Raste interes za IT studijima

poruka: 39
|
čitano: 5.719
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Raste interes za IT studijima".
13 godina
offline
Raste interes za IT studijima

ti sponzorirani tekstovi su glupost...

hrvatska se bori jer ih ne želi platiti..... a stručnjake po gradovima trebaju bolnice.... il Zagreb kao nosioc hr it industrije..

sad su u modu programeri.... radi telefona, za 2-3 godine se trend možda promijeni.... ja sam sys admin bez faksa al sa svim potrebnim MS certifikatima.... i u hr nemogu nać posao ili ako da onda je jako slabo plaćen...

vani sam bio plaćen oko 4-5 puta više nego u HR.... sa stalnom mogućnosću tehnološkog napretka.... a doslovno sam radio samo kao tehničar..... bez ikakve trunke admin odgovornosti...

 

kad država skine svoja potraživanja i kod nas će plaće nadam se drastično porast..... a mi se trebamo počet privatno osiguravat....

 

 

HD Portal - pogled u svijet visoke rezolucije www.hdportal.eu
Moj PC  
12 0 hvala 3
16 godina
offline
Re: Raste interes za IT studijima
Robert_84 kaže...

ti sponzorirani tekstovi su glupost...

hrvatska se bori jer ih ne želi platiti..... a stručnjake po gradovima trebaju bolnice.... il Zagreb kao nosioc hr it industrije..

sad su u modu programeri.... radi telefona, za 2-3 godine se trend možda promijeni.... ja sam sys admin bez faksa al sa svim potrebnim MS certifikatima.... i u hr nemogu nać posao ili ako da onda je jako slabo plaćen...

vani sam bio plaćen oko 4-5 puta više nego u HR.... sa stalnom mogućnosću tehnološkog napretka.... a doslovno sam radio samo kao tehničar..... bez ikakve trunke admin odgovornosti...

 

kad država skine svoja potraživanja i kod nas će plaće nadam se drastično porast..... a mi se trebamo počet privatno osiguravat....

 

 

isto mogu i ja reci..

sto se mene tice, imao sam IT iskustva onoliko koliko sam ko student naucio u nekim hrvatskim pc servisima a najvise covjek nauci kad doma sam ceprka po softveru i hardveru.. u hr za mene posla nije bilo jer nemam zavrsen faks, a to je prvo sto te pitaju na razgovoru za posao (ako uopce dodjes do razgovora), iskustvo im je nebitno, bitno da imas diplomu.. skroz naopacke postavljeno.. to su nasi hrvatski "manageri" i "human resource experti".

i onda se dogodi to, da covjek ode van drzave u potrazi za poslom, i iznenadi se kad bude pozvan na razgovor za posao u vjerojatno top10 IT firmu na svijetu i prodje razgovor za posao.. za faks nitko nista ne pita, pitaju samo sto znas raditi i da im to malo objasnis.. i bum, posao se dobije u roku 3 tjedna nakon sto se pocelo traziti ga.. a ovo sto sad radim, iako imam nesto fakultetskog staza, ni na jednom faksu nisam naucio ni jednu rijec sto se posla tice.. nudi se stalna edukacija, cak mi nude i fakultetsko obrazovanj ukoliko to zelim, no mislim da nikakav faks ne moze pobiti stavku u CVu koja govori u kojoj firmi covjek radi i sto je sve prosao.. da ne pricam da nasi fakulteti vani imaju 0 renomea.. mozda bi FER i prosao, al eventualno ako si stipendista od neke firme.. o placi vani u IT necu ni pricati jer to je neka druga dimenzija za HR prilike, i sve to, bez fakultetske diplome..

puno toga se u HR mora promijeniti da bi taj sektor isao na bolje, trenutno svjetla na kraju tunela bas i nema previse..

na kraju, covjek moze biti sretan sto je izabrao IT kao karijeru, jer po svemu sudeci, tu desetljecima nece biti zime..

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
12 godina
protjeran
offline
Raste interes za IT studijima

Pa u Hrvatistanu su diplome nabitnije, pogotovo diplome Prometnog fakulteta ili one izBosne. Nisu vladajući badava pisali zakone i širili takvu doktrinu među narodom pa da kasnije nemaju koristi od toga.

Crkva je zlo 21. stoljeća
Moj PC  
4 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Raste interes za IT studijima

Interes je porastao za 20% ove godine..baš čudno, isto i kad je FER ukinuo onu da moraš imati zbroj =7 iz mature iz matke i fizike, pa popunili kvotu hihi

U ovim startupima za koje ja znam, uopće se ni ne pita za diplomu, važno je iskustvo i znanje.. a masa njih je prvo radila kao pripravnici preko SC ugovora.. dakle pauzirat godinu na faxu, skupit mal iskustva i steć poznatsva (ne veze, to je ružna riječ.. :D) i dobije se posao s kakvom takvom plačom :)

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.11.2014 2:43 (osta_os).
 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Raste interes za IT studijima

LOL
"Hrvatska će se još godinama boriti s problemom nedostatka IT stručnjaka."
HA HA HA HA HA a HA

Koji fakin nedostatak IT strucnjaka? BTW moze neka definicija ko je to IT strucnjak?
Mislio sam napisat wall of txt ali nakon kaj sam ga napisao reko fakit i obrisao.
Iskustva su mi slicna ko Robertu samo kaj sam imal job u HR koji sam fala prijatelju dobio preko veze. RH je fakin joke i IT je smijurija koju vode manje vise kreteni koji bi bez da ne posluju sa drzavom odavno bankrotirali.
Skidam kapu svim deckima iz IT-a HR i topla preporuka je da odu van jer dolazi zima a bankrot je na vratima.

Pusa iz Austrije. Ladno al standard.

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.11.2014 7:50 (NEW_MAN).
10 godina
offline
Raste interes za IT studijima

Kao osoba koja upravo završava jedan takav studij mogu reći nekoliko stvari iz prve ruke. Ne znam kako je FER ali tu kod mene u Rijeci u grupi od nas 50-ak, ako 10 zna napisat 5 linija HTML-a,  2-3 lika znaju se služit c++, a ostalima je najveći doseg u Pythonu napravit program sa jednom IF-Else i For naredbom(i to moraju čitat sa šalabahtera). Volio bi da ovo ne zvuči pljuvanje po kolegama ali je to brutalna činjenica. Na faksu se doslovno uči DDR1 memorija a Java u tragovima. Kad sve zbrojiš i oduzmeš - katastrofa. Po meni, program je slab isto kao i vrli IT stručnjaci-profesori koji nisu vidjeli dana tražišta rada jer su završili faks,upisali doktorski i nastavili dalje filozofirat o teoriji na fakultetima. Jedina pozitivna stvar koju mogu istaknuti što te kroz ispite priprema na logično i analitičko razmišljanje. Konkretno znanje definitvno ne pruža. Samo mi je žao što studij traje 5 godina a tu s njime ne možeš ništa. Ja osobno samo upisao da imam nekakv papir kao potvrdu da znam nešto napravit konkretno na računalu ali sam u slobodno vrijeme mnogo stvari učim kako bi mogao biti konkurentan jednog dana.

Hrvatskoj će nedostajat još dugi niz godina IT kadra jer većina koja zna nešto radit već vani zarađuju lijepe novce. Meni je ponuđeno dok nisam ni faks završio 3000eura netto vani, naravno preko veze ali siguran posao, dok ovdje kao student nemogu čak ni posao PC servisera, to dobivaju ljudi s Tehničkog faksa. Dakle za posao od 3k kuna kao student je navala, onda si mogu mislit koliko je tržište rada u Hrv za ozbiljne IT poslove.

Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Raste interes za IT studijima

Kaže se u HR je nedostatak IT stručnjaka? Hm. Čudno. Naime nakon duže vremena bio sam na predavanju ITpro grupe u Microsoftu tu u Zg i gle čuda svi IT stručnjaci (sys admini, dba admini, network admini i sl.) sa nekim iskustvom su otišli radit VAN. Dakle ne da nema IT stručnjaka nego nema dovoljno radnih mjesta na kojem bi oni mogli od svojeg znanja pristojno živjeti.

Druga priča je developers, developers, developers... pogledajte samo potražnju posla na MojPosao i sve će vam biti jasno, fali developera/codera ali i njima se nude radni uvjeti koji su prema uvjetima koji su VANI smijeh.

Ako se pak želite javiti na natječaj za radno mjesto u državnoj firmi možete imati radnog iskustva i 10 godina i sve IT certifikate svijeta ali ako niste VSS doviđenja, radije će zaposlit nekoga sa VSS koji će par godina "peći zanat" nego nekoga sa iskustvom, i što onda ostaje ostalima nego da odsele VAN.

 

Da ne spomenem priču kako sam osobno bio na razgovoru za školovanje koje košta 100.000 kn čijim završetkom postajem priznati IT stručnjak s IT diplomom (iskustvo već imam kao i non-IT diplomu) da bi na pitanje o mogućnosti zaposlenja u HR nakon završenog studija dobio odgovor u stilu: imamo mogućnost zaposliti SAMO developere, ostali se moraju snaći.

 

To je HR realnost, sve ostalo su prazne priče... kada se promjene uvjeti za zapošljavanje IT stručnjaka i budu imali okolinu u kojoj će moći RADITI i NAPREDOVATI u ovoj zemlji, bit će ih sasvim dosta.

 

 
2 0 hvala 1
9 godina
neaktivan
offline
Raste interes za IT studijima

Ne volim ovakve članke jer mi se svaki put čini da su naručeni. Fale nam IT stručnjaci. Možda. Ali ono što pojedini (ne svi) poslodavci žele je šljaker koji dobro vlada određenom tehnologijom i kojega mogu iskoristiti za malo novca. Pa kad se tehnologija promijeni, naći će novoga, a ovoga otpustiti ako se u međuvremenu sam ne snađe i samofinancira te ode na skupe tečajeve na kojima će ga se osposobiti za nove 2-3 godine posla i onda opet ispočetka.

 

Studij nije isto što i tečaj. Na studiju se dobivaju šira znanja. Uz studij je potrebno uložiti puno osobnog truda i naučiti štošta sam, a to zahtijeva puno žrtve i truda. I tada je posao neizvjestan.

 

 

 
2 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Raste interes za IT studijima
Obelix kaže...

Kaže se u HR je nedostatak IT stručnjaka? Hm. Čudno. Naime nakon duže vremena bio sam na predavanju ITpro grupe u Microsoftu tu u Zg i gle čuda svi IT stručnjaci (sys admini, dba admini, network admini i sl.) sa nekim iskustvom su otišli radit VAN. Dakle ne da nema IT stručnjaka nego nema dovoljno radnih mjesta na kojem bi oni mogli od svojeg znanja pristojno živjeti.

Druga priča je developers, developers, developers... pogledajte samo potražnju posla na MojPosao i sve će vam biti jasno, fali developera/codera ali i njima se nude radni uvjeti koji su prema uvjetima koji su VANI smijeh.

Ako se pak želite javiti na natječaj za radno mjesto u državnoj firmi možete imati radnog iskustva i 10 godina i sve IT certifikate svijeta ali ako niste VSS doviđenja, radije će zaposlit nekoga sa VSS koji će par godina "peći zanat" nego nekoga sa iskustvom, i što onda ostaje ostalima nego da odsele VAN.

 

Da ne spomenem priču kako sam osobno bio na razgovoru za školovanje koje košta 100.000 kn čijim završetkom postajem priznati IT stručnjak s IT diplomom (iskustvo već imam kao i non-IT diplomu) da bi na pitanje o mogućnosti zaposlenja u HR nakon završenog studija dobio odgovor u stilu: imamo mogućnost zaposliti SAMO developere, ostali se moraju snaći.

 

To je HR realnost, sve ostalo su prazne priče... kada se promjene uvjeti za zapošljavanje IT stručnjaka i budu imali okolinu u kojoj će moći RADITI i NAPREDOVATI u ovoj zemlji, bit će ih sasvim dosta.

 

Potpisujem. Mediji u partnertstvu sa raznim "visokim školama" pumpaju rast trenda IT školovanja, što uopće nije pokazatelj trenda rasta zapošljavanja u IT sektoru a to je najbitnije. Koliko vidim, raznim "visokim školama", institucijama, agencijama, jedini cilj je zaraditi što više novaca.

15 godina
odjavljen
offline
Raste interes za IT studijima

Ove vaše priče da te nitko neće primiti bez faksa mi baš i ne drže vodu, evo iz mog iskustva priča je ovakva (ja sam inače programer pa s te strane i pričam, za sistemce i ostale neznam i nebi se htio petljati u to).

 

Ako želite raditi u velikoj firmi tipa Ericsson, Siemens, bankama, osiguranja... velike kompanije tu trebate imati faks jer je to generalno jedan od uvjeta i eventualno nešto znati raditi (ovisno za koju poziciju traže ljude). Ako želite raditi u državnoj firmi - opet faks i veza. Bez veze - piši kući propalo. Ali zato manje firme koje se bave razvojem softvera, tamo vam je najvažnije ono što znate raditi. Ja sam prvi posao dobio tako da sam jedan dan popričao s dečkima (max pola sata) koji su imali firmu i rekli mi ok dođi u ponedjeljak na posao. Drugi posao isto tako, došao na testiranje, napravio zadatak i dobio posao. Treća firma opet isto, zadatak -> posao. S tim da prvi posao nisam ni tražio nego slučajno došao do tih dečki. Drugi posao sam tražio max. mjesec dana a treći posao isto nisam tražio nego me sami našli. Nitko me niti jednom nije pitao koju sam školu završio niti da uopće donesem neki papir kao potvrdu obrazovanja, doslovno ništa. Sve što znam sam naučio sam (osim osnovnog programiranja u srednjoj) i to je to. Kao što je netko napisao gore za ekipu na njegovom faksu koji studiraju a znaju napisati samo if else naredbu, takvi će se onda žaliti da imaju faks a nemogu naći posao i svi će im biti krivi za to osim njih samih. Treba malo zasukati rukave i sam nešto poduzeti i biti će i rezultata.

www.pazii.com
Moj PC  
5 1 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Raste interes za IT studijima
BudalastoStvorenje kaže...

Ne volim ovakve članke jer mi se svaki put čini da su naručeni. Fale nam IT stručnjaci. Možda. Ali ono što pojedini (ne svi) poslodavci žele je šljaker koji dobro vlada određenom tehnologijom i kojega mogu iskoristiti za malo novca. Pa kad se tehnologija promijeni, naći će novoga, a ovoga otpustiti ako se u međuvremenu sam ne snađe i samofinancira te ode na skupe tečajeve na kojima će ga se osposobiti za nove 2-3 godine posla i onda opet ispočetka.

 

Studij nije isto što i tečaj. Na studiju se dobivaju šira znanja. Uz studij je potrebno uložiti puno osobnog truda i naučiti štošta sam, a to zahtijeva puno žrtve i truda. I tada je posao neizvjestan.

Ne, ne fale nam IT stručnjaci, "IT sručnjaka" ima i previše, fale nam radna mjesta. Ali ne radna mjesta u Apisu, gdje se zapošljava po rodbinskoj i političkoj vezi, ne radna mjesta u firmi malog Perice, koji je do jučer pekao kruh, a danas zapošljava IT stručnjake, i to ne jednog, nego i više njih, čak desetak, utjelovljenih u jednom zaposleniku, koji će raditi za malo više od minimalca.

14 godina
odjavljen
offline
Re: Raste interes za IT studijima
luka28 kaže...

Ove vaše priče da te nitko neće primiti bez faksa mi baš i ne drže vodu, evo iz mog iskustva priča je ovakva (ja sam inače programer pa s te strane i pričam, za sistemce i ostale neznam i nebi se htio petljati u to).

 

...

Nije isto programirati JS popup prozore ili za Oracle EBS. Dečki koji "imaju" firmu nisu relevantni za kreiranje trendova niti za IT sektor koji je tema ovdje.

12 godina
protjeran
offline
Raste interes za IT studijima

u mojoj firmi je studij, tj. nekakva diploma totalno sporedna stvar. 

ili znas radit ili ne znas, ili imas volju za ucenje ili ne, ili imas nacin razmisljanja ili nemas.. drugacije raditi kao programer ne mozes.

i koliko sam vidio u vecini "normalnih" firmi je tako, tu ne racunam drzavne, i ove po rodbinskim vezama..

dosta ih je proslo kroz moju firmu sa nekim vauuu diplomama, ispostavilo se da nemaju pojma, tj dobri su u blebletanju i ucenju napamet..

Moj PC  
5 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Raste interes za IT studijima
alankish kaže...

Nije isto programirati JS popup prozore ili za Oracle EBS. Dečki koji "imaju" firmu nisu relevantni za kreiranje trendova niti za IT sektor koji je tema ovdje.

Male firme su itekako važno. Iz njih često na tržište dolaze svježe ideje, dok se velike firme busaju sustavima za zdravstvo, aerodrome i sl. I male firme su dio IT sektora.

digitall1982 kaže...

u mojoj firmi je studij, tj. nekakva diploma totalno sporedna stvar. 

ili znas radit ili ne znas, ili imas volju za ucenje ili ne, ili imas nacin razmisljanja ili nemas.. drugacije raditi kao programer ne mozes.

i koliko sam vidio u vecini "normalnih" firmi je tako, tu ne racunam drzavne, i ove po rodbinskim vezama..

dosta ih je proslo kroz moju firmu sa nekim vauuu diplomama, ispostavilo se da nemaju pojma, tj dobri su u blebletanju i ucenju napamet..

Baš me zanima koliko godina ćeš izdržati kao programer.

 

10 godina
neaktivan
offline
Raste interes za IT studijima

ako zelite "nacisto da propadnete" - zaposlite se u ericssonu, siemensu, APIS-u, OiV-u, ili zapravo bilo kojoj vecoj firmi gdje kao postoji "selekcija" i razgovor za posao i "psiholosko testiranje" i slicna maltretiranja. kad dobijete posao trazite obavezno mogucnost da radite od doma i onda uposlite rodjenu babu da vam u pauzi izmedju kavica zavrti par skripti a vi na kraju dana kad se vratite iz klade napisite par mailova i eto place. ili trazite da vas posalju na duze vanka, zato cete morati biti barem neki "daljnji rodjak" neke spodobe koja je projektni vasem timu. mislim ko je kome daljnji rodjak o tome bi se dalo raspravljat ali ako nista bar niste vise u hrvatskoj osim kad treba pozatvarat putne naloge. u medjuvremenu naucite te glupe skripte e da vas ne bi nedajboze poslali nazad u HR prije nego skupite pare za novi seat ili fiestu ili corsu ili neko slicno smece. kad se vratite s obzirom da "imate iskustva" ako nista barem necete popit otkaz, iz nekog razloga bit cete zasticeni ko licki medjed a ako je baba jos ziva - ih veselja !

 

toliko o potrebi za novim IT strucnjacima u zemlji sa tolikim domacim IT proizvodima da se mogu nabrojat na prste jedne ruke. ne racunam POS i fiskalne blagajne jer je to cisti autokanibalizam, proizvod za mrtvo domace trziste.

 
0 1 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Raste interes za IT studijima
BudalastoStvorenje kaže...
alankish kaže...

Nije isto programirati JS popup prozore ili za Oracle EBS. Dečki koji "imaju" firmu nisu relevantni za kreiranje trendova niti za IT sektor koji je tema ovdje.

Male firme su itekako važno. Iz njih često na tržište dolaze svježe ideje, dok se velike firme busaju sustavima za zdravstvo, aerodrome i sl. I male firme su dio IT sektora.

Itekako, ima jako svjetlih primjera na području cijele regije. No nije isto firma koja radi nešto inovativno, ili "firma" koja izrađuje web stranice, ovako od "po doma".

15 godina
odjavljen
offline
Re: Raste interes za IT studijima
alankish kaže...
luka28 kaže...

Ove vaše priče da te nitko neće primiti bez faksa mi baš i ne drže vodu, evo iz mog iskustva priča je ovakva (ja sam inače programer pa s te strane i pričam, za sistemce i ostale neznam i nebi se htio petljati u to).

 

...

Nije isto programirati JS popup prozore ili za Oracle EBS. Dečki koji "imaju" firmu nisu relevantni za kreiranje trendova niti za IT sektor koji je tema ovdje.

naravno da nije, nisam ja ni rekao da programiram neznam šta specijalno, ono što sam ja htio reći je da nije bitan faks ako želite naći posao, ako imaš faks super sigurno će ti biti lakše naći, ako nemaš i imaš volju učiti opet imaš priliku, znači sve je stvar toga dali želiš ulagati u sebe ili ne želiš.

 

E sad to da "dečki koji imaju firmu" nisu relevanti to se baš i nebi složio, možda se varam ali kod nas teško da možemo očekivati neka ekstra velika ulaganja u IT (ulaganja tipa kad Milanović pokušava prodati amerima Liku...) i ono što nam ostaje su ti mali biznisi, hrpa malih firmi koje rade posao i to uglavnom za strance jer naravno tu kod nas velike poslove za IT ima samo država a to se već zna tko će ih dobiti i to je već rješena stvar. Firme kao 5 minuta, infinum, degordian, znači to su sve bili "dečki koji imaju firmu" a narasli su na firme od po 100 tinjak ljudi a to već i nije malo i to je ono što može napraviti razliku u HR ITu.

www.pazii.com
12 godina
protjeran
offline
Re: Raste interes za IT studijima
BudalastoStvorenje kaže...
alankish kaže...

Nije isto programirati JS popup prozore ili za Oracle EBS. Dečki koji "imaju" firmu nisu relevantni za kreiranje trendova niti za IT sektor koji je tema ovdje.

Male firme su itekako važno. Iz njih često na tržište dolaze svježe ideje, dok se velike firme busaju sustavima za zdravstvo, aerodrome i sl. I male firme su dio IT sektora.

digitall1982 kaže...

u mojoj firmi je studij, tj. nekakva diploma totalno sporedna stvar. 

ili znas radit ili ne znas, ili imas volju za ucenje ili ne, ili imas nacin razmisljanja ili nemas.. drugacije raditi kao programer ne mozes.

i koliko sam vidio u vecini "normalnih" firmi je tako, tu ne racunam drzavne, i ove po rodbinskim vezama..

dosta ih je proslo kroz moju firmu sa nekim vauuu diplomama, ispostavilo se da nemaju pojma, tj dobri su u blebletanju i ucenju napamet..

Baš me zanima koliko godina ćeš izdržati kao programer.

 

cemu to pitanje?

u ovoj firmi sam 11 godina programer.

i to sam se zaposlio i dobio stalni ugovor prije nego sam zavrsio faks 

13 godina
neaktivan
offline
Raste interes za IT studijima

Uf sve u kontekstu programera...a šta mi sistemci smrdimo :p

 

Nego ovako općenito statistika je da u cijelom svijetu fali par stotina tisuća ili možda čak milijuna IT osoblja.

 

Sta se tiče obrazovanja da treba informatika biti obavezna,ali samo da se učenici negdje drugdje rasterete.

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.11.2014 15:40 (g12356).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Raste interes za IT studijima

jutros sam prolazio pokraj interesa za IT studije i potvrđujem da je narastao toliko da se izlio na okolne livade. a djeci bi mogli spojiti vjeronauk s informatikom, tako da silabus/kurikulum ostanu a klinci ipak nešto nauče. {#}

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Raste interes za IT studijima
digitall1982 kaže...

u mojoj firmi je studij, tj. nekakva diploma totalno sporedna stvar. 

ili znas radit ili ne znas, ili imas volju za ucenje ili ne, ili imas nacin razmisljanja ili nemas.. drugacije raditi kao programer ne mozes.

i koliko sam vidio u vecini "normalnih" firmi je tako, tu ne racunam drzavne, i ove po rodbinskim vezama..

dosta ih je proslo kroz moju firmu sa nekim vauuu diplomama, ispostavilo se da nemaju pojma, tj dobri su u blebletanju i ucenju napamet..

Nema prepreke da netko s fakultetom bude izvrstan programer. Čovjek s fakultetom ima u džepu licencu da se može baviti raznim poslovima u domeni onoga što mu piše u diplomi (ako se držimo toga da želi raditi u struci), dok onaj bez diplome može raditi ono za što nije potrebna licenca. Ne želim vrijeđati ničiji posao, pogotovo ako ga taj posao hrani, međutim, redovito doživljavam pljuvanje onih koji su najmanje pozvani da prozivaju visokoobrazovane za sve nevolje ovog svijeta.

 

digitall1982 kaže...

cemu to pitanje?

u ovoj firmi sam 11 godina programer.

i to sam se zaposlio i dobio stalni ugovor prije nego sam zavrsio faks 

Misliš li da ćeš i s 40 ili 50 programirazi jednako brzo i dobro kao sada?

 

g12356 kaže...

Sta se tiče obrazovanja da treba informatika biti obavezna

Informatika se uči već u ranim razredima osnovne škole. I to je za svaku pohvalu.

16 godina
offline
Re: Raste interes za IT studijima

.

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.11.2014 18:19 (nixass).
12 godina
protjeran
offline
Re: Raste interes za IT studijima
BudalastoStvorenje kaže...

Misliš li da ćeš i s 40 ili 50 programirazi jednako brzo i dobro kao sada?

 

da, vjerojatno brze i bolje, jer svakim danom ucis, sazrijevas i kombiniras iskustvo sa novim metodama, u biti, sto dalje sve mi je jednostavnije i lakse..

inace imam trojicu kolega u 40-tim i 50-tim godinama koji rasturaju.. jer to nije rad na bausteli, pa da vise nemas snage..

ako imas volje i ljubavi prema tome, mozes biti samo jos bolji 

9 godina
neaktivan
offline
Re: Raste interes za IT studijima
digitall1982 kaže...
BudalastoStvorenje kaže...

Misliš li da ćeš i s 40 ili 50 programirazi jednako brzo i dobro kao sada?

 

da, vjerojatno brze i bolje, jer svakim danom ucis, sazrijevas i kombiniras iskustvo sa novim metodama, u biti, sto dalje sve mi je jednostavnije i lakse..

inace imam trojicu kolega u 40-tim i 50-tim godinama koji rasturaju.. jer to nije rad na bausteli, pa da vise nemas snage..

ako imas volje i ljubavi prema tome, mozes biti samo jos bolji 

Javi se kad budeš imao toliko godina. Bez uvrede.

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.11.2014 18:29 (BudalastoStvorenje).
13 godina
offline
Raste interes za IT studijima

manje više ista iskustva.....

 

na moju nesreću nisam se susretao sa programiranjem al eto ostao sam na mrežama i serverima..... no možda se i to potvrdi...

 

mogu samo nadodat još ovo da mi je poznanik bio zaposlen kao it sys admin u "državnoj" firmi i imao je plaću 3500 kn, nakon završene ekonomije plaća mu je skočila na 9000 netto.

 

no on je i dalje ostao kao sys admin :)

HD Portal - pogled u svijet visoke rezolucije www.hdportal.eu
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Raste interes za IT studijima

Rijetki su ti sretnici koji se u programiranju do 30-te nisu istrošili radi burn outa...

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
0 3 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Raste interes za IT studijima
alankish kaže...
Obelix kaže...

Kaže se u HR je nedostatak IT stručnjaka? Hm. Čudno. Naime nakon duže vremena bio sam na predavanju ITpro grupe u Microsoftu tu u Zg i gle čuda svi IT stručnjaci (sys admini, dba admini, network admini i sl.) sa nekim iskustvom su otišli radit VAN. Dakle ne da nema IT stručnjaka nego nema dovoljno radnih mjesta na kojem bi oni mogli od svojeg znanja pristojno živjeti.

Druga priča je developers, developers, developers... pogledajte samo potražnju posla na MojPosao i sve će vam biti jasno, fali developera/codera ali i njima se nude radni uvjeti koji su prema uvjetima koji su VANI smijeh.

Ako se pak želite javiti na natječaj za radno mjesto u državnoj firmi možete imati radnog iskustva i 10 godina i sve IT certifikate svijeta ali ako niste VSS doviđenja, radije će zaposlit nekoga sa VSS koji će par godina "peći zanat" nego nekoga sa iskustvom, i što onda ostaje ostalima nego da odsele VAN.

 

Da ne spomenem priču kako sam osobno bio na razgovoru za školovanje koje košta 100.000 kn čijim završetkom postajem priznati IT stručnjak s IT diplomom (iskustvo već imam kao i non-IT diplomu) da bi na pitanje o mogućnosti zaposlenja u HR nakon završenog studija dobio odgovor u stilu: imamo mogućnost zaposliti SAMO developere, ostali se moraju snaći.

 

To je HR realnost, sve ostalo su prazne priče... kada se promjene uvjeti za zapošljavanje IT stručnjaka i budu imali okolinu u kojoj će moći RADITI i NAPREDOVATI u ovoj zemlji, bit će ih sasvim dosta.

 

Potpisujem. Mediji u partnertstvu sa raznim "visokim školama" pumpaju rast trenda IT školovanja, što uopće nije pokazatelj trenda rasta zapošljavanja u IT sektoru a to je najbitnije. Koliko vidim, raznim "visokim školama", institucijama, agencijama, jedini cilj je zaraditi što više novaca.

Student sam jedne od raznih "visokih škola" i primjetno je da je potražnja, interes i upis u programe porastao. A što se tiče cilja, naravno, svakoj školi cilj je zaraditi, ali evo barem na mom fakultetu cilj je obrazovati sposobne developere. Ne znam za slučaj da je nekom studentu vrhunac programiranje jednostavnih programčića uz pomoć šalabahtera, kako je kolega forumaš gore karikirao situaciju na svom fakultetu. Tj i ako ih ima, zapeli su na prvoj godini i neće nikada doći do diplome. Štoviše, takvi najčešće odustanu sami ili budu izbačeni s fakulteta.

Potpis ;)
13 godina
neaktivan
offline
Raste interes za IT studijima

Ni TVZ više nije takav kakvim ga kolega gore karikirao...Dapače,TVZ je svake godine sve bolji imho...

Vječni izazivač na gostujućem terenu.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/ Svi smo mi jedna velika obitelj sa prezimenom Čovječanstvo
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Raste interes za IT studijima
g12356 kaže...

Rijetki su ti sretnici koji se u programiranju do 30-te nisu istrošili radi burn outa...

 

 

 

Stvarno mi nije jasno od kud dolazi ta percepcija o burnout-u.

 

Evo oko mene skoro svi iznad 30, reko bi da je prosjek oko 35-40, ima ih par preko 50 i cisto normalno rade ko i svi ostali. A nije da bad radimo jednostavan posao, programira se embedded za autoindustriju, znaci low-level programiranje, a debugiranje cesto ulazi u hw domenu. Moje videnje bi prije bilo da su programeri ko vino, ali tu sam vec mozda malo pristran :)

 

Prije bi reko da do burnout-a zbog lose radne atmosfere/uvjeta, nevezano za vrstu posla. A toga u hrv. bome ne fali.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice