OpenMediaVault (OMV) How To

poruka: 10
|
čitano: 7.675
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
OpenMediaVault (OMV Open Media Vault) How To

OpenMediaVault (OMV) tema buduci je do sada koliko vidim nema na forumu.

 

 

Slozio sam si, prvo za probu OpenMediaVault na Raspberry Pi 3 i na njega spojio 2 vanjska diska, formatirao ih na EXT4, SMB/CIFS  i sve to super radi.

Osim sto je sporo. Planiram uzeti RPi 4 koji ima gigabitni ethernet pa bi tako trebalo biti mnogo brze.

 

Buduci je za sada ovako sporo prebacivanje velikih video fajlova je prava muka. Pa sam na OMV RPi spojio vanjski USB ntfs disk, na njemu napravio share folder “multimedia”. Zatim sam disk odspojio te ga lokalno “napunio” multimedijom misleci da cu tako izbjeci prebacivanje velikih falova putem mreze.

Naravno, to nije uspijelo. Kada sam vratio USB disk na RPi - OMV, i dalje je bio vidljiv sherani folder “multimedia” ali bez lokalno dodanih filmova, serija i sl.

 

Jel postoji nacin da se na OMV spoji fajlovima pun NTFS USB HDD, da se mounta i naravno da se NE mora formatirati a da bude vidljiv u mrezi?

 

hvala

!B
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.1.2020 17:37 (Halo#Bing).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
OpenMediaVault (OMV) How To

Nisam siguran ali kada napraviš sherani folder onda moraš u taj folder staviti fajlove.

Imao sam na poslu OMV a doma si to namjeravam instalirati a čak razmišljam i da ne koristim OMV nego čisti debian i ručno stavljati fajlove tako da nemam LAMP instaliran nego SAMBU samo :)

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: OpenMediaVault (OMV) How To
spiderhr kaže...

Nisam siguran ali kada napraviš sherani folder onda moraš u taj folder staviti fajlove.


 Stavio sam video fajlove u taj predhodno sherani folder ali sam ih dodao ne preko mreze vec sam odspojio taj HDD sa OMVa / RPi, spojio ga na desktop komp (USB) / ubacio u taj folder video fajlove / vratio HDD na RPi / OMV. U mrezi se i dalje vidi sherani folder ali ne i dodani video fajlovi.
Kada bi video fajlove dodavao preko mreze u taj folder - sve OK, "vide se" - no presporo mi je za dodavati preko 260GB preko mreze. Barem dok ne uzmem RPi4

!B
14 godina
offline
OpenMediaVault (OMV) How To

Upravo zbog toga razmišljam staviti Debian sa Sambom. Da kasnije mogu selit diskove kam hoću a doći do fajlova tj. raditi sa mapama kaj hoću.

Dobar je OMV ali me neke stvari odbile. Nema backupa za postavke.

 

Nije problem ni sambu sa ssh pristupom složiti.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: OpenMediaVault (OMV) How To
spiderhr kaže...

Upravo zbog toga razmišljam staviti Debian sa Sambom. Da kasnije mogu selit diskove kam hoću a doći do fajlova tj. raditi sa mapama kaj hoću.

Dobar je OMV ali me neke stvari odbile. Nema backupa za postavke.

 

Nije problem ni sambu sa ssh pristupom složiti.

Na zalost nisam nasao rjesenje pa cu mozda i ja na neki komp Linux distru pa na njega nakaciti HDDove. Pod uvjetom da mi rjesava gore spomenuti problem.

 

No, prednost OpenMediaVault je ARM verzija koja se moze instalirati na Raspberry pi, dakle dobro radi, strujno nezahtjevan, ne zauzima mnogo mjesta, ne buci tj. nema hladenja i prenosivo je.

Znam da ima Ubuntu MATE za RPi ali je uzasno spor, barem na ver. 3

!B
14 godina
offline
Re: OpenMediaVault (OMV) How To
Misliš spor na kopiranju ili spor općenito?

Spor na kopiranju je jer mislim da dijeli isti chip za usb i mrežu.

Da znam da je strujno nezahtjevan.
12 godina
offline
Re: OpenMediaVault (OMV) How To
spiderhr kaže...
Misliš spor na kopiranju ili spor općenito?

Spor na kopiranju je jer mislim da dijeli isti chip za usb i mrežu.

Da znam da je strujno nezahtjevan.

 Spor općenito, barem na RPi v3. Probao prije par mjeseci sa zeljom da na Ubuntu MATE stavim Kodi i jos neke stvari te napravim share. No kako se Ubuntu MATE vukao kao stara krama nisam niti pokusavao staviti Kodi gore.

Na kraju stavio LibreELEC.

 

Ne znam kako bi to radilo na novom, jačem (jači CPU, gigabit ehernet) Raspeberry 4. Kada ga kupim, isprobam.

!B
11 godina
offline
Re: OpenMediaVault (OMV) How To

Baš neki dan isprobao OMV na RaspberryPi4.

Više manje sve ok radilo ne sviđa mi se da se obavezno moraju wipeati diskovi da bi ih se moglo dodati. Što se tiče brzine (R/W) nisam primjetio nikakvu razliku u odnosu na postojeći setup kao niti općenito nikakav benefit (u mojem slučaju).

 

Na kraju sam se vratio na Raspbian, network sharing radim preko SMB, DLNA radi Plex. Jednostavan setup koji radi poprilično dobro.

9 godina
neaktivan
offline
Re: OpenMediaVault (OMV) How To
Pozdrav, pokušaj s Odroid HC2.
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: OpenMediaVault (OMV) How To
Bgang kaže...
Pozdrav, pokušaj s Odroid HC2.

 Gledam na YT Odroid HC2... vrijedi razmisliti.

hvala

!B
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice