Podivljale cijene GPU-a

poruka: 288
|
čitano: 102.816
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
online
Re: Podivljale cijene GPU-a
R4zOR229 kaže...
Rhodin kaže...

Ljudi strpite se još malo. Kina je pogasila 2000megawatta farmi bitcoina.

Ako pretpostavimo da "prosječna kartica" u miningu troši 200 watta (a troši manje u farmama) to je 10 miliona grafičkih kartica koje sada stoje.

Navodno čekaju još neko vrijeme neki praznik, nadaju se da će se odluka okrenut, ali dio je već krenuo selit i/ili prodavat minere.

Rusija im nudi neko utočište, al ono, 200 megawatta i to za 3-4 mjeseca.

Već se osjeti u dobavljivosti, a uskoro bi se moglo jako osjetit, vjv do kraja ljeta kod nas dok se prelije.

 

Ja se toplo nadam, ker ovo do sada je ludost bila. 700$ msrp kartica 15000 kuna.

 

Ono što ja ne kužim, recimo, je 3080ti koji ne može minat, a "tu negdje sa cijenom"... ko to uopće kupuje?!?! Valjda od očaja ljudi jer nema drugoga.

 Vec ti je napisano nitko ne majna bitcoin GPU-om, osim ak ne radi u drzavnoj sluzbi onda more i procesorom. Kaj se dobavljivosti tice to je kombinacija pada ethereuma koji jos uvijek lagano pada, dolazak vecih temeperatura(nemaju svi uvijete majnat po ovim vrucinma), LHR kartice znace da ce majneri testko kupovat kartice ak mogu dobit macka u vreci pogotovo kad je ovakvo stanje i zadnje ljeto je moguce je lakse kretanje i hrpa ljudi je odustala od grafickih/konzola trenutno tako da se potraznja smanjila(mozes lakse naci i xbox i ps5 a to nitko ne korisit za majning)

 Kaj se tiče minanja "bitcoina" po kini, ja sam apsolutno uvjeren da nisu išli inspektori od ustanove do ustanove i gledali kaj majnaju i sa čime.

Ono o čemu možemo raspravljat je udio ASIC u gašenom prostoru, te da li je 2000 megawatt mining uređaja ili DC-a jer ak je DC-a, pola struje cca odlazi na druge stvari poput klima/hlađenja prostora, al dobro sad.

 

Etherneum je usko vezan uz bitcoin, maltene su identični, ko prati cijenu bitcoina i etherneuma, vidi da prate gotovo identične krivulje. Al ne bih sad u tu temu... u svakom slučaju minanje je i dalje isplativo, samo manje se zaletavaju kupit grafe po 3 puta višim cijenama od MSRP "jer i dalje zarađuju brutalno", a ovo je definitivno stvorilo dodatni višak.

15 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a

Vidi grafa u taiwanu stoje za ukras. Kod nas isto na policama koliko očeš. Ko ih ebe nek skalpiraju svog oca.

 

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.7.2021 17:09 (dery).
Moj PC  
6 0 hvala 1
2 godine
protjeran
offline
Podivljale cijene GPU-a

Počele su malo pada cijene iako su i te korigirane cijene bezobrazno visoke... 

Aut inveniam viam aut faciam
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a

Vani padaju žestoko za razliku od naših.Razlika nas i vani za rtx3070 oko 3000kn, 6700xt oko 2000kn

 

update: korigirali su i naši cijene rtx3070 ti vani 829€ kod nas 1000 isti model gigabyte gaming. Kod nas hellhound 6700xt 950€ vani 789.Razlika oko 1k-2k kn vani i ovde kako koji model.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put čet 1.7.2021 20:29 (dery).
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
online
Podivljale cijene GPU-a

Ma vidi stari kad na nabavi ima RTX novi za 9800kn, a tu prodaju rablejne za 9500kn, vidiš da idu stvari na bolje, a neki ne žele prihvatiti.

Cijene idu prema MSRP jer ne-mineri nisu retardirani grafu og 5500kn platit 15000kn, a rabljenih iz Kine ima milione i doslovce preplavljuju rabljeno tržište, a nove se ne prodaju ni pribležno kao u nazad pola godine.

Više stvari se slaže - zatvaranje mining farmi u Kini, oporavak proizvodnje i dostave pod jenjavanjem korona ludnice, izbacivanje NLR ili kako se zovu grafičkih sa blokadom za mining, pad cijena kriptovaluta i da ne nabrajam. Ako ti se isplatila RTX 3080 kroz 6-8 mjeseci , a platio si ju 1000$ (na veliko) kad je BTC bio 62000$ onda ti se nijednom matematikom ne može isplatiti kupovat RTX 3080 za 1500$ kad je BTC pao na 30000$ (istu krivulju plari Etherneum, da me ne bi opet ispravljali GPU/ASIC)

 

Bit će sad svega, strpite se još koji tjedan/mjesec... na kraju bi se rabljene ko sad na poziv ne želi prodat za 7000kn mogle prodavati po 5.5k i jeftinije. Sumnjam da će nove ikad biti na MSRP, ali ako je MSRP 700$, u dućanu 7500kn , ne možeš mi prodavati rabljenu za 7000kn. Ili nećeš prodat, pa ju imaj za igru, ili minaj, ili skidaj gaće i daj koliko ti nudim.

 

Meni nije prirodno da se 1080Ti koju sam lani platio 3000kn mogla ove godine prodat za 5500kn. Godinu dana je starija, garancije nema, al u jednom trenu je bilo dobiješ koliko tražiš...

 

Najluđe mi je pak ovi koji su kupovali 3080Ti sa kojima se neda minat skuplje od 3080... živo me zanima kome su prodavali po tako napuhanim cijenama... Al mislim da nisam jer su u trgovinama češće bile jeftinije od 3080

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a

Budemo vidjeli, buduci da je hashrate eth pao i uz to jos cijena otisla gore vjerojatno u iscekivanju EIP 1559 meni je profit skocio nekih 30%. Ako tako ostane i kad kartice dodu na MSRP mogo bi u shopping, a sumnjam da sam jedini koji ovak razmislja.

3 godine
offline
Podivljale cijene GPU-a

Ljudi idu cijene dolje :

 

https://www.hardsoft.hr/vga-asr-rx6700xt-clp-12go/126457/product/?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 

inace kakva je to trgovina, nisam nikada kod njih nista kupio ?

Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a

Dućani su preplavljeni tim lošim modelom asrocka kojem bi cijena trebala bit 3k kn.Cijene su još previsoke ali dobro je što ima grafi svih verzija u ogromnom broju trgovina. Znači za par mjeseci ide dole sve na normalu.

kradem mine iz minskog polja
3 godine
offline
Podivljale cijene GPU-a

Zašto je loš ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
Igor1000 kaže...

Zašto je loš ?

 nisam nigdje vidio pošteni test, no grafa ima samo tri heatpipesa, to baš ne ulijeva povjerenje

3 godine
offline
Podivljale cijene GPU-a

Pa ne bih kupio za tu cijenu 3060 ni lud, razmislio bih oko 3060 ti koja je isto sporija ali ipak je nvidia ( pod uvijetom da isto kostaju ), ne znam odakle trgovinama ideja staviti istu cijenu na obicnu 3060 i 6700

Moj PC  
1 0 hvala 0
3 godine
online
Re: Podivljale cijene GPU-a
Igor1000 kaže...

Pa ne bih kupio za tu cijenu 3060 ni lud, razmislio bih oko 3060 ti koja je isto sporija ali ipak je nvidia ( pod uvijetom da isto kostaju ), ne znam odakle trgovinama ideja staviti istu cijenu na obicnu 3060 i 6700

 Pa nije ista cijena, 3060 je 1000kn jeftinija od rx 6700xt(nabava), toliko je i sporija!

15 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
Igor1000 kaže...

Zašto je loš ?

 Ima ovaj model sa dva venta i malo je jeftiniji njega zanemarit pokraj ovog sa tri venta koji izgleda ima metalni backplate šta je pohvalno.Možda sam se malo zaletio sa zaključkom kako je loša vidjevši ovo.E sad koliko je ovaj jedan test mjerodavan ipak je testirana van kućišta. Gledajuči trenutno stanje za 3k kn manje dobiješ gpu podjednak Rtx3070 što je izvrsno.

 

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.7.2021 11:40 (dery).
15 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a

Kad vidim ovu grafu cijenu u linksa veča od ostalih dućana za 3600kn 

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.7.2021 23:27 (dery).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a

Pad cijene GPU čekam iz razloga satisfakcije nemogućnosti prodaje prepotentnim prodavačima koji misle da imaju sveti gral koji ni slučajno nebi mjenjali osim za keš uz naravno dolazak na adresu i klanjanje njima pred prodaju po cijeni 15% većoj od trenutne u trgovini.

Moj PC  
5 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
dery kaže...

Kad vidim ovu grafu cijenu u linksa veča od ostalih dućana za 3600kn 

Dosta je bilo poklanjanja u LINKSA, samo nemoj da ti ponavljamo koliko su neki platili rtx3060ti.

Survivor - eye of the tiger
4 godine
neaktivan
offline
Podivljale cijene GPU-a

Ajmo malo necro temu lol.

 

Ima li netko ideju ili predodzbu kad ocekivati neke MSRP GPU cijene u Europi?

 

Vidim da americki youtuberi pricaju o padu cijena no koliko vidim lopovi u Europi jos nista znacajnije ne snizavaju.

Zasto i sto se dogadja?

 

Na intergiranoj u CPU grafi sam vec skoro dvije godine, koliko jos cekati?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a

Cijene su masivno pale u zadnjih mjesec dana barem u njemackoj. Jucer je bio Founders Edition drop na NBB 3080ti se moze i dalje kupiti po MSRP. Ista kartica se prodavala u 1. mjesecu za 1800 1900 eura na oglasnicima bez problema.

 

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
12 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a

Imas RTX 3050 za 2700kn nova na 1080p igras sa navedenom grafom sta god pozelis, nesto jaca ima i rx6600 za 3200kn.

Od rabljenih rx 570 se nade za 1000kn ok graficka za 1080p gaming 10x bolja nego integrusa.Mozes sacekat jos do Rujna mozda padnu jos cijene ali nemoj se puno nadat , tebi je u svakom slucaju isplativo uzet bilo kakvu grafu za gaming jer na integriranoj ne mozes puno igrat.

11 godina
protjeran
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
CroVandal kaže...

Cijene su masivno pale u zadnjih mjesec dana barem u njemackoj. Jucer je bio Founders Edition drop na NBB 3080ti se moze i dalje kupiti po MSRP. Ista kartica se prodavala u 1. mjesecu za 1800 1900 eura na oglasnicima bez problema.

 

 Danas sam gledao u Areni, Instar ... 3080Ti za 14.000 kn, to je više/manje msrp.

14 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a

https://www.idealo.de/preisvergleich/MainSearchProductCategory.html?q=rtx%203080ti

 

10k kuna

 

U HR su cijene jos previsoke. RTX 3050 je u DE za 299 Eura dostupna. Uglavnom cijene idu dolje ali mislim da nece stalno ici pogotovo ako kina lockdown potraje

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.4.2022 22:24 (CroVandal).
11 godina
protjeran
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
CroVandal kaže...

https://www.idealo.de/preisvergleich/MainSearchProductCategory.html?q=rtx%203080ti

 

10k kuna

 

U HR su cijene jos previsoke. RTX 3050 je u DE za 299 Eura dostupna. Uglavnom cijene idu dolje ali mislim da nece stalno ici pogotovo ako kina lockdown potraje

 13.499,00 kn u Instaru Gigabyte koju sam gledao je na tvojoj dojče stranici je 11.263,00 kn.

2 soma razlika, s tim da kad prođu krizme i sranja ni te razlike neće biti više, s tim da po ovu odeš u lokalnu trgovinu i nemoraš se jebati sa sranjima preko granice.

4 godine
neaktivan
offline
Podivljale cijene GPU-a

Hvala momci na odgovorima.

 

Nije to ni blizu MSRP zasad. Npr. ja pucam na 3060 ili 6600/6000 XT.

 

Znaci 3050 MSRP je 1800 kn, trenutacno je 2700 kn.

3060 MSRP je 2300 kn, kod nas je 3680 kn.

6600 MSRP je 2300 kn, kod nas 3200 kn.

Nesto malo bolje je u Njemackoj.

 

Nemam pojma niti treba li ocekivati MSRP cijene. Sumnjam da ce padati toliko.

S druge strane, ako izlaze novije generacije kartica uskoro, cijene bi trebale pasti.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a

Nece nikad pasti na te cijene 3050 mozda padne na 2400kn , 3060 na 3300 i 6600 na 2800kn sumnjam da ce pasti nize.

14 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
Ljuke kaže...

Hvala momci na odgovorima.

 

Nije to ni blizu MSRP zasad. Npr. ja pucam na 3060 ili 6600/6000 XT.

 

Znaci 3050 MSRP je 1800 kn, trenutacno je 2700 kn.

3060 MSRP je 2300 kn, kod nas je 3680 kn.

6600 MSRP je 2300 kn, kod nas 3200 kn.

Nesto malo bolje je u Njemackoj.

 

Nemam pojma niti treba li ocekivati MSRP cijene. Sumnjam da ce padati toliko.

S druge strane, ako izlaze novije generacije kartica uskoro, cijene bi trebale pasti.

na MSRP ti ide PDV 25 %, marža itd. Uvijek kad su grafe u pitanju gledaš 1$=10 kn, i to kad nema anomalija na tržištu. Ako ima anomalija (nestašica, rudarenje itd.) MSRP je mrtvo slovo na papiru.

 

Ne vjerujem da će ti biti povioljnije ngo što je sada.

12 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
Jarvan kaže...

 13.499,00 kn u Instaru Gigabyte koju sam gledao je na tvojoj dojče stranici je 11.263,00 kn.

2 soma razlika, s tim da kad prođu krizme i sranja ni te razlike neće biti više, s tim da po ovu odeš u lokalnu trgovinu i nemoraš se jebati sa sranjima preko granice.

 Ja kupio u Mindfactory Gigabyte 3070, stigla nakon 4-5 dana, isprobao je i vratio im je nazad u Mindfactory, stigla im unutar 5 dana, i vratili mi novce čim su stigli, tak da neznam o kakvim sranjima ti pričaš, a da sam ovdje kupio i utvrdio da je neispravna, čekalo bi me 2-3 tjedna zajebancije po domačim dućanima/servisima. A možda i više.

 

I nije 2 soma kn razlike nego 3500 kn razlike. Uštediš 3500 kn samo na kupnju u drugoj državi. Bravo hrvatska. čip je čip, "isto rade" i ova jeftina i ona najskuplja, ajd par fps'a razlike.

Poruka je uređivana zadnji put pet 29.4.2022 22:58 (Cryogenic).
14 godina
offline
Podivljale cijene GPU-a

Ne mogu se otet dojmu da smo ono, baš debili kad za grafe dajemo 5+ soma..

Prije bitcoin/korona sranja, davao bih oko 3 soma za grafu svake cca 3 godine.

U većini slučajeva uspio bih prodat staru za 1/3 cijene. Svejedno, i dalje bih mislio da previse trosim na pizdariju.
Radim web, obradjujem fotke, radim profi virtualne šetnje što DSLR-om što dronom.
Tu i tamo neki 3d rend ili video. A kad se potrefe planeti: mrvu manje posla + da za vikend ne moram bit ocem + da ne moram šljakat oko kuće: dalo bi se i zaigrat ponešto.
Ajmo reć: brža grafa dobro dođe: štedi vrijeme u poslu i daje dodatne FPS-e za lagodnije slobodno vrijeme.

Prije cca 5 god kupio sam Sapphire Radeona RX 580 za oko 3 soma ćn. 

Prije cca 2.5 god, taman sam se spremao ubost novu grafu i kukam si: au3PM, pale cijene ove moje, neću dobit ni 500 kn.
Pak se desio crypto boom, pak se desila Korona - ošle cijene u 3 pizde mile materine.
Ikskjuz maj Frenč ali nema boljih riječi za to opisat.
Stavio oglas na Njušu i biliv or not, prodao RX 580 za ni manje ni više nego za punih 2600 ćn. Malo je falilo pa da ode za više nego dok je bila nova.
A, ako je benchmarcima vjerovat, za duplo bolju - RX 6700 XT, prije prije oko 6 mjeseci istovarih, Dear Mother of Lord, 7000 i nešto sitno krznatih.
Da, Photoshop mi brže razvija RAW fajle, panorame se brže spajaju, 3d i video se brže renda, igre se nešto brže vrte, ali...
... JEBOTE, 7000 i kusur fakin kuna istovarih za ono što je trebalo koštat ne više od cca 3K ćn.

I to za grafu koja niti nije neki high end nego neki meh mid range.

Da budem dosljedan, nisam dao punu cijenu za grafu, dogovorio sam dobru kompenzaciju: ja tebi moje usluge -> ti meni grafu i prošlo je.

No činjenice su i dalje tu: Deru nas ko Slovenci za autoput, a mi i dalje kupujemo.

Dokle god raja kupuje, cijene će bit tu gdje jesu.

Zašto sam napisao sve ovo? Što je pisac htio reći? Nemam blage.
Čučalo je negdje u bufferu, nabasao sam na ovaj post i pustio mjehur da se isprazni.

Moj PC  
13 0 hvala 2
14 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a

Ja sam kupio nedavno rx 6700xt direkt od AMD a za 530 Eura brutto -19% DE Pdv-a=445 Evrona. Da nema zabune islo je obrt pa nemoram platiti pdv... Kad neradim nista grafa majna kaze 50 eura mjesecno znaci ako eth bude tako nastavio do kraja godine kostat ce me 0 eura

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put sub 30.4.2022 7:18 (CroVandal).
14 godina
protjeran
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a
CroVandal kaže...

Ja sam kupio nedavno rx 6700xt direkt od AMD a za 530 Eura brutto -19% DE Pdv-a=445 Evrona. Da nema zabune islo je obrt pa nemoram platiti pdv... Kad neradim nista grafa majna kaze 50 eura mjesecno znaci ako eth bude tako nastavio do kraja godine kostat ce me 0 eura

Kakav je to obrt kad ne moras platit pdv...

14 godina
offline
Re: Podivljale cijene GPU-a

Znaci ako kupujes nesto a imas firmu unutar EU i posjedujes VAT broj i u sustavu PDV-a si. Onda mozes kupiti bez PDV a. Naravno mora se kupiti na Firmu odnosno obrt. Da ja sad tu grafu prodajem dalje morao bi obracunati PDV ali posto je koristim nemoram isto je sa svima materijalom koji mi je za obrt potreban. Doduse ako covjek zeli "muljat" moze nakon 1 godine prebaciti materijal iz poslovnog u privatno vlasnistvo i onda prodati kao poslovna osoba bez pdv -a. Isto se radi sa autima na firmu na veliko nakon 4 godine prebace u privatno i onda prodaju

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice