Problem sa web stranicama

poruka: 46
|
čitano: 8.310
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
neaktivan
offline
Problem sa web stranicama

Pozdrav, već neko vrijeme imam problem da dosta web stranica ne mogu učitati.

 

 

Pojavljuje se poruka: Web lokacija ne može pružiti sigurnu vezu. Host__________upotrebljava nepodržane protokole. ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH.  Detalji: Klijent i poslužitelj ne podržavaju zajedničku verziju SSL protokola niti paket šifri.To se najčešće događa kad poslužitelj treba RC4 koji se više ne smatra sigurnim.

 

Koristim OS windows xp sp3 instaliran prije nekoliko godina, ništa nije mijenjano od tada. Brisala sam kolačiće, probala sa raznim preglednicima: chrome, firefox, opera, vivaldi. To su sve poznate stranice koje su nekad normalno funkcionirale.

 

Također od nedavno na jednoj web stranici više ne mogu otvarati linkove, a na drugoj nema ni teksta ni slika.

Ja se, inače, uopće ne razumijem u kompjutere, osim osnovnog korištenja.

 

Da li netko zna kako bi se mogao riješiti ovaj problem?

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Problem sa web stranicama

Novi operativni sustav će riješiti problem, win10 ili linux.... Xp odavno nije podržan od proizvođača aplikacija pa se svakakva čuda dešavaju kad koristiš stare apk na starom sistemu... ( i browser je samo aplikacija )
12 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa web stranicama
peppermint kaže...

 

Da li netko zna kako bi se mogao riješiti ovaj problem?

 Kako ti je kolega bunker napisao, Windows XP je operativni sistem star 20 godina, zadnji servis paket je izašao prije 13 godina, podrška je završila prije 7 godina. Ukratko koristiš operativni sistem koji se više ne održava, ne nadograđuje i nije siguran za korištenje.

 

Konkretno u ovom slučaju očito je problem u povezivanju putem SSL/TLS certifikata, problem se možda i može privremeno rješiti, ali moj savjet je staviti Windows 10.

3 godine
neaktivan
offline
Problem sa web stranicama

Imam još nekih pitanja vezano uz ovo.

 

Može li se Windows 10 instalirati na moj stari hardver (Komp. ima 12 god.-procesor:2.0 Ghz, memorija:2 GB, itd., Pisač 20 god.), a da sve radi kako treba?

Ako ne može, da li bi instalacija Windowsa 7 pomogla? 

 

Kakva verzija bi odgovarala na moj komp. windowsa 10 (ili možda 7):32-bit ili 64?

Da li će se prilikom instalacije novog OS obrisati i svi programi koje imam (MS office, outlook i dr.)?

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Problem sa web stranicama

Windows 7 nije rješenje jer je i za njega istekla podrška i više se za taj os ne rade nove verzije aplikacija ( browseri, playeri..) .

Win10 bi se mogao instalirati no pitanje je kako bi to radilo, vjerojatno bi sve bilo onako dosta usporeno, štekavo i slično...

Obzirom da je win10 jedini aktivno podržani windows, možda bi za tako stari hardver bila bolje neka 32bit linux distribucija. Linux se može isprobati u obliku live stika tako da stekneš dojam kako će to raditi a prilikom takvog testiranja se ništa neće obrisati sa diska jer se os sa usb-a djelomično raspakira u radnu memoriju i otamo radi ( što znači da ga i tako možeš koristiti ).

Prilikom instalacije novog operativnog sistema će nestati svi podaci sa hard diska.

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.3.2021 16:05 (bunker).
13 godina
offline
Re: Problem sa web stranicama

Windows 7 također više nije podržan. Trenutno je podržan Windows 8.1 (do 1.10.2023.), te Windows 10 kao zadnji i najnoviji operacijski sustav.

 

Preduvijeti za instalaciju Windowsa 10 nalaze se ovdje. Mala ispravka istih; na 2 GB ide 32-bitna verzija, a ne 64-bitna kako je navedeno u dokumentaciji. Ali za navedeni hardver, preporučio bih neki 32-bitni Linux kao što je Zorin OS Lite.

 

Prilikom instalacije operacijskog sustava, sve se briše.

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.3.2021 16:07 (Marko :D).
3 godine
neaktivan
offline
Problem sa web stranicama

Sad sam pročitala na stranicama microsoft podrške:

 

"Najbolji način da windows 10 doživite je na novom računalu. Iako je na vaš stariji uređaj moguće instalirati windows 10, to se ne preporučuje."

 

 

S obzirom da je windows 7 ipak noviji od xp-a  i da ga dosta ljudi još koristi u svijetu (oko 30%), možda je bolje i na njega prijeći dok imam ovaj komp., ako već ne mogu na windows 10. Valjda se u win 7 još uvijek mogu vidjeti sve web stranice.

 

Za linux, neznam. Navikla sam na windowse. 

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.3.2021 18:07 (peppermint).
 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Problem sa web stranicama

Marko D , isprobao si zorin os lite na par računala starih 10-15 godina pa iz prve ruke preporučaš ili si u google tražilicu upisao linux for old pc pa si ovdje zaljepio nekaj od onoga kaj je tražilica izbacila ?

Naime, internet je prepun netočnih ili polutočnih informacija, a tisuće portala i foruma samo bjesomučno prepisuju jedni od drugih tzv članke i tako samo još više šire netočne informacije. Valjda smo došli u situaciju da jedan od milion "novinara" zaista i detaljno provjeri tematiku o kojoj će negdje nešto napisati.

Iako će se mnoge linux distre hvaliti na svojim stranicama da mogu raditi na starom hardveru, to jednostavno nije točno, a ti developeri koji tuđe pakete samo zapakiraju u svoju distribuciju uopće ne vrše nekakva detaljna testiranja niti benchmarke pa da bi zaista mogli tvrditi da se njihova distra živahno vrti na starom hardveru. Oni bez testiranja nešto napišu, stotine portala to prenese i onda tražilice to nude kao relevantni podatak iako je falš informacija.

I tako smo došli do toga da svi misle da uz par klikova znaju sve. E ali prije cca mjesec dana sam dobio radnu obvezu da baš na takva stara računala instaliram operativni sistem koji će tim old picekima dati još koju godinu života. I tada sam potrošio tjedan dana isprobavajući sve te operativne sisteme za koje je internet prepun članaka o tome kako su odlični za stara računala. I naravno, ispalo je da nijedna od tih preporučenih distri niti starih windowsa nije više za uporabu ( koga zanima, ovdje sam malo detaljnije pojasnio probleme na koje sam nailazio: https://m.bug.hr/forum/topic/linux/linux-pitanja-odgovori/57979?page=660 ). Jedina distra koja je zaista radila živahno ( a da ima 32 bit verziju koja je još podržana i krpa se aktivno ) je bio antix Linux. Nakraju sam sve strojeve isporučio sa antixom i do danas se još nitko nije žalio da nekaj nevalja...

Zakaj ovaj osvrt ? Pa zato kaj sam uvjeren da marko nije testirao distre na više starih računala nego se poslužio natpisima na netu i tako dodao samo još jednu netočnu informaciju na net koju će tražilice indeksirati i nuditi ostalima kao relevantan podatak iako se rado o netočnom podatku jer Zorin os lite ne radi na starom hardveru, bar ne u onom smislu da bi bio prihvatljiv za svakodnevni uobičajeni rad... Valjda svatko tko je na ovom forumu razumije da je cilj takvih portala čim veća posjećenost ( radi bolje prodaje oglasnog prostora i sl, boljeg rejtinga na Facebooku i sl ) i zato će svi rado pisati samohvale, stavljati modificirane yt filmiće i još koječega će raditi samo da zarade koju kunu više, i u toj priči se zorin os stranica/developeri drže istih načela...
7 godina
offline
Re: Problem sa web stranicama

Peppermint , windows 7 više nije podržan od Microsofta što znači da za win7 više ne izlaze sigurnosne zakrpe niti se popravljaju funkcionalnosti niti se krpaju kvarovi. Tu i tamo će još Microsoft izbaciti poneku kritičnu zakrpu no to nije dovoljno za svakodnevni rad.

Proizvođači aplikacija više ne rade svoje aplikacije za win7, što znači da bi na takvim windowsima se morala koristiti nekakva stara verzija browsera ( chrome, Firefox... ) za kojeg se također više ne pišu zakrpe, ne krpaju se ranjivosti,ne izdaju se certifikati, i posljedica svega toga bi bila da puno stranica bi se odbilo učitati u taj browser izbacujući poruke o grešci, o tome da koristiš nesiguran i nepodržani browser, da nemaš odgovarajuće certifikate i još kojekakva čuda koja suvremeni internet očekuje od tvog operativnog sistema i browsera.

Ni winxp niti win7 nisu više podobni za svakodnevno korištenje , osim u nekoj specifičnoj situaciji gdje upravljaju nekim uređajem , kamerom, proizvodnom trakom i sl...

Odi na linux temu i tamo će ti ekipa pomoći da napraviš live usb stik, i tako ćeš bez ikakve instalacije moći isprobati kako će se tvoja kamera i pisač ponašati pod Linuxima. Live usb linux tome i služi. Tamo će ti objasniti i kako ćeš koristiti Microsoft office pod linuxom ili neki od sličnih alata...
16 godina
offline
Problem sa web stranicama

Ja se baš danas igrao sa xp-om na virtualnom pc-u nakon 10 godina :) i tako probao neće ništa otvorit u IE a nove preglednike ne želi instalirat pa sam nakon guglanja našao Mypal  web  preglednik koj radi ok. Isprobao sve stranice relativno dobro otvara youtube i slično i brzo radi pa možeš isprobat.

https://www.mypal-browser.org/

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.3.2021 18:31 (Dmilasin).
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Problem sa web stranicama
bunker kaže...

Marko D , isprobao si zorin os lite na par računala starih 10-15 godina pa iz prve ruke preporučaš ili si u google tražilicu upisao linux for old pc pa si ovdje zaljepio nekaj od onoga kaj je tražilica izbacila ?

Naime, internet je prepun netočnih ili polutočnih informacija, a tisuće portala i foruma samo bjesomučno prepisuju jedni od drugih tzv članke i tako samo još više šire netočne informacije. Valjda smo došli u situaciju da jedan od milion "novinara" zaista i detaljno provjeri tematiku o kojoj će negdje nešto napisati.

Iako će se mnoge linux distre hvaliti na svojim stranicama da mogu raditi na starom hardveru, to jednostavno nije točno, a ti developeri koji tuđe pakete samo zapakiraju u svoju distribuciju uopće ne vrše nekakva detaljna testiranja niti benchmarke pa da bi zaista mogli tvrditi da se njihova distra živahno vrti na starom hardveru. Oni bez testiranja nešto napišu, stotine portala to prenese i onda tražilice to nude kao relevantni podatak iako je falš informacija.

I tako smo došli do toga da svi misle da uz par klikova znaju sve. E ali prije cca mjesec dana sam dobio radnu obvezu da baš na takva stara računala instaliram operativni sistem koji će tim old picekima dati još koju godinu života. I tada sam potrošio tjedan dana isprobavajući sve te operativne sisteme za koje je internet prepun članaka o tome kako su odlični za stara računala. I naravno, ispalo je da nijedna od tih preporučenih distri niti starih windowsa nije više za uporabu ( koga zanima, ovdje sam malo detaljnije pojasnio probleme na koje sam nailazio: https://m.bug.hr/forum/topic/linux/linux-pitanja-odgovori/57979?page=660 ). Jedina distra koja je zaista radila živahno ( a da ima 32 bit verziju koja je još podržana i krpa se aktivno ) je bio antix Linux. Nakraju sam sve strojeve isporučio sa antixom i do danas se još nitko nije žalio da nekaj nevalja...

Zakaj ovaj osvrt ? Pa zato kaj sam uvjeren da marko nije testirao distre na više starih računala nego se poslužio natpisima na netu i tako dodao samo još jednu netočnu informaciju na net koju će tražilice indeksirati i nuditi ostalima kao relevantan podatak iako se rado o netočnom podatku jer Zorin os lite ne radi na starom hardveru, bar ne u onom smislu da bi bio prihvatljiv za svakodnevni uobičajeni rad... Valjda svatko tko je na ovom forumu razumije da je cilj takvih portala čim veća posjećenost ( radi bolje prodaje oglasnog prostora i sl, boljeg rejtinga na Facebooku i sl ) i zato će svi rado pisati samohvale, stavljati modificirane yt filmiće i još koječega će raditi samo da zarade koju kunu više, i u toj priči se zorin os stranica/developeri drže istih načela...

Vidiš, nisam testirao, ali mogao bih kad uhvatim vremena. Baš imam jedan stari laptop na kojem je trenutno Windows XP, pa ću vidjeti kako se ponaša. Kolega nije rekao koju točno konfiguraciju ima, ali vjerujem da bi Zorin OS Lite radio na istoj ok. Također, jedan od kriterija za preporuku mi je bezbolna tranzicija na novi operacijski sustav da kolega ne mora ispočetka učiti novo, a to je upravo ono što Zorin OS nudi; kompletan OS koji je vrlo sličan Windowsima, pa mu neko prijašnje iskustvo može pomoći da se bez problema snađe u istom.


Za ovaj AntiX Linux nikad nisam čuo, a iskreno, prema screenshotovima nisam fan sučelja.

7 godina
offline
Re: Problem sa web stranicama

Marko D , pa baš o tome i govorim, svi surfaju, nekaj pročitaju, bez provjere to prenose dalje i onda se stvara dojam da nešto nemože biti netočno kad se o tome govori na tisućama web siteova.

Nije zorin os lite u mogućnosti raditi na starom hardveru, bar ne na ovom starom 20-tak godina koja sam ja dobio u zadatak da ih oživim za rad u jednoj udruzi.

Za linux nemožeš olako donositi zaključke i preporuke bez da znaš detalje o pojmovima poput systemd,apparmor i sl i onda bi znao razliku kako se sistem ponaša sa ili bez tih komada softvera.

Prilagodba sa windowsa na Linux je isto prazna priča. Svaka suvremena linux distra ( i antix je suvremen samo kaj ima drugi de, icewm a ne kde ili xfce, nema systemd i sl otezače..) nema nikakvih nepoznanica onome tko je ikada koristio računala. I win i linux imaju sistemsku traku, u njoj je ikona start menija sa izbornikom programa, nanos miša na naziv programa izbaci podnaslov sa kratkim opisom programa, u traci su osnovne informacije ( sat, senzori, priključeni devicesi, regionalna postavka tipkovnice i jezika...)... Ništa nema na linuxu a da baš to ili nešto vrlo slično nisi vidio i doživio na Windowsima.

Kaj te ima buniti u antixu...?? Start meni je isti kao i na svakom osu, u njemu je popis programa , i kad pokreneš firefox isti je kao i na win10... Chromium je isti kao i chrome na win10.... Desktop sliku staviš koju hoćeš, ikonu start menija moš staviti i od win10, i apsolutno svaka radnja je identična kao i na windowsima, programi se otvaraju i zatvaraju klikom miša ili tipkovničkim prečacima, upravitelj datoteka ima dva prozora kao i na win, sa datotekama se manipulira na isti način kao i na win, copy je copy, cut je cut, paste je paste... I sve to je potpuno isto bio ti na win10, manjaru, linuxmintu, Ubuntu... O kakvoj mi to onda uvjek prilagodbi pričamo iz kože korisnika koji računalo koristi za surfanje i multimediju...???

12 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa web stranicama
peppermint kaže...

Imam još nekih pitanja vezano uz ovo.

 

Može li se Windows 10 instalirati na moj stari hardver (Komp. ima 12 god.-procesor:2.0 Ghz, memorija:2 GB, itd., Pisač 20 god.), a da sve radi kako treba?

Ako ne može, da li bi instalacija Windowsa 7 pomogla? 

 

Kakva verzija bi odgovarala na moj komp. windowsa 10 (ili možda 7):32-bit ili 64?

Da li će se prilikom instalacije novog OS obrisati i svi programi koje imam (MS office, outlook i dr.)?

Može, ali će raditi nikako, 2GB RAM-a i stari Hard disk = sporo za poluditi.

 

Moj savjet, ako već nemaš za novi komp ili si emotivno vezana uz ovaj, kupi još barem 2GB RAMa, a bilo bi dobro i više (2 x 4GB), ali 2GB možeš nabaviti za 40-50kn. Uz to ako komp ima SATA kontroler možda možeš ubaciti i nekakav jeftini SSD, može ih se nabaviti za cca 100kn (100-150GB). Znači za oko 150kn možeš malo osvježiti taj svoj stari komp i dati mu novi život.

 

Onda instaliraš Win10 i uživaš sljedećih 12 godina. 

13 godina
offline
Re: Problem sa web stranicama

Čuj kolega, 20 godina. Zorin OS Lite je predviđen za računala stara do 15 godina.

7 godina
offline
Re: Problem sa web stranicama
Marko :D kaže...

Čuj kolega, 20 godina. Zorin OS Lite je predviđen za računala stara do 15 godina.

 

Instalirao si zorin os lite na desetak računala od kojih su par bili stari oko 20 godina a par su bili stari oko 15 hodina pa si onda proveo benchmarke i došao do tog zaključka.... ?? Ili si to negdje pročitao na internetu pa to ovdje prenosiš bez da znaš da li je to točno ili nije ??

 

Upotrebljivost operativnog sistema na nekom hardveru se gleda iz dva kuta: generacija hradvera u nekom trenutku ( znači trebali bi vidjeti da li se prije 15 godina drastično promijenila hardverska generacija procesora, čipseta i sl u odnosu na generaciju stariju 5 godina od nje ) te na softverske elemente unutar nekog sistema.

 

 

Vjerojatno premalo znaš o nekim strukturnim elementima unutar gnu linux osa i onda neznaš koji od tih dijelova kako utiču na fluidnost i upotrebu. Vjerojatno ti podaci sa ove dvije slike ništa ne znače, no oni su itekalo bitni , vidiš da nekih paketa uopće nema u nekim distrama, a bitna je i verzija ( no tada moraš znati što je promijenjeno u kojoj verziji , npr kde 5 je bio tektonski pomak naspram kde4 ), i tek na osnovu tih podataka možeš možda malo više pretpostaviti kako će se distra sa tim paketima ponašati na nekom hardveru. Najbolje je uživo testirati, ako nemaš mogućnost testa onda treba gomila znanja o paketima iz tablica, a najgora solucija je nekome nešto preporučivati na osnovu nečega što si negdje pročitao a pojma nemaš da li je to istina jer tako samo proširuješ lanac dezinformacija.

 

Možda i 90% informacija sa interneta su netočne ili polutočne, pročitaj proizvođačev osvrt na bilo koji auto pa probaj postići tu potrošnju ili zagađenje u praksi i vidjet ćeš da je to nemoguće osim u labaratorijskim uvjetima... Ili zamisli tek članke o lijekovima, pa svi bi živjeli 1000 godina da ti medikamenti djeluju onako kako ih opisuje proizvođač a onda to prenesu tisuće zdravstvenih portala pa čak i službene stranice nekih vlada, ministarstava i sl...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 2.3.2021 9:17 (bunker).
3 godine
protjeran
offline
Re: Problem sa web stranicama
bunker kaže...

Windows 7 nije rješenje jer je i za njega istekla podrška i više se za taj os ne rade nove verzije aplikacija ( browseri, playeri..) .

 Ovo si ponovio više puta, zamolio bi te da ne širiš gluposti i dezinformacije po forumu ako nisi upućen.

Koristim na laptopu i pc-u i dalje windows 7 jer je to najbolji OS, apsolutno svi najnoviji programi rade bez greške.

 

Koristim solidworks, autocad, sketchup i još neke specijalizirane programe, ni jedan od njih nije stariji od 3 godine i sve savršeno radi i updejta se.

Imam hrpu drugih programa za multimediju, sve radi savršeno, updejtovi rade.

Za sigurnost imam MSE i najnoviji malwarebytes, sve radi bez greške, a virus ili neko smeće nisam na pcu vidio nikada.

Za internet koristim firefox i updejta se stalno.

 

Zapravo, još NI JEDNOM nisam naišao na program koji mi ne radi na Win 7, a stalno nešto isprobavam.

 

To što microsoft ne pruža podršku je totalno nebitno jer njihovu podršku ni ne trebam i logično da će oni forsirati svoj najnoviji proizvod koji je jedan ogroman spyware.

 

Znači, ako netko ima hardver koji radi s windows 7, nema ni jednog razloga da ide na desetku.

I nemoj pisat nešto u što se ne razumiješ i govorit da se programi ne rade za win 7.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 2.3.2021 10:05 (uniball).
7 godina
offline
Re: Problem sa web stranicama

Uniball , znači po tebi je totalno nebitno što proizvođač windowsa 7 više ne razvija taj os niti krpa uočene probleme i ranjivosti ??

3 godine
protjeran
offline
Re: Problem sa web stranicama

Da, totalno je nebitno jer je os odavno zakrpan i nema se tu šta razvijat, a anti virusni programi i dalje štite taj os.

Internet stranice imaju svoje sigurnosti i protokole baš kao i browseri koji uredno rade na win 7 i dobivaju updejtove.

 

Ponavljam, pričaš o nečemu u sto se ne razumiješ i tvrdiš da nitko više ne razvija programe za win 7.

Stvarno ne znam odakle si iskopao tu glupost.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 2.3.2021 10:19 (uniball).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa web stranicama
uniball kaže...

Koristim na laptopu i pc-u i dalje windows 7 jer je to najbolji OS, apsolutno svi najnoviji programi rade bez greške.

 

Koristim solidworks, autocad, sketchup i još neke specijalizirane programe, ni jedan od njih nije stariji od 3 godine i sve savršeno radi i updejta se.

Imam hrpu drugih programa za multimediju, sve radi savršeno, updejtovi rade.

Za sigurnost imam MSE i najnoviji malwarebytes, sve radi bez greške, a virus ili neko smeće nisam na pcu vidio nikada.

Za internet koristim firefox i updejta se stalno.

 

To što microsoft ne pruža podršku je totalno nebitno jer njihovu podršku ni ne trebam i logično da će oni forsirati svoj najnoviji proizvod koji je jedan ogroman spyware.

 

Znači, ako netko ima hardver koji radi s windows 7, nema ni jednog razloga da ide na desetku.

I nemoj pisat nešto u što se ne razumiješ.

A joj. 

 

Koji je najbolji OS nema smisla raspravljati, po meni je to Windows 10 koji je ipak daleko napredniji od Win7, ali to trenutno nije previše bitno.

Apdejtaju ti se aplikacije, ali ne i sami windowsi koji više nemaju podršku, ti kažeš nebitnu, ja kažem jako bitnu. Za sada se taj nedostatak održavanja OSa neće primijetiti jer je tek prošlo godinu dana od kada Win7 nema podršku, ali vremenom se to može drastično promijeniti. Otprilike kao da si izbacio zaštitara iz banke, možda se ništa ne desi sljedećih 20 godina, a možda ćeš sutra imati pljačku, to je rizik koji korisnici Win7 preuzimaju na sebe. Dok nije bilo interneta to je još bilo ok, ali danas kad je računalo 24h povezano na internet koristiti opremu i software koji se ne održava je jako rizično.

 

Danas se stariji Windowsi uglavnom koriste tamo gdje se koristi nekakav specijalizirani software koji nema novije verzije pa su korisnici "osuđeni" na WinXP ili Win7 inače nema apsolutno nikakvog razloga ne prebaciti se na Win10.

 

A po pitanju virusa na računalu koje nikada nisi vidio, pa to i je cilj dobro napisanog virusa, da ga korisnik ne primijeti, a on svoj posao radi u pozadini. To što ga nisi primijetio ne znači da nije tu.

Evo jučer me klijent zove da mu je HT poslao mail da je njegovo računalo dio botnet mreže i pita je li to ozbiljno jer njemu sve radi ok. 

Naravno ima Win7 bez antivirusnog programa.

 

https://www.forbes.com/sites/daveywinder/2020/08/08/stop-using-windows-7-fbi-says-how-to-get-windows-10-for-free/?sh=4cfbee4c7805

https://www.techradar.com/news/windows-7-end-of-life-everything-you-need-to-know-about-the-death-of-windows-7

Poruka je uređivana zadnji put uto 2.3.2021 10:20 (mzopg).
3 godine
protjeran
offline
Re: Problem sa web stranicama

Ti koristi šta hoćeš, ja ću win 7 jer nema greške.

Referirao sam se najviše na nebuloze da programi ne rade na njemu.

 

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa web stranicama
uniball kaže...

Da, totalno je nebitno jer je os odavno zakrpan i nema se tu šta razvijat, a anti virusni programi i dalje štite taj os.

 Sigurnosni propusti se ne razvijaju oni se "krpaju" ili patchaju kako ti je draže, antivirusni programi ne štite računalo od takvih propusta to je posao OS-a, a ne antivirusnog programa. Takva računala lako postanu kompromitirana.

 

Ne tako davno smo imali Meltdown i Spectre "aferu" kada je otkrivena ranjivost u samim procesorima koja je tu bila jako dugo. Bez pravilnog održavanja hardware i software postaje ranjiv i rizičan za ozbiljno korištenje. Po tebi ovo nije trebalo "krpati" jer imaš antivirusni program i sve je odavno zakrpano.

https://en.wikipedia.org/wiki/Meltdown_(security_vulnerability)

12 godina
neaktivan
offline
Re: Problem sa web stranicama
uniball kaže...

Ti koristi šta hoćeš, ja ću win 7 jer nema greške.

Referirao sam se najviše na nebuloze da programi ne rade na njemu.

 Trenutno nije problem u programima koji se vrte na Win7, oni će sigurno još duže vrijeme raditi, ali će postati problem u novijim programima i verzijama koje se neće "proizvoditi" za Win7 i koristiti će tehnologije koje Win7 ne omogućuje.

 

Za sada je prvenstveno problem u samom OS-u koji je svakim danom sve manje siguran. Naravno može ti sljedećih 10 godina raditi bez problema, a možeš sljedeći mjesec imati problem, nema garancije, a rizik je na korisniku.

 

Evo ti primjer Win7 ne podržava po defaultu TLS 1.2, pa možeš imati problema sa bankarskim aplikacijama, mailom... TLS1.2 možeš omogućiti, ali nekad to radi ok nekad bude problema.

"Sutra" će doći TLS 1.3 koji se već duže testira, što onda sa Win7 ako MS ne izbaci nadogradnju? Prestati će ti raditi određene aplikacije koje koriste sigurnosne protokole, a stariji TLS 1.1 je pun rupa i više nije siguran, kao što će vremenom postati i TLS 1.2.

3 godine
protjeran
offline
Re: Problem sa web stranicama

Sva internet bankatstva uredno rade na win 7, kad ne budu onda ćemo o tome pričat.

Na svim sajtovima mogu uredno plaćat karticama, kad ne budem mogao onda ćemo pričat.

U ovom trenutku sve radi i sve je sigurno.

7 godina
offline
Re: Problem sa web stranicama

Uniball , tvoje riječi da je nepodržavan os dobar za svakodnevnu uporabu bi bili ok da su napisani ma indexu, dnevno hr i sl ali na bug-u začuđuju... No ok, svatko ima pravo na svoje mišljenje i pravo da snosi posljedice svojih djela i riječi...

I da, više se ne razvijaju aplikacije za win7 niti se krpaju ranjivosti tih aplikacija koje se odnose na rad pod win7. To što neki program radi pod win7 i što mu pod minimalnim uvjetima uz ostale Windowse piše i win7 nikako ne znači da je on razvijan tako da svoj puni potencijal iskaže pod win7. Moj izbor riječi je bio prilagođen pokretaču teme da lakše shvati zašto stari os i takve apk nije dobar izbor za svakodnevni rad. No svatko koga zanima može u par minuta istražiti i shvatiti bit problema sagledan sa developerske strane.

Banke spominješ ??

https://www.zaba.hr/home/mali-poduzetnici/konfiguracija
8 godina
offline
Re: Problem sa web stranicama
Sve radi, ali nije sigurno.
Ipak za ovaj slučaj sa XP-om i starim kompom je w7 ok.
 
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Problem sa web stranicama

Malo sam, po gornjem savjetu, isprobala Mypal.

 

U njemu se učitavaju stranice koje se prije nisu mogle. Jedna ili dvije usporeno i malo se zamrzavaju. Jedino mi stranica od tele2.hr i dalje ne radi -ne otvara linkove.

Preglednik je malo sporiji, ali sve u svemu, dobro je.

 

Za sada ću ostaviti ovako kako je, kombinirat ću Chrome, koji je meni najbrži i najbolji, i Mypal.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 2.3.2021 20:32 (peppermint).
 
1 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: Problem sa web stranicama
bunker kaže...

Uniball , tvoje riječi da je nepodržavan os dobar za svakodnevnu uporabu bi bili ok da su napisani ma indexu, dnevno hr i sl ali na bug-u začuđuju... No ok, svatko ima pravo na svoje mišljenje i pravo da snosi posljedice svojih djela i riječi...

 Tvoje lupetanje da programi ne rade na win 7 i da se ne updejtuju - začuđuje, i to još na IT forumu.

Odi bolje na kuharica.hr ili tako negdje pa tamo drobi nebuloze.

Win 7 je jednako siguran kao i 10, i barem te manje špijunira cijeli os.

7 godina
offline
Re: Problem sa web stranicama

Uniball , znači ti više znaš o sigurnosti windowsa nego njihov proizvođač. Microsoft kaže slijedeće: Ako nastavite upotrebljavati Windows 7 nakon završetka podrške, vaš će PC i dalje raditi ali će biti izloženiji sigurnosnim rizicima i virusima.

https://support.microsoft.com/hr-hr/windows/podr%C5%A1ka-za-windows-7-obustavljena-14-sije%C4%8Dnja-2020-b75d4580-2cc7-895a-2c9c-1466d9a53962


I da, i nadalje tvrdim da više niti jedan proizvođač softvera nema u svom primarnom fokusu windowse 7 kao platformu za koju rade svoj uradak. Prvenstveno ciljaju na win10 a funkcionalnost za win7 i win8.1 je usput. Ili ti možda imaš kakve dokaze da google ili hp ili nvidia ili amd još uvjek na sastancima razvojnih timova debatiraju o windowsima 7 ...?




Veliš špijuniranje... Dakle tu smo...

😂

3 godine
protjeran
offline
Re: Problem sa web stranicama
bunker kaže...

Uniball , znači ti više znaš o sigurnosti windowsa nego njihov proizvođač. Microsoft kaže slijedeće: Ako nastavite upotrebljavati Windows 7 nakon završetka podrške, vaš će PC i dalje raditi ali će biti izloženiji sigurnosnim rizicima i virusima.

 Da, baš se čudim što Microsoft nije rekao: "nemojte kupovati i koristiti naš najnoviji proizvod Windows 10... Windows 7 je i dalje dobar i radi bez greške".

:retard:

 

bunker kaže...

I da, i nadalje tvrdim ...

 Kog briga što ti tvrdiš? Ne kužim zašto je bitno mišljenje tipa koji veze nema o softveru i misli da programi ne rade na windows 7? lol

Zavuci se u neku rupu i ne petljaj u rasprave u koje nisi upućen.

7 godina
offline
Re: Problem sa web stranicama

Uniball , čim dalje to su ti argumenti šupljiji.

Win10 može raditi bez ikakvog cracka, aktivatora ili aktivacije što znači da je defacto free zasada i microsoft nema direktne zarade od toga što bi netko sa win7 prešao na win10 jer onaj najveći dio home korisnika nikad nekupuje operativni sustav nego iznađu free način. Sa win10 im je Microsoft to izuzetno olakšao.


Znači, win10 je najveći špijun, zemlja je ravna, itd itd... Za takvima vape na indexu i kamenjaru... 😉
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice