Windows 10 krajem 2019. ima 65,43% korisnika

poruka: 46
|
čitano: 10.803
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Windows 10 krajem 2019. ima 65,43% korisnika".
13 godina
offline
Re: Windows 10 krajem 2019. ima 65,43% korisnika
Lewis kaže...

Nadam se da si u pravu ali nekkao nevidim logiku da do besvjesti updejtaju (placjau stotine programera) i rade na windowsima 10 za dzabe. Znaci prije smo morali svakih par godina kupiti nove windowse (95, 98, Xp, vista, 7, 8, 10) pa se tu moglu zaradit a sad ispada da ja moje window10 retail mogu dovijeka prenosit sa kompa na komp i dobijati besplatne upgradeove. Nekako mi to ne drzi vodu ali kao sto rekoh nadam se da je istina :).

Razmisli malo;

  • zašto je Microsoft nudio Windows 10 besplatno?
  • zašto su, ali doslovno, prisiljavali korisnike da instaliraju Windows 10?
  • zašto su nastavili dijeliti Windows 10 besplatno nakon isteka roka besplatne nadogradnje (i zašto ih dijele i dan danas)?
  • zašto su pretvarali očite piratske licence u legalne?

 

Microsoft je ovdje napravio genijalan potez. Napravili su Windowse s oglasima i sponzoriranim aplikacijama, te ih dijelili u potpunosti besplatno. Jogurt verzije Windowsa nisu donosile nikakvu zaradu, ali sada Windows 10 donosi zaradu konstantno. Odeš igrati Solitaire, izbaci oglas i nudi ti pretplatu za igranje bez oglasa. Hoćeš gledati DVD na računalu, nudi ti se da kupiš Microsoft program za gledanje DVD-a s Microsoftove trgovine. Upališ Candy Crush, navučeš se i hoćeš kupit još života, Microsoft dobiva dio novaca od tvoje kupovine. King je također Microsoftu unaprijed platio da Candy Crush dolazi s Windowsima.

 

Eto, mislim da ti je sad malo jasnije na koji se način Windows 10 financira. I da, još uvijek možeš dobit Windows 10 besplatno nadogradnjom ili upisivanjem ključa od Windowsa 7/8.1. Možeš čak i instalirati jogurt verziju Windowsa 7 i nadogradit je na legalni Windows 10 bez ikakvih problema. Windows 10 ostaje aktiviran sve dok ne promjeniš hardver, ali može ostati aktiviran i nakon promijene hardvera ako se prijaviš s Microsoftovim računom.

Lewis kaže...

Sto se tice home korisnika, neznam o kojoj alternativi pricamo ? Pa hrpa domacih home korisnika i dalje koristi piraterizirane windowse a cak i da ih moraju plaiti godisnje prije ce i tako nego preci na linux. Mislim svako malo se sretnem sa susjedom/poznanikom koji me zica windowse ili ms office za njegov novi laptop koji je kupio sto jeftinije pa je bez OSa.
Kad im kazem da imaju jeftino kljuceve za windowse ili da sto nisu kupili laptop sa win10home odma ond aim je bilo skupo dati jso 500kn vise :). I kazem da mogu korisitti libre office ili open office (za njihve potrebe odlicno) to im je lijeno i nepase im jer nisu svi gumbici na istom mjestu u free office paketima kao u MS officeu pa ce radije trazit crackane verzije nego korisitit nesto van njihove "konforne zone".

Ako Microsoft uvede pretplatu, to će se teško piratizirati. Pretplata će biti povezana s Microsoftovim računom koji ćeš morati napraviti ako ćeš htjeti koristiti Windows. Pošto se svi podaci o pretplati bilježe na Microsoftovim poslužiteljima, izuzetno bi teško bilo piratizirati Windows. Naravno, sve ovisi koji bi model Microsoft odabrao.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 10 krajem 2019. ima 65,43% korisnika
Mislim da MS nije odustao od pretplate, no izgleda da su odlučili čekati dok još malo stvari sazriju i u potpunosti pretvore OS u uslugu po principu O365. Vjerujem da će to najprije biti za poslovne korisnike, ali da će probati taj model preslikati na privatne korisnike.
Trenutno možda Windows nije neka zlatna koka, ali njihova je politika da ga dorade kao platformu s jedne strane za poslovnu upotrebu (zadnji Office radi samo na Win10), a s “kućne strane” uglavnom za gamere. Za sve probleme koji se trenutni dese imaju i argument - pa besplatan je, sto vise očekujete. Kad se ljudi naviknu da sve usluga koja se plaća onda će uvesti verziju sa pretplatom koja će imati neki feature vise od besplatne i raditi konverziju korisnika na pretplatu. Vjerujem da će biti prilično uspješno.
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Windows 10 krajem 2019. ima 65,43% korisnika
AFARON kaže...

Windows 7 je bolji od desetke.

 Bez dileme, dakle od klasične defoltne desetke koja je obično natrpano šminkersko smeče.Ako pod defoltu oš nešto slično zelenašu, tu je samo Windows 10 LTSC varijanta koju ču i ja instalirat kad se prebacim na Ryzen.

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.1.2020 12:49 (rambox).
11 godina
offline
Re: Windows 10 krajem 2019. ima 65,43% korisnika
Marko :D kaže...

Ako Microsoft uvede pretplatu, to će se teško piratizirati. Pretplata će biti povezana s Microsoftovim računom koji ćeš morati napraviti ako ćeš htjeti koristiti Windows. Pošto se svi podaci o pretplati bilježe na Microsoftovim poslužiteljima, izuzetno bi teško bilo piratizirati Windows. Naravno, sve ovisi koji bi model Microsoft odabrao.

Zasto mislis bi bilo tesko piratizirati ako uvedu pretplatu ?

adob ej uveo pretplatu jos 2014 godine , placam AdobeCC cca 8000kn godisnje i postoji samo na pretplatu i treba imati adobe account koji je obavezan.
S druge strane crackova za Photoshop, AE, Premiere i ostalo iz game kolko hoces 2 dana nakon sluzbenog izlaska nove verzije.
Znaci ocito postoji nacin i da se to zaobidje bez problema dok ja recimo neki dan nisam mogo upalit svoj Photoshop CC2020 dok nisam promjenio adobeID password jer ga nisam mjenjao godinu ili dvije pa me ovo "natjeralo" da ga ponovo mjenjam jer sad su uveli jacu lozinku (brojke, slova, velika slova i bar jeda znak).

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
13 godina
offline
Re: Windows 10 krajem 2019. ima 65,43% korisnika

Zato jer bi se tu radilo o operacijskom sustavu, a ne o programu. Adobe radi isključivo programe koje je sigurno lakše za piratizirati nego OS. Za razliku od OS-a, ti imaš pristup svim datotekama programa. OS ima skrivene datoteke, dublje se integrira od programa i tim datotekama ne možeš pristupiti. Štogod, postoji hrpa načina na koje bi Microsoft mogao zaštititi Windowse od piratiziranja. Recimo, prije svakog ažuriranja mogli bi pokrenuti provjeru datoteka važnih za rad OS-a. Primjete li crackani .dll ili nešto slično, samo zamijene to originalom nakon čega Windows postaje deaktiviran. Budući da su nadogradnje desetke vrlo važan dio (zato WU i ne možeš tako lako isključiti), ne bi me čudilo da se uvođenjem pretplate i postroži WU.

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.1.2020 15:53 (Marko :D).
11 godina
offline
Re: Windows 10 krajem 2019. ima 65,43% korisnika
Marko :D kaže...

Zato jer bi se tu radilo o operacijskom sustavu, a ne o programu. Adobe radi isključivo programe koje je sigurno lakše za piratizirati nego OS. Za razliku od OS-a, ti imaš pristup svim datotekama programa. OS ima skrivene datoteke, dublje se integrira od programa i tim datotekama ne možeš pristupiti. Štogod, postoji hrpa načina na koje bi Microsoft mogao zaštititi Windowse od piratiziranja. Recimo, prije svakog ažuriranja mogli bi pokrenuti provjeru datoteka važnih za rad OS-a. Primjete li crackani .dll ili nešto slično, samo zamijene to originalom nakon čega Windows postaje deaktiviran. Budući da su nadogradnje desetke vrlo važan dio (zato WU i ne možeš tako lako isključiti), ne bi me čudilo da se uvođenjem pretplate i postroži WU.

Hmm, sad si me zbunio, nisi li taj koji vjeruje da NECE doci do uvodenja pretplate :) ???

Sve u svemu bumo vidjeli uskoro kad zagaze u 90%+ svih kompova ;).

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
13 godina
offline
Re: Windows 10 krajem 2019. ima 65,43% korisnika

Jesam, ali pročitaj poruku ponovno. Ne govorim da će uvesti pretplatu, govorim o tome što bi se moglo dogoditi ako uvedu pretplatu. 🙂

7 godina
offline
Re: Windows 10 krajem 2019. ima 65,43% korisnika

Onako generalno, ako i dođe do nekakvog vida naplate ili pretplate, zbog zakona velikih brojeva će ta cifra biti skoro pa zanemariva.

I danas laptop sa predinstaliranim Windowsima nije nešto drastično skuplji od identičnog modela bez ikakvog osa. Veliki proizvođači tipa Lenovo, Dell i sl dobe te winse za tešku siću na količine koje oni proizvode, tako da naspram cijene uređaja kojeg ćete platiti taj dodatak za os će se mjeriti u par postotaka ukupne cijene.

Android smartphone nebi bio nikaj jeftiniji kada bi ga neki proizvođači i nudili golog, a isto bu s vremenom i sa Windowsima, koštaće ali zanemarivo malo ili bu sklopili neki deal sa teleoperaterima pa će se kroz tu pretplatu par kuna mjesečno davati i za Windowse.

Tako da mislim da ta buduća cijena i način plaćanja nije nešto kaj bi nas trebalo brinuti. Tako i tako sve te usluge odoše u cloudu, to bu sve teže piratizirati a i bedastoća bi bila koristiti stroj u ozbiljne svrhe ( npr internet bankarstvo, pristup vlastitim accountima društvenih mreža ili emaila ) pogonjen crackanim osom...
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Windows 10 krajem 2019. ima 65,43% korisnika

Ja sam isto za pretplatu makar kao opcija. Jasno mi je za ove tinejdžere koji su u srednjoj ili osobe na faksu da im je davanje bilo kakvog novca za nešto što se zove software za njih je apsurd. Valjda su navikli da to dođe džaba samo po sebi.
ALi malo kasnije kada sazriš davati $7 za Office 365 (na godinu ako kupiš ušteda je mislim još 15%) i nije to samo Office nego i 1 TB Clouda (a MS za Cloud ne mari ni pišljiva boba šta postavljaš gore. Ja sa torrenta muzike i filmova u tih 1 TB nagurao da ne mogu se naslušati ni za cijeli život.) Plus imaš u Skype ne znam koliko besplatnih minuta razgovora (ako je to sada ikome i bitno). Generalno taj MS-ov Cloud je mnogo mnogo po meni sigurniji nego Googleov u smislu ukidanja računa i sl.
Et ja nisam platio za mjesec Prosinac Office 365 Pretplatu pa mi je došlo upotorenje da tih 1 TB clouda počet će brisati tek od 4- mjeseca a neke funkcije unutar Office pakete prestati će raditi nakon 2. mjeseca 2020-te.

Meni lično može i piratizirani Office 2016/19 ali ja pretplatu plaćam radi ovog 1 TB Clouda jer imam 1 GbpE vezu.

Adobe je CC uveo jer više ne znaju šta da ubace konkretno u Adobe Photoshopm, pa onda plaćaj pretplatu na godišnjem nivou. Iskreno, radije bih ostao na legalno dobivenoj CS6 Master kolekciji, jer riješio se ja DTP-a i štamparije davnih dana.

Moj PC  
1 2 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 10 krajem 2019. ima 65,43% korisnika

Eto, ja recimo ne smatram kupovinu softvera apsurdom. Tko voli, nek' izvoli. Osobno ne koristim nikakav piratski softver; koristim samo softver otvorenog koda. Ako već želim kupiti neki softver, preferiram jednokratno plaćanje. Jednom platim i koristim koliko hoću.

 

Protiv sam uvođenja bilokakvog oblika pretplate za Windows. Ima jako puno ljudi koji ne kupuju na internetu niti koriste neke usluge za internetsko plaćanje. Takvim ljudima Windows bi postao kompletno nedostupan. Kao drugo, cijena Windowsa premašila bi trenutnu i dugoročno korištenje, bar meni, ne bi bilo isplativo. Pretplatu vidim kao rješenje za poslovne korisnike; naprave neki bundle s Officeom i OneDriveom i to je njima taman. Kućni korisnici sve su ludi za mjesečnim plaćanjem osnovne funkcije računala.

 

Što se tiče Microsoftovih usluga, koristim samo dvije; Windows i Outlook.com. Ostale njihove usluge me baš i ne privlače. Umjesto Microsoft Officea koristim LibreOffice, a umjesto OneDrivea, Google Drive i MEGA.

I da, i Microsoft i Google će ti ukinuti račun ukoliko budeš kršio njihove uvjete. Ako preneseš piratski sadržaj na oba servisa, ništa ti se neće dogoditi sve dok javno ne podijeliš linkove do tog sadržaja. 

7 godina
offline
Re: Windows 10 krajem 2019. ima 65,43% korisnika
Marko, način života se mjenja i s vremenom će svi morati prihvatiti promjene i morati će koristiti odgovarajuće hardvera i softvere.

Npr, jel ti lakše isklikati potvrdu o nekažnjavanje ( u biti potvrda da se nevidi istraga...) kroz sustav egrađanina ( bukvalno u minuti dođe u inbox tvog egrađanin pretinca u PDF obliku ) ili ići u ustanovu, stati u red, dobiti papir... I opet taj papir treba skenirati ako ga šalješ uz molbu za posao i sl a u egrađanin ga već dobiš u PDF .

Naručivanje u bolnicu je daleko lakše online nego obilaziti te šaltere..

S vremenom će i država i firme rezati troškove i doći će vrijeme kada ćeš bolničku naručivanje i razne potvrde od države moći samo online ishoditi, i htio ne htio tada će se svi morati time služiti kao što svi danas moraju znati čitati i pisati da bi uopće funkcionirati mogli.

I naravno da će svi hardveru i softveru koje ćemo koristiti imati svoju cijenu, i naravno da ćemo cjenu platiti mi građani kao krajnji korisnici, a samo je pitanje kako bu ti upakirali naplatu, možda odmah pri kupnji hardvera, ili kroz mjesečno račun telekoma, ili bu digli cijene struje vode plina za par lipa i od toga bu to financirali a nama bu tvrdili da je to free tj da država pokriva taj trošak.

15 godina
offline
Re: Windows 10 krajem 2019. ima 65,43% korisnika
Marko :D kaže...

Eto, ja recimo ne smatram kupovinu softvera apsurdom. Tko voli, nek' izvoli. Osobno ne koristim nikakav piratski softver; koristim samo softver otvorenog koda. Ako već želim kupiti neki softver, preferiram jednokratno plaćanje. Jednom platim i koristim koliko hoću.

 

Protiv sam uvođenja bilokakvog oblika pretplate za Windows. Ima jako puno ljudi koji ne kupuju na internetu niti koriste neke usluge za internetsko plaćanje. Takvim ljudima Windows bi postao kompletno nedostupan. Kao drugo, cijena Windowsa premašila bi trenutnu i dugoročno korištenje, bar meni, ne bi bilo isplativo. Pretplatu vidim kao rješenje za poslovne korisnike; naprave neki bundle s Officeom i OneDriveom i to je njima taman. Kućni korisnici sve su ludi za mjesečnim plaćanjem osnovne funkcije računala.

 

Što se tiče Microsoftovih usluga, koristim samo dvije; Windows i Outlook.com. Ostale njihove usluge me baš i ne privlače. Umjesto Microsoft Officea koristim LibreOffice, a umjesto OneDrivea, Google Drive i MEGA.

I da, i Microsoft i Google će ti ukinuti račun ukoliko budeš kršio njihove uvjete. Ako preneseš piratski sadržaj na oba servisa, ništa ti se neće dogoditi sve dok javno ne podijeliš linkove do tog sadržaja. 

Pa sad ne znam kako da ti to odgovorim, ti imaš svoje mišljenje ja svoje. Istina je, ili "istina" je negdje u sredini.
Ja Windows kao što rekoh koristim u Insider verziji i kao takav i besplatan mi je. I da - sa beta verzijom Windowsa imam manjih problema ili bolje rečeno nisam nikada imao problema, od 2014-te sam na Insider verziji Windowsa.
Office 365 sam dobio jer sam htio 1 TB, (imam 10 TB po bazi, ali kako sam to dobio ne bih o tome). Imam orginalni na CD-u Office 2013, savjest me ne bi mučila da koristim piratski 2016/19 jer su tu negdje. A iskreno imam i Corel WordPerfect pored ona dva besplatna Open Source i dalje sam kao i većina da što se tiče uredskih alata Office jaše uvjerivljo kao najbolji alat u bližoj i daljoj galaxiji.

Dalje, ako koristiš Outlook.com automatski koristiš i OneDrive (ista baza podataka ih dijeli), jer i MS ide kao i Google - jedan račun za sve. Ja koristim i Google i Dropbox, zapravo nisam limitira niti ne želim da budem ni na što. Ljudi čujem bune se "ne traba nam još jedan servis kao što je Steaam" Pa ja imam i Steam, i GOG, i Epic i Origin sve što mi se ponudi.
Mega.. Hmm.. na njega ne bi iskreno ubacio ni ono što praznim iz korpe za smeće.

Nešto ili netko uvijek mora platiti. Ok recimo da si ti na Open Sourcu kompletnom, plaćaš ISP-u XY kuna mjesečno a opet taj ISP plaća Ciscu licencu za IOS. kupiš telefon a dio novca ide harddverašima, a dio novcima i Googlu i MS-u.

Ali eto odo smo mi daleko od teme. Windows 10 dakle ima sada 2/3 korisnika, uskoro će 3/4 ša 4/5 i tako do 9/10-tina a ostalo je Linux/MacOS. MOgu samo reći da je generalno genijalan potez MS-a da Windows ime zadrži na 10 i da ga ne mijenja. Iskreno ja sam mišljenja da će se u budućnosti zvati samo Windows. Vrijeme će pokazati. 

11 godina
offline
Re: Windows 10 krajem 2019. ima 65,43% korisnika
Envy kaže...

.......... Ja sa torrenta muzike i filmova u tih 1 TB nagurao da ne mogu se naslušati ni za cijeli život.)..............

Blago tebi ako ti je 1TB dosta za skladistenje svega do kraja zivota, Ja sam 1Tb prebacio prije 15ak godina, Trenutno imam u pogonu oko 150 TB diskova i pounjenost sa backupom (tripple backup) mi je oko 105-110 TB tako da meni nijedan online servis nema nikakvu vrijendost dokle god upload ne bude barem 1Gbit brzine :)..

--- Lewis --- www.ram-studio.hr --- Skype: lewis3d ---
15 godina
offline
Re: Windows 10 krajem 2019. ima 65,43% korisnika
Lewis kaže...
Envy kaže...

.......... Ja sa torrenta muzike i filmova u tih 1 TB nagurao da ne mogu se naslušati ni za cijeli život.)..............

Blago tebi ako ti je 1TB dosta za skladistenje svega do kraja zivota, Ja sam 1Tb prebacio prije 15ak godina, Trenutno imam u pogonu oko 150 TB diskova i pounjenost sa backupom (tripple backup) mi je oko 105-110 TB tako da meni nijedan online servis nema nikakvu vrijendost dokle god upload ne bude barem 1Gbit brzine :)..

Ma kako dovoljno, meni ne bi ni zadovoljilo niti 1 PB. 15-tak 4K 10-bitnih filmova i ode 1TB.
Dovoljno u smislu važnih podataka a to su Slike i dokumenti i neka muzika koja se sada teško nalazi na torrentima. Veza mi je čista optika do u kuću 1GbpE (Giga bit per Erthernet).

Evo piva, zaslužio si. 

15 godina
offline
Re: Windows 10 krajem 2019. ima 65,43% korisnika
Samo ću kratko: Nezaposlen od 2009, kasnije uz poneki sezonski posao, informatičar-elektroničar po zanimanju.
Niti jedan nelagalan ili crackan program, sve freeware, open source ili dobiveno na givewayevima, a radi poštivanja prema autorima ponešto i kupljeno.
Glazba na računalu je backup u flac formatu moje osobne kolekcije od preko 200 i nešto CD-ova, koje sam kupovao i po 3 kom mjesečno u cd shopovima u nekim boljim vremenima moga života. Plaćam mjesečnu pretplatu za Google Cloud i za Apple Store. Sirotinja je uvijek najpoštenija! Pametnome dosta, zato ii nemam i9 nego i5 krvavo zarađen sezonskim radom preko vrućeg ljeta u jednom hotelu.
Dođite u Šibenik, grad budućnosti! :p
Ps: Licencu za OS zaradio sam kao insider još tamo od 2015. godine.
Sinoć sam lega jutros...
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.1.2020 19:42 (BlackMoon).
Moj PC  
4 0 hvala 1
13 godina
offline
Windows 10 krajem 2019. ima 65,43% korisnika

Techquickie (drugi kanal od LinusTechTips), jučer je objavio video u kojem objašnjava zašto je Windows 10 besplatan i na koji način ga monetiziraju...

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice