Xiaomi Mi11 lite 5g ekran problemi black crush...?

poruka: 10
|
čitano: 7.261
|
moderatori: XXX-Man, vincimus, Lazarus Long
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Xiaomi Mi11 lite 5g ekran problemi black crush...?

Pozdrav,

 

Vjerojatno ste culi, a ako niste, internet je pun tema i naslova, o tome da mob dolazi s dvije verzije ekrana, i to traje još od običnog lite-a, onog sa slabijim procom.

 

Prvi ekran je od proizvođača TCL Huaxing (sa “pentile” pikselima), a drugi je od Tianma Microelectronics s “RGB Delta” pikselima.

 

Prvi je odličan amoled ekran, no ovaj drugi - Tianma , je navodno jako loš. Zbog nestandardnog rasporeda piksela za amoled ekran, nije toliko oštar, no najbitniji problem je black crush.

 

Po reditu i sl, daju savijete za neke display postavke i aplikacije koje ublažuju to, možda i skroz privremeno uklanjaju, no onda opet ima popratnih posljedica, gubitak dubine crne i sl. U svakom slucaju mislim da bi ekran na novom mobu trebao raditi perfektno out of the box. Ima i drugih stvari koje se spominju ali najviše te dvije. 

 

Pogledao sam dosta usporedbi dvaju ekrana, i razlika defenitvno postoji. E sad dal ce prosjecan korisnik skužiti ovo za oštrinu? Ja mislim da ako nema dva razlicita ekrana jedan do drugog, vjerojatno nece, (iako dosta ljudi govore da je ekran ko 800p), no da li ce korisnik skužiti da amoled crna nije crna vec više tamno siva? Ako je prije imao samsunga kao ja, vjerojatno hoce. Da li je to toliko bitno, meni osobno ne, te vjerujem mnogima nije. Ali black crush je po meni nesto totalno drugo. Da ja dobijem primjerak s tim efektom i da je toliko izražen ko dole na slikama, poludio bih., a i po internetu još nisam vidio nekog da je rekao da mu to ne smeta.

 

Inace su iz xiaomia rekli da je stvar softwareske prirode i da ce se s updateima ukloniti, i kako kažu korisnici nesto se popravilo, ali i nakon 12.5.3 i dalje je problem tu.

 

 

Ovo dole su primjeri s redita. Vidi se pikselizacija tamnih tonova. Navodno se pojavljuje u meniima softwarea u dark modu, videima , slikama... svugdje di je podloga jako tamna. Poslije updatea, je recimo nestalo na slikama ali ostalo na videima, pa onda nestalo negdje drugdje, ali crna postala tamno zelena, i tako to, svasta ima.

 

 Cudno mi, vidim po forumu da ga ljudi vec koriste al niko se ne žali. Zato se nadam da nas zaobilaze te serije. Da znam da cu dobit ok ekran sad bih ga kupio ali to me koci.

 

Zato molim bilo kojeg clana s iskustvom ili s nekim saznjanjem o toj temi da napiše tu, korisnici koji imate 11 lite 5g kakav je ekran, sta se prodaje u Hrvatskoj.

 

Reko sam da ako ništa ne saznam uzet cu Mi 10 lite 5g, cijena je tu negdje, ali ovaj 11 lite je toliko kompaktniji da bih zbilja htio njega. zašto mora biti uvijek neko takvo sranje...

 

tnx

 

primjeri s redita i dr.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 23.7.2021 15:03 (Sir.Green).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Xiaomi Mi11 lite 5g ekran problemi black crush...?

Je li moguće da nema komentara na ovu temu? I mene zanima što je s ovim, planiram uzeti mobitel. Ako itko ima ovaj mobitel nek napiše svoje dojmove i kako doznati model ekrana kad se kupuje?

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Xiaomi Mi11 lite 5g ekran problemi black crush...?

Imam slabiji Mi 11 lite (4g) i ovo mi je prvi glas...

 

nisam ništa takvo primjetio, a dolazim sa A40 (isto AMOLED)...

 

istina bog ne konzumiram puno multimedije na njemu, tu i tamo youtube.. pa možda je i do mene..

 

 

 

 

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Xiaomi Mi11 lite 5g ekran problemi black crush...?

Ona prva slika sa primjera gore mi izgleda kao neki problem u kompresiji kvalitete prikazane slike/videa a ne blackcrush.

 

Naime imam doma stari Benq MVA monitor, pa otprilike kužim kaj bi black crush trebao biti jer se na njemu zna primjetiti.. ono kada fine gradacije crne odu u skroz crno pa fali detalja..

 

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Xiaomi Mi11 lite 5g ekran problemi black crush...?

Prvi put čujem tako nešto. Znam prijatelje koji koriste taj mobitel i nikakvih problema nemaju. 

Nabio si naslov tako da će puno ljudi sad oklijevati kupiti taj mob. Drugi puta promisli malo o naslovu teme.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Xiaomi Mi11 lite 5g ekran problemi black crush...?

Imam Mi11 lite 5g, kupljen u ZG-u (Neutrino) krajem prošlog mjeseca. Panel je na slici dolje, odnosno Tianma

 

Prvi put čujem za problem, a uložio sam neko vrijeme prije kupnje mobitela. 

 

Odmah prilikom kupnje ažuriran na 12.5.3

 

Od svega što sam pretražio po netu vezano uz ovaj problem nisam primjetio ništa slično na uređaju. Koristim dark mode konstantno, na slikama se ništa ne vidi, a niti na videima. Nikakve pikselizacije, šumovi, tamno zelene umjesto crne. Pogledao upravo video koji završava samo s crnom pozadinom, uslikao par "crnih fotki", postavio crnu pozadinu, ništa. Ako bude potrebno, mogu još dodatno provjeriti, ali nisam uspio reproducirati ovo na slikama gore.

 

EDIT:

 

Ako još netko želi provjeriti koji ekran ima

 

Settings -> About phone -> All specs -> pritisnuti 5 puta na CPU kako bi se generirao Bug report

Zatim pod File explorerom u internoj memoriji pronaći folder MIUI -> debug log te se tamo nalazi zipani bug report. Isti raspakirati

U raspakiranom folderu pronaći još jedan zip (moj se zvao bugreport-renoir-eea...). Taj također raspakirati.

U novom raspakiranom flderu nalazit će se datoteka dumpstate_board.txt. Istu otvoriti i puteam searcha pretražiti "Tianma" ili "Huaxing". Moguće da je Huaxing određen brojevima 42 02 0 pa može i to biti kriterij za search

“In every crowd there are certain persons who seem just like the rest, yet they bear amazing messages.” Antoine de Saint-Exupery, Night Flight
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.8.2021 11:35 (Johnny4286).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Xiaomi Mi11 lite 5g ekran problemi black crush

Imam Xiaomi Mi 10 Lite i nemam problema s ekranom.
Brat mi je prije kojih 2 mjeseca kupio Xiaomi Mi 11 lite i da, postoji taj problem s "black crush". U svakodnevnom radu nije primjetno, ali kad se u mraku gledaju YT videji i filmovi koji imaju mračne i tamne scene itekako se primjeti. Prije update-a na MIUI 12.5 problem je izgledao baš kao na slikama autora ove teme, dok nakon updejta taj problem je manji, ali i dalje postoji. U mraku na ekranu u skroz tamnim scenama postoje artefakti kao kockice u gradaciji.
Kad se stave Mi 10 Lite i Mi 11 Lite jedan do drugog u mračnoj prostoriji s istim mračnim (crnim i tamnosivim) scenama vidi se velika razlika. Kod Mi 10 Lite su boje skroz crne (kao ugašen ekran) i dobro gradirane prema svijetlijoj boji (tj. prema tamnoj sivoj, sivoj te na kraju bijeloj), vidi se cijela paleta boja od crne do bijele tj. kvalitetna gradacija. U mraku kod Mi 11 Lite se ekran pikselizira i lošije gradira tamne boje, ne može kvalitetno prikazat spektar tamno sive tj. crna je crna, dok je tamno siva zapravo skroz crna iii siva s artefaktima. Ne prikazuje kvalitetno prijelaz iz crne u svijetliju boju.
Nadam se da sam uspio nekako objasniti da svi razumiju. 😂
Edit: Postojanje problema se može vidjeti preko YT videa ako se gleda u skroz mračnoj prostoriji. Najviše se primjeti na srednjoj svjetlosti ekrana kod Mi 11 Lite.
Yt link:

Edit 2: Brat mi kaže da problem postoji na svim razinama svjetlosti u mračnim scenama, te isto da najvjerojatnije nebi kupio Mi 11 Lite da je znao za problem.

njab
Poruka je uređivana zadnji put pet 13.8.2021 12:29 (Gofonja).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Xiaomi Mi11 lite 5g ekran problemi black crush...?

Je li se može odnijeti mobitel na popravak u garantnom roku?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Xiaomi Mi11 lite 5g ekran problemi black crush
bodija kaže...

Prvi put čujem tako nešto. Znam prijatelje koji koriste taj mobitel i nikakvih problema nemaju. 

Nabio si naslov tako da će puno ljudi sad oklijevati kupiti taj mob. Drugi puta promisli malo o naslovu teme.

U vrijeme teme mogao sam i htio uzeti sa njuške novi mi 11 lite 5g za 2000kn , telemach jamstvo 2 g + garancija od loma ekrana, vakum, i to u mom gradu (vž) ali pošto nisam dobio nikakav odgovor nisam htio riskirati i na kraju otišao u zg i uzeo mi 10T pro, isto vakum, telekom jamstvo ali  i potrošio 100 eura više na kraju.

 

Znaci nisam ja nista tu nabijao i širio dezinformacije vec i sam sam rađe dao više para i to za telefon koji je stvarno jeben ali po dimenzijama nije kompaktan kao 11 lite, tj moj prvi odabir.

 

Inace sam mislio kasnije okaciti i usporedbe dvaju ekrana s drugog foruma, te smo i mi mogli kao i na drugim mjestima prokomentirati da li je to bitno za prosjecnog korisnika, također postoje i neki nacini kako taj problerm ublažiti, te razne druge stvari, ja sam u to vrijeme pošteno odradio zadacu i prošao brdo stranica i foruma o tome, tako da nije to nikakvo nabijanje, vec zelja razmjene kvalitetnih informacija te da se ustanovi kako stoje stvari u hrv.

 

Uostalom da je netko napisao odmah da problem ne postoji kod nas u HRV mogli smo modove zamoliti da obrišu temu i mirna bosna, svi sretni, ili da si taj post napisao odmah ja bih sam to ucinio.

 

Ali eto , ocito ipak problem postoji, nekoga smeta, nekoga ne, neko mozda nije ni svjestan da ima problem, a neko jednostavno ima ovu bolju verziju ekrana pa ni nema problem.

 

Nebi ovo niti pisao, ali malo me zasmetalo ovo "drugi puta promisli o naslavu teme", vjerujem da si samo upisao taj moj naslov teme u google za sto je potrebno 5 sek. ne bi napisao taj post, a možda i bi, ko ce ga znat.

 

Znaci na xda forumu, te raznim EU forumima ima masa tih naslova i svi su mišljenja da je to nesto što xiaomi treba popravti, i da nije u redu da je to dozvolio, jer ipak je na neku ruku to lutrija ali eto tebe je zasmetalo.

 

Inace znam da se za masu uređaja koristi više dobavljača za iste komponente, pogotovo kad je nestašica istih,  ali također bi onda trebale biti iste ili skoro pa iste kvalitete. A ne da ja dobijem super ekran i onda frend uzme i on dobije govno....

 

Eto, ti sad malo promisli o tome, bez zamjere

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.8.2021 22:37 (Sir.Green).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Xiaomi Mi11 lite 5g ekran problemi black crush

@mile_st 

 

Vani je na jednom forumu covijek 3 puta vratio mob dok nije na kraju dobio ovu verziju s boljim ekranom, to je bilo na amazaonu ako se ne varam. 

 

E sad šta bi ovi naši rekli nemam pojma. Nekad davno ne bi bilo cudno da ga u servisu samo resetiraju i istoga vrate i tako par puta dok ne odustaneš, ili kao što je xiaomi rekao da ce se to riješti s updateima tako te i oni krenu tovit

 

Nisam dugo imao posla sa servisim (hvala Bogu) pa neznam kako stoje stvari, možda je to danas puno profesionalnije, ali kažem vani prolazi bez beda.

 

Joše jedna stvar me zanima di svi ti vraceni/mijenjani mobovi na kraju završe....

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.8.2021 22:33 (Sir.Green).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice