kaj vidiš da dođe do 40, jel to baš brojka sa senzora na bateriji ili neki hotspot?

Jer veći dio topline zapravo dolazi od mosfeta u power managmentu, a ne od same baterije, tak da ako mjeri temperaturu bliže rubu baterije, onda je ona u prosjeku čak i na nižoj temperaturi.

Najbolje bi bilo vidjeti termalnom kamerom.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.2.2024 9:18 (fer-de-lance).
13 godina
offline
Punjenje mob-a do koliko %?

Puni bateriju kak si punio i do sad, nemoj se zamarati jel na pol il na trećinu ili pak nekaj četvrto.
Vrlo vjerojatno dok počneš kužiti da je baterija degradila do tad buš i mob promjenio.

Moj PC  
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Punjenje mob-a do koliko %?
Koristio sam neke app koji između ostalog pokazuju i temp. baterije ako se može pouzdati u to. Telefon se zagrije u gornjem dijelu isto kao kod intenzivnog korištenja tako da je moguće da je do upravljačkog sklopa. Vanjska temperatura u tom djelu bude oko 45 stupnjeva a u području baterije 10 manje mjereno IR termometrom
Sve da i imam,otkud mi
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.2.2024 11:39 (ZdravkoZ).
10 godina
offline
Punjenje mob-a do koliko %?

Osobno imam u mobitelu litij polmer bateriju. mob je star 3 godine i nekih 6-7 mjeseci (Poco x3 nfc). Punim ga svaki dan , vecinom ga ustekam kada dođe na 10% i punim do 100% . Kada je kupljen trajao mi je 9 sati na ekranu (chrome , yt , ig, fb ) , sada mi traje nekih 8 sati sa istim korištenjem.

Moj PC  
3 1 hvala 1
7 godina
offline
Punjenje mob-a do koliko %?

Meni je najsmješnije da ako cijelo vrijeme držiš 20-80% zapravo koristiš 60% baterije odnosno cijelo vrijeme imaš manji kapacitet. Tako da ili u početku koristiš svih 100% pa ti s vremenom padne na ajmo reć 60% ili od početka samo koristiš 60%. Jednostavno nema smisla.

 
6 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Punjenje mob-a do koliko %?
Ma puni do kraja...jednom se živi.
Ne štediš neku skupu stvar, u pitanju je obični mob..ko ga j..... koliko izdrži izdrži.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
online
Re: Punjenje mob-a do koliko %?
Ivan(4) kaže...

Uopšte nisam napisao da se zamaram time, niti sam ulazio u diskusiju da li je vredno napora, samo sam, pošto sam video da posoji nejasnoća, napisao zbog čega se zapravo, sa stanovišta dugovečnosti baterije, ne preporučuje punjenje preko noći. Šta će dalje ko da uradi s tom informacijom, njegova stvar, isto kao i priča o zaštitnim maskama, kaljenim staklima itd.

 

Doduše, ako ulazimo u tu temu, punim do 100%, no ne dozvoljavam da mi se telefon ugasi i generalno ne punim preko noći. Vezano za ovo poslednje, stvarno ne vidim potrebu za tim, pa, pošto nije sjajna praksa, to ni ne radim. Na primer, juče uveče sam primetio da je baterija blizu 20%, te sam telefon stavio na punjenje tad. Evo je i dalje na 86%, sasvim dovoljno do večeras, uopšte ne osećam nikakvu anksioznost po tom pitanju. Ako mi je nekad bitno da iz kuće izađem sa 100%, pobrinem se da tako bude, ali u 90% slučajeva nemam potrebu za time.

 

Opet, koliko će ko voditi računa o (bilo kom) uređaju je lični izbor. Postoje situacije gde se stvarno zapitam ko je tu koga kupio, a postoji opet i otac jedne prijateljice, koji u životu nije potrošio ni dinar na auto, a da nije baš morao. Kakvi mali i veliki servis, kakve pi*ke aterine, auto je sredstvo za stizanje od tačke A do tačke B i tu je da služi njemu, a ne obrnuto (iz istog razloga neće nikad kupiti ni automobil koji košta preko određene sume). Malo ekstremno za moj ukus.

 Zašto ne puniti preko noći? Tada mi je zgodno jer ne trebam mobitel.

Po danu idem na kat, pa sam malo u dnevnom boravku, pa odem nekud van... 

Nisam ja ništa prčko.
13 mjeseci
offline
Punjenje mob-a do koliko %?

Ja stavim da se puni po noći do kraja, pa na poslu opet nadopunim do kraja kad stignem i 5000mah mi zdura cijeli dan onda:D Di bi bio kad bi se zamarao ili isao van sa 80% baterije

 
0 0 hvala 0
5 mjeseci
protjeran
offline
Re: Punjenje mob-a do koliko %?
Spiridon kaže...

 Zašto ne puniti preko noći? Tada mi je zgodno jer ne trebam mobitel.

 Zato jer nismo u 2002. godini i zato jer mobitel nije akumulator od auta pa mu treba cijeli dan da se napuni.

Većinu mobitela danas napuniš/dopuniš za 30-60 min pa ne znam kakvu svrhu imati držati ga 8 sati na punjaču iliti "puniti ga preko noći".

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.2.2024 9:32 (bmx65).
16 godina
online
Re: Punjenje mob-a do koliko %?
Spiridon kaže...

 Zašto ne puniti preko noći? Tada mi je zgodno jer ne trebam mobitel.

Po danu idem na kat, pa sam malo u dnevnom boravku, pa odem nekud van... 

 Ako pitaš tehnički, baterije funkcionišu na principu elektrohemijske reakcije, usled koje se nosioci nalektrisanja kreću između katode i anode (pri čemu smer zavisi od toga da li se baterija puni ili prazni). Zbog prirode same tehnologije, bateriji ne prija da puno vremena provodi na 100%, iz relativno sličnih razloga iz kojih joj ne prija da provodi vreme na jako niskom nivou, jer vremenom dolazi do trajnih promena interne strukture baterije usled kojih ona gubi kapacitet. Ako ostavljaš bateriju preko noći (i u odsustvu nekog mehanizma poput onog na Pixelima), možeš računati da će oko 6h dnevno, ili oko 25% svog života, provoditi na 100% (punjač dođe do 100, stane, ali onda dopunjava i održava nivo na 100% do jutra). Na godinu dana, to je 90 dana provedenih na 100%.

 

Da li ćeš to raditi ili ne, stvar ličnog izbora. Ako sam na odmoru i računam da ću ceo dan biti van, i potencijalno slikati, koristiti navigaciju itd, onda mi je bitno da ujutru izađem sa 100%, međutim u najvećem broju slučajeva nemam tu potrebu. Npr prethodne večeri sam dopunio telefon, trenutno je na 64% i to je verovatno više nego dovoljno da popodne stignem do kuće. Ako hoću, evo ga punjač do mene, mogu ga dopuniti dok radim. Generalno, u mom slučaju, izbegavanje punjenja preko noći ne zahteva nikakav poseban napor jer u svakodnevnom životu retko nailazim na situaciju da sam po ceo dan udaljen od punjača. Čak i da moram iznenada izaći, a baterija je relativno prazna, dok se presvučem/spakujem, već se dovoljno dopunila (baterija se puni brže kad je praznija, tako da se za 10-15 minuta punjenja lagano dobije 5-6 sati autonomije, a pri tom mi, ako sam kod kuće ili u kancelariji, baterija nikad nije kritično prazna).

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.2.2024 10:01 (Ivan(4)).
6 godina
offline
Re: Punjenje mob-a do koliko %?
Kakav je neki znak da je vrijeme da mijenjam bateriju, degradira li baterija brzo
i osjetno kad je pri kraju pa ju trebam promijeniti?

Evo nakon punih pet godina nisam siguran da vidim razliku kod baterije. A trenutno huawei akcija za 20 eura promjena baterije u servisu.
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Punjenje mob-a do koliko %?

Već sam negdje pitao zašto se mob puni na 80% pa nisam dobil suvisli odgovor. Malo mi je to bezveze. Imal sam Samsung Galaxy S9+ cca 4 i nešto godina dok ga nisam prodal. Kao i svaki drugi Samsung S serije, a samo njih koristim već dugo, baterija, ako se mob puno koristi traje više, manje dan-dan i pol. Koristil pozive, viber, whatsapp, mailove, fb, spotify, web, stotine raznih aplikacija. Tako je bilo od početka kad sam ga kupil godinu i nešto staroga, tako je bilo i nakon 4 godine korištenja. Punio sam ga obavezno do kraja, koristil original Samsung punjač 15W, puni se oko sat i 20 min, cca 2 puta mjesečno ga ispraznil do kraja. Nakon 5 godina mobitel i dalje izdrži do navečer uz normalno korištenje. Dakle ne kužim onda tu spiku 80%. Sumnjam da bi bilo što dobio osim zahebancije i totalnog gubljenja vremena pazeći svaki put kad bude mob na 80%.

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.2.2024 20:42 (manubis).
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Punjenje mob-a do koliko %?
ajimerej kaže...
Kakav je neki znak da je vrijeme da mijenjam bateriju, degradira li baterija brzo
i osjetno kad je pri kraju pa ju trebam promijeniti?

Evo nakon punih pet godina nisam siguran da vidim razliku kod baterije. A trenutno huawei akcija za 20 eura promjena baterije u servisu.

 Imaš rješenje ali nemaš problem.....Ne diraj ništa.....

manubis kaže...

Već sam negdje pitao zašto se mob puni na 80% pa nisam dobil suvisli odgovor. Malo mi je to bezveze. Imal sam Samsung Galaxy S9+ cca 4 i nešto godina dok ga nisam prodal. Kao i svaki drugi Samsung S serije, a samo njih koristim već dugo, baterija, ako se mob puno koristi traje više, manje dan-dan i pol. Koristil pozive, viber, whatsapp, mailove, fb, spotify, web, stotine raznih aplikacija. Tako je bilo od početka kad sam ga kupil godinu i nešto staroga, tako je bilo i nakon 4 godine korištenja. Punio sam ga obavezno do kraja, koristil original Samsung punjač 15W, puni se oko sat i 20 min, cca 2 puta mjesečno ga ispraznil do kraja. Nakon 5 godina mobitel i dalje izdrži do navečer uz normalno korištenje. Dakle ne kužim onda tu spiku 80%. Sumnjam da bi bilo što dobio osim zahebancije i totalnog gubljenja vremena pazeći svaki put kad bude mob na 80%.

 Ma te price su bile validne prije puno godina kad su baterije imale memory efekat i smartphonei nisu bili toliko smart. Sad sa svim smart stvarima i ai prica da korisnik treba paziti na bateriju je samo pametovanje da se pokaze neka kvazi znanje. Gazi i ne razmisljaj.....

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice