Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.089.762
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ucoxxx kaže...

kako napraviti bootabilni usb windows10 na linux mintu?Woeusb neznam instalirati

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8

sudo apt update

sudo apt install woeusb

 

Izvor

0100011001000001010100000010000000110100001000000100110001001001010001100100010100100001
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-formatiraš medij-stikić kao fat32, aktivni, raspakriaš iso ili kopiraš raspakiran dvd/medij..

-svaki disk-part manager nudi formatiranje-dos/mbr mod i sl. kao i uefi..

-ms os kao i svaki može koristiti svoj nativni fs-ntfs ili fat32, dok linux može ext i sl. .. jednostavno disk toolom ili čime želiš formatiraš u željeni formati i iskopiraš.

woe i slični alati su samo klik-next za juzere kojima je ručno to teško (znanje) .. dok je stvar banalno jednostavna uz par pravila kao boot-standardi i npr fat32 ograničenja, upravo zato i postoje standardi jer moraju biti univerzalno primjenjivi na raznim platformama hw-sw..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
pr0n_addict kaže...

Što se tiče besplatnih cross platform IDE-eva vidim da se dosta preporučuju CodeLiteCode::Blocks pa vidi koji ti odgovara.

Pretpostavljam da je uz nešto truda moguće i VS Code prilagoditi za C++ razvoj (ima mali milijun pluginova), ali to je ipak u osnovi "samo" text editor.

 

Code::Blocks je bio koma u verziji 17.12, rusio se kada sam ga krivo pogledao i to na "Hello World" projektu. Testirano na Ubunt 18.04 LTS.

Nisam testirao verziju 20.03.

Takodjer sam zaglavio na Eclipseu, postane podnosljiv nakon sto se promijene parametri za alokaciju memorije u eclipse.ini.

Nemam nekih velikih problema s njim, jedino ako ga koristis za HW debagiranje moze biti nezgodno posloziti sve u pocetku.

 

U timu od nekih 15 Linux programera pola je koristilo Vim ili Emacs (uglavnom ovi iznad 50 godina), dobar dio na Eclipse, mladji od 25 godina su uglavnom bili na VScode.

Probao VScode na jednom manjem C# projektu, shvatio koliko mi nedostaje SharpDevelop za takve stvari gdje je VisualStudio preglomazan ili samo povremeno potreban.

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ucoxxx kaže...

kako napraviti bootabilni usb windows10 na linux mintu?Woeusb neznam instalirati

 Ima zgodan alat za multiboot stickove, samo kopiraš ISO datoteke na stick.

Radi i na winsima, podržava i secure boot.

 

https://github.com/ventoy/Ventoy

 

And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high.
Poruka je uređivana zadnji put pon 7.9.2020 13:16 (redrum781).
12 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

hvala svima rijesio sa woeusb (uspio sam ga instalirati falili su mi odredjeni depencies)

 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav, ljudi!

 

Koristim lubuntu (PRETTY_NAME="Ubuntu 16.04.7 LTS") i sjedim u bircu i iz nekog razloga se ne želi spojiti na otvoreni wifi (bez lozinke je, dakle).
Mobitel se spaja normalno bez greške. Pokušao sam preko GUI-a i ručno u terminal s iwconfig i dhclient, ali nula bodova.

Na netu sam našao samo ljude koji su taj problem imali s onim mrežama koje traže neku dodatnu autentikaciju/potvrdu u browseru, no ovdje toga nema.

Ima li itko ideju zašto je tomu tako i kako ovo riješiti?
Laptop je lenovo ideapad 150-15ibd.

 

Unaprijed hvala!

 

 EDIT: nevermind, otišao sam u drugi birc, tu radi

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.9.2020 16:14 (MaxWeber23).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Ljudi imam problem..
Nakon kupovine novog laptopa(amd+nvidia) imam problem s instalacijom ubuntua(zamrzne se kod pokusaja instaliranja.. guglajuci sam shvatio da je problem u grafickoj, rjesenje sam nasao tako da editam grub i dodam u jednoj liniji “nomodeset” i to je popravilo stvar na kratko(prosla instalacija), ali svako novo bootanje moram istu stvar raditi s tim, onda kad sam pokusao to rijesiti za stalno preko terminala “sudo nano etc/default/grub” nakon sto dodam tu liniju ne prihvaca mi komandu “sudo update-grub”, javlja mi gresku, da mi fali nesto za update i kad sam pokusao napraviti klasicni update drugih aplikacija i svega preko onog “updatera” isto ne prolazi..

Moze li pomoc kako to rijesiti, treba li mozda neke stvari vec prije instalacije podesit ili se da sad popravit i kako?

Ne bih htio prijeci na drugu distribuciju, jos sam relativno nov u Linuksu, a radim i jedan projekt koji je prilagodjen za Ubuntu i to mi je bitno zbog zajednice..

Inace sad pisem s moba pa ne mogu napisati tocno gresku koja se javljala, ali mogu veceras i to napisati, kad nakon posla dodjem doma..

U medjuvremenu molio bih iskusnije kolege za pomoc
Hvala
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.9.2020 8:11 (Pezer).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Daj zalijepi ovdje te greške da vidimo, molim.

Nadglednik dina
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Moze, evo popodne kad dodjem doma, screenshootat cu i uploadat
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

- updejtaj bios, podesi (sve)..

- napravi novi install, trenutno 20.04.1 ili 18.04.5 (ako koristiš lts).. ovisno o postavkama biosa, gpt-mbr, isključen ili uključen sec.boot-fastboot itd.. + problematični novi chipsetovi pogotovo amd.. i tome služe revizije .x

-možda nećeš moći ništa par mjeseci, bios-install tj to je tako, treba vremena da se nešto novo napravi-doda i zbog supporta-kašnjenja ne koristiti najnovije jer support se primarno fokusira na važnije tržište kao win10.

 

-navedi koji hw, chipset, vga-nvidia .. i npr nagađam da je neka novija serija 16xx- tj neka koja traži odgovarajući driver od nekog proljetnog drivera koji nije uključen u distru, a ponekad možda u alternativi kao mint..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
E sad, sta moram podesit u biosu?

Inace specifikacije su:
Ryzen7 4800h
Gtx1650
16gbRAM

Nisam nikad puno prckao po biosu, iako sam dual boot radio dosta puta i ovo je prvi put da me ovako zeza..
Jedino sto sam provjerio je secureboot i on je vec bio disabled..
Sad ne znam sto trebam uraditi..

Poslat cu SS od gresaka veceras da vam bude lakse detektirati problem
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Pezer kaže...
E sad, sta moram podesit u biosu?
..
Nisam nikad puno prckao po biosu, iako sam dual boot radio dosta puta i ovo je prvi put da me ovako zeza..
..
Sad ne znam sto trebam uraditi..

Poslat cu SS od gresaka veceras da vam bude lakse detektirati problem

- prvo, po biosu se ne 'prčka', nego se podesi, tj moraš znati što čemu služi, zašto .. i podesiti odgovarajuće prema requiremetsima osa koji se želi koristiti + specifične potrebe ili želje koje možeš imati kao multiboot i sl. To jednostavno moraš znati (ili imati sreće pa sve radi, defautlno ok ili ne kupovati novi hw, neintelov jer par mjeseci traje dok se sve ustabili-uključi u support dok se istovremeno stalno mijenjaju sigurnosni fičeri ili se plaća licenca msu..) :)

- linux nije windows, tj interesi proizvođača a time i brzina-ažurnost-support .. i prvi korak je upravo install posljednje verzije od prošlog mjeseca (dok ti vjerojanto imaš stariju verziju..) 20.04.1 .. tj nadati se da je problem fixan, recimo nvidia driver. Alternativa, koristi intelicu dok nema fixa.

- ne zna nitko.. tj možda otkrijemo uzrok a tad možda ako postoji i fix. tj vidi ovo, od prije godinu i odnosi se na ubuntu 18.04.3 .. + tvoje računalo je novije time noviji chipset+bios i firmware-driver nvidije.. to je već dovoljno da nije isto ili da moraš čekati driver-fix ili je možda u 20.04.1 već uključeno-fixano ili moraš prvo update biosa (a ponekad i downgrade verzije...) itd.

- da, pošalji, istovremeno provjeri link i novi ubuntu.. tj to je brže nego što možemo nešto korisnog otkriti-fixati. + instaliraj driver. Ako to ne pomogne, tad 90% nećemo ništa moći dok support ne odradi svoje tj do tad ti je računalo poluupotrebljivo ili trpiš probleme s bootom i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Pa kazem u biosu nisam nikad nista dirao pretjerano i ne znam sto tocno trebam promijeniti da bi napravilo razliku, a dualboot sam radio vise puta i nikad nikakvih problema osim sad zbog nvidie

Pogledat cu ove linkove i vidjeti ocu doci do rjesenja
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Evo stigao sam doma, dakle Ubuntu je da 20.04.1 verzija..

 

Nazalost ovo kako sad radi mi je zapravo potpuno nefunckionalno..

 

Dakle nakon sto unesem nomodeset pri bootanju, pokusam to postaviti za stalno, ali nakon sto editam i kad zelim updateat grub dobijem ovu gresku.

 

Onda sam pokusao instalirati driver preko software&updates, imam ovo ponudjeno i koji god da odaberem od ova dva ista stvar se dogodi i javi ovu grešku.

 

I za kraj sam pokusao odraditi i obicni update, ali i tu zasteka sve..

 

Cudno mi je opet da mi zbog Nvidije ne radi nista ili je to zbog ovog "nomodeset"(ja ne znam sta to tocno znaci)..

 

Pokusao bih ja i clean install ako mi moze netko naci konkretan tutorial koji bi morao pratiti i sa postavkama za BIOS i sl.

 

Postoje neke druge distribucije, primjerice PopOS ima iso bas za nvidiju, ali nekako sam navikao na Ubuntu i ne bih mijenjao distribuciju,

Poruka je uređivana zadnji put sri 16.9.2020 18:56 (Pezer).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Prvu grešku vidiš? Imaš ž# negdje u grubu napisano. Ispravi to, pa onda sudo update-grub2.

Ostalo pogledam kad sam na kompu.

Edit: Probaj Nvidia driver instalirati kroz terminal. Prvo sudo apt update, pa onda sudo apt install nvidia-driver-440 (ili koji je već broj). Naravno nakon što fiksaš "ž" u grub-u. I onda reboot, pa javi.
Nadglednik dina
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.9.2020 21:14 (Entry Point).
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-obriši i ponovi čisti install, bez čačkanja gruba tj jednak kriterij kao za bios, ili znaš ili ne diraš. (ne postoji uputa kako nešto napraviti unaprijed, kao za vožnju do cilja, ovisi što je cilj, gdje se nalaziš, dok su opcije biosa i gruba samoobjašnjive + google ili ne diraš, no tad ovisiš o defaultu i sreći).

-u prošlom postu ti je link na detaljno opisan način kako instalirati nvidia driver.. pa evo, sad ću copypasteati, no ako ti je teško slijediti upute, tad nisi za taj task tj powerjuzer na linuxu ipak mora nešto znati, npr mala i velika slova itd.

-kako se podešava bios? pa ovisno što trebaš, što želiš.. ideš redom po opcijama i npr izabereš jezik, postaviš datum.. ili secboot, ili gpt-mbr-uefi ili ahci tj ono što trebaš i podrazumijeva se da to znaš kao i da znaš posljedice ili potrebe-kompatibilnosti osa-installera.

-grub je vjerojatno zblentan s nekim razlogom.. npr što ako je vga neispravna ili dual-intel/amd-nvidia?.. prvo instaliraš, kasnije podešavaš. Možda kvar, možda postavka biosa, možda neispravan stikić-greška.. ili onaj ž kojeg entry spominje.

(a koliko vidim stalno errori, nije to jedini pa zato kreni od nule i radit će ako nije kvar).

 

u terminalu, uvjek započneš s:

  • sudo apt-get update
  • zatim ono što želiš:
  • sudo apt-get install nvidia-driver-440
  • ili prije čiščenje-purđanje:
  • .. istu stvar bi napravio klikanjem na ponuđeni driver.. no nije mi baš jasno zašto je ponuđen i server, nv ili xorg. + pogotovo što u toj grešci spominje metmest tj to znači da nešto jako pogrešnog radiš, npr na pogrešan medij, stikić.. ili što već pa zato ponovi normalnu instalaciju i 99% će raditi bez greške tj 'čačkaš' samo ono što znaš, ništa drugo.
C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Hvala svima na odgovorima, odradit cu clean install pa po redu..

Inače nisam bas tolilk tutkum da ne kužim ništa, a i većinom ako nešto diram to je po uputama i tutorialima, sad ovaj ž ne kužim kako se našao u grubu, samo nikad dosad nisam imao sličan problem, dual boot sam koristio, isprobavao i neke druge distribucije na starom laptopu, nikad zapravo nista nisam u biosu ni morao dirati(osim ono s čega da boota prvo)...
mozda kad sam upisivao nomodeset sam negdje udarajući enter slučajno stisnuo ž, iako nelogicno mi je nemam zasto tamo udarati enter, a proveo sam u njemu svega 5 sekundi...

Pokušat cu opet sa clean install pa vidjet cemo, iako nije sad da je ovo instalirano duze vremena, doslovno prvo sto sam uradio kad sam ga upalio je bilo dodati nomodeset u grub i to je to, nije proslo, ne prolaze updatei, nista

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Pezer, jesi ti siguran da ti je instalacijski medij dobro napravljen ?

14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Pa 99% sam siguran, radio sam preko Rufusa i napravio sam ih dosta u zadnjih pola godine(u corona vremenu se malo isprobavale distribucije) ali pokusat cu i njeg formatirat i opet napravit
14 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Evo da javim svima da je problem otklonjen, na kraju je stvarno bila glupost, koju ja nisam uočio, problem je radio taj "ž" u grubu, dakle kad sam prvi put isao dodati nomodeset kad sam usao u editiranje gruba slučajno sam stisnuo "ž", jer je doslovno bio na samom početku upisan i tu je bio cijeli problem

 

kad sam to prepravio, updateao grub bez problema, probao reboot, radi, onda sam updateao drivere za graficku isto preko terminala, proslo bez problema, odradio i dodatni update ostalih aplikacija, također proslo bez problema, nakon toga opet ušao u grub izbrisao onaj "nomodeset", updateao grub, pokusao opet reboot, sve radi cini se bez ikakvih problema..

 

Kad udjem u software&updates i uđem u additional drivers prepoznat je onaj nvidijin i njega koristi, jedino mi je jos nejasno zasto i dalje kad udjem u settings>about piše pod graphics piše "nvidia corporation", ali pretpostavljam da je to problem jer još ne prepoznaje ovu grafičku imenom jer jos nije odrađen support i slicno..

 

Bitno je da sad sve funckionira i da se mogu baciti na posao...

 

Hvala svima jos jednom i isprike na kraju na zamaranju sa pokazalo se "glupim problemom", ali jbg puno sam vjestiji u windowsu nego linuxu, a u linux sam se zaljubio i volim ga koristiti

 
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Ni jedan problem nije glup. Svi radimo greške, pa i ljudi koji jako dugo koriste bilo koji OS. Eto ja sam prije 2 tjedna napravio rm -rf u home folderu. Bitno je da je riješeno i da sad radi.
Nadglednik dina
Moj PC  
2 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Jedino mi nije jasno zasto mi se login screen "poremetio", sad izgleda kao stariji mislim kao na 18.04, ali s tim cu se poigrati sutra..

15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Pezer kaže...

Jedino mi nije jasno zasto mi se login screen "poremetio", sad izgleda kao stariji mislim kao na 18.04, ali s tim cu se poigrati sutra..

 vjerojatno si čačkanjem promijenio temu


Nego, u sistemskim postavkama se jako čuvaj hrvatskih slova (šđčćž)
njih OS ne preoznaje kao slova i zato ti je grub podivljao

 

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.9.2020 9:05 (Darky).
14 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Da, s druge strane sreća pa je bilo ž, bilo ga je lako uociti, a nisam dirao temu, opcenito jedino sto sam pokusao je te drivere instalirati, pa ne znam kako sam promijenio login, al dobro
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

MS najavio preview verziju Edgea za Linux za sljedeći mjesec: https://www.theverge.com/2020/9/22/21449062/microsoft-edge-linux-preview-october-release
Mislim da bi Office paket za enterprise distre poput RHEL i SLES, eventualno Ubuntu, bio zgodno rješenje, ali zanima me tko od vas namjerava isprobati Edge na Linuxu.

0 Isprobat ću Edge na Linuxu
0 Neću isprobati Edge na Linuxu
And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high.
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.10.2020 14:52 (redrum781).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Ovo je skoro dobro ko linux. Malo mu fali da bude dobar linux 

 

 

Nadglednik dina
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

trebam pomoć
Ubuntu 20.04LTS (sa update)
VGA nVidia 1050
Smrznuo mi se comp
nakon hardrestarta izgubio sam VGA drivere
login sa xorg na 640x400
ušao sam u seting i vratio nVidia driver, ali sad imam samo 1024*728
kako dobiti natrag HD rezu
hvala

Edit:
zaboravio sam reći da me tražio upis pasworda za UEFI kod vračanja drivera

if only you knew the power of the dark side
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.9.2020 13:47 (Darky).
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Pozdrav, javlja mj se navedena poruka. Na koji nacin da pristupim jer me login stalno vraca nazad. Koliko sam shvatio premalo prostora je na tmp-u, al zato ovdje pitam.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-oslobodiš mjesto ili neki drugi problem s diskom, npr ne radi-oštećen ili zabrana (user-permision, enkripcija..). Bootaš bilo koji live i vidiš .. ili ako ti se tipka iz gruba ''dosa''.. no tad je veća šansa da ćeš ubiti neki folder-podatak s rm ...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

To samo bootam kao recovery mode ili. Nisam nikad to radi pa ne znam

 
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice