Nedostaje nam informatičara!

poruka: 329
|
čitano: 55.782
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Nedostaje nam informatičara!".
12 godina
protjeran
offline
Nedostaje nam informatičara!

To ti je isto kao kad Thaliu parkiraš pored Multiple. Izgleda k'o avion.

TD za ne kuženje sarkazma i ironije.
 
4 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
vrucajanjetina kaže...

 

Usporedi molim te odgovornost i znanje jednog lijecnika i jednog IT strucnjaka. Jest da se polja razlikuju, ali za oba vrijedi da se stalno treba unaprijeđivati i biti u koraku s aktualnostima. Usporedi tek odgovornost. Lijecnici su uvelike potplaceni u nasoj drzavi. Uzmi u obzir u duljinu skolovanja.

 

Ima doktora i "doktora", kao i informatičara i "informatičara". Odgovornost? Hmmm... Recimo da informatičar izgubi bazu podataka neke banke. Ili bolnice. Koga briga! Ili možda ne?

Doktori su možda potplaćeni u HR u odnosu na zapadne zemlje, ali im je životni standard još uvijek DALEKO iznad državnog prosjeka, dok se IT stručnjaci svrstavaju u rang prodavača na tehničkom odjelu lokalnog supermarketa i plaća im je uglavnom oko ili ispod državnog prosjeka (pogotovo ako si van ZG).

Vidiš "doture" i ti i ja moramo dijagnosticirati bolest, ti čovjeka, ja računala, i adekvatno ih izliječiti, a to najuspješnije možemo samo ako smo u toku sa najnovijim postignućima na svom polju. Ali za razliku od tebe koji nakon posla sjedneš u svoj Audi i odeš u svoju stančugu od 150 kvadrata, ja sjednem u svoj (još neotplaćeni Klijo) i put svog podstanarskog stana. 

Ako usporediš neurokirurga sa adminom nekog velikog sistema, i svog lokalnog vrača koji ti prepisuje Andole i koji nema nikakvu odgovornost osim ne probiti buđet, sa najobičnijim IT tehničarom-prašinarom (onaj jadnik koji pola svog radnog vremena provede na koljenima pod vašim stolovima u uredima, kopajuči po žicama vaših prašnjavih kompova sa tragovima šoljica od kave, oko kojeg su izgubljene spajalice i mrvice od užine, krpajuči brljotine "ECDL informatički obrazovanih" tetkica koje neznaju ni mail sročiti) onda moraš priznati da su RAZLIKE U PRIHODIMA DEBELO NA STRANI MEDICINARA, JER SU ONI SVOJE ZVANJE PRETVORILI U KULT, A MI SVOJE U FUŠ! Ja još nisam čuo niti za jednog doktora da je došao izliječiti upalu pluća u fušu, ali da je informatičar u slobodno vrijeme potrošio sate da ti spasi jedinu kopiju porodičnih fotografija davno preminulog člana porodice ili podatke od kojih čovjeku ovisi egzistencija firme-e to jesam i slušam još uvijek svaki dan! Svaka mama će dati kćer doktoru "jer oni su tak fini", dok su informatičari "oni blijedi čudni likovi kaj se s nikim ne druže i nitko ih živ ne razme kijim to oni jezikom pričaju."

 

Google it BEFORE asking dumb questions!
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.3.2012 3:59 (Šarafar).
12 godina
neaktivan
offline
Nedostaje nam informatičara!

Kada ljudi trebaju nešto od advokata ili liječnika, ovi uredno kažu "dođi sutra do moje kancelarije/ordinacije" i uredno naplate satnicu. Ali kada nekom treba usluga informatičara onda je "ajde dođi, ma to je tebi niš posla, ti to znaš". Je, znam, zato što sam provodio noći i noći da bih naučio. I letenje je piece of cake-kad znaš! (a znam iz vlastitog iskustva jer sam i to završio).

Dok ne naučimo (sebe i druge) cijeniti zvanje informatičara dotle će nam (plaće i mjesto u društvu) biti ovakvo kakvo nam je sada. 

Google it BEFORE asking dumb questions!
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.3.2012 3:59 (Šarafar).
Moj PC  
11 0 hvala 4
15 godina
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
dd.inc kaže...

Laži i obmane!

 

Hrpa ljudi s iskustvom i znanjem je na burzi, a isto tako i onih VSS. Oni sretnici koji i dobiju posao (obično preko veze), obično su potplaćeni za svoje znanje, jer je jednostavno prevelika potraga za poslom, ljudi su opterećeni razno raznim kreditima i pristati će raditi i u puno lošijim uvjetima, nego što bi inače pristali.

Što se tiče podataka o malom broju VSS informatičara, to je smiješno. Pa ti ljudi u 98% slučajeva nemaju blage veze o poslu za kojeg su potrošili barem 5 godina (a nerijetko i 6-8 g.) školujući se. Kome onda treba takav kadar? U čemu je razlika između VSS i SSS radnika koji nemaju blage veze o poslu, kakva je korist poslodavcu od takvih ljudi? Više se isplati učiti sam i upisati neke od tečajeva, pa imati nekakvo kvalitetno znanje.

 

Zadnjih dana po novinama stalno pišu kako informatičara fali, kako je 60+% ljudi na burzi SSS spreme, a to su sve obmane kako bi ljude naveli na razmišljanje da nešto s njima samima ne valja kad ne mogu naći posao. Npr. nisu naveli koliko radno sposobnog stanovništva i inače ima SSS, pa taj podatak usporedili s onima na burzi, te koliko ljudi s VSS je na burzi (i zašto, kad je VSS tako super cool po njihovom mišljenju)?

 

Od početka stvaranja ove države, vode ju razni lopovi, mutikaše i propaliteti, koji su na kraju državu s jako puno potencijala upropastili. Očekivati da će njihovo laprdanje i mazanje očiju iz dana u dan dovesti do boljeg života, je iluzija.

 

Učite i trbuhom za kruhom, jer ovdje neće biti prosperiteta još vrlo dugo!

 

Uvijek mi je smiješno kad se na temelju nekih u potpunosti počne omalovažavati visoko obrazovanje kao potpuno nepotrebno -- tih 98% si slobodno možeš o rep objesit ... i očito si puno istraživao o temi kad bacaš brojke da nitko nema pojma ništa raditi - da mi je samo znati koje si ti to ljude sve upoznao - znam puno ljudi sa različitih fakulteta i rade po stvarno raznovrsnim tvrtkama od Erricssona, Siemensa, HT-a (kojeg već dijela hoćeš), Combis, Span itd. itd. itd. itd. itd. --- i sad po tvojem nitko od tih ljudi (ovi su svi završili fakultete - i nijednu od njihovig obitelji ne bi nazvao bogatim, štoviše u dosta slučajeva roditelji nemaju visoko obrazovanje, pa i to možeš otpisati) nije na fakultetu naučio baš ništa i svi su došli s njega u istom stanju kao i svi koji na njega nisu išli -- SRANJE...

 

Onih koji nemaju visoko obrazovanje a postigli su (i svaka im čast na tome) puno i bez njega je u omjeru puno manje nego onih sa njim i to ti je barem puno lakše provjeriti nego ove apsolutne nebuloze koje iznosiš...

12 godina
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
Šarafar kaže...

Kada ljudi trebaju nešto od advokata ili liječnika, ovi uredno kažu "dođi sutra do moje kancelarije/ordinacije" i uredno naplate satnicu. Ali kada nekom treba usluga informatičara onda je "ajde dođi, ma to je tebi niš posla, ti to znaš". Je, znam, zato što sam provodio noći i noći da bih naučio. I letenje je piece of cake-kad znaš! (a znam iz vlastitog iskustva jer sam i to završio).

Dok ne naučimo (sebe i druge) cijeniti zvanje informatičara dotle će nam (plaće i mjesto u društvu) biti ovakvo kakvo nam je sada. 

 

Uspoređuješ neke ipak neusporedive stvari. Za početak zašto bi ljudi uopće dolazili u bolnicu na pretrage i lječenje kada se po tvom sve može doma i u fušu? Očito da je za sve to potrebna dobra i bome skupa oprema. A da bi neki lječnik ili sto stomatolog otvorio privatni biznis ili ordinaciju treba se odreći i na rizik uložiti barem par navedenih Audija ili BMWa i gotovo cijelu svoju mladost. Sam studij ne traje uzalud 6 i više godina, pa par godina specijalizacije i prakse (naravno ako uopće dobiješ neku koju želiš i koja je financijski atraktivnija) i eto, već si prešao 30etu a ni b od vlastitog biznisa ili velike plaće. Kod nas jedino što doktori gotovo sigurno imaju je ugled, ali i to se gubi. Danas se pacijent nerjetko postavlja iznad tebe. Vrluda po bespućima internet foruma i sve češće ti dolazi sa vlastitom dijagnozom smatrajući da je tvoje studiranje uzaludno, da on zna bolje. Uplitanje alternativne medicine i raznih šamana koji često samo pogoršavaju stvar neću ni komentirati. I naravno da se cijeli život moraš educirati kao i u informatičkoj struci. A reći da su vlastiti podaci ili neka baza važniji od pojedinačnog života ili života i zdravlja mnogih nije niti može biti istina. Zdravlje i život su najvažniji, a to znaju svi, pogotovo kada ih počnu gubiti. Onda te ništa drugo ne zanima nego da to spašiš. Znam da je malo off topic, ali čitajući ovu temu dobije se pogled samo iz perspektive informatičara. Kako je njima posebno teško, kako je njihov studij i cijeloživotno učenje i studij prenaporan a kasnija nagrada u pogledu plaće premala. Svi bi mogli kukatii jer mnogi su danas bez posla i bez adekvatne plaće. To nije toliki pregled samih struka koliko države koja nezna definirati kvote, a jedino što kod nas cvijeta su shopping centri. Umjesto da se veličaju znanje, kreativnost, talent i trud, na cijeni su samo snalažljivot i dobre veze. U školama se uči kako nešto prihvatiti kao činjenicu i naštrebati, a ne kako stvoriti i razmišljati. Umjesto da se stvara, sve se kupuje i zato nam tako i je.
Kap ljubavi je mnogo više nego ocean razuma.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!

Tau, malo si smiješan s tom stalnom edukacijom u medicini, s obzirom da se ista razvija 10 puta sporije. A o znanju domaćih liječnika bi se moglo raspravljati.

Recimo, s obzirom da sam direktno bio zainteresiran, već sam u proteklih 7-8 godina uz vlastitu struku (IT) prošao otprilike 27 knjiga, 79 dokorskih disertacija i znanstvenih radova o neurologiji i neurokirurgiji, dvadesetak video snimki operacija (full-time) i onda se zaprepastim da liječnik invalida tetraplegičara pita "jel može hodati", da kirurg ne zna što je autonomna disrefleksija, da kaže da je oporavak mozga/živčanog tkiva nemoguć i da ne zna razliku između embrionalnih i umbilikalnih matičnih stanica. A svatko danas za liječnika prolazi. Kukolja više od žita.

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.3.2012 11:15 (Tonči).
12 godina
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
Nažalost istina, ima svega kao i u svakoj drugoj profesiji. Najveći problem je što dio ljudi upisuje taj fax da bi pokazali da su sposobni, pametni ili šta već. Jednostavno želja za pumpanjem vlastitog ega, dok ih je malo upisalo zbog pravog razloga - želja za pomoći drugima. To je jedan od problema u svim profesijama. Ljudi idu studirati što ne žele iz krivih razloga, najčešće novac, ugled ili potražnja na tržištu rada, a ne što zaista žele i vole. Kada radiš u čemu uživaš posao ti nije opterećenje. Država, ali mi sami bi trebali mnogo toga promjeniti. Kod lječnika je problem što ne postoje neka testiranja. Dobar dio ih dobije posao, nitko mu nemože konkurirati za njegovo mjesto dok je živ i dok ne napravi veću grešku i zato dio njih završi svoje obrazovanje na faxu uz možda pokoju novost. Da se raspisuju natječaji svakih 5-6 godina za sva mjesta u bolnici, da vidiš kolik bi više pratili stručnu literaturu :) kukolja ima svugdje. Mene isto tako faciniraju neki mladi informatičari koji ne prate trendove i tehnologije jer su fokusirani samo na fax. Počnem pričati s njima o nekim tehnologijama, pa se pitam jel ja studiram FER ili oni. Ima svega svugdje i u svim strukama.
Kap ljubavi je mnogo više nego ocean razuma.
14 godina
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
Šarafar kaže...
vrucajanjetina kaže...

 

Usporedi molim te odgovornost i znanje jednog lijecnika i jednog IT strucnjaka. Jest da se polja razlikuju, ali za oba vrijedi da se stalno treba unaprijeđivati i biti u koraku s aktualnostima. Usporedi tek odgovornost. Lijecnici su uvelike potplaceni u nasoj drzavi. Uzmi u obzir u duljinu skolovanja.

 

Ima doktora i "doktora", kao i informatičara i "informatičara". Odgovornost? Hmmm... Recimo da informatičar izgubi bazu podataka neke banke. Ili bolnice. Koga briga! Ili možda ne?

Doktori su možda potplaćeni u HR u odnosu na zapadne zemlje, ali im je životni standard još uvijek DALEKO iznad državnog prosjeka, dok se IT stručnjaci svrstavaju u rang prodavača na tehničkom odjelu lokalnog supermarketa i plaća im je uglavnom oko ili ispod državnog prosjeka (pogotovo ako si van ZG).

Vidiš "doture" i ti i ja moramo dijagnosticirati bolest, ti čovjeka, ja računala, i adekvatno ih izliječiti, a to najuspješnije možemo samo ako smo u toku sa najnovijim postignućima na svom polju. Ali za razliku od tebe koji nakon posla sjedneš u svoj Audi i odeš u svoju stančugu od 150 kvadrata, ja sjednem u svoj (još neotplaćeni Klijo) i put svog podstanarskog stana.

Ako usporediš neurokirurga sa  adminom nekog velikog sistema,  i svog lokalnog vrača koji ti prepisuje Andole  i koji nema nikakvu odgovornost osim ne probiti buđet, sa najobičnijim IT tehničarom-prašinarom (onaj jadnik koji pola svog radnog vremena provede na koljenima pod vašim stolovima u uredima, kopajuči po žicama  vaših prašnjavih kompova sa tragovima šoljica od kave, oko kojeg su izgubljene spajalice i mrvice od užine, krpajuči brljotine "ECDL informatički obrazovanih" tetkica koje neznaju ni mail sročiti) onda moraš priznati da su RAZLIKE U PRIHODIMA DEBELO NA STRANI MEDICINARA, JER SU ONI SVOJE ZVANJE PRETVORILI U KULT, A MI SVOJE U FUŠ! Ja  još nisam čuo niti za jednog doktora da je došao izliječiti upalu pluća u fušu, ali da je informatičar u slobodno vrijeme potrošio sate da ti spasi jedinu kopiju porodičnih fotografija davno preminulog  člana porodice  ili podatke od kojih čovjeku ovisi egzistencija firme-e to jesam i slušam još uvijek svaki dan! Svaka mama će dati kćer doktoru "jer oni su tak fini", dok su informatičari "oni blijedi čudni likovi  kaj se s nikim ne druže i nitko ih  živ ne razme  kijim to oni jezikom pričaju."

 

 

Ne vidim cemu tako burna reakcija na moj post.  {#}

 

Ovo za gubljenje podatak nisam niti spomenuo niti omalovažavam. Zato sam i rekao da nisu svi IT stručnjaci jednaki. Svi koji snose veliku odgovornost zaslužuju i veća primanja.

 

Pogledaj podebljano: upravo je to primjer predrasude protiv koje se informatičari stalno bune. To je kao da se za programera kaže da on "samo nešto kucka na računalu". Ako ne želiš da tvoju profesiju osuđuju, nemoj ni ti druge.

 

Informatičari si sami stvaraju svoj imidž, jednako kao i liječnici svoj.

 

Velika razlika je što u informatici uglv. i znaš na čemu si, dok je u medicini toliko toga relativno da samo kroz iskustvo možeš pohvatati neke stvari. Ljudi nisu strojevi, svaki slučaj je različit, koliko god svi slični bili. Ne govorim da to ne postoji i u informatici, ali u znatno manjoj mjeri nego u medicini. Također, svaki komad hardvera je zamjenjiv, naravno nekad uz goleme troškove, ljudski život je nezamjenjiv.

 

Da se razumijemo, liječnik je s jedne strane isto tako zanimanje kao i informatičar. Postoje protokoli kako bi se sve svelo na samo posao i eliminirala sumnja u ljudsku grešku. Ali jednostavno ne može svesti to na "automehaničara" za ljude, jer jednostavno radi se o ljudskim životima. Nije bez razloga to zanimanje i zaslužilo toliki respekt kroz godine.

 

 

16 godina
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
Pupi kaže...

Svi su se raspištoljili sa kilometarskim postovima, oprečnim stavovima... no, da vidimo što kažu konkretne brojke na vrli događaj spomenut u članku:

Ponuda poslova sa Burze rada:

 

  1. Ugostitelji, radnici u turizmu: 1164
  2. Trgovci, promotori, oglašivači: 402
  3. Učitelji, profesori: 302
  4. Ekonomisti, pravnici, administrativci: 205
  5. Zdravstvo, socijalna skrb, njega: 199
  6. Strojari i brodograditelji: 178
  7. Usluge u kući, ostale usluge, komunalne usluge, zaštitari: 165
  8. Građevinari, geodete: 162
  9. Stručnjaci u prometu, dizajneri: 137
  10. Kemijski i prehrambeni tehnolozi, proizvođači građevnih materijala: 122
  11. Poljoprivredni, šumarski, ribarski stručnjaci: 73
  12. Stručnjaci za elektrotehniku: 45
  13. Umjetnici, stručnjaci u kulturi: 32
  14. Obrađivači drva, proizvođači papira, grafičari: 28
  15. Tekstilci i kožari: 22
  16. Informatički, računalni i stručnjaci za Internet: 21
  17. Prirodoslovno-matematički stručnjaci: 12
  18. Društveno-humanistički stručnjaci: 10
  19. Geolozi, rudari, metalurzi: 6
  20. Ostala zanimanja: 4

 

IT sektor se nalazi na začelju, sa 21 ponudom od ukupno njih 3289. Dakle, IT sektor učestvuje sa 0,64% ponuda za posao. Valja također napomenuti da su ovo današnji podaci i kao takvi predstavljaju zapravo prilično dobar rezultat za IT sektor. Na ljeto, kada potražnja za radnom snagom u turizmu uzme svoj najveći zamah, udio ponuda poslova u IT sektoru bi mogao vrlo lako pasti ispod jednog promila.

 

Nedostaje nam informatičara?

mfrankovic kaže...
Spomenuti portali nisu mjerilo. ne izađe svaki oglas za posao na portalu.

Naravno da ne izađe svaki oglas za posao na portalu. Na svaki jedan oglas za posao u IT sektoru koji ne izađe na portalu, dođe 157 oglasa u ostalim sektorima koji također ne izađu. To i dalje ne mjenja činjenicu da je ponuda poslova u IT sektoru debelo ispod 1%.

Ti su podaci vrloooooo relativni.

 

Primjerice, trazim posao u struci, tj. kao profesor. Tu je naveden podatak o 302 ponude...

 

Medjutim, cinjenica jest da je tu rijec vjerojatno od svega 5% skola koje stvarno traze profesora, a ostali natjecaji su objavljeni reda radi, tj, jer moraju po zakonu objaviti natjecaj, a u skoli je to mjesto vec odavno popunjeno

Intel i5 2550K;Asus Maximus IV Gene-Z/Gen3; GSkill 2X4 Gb 1600 Mhz;Sapphire ATI Radeon 5850 1 Gb;Hdd Samsung F3 1 Tb X 2
12 godina
neaktivan
offline
Nedostaje nam informatičara!

http://www.vecernji.hr/vijesti/trziste-trazi-tehnologe-a-mi-skolujemo-drustvenjake-clanak-396314

 

Algebra jaše dalje ... fućkaš realnost , treba nadrukati ljude da plate 30k godinu za diplomu sa kojom će si poslije većina moći obrisati stražnjicu, zato jer će ono malo poslova ionako pouniti FER-ovci ili nećaci i rodjaci...

Hrvatske IT firme skoro sve otpuštaju, a ne zapošljavaju, a s obzirom na konkurentnost i gomilu dobrih "ideja" u HR IT-u, te vrlo "kvalitetan" management, bolja vremena nisu na obzoru...

 
1 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
PTree kaže...

http://www.vecernji.hr/vijesti/trziste-trazi-tehnologe-a-mi-skolujemo-drustvenjake-clanak-396314

 

Algebra jaše dalje ... fućkaš realnost , treba nadrukati ljude da plate 30k godinu za diplomu sa kojom će si poslije većina moći obrisati stražnjicu, zato jer će ono malo poslova ionako pouniti FER-ovci ili nećaci i rodjaci...

Hrvatske IT firme skoro sve otpuštaju, a ne zapošljavaju, a s obzirom na konkurentnost i gomilu dobrih "ideja" u HR IT-u, te vrlo "kvalitetan" management, bolja vremena nisu na obzoru...

Od cijelog članka u jednoj rečenici se spominje Algebra i trolovi odmah napadaju. Pa majstore jesi ti uopće pročitao članak? Ako ti se ne sviđa privatni fakultet i nemaš/ne želiš platit toliko školovanje, fino odeš na državni faks i to je to. U čemu je problem? Ako misliš da će za 3-5 godina traženo zanimanje bit kuhar, idi na zanat i postani kuhar. Investiraj u to. Pa se vidimo za par godina. Do tada se ostavi ispraznih komentara i zavidnih izjava.

Opinion is like an asshole, everybody has one! - Inspector Callahan AKA Dirty Harry
12 godina
protjeran
offline
Nedostaje nam informatičara!

Mesari su full traženi i nerijetko plaćeni bolje od informatičara.

TD za ne kuženje sarkazma i ironije.
 
3 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
Langsdorff kaže...

Mesari su full traženi i nerijetko plaćeni bolje od informatičara.

Pa moj mesar vozi svake dvije godine novu S klasu...

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.4.2012 10:32 (Tonči).
16 godina
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
Tonči kaže...
Langsdorff kaže...

Mesari su full traženi i nerijetko plaćeni bolje od informatičara.

Pa moj mesa vozi svake dvije godine novu S klasu...

 

Eto, i onda neko kaže da je ovdje loše...u USA mesari i taksisti

postaju samo doseljenici iz Pakistana koji nemaju izbora

It is our duty as men and women to proceed as though the limits of our abilities do not exist - Pierre Teilhard de Chardin
14 godina
neaktivan
offline
Nedostaje nam informatičara!

Nedostaje vam informatičara? 

 

Mislim da po ulicama danas hoda i previše mladih, sposobnih, pametnih, dosljednih mladića i djevojaka, zašto ih ne uzmete i ne školujete?

 

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Nedostaje nam informatičara!

Ma kakvi informaticari? sve je to sramota... problem je da ljudi nece da rade! a ako hoce traze neke bijesne novce.

 

 

 

 
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
Kant kaže...
Pupi kaže...

Svi su se raspištoljili sa kilometarskim postovima, oprečnim stavovima... no, da vidimo što kažu konkretne brojke na vrli događaj spomenut u članku:

Ponuda poslova sa Burze rada:

 

  1. Ugostitelji, radnici u turizmu: 1164
  2. Trgovci, promotori, oglašivači: 402
  3. Učitelji, profesori: 302
  4. Ekonomisti, pravnici, administrativci: 205
  5. Zdravstvo, socijalna skrb, njega: 199
  6. Strojari i brodograditelji: 178
  7. Usluge u kući, ostale usluge, komunalne usluge, zaštitari: 165
  8. Građevinari, geodete: 162
  9. Stručnjaci u prometu, dizajneri: 137
  10. Kemijski i prehrambeni tehnolozi, proizvođači građevnih materijala: 122
  11. Poljoprivredni, šumarski, ribarski stručnjaci: 73
  12. Stručnjaci za elektrotehniku: 45
  13. Umjetnici, stručnjaci u kulturi: 32
  14. Obrađivači drva, proizvođači papira, grafičari: 28
  15. Tekstilci i kožari: 22
  16. Informatički, računalni i stručnjaci za Internet: 21
  17. Prirodoslovno-matematički stručnjaci: 12
  18. Društveno-humanistički stručnjaci: 10
  19. Geolozi, rudari, metalurzi: 6
  20. Ostala zanimanja: 4

 

..

- što me podsjeća na Jacine ovčare.. koliko ih je ono potraživala? 150. -hmm, to odgovara cca 7. - pod zaštitari? Moguće. {#}

- što nas opet vraća na zlatno doba prije smrti Franje (onog prvog..). Možemo biti dobri konjušari i lugari, sad i konobari, za ostala zanimanja postoji pametniji sjeverozapad i daleki istok.

Ima i jedna mala sitnica, koja jednostavno odbacuje burzu kao mjerilo za neki posao. Jednako kao što na burzi nitko ne traži kirurga, vjerojatno nitko ne traži pravog ITovca na tom mjestu. Osobe koje psojeduju potrebna znanja, kvalifikacije i želju za rad, ne traže posao nego njih traže pa ni ne dospijevaju do burze.

 

Nije stanje u informatici loše, tj jednako je kao u cijelom društvu (katastrofalno) tj neki zarađuju, dok neki zarađuju polovicu iznosa od prije desetak godina. Svaki posao, rad, znanje i najvažnije 'znati prodati se' su subjektivni. Previše ljudi očekuje da mu netko nešto ponudi, da mu se da gotovo rješenje. ITovci bi prvi morali znati da su upravo oni koji trebaju smisliti rješenje (bez obzira kakvo, dobro-loše..). Tad imaju posla i primanja u skladu s tim, kao i neki nogometaši, političari, estradnjaci itd..

 

-uvjek će njaslabije biti plaćeni poslovi u kojima netko drugi misli (ne konkretan radnik, koji samo odrađuje radno vrijeme), lako zamjenjivi, pa i jednako traženi kao konobari na burzi. Tako da burza (statistika-potražnja) zapravo ne znači ništa. Konobari jednako kao što lako dobijaju posao, još lakše ga gube.

-Što tad savjetovati mlađima kao izbor, profesiju, školu... npr kuhar-pekar, su daleko traženiji nego konobari (ne brojkom, jer ih ne treba toliko). Tko zna, možda trebaju pisati knjige kao Harrry Potter, možda trebaju učiti vještine preživljavanja na pustom otoku kao Kara-batićka (spretna na jeziku, kažu). Ali sigurno da svatko treba pronači ''svoj'' posao, pa možda i u kriminalu ili politici...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Nedostaje nam informatičara!

Ja sa sječam da prije 4-5 godina na mojposao je bilo konstatno preko cca  100 ponuda za posao u IT struci, koji bi bio zaključak iz toga nemam pojma.

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.4.2012 11:30 (woodgamesfx).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
woodgamesfx kaže...

Ja sa sječam da prije 4-5 godina na mojposao je bilo konstatno preko cca  100 ponuda za posao u IT struci, koji bi bio zaključak iz toga nemam pojma.

 

Gašenje i propadanje firmi.

The written word is the only way to present yourself on the forum. So if you type like an idiot, people will assume you are one.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
Pupi kaže...

 

Gašenje i propadanje firmi.

 

Vjerojatno.

 

13 godina
protjeran
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
Ziga kaže...

Ma kakvi informaticari? sve je to sramota... problem je da ljudi nece da rade! a ako hoce traze neke bijesne novce.

 

 

 

Evo ja sam ti završio višu,dakle imam faks, bit cu iskren i rec ti da sve dobro znam osim programiranja i mreža, no u ostalim stvarima sam vjerovatno i iznad prosjeka.

 

Prijavljivao sam se i na poslove za minimalac pa me nisu primili.

 

Dakle da sa faksom sam spreman radit za minimalac, ajd nađi mi posao i ja ću raditi!

 

;)

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.4.2012 12:05 (Doctor Freak).
16 godina
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
Doctor Freak kaže...

Dakle da sa faksom sam spreman radit za minimalac, ajd nađi mi posao i ja ću raditi!

 

 

Postoji jedan "mali" detalj - sam osobni dohodak je manji dio troška koji poslodavac ima na pojedinom djelatniku.

 

Problem mledih (posebno onih bez iskustva) je slabo znanje aktualnih tehnologija, rijetko koji VSS želi raditi za osnovnu plaću, a trošak uvođenja takvog djelatnika u ozbiljan rad je strahovito visok.

13 godina
protjeran
offline
Nedostaje nam informatičara!

Znaci da se po tvojem i po mišljenju poslodavaca mladima ne isplati studirati jer te jedan tvz ili jedan foi nebude naučio raditi sa 200 serverskih računala i njihovom problematikom.

 

Bome nebudeš ni znao programirati jer se tamo uče doslovno osnove, a trebam li govoriti o bazama (sql) ???

 

Ne da samo država piša po meni nego i poslodavci, jer sam onda mogao rađe upisat srednju tri godine, završit za pizza majstora i danas bi imao svoj dom, svoj auto i svoje pare.

 

 

A ovako sam izgubio xy godina na studiranje, xy para, xy živaca, xy vremena i sada neam niti para, niti posla, niti svoja četiri zida.

 

E hebem ti ja onda taj IT i te firme kada se nikome ne isplati uložit u mladog čovjeka...

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
Doctor Freak kaže...

Znaci da se po tvojem i po mišljenju poslodavaca mladima ne isplati studirati jer te jedan tvz ili jedan foi nebude naučio raditi sa 200 serverskih računala i njihovom problematikom.

 

Bome nebudeš ni znao programirati jer se tamo uče doslovno osnove, a trebam li govoriti o bazama (sql) ???

 

Ne da samo država piša po meni nego i poslodavci, jer sam onda mogao rađe upisat srednju tri godine, završit za pizza majstora i danas bi imao svoj dom, svoj auto i svoje pare.

 

 

A ovako sam izgubio xy godina na studiranje, xy para, xy živaca, xy vremena i sada neam niti para, niti posla, niti svoja četiri zida.

 

E hebem ti ja onda taj IT i te firme kada se nikome ne isplati uložit u mladog čovjeka...

Ne znam od kud bi uopće krenuo - uložiti u mladog čovjeka? Može, nakon što prvo vidiš da li je sposoban za nešto više, onda uloži nešto desetaka tisuća kuna u njega, isto toliko u mentora, prostor, vrijeme i da bi nakon svega toga, u roku (optimistično) od godinu dana nakon par sto kkn počeo dobivati rezultate (ovo su cifre iz prve ruke). A onda ti ovaj kaže "idem negdje drugdje".

Zatim, nažalost malo visokih škola daje neko upotrebljivo iskustvo, praktički poslovna sposobnost ovisi o samoedukaciji koju formalno ne možeš provjeiti već imaš dosta pi puta oko analize.

Neke visoke škole imaju dosta dobar program, ali nećemo reklamirati. no i taj program ne znači puno.

 

A ako misliš da kao pizza majstor imaš neku veliku lovu, samo ti daj.

16 godina
offline
Nedostaje nam informatičara!

Pizza majstor zarađuje više od prosječnog informatičara.

 
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
Ziga kaže...

Pizza majstor zarađuje više od prosječnog informatičara.

Rekoh, veliku lovu. Znam ih par i nijedan nema neku posebno veliku lovu. U informatici se može doći i do toga, ali ne odmah i ne sa stavom "ja sam VSS, ja znam sve". A od takvog stava mi je već muka.

15 godina
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
Doctor Freak kaže...

Evo ja sam ti završio višu,dakle imam faks, bit cu iskren i rec ti da sve dobro znam osim programiranja i mreža,

Ja imam problem prisjetiti se nekog informatičkog zanimanja koje ne uključuje programiranje ili mreže...

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
16 godina
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
Bukva kaže...
Doctor Freak kaže...

Evo ja sam ti završio višu,dakle imam faks, bit cu iskren i rec ti da sve dobro znam osim programiranja i mreža,

Ja imam problem prisjetiti se nekog informatičkog zanimanja koje ne uključuje programiranje ili mreže...

Ako nisi "one man band", ima ih milijun. Ja s programiranjem nemam nikakve veze, mreže znam zato jer sam ih nekad davno radio, ali mi za detalje posla nisu previše bitni jer imam mrežnu ekipu za to.

15 godina
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!

Znam da je sad off-topic, ali ako se dobro sijećam, ti radiš na backupu, jel?

 

Dobro da preformuliram izjavu - imam problem prisjetiti se nekog entry-level informatičkog...

Nekako sumnjam da će netko dati početniku da mu radi redundanciju i projektira RAID.

E, da, i pod ovo "programiranje" smatram i skriptiranje.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
15 godina
offline
Re: Nedostaje nam informatičara!
Bukva kaže...

Ja imam problem prisjetiti se nekog informatičkog zanimanja koje ne uključuje programiranje ili mreže...

hm, recimo technical support je vrlo stresno zanimanje (i bez prčkanja po mreži ili programiranja)

em te pitaju svakojake gluposti (moraš biti hodajuća enciklopedija) non stop

em moraš educirati nove korisnike

em moraš imati živaca za to

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice