FSF pozvao Microsoft da "oslobodi" Windows 7

poruka: 44
|
čitano: 9.644
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "FSF pozvao Microsoft da "oslobodi" Windows 7".
16 godina
odjavljen
offline
Re: FSF pozvao Microsoft da "oslobodi" Windows 7
1domagoj1 kaže...
Friday kaže...
Pa linux navodno i JEST bolji od win. Ne razumijem ove zahtjeve jer tko normalan danas koristi MS smece???

ihush je objasnio...

Ja ne.

 

Pokusao sam prije par dana OPET procitati onaj tvoj post o mc2... nije proslo bas najbolje

Freak Show Inc.
14 godina
neaktivan
offline
Re: FSF pozvao Microsoft da "oslobodi" Windows 7
redrum781 kaže...

Čovjek vam da exfat, vi bi cijeli OS...

 

NEMEŽE!!

 kao da te dijete trazi sladoled ti mu daš štapić i cudis se kako je dijete nezadovoljno

Alexandar-II
16 godina
neaktivan
offline
Re: FSF pozvao Microsoft da "oslobodi" Windows 7
Friday kaže...

Pokusao sam prije par dana OPET procitati onaj tvoj post o mc2... nije proslo bas najbolje

Malo sam mamuran još, mc2?

 

P.S. Malo sam se izlagal, ima nešto što koristim od MS-a. Jedino dobro, zapravo vrhunsko što su napravili - VS Code. Nema boljeg komada programa za kodirat od Codea (emacs i vim na stranu).

Ima mnogo starih ideja koje, katkada, iznenada postaju nove.
15 godina
offline
Re: FSF pozvao Microsoft da "oslobodi" Windows 7
1domagoj1 kaže...
Friday kaže...

Pokusao sam prije par dana OPET procitati onaj tvoj post o mc2... nije proslo bas najbolje

Malo sam mamuran još, mc2?

 

P.S. Malo sam se izlagal, ima nešto što koristim od MS-a. Jedino dobro, zapravo vrhunsko što su napravili - VS Code. Nema boljeg komada programa za kodirat od Codea (emacs i vim na stranu).

- što bi bio pandan elementarnim pravilima svemira, mc2, tj mamurluk je objašnjenje (za korištenje linuxa) i pomisao da postoji (umjetna) inteligencija, postoji samo MS, copyrigth i novac. Preći ćeš i ti na 'tamnu stranu' nakon što odgledaš ''nastavak-prethodnika'' ili remake-reboot starwarsa i skužiš da je billy.gates zapravo joda :)) tj za mudrost je potrebno vrijeme, a vrijeme je prostor i ono što nas još relativno povezuje s anštajnovim formulama.. relativnosti.

 

-naravno, običan đabriš. Nije rečenica koju stvarno treba čitati, ali može se.. :)

 

pa evo i prijevoda, da nema MSa, dosa (kasnije i win) ne bi bilo ni linuxa, tj linusovog krernela dok je ostalo stallmanov gnu-os ili gnu/linux. Ubuntu zato prije desetljeća kreće u 'čišćenje' svega što nije 'ubuntu' (ili free-open-foss) ili canonicalovo, tj ne želi imati npr msov font jer bi tad morao plaćati naknadu-namet vlasniku, pa tad izbacuje čaki i office (libre/open..) jer nema kontrolu i upravo zato se pojavljuje distra kao mint, ne zato jer to canonical ne može ili ne zna, nego ne želi, jer je stvar vlasništva, prava distribucije tj copyright što je temelj soft industrije. Nije važno koristiš li neki editor-ide ili najgluplji notepad za tipkanje koda, tj to su samo alati koji to olakšavaju, koristiš znanje.. a koristiš svoje ili tuđe, natipkano ili generirano klik-nextom, pripremljenom rutinom i copypasteom tuđeg generičkog koda.. -no koliko vidimo canonical je i dalje bez zarade, tj ako da je pokusni kunić MSa-win.. koji ga u svemu kopira tj u cilju, ne u softu.. a pazi razliku, zašto to canonical ne može a neki ms može.. pa zato jer ms ima .net, ima directx, ima .. i VS, code.. što ima canonical? Koje alate, patente, licence, poluge? -nema ništa, kao što ni hangar18 nema ništa (osim praznih hangara i ispražnjenih računa, za robu madeinkina..). A to je upravo sve što možeš pomisliti, utrpati, sažeti .. tj to je copyright. To je sveti gral, perpetuumobile soft industrije i kao što je michael jackson već odavno mrtav, to ne spriječava sonyja da i dalje zarađuje njegovim (svojim-vlasnitvom) pjesmama svaki put kad je čuješ na radiju.. to je intelektualno vlasništvo, autorsko, sveti gral.

 

-upravo u tom smjeru ide MS, to želi, tj plan da soft bude đabe, ali ne free kao što misli prosječan linuxjuzer tj 'ničije', nego upravo suprotno, MSovo, usluga.. tad će win, mso i ostalo biti free za juzera koji će 'samo' plaćati naknadu za korištenje, mjesečno 10€.. kao tv kanale, kao mobitel.. kao i ostalu zabavu. Istovremeno će eliminirati potrebu vječno održavati stari soft-licence (koje stranicu prije kao primjer navodi mrblc..) tj tad nema ni 'moralne' obveze uopće kontrolirati-aktivirati soft, tj tad ili plaćaš uslugu-sadržaj ili nemaš uslugu. Jer ni sad kupnjom licence nisi kupio soft, nego pravo na korištenje pod uvjetima, uz razliku, stare licence su bile jednokratne-neograničene (soft ind nije gledala u budućnost) .. i s pravom može mrblc pitati zašto to ne bi i sutra radilo, jer soft je vječan, nepoderiv.. sve dok postoji kompatibilan x86 HW.  ... -ali, ne više, tj i to ubija wintel, umjetna nekompatibilnost BIOSa x86 i installera, dok te sve 'prisiljava' na migraciju, na novo, tj interenet i ostalo (ili juzer može biti zatvoren u svom svemiru i tad soft za sebe radi vječno, no računalo će se kad-tad raspasti..).

 

-a što je tema? traže upravo srž-temelj-svetigral soft-licencnih zakona, tj traže da im to ms da, da postane open :) .. i naravno da im smiješni joda to neće dati, jer ako je smiješan, nije glup, dok mada simpatiziram stallmana vidimo da ima i stvari gdje dobije po prstima... i pitanje tko je tamna strana, tj što će biti u idućemreboot izdanju osim što će sony opet zaraditi na mrtvom pjevaču .. i recimo, 'nagađam' ms će zaraditi na svojim alatima, polugama koje ima, koje canoncal nema a to je upravo Copyright. Možemo reći da je to jodin svjetlosni mač, bez tog nije jedi. To se ne daje, to imaš ili nemaš.

 

(ovo ne pomaže za mamurluk, no to ti je samo ekvivalent onog što tipkaš u ''mc2'' vezanog za inteligenciju, .. tj kad se odrasli pametni ljudi osjećaju bedasto.. čitaju, i osječaju se jednako, a text je ipak dobar, mamurluk je dobar, korak k otkrivanju inteligencije je prvo otkriti vlasništvo znanja, otkrit ćeš u dogledno vrijeme i doći na pravu stranu copyrightaša jer imaju cool mačeve).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 1.2.2020 13:50 (ihush).
10 godina
offline
FSF pozvao Microsoft da "oslobodi" Windows 7

Da otvore kod i community dalje razvija? Pa za 3 mjeseca bi imali bolji OS nego W10 i svi sljedeći. Nije MS lud, jako dobro zna što bi se dogodilo. Mada, naravno, neće svoj proizvod nikada samo pokloniti. Nisu prije niti će ikad.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
3 1 hvala 0
8 godina
offline
FSF pozvao Microsoft da "oslobodi" Windows 7

@Ihush

 

Mozda bedasto pitanje

 

Dali može windows kod pomoči Linux zajednici da napravi bolju kompatibilnost sa aplikacijama koje su pisane za windows. Primjerice aplikacije koje pokrečemo preko wine-a ili nekog drugog ne rade savršeno, zna se nači poneki bug oko prikaza itd.

Zašto je toliko komplicirano uraditi da nešto sto je pisano za windows 10 da bi jednako radilo na linuxu. Htio bi ja Adobeove alate itd 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: FSF pozvao Microsoft da "oslobodi" Windows 7
T700 kaže...

@Ihush

 

Mozda bedasto pitanje

 

Dali može windows kod pomoči Linux zajednici da napravi bolju kompatibilnost sa aplikacijama koje su pisane za windows. Primjerice aplikacije koje pokrečemo preko wine-a ili nekog drugog ne rade savršeno, zna se nači poneki bug oko prikaza itd.

Zašto je toliko komplicirano uraditi da nešto sto je pisano za windows 10 da bi jednako radilo na linuxu. Htio bi ja Adobeove alate itd 

 To bi bio konačan poraz Linuxa. Linux zajednica mora raditi na kvalitetnim alternativama Microsoftovih, Adobeovih, Autodeskovih... aplikacija a ne da Linux postane besplatni OS na kojem se mogu vrtjeti skupi vlasnički alati. Ako netko plaća licencu za AutoCAD, Adobe creative suite, MS Office... taj će kupiti i Windowse jer su tom OS-u ove aplikacije i namijenjene a financijski gledano kupnja OS-a je najmanja stavka.

15 godina
neaktivan
offline
FSF pozvao Microsoft da "oslobodi" Windows 7

Tema se pomalo pretvorila u nekakvo prepucavanje dali se za to da prihvatite ili pak ne prihvatite open source ili se pak zagovornik s drugog kraja spekta vlasničke i licencne kompanije koje štite svoje intelektualno vlasništvo.

U osnovi mislim da je ovo bio pokušaj da open souce zajednica prigli dio windows platforme te da iz toga napravi neku bolju integraciju ... u osnovi to je FSF pokazao da Microsoft ipak ima dobar proizvod kojeg je šteta pogasit.

Osnovna misao vodilja je što većin korisnika jednostavno zazire od novih windowsa je način na koji Microsoft gura novu platformu pod kojoj potura svoje nove 'fičere' i nazovimo da su tu windowsi 7 zadnji windowsi koji nisu naturali

te nazovimo 'fičere'.

Neupitno još uvjek ima puno korisnika koji jednostavno ostaju na svojim starim windowsima, FSF zna da windowsi su standard na PC i pokušaj u jednu ruku odobravanje Microsoftu na onome što su windowsi 7 u tom trenutku bili.

Isto tako treba kazat da simbioza između windowsa 10 i nekih linux distribucija nikad nije bila bolja, stoga pokušaj FSF je možda i pokazatelj Microsoftu da napravi nekakvu reviziju šta u osnovi OS treba da bude.

 

No kako bilo, vrijeme je tu da pokaže što će biti u narednim godinama.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
FSF pozvao Microsoft da "oslobodi" Windows 7

Mislim da je win7 previše sličnog koda win10, (osim gui-ja) jer gomila drivera je praktički ista... tako da nebi to samo tako dali na izvolte. Što nisu tražili Apple da neki stari osX poklone na open source? Ista je situacija. Dapače, OS X tj. OS 10.0 je još desetljeće stariji. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
FSF pozvao Microsoft da "oslobodi" Windows 7

 

Ne mislim da ce do toga doci lako i brzo... MS je kompanija koja i kao sve druge ima troskove razvoja softwarea i prihode od licenci...

 

Otvaranje koda Win7 prakticno daju besplatno softverska rjesenja koja imaju svoju komercijalnu vrijednost...

 

 

 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: FSF pozvao Microsoft da "oslobodi" Windows 7
overhaul kaže...

Mislim da je win7 previše sličnog koda win10, (osim gui-ja) jer gomila drivera je praktički ista... tako da nebi to samo tako dali na izvolte. Što nisu tražili Apple da neki stari osX poklone na open source? Ista je situacija. Dapače, OS X tj. OS 10.0 je još desetljeće stariji. 

Pa Darwin i je otvorenog koda.

Ima mnogo starih ideja koje, katkada, iznenada postaju nove.
8 godina
offline
FSF pozvao Microsoft da "oslobodi" Windows 7

Naložili ste se na jeftinu provokaciju.

Kao što ihush veli da se sve vrti oko patenata, vlasničkih standarada i copyrighta (što prilično stoji, nažalost), ima i žešće:

Sve se vrti oko Publc Relations spinova; ovo je samo jedan od mnogih naokolo. 
FSF je već dulje u qrtzu, GNU GPL licence su im i dalje nekompatibilne za većinu industrije, ex-guru im je (konačno) prikazan kao žešći frik (što brat bratu i je), a volonteri koji će raditi pro bono za činovnike uhljeb-revolucionare im se osipaju...

 

Previše sam riječi potrošio na ovako nešto beznačajno.

No, vidim da su mnogima sad narasla krila. Trpa se tu svašta.
Mislio sam napraviti top listu greatest shits izjava samo od ovih koliko je do sad napisano, ali nema smisla, samo bi se flejmali.
Osim toga, ionako bi ihush odnio pobjedu, ne zato jer je najmudriji/najlakomisleniji, već zato jer lik misli da će prestati disati ako ne otipka dovoljno slova u minuti, pa je onda normalno da blebne svako malo i ostane živ nakon toga. :D

 

Uglavnom, i-haše, NISU Windozi razlog postojanja Linugza, ni približno. Nevjerojatnog razvoja Linuxa - to vjerojatno, gotovo sigurno. Ali ovako napisano stvarno je too much.

 

ontopic:

Glede W7, nema se tu što puno pričati: poput benzinaca vs elektro automobila - stare i pomalo toksične ali provjerene, standardne rasprostranjene tehnologije koja ne želi odumrijeti na silu, samo zato da bi neki "gazda" bolje/više zarađivao. Prošla su vremena win9x itd kad si mogao pokupiti ekstra-profit nesupportom i nekompatibilnošću s vlastitim bivšim perjanicama.

Kad bi FSF-ov poziv bio iskren a ne samoreklama, pozvali bi MS da otvore kod tamo gdje im nije kiselo i da se krene u zajedničku suradnju globalno. No nije FSF subjekt koji može nešto ozbiljno zboriti o tome, njihove su licence (a i pogledi na stvarnost) fundamentalno suprotni ne samo Microsoftu već i dobrom dijelu Open Source organizacija.

Naprosto, riječ je o tome da je otvoreni kod danas standard za gro stvari, ali da to ne znači da sav softver mora (niti može!) biti slobodan, kamo li besplatan. Kruške i jabuke.

Nadalje, nije tu riječ o politici i filozofiji, već održivosti biznisa. Windowsi su danas, kao proizvod, definirani kao "servis" (usluge), a trenutno stanje (desktop OS) je samo tranzicija. To znači da će budući servis/usluge ovisiti o MS standardu (to je ono što ihush zbori), koji - htjeli ili ne - mora ovisiti o drugim standardima. E sad, ako je većina drugih standarada otvorena za razmjenu (upravo zbog lakše standardizacije), onaj koji nameće tvrdoglavo svoja riješenja osuđen je na embargo, to je neizbježno.

Srećom, Nadella zna kuda vodi svoj brod i pokušava ga prilagoditi 21. stoljeću, unatoč proprietary closed source okovima 20. stoljeća. MS to, za sad naizgled, radi nezgrapno, plus svako malo pokušava muljati; ali više se nema što i kome lagati: cloud a ne desktop je budućnost; web bazirani servisi omogućuju prihod MSu a ne "lokalni" proizvodi; MS izuzev clouda i pripadajućih servisa na toj "mobilnoj" sceni nema ni HW, ni dućan, ni platforme. Stoga je "Edgium" (Edge@chromium engine) a ne IE budućnost; PWA aplikacije a ne UWP itd.
Suradnja je nužna i otvoreni kod je danas nužan - standard - za megarazmjenu proizvoda i usluga.
Gdje je tu Win7? Pa neka nam živi što duže i ljepše. Ako nikako drugačije, u virtualci ili remote kontejneru nekog Linuxa ili čega li već.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.2.2020 22:41 (Zechina).
 
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: FSF pozvao Microsoft da "oslobodi" Windows 7
BlueMax kaže...

 To bi bio konačan poraz Linuxa. Linux zajednica mora raditi na kvalitetnim alternativama Microsoftovih, Adobeovih, Autodeskovih... aplikacija a ne da Linux postane besplatni OS na kojem se mogu vrtjeti skupi vlasnički alati. Ako netko plaća licencu za AutoCAD, Adobe creative suite, MS Office... taj će kupiti i Windowse jer su tom OS-u ove aplikacije i namijenjene a financijski gledano kupnja OS-a je najmanja stavka.

 Ne nebi, sumnjam.

 

Postoje alternative to jest opensource alternative ali korisnik na kraju bira alat koji mu najviše odgovara, zbog navike, zbog opcija koje nema drugi, zbog sučelja, zbog toga jer ga koriste na poslu pa ne moze sad koristit drugu alternativu zbog kojeg nije kompatibilno kad se otvara isti file. No poanta je, ako ja kao umjetnik, volim adobe alate zašto nebi ja isti imao na linuxu. Jer ga ja više volim recimo od gimpa i krite. Ne koristim samo adobeove nego i od jos neke firme. 

 

 

 

 

15 godina
offline
Re: FSF pozvao Microsoft da "oslobodi" Windows 7
T700 kaže...

@Ihush

 

Mozda bedasto pitanje

 

Dali može windows kod pomoči Linux zajednici da napravi bolju kompatibilnost sa aplikacijama koje su pisane za windows. Primjerice aplikacije koje pokrečemo preko wine-a ili nekog drugog ne rade savršeno, zna se nači poneki bug oko prikaza itd.

Zašto je toliko komplicirano uraditi da nešto sto je pisano za windows 10 da bi jednako radilo na linuxu. Htio bi ja Adobeove alate itd 

 vjerojatno bedast odgovor.. a možda točan.

-iz istog razloga zašto je 'toliko komplicirano' papućicu nožne pedale peugeota, ugraditi na mjesto pedale golfa-dvojke. Zbog biznisa, zbog vlasništva, zbog licenci, tj novca.

 

-duži ili 'čitkiji' odgovor bi uključivao pitanja, tražila bi se logika, dedukcija, a tad bi npr zeko 'podivljo' na količinu slova koje ja mogu tipkati malim prstom zero-brain.. pa neću.

-samo recimo poštapalica, ako trebaš neku app/igru, moraš ispuniti requirementse upravo te app. Ono što traži je requirements. (hint, što te traži neka igra za sony konzolu? što te traži browser, što te traži Cryza, što te traži ACAD.. itd.). OS je karikirano nevažan, os je samo nakupina podrške, kao što su autogume, cesta, gorivo.. tj 'generički' dio, kao što ti treba žica za struju po kući da bi tv radio, ali ista žica mora ići do hepa-centrale i neki pekar pero mora napraviti kruh kojeg pojede djelatnik u hidrocentrali, napravi šaku struje koju tad isporuči seljanima.. (osnovni simulacijski model igre tipa civilisation i sl..) :) .. no ugrubo je to tako.

 

-može li win pomoći lin zajednici? ne, win je os, kao zgrada, kao čekić, sam po sebi stvar-objekt-soft neće baš ništa nikome nikako pomoći i sl. neće čekić zabiti čavao nego čovjek koji ga ima i zna upotrijebiti. Tako je prije par desetljeća npr Billy Gates, pomogao frendu S.Jobsu s parsto mil $ .. kad je mac bio na koljenima, apple, .. ostalo je povijest. Jel to znači da je win pomogao macosu-iosu? Može se i tako reći jer nije nepovezano, ali nije.. pomogao je čovjek-novcem i svojom odlukom da to da. To treba linuxu? -ne.

-linuxu treba još 500 distri? još 5000 fontova-ikona ili gurua? -ne. Treba im jedan, standard, kao jedan S.Jobs, to pokušava Canonical (ali mu ne ide, dok istu stvar radi MS kojem ide..).

-Linus je jedan, ostalo su 'ljudi' i tad dobiješ situaciju kao da u saboru imaš 500 stranaka ili žetončiće.. mada ti demokracija kaže da je to dobro, tj monopol-dupol je loše, najgore, iduće najgore je bezbrojo-pol.. ili kao što je već EU riješila npr roaming, i prošlu generaciju punjača mobača na usb.. sad opet za usb-c .. 'standardizacija'. Pa sad pitanje, jel bolje imati ''izbor'' beskonačnih različitih mada u osovi istih dijelova-stvari-softwarea (što god bilo, sw-hw i auto dijelovi i sve ostalo) ili na kraju treba neka kompatibilnost, npr eu  ima euro-novac.. što je bolje? Što ima linux i gdje je upravo zbog tog?

 

-linux je mrežni car, linux je kvalitetan eko sustav ili os ako mislimo samo na os.. no os nije sam sebi svrha (osim što gurui svršavaju na svoj os..). Mrežni server ili neka kutijica koji radi neki kokretan task, kao router-player.. je linux, radi. Treba bolje? Nema bolje od tog da radi, jer druga binarna opcija je ne radi ili možda.

 

-ako neki dev želi raditi igre, tad preferira platfomu tj cilj prema tržištu, to može biti PS ili win, zato neće raditi igre za linux, tj to je njegov izbor-odluka i nećeš ga natjerati tj daj mu novac.. isti razlog je zašto acad i adobe nemaš za linux, jer vlasnik ne želi, nema interes, .. ako ti želiš, napravi app. (+ a čak ne smiješ kopirati, ni izgled, ni način rada kao gesture.. jer sve može biti tuženo i dobiveno..).

-problem je vlasništvo, novac, kontrola a time i zarada, standardi... i problem je što ljudi vole đabe, navijaju za robinhuda ali to je priča za djecu, tj on je lopov, po kojem čak i bandića nazovemo šerif ali ne iz notingema nego maximir-pantovćaka.. ili ga možemo nazvati po onom švedu-kuharu mappeta, cookie.. jer skuplja kolačiće.. pa grad posluje, grade se fontane i susjedni građani požele isto u svojem gradu/selu. Misliš da bi linuxu bilo bolje? Msiliš da bi neki grad na svijetu trebao banditića? Isto je. Biz, osoba, ne čekić i soft. Znanje + moć + zarada i to drma svijet, milijarderi u davosu, oni odlučuju, ne ostalih 500mil europejaca.

 

-ovakav zahtijev otvaranju, nije zato jer neki programer nešto ne zna (tj oni koji ne znaju ..) nego pravni-vlasnički, upravo traže open, suprotno.. i već je u jednom postu pobrojano što bi se desilo, kao s distrama, 500 novih ultra-turbo-guru-mix-x-verzija svaka nekompatibilna s bilo čim. Dobili bi 'linux' ali ne kao os nego kao stanje distribucija. Tj linux ne bi time dobio ništa (što već nema). Nisu copyright i ostali zakoni stvar skrivanja-tajnog koda, nego zakonskog vlasništva, plagiranja-falsificiranja-copyranja tuđeg koda, designa i sl. Možeš napraviti svoj sat, ali ako imitiraš izgled konkurenta tad si plagijat, tad ćeš kao apple platiti kaznu švicarskoj željeznici za kopiranje izgleda cagera sata.. kužiš? To nema veze s tim znaš li ti napraviti sat nego brandiranje-copyrightanje-patenti-licence.. =vlasništvo i zarada po toj osnovi. To vlasnik jednostavno ne da, kao što to robinhudu ne daju vrećicu zlata nego je on otme ako je jači, drugi način je da svojim radom zaradi-napravi zlato-novac .. ili soft, design itd.

 

-nije problem inženjeru kopirati papučicu kuplunga peugeota ili bilo kojeg drugog vozila, no ne smije. Ne zato jer ne zna, nego pravila igre. Odnosno, ono što u slučaju usb radi EU.. birokratski odredi-naredi, u interesu potrošača. No nisu samo pravila igre ili zakoni u igri, nego i globalna politika velesila, usa-uk-eu-kina-rusi.. većina ITa je USA + UK, većina copyrighta ili osiguranja je usa-uk.. i kad eu lupi npr kaznu, tad trump lupi glupost ili carinu, apple, google.. gdje je 13 milijardi? Brexit? USA štiti svoje firme, ne zato jer su u pravu nego isti razlog kao i robinhud, jer su jači, doktrina toljage. Tako je usa kaznio vw dok eu čeka s kaznom, ne kažnjava svoje, vw-renault.. jer su to glavne članice, poštenje, zakoni? Biz. Pa kad ti neki guru kaže da bi mu taj kod pomogao, tad nema pojma ni o čemu, najmanje o porogramiranju, tj to je samo želja nas juzera/potrošača (durge strane) koji smo navikli imati đabe što god možemo.. npr torrentom, pa da nema 'besplatnih' win, koliko kućnih bi bilo na win? Da nema 'besplatnog' ACADa, Adobea.. bi li kućni perica imao sve to na računalu.. mada ništa ne treba niti zna koristiti? Dok je istovremeno na FOSS sceni sve odavno dostupno, linux-os kao ubuntu-mint, office, gimp.. sve što user treba ali on želi igre, želi acad, adobe.. a tog nema. Zašto nema? E zato ništa od tog, dok je otvaranje za juzera samo riječ, u biznisu je to razlika kao u registru nula-jedan. Zašto nije zaživo SteamOS kao distra za gaming? PA zato jer je podjela desktop usera +90% win, lin 2%.. i zato jer tad biz bira win, ne lin i to s kvalitetom ili znanjem nema veze, nego sa zaradom. Zarada postoji kad si vlasnik, kad imaš osnovne poluge, standarde, ne kad kao Canonical imaš samo ubuntu.. tj nema ništa, nema ni 'font'.. a želi isto što i MS ili svaki biz pa iz tog razloga plaća MSu licencu, znaš to? .. plaća, mada nije baš jasno što plaća :)

 

-ako neki soft ne postoji na npr linux platformi, to nije zato jer se ne može ili ne zna, nego zato jer nije zarada kao na drugoj platformi, tetris i ostalo.. a suportan primjer je npr gašenje supporta za win, winphone, viber-whatsap.. jer nije dominantan os za mobitele tj andorid i ios rulaju u toj branši.. i tad isto kao za desktop, ista stvar samo je jedno za linux/andorid, drugo za win no ista igra-pravila i razlozi gašenja ili uopće razvoja za neku platformu. Zato ni ovo FSFovo nema baš nikakve veze s linuxom, ima samo s biznisom a pandan je kao da bilo kojem bogatašu kažeš da donira svoje bogatstvo za dobrobit čovječanstva.. zvuči dobro, no to nitko ne radi a lako je od drugih to tražiti kao što je nama lako navijati za robinhuda koji je lopov ali ne krade nama pa je ok.. :)

 

itd..

 

T700 kaže...
..

 Ne nebi, sumnjam.

 

Postoje alternative to jest opensource alternative ali korisnik na kraju bira alat koji mu najviše odgovara, zbog navike, zbog opcija koje nema drugi, zbog sučelja, zbog toga jer ga koriste na poslu pa ne moze sad koristit drugu alternativu zbog kojeg nije kompatibilno kad se otvara isti file. No poanta je, ako ja kao umjetnik, volim adobe alate zašto nebi ja isti imao na linuxu. Jer ga ja više volim recimo od gimpa i krite. Ne koristim samo adobeove nego i od jos neke firme. 

 

 

 

 

 -sasvim u drugom tonu.. :)

ali, to je kao da u mesnici želiš kupiti kruh, šarafe, jer ti je to zgodno-praktično.. ili da je sve u svemiru prilagođeno upravo ''mojim'' željama, radno vrijeme, visina stola, razmak između koševa za smeće u parku.. (nabacujem najrazličitije primjere).. ne samo soft koji 'ja želim' .. nego sve. A tad KISSovski odgovor, ti se prilagodiš svemiru, ne svemir tebi. Kupiš meso u msenici, prošećeš do koša za smeće itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 2.2.2020 11:44 (ihush).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice