Linux - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 20.095
|
čitano: 3.174.400
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
lllnuclearlll kaže...

Ma stavio sam u "distribucije" temu... ali evo, ostavit ću i ovdje...

 

Instalirao Mint Cinnamon neki dan na novi SSD...

 

Generalno OK to radi, ali konstantno mi se ruši Cinnamon sučelje... Pri skoro svakom shutdownu, pa se onda gasi 2-3min... Nešto tu ne štima... Instalirao sam driver (Intel microcode), i sve ostalo radi kak treba, ali nešto je tu očito nestabilno... U Chromeu mi zna onako zatreperit slika, itd...

 

Dali da probam s Mateom ili nečim?

 

Znam da je Debian s Gnome shellom jako stabilan sustav, ali mi se stvarno ne ide na Debian... Početnik sam što se tiče linuxa, a i gnome mi nikako ne odgovara... volim imati taskbar, start meni i tako neke stvari na koje sam navikao iz windows svijeta, čak mi fali bolja podrška za dual monitor (da mi se prozor otvoren na određenom monitoru prikazuje u taskbaru samo na tom monitoru) ali ajd, nema veze...

 

Cinnamon mi je OK po sučelju, ali ta bugovitost mi je deal breaker... sad ne znam jesam ja kriv, moje računalo ili što...

 

Probat ću s Mintom Mate sutra... Pa idemo dalje ak ne šljaka... 

 

Ono što očekujem je stabilnost, tako da mogu raditi... Ali po trenutnim iskustvima u ova 2 dana Windows 10 su mi i stabilniji nego Linux, što nekako ne bi trebao biti slučaj... Barem po onome što se priča...

Koju graficku imas?

Ako je nvidija, sasvim je moguce da koristis Nouveau driver (opensource nesluzbeni driver za nvidjin hardware). Instaliraj binary proprietary blob od nvidjie i voila. Negdje sam prije u ovoj temi to objasnjavao.

Ako nije nvidija, onda nemam pojma. Instaliraj LTS kernel i probaj s njime. Meni neko vrijeme ~4.0 nije radio s vise monitora.

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.12.2016 0:51 (Deus ex machina).
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

Nekako je jos uvjek gb na ssd preskup naspram gb na hdd, pa radje biram hdd jer mi je bitnija kolicina prostora... A jel bu se boot i sve ostalo odradilo koju sekundu brze, nije mi toliko bitno.

......

 SSD vs HDD = nebo i zemlja. Nije to do par sekundi boota, nego računalo radi nekoliko puta bolje nego s hdd-om. HDD koristim jedino za storage, da bacam podatke na njega. Ne bi ga više koristio za system + ostalo nikada.

Samomrzeći hrvat
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Deus ex machina kaže...

Koju graficku imas?

Ako je nvidija, sasvim je moguce da koristis Nouveau driver (opensource nesluzbeni driver za nvidjin hardware). Instaliraj binary proprietary blob od nvidjie i voila. Negdje sam prije u ovoj temi to objasnjavao.

Ako nije nvidija, onda nemam pojma. Instaliraj LTS kernel i probaj s njime. Meni neko vrijeme ~4.0 nije radio s vise monitora.

i5 3570K

 

Nemam diskretnu grafiku, ne treba mi...

 

PES radi pristojno i na ovoj, a ostale igre ne igram 

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.12.2016 9:06 (lllnuclearlll).
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Kako stojimo sa nvidia driverima? Kupio sam novi laptop koji ima NVIDIA® GeForce® GTX 960M (4GB) karticu pa me zanima da li su driveri ok?

 

 

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

sto nevalja s open source driverima...

TD people you are on my Death Note
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ShadoW kaže...
lllnuclearlll kaže...

.. To sto neko prica da je linux stabilniji ili bilo sto zanemari.

..

- da. Svaki OS-platforma je stabilna, mora raditi bez greške. Znanje juzera, kvaliteta HW+SW (i driver), bugovi koji su mogući.. naspram toga greška OSa je zanemariv postotak i fixa se.

- kad se uspoređuje Mac kao PC-platforma, njemu je lakše biti 'stabilan', specificirani dijelovi i OS prilagođen upravo tome tvornički od profesionalaca posloženo. PC-zdelanac (misli se na sklopljen HW, komponente) je u lošijoj situaciji mada je teoretski identičan. Win mora raditi jednako stabilno i na zdelancu.. (ali i više problema zbog više ulaznih grešaka, primarno kvaliteta-bug HWa i drivera)... a svi proizvođači supportaju win.. dok linux ima jadan support, nezainteresiranost proizvođača + uža baza desktop juzera. Uspoređivati, kao kruške i jabuke :) i apple..

-jednostavno nemaju istu startnu poziciju, namijenu.. ali svaki OS je stabilan, bezgriješan.. radi, mora raditi godinama bez jedne greške u suprotnom je smeće.

-dodatni problem linuxa je divljizapad, izbor DE, distre.. pa i preferencije pojedinih gurua (koje ne moraju imati nikakve osnove), nestandardiziranost. To je sloboda ali i problem.

-opensource radi što može, često ne može (licenca).. driver bi morao proizvođač napraviti (njegov interes određuje hoće li..), npr wlan driveri..

 

Killua kaže...

sto nevalja s open source driverima...

 -oni su samo nužno zlo, proizvođač ima sve, ponekad i ne dozvoljava..

- ne miješaj driver s FOSSom. To čak nije stvar kvalitete (i želje) programera da nešto kvalitetno napravi, to je igra biznisa-interesa i licenci. Canonical upravo zato ne isporučuje npr kodece nego to juzer mora sam (standardne licence ne dozvoljavaju distribuciju, korisnik ima pravo skinuti za svoje potrebe, da Canonical počne zarađivati stigle bi kazne-zahtijevi za dijelom dobiti, Ubuntu=mint.. ali nije, što je razlika?)..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.12.2016 14:06 (ihush).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Killua kaže...

sto nevalja s open source driverima...

Intel driveri *jesu* opensource i dio su Mese - nema drugih.

ATI nemam pojma.

Nouveau (za nvidjiu) - nisu ni priblizno dovoljno brzi, nisu dovoljno stabilni, ne daju pristup svim featureovima, bugove da ni ne spominjem - v refresh, segfault u shaderima... uglavnom, ako zelis iskoristiti svoj nvidia hardware na linuxu, morat ces instalirati njihov blob.

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
10 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

Fućka se meni da li su driveri opensource ili nvidia closed, meni je bitno tko bolje radi. Dakle, proprietary su dobri? Nema problema?

 

 

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

Fućka se meni da li su driveri opensource ili nvidia closed, meni je bitno tko bolje radi. Dakle, proprietary su dobri? Nema problema?

 

 

 -svaki soft (roba, usluga..) je onoliko dobar koliko se u njega uloži (znanja, truda, resursa..). Sve je soft. Calculator radi, može ga napraviti bilo tko. Driver je pak stvar proizvođača, patenta, licenci, kapitalizma-vlasništva. Ništa ne radi bez drivera, kao što ni fen, vešmašinu ili PC ne možeš spojiti na utičnicu (struju) bez strujnog kabela. Ni sam kabel ne mora biti jedanko kvalitetan, kamoli neki soft-znanje začinjeno utuživim vlasništvom.

Tvoje potrebe su tvoje, zadovoljnan si. To međutim nije mjerilo za ostale koji žele koristiti za nešto drugo. Meni je također dovoljno dobro ali nisam ja centar IT kriterija. VGA-GPU mi nisu bitne pod linuxom (nasuprot mreže, storage, server..). Kao što traktor koristimo za oranje, F1 za trke, ja koristim OSeve, alate za ono u čemu su dobri-bolji-najbolji ako imam izbor. Ako izbor nemam koristim švicarski nožić mada bi neka torx/nanoključ/gedora bila bolja.. Meni ne treba multimonitor, ne gejmam (pod linuxom), ne trebam ni GPU.. no to ne znači da je kriterij 'JA' relevantan. :)

Dešava se da juzeri žele s traktorom na trke i s F1 orati.. tad se neugodno iznenade, pljuju OS i sve što im padne napamet.. a ne upitaju se koja je primarna namjena, korištenje. Kaš što se ugl OS optuži za loš driver.. pogrešno drvo, nije PC kriv ako nemamo strujni kabel, ista stvar. To je Driver, interes, proizvođač, korisnik.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

Fućka se meni da li su driveri opensource ili nvidia closed, meni je bitno tko bolje radi. Dakle, proprietary su dobri? Nema problema?

Taj stav ima dalekosezne posljedice. Ne zagovaram koristenje obviously losijeg drivera, ali nemoj da ti se fucka. Bitno je podrzavati opensource iz ogromnog broja razloga.

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Deus ex machina kaže...
Entry Point kaže...

Fućka se meni da li su driveri opensource ili nvidia closed, meni je bitno tko bolje radi. Dakle, proprietary su dobri? Nema problema?

Taj stav ima dalekosezne posljedice. Ne zagovaram koristenje obviously losijeg drivera, ali nemoj da ti se fucka. Bitno je podrzavati opensource iz ogromnog broja razloga.

 Podržao bi ako je bolji, neću sigurno instalirati lošiji software samo zato jer je opensource. Uostalom nije da ću mjenjati kod i hakirati driver, računalo je namjenjeno za rad i meni treba kvalitetan driver. Jednostavno 

 

 

Samomrzeći hrvat
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...
Entry Point kaže...

Fućka se meni da li su driveri opensource ili nvidia closed, meni je bitno tko bolje radi. Dakle, proprietary su dobri? Nema problema?

 

 

 -svaki soft (roba, usluga..) je onoliko dobar koliko se u njega uloži (znanja, truda, resursa..). Sve je soft. Calculator radi, može ga napraviti bilo tko. Driver je pak stvar proizvođača, patenta, licenci, kapitalizma-vlasništva. Ništa ne radi bez drivera, kao što ni fen, vešmašinu ili PC ne možeš spojiti na utičnicu (struju) bez strujnog kabela. Ni sam kabel ne mora biti jedanko kvalitetan, kamoli neki soft-znanje začinjeno utuživim vlasništvom.

Tvoje potrebe su tvoje, zadovoljnan si. To međutim nije mjerilo za ostale koji žele koristiti za nešto drugo. Meni je također dovoljno dobro ali nisam ja centar IT kriterija. VGA-GPU mi nisu bitne pod linuxom (nasuprot mreže, storage, server..). Kao što traktor koristimo za oranje, F1 za trke, ja koristim OSeve, alate za ono u čemu su dobri-bolji-najbolji ako imam izbor. Ako izbor nemam koristim švicarski nožić mada bi neka torx/nanoključ/gedora bila bolja.. Meni ne treba multimonitor, ne gejmam (pod linuxom), ne trebam ni GPU.. no to ne znači da je kriterij 'JA' relevantan. :)

Dešava se da juzeri žele s traktorom na trke i s F1 orati.. tad se neugodno iznenade, pljuju OS i sve što im padne napamet.. a ne upitaju se koja je primarna namjena, korištenje. Kaš što se ugl OS optuži za loš driver.. pogrešno drvo, nije PC kriv ako nemamo strujni kabel, ista stvar. To je Driver, interes, proizvođač, korisnik.

 Želim izvući najviše iz kartice ako je već imam. Nije ni meni VGA-GPU toliko bitan, ali neka radi kako spada, pa ako je closed driver bolji, e onda jbg, njega ću instalirati.

 

 

Samomrzeći hrvat
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

 pa ako je closed driver bolji, e onda jbg, njega ću instalirati.

 traitor

TD people you are on my Death Note
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.12.2016 16:09 (Killua).
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
ihush kaže...

- da. Svaki OS-platforma je stabilna, mora raditi bez greške. Znanje juzera, kvaliteta HW+SW (i driver), bugovi koji su mogući.. naspram toga greška OSa je zanemariv postotak i fixa se.

- kad se uspoređuje Mac kao PC-platforma, njemu je lakše biti 'stabilan', specificirani dijelovi i OS prilagođen upravo tome tvornički od profesionalaca posloženo. PC-zdelanac (misli se na sklopljen HW, komponente) je u lošijoj situaciji mada je teoretski identičan. Win mora raditi jednako stabilno i na zdelancu.. (ali i više problema zbog više ulaznih grešaka, primarno kvaliteta-bug HWa i drivera)... a svi proizvođači supportaju win.. dok linux ima jadan support, nezainteresiranost proizvođača + uža baza desktop juzera. Uspoređivati, kao kruške i jabuke :) i apple..

-jednostavno nemaju istu startnu poziciju, namijenu.. ali svaki OS je stabilan, bezgriješan.. radi, mora raditi godinama bez jedne greške u suprotnom je smeće.

-dodatni problem linuxa je divljizapad, izbor DE, distre.. pa i preferencije pojedinih gurua (koje ne moraju imati nikakve osnove), nestandardiziranost. To je sloboda ali i problem.

-opensource radi što može, često ne može (licenca).. driver bi morao proizvođač napraviti (njegov interes određuje hoće li..), npr wlan driveri..

slazem se, ali sam os za sebe je beskoristan, on je tu da preko drivera komunicira s hw-om. dakle dolazimo do sw-a koji je najcesce uzrocnik gresaka, na windowsima smo ograniceni na jedan odreden, na linuxu na drugi itd.

da, driveri igraju veliku ulogu, ali ubuntu s istim driverima kao i debian server mi ne radi jednako stabilno - instaliran sw pravi probleme 

ono sto najcesce userima pravi probleme je sto pokusavaju konfigurirat linux na identican nacin ko winse tj. zele da im svaka ikona, svaka glupost izgleda isto, cemu onda linux? instaliravaju sw koji gui-em lici na onaj windowsov (tipa pinta - paint) koji je cesto nestabilan pa onda opet problemi.

ono sto si rekao 2 posta kasnije: traktor - F1 usporedba

 

poanta posta je bila: ako ces instalirat linux i htjet od njega sve sto inace radis na windowsima bas tako, cemu onda windowsi?

to su najcesce oni linux juzeri sto vicu: "linux najbolji, instaliraj si linux" ljudima koji su sasvim zadovoljni s windowsima (i upsut ih imaju original) te ti drugi useri (cesto starije osobe bez informaticke pismenosti) instaliraju linux i zele ono na sta su vec navikli u winsima

 

osobno misljenje je da u skole na predmet informatike treba uvest osnove rada linuxom (instalirat sw preko sw centera, zasto se ne koristi antivirus kao takav) umjesto osnove koristenja m$ office alata, jer cemu ogranicavat skolarce na sw koji se placa kada postoji dovoljno dobra free alternativa, reko bih da su tu $$ umjesani ali necemo u teorije zavjere

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.12.2016 16:31 (ShadoW).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Killua kaže...
Entry Point kaže...

 pa ako je closed driver bolji, e onda jbg, njega ću instalirati.

 traitor

Zmazani opensource hipi in a nutshell - iako je evidentno da je closed driver/app/OS bolji za primjenu x, on drvi po svoje i koristi poluproizvod jer "traitor" i "muh opensource".

 

Softver je alat. Alat koristiš da bi zarađivao. Ako alat ne radi dovoljno dobro ili ne radi uopće, ne zarađuješ i postaneš zmazani opensource hipi.

 

Idem natrag raditi na platformi koja je nastala na suzama gladne djece iz Afrike i krvi jednoroga...

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Linux , alati, drajveri...

Malo pratim kaj piskarate pa da dam svoj obol . 😊

U it bransi nepostoji situacija da jednom nesto podesis i da mozes slijedecih pet godina biti miran i siguran da ce sve biti u redu. Pa i obican router se oce zblesirat a da nebi neki multifunkcijski devices poput pc-a.

Kolega entri pita za drajver. Dosta je pogledati temu o amd drajverima pa cemo brzo uvidjeti da su tu kontinuirani usponi i padovi. To da li je open ili vlasnicki, nije garancija kvalitete. Mozda bu ti u ovom trenutku bolji closed drajver, a za mjesec dva ga nova verzija open drajvera presisa u perfomansama. I cak od igre do igre nemora biti identicna situacija. Hocu reci da tu nema trajnog rjesenja, ni u win ni linuxu, vec ako stalno zelis top perfomance onda moras i stalno raditi na tome.

Softver. Softver je alat i kao i svaki alat , vrijedi onoliko koliko vrijedi osoba koja ga koristi. Radio sam godinama u jednom ministarstvu ( davno ) . Krajem svakog mjeseca je bilo tjedan dana panike jer smo uz redovan posao morali i plasirati gomili statistike ( rezultati tog mjeseca, komparacija sa istim mjesecom prosle godine, godisnji rezultat, komparacija sa proslom godinom, petogodisnji trend... ).
I to se radilo sa gomilom tabela, registratora, kalkulatora, i trebale su tri osobe par dana to raditi. Kad je mene zapal taj dzumbus, dva tjedna sam radio baze podataka, obrasce, radne listove, formule, dupli backup.... Kad je to bilo gotovo, svaki slijedeci mjesec se statistika svela na pol vure posla za jednu osobu : popika brojke u odgovarajuce tablice, a gomila statistike sama izlazi na pisac te se pohranjuje na server i ext hdd. I kolegica koja me naslijedila veli da i dan danas rade sa time.
Za sve to je bio dostatan free LO.
Zelim time reci da smo cesto skloni napljuvati neki os ili softver, iako je mozda problem u premalom znanju ili motivaciji osobe koja ćubi pred tipkovnicom.

Npr gimp, pogledajte na yt koja remek djela ljudi sklepaju u pol vure. Ili kdenlive ili openshot, uradak ispadne bolji nego od onih studija kaj par hiljadarki naplate snimanje krizme, svadbe i sl...

Znaci, iako kolega ihush veli 'sve je soft' ja cu opet reci da nije, jer puno toga je i do osobe pred tipkovnicom. Jedan apk ce nekome izjest zivce, a meni bu mozda radio odlicno jer sam si dao truda da procitam pdf guide od 120 stranica...

😊
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

 ..
Znaci, iako kolega ihush veli 'sve je soft' ja cu opet reci da nije, jer puno toga je i do osobe pred tipkovnicom. Jedan apk ce nekome izjest zivce, a meni bu mozda radio odlicno jer sam si dao truda da procitam pdf guide od 120 stranica...

😊

- opet.. sve je soft, jer je. Jer soft je znanje, algoritam, korjen-množenje.. calculator. Soft je sve, znanje, koje uključuje i juzera koji (gle čuda) da bi bio korisnik, mora znati koristiti.. nešto. jel to vožnja bicikla, mikrovalna, VCR, mobitel.. mora nekog vraga znati, mora imati svoj ''OS-soft'' dovoljno kompatibilan s PC-devicesovim za nužno znanje korištenja.

tak da, ipak je sve soft, hard je samo žica+plastika. :) ... naravno, ovo je (malo) šira definicija, nasuprot preciznijih koji svaki soft dijele na aplikativni, sistemski itd..

 

rezime, za upotrebu bilo čega, potrebna je kompatibilnost (svega u lancu). Dijelovi tog lanca su slabi, zapravo kao svaki lanac=karika... to su mane, ali ne OSa, nego lanca.

čak se ne slažem s 'isčupanom' tvrdnjom shadowa :) da je OS sam za sebe beskoristan.. jer je suvišna (pogrešno interpretirana), podrazumijevana. Kao što je motor auta suvišan ako nema ostatka karoserije, volana, sica.. i naravno OS nije sam sebi svrha (što kilua tek treba otkriti), nego je svrha uređaja, korištenje. Svrha svega je korištenje-upotreba, osim ako filozofski uvrstimo i umjetnička djela ... :)

 

što je od tog dijela lanca sam driver? Ništa (postotci koda-omjer), pa opet neophodan kao svaki drugi dio lanca, tj jednako važan jer inače nemamo lanac. PC bez strujnog kabla.

dok soft-talibani navijaju i druge proglašavaju nevjernicima.. juzeri koriste. Besmisleno je svađati se, kao što je besmisleno u kapitalizmu inzistirati na openu mada sam po tome Stallmanista. Pravila ne određujem ja nego 'oni'.. i tak je to.

 

edit: i ponovo, jer je važno, jer je činjenica (ne samo zato jer to kažem) :))

-svaki, baš svaki (osim Reactora) OS je savršen (stabilan, bezgriješan), složiš, radi.. radi.. kao calculator, dok se HW ne raspadne. Loš driver, malware.. ili juzer, su vanjski faktori, ne okrivimo auto za grešku motora ako ulijemo pogrešno gorivo ili se sudarimo s tramvajem.. zašto bi s OSom bilo drugačije. Soft je vječan, može stoljećima raditi bez ijedne greške. HW to ne može, kao ni ljudi. Što je tad u toj formuli problem? Ljudi .. i HW a tad i interesi, kontrola, naplata po licenci, za bilo što, jel to mp3 codec, postscript, font.. pa i sam logo. Tad krene zaštita 'crne kutije' i namjerni problemi ukoliko se nešto van interesa proizvođača (čitaj bez njegove zarade) pokušava. npr printeri-toner/tinta i chip koji tad kaže da printer ne radi... a inače je sve ispravno :) najs.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.12.2016 18:36 (ihush).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Sum_of_all_fears kaže...
...Ako alat ne radi dovoljno dobro ili ne radi uopće, ne zarađuješ i postaneš zmazani opensource hipi.

 

Idem natrag raditi na platformi koja je nastala na suzama gladne djece iz Afrike i krvi jednoroga...

 

 

Sto se tice crvenog tabora i linuxa, open source driver je u mnogo slucajeva bolji od binary bloba. Neke igre su izuzetak, ali nema ih puno. Tko zeli konkretne brojke nek baci pogled.

AMD ekipa radi na open source driveru, vise puta su rekli da ce se tu bazirati. Ne znam je li to slucaj kod nvidie (ako nije, onda reverzni inzinjering od strane entuzijasta?).

You can also use it on Windows, but if you had a Picasso painting, would you put it in the bathroom?
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

-amd je brijač, ekipa koja stoji iza... nikad ništa od amda, tak da njihove promo materijale i popise želja možeš ignorirati kao referencu. Radeonka je pak priča za sebe.. i priča-povijest se ponavlja. Zato, imaš nvidiju ili .. ništa :)

 

edit: objašnjenje, ako AMD želi moju 'podršku' mora ipak nešto napraviti, ne bezbroj puta ništa, mućak i pamfleti.. kriterij, radi ili ne.

+ AMD koketira s Open, zbog interesa grupacije npr protiv MSa, koketira kao što to rade političari u kampanji... a napravi ništa. Deklarativni open koji ne radi..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.12.2016 18:53 (ihush).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...
Deus ex machina kaže...

Taj stav ima dalekosezne posljedice. Ne zagovaram koristenje obviously losijeg drivera, ali nemoj da ti se fucka. Bitno je podrzavati opensource iz ogromnog broja razloga.

 Podržao bi ako je bolji, neću sigurno instalirati lošiji software samo zato jer je opensource. Uostalom nije da ću mjenjati kod i hakirati driver, računalo je namjenjeno za rad i meni treba kvalitetan driver. Jednostavno 

Citati s razumijevanjem. Poboldao sam bitno.

 

Poanta "fucka mi se" je u tome da iako je opensource (trenutno) losiji, njegovo postojanje daje opcije.

Nouveau sada jedini nudi podrsku za stariji hardware (Riva TNT i ostatak) - nvidia je to ugasila.

Opensource driver jedini ima opciju za peer-review, sto znaci svatko moze ici pogledati da li je driver otvorio socket prema xy serveru i salje tamo kopiju framebuffera koji ti se trenutno vrti na ekranu (3d VR pornjava ). 

Opensource driver jedini moze, u buducnosti, biti leverage koji moze nvidijiu sprIjeciti da, recimo, ne radi na odredjenoj kombinaciji hardwarea/OS-a.

I na kraju, opensource driver bi mogao, bez problema, biti i brzi - kad bi nvidja prestala biti supak od kompanije i otvorila specifikacije. Razlog tome je jednostavan - nvidija ima tim od 4-5 developera koji rade na linux driveru. Gallium3D, Mesa i Nouveau broje sve skupa preko barem 100 developera plus 200tinjak contributora.

 

Dalekosezne posljedice, direktno po tebe, bi mogle biti te da, ako ti se fucka za opensource, u jednom trenutku izgubis opciju koristiti opensource - jer tvoj hardware vise ne radi s opensourceom. Mozda ti to nije neki problem i presaltat ces se na neki drugi proprietary OS bez problema; za mnoge ljude, to je velik problem - pocevsi od nedostatka kvalitetnog softwarea, do cinjenice da vise nemas kompjuter pod svojom kontrolom, nego tudjom.

 

Ne moras tu nista aktivno raditi, ali nemoj koristiti tudji trud i posao, i onda govoriti "Fucka mi se". To je ignorantno i neodgovorno. Preko 95% softwarea koji koristis, direktno ili indirektno, je nastao zbog toga jer su ljudi imali dijametralno suprotnu ideju od tvoje. Da nvidjin driver i opensource driver imaju podjednake performanse, ja ne bi casa casio da se prebacim na opensource.

Sloboda je vrlo, vrlo bitan koncept u softwareu. Ne postoji ama bas niti jedan argument koji to moze pobiti. Covjek moze ne prioritizirati slobodu (i to je sasvim u redu), ali ne-eticno je koristiti produkte te slobode, a onda se sprdati s time.

 

Pogledaj ovaj video, odlican je:

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.12.2016 18:48 (Deus ex machina).
16 godina
neaktivan
offline
Linux - pitanja i odgovori

Od tih hipotetskih razgovora neki novi korisnik ima 0 bodova koristi. 

 

Jednostavno: Nvidia vlasnički, Intel jedina opcija otvoreni koji dolazi s kernelom, AMD najjednostavnije otvoreni.

 

Kompliciran odgovor: Nvidia vlasnički je puno bolji izbor od otvorenog. Jedini problem je da li podržava najnovije kartice. Tvoju očito da

http://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/111596/en-us

 

Radeon: odnedavno ovisi o kojoj kartici kojem xorgu, kojem kernelu, ..

http://askubuntu.com/a/815592/383584

 

Intel je u kernelu i otvoreni driver je jedini

 

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
2 0 hvala 2
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
lazy_punk kaže...

...Ne znam je li to slucaj kod nvidie (ako nije, onda reverzni inzinjering od strane entuzijasta?).

 White-room reverse engineering.

hrvooje kaže...

Od tih hipotetskih razgovora neki novi korisnik ima 0 bodova koristi.

Ne vidim nista lose kod jednostavnih odgovora i dubljih pitanja. Novi korisnik ima pravo znati da odluke nisu crno-bijele i da postoji dublji jaz o kojem treba promisliti jednom kad vise nije 'nov'.

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

@ihush

Nebum globalizirao, no na kernelu 4.8 sa open amd drajverima, mi grafa puca oko 600 fps !!!!! Pazi, ne 25, ne 60 , nego 600 fps-a. Imas tu i ss koji sam stavio u ovoj temi. Netko rece da je to zato kaj mi nekaj nije zakljucano, no meni je svejedno jer igre ne da lete nego rasturaju ko nikad dosad na istom hardveru. Tak da, kak i gore rekoh, sve je to relativno i promjenjivo sa svakom novom verzijom drajvera , bilo open bilo closed...

A npr, na kernelu 4.9rc banana u fps-s ...
15 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
hrvooje kaže...

Od tih hipotetskih razgovora neki novi korisnik ima 0 bodova koristi. 

 

Jednostavno: ..

 

- upravo ubuntu 8-na-9 je bilo suprotno .. sve je bilo tu i radilo. To je bio najvažniji fičer ubuntua. Od tad Canonical ima drugačiji cilj.

što reči kad npr SteamOS kao distra koja bi trebala (ideja-razlog postojanja) biti gamerska, tj baš za GPU.. tko je koristi? Netko u temi, netko spomene kao preporučenu distru? Ideje.. a što se napravilo, isto kao AMD i ostatak. :)

 

bunkermax .. znaš li koliko je nevažno tih 600fpsa.. tj nemjerljivo, neusporedivo ni sa čime.. npr ja imam 730fpsa pa do 900. I što s tim?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.12.2016 19:00 (ihush).
10 godina
protjeran
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori

Poigraj stalkera ( kroz playonlinux, ili zadnjeg far craya ) pa bu ti jasno kaj znaci vise slicica u sekundi i kaj to sve donosi u paketu.

😊
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Deus ex machina kaže...

Citati s razumijevanjem. Poboldao sam bitno.

 

Poanta "fucka mi se" je u tome da iako je opensource (trenutno) losiji, njegovo postojanje daje opcije.

Nouveau sada jedini nudi podrsku za stariji hardware (Riva TNT i ostatak) - nvidia je to ugasila.

Opensource driver jedini ima opciju za peer-review, sto znaci svatko moze ici pogledati da li je driver otvorio socket prema xy serveru i salje tamo kopiju framebuffera koji ti se trenutno vrti na ekranu (3d VR pornjava ). 

Opensource driver jedini moze, u buducnosti, biti leverage koji moze nvidijiu sprIjeciti da, recimo, ne radi na odredjenoj kombinaciji hardwarea/OS-a.

I na kraju, opensource driver bi mogao, bez problema, biti i brzi - kad bi nvidja prestala biti supak od kompanije i otvorila specifikacije. Razlog tome je jednostavan - nvidija ima tim od 4-5 developera koji rade na linux driveru. Gallium3D, Mesa i Nouveau broje sve skupa preko barem 100 developera plus 200tinjak contributora.

 

Dalekosezne posljedice, direktno po tebe, bi mogle biti te da, ako ti se fucka za opensource, u jednom trenutku izgubis opciju koristiti opensource - jer tvoj hardware vise ne radi s opensourceom. Mozda ti to nije neki problem i presaltat ces se na neki drugi proprietary OS bez problema; za mnoge ljude, to je velik problem - pocevsi od nedostatka kvalitetnog softwarea, do cinjenice da vise nemas kompjuter pod svojom kontrolom, nego tudjom.

 

Ne moras tu nista aktivno raditi, ali nemoj koristiti tudji trud i posao, i onda govoriti "Fucka mi se". To je ignorantno i neodgovorno. Preko 95% softwarea koji koristis, direktno ili indirektno, je nastao zbog toga jer su ljudi imali dijametralno suprotnu ideju od tvoje. Da nvidjin driver i opensource driver imaju podjednake performanse, ja ne bi casa casio da se prebacim na opensource.

Sloboda je vrlo, vrlo bitan koncept u softwareu. Ne postoji ama bas niti jedan argument koji to moze pobiti. Covjek moze ne prioritizirati slobodu (i to je sasvim u redu), ali ne-eticno je koristiti produkte te slobode, a onda se sprdati s time.

 

Pogledaj ovaj video, odlican je:

 Dakle kad smo kod čitanja sa razumijevanjem, meni se fućka da li je driver za grafiku opensource ili closed. To ne znači da mi se fućka za ostalo, ali za ovu komponentu mi je iskreno u ovom trenutku svejedno. Kad bude opensource driver bolji koristit ću njega. Nemam vremena za prčkanje, instalacije, igranja sa softwareom i opet ispočetka. Rekao sam da je to radni stroj i on treba raditi odmah. Ne sutra, ne za tjedan dana i 5 verzija drivera, on mora raditi odmah.

 

Moja ideja je još uvijek ista. Oduvijek sam podržavao opensource, promovirao opensource i aktivno ga koristio u poslovima. Uostalom linux mi je jedini OS već više od 15 godina, s time da sam radio i svoju distribuciju, tako da jako dobro znam što je opensource, kako diše i da nije sve crno bijelo. Daleko od toga. 

 

Sloboda je super u software-u, ali meni je bitan i kvalitetan rad. Ako imam otvoren kod a software je smeće, ne pomaže mi ni 1000 sloboda. Uostalom isto tako je i sloboda ako netko želi zatvoriti svoj intelektualni rad, sve ostalo je komunizam. Da li je zatvaranje pravi smjer, to je na developeru/kompaniji, sigurno ne na korisnicima. Ili koristi ili napravi svoje. Dobrodošli u kapitalizam. Zvuči okrutno, ali takav je svijet.

 

Stallman me ne zanima već duže vrijeme. Ima pravo u puno slučajeva, ali ga i lupeta ponekad kao da je iz špilje izašao.

 

 

Samomrzeći hrvat
10 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
bunkermax kaže...

Poigraj stalkera ( kroz playonlinux, ili zadnjeg far craya ) pa bu ti jasno kaj znaci vise slicica u sekundi i kaj to sve donosi u paketu.

😊

 Sve je to super ali ako ti je monitor 60Hz, možeš imati 10 000 FPS mogućnosti, ali stabilan maksimum će ti biti 60FPS 

Samomrzeći hrvat
15 godina
neaktivan
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
Entry Point kaže...

...

Sloboda je super u software-u, ali meni je bitan i kvalitetan rad. Ako imam otvoren kod a software je smeće, ne pomaže mi ni 1000 sloboda. Uostalom isto tako je i sloboda ako netko želi zatvoriti svoj intelektualni rad, sve ostalo je komunizam. Da li je zatvaranje pravi smjer, to je na developeru/kompaniji, sigurno ne na korisnicima. Ili koristi ili napravi svoje. Dobrodošli u kapitalizam. Zvuči okrutno, ali takav je svijet.

...

Za ovaj dio - besmislen jer nema logicne uzrocno-posljedicne veze. Slazem se da je sloboda sloboda da ne objavis source, nikako nisam za nikakve zabrane vec za prirodnu selekciju - zato treba ljudima objasniti i pokazati da postoji vise opcija. Ja tu ne vidim nista okrutno, dapace.

Za ostatak - ja ne znam citati misli, pa skuziti da se tebi fucka specificno za driver u ovoj specificnoj situaciji, ali da opcenito podrzavas opensource. Niti te znam, niti su mi poznati tvoji politicki stavovi, komentiram na ono sto citam, a ne na ono sto bi ti htio da ja interpretiram. Ublazi malo ton jer barem meni se ocitavas kao arogantan; ne kazem da jesi, ali tekst na forumu nije sjedenje u kaficu, pa ne mogu razluciti iz par rijeci na sto ciljas.

Your woman... so what... she leaves me in doubt.... and it pushes me down... and it leaves me behind....
16 godina
offline
Linux - pitanja i odgovori

I tak... Instalirao ja Debian s Cinnamon sučeljem... Mogu reći da sam jako zadovoljan, nema više rušenja, grafika radi normalno (na mintu mi je video treperio nekako čudno, na Debianu nema ništa od toga)

 

Jedina stvar koja me smeta je što ne mogu instalirati Viber aplikaciju na Debian, a na Mintu je radila normalno... Na Debian instaliram, pokrenem, i ništa se ne dogodi... Ne kužim zašto 

 

Malo sam guglao, ali ništa pametno nisam našao... Viber inače dosta koristim i bilo bi zgodno da ga mogu instalirati...

 

Inače sve ostalo što sam probao radi sasvim dobro i stabilno... 

 

Iduća Fedura na redu 

 

Isprobao sam u 2 dana 5 distribucija 

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.12.2016 21:28 (lllnuclearlll).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Linux - pitanja i odgovori
lllnuclearlll kaže...

I tak... Instalirao ja Debian s Cinnamon sučeljem... Mogu reći da sam jako zadovoljan, nema više rušenja, grafika radi normalno (na mintu mi je video treperio nekako čudno, na Debianu nema ništa od toga)

 

Jedina stvar koja me smeta je što ne mogu instalirati Viber aplikaciju na Debian, a na Mintu je radila normalno... Na Debian instaliram, pokrenem, i ništa se ne dogodi... Ne kužim zašto 

 

Malo sam guglao, ali ništa pametno nisam našao... Viber inače dosta koristim i bilo bi zgodno da ga mogu instalirati...

 

Inače sve ostalo što sam probao radi sasvim dobro i stabilno... 

 

Iduća Fedura na redu 

 

Isprobao sam u 2 dana 5 distribucija 

 kako instalirao, ona uputstva sa viber stranice? 

 

~$ wget http://download.cdn.viber.com/cdn/desktop/Linux/viber.deb

~$ sudo dpkg -i viber.deb

~$ sudo apt-get -f install

 

jesi pokusao pokrenit iz terminala? vjerojatno ima neka -v ili --verbose opcija

osobno nemam viber, ali ako odlucis ostat na debianu i ne skuzis mogu pokusat instalirat, za pocetak probaj iz terminala pokrenit i vidi sta kaze

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice