Paušalni obrt uz zaposlenje i DOH - povrat poreza

poruka: 9
|
čitano: 2.338
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
offline
Paušalni obrt uz zaposlenje i DOH - povrat poreza

Zanima me je li pametno zatražiti povrat poreza putem DOH porezne prijave ako imam paušalni obrt?

Platio sam sve kako treba platiti ali kada u exelicu, koja se ima za skinuti, ubacim podatke o obrtu i s obzirom na pristojan prihod (5. razred) unatoč uplati po tom razredu ispada da trebam uplatiti jako puno poreza.

A htio sam jer ispada da su porezne olakšice dopunsko zdravstveno osiguranje i donacija.

Zna li netko?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Paušalni obrt uz zaposlenje i DOH - povrat por

-malo si 'pomiješao' stvari.. da bi dobio povrat (poreza, bilo čega..) prvo to moraš platiti, preplatiti, tad dobiješ povrat-razliku preplaćenog.. odnosno do tad možeš samo platiti porezni dug.

-razlika, uredne firme s urednim knjigovodstvom npr za plaće djelatnika to uredno konstantno izračunaju i na kraju godine je razlika 0 (nula..) dok tek ostali po drugoj osnovi imaju moguću razliku tj povrat (primarno zbog olakšica, jer prvo platiš sve pa tek tad možda dobiješ povrat razlike).. dok je porez tu-tamo-svjetski-svugdje cca 30-40% recimo prometa-računa-prihoda.. tj ovisi kako koja država obračunava i što zaposlenik plaća sam za sebe kao usa-osiguranje i sl. no mi nismo usa.

-nitko s većim prometom (zaradom) nije sretan za porez, svi 'kukaju'.. jer ga prvo moraju uplatiti, odnosno uredno knjigovodstvo to uredno knjiži u tekućem poslovanju i ako je to jedini posao tad je nula..

 

-donacije? .. kul, no naučit ćeš :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
offline
Re: Paušalni obrt uz zaposlenje i DOH - povrat por

1. Pa prvo, imam dvije potpuno različite bruto plaće u prošloj godini tako da po tome imam pravo povrata poreza (to ide automatski), plus donacija plus dopunsko zdravstveno osiguranje (zar ne?)

2. Sve je uredno, tvrtke su uredno plaćale a moj paušalni obrt uz rad je uredno plaćeno sve

3. Donacije... ne razumijem? Donirao bih tak i tak, ali zašto da državi ostavim išta. De facto i de jure dobiješ povrat 20% uplaćene i priznate donacije (zapravo kao da nisi platio 25% PDV-a)

 

 

15 godina
offline
Re: Paušalni obrt uz zaposlenje i DOH - povrat por

-ako je uredno plaćeno sve, ako su ta primanja ispod neke granice (za plaću.. dobitak je mogao biti do max 12.000kn.. ne znam sad.. + inflacija, možda dvostruko..).. i s dvije plaće imaš vrlo velike šanse dobiti povrat, no nisam siguran da sam sve razumio, info-podatci.. tj najkonktetnije ti može odgovoriti računovođa, dok sam možeš sve vidjeti na eporeznoj.. više godina je to sve uredno-ok, jednostavno..

-dobit ćeš tad povrat za koji mjesec.. recimo 30% prometa po tim računima što bi bio čitav porez.. dok ne možeš preko tog iznosa, tj ne možeš dobiti više nego je uplaćeno.. i to u slučaju manjeg prometa-zarade... kad zarada raste, fixni-limit ostaje.. ne dobiješ proporcionalno više povrata.. to te možda prevari, odnosno ovisi o ukupnim iznosima u godini, nije isto 100kn i 100.000kn-eura... u slučaju 100kn dobio bi 30 nazad.. u slučaju 100.000 karikirano-izmišljeno, 35.. tj ovisi o odbitcima, koji u većem prometu-zaradi nisu toliki jer su ograničeni po osobi, kao što je to npr bilo za studente preko servisa do (opet neki iznos godišnje, mislim da je sad cca 3000€..)... nakon tog student nije više porezna olakšica za roditelje i mora platiti porez itd itd.. tj sve se mijenja s nekim iznosom-granicom .. 

 

-donacije? pa u pravilu ljudi žele izvući novac, doniraš sam sebi ili djetetu.. to (ni)je donacija.. tj u pravoj donaciji nisi uštedio 25%, nego si donirao 100%.. + odnosno, priča se o tome da će biti priznato manje-više, no zna se kako-zašto to firmice koriste.. ne za stvarne donacije nego izlvačenje novca (bez da se plati odgovarajući porez..).. i odavno je hr pravilo, plati pa daruj kome želiš, neograničeno.. i to je ok, tj po meni ne treba biti porezna olakšica, tj ili daruješ ili je posao-interes.. itd.

 

-pošto doniraju u pravilu 'imućni'.. oni koji zarađuju puno, tad ili je izvlačenje ili veliki prometi no tad je povrat u postotku manji, ne linearno.. a oba su ograničena uplaćenim porezom, tj ne možeš dobiti nazad više nego si uplatio po tim računima, dok s dva računa-naplate (plaće) ne vidim kako je to ekonomski-matematički moguće.. (osim maštovite alternative, no ni druga porezna strana nije pala s kruške.. znaju brojke..)

 

-odnosno, vjerojatno sasvim promašujem, pogrešno razumijem.. pa ignoriraj, no svakako pitaj računovođu, on zna..

 

edit: ili primjer..

-ako si npr imao prihod od recimo 100kn, 13€.. i ako sam plaćaš mjesečno dzo, 70kn=9,3€.. to možeš prijaviti u odbitak, no u ovom slučaju nećeš dobiti taj godišnji iznos (x12) jer je ukupno uplaćeno manje, tj možeš dobiti samo onoliko koliko je uplaćeno, dok u takvom malom prometu to pokrije recimo 2mj.. i toliko dobiješ, ostalih 10 je beskorisno, jer nemaju od kud s tvog poreznog konta vratiti.. tj nije uplaćeno (više)..

-s većim brojkama-prometom se stvar 'normalizira'.. no tad imaš i stalne troškove-biz, struja, djelatnici, .. tad već to sve znaš i imaš računovodsvtvo kojem je posao to znati i savjetovati te kako-što.. a kad si dovoljno velik tad imaš i registraciju kao DA mada auto nikad daruvara vidio nije.. upravo zbog poreza, tako rade veliki, kao i porezne oaze, no to je za velike, ne za male.. nije 'za nas' :) .. ili 'i tata bi sine..'.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.2.2024 0:23 (ihush).
3 godine
offline
Paušalni obrt uz zaposlenje i DOH - povrat poreza

Upravo sam doznao da paušalni obrt ne ulazi u osobnu prijavu za povrat poreza (nadam se da je to točno).

Da je običan obrt onda bi ulazio u osobnu prijavu za povrat poreza (str. 5, 4.3).

Smrzo sam se kada sam ubacio podatke iz paušalnog obrta (uz rad).

 

I ako imam paušalni obrt uz rad ideja i jest da su stvari toliko pojednostavljene da ti ne treba računovođa.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
offline
Re: Paušalni obrt uz zaposlenje i DOH - povrat por

Dakle, na povrat poreza imaš pravo ako:

- imaš različite stope na svoje plaće u godini (neke pod 20% a neke pod 30%) i ako ti ukupno (x12) one potpadaju ipak pod 20% (razlika je bruto-doprinosi-osobni odbitak)x10%x(1+prirez) 

- sjetiš se da imaš neprijavljenu osobu o kojoj skrbiš (dijete, roditelj, žena, netko treći) pa ti odbici nisu išli automatski sa plaće (inače idu automatski sa plaće ako na vrijeme prijaviš)

- imaš donacije (od svake donacije dobiješ nazad cca PDV koji si platio, što je dobro znati, ljudi se žale na PDV u vezi donacija, ali de facto ti se one vrate ako prijaviš donaciju što su ljudi ili lijeni ili ne znaju pojma)

 

Godišnja porezna prijava gleda de facto prosječnu isplaćenu plaću sa prosječnim porezom i prirezom na dohodak umnoženu 12 puta

12 čaša koje godišnje imaju različite količine ali se na kraju godine ravnomjerno rasporede po svih 12 čaša.

Ako ti prosječna plaća uđe samo u rang 20% a ne i 30% kako su ti neke isplaćene onda ćeš dobiti povrat poreza.

I ako si donirao nekoga (ja sam recimo donirao dom za djecu i uredno sam dobio potvrdu od njih i to priložio i to mi je priznato).

Na taj način sam spriječio državu da otme 20% od donacije jer de facto ti država vrati PDV ako prijaviš donaciju.

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.2.2024 11:15 (commit).
15 godina
offline
Re: Paušalni obrt uz zaposlenje i DOH - povrat por
commit kaže...

..Na taj način sam spriječio državu da otme 20% od donacije jer de facto ti država vrati PDV ako prijaviš donaciju.

 -da, osim ovog, tj kao što vidiš ništa država ne otima, nego treba uredno poslovati, prijaviti, znati.. i to je obveza svih u poslu, neznanje nije opravdanje itd. + država i zakon služe regulaciji, svima-nama.. kao i porezi.

-ne miješati s malverzacijama, lopovima.. država nije krivac, to su tad ti ljudi-osobe koje treba opet po zakonu procesuirati-kazniti .. uz ovakvo sudstvo, .. kriva država ili ljudi?

 

-ako uredno vodiš knjige-poslovanje, ako prijaviš, tad ti država ništa ne 'otme'.. tj to je klasično kukanje, lažno, kao i o visini-iznosu poreza u hr u odnosu na ostatak, npr eu, austrija, danska, francuska.. porez je porez, temelj civilizacije-društva, potrebno kao što su potrebne ceste, škole, policija.. odnosno da nema države-zakona, tko bi spriječio kriminal koji se ovako drži u podnošljivoj granici ili ratovi.. država ne može biti krivac, to su ljudi i ono što ti ljudi rade, kako urede odnose, društvo.. krivi i zaslužni smo mi, ne neki nepostojeći entitet, jer država nije osoba nego institucija naziv kao što je zastava-himna samo .... (itd).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
offline
Paušalni obrt uz zaposlenje i DOH - povrat poreza

Država otima jer taji te informacije ljudima.

Kada bi im plastično objasnila što i kako mogu i kada bi tada ljudi bili lijeni onda bi bio u pravu.

Omogućiti nešto ljudima ali tajiti to od ljudi (jer neinformirati onaj koji mora informirati je isto kao i tajiti) da bi zadržali 20% od donacija je otimačina.

 

Ja znam jer me zanimaju razne stvari pa i porezna prijava kad ju moram prijaviti (nekad si morao sam).

Pa kada sam malo proučavao shvatio sam da od svake donacije dobiješ nazad cca PDV.

Ali to sam sam otkrio.

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.2.2024 12:04 (commit).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Paušalni obrt uz zaposlenje i DOH - povrat por
commit kaže...

Država otima jer taji te informacije ljudima.

Kada bi im plastično objasnila što i kako mogu i kada bi tada ljudi bili lijeni onda bi bio u pravu.

Omogućiti nešto ljudima ali tajiti to od ljudi (jer neinformirati onaj koji mora informirati je isto kao i tajiti) da bi zadržali 20% od donacija je otimačina.

 

Ja znam jer me zanimaju razne stvari pa i porezna prijava kad ju moram prijaviti (nekad si morao sam).

Pa kada sam malo proučavao shvatio sam da od svake donacije dobiješ nazad cca PDV.

Ali to sam sam otkrio.

 -kreni unazad.. ništa ti nisi otkrio, nego kad ti je zatrebalo, tad si se informirao, pročitao.. naučio.

-posao ostalih, države, policije, nije tebe učiti-educirati, naprotiv, ti za bilo koji posao moraš znati-naučiti sve, prije nego se poslom počneš baviti, to je tvoja obveza, ne obveza druge strane, kao vozački za auto..

-neznanje nije opravdanje.. itd.

-nisi liječnik, kad si bolestan ideš liječniku, kad imaš kvar auta, mehaničaru-električaru.. kad trebaš šišanje-frizeru.. svi oni moraju znati svoj posao-struku i za to imati ateste-potvrde-svjedodžbe-znanje, dok je dio poslovnog znanja, koji je zajednički svim zanimanjima računovodstvo, pravila, porezi, način obračuna.. i to rade računovođe, koji to znaju, kao što sve ostalo rade ljudi odgovarajuće struke koji to znaju (svoj posao, bravar, sladoledar, nogometaš..) i taj knjigovođa je učio, informirao se, pratio izmjene zakona-pravilnika, čita RIFF itd.. i tad zna, dok ti ako to ne znaš, naučiš ili koristiš usluge-znanje odgovarajuće osobe-struke, u ovom slučaju poreznog stručnjaka, računovođu, kako god ga nazoveš, možda i pravnik ili šire ekonomist.. jer su to struke koje s s tim povezane, dok recimo bravar nije struka koja s tim ima neke veze pa se po stručnosti ne pita bravara (mada ta osoba možda to sve zna, no može to biti i nogometaš, može biti skitnica s ceste.. ima ili nema potrebno znanje).. uz uvjet da se to odnosi na domaće poslovanje, domaće zakone-pravila.. pa nije isto biti američki knjigovođa i raditi recimo kod nas, jer su pravila drugačija, koja tad on mora naučiti..

 

-sam sebi dokazuješ, zanimalo te, potražio si, pronašao i sad znaš.. država je krivac točno za što? krade-otima što? .. kažnjava prekršaje pa i neznanje, jer je znanje za svaku struku-posao implicitni uvjet poslovanja, kao vozačka za vožnju, uvjet... bez tog si već zaslužio kaznu, kao to da recimo frizerski salon mora imati zaposlenog frizera (po struci).. jer je to uvjet i postoji s razlogom, odnosno recimo električar s odgovarajućim atestima ti napravi kućnu instalaciju i to je upravo zbog propisa ok, ako napravi osoba koja to zna ali nije te struke mora atestirati ovlaštena struka, .. lijekovi, građevina, struja.. kao i knjigovodstvo, tj svaka struka stoji iza svog 'potpisa' tj odgovornost, dok osposobljenost-struka jamče da ta osoba to zna a to uključuje i pravila, za struju, za nosivi zid, za građevinsku dozvolu.. za sve u svojoj struci, tj ne možeš napraviti kuću i reći nisam znao da mi treba građevinska dozvola za gradnju.. tj rade to 'naivci' no napokon im država to ruši.. i to je ok, problem je što su do sad postojali takvi kojima nisu rušili-kaznili sve do ranga ministra koji to 'nije znao'.. ili ne zna ispuniti poreznu karticu (prijaviti prihode) čime stvori razlog za aferu-kritiku, besmisleno.. idiotski, tj da je barem lopov imalo bi smisla nego jednostavno ne prijavi prihod mada po zakonu mora.. i eto problema.

 

-ne znaš? tad se time ne baviš, (profesionalno, amaterski-hobistički možeš i pecati, no to tad ne spada u temu, porze itd..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice