Linux dobiva svoju verziju plavog ekrana smrti

poruka: 17
|
čitano: 4.932
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Linux dobiva svoju verziju plavog ekrana smrti".
15 godina
offline
Linux dobiva svoju verziju plavog ekrana smrti

Molio bih autora da prevede znacenje podebljane rijeci.

Hvala

 

Riječ je o značajki koja je navodno dodana kao dio projekta Outreachy za stipendiranje rada na alatima otvorenog koda.

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
 
1 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux dobiva svoju verziju plavog ekrana smrti

-podrška, tj riječ koja se u pravilu odnosi na finanicranje studenta, no ako izbacimo novac u robnoj razmjeni ili ako je sve neki resurs, tad je 'kompatibilna' :) ili neuobičajena, tj otkriva da autor nema dovoljno bogat riječnik ili inspiracije.. pa koristi 'pogrešan' prijevod, dok se kvalitetan prijevod nekih dijela radi godinama i dolazi u rang kvalitete samog djela, npr prevesti i dublji smisao, ne samo rečenice što može i google...

-dok je sama izvedba moguća kao extenzija-plugin (dodatak i sl., nešto 'naljepljeno'..) ili intrinistički u samom osu-srži-krenelu.. što recimo sad rade, no to već postoji, samo bi sad trebalo biti 'userfriendlyjevski' tj ono što bsod-ekran radi je neka 'razumljiva' poruka juzeru, dok je u primjeru (slikokaz, bezvezan..) ekšli loše, sam error-code koji nikome (bez kodne stranice ili ako osoba to zna napamet) ne znači ništa, rang hijeroglifa.. :) ili tad juzer koristi treće appse koje mu objasne što znači taj errorcode ... a errorcode ima svaki kompiler-debuger, os, apps.. tj primarno ga koristi programer-dev, ne juzer.

 

edit: .. ili zgodan primjer, bios-error kodovi, beepovi (ili display-broj-kod).. gdje u pravilu jedan beep znači ok boot-post-inicijalizaciju, ostalo neku grešku, dok nam za bliži opis treba tablica što koji beep znači, tj kodna stranica errorcoda, bez čega je beskorisno za juzere ili znati što može samo programer koji se time direktno-konkretno bavi (ne razni programeri jer je to malo širi pojam, npr dev-gaminga s biosom i sl nema baš neke veze..).

 

edit-2... odnosno, kako je u textu zamišljeno, generira se QR (opet kod, koji u definiciji nije humanreadeble tj nije nešto što juzer može čitati-razumjeti..) tj kad se kaže za pomoć juzeru, ekšli to znači da će juzer recimo telefonom opisati kvar majstoru koji će mu tad reći da donese računalo na popravak ili dati upute što-kako.. tj računalo koje ne može bootati ne može logično ni primijeniti neki patch-fix (soft) koji bi riješio soft problem.. dok hw problem ne može biti riješen drugačije nego ispravnim hw-om (osim situacije da se hw isključi kao ne nužan dio, recimo dodatni disk, više modula rama i sl... nešto bez čeg računalo može, tipkovnica-miš.. no koliko je tad upotrebljivo ili ako je disk što će bez podataka itd..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.12.2023 16:28 (ihush).
16 godina
offline
Linux dobiva svoju verziju plavog ekrana smrti

Napokon. Jos desetak godina pa ce bit ko windows.

 

Moj PC  
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux dobiva svoju verziju plavog ekrana smrti

-ma ne, već je... :) razlika je i dalje skeendeep, ikone, desktop, win-lin-mac-and .. dok juzer koristi appse, koje mogu biti iste, barem na izgled na svakoj podržanoj platformi kao browseri i sl. .. razlika? .. u ikonama, tj ako se dobro prijsećam, to je bila posljednja vijest o izmjenama ubuntua, win itd.. onak, neš ti fičera ili razlike. ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Linux dobiva svoju verziju plavog ekrana smrti
SupremeCommander kaže...

Napokon. Jos desetak godina pa ce bit ko windows.

 

 Nedo' Bog da ikada bude ko Windows

What is the only way to generate a truly random string? Put a Windows user in front of VI and tell him to quit.
6 godina
offline
Re: Linux dobiva svoju verziju plavog ekrana smrti
Sreca da je pojam "svi korisnici linuxa" nemoguc. Uvijek imas izbor da sustav bude bas kakav zelis pa tako i bez bsoda.
Sve je open source ukljucivsi kernel.
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Linux dobiva svoju verziju plavog ekrana smrti
Hoggy kaže...
Sreca da je pojam "svi korisnici linuxa" nemoguc. Uvijek imas izbor da sustav bude bas kakav zelis pa tako i bez bsoda.
Sve je open source ukljucivsi kernel.

 -a kakve veze ima open s time što je u kernelu? osim da juzer može kompajlirati svoj.. onak, ne govori se o tebi-juzeru, nego averagejou-juzeru dok i ti ekšli koristiš isti kernel, ne neki svoj, tj jedini je linusov kao temelj, drugi tad to nije linux :) .. (sama tvorba imena, linus + *nix) ..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
6 godina
offline
Re: Linux dobiva svoju verziju plavog ekrana smrti
ihush kaže...
Hoggy kaže...
Sreca da je pojam "svi korisnici linuxa" nemoguc. Uvijek imas izbor da sustav bude bas kakav zelis pa tako i bez bsoda.
Sve je open source ukljucivsi kernel.

 -a kakve veze ima open s time što je u kernelu? osim da juzer može kompajlirati svoj.. onak, ne govori se o tebi-juzeru, nego averagejou-juzeru dok i ti ekšli koristiš isti kernel, ne neki svoj, tj jedini je linusov kao temelj, drugi tad to nije linux :) .. (sama tvorba imena, linus + *nix) ..

 Sam si odgovorio. Kernel je open source. Koristim svoj kernel oko tri godine i update promjena koje zelim na novi mi je gotovo automatiziran. Stvoriti novi distro je iznimno jednostavno.Osim toga za averaga zsere imas stotine distribucija od kojih puno modificira kernel npr Nobara koja je uzela Fedoru, mocnu bazu i napravila gaming  i content creation stroj, ali i modificira, optimizira,  kernel.(Ne koristim Nobaru, nije reklama,  jer ima i boljih distro za gaming) Cesto je jednostavno od autora distribucije dobiti zeljene promjene narocito ako je vise korisnika zaniteresirano i prijedlog ima smisla.Npr izvrstan suport ima Regata OS, gotovo u istom danu dobijes "patch", samo napravis update.Npr opciju kojom deaktiviras bsod feature u kernelu. Ali nekim distrubucijama to nije ni bitno jer se nikad nece aktivirati. Od onih immutable do onih stabilnih... Skidam kapu vizionarima open sourcea i linux kernela.U svijetu tehnologije to je jedina baza za demokraciju i normalno drustvo.

 

 

9 godina
offline
Re: Linux dobiva svoju verziju plavog ekrana smrti
Hoggy kaže...

 Sam si odgovorio. Kernel je open source. Koristim svoj kernel oko tri godine i update promjena koje zelim na novi mi je gotovo automatiziran. Stvoriti novi distro je iznimno jednostavno.Osim toga za averaga zsere imas stotine distribucija od kojih puno modificira kernel npr Nobara koja je uzela Fedoru, mocnu bazu i napravila gaming  i content creation stroj, ali i modificira, optimizira,  kernel.(Ne koristim Nobaru, nije reklama,  jer ima i boljih distro za gaming) Cesto je jednostavno od autora distribucije dobiti zeljene promjene narocito ako je vise korisnika zaniteresirano i prijedlog ima smisla.Npr izvrstan suport ima Regata OS, gotovo u istom danu dobijes "patch", samo napravis update.Npr opciju kojom deaktiviras bsod feature u kernelu. Ali nekim distrubucijama to nije ni bitno jer se nikad nece aktivirati. Od onih immutable do onih stabilnih... Skidam kapu vizionarima open sourcea i linux kernela.U svijetu tehnologije to je jedina baza za demokraciju i normalno drustvo.

 

 

 Nemaš pojma o čemu pričaš. Kernel nema nikakve veze s novim BSOD fičerom.

6 godina
offline
Re: Linux dobiva svoju verziju plavog ekrana smrti
pqweasdyxc kaže...
Hoggy kaže...

 Sam si odgovorio. Kernel je open source. Koristim svoj kernel oko tri godine i update promjena koje zelim na novi mi je gotovo automatiziran. Stvoriti novi distro je iznimno jednostavno.Osim toga za averaga zsere imas stotine distribucija od kojih puno modificira kernel npr Nobara koja je uzela Fedoru, mocnu bazu i napravila gaming  i content creation stroj, ali i modificira, optimizira,  kernel.(Ne koristim Nobaru, nije reklama,  jer ima i boljih distro za gaming) Cesto je jednostavno od autora distribucije dobiti zeljene promjene narocito ako je vise korisnika zaniteresirano i prijedlog ima smisla.Npr izvrstan suport ima Regata OS, gotovo u istom danu dobijes "patch", samo napravis update.Npr opciju kojom deaktiviras bsod feature u kernelu. Ali nekim distrubucijama to nije ni bitno jer se nikad nece aktivirati. Od onih immutable do onih stabilnih... Skidam kapu vizionarima open sourcea i linux kernela.U svijetu tehnologije to je jedina baza za demokraciju i normalno drustvo.

 

 

 Nemaš pojma o čemu pričaš. Kernel nema nikakve veze s novim BSOD fičerom.

 Cemu tako jadno trolanje? Ne , dumpa podatke iz kerenela tipa vrijednosti pojedinih registara procesora, memory stacka bez kernela? 

 

9 godina
offline
Re: Linux dobiva svoju verziju plavog ekrana smrti
Hoggy kaže...

 Cemu tako jadno trolanje? Ne , dumpa podatke iz kerenela tipa vrijednosti pojedinih registara procesora, memory stacka bez kernela? 

 

 Nećeš isključiti bsod u kernelu nego preko systemd. Ako koristiš drugi init sistem tipa openrc, runit, s6 i sl. onda nećeš nikad vidjeti taj bsod jer onda ta opcija niti ne postoji na tvom sistemu. Ovaj bsod fičer je systemd only.

6 godina
offline
Re: Linux dobiva svoju verziju plavog ekrana smrti
pqweasdyxc kaže...
Hoggy kaže...

 Cemu tako jadno trolanje? Ne , dumpa podatke iz kerenela tipa vrijednosti pojedinih registara procesora, memory stacka bez kernela? 

 

 Nećeš isključiti bsod u kernelu nego preko systemd. Ako koristiš drugi init sistem tipa openrc, runit, s6 i sl. onda nećeš nikad vidjeti taj bsod jer onda ta opcija niti ne postoji na tvom sistemu. Ovaj bsod fičer je systemd only.

 Ok, sorry na komentaru. Vjerojatno si u pravu da bi to bilo logicki rijesiti u systemd, mada ovako na prvu gotovo sigurno bi probao prvo preko procesorskih exception handlinga u kernelu. Systemd kod je relativno lose pisan, mali monstrum, i ne bi ga htio dirati tj odrzavati fork za sebe.Ali , da systemd ima i svoje prednosti ( i jos vise mana obzirom na bit linuxa)...ali to je druga tema.

9 godina
offline
Re: Linux dobiva svoju verziju plavog ekrana smrti
Hoggy kaže...

 Ok, sorry na komentaru. Vjerojatno si u pravu da bi to bilo logicki rijesiti u systemd, mada ovako na prvu gotovo sigurno bi probao prvo preko procesorskih exception handlinga u kernelu. Systemd kod je relativno lose pisan, mali monstrum, i ne bi ga htio dirati tj odrzavati fork za sebe.Ali , da systemd ima i svoje prednosti ( i jos vise mana obzirom na bit linuxa)...ali to je druga tema.

 Osobno nemam problema sa systemd. Jedna od prednosti je što su stvari kao NixOS (kojeg trenutno koristim) moguće.

 

10 godina
offline
Re: Linux dobiva svoju verziju plavog ekrana smrti
Hoggy kaže...

 Ok, sorry na komentaru. Vjerojatno si u pravu da bi to bilo logicki rijesiti u systemd, mada ovako na prvu gotovo sigurno bi probao prvo preko procesorskih exception handlinga u kernelu. Systemd kod je relativno lose pisan, mali monstrum, i ne bi ga htio dirati tj odrzavati fork za sebe.Ali , da systemd ima i svoje prednosti ( i jos vise mana obzirom na bit linuxa)...ali to je druga tema.

 Loše napisan? LOL. Vrlo aktivan projekt s tonom ljudi koji svakodnevno rade na projektu, koji, onako, pogađam, znaju 1002020x bolje pisati C nego ti.

 

Nije mali monstrum. Systemd je modularni sustav više različitih komponenta koje rade svoje. Ovo s bsodom je još jedan u nizu modula. Jedine mane su distribucije koje se ne zamaraju s time koje module bi mogle koristiti, a koje ne, pa doslovno cijeli systemd ekosustav stave u distribuciju i zaborave na to. I onda se par bezveznjakovića nađe žaliti o nekom nedostatku opcija.

 

Systemd je dakleko superiorniji od upstarta i sličnih.

 

Ne bi ni mogao održavati fork, jer je napisan u C-u, s tonom modula i slično.

 

Linux kernel nema bsod, ne pričaj bedastoće. Ono što ima jest kernel panic, a to je nešto sasvim drugo i nema veze s time što systemd radi.

Nadglednik dina
6 godina
offline
Re: Linux dobiva svoju verziju plavog ekrana smrti
Entry Point kaže...
Hoggy kaže...

 Ok, sorry na komentaru. Vjerojatno si u pravu da bi to bilo logicki rijesiti u systemd, mada ovako na prvu gotovo sigurno bi probao prvo preko procesorskih exception handlinga u kernelu. Systemd kod je relativno lose pisan, mali monstrum, i ne bi ga htio dirati tj odrzavati fork za sebe.Ali , da systemd ima i svoje prednosti ( i jos vise mana obzirom na bit linuxa)...ali to je druga tema.

 Loše napisan? LOL. Vrlo aktivan projekt s tonom ljudi koji svakodnevno rade na projektu, koji, onako, pogađam, znaju 1002020x bolje pisati C nego ti.

 

Nije mali monstrum. Systemd je modularni sustav više različitih komponenta koje rade svoje. Ovo s bsodom je još jedan u nizu modula. Jedine mane su distribucije koje se ne zamaraju s time koje module bi mogle koristiti, a koje ne, pa doslovno cijeli systemd ekosustav stave u distribuciju i zaborave na to. I onda se par bezveznjakovića nađe žaliti o nekom nedostatku opcija.

 

Systemd je dakleko superiorniji od upstarta i sličnih.

 

Ne bi ni mogao održavati fork, jer je napisan u C-u, s tonom modula i slično.

 

Linux kernel nema bsod, ne pričaj bedastoće. Ono što ima jest kernel panic, a to je nešto sasvim drugo i nema veze s time što systemd radi.

 Daj valjas o stvarima koje ne razumijes, nemozes odrzavati fork jer je pisan u c? U C ( i assembleru) sam radio dok se pola vas nije rodilo, a prije toga na fortranu,a sada  zadnjih 15 godina uglavnom c++/java. ( Naravno da ne mislim odrzavati  cijelu instancu systemd, ali ako bi ga mijenjao pa makar mali dio moram forkati i pratiti dalje)

Linux kernel handla sve procesorske iznimke i tu ide velika tocka. Do systemd nece nista ni doci ako kernel ne dozvoli.

Dakle probas li napraviti access na memorijsko podrucje ( bus) koje nije mapirano itd prije svega sam procesor dize poseban  interrupt i to samo ako je enejblan. Systemd je servisni i logging layer i vjerojatno registrira callback na iznimku, preko kernela zaustavi daljne iznimke i dumpa registre i memory stack za debug. Inace na debugiranju preko pmd-a ( a kako vjerojatno  neznas sto je to da ti kazem: post mortem dump) za embeded sustave doslovno sam sagradio kucu. Tako stvarno tvoj post djeluje kao groteska.

Systemd je lose pisan ( backward kompatibility, api promjene...), krenuo je kao init ( linux startup) module a sada handla sve i svasta ( power/ network/ device management...) Tesko je uopce razumjeti sto se zeli od njega,ali definitvno pokusava supitlno vezivati software za sebe nesto slicno google servisima iako je to kriva usporedba jer miljama daleko i jos je open source. Sama takva logika koju dijelom ima je daleko od linux logike.

Doduse nisam se bavio detaljima systemd osim upravo zbog nekoliko security issua zbog cuspajza featurea koje srecom nisu bitni za mene.

Dakle istina , ne poznajem tako  dobro systemd implementaciju, ali znam neke koji znaju gotovo svaku od sigurno preko milijun linija koda u brdo libova. Ali ne pretpostavljam, kao ti, da drugi nesto ne znaju jer ja ne znam. A jos manje da bi bio svakon loncu poklopac.

 

6 godina
offline
Re: Linux dobiva svoju verziju plavog ekrana smrti
pqweasdyxc kaže...
Hoggy kaže...

 Ok, sorry na komentaru. Vjerojatno si u pravu da bi to bilo logicki rijesiti u systemd, mada ovako na prvu gotovo sigurno bi probao prvo preko procesorskih exception handlinga u kernelu. Systemd kod je relativno lose pisan, mali monstrum, i ne bi ga htio dirati tj odrzavati fork za sebe.Ali , da systemd ima i svoje prednosti ( i jos vise mana obzirom na bit linuxa)...ali to je druga tema.

 Osobno nemam problema sa systemd. Jedna od prednosti je što su stvari kao NixOS (kojeg trenutno koristim) moguće.

 

NixOS mi je najinteresantniji linux danas! Ti si prvi koji mi je rekao da ga i koristi.

Ne koristim ga ni privatno ni poslovno, ali na privatnom OSu imam Nix package manager jer je genijalan s brdo package-a da se i AUR moze posramiti. Naravno nije to OS, ali me je "kupio" odmah.

BTW, kakav je za gaming? Je li ima neka gotova konfiguracija koja dize sve sto treba za igranje ( steam, lutris, proton, wine...)out of box. 

 

9 godina
offline
Re: Linux dobiva svoju verziju plavog ekrana smrti
Hoggy kaže...

NixOS mi je najinteresantniji linux danas! Ti si prvi koji mi je rekao da ga i koristi.

Ne koristim ga ni privatno ni poslovno, ali na privatnom OSu imam Nix package manager jer je genijalan s brdo package-a da se i AUR moze posramiti. Naravno nije to OS, ali me je "kupio" odmah.

BTW, kakav je za gaming? Je li ima neka gotova konfiguracija koja dize sve sto treba za igranje ( steam, lutris, proton, wine...)out of box. 

 

 Ne znam kakav je za gaming jer ne koristim PC a gejmanje. Imaš od Chrisa Titusa video i konfiguraciju. Mislim da ne bi trebalo biti nikakvih problema.

I da, količina appova je jako impresivna. Još možeš i miješati stable i unstable appove. Imati više istih appova odjednom ako trebaš različite verzije.

 

Dovoljna je doslovno jedna linija teksta da se prebacim s npr. gnomea na plasmu i kad rebootam kao da gnome nikad nije postojao. To mi je i dalje jako mind blowing.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice